Ik neem graag risico s Jack Middelburg onder dak bij Japanse fabriek Wiersma stuit wéér op secure defensie DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 9 Eerst even iets rechtzetten. Vorige week heb ik op deze plek een stukje geschreven over een door de gemeente inge stelde werkgroep (bestaande uit sportbestuurders en raadsleden) die in een rap port tot de conclusie was ge komen dat de huur van sport velden in deze gemeente met 44% in vijf jaar moet stijgen opdat tennisbanen, zwemba den en sporthallen wat goed koper kunnen worden. Dit om de onredelijke verschillen die er in de loop der jaren in de tarieven zijn geslopen weg te In de laatste alinea van het ver haal schreef ik: "Of de werk groep ingesteld in 1977) haar werk uitputtend heeft ge daan, zou ik niet kunnen zeg gen. Maar twaalf keer verga deren in vier jaar tijd is wel uiterst schraaltjes". Enige bij het rapport betrokke nen hebben mij er op gewezen dat dat laatste niet juist is. De werkgroep is niet op haar dooie akkertje vier jaar bezig geweest. Zij begon haar taak op 15 maart 1977 en bood in juli-1978 haar rapport aan het college van Burgemeester en Wethouders aan. In fe- bruari-1979 heeft de raad van beheer van de Sportstich ting zijn licht er nog over la ten schijnen. Daarna daalde de grote stilte in. Uit betrouwbare bron heb ik dat het rapport twee jaar lang bij een stad- huitfiguur in de la heeft gele gen. Twee jaar lang. !!!!?Grrr?U! Iedereen uitgeraasd9 Ja? Dan gaan we weer verder. Begin dit jaar dook het rapport dan eindelijk op in de raads commissie voor sport en spel Daar vroeg men, begrijpelijk, om de nota met de nieuwste gegevens aan te vullen. Zulks gebeurde in het voorjaar en die nieuwe versie is dan nu in de openbaarheid gekomen. Als je de "tweede druk" van het rapport goed leest dan merk je op zeker moment dat er twee jaar "weg" zijn. Dus ik had het kunnen weten. Mijn opmerking van vorige week, zo heb ik begrepen, is vooral verdrietig voor bode wijk Kallenberg, de vader, de moeder en ten slotte het kind van het rapport. Geen moeite was hem te veel om al het ge- cijfer tot een goed eind te brengen. En als dank krijgt hij van mij dan het verwijt er vier jaar over te hebben ge daan Goed, dat is bij deze teruggeno- Waar ik me overigens weer wel over verbaas is dat die werk groep maar rustig is blijven afwachten, althans niet open lijk aan de bel heeft getrok ken. Maar B en W weten wel wie ze in zo'n werkgroep zetten. Keurige, geduldige mensen. Ik had er liever een straatvech ter bij gezien die B en W een gedegen lel met de hockeys tick had verkocht. Geld Hoeveel verdient een Neder landse voetbal(semi-)prof ei genlijk? Er doen nogal wat sprookjes de ronde over. In het rapport "Schuldsanering Betaald Voetbal", totstand gekomen onder voorzitter schap van Cor ran Rijn (Sparta), wordt enig inzicht in de materie verschaft Twee spelers in Nederland ver dienen meer dan twee ton per jaar. Twintig incasseren tus sen de één en twee ton, 23 tus sen de 75.000 en 100.000 gul den; 54 tussen de 50.000 en 75.000; 164 tussen de 25.000 en 50.000 en 486 minder dan 25.000. Het valt dus nogal mee, zo op het oog. Maar ja, denk ik dan. Dit is na tuurlijk het keurige witte geld. Hoe zou het met het zwarte zijn? Ik ben op dit punt uitgesproken wantrou wend sinds de grote KNVB zelf zijn internationals ook eens zwart uitbetaalde. sport hebben nooit veel om het lijf en in krachtmetingen