Blik in de weekbladen ©CITIZEN Alleen bus chauffeur had oranje nog kunnen redden. EISEVIERS Heen en terug Parijs: verschil van dag en nacht DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 11 Door Ad van Liempt wonden en 20 miljoen een trau ma gepaard aan acute brandwon den. Van deze gewonden zal cir ca 80 procent sterven. En dan is de mensheid er nog niet. Want de ongelukkigen die het zullen overleven, krijgen genera ties lang te kampen met afwij kingen, kanker en andere akelige ziekten, want, zo zeggen de art sen: "Kernwapens hebben ge heugens - in tegenstelling tot conventionele wapens - lange, ra dio-actieve geheugens". EM is niet te spreken over de ge lijmde coalitie: "De onzalige coa litie". Volgens Diodonnée ten Berge was de mooie droom op de dag van de coalitie al voorbij. Maarten 't Hart draaft op in de boe kenbijlage. Hij is verdrietig over de kritieken. "Alsof ze willen dat ik ermee kap". Ten onrechte prijst het weekblad dit artikel als een "scherp profiel" aan. Want zo scherp is het nou ook weer niet. FN V-industriebondbestuurder Henk Vos maakte naam als on derhandelaar bij Ford in Amster dam, hetgeen voor Fred Krijnen reden was om hem in De Tijd' te portretteren. "Het is moeilijk vechten tegen een onzichtbare tegenstander", zo verwoordt Vos zijn ervaringen. Hoewel de slui ting van Ford uiteindelijk toch doorgaat, houdt Vos toch een 'goed gevoel' over aan de voor bije maanden. "Iedereen pro beert je wijs te maken dat we in een ik-tijdperk leven. Nou, we hebben bij Ford samen strijd ge voerd. Er was geen verschil tus sen Nederlanders of buitenlan ders". Wel constateert hij dat - "ook in de PvdA" - steeds min der mensen een band hebben met de arbeiders. "Daar zou ik graag verandering in brengen", verwoordt Vos zijn politieke as piraties. Rob Vermaas blikt in De Tijd voor uit op het congres van de Politie ke Partij Radicalen, dat morgen begint en stuitte op een 'daveren de verdeeldheid' tussen actie voerders, overjarige kabouters en principële christen-radicalen en katholieke machtsbelusten. Blijft de PPR aan de zijde van CPN en PSP of maakt zij zich los van 'klein links' om weer een rol van betekenis te gaan spelen aan de zijde van PvdA cn D'66? In de partijtop is men het wel eens over de wenselijkheid van een brede linkse meerderheid. Maar hoe die te bereiken? Volgens partijvoorzitter Michel van Hui ten door een brug te slaan 'naar het midden waar de stemmen liggen', hetgeen om een opstel ling rechts van CPN/PSP en links van het CDA vraagt. Ria Beckers ziet het echter geenszins zitten om 'politiek de plaats van D'66 in te nemen' en weigert te breken met de PSP. Voorlopig zwerft de PPR nog even tussen christelijk en radicaal, waarbij de PvdA, nu regeringspartij, niet meer dan dienen als steunpunt. Verder onder meer in De Tijd het verhaal van een zwakzinnigenin richting ('De geest van Dennen dal leeft nog steeds'), een inter view met dr E. Schillebeekx en de 'come-back' van Vves Mon- tand: 'de levende legende gaat weer zingen'. Frénk van der Lin den belicht de huiveringwekken de omstandigheden voor een journalist in Latijns-Amerika. L/ri VRIJ NEDERLAND Marcus Bakker. Vijfentwintig jaar kamerlid voor de CPN. Sinds 1943 lid van de - toen nog illegale - Communistische Partij Neder land. Vijfentwintig jaar lang wei gerde hij elk interview met VN. Maar nu is het dan zover. "Het kwam door Igor Cornelis- sen", zegt Bakker. "De manier waarop hij over ons schreef. Dat zette toon. Vroeger zodra hij het woord communisme hoorde, trok hij zijn revolver", aldus Bak ker. "De cultuur van elkaar benaderen binnen links is altijd zéér onder ontwikkeld geweest. Vroeger vonden we het makkelijker om te praten in bladen die nog veel verder van ons afstonden. Wat ik op Vrij Nederland tegen heb is dat het geschreven wordt voor mensen die op hun luie reet alles beter zitten te weten. Wat ze al tijd al vonden wordt elke week bevestigd. Pilsje in de hand. Er zit geen sprankje hoop