'PvdA en WD eensgezind' Ïl3til£¥ Aanval van vele kanten op CDA Begroting '82 CDA: college voor straf laten zitten Fracties positief over samenwerking PSP: denk-tank voor PvdA D'66: gematigd positief PPR: college behoudend Leidse stadsrubriek CPN: niet langs de zijlijn DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 LEIDEN De Leidse gemeenteraad vergadert deze week over de begroting voor 1982. Meer dan ooit staan de besprekingen niet zozeer in het teken van de vraag waaraan het beschikbare geld wordt besteed, maar op welke uitgaven de ge meente moet bezuinigin gen. Het is bovendien de laatste maal dat het totale beleid van het PvdA/VVD-colle- ge, dat sinds 1978 in het zadel zit, door de gemeen teraad wordt beoordeeld. De verkiezingen van vol gend jaar zijn daarbij een pikant gegeven. In de vergadering van gister avond gaven de fractie leiders van alle partijen hun algemene beschou wing. De gemeenteraad vergadert deze week da gelijks om twee uur 's middags en om zeven uur 's avonds. LEIDEN - Het CDA heeft het gis teravond zwaar te verduren ge had. Bij de algemene beschou wingen bij de gemeente-begro ting voor 1982 kregen de chris ten-democraten felle kritiek van vooral de Partij van de Arbeid. PvdA-fractievoorzitter Peters he kelde de uitspraak van het CDA dat de bezuinigingen niet funda menteel zouden zijn en dat er slechts bezuinigd wordt op pot loden en gummetjes. Hij bena drukte dat er ruim tachtig ar beidsplaatsen verloren gaan, een aantal tarieven omhoog gaan en voorzieningen worden aangetast. Peters verweet het CDA dat het het totstand komen van het econo misch beleidsplan verder ver traagd door om nieuwere cijfers te vragen. "Het lijkt erop of het CDA na jarenlang geklaag over het uitblijven van de nota - en in zeker opzicht terecht - nu het col lege deze moeilijke bevalling misgunt. Ik voorzie het misbaar al dat het CDA zal maken bij de verkiezingen, wanneer de raad deze obstructie zou volgen", al dus Peters. De PvdA-er constateerde dat er be langrijke verschilpunten met het CDA zijn blijven bestaan. Hij somde op: het verkeersbeleid en met name het parkeren, onder wijs en het instandhoudingsbe- leid, de reorganisatie en de sport stichting. "De strijd die de nieuwe fractie voorzitter Walenkamp met Waal over De Camp heeft aangebon den verraadt toch ook een enigs zins andere houding tegenover de stadsvernieuwing. Walen- kam p's karikaturen met het pot lood bevallen beter dan zyn poli tieke gevlakgom van het college- beleid", zei Peters. Ook WD-fractieleider Kuijers he kelde de politieke opstelling van het CDA. Het CDA zoekt het vol gens hem "nog altijd in lege en holle kreten'en stemmingmake rij". Kuijers verwees in dit ver band eveneens naar de uitspraak van CDA-er Bleijie in deze krant dat het alleen zou gaan om bezui nigen op potloden en gum metjes. "Bleijie zal dan ook een voorstel doen om een post met duizend gulden te verlagen, terwijl zijn collega Vink zich roert ten aan zien van bijna vijfduizend gul den. Een echt fundamentele aanpak derhalve", zo zei Kuijers sarcastisch. Hij zei dat het CDA verzuimt om alternatieven aan te dragen en zich niet constructief opstelt "Het CDA blijft alleen tegen roe pen". aldus de WD-leider. Raadslid Ponsen (PSP) verweet het CDA vele 'opendeuren-mo ties' te hebben ingediend. "Een stel triviale zaken zijn in moties omgezet. Pernix, alweer. En crossbanen", aldus Ponsen, die het recordaantal CDA-moties op de hak nam. CDA-leider Walenkamp richtte op zijn beurt felle kritiek op PvdA en WD. De WD zou zich in het stof hebben laten drukken by de kwestie van tijdelijk parkeren op het Vrouwekerk-terrein. WD- wethouder Fase werd opnieuw verweten een fantasieloos en fut loos economisch beleid te voe ren. "Met PvdA-wethouder Waal is geen land meer te bezeilen", al dus Walenkamp. "Het excessie ve gedrag van de wethouder in juni naar aanleiding van het Vrouwekerk-terrein en strapat- sen als de reis naar Belgiè en de rel met het Academisch Zie kenhuis dienen door de raad ge corrigeerd te worden." LEIDEN - "Het CDA zal ditmaal geen motie van afkeuring indie nen. Met dezelfde overtuiging wordt nu geprobeérd om het col lege de rit te laten uitzitten. Een