als deze, waarin zoveel op het spel staat, zijn het helemaal slagen in de lucht. Ondanks alle diepzinnige gepraat over strategie is voetbal niet meer dan "4iet elkaar op een inge wikkelde manier in de weg lo pen" (Rinus Gosens) en daar bij kan van dlies gebeuren. De uitslag van dit soort potjes hangt af van de gelukkige of ongelukkige afloop van enke le momenten. Zelf ben ik de mening toege daan dat het Nederlands elf tal het niet zal redden. Ik heb zo het gevoel, wat heet, ik vréés dat de Fransen hun fru straties, opgelopen tijdens drie nederlagen-op-rij, mor genavond voor eigen publiek op een geweldige manier tot ontlading zullen brengen. Ach, het is maar een prognose, moet u maar denken. Morgen avond hoop ik me er vrolijk over te maken dat ik er weer eens zwddr naast zat. Grillig Prognose Over de afloop van het duel Frankrijk-Nederland, mor genavond in het Prinsen park, valt geen zinnig woord te zeggen. Prognoses in de In de periode 1907-1980 hebben Nederland en Frankrijk der tien keer de degens gekruisd (waarvan eenmaal in een of ficieuze interland Acht keer won Nederland, vier keer Frankrijk, één duel ein digde onbeslist. Wat opvalt aan de reeks is de grilligheid. En dat geldt voor zowel de frequentie waarmee beide landen elkaar ontmoet- THEO TIMMERMANS droomdebuut tegen Frank rijk ten (hiaten van vele jaren) als voor de resultaten In de periode 1907-1923 be- kampte Nederland de Fran sen drie keer en had geen kind aan hen. Het werd 4-1 in 1907 (Rotterdam), 5-0 in 1921 (Parijs) en 8-1 in 1923 (Am sterdam). Geen wonder dat de Fransen de buik vol van ons hadden en acht jaar wachtten alvorens een nieuw duel aan te gaan. In 1931 won Nederland, gesteund door 2000 supporters, met 4-3 in Parijs. Het was de wedstrijd van de boomlange Xerxes- midvoor Wim Lagendaal (als u zich hem nog kunt herinne ren bent u zeer oud) die sa men met de KFC-er Jaap Mol drie treffers in twee minuten fabriceerde. Weinig gerust bracht Frankrijk in 1934 een tegenbezoek, want het Oranjeteam (met spelers als Bakhuijs. Smit, Vente, Wels, Van Nellen. Van Run. Andenesen, Van Heel) beleef de toen juist een glorieperio de. Binnen een kwartier leid de Nederland met 3-0; een nieuwe monsterzege lag in het verschiet. Maar ineens wilde het niet meer. Zand in de motor. Tot overmaat van ramp ging de verdediging, met de die dag wel heel zwak ke Ajacied Keizer in het doel, op een vreselijke manier aan het knoeien. Met 4-5 boekte Frankrijk zijn eerste over winning. Twee jaar later werd dat resul taat in Parijs weggewist. Met 6-1 werden de haantjes, die inmiddels tot het semi-profes- sionalisme waren overge gaan, aan het spit geregen. Bakhuijs was met zijn drie doelpunten de held van de wedstrijd. De return in Am sterdam (1937) ging weer on fortuinlijk verloren door kee- persfouten van Leo Halle, die duidelijk over zijn hoogte punt heen was (2-3). Pas in 1947 toog het Nederlands elftal (met o.a. Kraak, WilJces. Rijvers, Drager en De Vroet) weer naar de lichtstad om daar kansloos ten onder te gaan: 4-0, de hoogste score die Frankrijk ooit tegen Neder land zou bereiken In 1949 nam Nederland (met o.a. De Munck, Schtjt>enaar. Van Schijndel. Terlouw. Wil kes, Lenstraschitterend re vanche in Rotterdam: 4-1 De jonge A DO-speler Theo Tim mermans maakte een debuut uit duizenden. Hij scoorde drie doelpunten Daarna be landde ons voetbal, dat steeds meer spelers als prof naar het buitenland