Universiteiten stap terug Kernraketten twistpunt Angst kwelt politieman Aansluiting Havo op HBO ontbreekt Deze week bij de melkman: anrnanE CDA-spreker blijft taboe bij vredesmars Van Kemenade kondigt bezuinigingen aan Stormloop bij rijk op "Indische uitkering" Veel vragen rond brand Prinsendam DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 DEN HAAG (GPD) De duur van een studie in het hoger beroeps onderwijs (hbo) zou voor havo leerlingen met een jaar verlengd moeten worden. Met het invoe ren van een dergelijk voorberei dendjaar zullen de studieresulta ten van havo-leerlingen in het hbo aanzienlijk verbeterd kun nen worden. Deze suggestie staat in het van daag aan minister Van Kemena- de aangeboden onderzoeksrap port „De aansluiting havo-hts; een analyse van problemen en oplossingen". Het rapport werd samengesteld door de sectie Ho ger Technisch Onderwijs van de HBO-Raad. Bij hts'en, maar ook bij andere hbo-instellingen, staakt elk jaar eenderde deel van de studenten hun studie en nog eens eenderde deel van de studenten moet een gedeelte van de studie overdoen. Het gebrek aan studievaardig heid van havo-leerlingen en het hoge studietempo van de hts'en zijn daar de belangrijkste oorza ken van. Het is duidelijk dat de aansluiting van havo en bijvoorbeeld hts veel te wensen overlaat. De on derzoekers pleiten er dan ook voor om het studietempo in het eerste jaar van de hts geleidelijk aan op te voeren. Daarnaast zal de hts veel meer aansluiting Uit het onderzoek is namelijk ge bleken dat vaak studieproble men ontstaan omdat het huidige wiskundeprogramma van het ha vo bepaalde onderdelen mist die in het traditionele wiskundepak- ket wel zaten en die men op de hts nodig heeft. Voorgesteld wordt deze onderdelen dan maar in het hts-pakket op te nemen en gedurende de eerste drie maan den van de studie hieraan aan dacht te schenken. Naast problemen met wiskunde blijken op de hts havo-leerlingen altijd moeilijkheden te ondervin den by de Jheoretischetechni- sche vakken, zoals bijvoorbeeld mechanica en electronica. De on derzoekers zijn van mening dat dit veroorzaakt wordt door een gebrek aan inzicht bij de student, waardoor hij een technisch pro bleem niet kan herleiden tot een wiskundig probleem. Daarnaast spelen een gebrek aan Te kenvaardigheid en te weinig kennis van vakken als gonio-, stereo- en planimetrie daar een grote rol in. De onderzoekers stellen verder voor om, naast het langzaam, in plaats van abrupt verhogen van het studietempo, tijdens de hts- studie zelfstudie te stimuleren door welbewust en concreet huiswerk op te geven en tijdens studieonderdelen meer aandacht aan dat huiswerk te besteden. Voorts wordt in het rapport aanbe volen om het leerplan van de hts aan te passen aan de verschillen in vooropleiding. Daarom wordt gepleit voor een havo-, een vwo- en een mbo-groep. Vwo-leerlin gen hebben namelijk één jaar en mbo-leerlingen zelfs twee of drie jaar meer vooropleiding achter de rug dan de havo-leerlingen. DEN HAAG (GPD) - De organisa toren van de vredesmars die za terdag in Amsterdam wordt ge houden, hebben gisteren vastge houden aan hun weigering een officiële spreker namens het CDA toe te laten. De reden is, dat die partij de leuzen van de de monstratie niet volledig onder schrijft. Het CDA wil partijbestuurslid dr. Kuiper in Amsterdam laten spre ken. De partij deelt het algemene bezwaar van de organisatoren te gen de kernwapens, maar staat niet achter de oproep aan de re gering om terug te komen op de Nederlandse instemming met het NAVO-modernisenngsbe- sluit over kruisraketten. Een delegatie van het organiserend comité sprak maandag met Kui per In dat gesprek kwam het niet tot overeenstemming. De or ganisatoren volhardden in hun standpunt dat het CDA eerst alle leuzen moest onderschrijven, of wel dat de CDA-spreker per soonlijk de leuzen voor zijn reke ning nam. In Den Haag verscheen maandag een oproep van een grote groep rijksambtenaren van vrijwel alle ministeries (inclusief defensie) aan hun collega's, om aan de an ti-kernwapendemonstratie