"Ik krijg er een vieze smaak van in m il mond" Familiehulp9 kost uitkering Werkloosheid Leidse regio stijgt met 195 Marcel Vroom en zijn manie voor de fiets Tesselaar: brochure over hoge huren deugt niet Universiteitsraad voor afschaffen kernwapens DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 LEIDEN - Niet te betalen!, de brochure die de stich ting Welzün en het Lande lijk Ombudsteam Stads vernieuwing hebben ge maakt over de Leidse nieuwbouwhuren deugt volgens wethouder Tesse laar (volkshuisvesting) ab soluut niet. Constateren beide instanties dat de nieuwbouwhuren in Lei den 20 tot 25 procent ho ger uitvallen dan elders, de gemeente heeft uitge rekend dat die huren juist lager zijn. Wethouder Tesselaar: "Laat ik het maar zo krachtig mogelijk zeg gen: dat boekje is flut. Ik krijg er eën vieze smaak van in m'n mond. En het geeft natuurlijk te denken dat ze vlak voor de be handeling van de begroting met dit verhaal aan komen zetten. Tendentieus, dat is het woord". Vorige week werd "Niet te beta len!", het boekwerkje over de Leidse nieuwbouwhuren gepre senteerd. De uitgave kwam tot stand door samenwerking tussen de stichting Welzijn, het Lande lijk Ombudsteam Stadsvernieu wing en enkele wijkcomités uit de Leidse binnenstad. Recente nieuwbouwprojecten in Leiden worden in het werkstuk vergele ken met woningen in Gouda, Hil versum, Dordrecht, Zaanstad, Zwijndrecht, Delft, Groningen, Leeuwarden, Capclle a d. IJssel en Bodegraven. In totaal werden 28 projecten bestudeerd waarvan zeven in Leiden. "De uitkomsten van het onderzoek zijn schrikbarend", schreven de samenstellers. "Leidse nieuw bouwprojecten zijn gemiddeld ruim 20 procent duurder in aan- vangshuur dan het totaal gemid delde. Eigenlijk is het nog erger: als we de vijf meest recente Leid se projecten (gemiddeld ƒ480,47 per maand) afzetten tegen de 21 niet Leidse projecten, dan gaapt er een kloof van maar liefst 25 procent". Deze kloof is volgens de samen stellers van "Niet te betalen!" te wijten aan twee dingen: de archi tectenhonoraria en aanneem- sommen zijn in Leiden hoger dan elders. Bedraagt de gemid delde aanneemsom van de 28 projecten ruim 86.000 per wo ning, in Leiden is het gemiddel de ruim 93.000. Hetzelfde verhaal geldt voor de architectenhonora ria. Het gemiddelde van de 20 projecten is ƒ3262,22 per woning; het Leidse gemiddelde is 33 pro cent hoger: ƒ4339,86. Andere bevindingen Ambtenaren van de afdeling volks huisvesting, die de afgelopen da gen de cijfers narekenden, kwa men echter tot geheel andere be vindingen. Om te beginnen con stateerden zij dat geheel ten on rechte in een tabel Groningse nieuwbouwprojecten worden opgevoerd. Tesselaar: "Je kunt die Groningse nieuwbouw om twee redenen niet vergelijken met onze huizen, ze zijn ge bouwd in het kader van de garantiehuurregeling en boven dien is het bouwen in het noor den en oosten des lands goedko per dan bij ons". Wel te vergelijken zijn volgens de gemeenteambtenaren de Leidse nieuwbouw en de Zuid-Hol landse projecten die de stichting Welzijn c.s. aanhalen. Ambtenaar Akse: "Ga je die huren vergelij ken dan krijg je de volgende uit komsten. Leiden gemiddeld ƒ437,30 per maand en de andere nieuwbouw ƒ424,03. Dat is zeker geen verschil van 20 procent, laat staan 25. Maar nu moet je naar de verblijfseenheden kijken, want de Leidse woningen zijn groter. Ter verduidelijking: een woon kamer is anderhalve verblijfs- eenheid. Wat zie je nu: Leiden is goedkoper. Is de huur in Leiden per