in. Ik heb nu alleen een interview met de Nieuwe Revu geweigerd. Ik ga niet tussen al dat naakt in staan. Dat hadden de vrouwen in de partij me terecht kwalijk geno men", verklaart Marcus Bakker. Over zijn bewondering voor Stalin zegt Bakker: "Hij was de perso nificatie van de oorlog tegen Hit- Ier". De weekbladen staan in het teken van de vredesmars van aanstaan de zaterdag in Amsterdam. VN verhaalt over dominee De Rid der en zijn twintig jarige vredes- strijd vanuit de Friese wouden. De Ridder had nooit durven dro men, dat een vredesbeweging vandaag de dag 150.000 ensen, of wellicht meer, op de been zou brengen. Hij was jarenlang op sjouw om een vredesleger te mo biliseren in Friesland, Gronin gen en Drente. De Ridder hoopte op een massabeweging in 1951 en in 1961Het ziet er naar uit dat hij nu in 1981 zijn zin krijgt Tenslotte een heel kleurenkatern vol boeken-nieuws. hervormd nederland Ook bij Hervormd Nederland staat deze week de vredesbeweging weer volop in de belangstelling, onder meer een anderhalve pagi na groot artikel over het succes en de problemen van het IKV Tof Thissen, begeleider van IKV- kernen in Limburg probeert in het artikel het succes van het IKV te verklaren: "Het IKV-ac- ADVERTENT! E BIJ DE TUD ALS GEENANDERI Alleen de Citizen [uwelier verstrekt het officide gorontitxertificool Oók de weg naar 'n perfekte ambiance voor uw diner of receptie! MAGAZINE Hotel -Restaurant „DUINOORD" Ook in de Haagse Post veel aan dacht voor vredesbeweging en vredesdemonstratie. Brugsman geeft aan waarom hij niet mee loopt in Amsterdam: het thema van de demonstraties in Bonn en Londen was breder: bezwaar te gen de nucleaire wedloop in West èn Oost. Het omslagartikel van de hand van John Jansen van Galen gaat in op de vraag hoe het IKV zijn huidige aan hang verworf: "Je moet in je pre ken doseren, er tactisch mee om gaan. Anders klapt men dicht" en "de mensen waren het zachte gedoe van de vroegere vredeswe- ken zat". Aly Knol sprak in Saarbrücken met burgemeester Oskar Lafon- taine wiens kritiek op het NA- VO-dubbelbesluit in zijn eigen sociaal-democratische kring steeds meer gehoor vindt. Jan Kuitenbrouwer onderzoekt de strijd om de koers in de PPR. Oud-partijvoorzitter Jurgens re lativeert: "de strijd is al oud, de PPR heeft altijd al moeite gehad met een keuze tussen flirten met de confessionelen of de progres sieven. Doe je mee met het sys teem of niet?. Twee verslagge- verse van Nieuwe Revue signale ren het bankroet van de Tilburg - sche Hypotheekbank en Jos de Man gaat in op de nationalisatie- problemen in Frankrijk inzake de bank Parisbas. Lou Landré speelt bij de Haagse Comedie de titelrol in "De Oli fantsman". "Misschien is het een vlucht, maar ik beschouw het spelen van een rol soms als iets reëeler dan het leven zelf'. Ook EM loopt op de vredesmars van zaterdag vooruit en signa leert dat de Vredesbeweging steeds minder de nadruk legt op argumentatie. "Het accent ligt nu op demobilisatie van massale emotie", is de constatering. Dat de emoties in de kernwapen discussie hoog oplaaien is geen opzienbarend feit. Zeker niet wanneer men bedenkt wat de ge volgen van een kernwapencon flict zijn. Een groep Amerikaan se medici heeft zich gebpgen over de overlevingskansen'van een atoomaanval. Het rapport, waaruit EM een samenvatting geeft, biedt weinig nieuwe feiten. Maar niettemin is het schokkend te lezen dat in het ergste geval, een totale kernoorlog, 200 mil joen mensen direct de dood vin den, en nog eens 60 miljoen ern stige verwondingen oplopen, van wie 30 miljoen acute brand- tiemodel doet een beroep op de creativiteit van de mensen. Denk zelf na over de toekomst die je wenst." De secretaris van het IKV, Mient Jan Faber, over de zorgen van het Interkerkelijk Vredesberaad "Wc moeten gaan oppassen voor het begrip diet de politieke partij en voor ons tonen. Van Mierlo heeft al begrip getoond en deze li'M sa! och gaan herhalen Straks wordt onze zorg ook nog gedeeld in