zag gaan, in een langdurige malaise-periode. In 1950 klopten de Fransen ons in Parijs met speels ge mak 5-2 Misschien wel de beroemdste wedstrijd uit de reeks was ironisch genoeg een officieu ze: de "watersnoodwedstrijd" die een samenraapsel txxn Ne derlandse profs (o.a. De Munck. Van der Hart. De Vroet, Rijvers, Timmermans. Appel. De Harder) m 1953 tn Parijs tegen het F ranse el/tal speelde. Het zooitje had beho ren te verliezen, maar het won omdat inspiratie en be zieling sterker bleken dan evenwichtigheid en hecht teamverband (2-1). Na die zege, die hier met een mengeling van vreugde en diep ontzag werd begroet, was het semi-professionalis- me in Nederland niet meer te gen te houden. Pas tien jaar later (1963) kwa men Nederland en Frankrijk weer tegen elkaar uit. Neder land won, dankzij een doel punt van Henk Groot, met 1- 0. Vorig jaar speelden beide landen, in een saaie partij. voor het eerst gelijk0-0 Als je iets van de serie inter lands mag zeggen dan wel dat het steeds er op of er on der was HONSELERSDIJK (ANP) Jack Middelburg zal het vol gende motorwegraceseizoen uitkomen op fabrieksma- chines van Suzuki. De Nederlandse motorcoureur kreeg gistermiddag uit Japan de bevestiging, dat hij het vol gendejaar de beschikking krijgt over het beste materiaal van de fabriek, waarvoor Marco Lucchinelli dit jaar het wereldkampioenschap in de 500-cc binnenhaalde. Mid delburg zal met behulp van de Nederlandse importeur Nimag, sponsors en de Japanse motorenfabriek een Ne derlands fabrieksteam opzetten. De bedoeling is dat de winnaar van de grote prijs van Engeland van dit jaar in 1982 een gooi gaat doen naar de belangrijkste titel van de wegracesport, het wereldkampioenschap in de halve li terklasse. •4UL Na aankomst op de Parijse luchthaven Charles de Gaulle nemen Michel van der Korput, Johnny Rep en Kees pan Kooten een interview in het Franse sportblad i'Equipe met Jan Poortvliet door. Spelers behoudender dan Kees Rijvers W l9) Fabneksmatenaal van de toonaan gevende motorenfabrikanten in de wereld. Yamaha en Suzuki, is de laatste jaren een absolute noodzaak om de wereldtitel in de 500 cc-inhoudsklasse te kunnen grijpen. Middelburg kwam het afgelopen seizoen met produk- tiemateriaal (machines, die in principe door iedereen gekocht kunnen worden) tot een zevende positie in de strijd om het we reldkampioenschap. Zijn zege in de grote prijs van Engeland op Silverstone in aligustus van dit jaar - de enige overwinning van een privé-rijder in het wk-sei- zoen 1980/81 - deed Middelburgs kandidatuur voor het betere ra cemateriaal veel goed. Het win nen van de Nederlandse TT in 1980 staat eveneens achter de naam van privé-rijder Middel burg. Ruimte Nog belangrijker voor de nieuwe positie van Middelburg bij de Suzuki-fabriek was het vertrek van Marco Lucchinelli naar Hon da. De wereldkampioen, die al ja ren naar een voorname positie in de wegracewereld snakt. Met het weggaan van deze toprijder en ook het afstoten van de Nieuw- zeelander Graeme Crosby ont stond er bij het Japanse merk ruimte voor nieuwe gezichten. Randy Mamola werd gehand haafd en werd voor 1982 de abso lute nummer één. De Amerikaan moet in het Engelse-Japanse team gesteund gaan worden door Virginia Ferrari, de Italiaan die in 972 al eens tweede in de 500 cc werd. Het Italiaanse team van Galina, waar Lucchinelli dit jaar zo suc cesvol voor was, gaat naar alle waarschijnlijkheid verder