verblijfseenheid ƒ110,89, bij de andere Zuid-Hollandse wo ningen betaalt men ƒ111,68 per maand". De aanneemsommen en architec tenhonoraria die in "Niet te beta len!" worden opgesomd, klop pen volgens de gemeente ook niet. Rekenden de stichting Wel zijn c.s. uit dat de aanneemsom van het project Langegracht/ Klokpoort ƒ89.591,33 per woning bedroeg, volgens de gemeente bedroeg die som ƒ86.175. En de aanneemsom van de nieuwbouw op het van Wijk en Zaalbergter- rcin was volgens de gemeente met ƒ95.823,40, maar ƒ93.154. "Nog leuker wordt het", zo vult ambtenaar Schilder aan, "als je hun uitkomsten wat betreft het architectenhonorarium per wo ning vergelijkt met de onze". En kele voorbeelden, die hij vervol gens opsomt: Sophiastraat: kwam de stichting Welzijn op ƒ2162,97 per woning, de gemeen te op ƒ1665; Langegracht: stich ting Welzijn ƒ3416,88, gemeente ƒ2387; Ceramstraat: stichting Welzijn ƒ5780,64, gemeente ƒ4267 en om te eindigen met het veel besproken plan voor de Over dekte: stichting Welzijn 8279,37, de gemeente ƒ6809. Schilder: "Ze kunnen niet rekenen". Over de klacht dat de gemeente de architecten niet goed zou contro leren en dat daardoor de hoge honoraria zouden ontstaan, doet Tesselaar af als onzin. Over het onderwerp kostenbewaking zegt hij: "Natuurlijk gaat er wel eens wat mis. Ik ontken dat niet. Maar we zijn door schade en schande wel wijs geworden. Voor kosten bewaking trekken we bureaus aan, zodat alles zo goed mogelijk verloopt. En laat ik vooral dit voorbeeld. Een minimumloner in een vierkamerwoning met een netto-inkomen van ƒ1435,92. Zij schrijven dat die man per maand ƒ653,87 aan lasten kwijt is. Vol gens ons moet hij ƒ617,87 beta len. De gegevens die zij over gas en elektra hebben gepubliceerd zijn volgens de Leidse Woning stichting fout". Zeer dubieus vindt wethouder Tes selaar de tactiek die de samen stellers van het boekwerk vol gen. "Ze pakken hier en daar wat cijfertjes, zeggen dat ook eerlijk, maar verklaren even later op ba sis van die gegevens wel dat hun onderzoek representatief is. Dat kan natuurlijk niet. Als je met harde uitspraken komt en dat doen zij toch - dan moet je ver haal methodisch wel goed in el kaar zitten". Twijfelachtig vindt hij het volgen de fragment uit "Niet te beta len!": "Jammer genoeg zijn het alleen maar voorbeelden gewor den van minder geslaagde pro jecten; voorbeelden van goed ge slaagde projecten hebben we he laas niet kunnen vinden". Vol gens Tesselaar laden zij hiermee de verdenking op zich dat zij geen goede voorbeelden hebben willen aanhalen. "Bewust heb ben ze de slechte uitgezocht. Wat dan goede projecten zijn? De Julianastraat, het Spoortje en de Morschpoortkazerne, om er maar eens drie te noemen. Waar- niet vergeten tc zeggen: we wor- om worden die niet vermeld?" den goed indegaten gehouden Wat wethouder Tesselaar betreft geen discussie op basis DEN HAAG. LEIDEN - Omdat 1 hij geregeld zijn schoonzoon helpt, krijgt Leidenaar B.P. geen uitkering meer. „Ik gaf slechts advies en deed het werk wel eens voor", zegt hij. Maar de Kroon denkt daar anders over. Dat „voordoen" nam zoveel tijd in beslag dat de Kroon onlangs besloot dat de Leidenaar geen geld meer uit de ww-pot kan krijgen. Nog sterker, „hij heeft tenmin ste van juli '79 tot en met ja nuari '80 werkzaamheden verricht, waaruit hij inkom- 1 sten heeft genoten", aldus de Kroon. Bovendien, zo blijkt uit de uitspraak, heeft hij de ze inkomsten niet gemeld aan de instantie die de uitke ring doet. De man