alle NAVO-hoofd- kwartieren. Dat is gevaarlijk. Verder in HN aandacht aan Euge ne Rostow de "ontwerper van de harde lyn in Amerika". Presi dent Reagan heeft Eugene Ros tow dit jaar benoemd tot direc teur van het Amenkaanse bu reau voor wapenbeheersing en ontwapening en tot leider van de Amerikaanse SALT-delegatie. "Een havik en een bewapenaar is plotseling een beroepsontwapê naar geworden" In HN staat deze week tenslotte een pleidooi voor het referen dum De schrijfster stelt in het stuk dat "bij steeds meer mensen het ongenoegen groeit dat wets wijzigingen worden verminkt zonder dat de belanghebbenden, de burgers, iets wordt gevraagd De spaarzame doekjes voor het bloeden, het over leg met zogc naamde belangengroepen, stel len doorgaans weinig voor Het artikel wordt besloten met: "Voor-en tegenstanders zouden zich in alle redelijkheid achter het standpunt kunnen scharen "Het al dan niet houden van een referendum is een vraag waar over men per referendum zou kunnen beslissen". Wat een verschil met vijf uur te voren: toen werd de Boule vard des Invalides in het har tje van Parijs door overmoe dige Oranje-supporters in be zit genomen. De ene touring car na de andere loosde zijn oranjelading, zestig in totaal. Parijzenaars keken verbaasd toe hoe tientallen roekeloze Hollanders op het dak van de bussen waren geklommen en zo als gladiatoren hun intocht maakten. Een gezelschap Ja panners was totaal verbij sterd. Gedurende de dag was in de Oranje Express, het kilome terslange lint van supporters bussen, de overmoed alleen maar gegroeid. Kwam dat door het bier, dat vanaf een uur of negen al in grote hoe veelheden was genuttigd? Of kwam het door het bijgeloof? In 1973 hebben we het met geluk gered tegen België, in 1977 op het nippertje tegen Oost-Duitsland. Nu zou het wel weer goed aflopen, was de tendens van de bespiege lingen in de bus. Daarom kwam de klap zo hard aan toen Michel Platini Frankrijk aan de leiding hielp. „Jongens, als het van avond misloopt zet ik ge woon mijn bus in het doel", had chauffeur Appie van bus 30 kort na de start gezegd. Hij was achteraf de enige die Oranje had kunnen redden. Appie was een van de 60 chauf feurs die De Jong Intra tours had ingezet om het Oranje-le gioen te vervoeren. Het reis bureau had in combinatie met drie andere touringcar- bedrijven een grote vloot in gezet, nadat de president van de Utrechtse rechtbank had bepaald dat de 2500 aan de KNVB toegewezen plaats- kaarten moesten worden toe geschoven aan de wakkere reisorganisator. Een complete invasie werd het dus, maar toch waren er door de geringe kaartentoewijzing wel veel minder supporters meegereisd dan bijvoorbeeld in 1969 toen Ajax in het Stade des Colombes een beslis singswedstrijd tegen Benfica speelde. Die wedstrijd vond in de middaguren plaats: de tientallen bussen reden toen 's nachts door België, wat een heel merkwaardige ervaring was. En ouderen weten nog heel goed dat de befaamde watersnoodwedstrijd Frank rijk-Nederland in 1953 ook door tienduizenden Neder landers werd bijgewoond, veel meer in ieder geval dan er nu heen konden. Maar de supporters van van daag zijn in ieder geval zeer luidruchtig. En dorstig. Dat leidt vanaf de Belgische grens tot zeer talrijke sanitai re stops. Elke parkeerplaats die je passeert zie je hetzelfde beeld. Bussen langs de kant en in de berm onafzienbare rijen mannen die, meestal in oranje kledij, staan te wate ren. Nederland trok gisteren een spoor van urine door Bel gië en Noord-Frankrijk. In de bus is de stemming in middels opperbest. Zo blijkt dat tot de vaste uitrusting van de supporters, behalve zijn hoedje, zijn blikje bier en zijn vlag, tegenwoordig ook het cassettebandje behoort. Zodat hij in de bus naar zijn favoriete strijdliederen kan luisteren. Bovenaan op de supportershitparade staat: 'De Hollanders' van Alexan der Curley. In bus 30 deelt ie mand van de Mijdrechtse voetbalvereniging Argon stencils uit met de volledige tekst van