met Franco Uncini en Loris Reggia- ni, terwijl de (Nederlandse) plaats van de al vroeg in het sei zoen 1981 afgehaakte Wil Hartog overgenomen wordt door Jack Middelburg. "Met een verschil", vindt de Honselersdijker zelf, "Wil reed dit seizoen op produk- tiemateriaal. Wij krijgen dezelfde fietsen als Galina. Alleen Mamo la zal het komende seizoen over nog andere machines als wij be schikken. Dat materiaal is echter experimenteel en dus kwetsbaar. Wij zijn met deze toezeggingen uit Japan natuurlijk geweldig te vreden. Vanaf 1979 hebben wij hier doelbewust aan gewerkt. Het succes is er nu". Jack Middelburg ziet zichzelf door deze nieuwe omstandigheden als een coureur, aie in isoz op nei hoogste grand prix-plan mee strijdt. "Ik kon dit jaar wel een paar ronden goed met de toprij- ders meekomen, maar over de gehele wedstrijd gezien was het eigenlijk geen doen. De machi nes waren te zwaar en hadden te weinig vermogen. Ik heb nu de zelfde fietsen als de toppers. Dat maakt me - voor mijn gevoel - tot een grote kanshebber. Ik houd er rekening mee, dat er volgend jaar toch een paar grand prix voor mijn rekening zijn", aldus de 500 cc-coureur, die dit seizoen notabene na de grote prijs van Joegoslavië zijn definitieve af scheid van de motorsport aan kondigde. Onverwachte finan ciële steun deed hem toen echter weer doorgaan. Inspanning Het opzetten van een fabrieksteam zal voor Middelburg en zijn ma nager Jan Muis een grote inspan ning betekenen. In het verleden verkondigde de coureur, dat hij het liefst onder de vleugels van het ervaren Engelse fabrieks team een gooi naar de wereldtitel wenste te doen. Dat denkbeeld heeft Middelburg nu uit zijn hoofd gezet. "Bij die Engelsen hoefde ik nu niet meer zo nodig binnen te komen. Mamola is daar de absolute nummer één en Fer rari is verplicht hem te steunen. Wij hebben in ons contract in dat opzicht geen verplichtingen staan. Ik mag doen wat ik wil. En dat is maar het beste ook. Ik laat niet graag iemand in de wed strijd voor gaan. Die tijd heb ik gehad", aldus de Nederlandse troef voor een interessant motor- wegseizoen 1981/82. PARIJS (GPD) - Michel Hidalgo, de Franse bondscoach, heeft gis termiddag in Jouy-en-Jossas, het Parijse voorstadje waar de Fransen hun trainingskamp hebben opgeslagen, de opstel ling bekendgemaakt van het elf tal dat morgenavond in het Pa rijs Pare des Princes tegen Ne derland zal spelen. In dat elftal is ook een plaats ingeruimd voor Jean Tigana, de donkere middenvelder van Girondins Bordeaux, hoewel Hidalgo toch nog altijd niet honderd procent zeker is van de inzetbaarheid van Tigana. Wanneer op het laatste moment zou blijken dat de juist van een operatie her stelde Tigana toch niet zou kun nen spelen, wordt zijn plaats in- genomendo Bernard Genghini, oud-speler van St. Etienne en nu uitkomend voor Sochaux. Hoewel de Franse bondscoach vrij laat zijn definitieve keuze heeft bepaald, bevat de opstelling van het Franse team toch geen ver rassingen, of het zou moeten zijn dat Michel Hidalgo toch weer de voorkeur heeft gegeven aan doel man Jean Casteneda (St. Etien ne) boven Baratelli van Paris St. Germain. Met de formatie Casteneda - Jan- vion, Tresor, Lopez en Bossis - Platini, Giresse en Tigana (of Genghini) - Six, Lacombe en Ro- cheteau, blijkt dat Michel Hidal go duidelijk op zekerheid wil spelen. Het is de formatie waar- me de Franse bondscoach in fei te al sinds de wereldkampioen