ontving vanaf januari '74 een uitkering in het kader van de Rijksgroepsregeling werkloze werknemers. Pre cies zes jaar later zette het college van b en w van Lei den de uitkering stop omdat na een „uitgebreid" onder zoek was gebleken dat hij zelf in zijn onderhoud kon voor zien. De man ging tegen dit besluit in beroep. Uit het onderzoek van b en w was onder meer gebleken dat de man in de periode juli '79 tot en met januari '80 zeer re gelmatig en op verschillende plaatsen was gesignaleerd met zijn auto, beladen met werkmateriaal. Ook, zo blijkt uit het onderzoek van b en w, heeft de man onder andere regelmatig als elektricien ge werkt. Dat kan b en w wei zeggen, meent de Leidenaar, maar de feiten liggen geheel anders. De schoonzoon van de man begon volgens hem ongeveer twee jaar geleden een bedrijf als zelfstandig elektricien. Omdat de werkloze Leide naar het een en ander van elektriciteit afweet wilde hij zijn schoonzoon helpen en hem in contact brengen met oude klanten. Daarbij ver leende hij zijn schoonzoon ook praktische bijstand. Die praktische bijstand kwam er volgens de man op neer dat hij adviseerde hoe de zaak het beste aangepakt kon worden en dat hij het soms ook voordeed. Die werk zaamheden vermeldde hij nooit op zijn werkbriefje die hij voor de uitkering moest inleveren, daar hij in de ver onderstelling verkeerde dat alleen echte verdiensten op gegeven dienden te worden. „Ik verdiende immers niets met deze hulp", voerde de Leidenaar aan bij de Raad van State die de Kroon moest adviseren. In de eerste plaats was dit volgens hem niet het geval omdat de eraan bestede tijd zeer gering was en in de tweede plaats omdat zijn schoonzoon zelf nauwelijks voldoende inkomsten had om van te kunnen leven. Dit alles moet volgens de man worden gezien tegen de ach tergrond van de familierela tie. die "een moreel gebod van wederzijdse hulp in houdt". De kwestie van de auto moet tegen dezelfde achtergrond worden gezien. Zijn schoonzoon had voor zijn bedrijfje een auto nodig, maar hij had geen geld er een te kopen. Wethouder Tesselaar: "Er is onno dige verwarring gesticht" (Foto: YVim Dijkman) door de overheid' De gegevens over woonlasten, die achterin het rapport ten tonele worden gevoerd, zijn ook door de gemeente nagerekend. Het verhaal wordt eentonig: ook deze cijfers zijn volgens de gemeente niet juist. Wethouder Tesselaar: "Ze hebben bijvoorbeeld uitge rekend hoeveel een AAW-er met een netto inkomen van ƒ1079 moet betalen. Zij komen uit op een maandelijks bedrag van ƒ443,70; wij op ƒ401. Tweede "Niet te betalen!" plaatsvinden. "Dat had ik wel gedaan als ze met goed gecontroleerde gege vens aan waren komen zetten. Een discussie heeft nu geen zin. Ze kunnen dan wel schrijven dat ze met deze nota een positieve bijdrage hebben willen leveren aan de stadsvernieuwing, het te gendeel is natuurlijk waar. On nodige verwarring, dat hebben ze gesticht". WIM BRANDS LEIDEN De werkloosheid in de Leidse regio is in de maand okto ber gestegen tot 6247 personen. Dat is een toename met 195 inge schreven werkzoekenden. Een toename die geheel op rekening van de mannen komt. De werk loosheid onder vrouwen bleef gehandhaafd op 1843 werkzoe kenden. Uit de cijfers blijkt dat veel (155) schoolverlaters een baan hebben gevonden. Maar het aantal werk loze jongeren tot en met achttien jaar bedraagt toch nog rond de 700. Tegenover de lichte daling van de jeugdwerkloosheid stond een stijging van de werkloosheid bij ouderen. De stijging van