deel DEN HAAG (ANP) - Bij de afde ling overzeese pensioenen van het ministerie van binnenlandse zaken zijn sinds augustus van dit jaar al 50.000 aanvragen voor de zogenaamde Indische uitkering binnengekomen. Volgens een woordvoerder van dit ministerie, die dit gisteren bekend heeft ge maakt, is het moeilijk te schatten hoeveel aanvragen er nog te ver wachten zijn. De Indische uitke ring is een eenmalige uitkering van 7.500 gulden aan mensen die in de oorlog in Japanse kampen hebben gezeten. Onder de reeds ingediende aanvra gen is een aantal twijfelgevallen en gevallen waarin een negatieve beslissing is genomen. Het be treft zowel de burgergedetineer den als de krijgsgevangenen, die niet aan de gestelde voorwaar den konden voldoen. Om de minister in zijn beleid te ad viseren is een commissie eenma lige uitkering Indische geïnter neerden samengesteld, aldus de woordvoerder. Deze commissie wordt op 20 november door de minister van binnenlandse za ken, Van Thijn, geïnstalleerd. De commissie bestaat uit mr. Th.M.J. de Graaf als onafhanke lijk voorzitter, ir. G.S. Vrijburg, namens de Indische belangenor ganisaties en S. Zondervan, amb telijk vertegenwoordiger van het ministerie van binnenlandse za ken. Volgens de woordvoerder zijn er bij de aanvragen "moeilijke twij felgevallen", waarbij de commis sie als adviesorgaan zal optre den. De voorwaarden behelzen onder andere dat de aanvrager tenminste zes maanden geïnter neerd moet zijn geweest in een Japans kamp, in die periode geen inkomen heeft genoten en na de capitulatie van Japan per 1 januari 1981 tenminste tien jaar in Nederland moet hebben ge woond. In 1980 zegde de toenmalige minis ter van binnenlandse zaken Wi- gel de eenmalige uitkering van 7500 gulden toe. In 1 juni 1981 werd het voorstel door-de Twee de Kamer unaniem aangenomen en in dezelfde maand schaarde de senaat zich achter de plannen vn Wiegel. Er werd afgesproken een commissie van uitvoering te benoemen. Als voorzitter werd De Graaf voorgesteld, oud-bur gemeester van Nijmegen, die in de oorlog zelf in Japanse kam pen heeft gezeten. DEN HAAG (GPD) Universiteiten en hogescholen zul len in de komende vijf jaar beduidend minder geld krij gen van de overheid. De bezuinigingen moeten geleide lijk oplopen van ongeveer 70 miljoen gulden volgend jaar tot 102 miljoen gulden in 1986. Minister Van Keme nade (onderwijs en wetenschappen) heeft dit gisteren geschreven aan de universiteitsbesturen. Over twee weken gaat hij met de besturen over de maatregelen praten. I Alleen van de departe menten buitenlandse zaken, volkshuisvesting, financiën en landbouw tekende niemand. Voorzitter Ego van het Oud-Stri. ders Legioen heeft zijn leden op geroepen, zaterdag de vlag half stok te hangen. Daarmee wil Eg protesteren tegen „onrc... sche eenzijdige ontwapening. tiviteiten" Generaal G.C. Berkhof heeft g; ren op een bijeenkomst van Koninklijke Vereniging ter b*. fening van de Krijgskunde t. vredesbeweging van 'bgna-Lnti midatie' beschuldigd. Berkh< doelde daarbij op het 'aanjage van selectieve angst' voor Amer. kaanse kernwapens die niet op Nederland zyn gericht 'Het bewust inspelen op angst voor het uitbreken van een kernoor log is niet zo fris', aldus Berkhof. SCHIPHOL (ANP) - De Israëlische ambassadeur in Nederland, E. Ronn, heeft gisteren op Schiphol de eerste van in totaal 100.000 bloembollen in ontvangst genomen, die zijn bedoeld voor verfraaiing van de stad Jeruza lem. Namens het Israël Comité Nederland bood Ingrid de Zwart de bollen aan. "Uitweg voor spamiingen ontbreekt" AMSTERDAM (GPD) - Bij de Ne derlandse politie zal men anders leiding moeten gaan geven. De interne organisatie en de logge bureaucratische structuren moe ten vernieuwd en veranderd worden. Het huidige systeem is ongeschikt om angst en gevoe lens van onveiligheid die bij po litieagenten leven, op te vangen. Drs. H. Andersson, organisatie deskundige en een van de voor bereiders van het congres Politie en Onveiligheid, zei dit in Am sterdam tijdens een persconfe rentie. Morgen wordt dit eendagscongres