betere straf lykt me niet denk baar Het is absoluut onwense lijk dat de coalitie zich zo kort voor het einde nog zou onttrek ken aan verantwoording aan de kiezer". CDA-fractievoorzitter Walenkamp zei dat de vette jaren voorbij zijn en de magere al begonnen. "We staan vooreen nieuwe uitdaging. De uitdaging van de soberheid en de zuinigheid. Rechtvaardig verdelen betekent vanaf heden rechtvaardig verdelen van de pijn", aldus Walenkamp. Dat is iets anders dan simpelweg op de rem te trappen. Het is zoe ken naar het rendement van elke investering". De gewraakte uitspraak van zijn partygenoot Bleijie ('Er wordt slechts bezuinigd op potloden en gummetjes') omschreef de frac tie-voorzitter als een karikaturale overdryving. Maar zeker is - al dus Walenkamp - dat de bezuini gingen vooral gehaald worden by onvervulde vacatures, by gro te kredieten, waar een enkel turf je niet wordt gemist en het voor uitschuiven van onderhoud naar later. Walenkamp uitte voorts grote zorg over de mate waann het college in staat zou zyn zyn gezag bin nen het ambtelyk apparaat om te zetten in echte budgetbewaking en budgetbeheersing. De hoop van het college om het gat van twee miljoen gulden zo te vullen omschreef hij als twijfelachtig optimisme. LEIDEN - De samenwerking tussen PvdA en WD in het college van B en W wordt door beide coalitiegenoten positief beoordeeld. WD-leider Kuijers zei dat ge maakte afspraken worden nagekomen. Peters (PvdA) zei dat de samenwerking niet slecht is te noemen. Kuijers zei dat er wat betreft ge maakte afspraken geen proble men zijn gerezen. "Ook buiten die afspraken die in het college programma zijn gemaakt kan worden geconstateerd dat de sa menwerking goed is verlopen", aldus Kuijers. "Dat op een aantal punten verschil van mening is blijven bestaan is een logische zaak. De PvdA en de WD zijn tenslotte verschillende politieke partijen". "Dat in een aantal gevallen toch overeenstemming is bereikt be tekent dat beide partijen bereid waren en zijn om consessies te doen ten behoeve van de samen werking", zo zei de liberale voor- Hij zei dat zijn fractie tevreden is over wat tot stand is gebracht. Kuyers merkte op dat het colle ge-programma grotendeels is uit gevoerd. Hij noemde: de voorne mens ten aanzien van een veror dening over de openbaarheid van bestuur, een economisch be leidsplan, subsidieregeling peu terspeelzalen, bestuurscommis sie van Endegeest. "Op het gebied van de volkshuis vesting was deze periode minder produktief. Slechts weinig wo ningen zijn gerealiseerd en ook de komende periode zal proble matisch zijn door de financiële onzekerheden rond de Stevens hof', aldus Kuijers. zijn, kleinschalig en met een ver nieuwend karakter. Kuijers noemde het verheugend dat het college binnenkort voor Leiden een werkgelegenheidsplan zal opstellen. Kuijers drong aan op spoed met de bouw van kantoren op het Schuttersveld. Voldoening sprak hij uit over het raadsbesluit om de parkeergarage aan de Lange- gracht mogelijk te maken. Kri tiek had de WD-er op het uit blijven van de inspraak-verorde ning en de privacy-verordening. "Wat de privacy betreft kan ik slechts constateren dat het colle ge tot op heden zeer vertrouwe lijk met deze gegevens is omge sprongen: Er is niets van uitge lekt". Ook het uitblijven van de erfpachtnota en de milieunota rekende Kuijers tot "een uiterst droevige score". PvdA-wethouder Van Dam (onder wijs) kreeg het verwijt te horen dat hij te weinig overleg pleegt. Kuijers noemde in dit verband de kwestie met de lokalen van de zo genaamde Rudolf Steiner- school. Eensgezind Bedrijven Hij zei dat het aantrekken van be drijven een van de grootste taken is die de gemeente de komende jaren te wachten staat. Deze be drijven zouden flexibel moeten PvdA-leider Peters zei dat de me ningsverschillen met de WD ui teraard aanwezig blijven. "Bij voorbeeld over de erfpacht en de stadsverwarming. Voor ons een belangrijk punt. Maar het zyn ei genlijk incidenten geweest. Het feit dat het college bij een bij uit stek politieke operatie als de be zuinigingen eensgezind is geble ven zegt heel wat". De voorstellen tot wijziging van de begroting van de WD vertonen LEIDEN "De zeer bescheiden