de werkloosheid bij mannen was vooral merkbaar in de bouw, de horeca en wat het arbeidsbureau samenvat onder de noemer algemene dienst. Het aantal vacatures liep nog ver der terug, vooral in de metaalsec tor. In totaal stonden er in okto ber 231 banen open. De vraag r gekwalificeerd personeel is ding nog altijd redelijk te noe men, aldus directeur Schuma cher van het Gewestelijk Ar beidsbureau. in de metaalsector r Leiden Katwijk Leiderdorp Voorschoten Oegstgeest Alkemade Zoeterwoude. Rijnsburg Valkenburg Overig Totaal De werkloosheid in de Leidse re gio ontwikkelde zich per ge meente als volgt (tussen haakjes verhou- de cijfers van de vorige maand): 2912 mannen (2823), 477 mannen 462), 270 mannen 240), 219 mannen 214), 146 mannén 138), 139 mannen 119), 85 mannen 77). 69 mannen 64), 62 mannen 15), 20 mannen 16), 4404 mannen (4209), 1220 vrouwen (1189) 169 vrouwen 166) 97 vrouwen 111) 102 vrouwen 93) 66 vrouwen 72) 66 vrouwen 71) 31 vrouwen 39) 40 vrouwen 45) 16 vrouwen 18)* 9 vrouwen 8) 1843 vrouwen (1843) LEIDEN De Leidse universiteitsraad heeft gisteravond een voorstel geaccepteerd waarin het streven naar afschaffing van kernbewapening wordt onderschreven. De motie roept tevens op om zaterdag mee te doen aan de vredesdemonstratie in Amsterdam. Voordat het voorstel, ingediend door de Progressieve Partij, werd behan deld discussieerde de universiteitsraad over de vraag of zij wel een beslissing zou mogen nemen over deze problematiek. De Centrum Groepering Leiden vond van niet. En mr. Cath zei namens het college van bestuur van de universiteit: "Ik heb enige twijfel of het wel de taak is van de universiteitsraad om namens de universitaire gemeenschafyeen standpunt in te nemen. Vol gens mij wordt hier een besluit geforceerd". De Leeuw, lid van de Unie van Faculteiten en Diensten, zei dat hij geestelijk niet aanwezig zou zijn tijdens de stemmingen. Daarop nam hij plaats op de publieke tribune. Dekker van de Progressieve Partij rechtvaardigde het indienen van het voorstel als volgt: "Hoort politiek niet thuis in deze raad? Ik wou dat het waar was. Ik ben bovendien van mening dat het de universiteit zou sieren om mee te werken aan een ommekeer wat betreft kernbewape ning". Een onderdeel van het voorstel, dat handelde over het stimuleren van eenzijdige kernontwapening, werd later op de avond geschrapt toen bleek dat hiervoor geen meerderheid was te krijgen. Mr. Cath verklaar de na afloop dat het college van bestuur zich nog eens zou beraden over dit voorstel. LEIDEN - Marcel Vroom heeft een fiets geconstrueerd die opvalt tussen de degelijke rijwielen van Hollandse makelij. En ook op valt op de tentoonstelling "Des ign Nederland", die tot 29 no vember te zien is in de Lakenhal in Leiden. Door eigenschappen van materialen op de goede ma nier te benutten is er een lichtge wicht racefiets ontstaan, waar een heuse wielrenner mee uit de voeten kan. De jonge Leidse ontwerper (25) studeerde onlangs af aan de Technische Hogeschool in Delft, afdeling industriële vormgeving. Onder supervisie van de Haagse ontwerper Frans de La Haye en in samenwerking met de Uni- kapfabriek, heeft hij een jaar lang gewerkt aan een fiets die zijn functie ontleent aan het zo genaamde "trek en druk mecha nisme". Delen van het frame zijn vervangen door staaldraden, die op een bepaalde manier gespan nen moeten worden. "Het doel dat ik met deze fiets voor ogen had", zegt Marcel, voor zijn fiets gezeten, "is zo'n lichtge wicht-constructie te maken dat