schappen van Argentinië zijn grootste successen heeft be haald. Alleen doelman Castene da, Giresse en Tigana zijn betrek kelijke nieuwelingen in het Fran se elftal. Mankracht In de prestigestrijd Platini-Hidalgo heeft de aanvoerder van het Franse nationale elftal zijn meer dere moeten erkennen in d bondscoach. Platini had name lijk laten doorschemeren dat een middenveldbezetting met hem zelf en Alain Giresse geen haal bare kaart zou zijn tegen de met een versterkt middenveld spe lende Nederlandse ploeg. Alain Giresse, als aanvallende midden velder de spelbepaler in het team van Girondain Bordeaux, zou diezelfde rol nooit in het Franse elftal mogen spelen, vond Plati ni, omdat bij Nederlands balbe zit niet voldoende mankracht in de middenlinie aanwezig zou zijn om het Oranje-team af te stop pen. Platini dreigde zelfs zijn po sitie in het nationale elftal ter be schikking te stellen wanneer Hi dalgo toch zou besluiten Giresse op het middenveld te posteren. Zover is het evenwel niet geko men. Alain Gresse: „Het niet- meespelen van Michel Platini zou geen goede zaak zyn geweest voor het Franse elftal. Ik geloof namelijk dat wy beiden wel de gelijk op het middenveld kun nen functioneren. Michel had een andere tactische invulling van de namen op het midden veld dan bondscoach Hidalgo voor ogen. We hebben de zaken evenwel goed doorgesproken en in de oefenwedstrijd van zondag tegen Auxerre is gebleken dat we elkaar in de combinatie heus wel kunnen vinden". „Platini heeft alleen een eventueel probleem ter discussie willen stellen, een mogelijk probleem dat nogal uitvoerig in de pers is behandeld. Dat is echter nooit zyn bedoeling geweest. Ook hij wil graag met het Franse elftal naar Sparye. Evenals ik. En dat betekent simpelweg dat we bei den in de wedstrijd tegen Neder land wat individuele acties zul- OÜD BEIJERLAND (ANP) - Hal verwege de tweekamp om de we reldtitel dammen is de stand nog steeds in evenwicht. De tiende ontmoeting tussen Gantwarg en Wiersma, in Oud-Beijerland had een zeer ongebruikelijk verloop, maar kende evenals alle voor gaande hetzelfde resultaat: remi se. De puntendeling kwam ver rassend tot stand. Tegen de in tijdnood verkerende titelhouder was Wiersma kansrijk, maar Gantwarg verdedigde zich se- Na een onregelmatige opening, waarin beide spelers enkele stukken aan de flanken aan vaardden, kwam er een interes sante strijd op het bord. Bij de dertiende zet van de langzaam vorderende partij nam Wiersma een heksteilingsformatie in. De Nederlander nam voor vijftien zetten een uur bedenktijd. Dat len moeten nalaten wanneer daardoor een sterker collectief mogelijk is. En wanneer wij erin slagen de bal snel te laten circu leren en in dat patroon naar de juiste openingen te zoeken, dan voorzie ik nu ook weer niet zo heel erg veel problemen". Praatjes Kees Rijvers maakte veel eerder dan Hidalgo zyn elf bekend, maar over de stelling die zij mor genavond in het Pare des Prin ces zullen innemen, zwygt de bondscoach. De dinsdag ge bruikte hy om met de spelers het tactische plan door te nemen. Ryvers: „Ik neem graag risico's. Dat is in myn eerste maanden als bondscoach wel duidelijk gewor den, dacht ik. Tegen de Fransen kun je alleen winnen met aanval lend voetbal. Je moet ze het ini tiatief ontnemen. Vrijdag, op de eerste training, en ook nu heb ik bespeurd dat de spelers meer voor een behoudende manier van spelen voelen. Ik ben