opstelling van B en W bij het so ciaal-cultureel plan is gewoon slecht, omdat geen recht wordt gedaan aan wat in Leiden op so ciaal-cultureel gebied nodig is. Een volgend college - en zeker als het links wordt - zal veel dui delijker aan de kant van de be volking moeten staan". De inspraak bij het plan noemde PSP-raadslid Ponsen "weer vrij minimaal, als je de groepen zo hoort. Ook bij de bezuinigingen is onvoldoende overleg gevoerd. Dat is niet alleen slordig, het geeft bovendien een beeld van LEIDEN "De CPN staat niet langs de zijlijn. In het afgelopen jaar hebben we resultaten be reikt voor de huisvesting van muziekkorpsen, het behoud van veevoeder-fabriek Schrama voor Leiden en bij de strijd tegen ras- cistische partijen". CPN-raadslid Brands reageerde hiermee op het isolement waarin zijn partij verkeert als het gaat om bezuinigingen. Hij herhaalde dat standpunt nog eens en zei dat de noodzaak van de bezuinigin gen een gevolg is van Bestek '81 van de regering Van Agt/Wiegel. Brands haalde flink uit naar D'66. "Als Hoekema zegt dat de CPN de lachers op zijn hand heeft, maar conservatief stemt, dan zeg ik: Hier spreekt Jan Hoekema, doctorandus". Hij verweet Hoe kema over een hoop zaagsel en weinig gevoel voor realiteit te be schikken. 'Toen U studeerde werd dat voor een deel betaald door de volgens Peters bovendien ver rassend veel overeenkomst met die van zijn fractie. Hij wees ook op het WD-voorstel om extra te bezuinigen op K O. "Dat de WD op zo'n punt extra wil inle veren had ik een aantal jaren te rug niet voor mogelijk gehou den". Samenwerking met de WD lykt volgens Peters plaatselijk ook gemakkelijker dan landelijk, om dat juist de punten die de partij en zo verdeeld houden - de so ciaal-economische politiek en defensie - plaatselijk een veel mindere rol spelen. "Overigens denk ik dat de samen- Kuijers (VVD): "Aantrekken be drijven een van de grootste taken". werking ook gezien moet wor den tegen de achtergrond van de huidige krachtsverhoudingen in de raad. Dat kan een volgende keer wel eens heel anders liggen, wanneer er bijvoorbeeld een rechts alternatief bestaat". Peters noemde het belangrijkste probleem in de samenwerking, dat WD-ers nu eenmaal vanuit een andere achtergrond politiek werk verrichten. "Voor hen is de verandering van de samenleving minder spoedeisend. Daarom zullen het toch altijd eerder 'op de winkel passers' zijn. Meer druk is noodzakelijk om ze in be weging te houden". Volgens Peters gold dit niet alleen voor wethouder Fase, maar ook voor Schoute. Hy wees in dit ver band op het gezondheidscen trum in de Mors, de begroting van K O en zyn coördinerende taak bij het minderhedenbeleid. Dit beleid is volgens Peters blij ven steken in het instellen van een werkgroep. Macht Peters ging uitvoerig in op de crisis van de verzorgingsstaat. Hij plaatste de bezuinigingen tegen het licht van deze crisis. "Wel be zuinigen, maar aan de hand van duidelijke normen die de wezen lijke waarden, de positieve vrij heden van de verzorgingsstaat overeind houden". "De taken van de overheid zouden opnieuw bezien moeten worden vanuit de vraag helpt de over heid hier machtsverhoudingen te veranderen of houdt die ze juist in stand. In de praktijk zal mijn benadering misschien niet ver afliggen van het college om de zwakkeren te ontzien". De PvdA-er onderschreef het uit gangspunt van de bezuinigin gen: geen gedwongen ontslagen. Hij vroeg zich af of dat uitgangs punt bij een volgende bezuini gingsoperatie wel gehandhaafd kan blijven. De hoogte van een tweede operatie schatte Peters op vijf tot zes miljoen gulden. Daarnaast zou dan nog ruimte geschapen moeten worden voor nieuw beleid (verkiezingspro gramma's). LEIDEN - D'66 is gematigd posi tief over de prestaties van het college. Maar hierbij wordt na drukkelijk onderstreept dat het college de waardering de komen de maanden nog moet waarma ken. Het financiële beleid ver vult D'66 met grote zorg. D'66-fractievoorzitter Hoekema was vooral bezorgd over het vooruit schuiven van de proble men naar de toekomst. Hij zei dat de oogst nu nog te mager is. "De lijst van toegezegde nota's, plannen en dergelijke is even lang als verontrustend". "Grote