tegelijkertijd een functionele vorm onstaat". Hij wijst op de ga ten in de stalen plaat onder het zadel. "Niemand gelooft dat dit sterk genoeg is om een zitvlak te dragen. De praktijk heeft inmid dels uitgewezen dat het allemaal wel klopt". Vroom heeft menig kilometertje gedraaid op zijn constructie. Hij weet ook dat het zwakke punt zit in de stuurvork. Zou de fabriek ooit besluiten de fiets in serie te gaan maken dan heeft de kers verse ingenieur nog wel wat ver anderingen in petto. Het staal draad moet kunstvezel worden en de stuurvork van aluminium volgens een gekruiste construc tie. "Ach, eigenlijk is het alle maal niet zo bijzonder. Ik loop al weer met andere plannen rond". Ontwerper maakte speciaal rijwiel i druk-mechanisme. "Als free-lance ontwerper moet je (foto Jan Holvast) "Als free-lance ontwerper moet je jezelf voortdurend bestoken met ideeën. Die ideeën heb je meestal niet in een maand uitgewerkt. Het kan heel lang duren voordat je erachter bent, maar het is het proberen zeker waard. Soms moet je er jaren insteken. Ik ben voornamelijk technisch georiën teerd. Mijn sterkste punt is daar om ook de constructie. De vorm geving moet daar uit voortko- men, want een apparaat kan je natuurlijk ook niet los zien van de omkasting". Kerstboom Als Vroom ooit nog eens produk- ten ontwerpt die goed ogen en kloppen, wil hij ze ook tegen een betaalbare prijs verkopen. Hij heeft nu het ontwerp van een ba gagedrager, die niet meer wie belt, op zijn tekentafel liggen. "Het materiaal dat ik voor ogen heb is door dé geconstrueerde vorm onvervormbaar geworden. Meer over zijn plannen wil hij niet kwijt. "Je hebt veel c rentie in deze sector": Als hij buiten is en in de fietsrek- ken voor de Lakenhal weer van die Hollandse karretjes ziet, kan hij het toch niet nalaten ze met een vormgevers-oog te bekijken. Een normale fiets vergelijkt hij met een kerstboom waar een he leboel kleine dingetjes zijn opge prikt. "Neem nu alleen de stuur- partij met bel, handvatten, lamp, versnelling en handremmen. Daar zit toch geen lijn in. Ja, van de fiets ben ik. nog steeds niet losgekomen. Het is begonnen op de TH met het ontwerp van een vouwfiets". Nauwelijks is de zin afgerond of het volgende idee ontvalt hem min of meer. "En wat zou je den ken van broekspijpen en fiets- kettingen. Half Nederland loopt met wasknijpers op zak". SASKIA STOELINGA Verongelukte bromfietser overleden LEIDEN - De 17-jange Ronald van Eist, die zondagmiddag met zijn brommer frontaal op een NZH-bus botste, is gisteravond in het Academisch Ziekenhuis overleden. Het slachtoffer werd met onder meer zwaar hoofdletsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Ingebroken LEIDEN Het afgelopen week einde is er voor de tweede keer in een week tijd ingebroken bij de elektro-apparaten-fabrick van de firma Jesse aan de Ververstraat. Evenals de eerste keer verdween er een flinke hoeveelheid koper draad uit de fabriekshal. De schade loopt in de duizenden guldens. Vrouwenstrijd? In het Leids Vrouwenhuis, Hooigracht 79, wordt morgen een discussie-avond gehouden over het thema "Vredestrijd vrouwenstrijd?" Enkele spreek sters uit de vredesbeweging zul len een inleiding houden. De bijeenkomst begint om acht Kinderfilm "Paniek in de dierentuin" is de titel van de kinderfilm die mor genmiddag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest wordt vertoond. Een chimpansee die niet in de die rentuin kan aarden, wordt door medewerkers mee naar huis genomen, maar later