in de Vrije Universiteit te Am sterdam gehouden. Het congres is georganiseerd door een groep je van vijf verontruste particulie ren, waaronder twee advocaten, en dr. F. Denkers, psycholoog bij de Amsterdamse politie. Denkers zegt dat angst en gevoe lens van onveiligheid bij politie mensen uit twee belangrijke bronnen komen. Eén daarvan is de angst en spanning die het vak zelf met zich meebrengt: "Een agent moet bijvoorbeeld naar een berucht café waar ruzie is. Hij weet dat er wapens bij te pas kunnen komen. De man wordt zo bang, dat hij liever een straatje omrijdt en hoopt dat de ruzie dan al opgelost is. Een andere moge lijkheid is dat de politieman er juist extra hard tegenaan gaat en soms teveel agressie toont. Een voorbeeld daarvan zijn sommige ME-optredens". Volgens Denkers zouden dit soort angsten, die heel reëel zijn, min der worden als de politieman wat spanningen kwijt kan bij het pu bliek. De andere angstbron ligt binnen de organisatie zelf: "Dat is waar het congres een beetje het accent op zal leggen. Uit gesprekken met verschillende agenten heb ik opgemaakt dat veel agenten bang zijn voor hun collega's en hun meerderen. Voor hun colle ga's wat spot betreft, voor hun meerderen of ze hun werk wel goed doen. Laatst zei een agent tegen me: ik ben banger voor mijn hoofdcommissaris dan voor duizend krakers", aldus Den kers. Volgens de voorbereiders van het congres moeten agenten meer kansen krijgen hun gevoelens te uiten binnen hun werk. Organi satiedeskundige Andersson: "Er bestaat een veel te grote afstand in grote korpsen tussen mensen die het uitvoerend werk doen, de gewone agenten dus, en de men sen die het beleid bepalen. De laatsten zijn bijna alleen maar bezig met vergaderen. Die af stand moet overbrugd worden". Op het politiecongres verwacht men 750 mensen, waarvan ruim 450 politieagenten. Daarnaast zullen vertegenwoordigers van de politieleiding op het congres aanwezig zijn. De voorstellen van Van Kemenade vallen uiteen in twee delen. Van af 1984 wil de minister dat uni versiteiten en hogescholen struc tureel gaan bezuinigen. Van Ke menade denkt daarbij aan ver mindering van de kosten per stu dent, aan verhoogde samenwer king tussen de verschillende in stellingen voor hoger onderwijs, aan „evaluatie" (waarschijnlijk opheffen) van de inter-universi- taire instellingen en aan het kri tisch bezien van studenten voor zieningen. Een dergelijke operatie moet in 1984 een structurele bezuiniging opleveren van 57 miljoen gulden, in 1985 ongeveer 77 miljoen gul den en in 1986 102 miljoen gul den. Tot 1984 moeten de universiteiten en hogescholen ongeveer 50 mil joen per jaar bezuinigen. Omdat er 8 miljoen gulden terugvloeit van de ZWO (de Stichting Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek) naar de instellingen en Van Ke menade ongeveer 6 miljoen gul den wil aanwenden uit een „pijn- potje" (voor onverwachte uitga ven), komt de bezuiniging voor 1982 en 1983 feitelijk neer op 36 miljoen gulden. Maar dat is nog niet alles. De mi nister eist van de instellingen ook nog dat ze ongeveer 5 pro cent per jaar bezuinigen op hun materiële kosten. Die komen in het totaal uit op ongeveer 700 miljoen gulden per jaar, dus dat geeft nog eens een bezuiniging van 35 miljoen gulden per jaar. Voor de komende twee jaar zul len de instellingen dus voor on geveer 71 miljoen gulden (36 en 35 miljoen) moeten bezuinigen. In zijn brief aan de instellingen sluit Van Kemenade niet uit dat er ontslagen zullen vallen onder het wetenschappelijk personeel. Maar, zo schrijft de minister, dat hoeft niet ten koste te gaan van de kwaliteit van het onderwijs. Bij vertrek van een hoogleraar bij voorbeeld zou de universiteit er een goedkopere medewerker voor in de plaats moeten nemen. Alle aanstellingen aan de univer siteiten moeten volgens de mi nister tijdelijk zijn, tenzij het echt niet anders kan. Ook denkt de minister aan herzie ning van de salarissen van me disch specialisten in de academi sche ziekenhuizen, aan omzet ting van volledige in deeltijd ba nen en aan een heroverweging