dit werkje. Zodat we ieder uur een keer uit vol le borst meegalmen. Op het laatst hebben we het stencil niet meer nodig. Zeer in trek is onderweg ook 'Beetje verliefd' van André Hazes, al heeft dat niks met voetballen te maken. Maar het past wel goed in de schoolreisjessfeer. Later wordt er in het gangpad van de bus zelfs polonaise gelo pen. Maar dan zijn we al na genoeg door het bier heen. We hebben trouwens een rusti ge bus getroffen. Niemand heeft aandrang op het dak te gaan zitten tijdens de rit, wat elders wel het geval is. Chauf feur Appie heeft de zaak goed in de hand. Een collega van hem zegt later: „Ik heb ze een paar keer gewaarschuwd. Toen heb ik gezegd: jullie zoeken het maar uit. Als je maar weet dat als er een naar beneden valt dat ik dan ge woon doorrijd en dat ik je niet opraap". Het laatste deel van de reis wor den de bussen geëscorteerd door Franse motoragenten. Twee agenten loodsen samen steeds twaalf bussen door het Parijse verkeer en doen dat zo handig dat de supporters daar menig open doekje voor overhebben. Een paar uur later komen we weer Parijse agenten tegen. Ze controleren bij de ingang van het Pare des Princes of niemand flessen bij zich heeft of andere ongewenste voorwerpen. Vlaggen mogen wel: geen Panjzenaar oi nij heeft zelf een vlaggetje bij zich. In het stadion blijkt dat de Fransen een verdeel- en heerspolitiek hebben ge voerd. De Nederlanders sup porters zitten niet zoals ge bruikelijk in één vak, maar zijn verspreid over de massa. Zo kunnen ze minder een drachtig herrie maken en dat scheelt echt aanzienlijk. In volume zijn de Fransen niet te overtreffen. In het knusse stadion, waarbij de kijkers boven op het veld zitten, en waarvan alle tribunes over dekt zijn, maken zij onwaar schijnlijk veel lawaai. Zij st^jjn^n daarbij voor een be langrijk deel op een attribuut dat wij nog hiet kennen: een soort driedubbele klepper van hard plastic in de vader landse kleuren die een gigan tisch lawaai maken. Zit je er bij in de buurt dan kom je ze ker niet zonder hoofdpijn van het terrein. Een gat in de Ne derlandse supportersmarkt. In de eerste helft probeert het Oranje-legioen nog wel om de favorieten tot steun te zijn. Er heerst enige tevredenheid over de nul-nul-ruststand en als in de rust Simon Tahama- ta zich warm loopt krijgt hij een welluidend spreekkoor. Als Tahamata kort na zijn komst Arnold Muhren een schitterende kans biedt en Muhren deze mist, heft me nige supporter zijn handen in twijfel ten hemel: „Dat had hem moeten zijn". Het is als of supporters, die daar vaak een zesde zintuig voor heb ben, voelen dat het nu mis gaat. De aanmoedigingen verflauwen, Frankrijk scoort. Het gaat zijn superioriteit op het veld1 in doelpunten uit drukken en op de tribunes in oorverdovend applaus bij ge slaagde Franse acties Oranje kan er niet meer tegen op. Er zijn supporters die hartgrondig verklaren dat hun voormalige favorieten nergens voor deugen, er zijn er ook die de Fransen felicite ren met hun doelpunten en met de overwinning. Parijs krijgt, naar verhouding, een rustige avond. Menige fan verlangt naar zijn bed, heeft nergens trek meer in. Volgend jaar juni zal de kleur oranje niet overheersen in het straatbeeld van enige Spaanse steden. Het Neder landse voetbal doet een stap je terug, de supporters doen PARIJS (GPD) Zojuist had hij de Portugese scheidsrechter Garrido nog energiek een ernstige ziekte toegewenst, maar nu was alle dynamiek uit hem verdwenen: de geheel in oranje gehulde supporter verborg zijn gezicht in zijn handen en bleef zo minutenlang zitten, ook toen het Nederlands elftal al lang weer probeerde iets aan de 2-0-achterstand te doen. De Franse vreugde na afloop toas als zout in de Nederlandse toonden De nog glorieuze intocht: juichend op de daken van de bussen. De aftocht toas minder luisterrijkHelemaal voor die eve supporter die gewond toas geraakt bij een vat van het busdak.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11