bereid daarover te praten. Het moet in ieder geval wel zo zijn dat ieder een weet waar hy aan toe is en achter onze speelwyze staat Praatjes achteraf moet ik niet hebben". bood weinig soelaas, want vol gens Nikolai Mitsjanski. de se condant van de Sowjet-groot- moester, stond Gantwarg duide- lyk op voordeel. Wiersma tracht te daar wat aan te doen door op de rand van het bord tot een af ruil te geraken Hij kreeg wel meer speelruimte, maar de stel ling bleef moeilyk te beoordelen. Met zijn 29e zet dwong Wiersma zyn tegenstander over te gaan tot het nemen van een twee-om- twee-ruil. Gantwarg had de keus uit twee velden en heeft vermoe delijk niet het sterkste veld geko zen Wiersma verkreeg gunstig spel, maar stuitte voor de tiende keer op de zorgvuldige verdedi ging van de man uit Minsk. Het zettenverloop van de tiende party wit: Wiersma. zwart Gantwarg 1 33 28 20 25. 2 38-33 15-20, 3 42-38 10- 15. 4 31 26 5 10. 5 38-31 20 24. 6 47-42 15 20 7 35-30 24x35. 8 28 23 18x29. 9 33x15 12-18. 10. 41-36 7 12. 11 46 41 1 7. 12 31 27 17 22. 13 36-31 11-17. 14 41-36 19-23. 15 34 29 23x34. 16 40x29 14-19.17. 45-40 19 23. 18 40-34 19 14. 19 27-21 16- x27. 20 32x21 14 19. 21 37-32 10-14. 22. 21-16 22 28. 23 32-27 28-33. 24 39x28 23 x21. 25 16x27 19 23.26 38-33 3 9.27 42- 38 13-19. 28 38-32 17 22. 29 43 39 19-24. 30 29x20 23-28. 31 32 x 23 18 x 40, 32 27- xl8 12x23. 33 50 45 14-19. 34 45x34 25- xl4. 35 48-42 18 12.36 36-27 7-11.37 42- 38 11-17. 38 33-29 2-7. 39 29x18 12x23, 40 38-33 19-13, 41 49-42 remise. Merano Hoewel de maandag als speeldag niet de voorkeur geniet van Ana toli Karpov, werd er toch ge schaakt in Merano De zeventien de party in de tweekamp nam echter niet veel tyd in beslag, want na twee uur en dne kwar tier ging uitdager Kortsjnoi by de 23e zet al in op het remiseaan bod van de wereldkampioen De stand bleef daardoor 5-2 in het voordeel van Karpov en de match zal pas donderdag een vervolg krijgen. Even leek het erop dat beide dele gaties gisteren protesten zouden indienen, want in het kamp van Karpov werd de psycholoog dr. Kabonov ontdekt door R0ltg|lk0i en de zijnen, terwyl de wereld kampioen en zijn aanhang meen de dat de Kortsjnoi assisterende Ananda Marga aanzet had gege ven tot een kleine demonstratie. Htl bleek allemaal nogal mee te vallen, al zat de vrywel onopge merkte actie van enkele mensen die pleitten voor de vrylating van Kortsjnoi's familie, de Sowjet- delegatie aanvankelijk wel hoog. In de schaakwereld wordt veron dersteld dat de familie Kortsjnoi mogelyk een uitreisvisum zou krygen als Kortsjnoi definitief de figuurlyke nekslag was toege bracht Dat zou dan wel heel sim pel van de Sowjet-autonteiten zyn. want daarmee wordt alleen de suggestie gevoed dat deze tweekamp doorgestoken kaart zou zyn De partijanalyses zou den dat onderhands gekonkel dan ook nog kunnen bevestigen, omdat Kortsjnoi al heel wat markwaardlfi nttn heeft ge daan. Wit Kortsjnoi (Zwi) Zwart Karpov I m-f3 2 c2-c4 e7e6. 3 Pbl-cJ d7-d5, 4 d2 d4 Lf8-e7,3. Lel f5 h7-h6. 6 Lg5-h4 0-0. 7 Tal-el d5xc4. 6 e2-«3 c7- c5. 9 Lflxc4 c5xd4. 10 Pf3xd4 Lr6d7. II Lc4-e2 Pb6-c6. 12 Pd4 b3 POd5. 13 Lh4xe7. Pc6xe7. 14 Pc3xd5 P*7xdS. 15. Ddl d4 Ld7-c6. 16 Lc2 13 PdS-e7. 17 Lf3xc6 Pr7xc6. 18 Dd4xd8 TfftxdS. 19 Kei -*2 Ta8-c8, 20 a2 a3 Kc» 18 21 Tci- c2 Pc6-e7. 22 Thl-cl Tcêxc2*.23 Tclx- c2 KfB-e8 Remise op voorstel Karpov

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9