door scholieren gestolen en verstopt. Paniek is het gevolg. De film be gint om half drie. Diabetes avond een lezing over het on derwerp "zwangerschap en diabetes" in de medische biblio theek van het Diaconessenhuis aan de Houllaan. De bijeen komst begint om acht uur en is georganiseerd door de Diabetes Vereniging Nederland, afde ling Leiden e.o. Synagoge De heren L. Levie em B. Baum- garten verzorgen morgen een informatie-avond in de synago ge aan het Levendaal over het wel en wee van deze uit 1723 stammende synagoge en over de joodse gemeenschap. Hengelsport Visvereniging Albatros hield haar achtste wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 W. Hage- man 1625 gram-12 stuks, 2 B. Ouwerkerk sr. 1325-6, 3 W.W. van Steenbergen 1280-5. 4 H. Valk jr. 330-3. 5 J. Roseleur 300- 1. 6 R van Dijk 275-2, 7 WJ. van Steenbergen 235-3, 8 H. v.d. Voet 100-1. De Hengelsport (2) Hengelsportvereniging Sportvrienden viste de negende wedstrijd in de Nieuwe Rijn. Uitslag 1 E Mooi broek 3220 gram-32 stuks. 2 J. Jansen 2580- 42.3 Chr. Schouten 2580-32. 4 B. Honsbeek 2040-35. 5 C. Schou ten sr. 1710-21, 6 K. Schouten 1580-21, 7 H. Jansen 1490-17. 8 W. Schouten sr. 1440-24, 9 Hen. Schouten 1230-10. De tiende wedstrijd van De Sportvrienden had plaats in het water van de Apothekers- dijk. Uitslag: 1 E. Mooibroek 3670-54. 2 J Jansen 1890-27,3 B. Honsbeek 2040-35. 4 C. Schou ten sr. 1610-19, 5 Chr. Schouten 1160-23, 6 W. Schouten sr. 1120- 16, 7 H Jansen 590-8, 8 K. Schouten 540-13. 9 Hen. Schou ten 530-13. Postduiven Postduivenvereniging Het Oos ten hield het afgelopen weekein de een tentoonstelling. De prij zen werden als volgt verdeeld: mooiste oude doffer: A. Pracht en zn., oude duivin: A. Pracht en zn., jonge doffer: L. v.d. Nieuwendijk. jonge duivin: H. Adalie: mooiste hok P. Juffer- mans. Winnaars in de diverse klassen werden A. Pracht en zn (vier maal). H. Adali (drie maal), L. v.d. Nieuwendijk (twee maal), G. Hendriks en W. de Wit (beiden één maal). Handwerkbazaar De bejaardenhandclub van clubhuis Klein Matilo aan de Zaanslraat houdt donderdag middag van twee tot vijf uur een bazaar. De produkten die de leden het afgelopen halfjaar hebben gemaakt worden ver kocht: de opbrengst gaat naar de club en het bejaardenwerk in het algemeen. J. Bernlef De schrijver J. Bernlef is don derdag te gast in literair café Agora. De criticus Tom van Deel zal met Bernlef (pseudo niem van Hendrik Jan Mars man) voornamelijk over diens poézie praten. Het literair café is gevestigd in het Micro-thea ter, Oude Vest 33e. De literaire ontmoeting, die om kwart over acht begint, wordt muzikaal opgeluisterd door het jazzkwar tet van Jos Paardekoper. Excursie K&O organiseert dinsdag 24 november een excursie naar de Openbare Bibliotheek in het Burchtcomplex. Belangstellen den kunnen zich aanmelden bij K&O, Oude Vest 45, Leiden. Kerst-in Ook dit jaar is er in het gebouw van Augustinus een kerst-in. De organisatoren zoeken medewer kers, zowel voor de voorberei ding - die inmiddels is begon nen als voor het programma zelf en de vervoersdienst. Wie wil helpen kan zich aanmelden bij Kerst-in '81, Rapenburg 24, tel. 071-121531. Speelgoedbeurs Buurthuis Comelis Joppensz aan de Du Rieustraat houdt morgen een speelgoedbeurs, speciaal met het oog op de Sint Nicolaastijd. Wie speelgoed kwijt wil kan dat vanavond tu- sen zeven en acht in het buurt huis afleverende beurs is mor genmiddag van twee tot vier uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4