van verschillende arbeidsvoor waarden van secundaire aard. AMSTERDAM (ANP) - Geen van de werktuigkundigen heeft de werkelijke oorzaak van de brand in de machinekamer van het pas sagiersschip "Prinsendam" doorgehad. Er is weinig gecoör dineerd opgetreden tijdens de eerste periode na het uitbreken van de brand en de brandweer ploegen moesten werkloos toe zien. Voor een deel omdat zij niet precies wisten wat te doen, later omdat er geen watertoevoer was. Deze conclusies kunnen worden getrokken na de eerste zittings dag van de raad voor de scheep vaart gisteren in Amsterdam over de neergang van het passa giersschip "Prinsendam" in de nacht van 3 op 4 oktober in de golf van Alaska. Alle opvarenden werden gered, slechts twee pas sagiers raakten lichtgewond, maar het cruiseschip verdween na een week brandend rondzwal ken in de golven. Het onderzoek van de raad moet uitwijzen of een of meer officie ren fouten hebben gemaakt. De raad kan hen in dat geval disci plinair straffen door bijvoor beeld een tijdelijke ontzegging van hun vaarbevoegdheid. Aan het begin van de nacht brak een lagedrukleiding van de brandstoftoevoer naar een van de hoofdmotoren. Zowel de der de werktuigkundige, die op dat DEN HAAG (ANP) - De Twee de-Kamerleden Evenhuis en Koning (beiden VVD) hebben minister Van Thijn, binnen landse zaken, schriftelijk ge vraagd zo snel mogelijk duide lijkheid te geven over de werkelijke reserves van het al gemeen burgerlijk pensioen fonds (ABP). Zij verwijzen naar beschuldigin gen van de ambtenarenbond ABVAKABO dat het ABP met een boekhoudkundige kunst greep zijn reserves van elf mil jard gulden met 7,5 miljard heeft gereduceerd tot 4,2 mil jard. moment de wacht had, als zijn assistent dachten dat het om een hogedrukleiding ging. Dat was wel vaker voorgekomen, aldus hun verklaringen en had nooit ernstige gevolgen gehad Alleen olieman Mohammad Ali, die als getuige was opgeroepen, vermoedde dat de ondanks blus- pogingen steeds weer oplaaiende vlammen een andere oorzaak hadden. Hij wist niet precies wat Ook de twee werktuigkundigen namen niet de bg een dergelijke breuk geëigende maatregelen: in werking stellen van de afsluiters. Slechts een paar officieren van de Prinsendam bleken een adequa te brandweercursus te hebben gevolgd. De kapitein volgde tien jaar geleden een cursus van een week en de eerste stuurman vijf tien jaar geleden. Hoofdwerk tuigkundige Boot deed dit begin jaren zeventig en spijkerde na de brand zijn kennis met extra les sen bij Tijdens het latere blus werk is weinig gecoördineerd opgetreden, bleek tijdens de zit ting. De behandeling van de brand op de Prinsendam is ondermeer van belang voor de Amerikaanse pas sagiers Op basis van de Amen kaanse wetgeving kunnen zg schadevergoeding eisen wan neer zij kunnen bewgzen dat hun leven door nalatigheid in gevaar is gekomen. Ook na vliegrampen hebben Amerikaanse rechters in dergelijke gevallen miljoenen guldens schadevergoeding toe gekend. De eigenaar van het cruiseschip. HAL-cruises in New York. is te gen zulke financiële rampen ver zekerd. Volgens president-direc teur S. Rhinesmith heeft de maatschappg al ongeveer zes miljoen gulden uitbetaald aan opvarenden van de Prinsendam voor het verlies van kostbare be zittingen. De Prinsendam werd in 1973 door de Krimpen se werf Van der Giessen-de Noord gebouwd voor vijftig miljoen gulden WEERRAPPORTEN ft 1 Si ADVERTENTIE Amsterdam regen 4 2 05 De Bilt regenbui 4 1 01 Deelen zwaar bew. 3 1 0 Eelde geheel bew. 3 1 0 Eindhoven 0 0 Den Helder 3 3 Rotterdam 3 01 Twente zwaar bew. 5 1 0 Vlissingen regen 6 4 01 Zd. Limburg licht bew. 6 0 Aberdeen regen 8 5 01 Barcelona onbewolkt - 6 Berlijn onbewolkt 3 0 Bordeaux mist 15 0 Brussel zwaar bew. 6 2 0 Frankfort onbewolkt 5 -6 0 Genève onbewolkt 2 -6 0 Inssbruck -13 0 Klagenfurt onbewolkt 7 -7 0 Kopenhagen 3 0 Lissabon regen 19 14 03 Locarno onbewolkt 8 -5 0 Londen regen 10 6 12 Luxemburg zwaar bew. 3 -4 0 Madrid licht bew. - 2 Malaga motregen - 14 Mallorca onbewolkt - 6 München onbewolkt 2 -7 0 Nice onbewolkt 15 5 0 Oslo geheel bew. -- 0 Parijs zwaar bew 7 3 0 Rome onbewolkt 12 1 0 Spht onbewolkt -- 3 Stockholm zwaar bew. 1 Wenen zwaar bew. 2 0 05 Zurich onbewolkt 2 -6 0 Casa Blanca zwaar bew. 21 16 0 Istanbul regen - 5 Las Palmas onbewolkt - 19 Tel-Aviv zwaar bew. - 15 Tunis half bew.21 y 0 PvdA en D'66 in moeilijke positie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het standpunt van de regering over de plaatsing van atoomraketten in West-Europa beloofde gisteren een van de be langrijke twistpunten te worden in het Kamerdebat over de rege ringsverklaring. Met name in de fracties van PvdA en D'66 heer ste gisteravond nogal wat onvre de met het standpunt van het ka binet, dat nauwelijks tegemoet komt aan de wensen van deze twee partijen. Bij de Democraten werd gisteren al stevig gesleuteld aan een mo tie die waarschijnlijk vandaag nog zou worden ingediend. Met die motie zou de fractie van D'66 het kabinet een duidelijker standpunt willen afdwingen, waarbg Nederland zich nadruk kelijk onderscheidt ten opzichte van de overige NAVO-partners. In de regeringsverklaring staat dat Nederland in de NAVO niet zal aandringen op herziening van het zg. dubbelbcsluit (moderni sering van de kernwapens in West-Europa en tegelijkertijd on derhandelingen beginnen tussen VS en Sowjet-Unie) omdat dit de onderhandelingen zou schaden. D'66 en in sterkere mate de PvdA - wijst de modernisering en plaatsing van de raketten af. Vooral de PvdA heeft het erg moei lijk met het standpunt van het kabinet, omdat deze partg in middels de doelstellingen van de grote anti-kernwapendemonstra tie aanstaande zaterdag in Am sterdam heeft onderschreven. Een van die doelstellingen is dat Nederland binnen de NAVO wel op herziening van het dubbelbc sluit gaat aandringen Verwacht wordt dat de kleine linkse partij en - de PSP voorop - de PvdA- fractie zullen tarten zich m de Kamer duidelijk uit te spreken tegen het standpunt van het ka binet. PSP-fractieleider Van der Spek kondigde gisteravond al een motie in die richting aan, waarvan hg verwacht - maar er niet op rekent - dat PvdA en D'66 die zullen steunen. Reacties De eerste politieke reacties op de regeringsverklaring waren giste ren weinig enthousiast Opposi tieleider Wiegel (WD) wees de plannen van het kabinet af. Hg toonde zich teleurgesteld over de voorgestelde eenmalige belas tingmaatregel ("solidanteitshef- fing") en over het nog geheel ont breken van een werkgelegen heidsplan. Ook verwachtte hg dat het financieringstekort (ver schil tussen inkomsten en uitga ven van de staat) de komende ja ren nog (te) hoog zal blijven ge zien het ontbreken van duidelij ke bezuinigingsmaatregelen. PPR-fractieleidster Beckers vond de regeringsverklaring getuigen van een wankel evenwicht tus sen CDA en PvdA. Zg vindt dat het stuk geen echte hervormen de maatregelen bevat, maar wel voorzichtig aangebrachte, nieu we accenten. De financieel specialist van D'66. Engwirda, vindt dat het kabinet meer de nadruk moet leggen op de bestrgding van belastmgfrau de. Verder maakt hg bezwaar te gen de extra inzet van aardgas voor elektriciteitscentrales. Loonmaatregel De voorzitter van de ABVAKA BO, Dutman, speculeerde gister avond voor de VARA televisie al over een loonmaatregel die het kabinet volgend jaar zal moeten nemen als blgkt dat de vakbewe ging niet tot loonmatiging bereid is. De regering gaat ervan uit dat het werkgelegenheidsplan (voor 200 000 banen) alleen volledig kan worden uitgevoerd als er op het loonfront gematigd wordt. Maar volgens Dutman is dat niet te verwachten zolang met duidc- lgk is wat er precies met de op brengst van die loonmatiging gaat gebeuren Kritische reacties kwamen er ook van de Consumentenbond (te weinig bescherming van dc c«>n sument). Konsumenten Kontakt (geen streng prgs en tanevenbo leid), de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (positie ambtenaren onvoldoende gelgk waardig aan die van overige werknemers) en de FM E metaal- werkgevers (nauwelgks stimule ring van de marktsector).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7