beslissingen over volks huisvesting, het economisch en het werkgelegenheidsbeleid, het actieplan voor het verkeer en het parkeerplan liggen nog voor ons. De wedloop om de stadsvernieu- wingsgelden is nog in volle gang", aldus Hoekema. Kritiek had Hoekema onder meer op de wethouders Waal en Van Dam (PvdA). Waal zou de laatste tijd in hogersferen verkeren en in zijn denken en doen vooruit lopen op zyn vertrek. Van Dam had beter wethouder financiën kunnen blijven. "Wij hebben de sterke indruk dat Van Dam niet op een voor hem favoriete stoel zit", aldus D'66, dat wel zijn beleid, met name op het gebied van de instandhou ding van scholen, onderschrijft D'66 bevond zich volgens Hoeke ma vanuit een zakelijk oordeel nogal eens in de nabijheid van de college-partijen. Maar ook in een niet onaanzienlijk aantal geval len bij andere kleinere of grotere combinaties. "Onze bijdrage is er altijd op gericht geweest de be sluitvorming constructief te beïnvloeden", aldus Hoekema. LEIDEN - "Dit college is slechts te karaktiseren als behoudend. Ik geloof niet dat het een aan winst voor de stad is geweest". Tot deze conclusie zei PPR- raadslid Van Oosten te komen als hij kijkt naar de voorstellen om te bezuinigen, de wijze waar op het college heeft geopereerd, naar het college programma en ten slotte de zaken die allemaal niet aangepakt zyn. Het college heeft volgens Van Oos ten niet echt gekozen voor de zwaksten. "Kiezen voor de één is kiezen tegen de ander. Waarom maakt het college die keuze niet? Waarom gaan wel de reinigings rechten omhoog en niet de be dragen voor woningonttrek king?". zo vroeg hij. "Waarom wordt niet bezuinigd op de salarissen van hoge politieke ambtsdragers en wel op de Rechtswinkel? Waarom wel sub sidie voor de Stichting Leidse Binnenstad en niet voor het hulp- en adviescentrum''", zo vroeg Van Oosten. Grote delen van het college-pro gramma zyn volgens de PPR nog niet gerealiseerd. "In het eerste jaar was de invloed van de WD vrywel nihil, van de PvdA groot Het laatste jaar is de invloed van de WD sterk toege nomen. Deze party kan voorlo pig tevreden zyn", zo oordeelde Van Oosten. "Op het Schutters veld komen veel kantoren en ex tra parkeerplaatsen, Digros heeft een parkeergarage en de Stich ting Leidse Binnenstad subsidie. De erfpacht is nog steeds niet ge regeld en de samenwerking met het bedrijfsleven is nog nooit zo goed geweest". v - V-V door René van der Velden Jaap Visser een stadsbestuur dat vanuit de raadszaal alles wel eventjes re gelt". Ponsen hekelde het wegbezuini- gen van de automatisering bij bureau huisvesting. Stiekum door zijn wethouder Bordewijk, veronderstelt zij. "Wethouder Tesselaar gedroeg zich keurig. In de commissie heel verbaasd kij ken. Wegbezuinigd? Welnee, maar ik zal het nagaan hoor". "En dan twee minuten later -in de volgende rookpauze dus - kom je op de gang en daar staat hij te vloeken dat de burgemeestersra- men ervan rinkelen". Ponsen gaf een opsomming van alle voor stellen die de PSP de laatste tijd had ingediend en wat er van was geworden. Haar conclusie luidde dat de PSP fungeert als denk tank voor met name de PvdA, die vaak jaren later de ideëen overneemt. Als voorbeeld noem de ze het instellen van een onaf hankelijke bewoners-adviseur, nu een PvdA-voorstel. werkende mensen. Bij ons krijgt het economisch beleid en de werkgelegenheid voorrang. Dat is niet conservatief. Ik heb in het woordenboek opgezocht wat progressief betekent. Een stapje hoger. En ik kijk dan maar naar de verhoogde stoelen van het college", zei Brands met de la chers inderdaad op zijn hand.' In de richting van PvdA-er Peters zei Brands: "Na al het hoonge lach over het christen-commu nistisch appèl, lacht de PvdA- fractie ook nu Den Uyl met Van Agt regeert? Of ik moet zeggen ónder Van Agt". Voor 't geval Hoewel de etiketten vervagen, schijnt de belangsteling voor het jacquet, de smoking en het rokkostuum 'schrikba rend' toe te nemen. Hans Sloos, van Sloos-herenkle- ding, vaart er wel bij. In zijn fraaie winkelpand aan de Stille Rijn constateert de verkoper en verhuurder van 'gelegenheidskleding' met welgevallen "een zekere hang naar nostalgie. Ook bij de jeugd. Diezelfde jeugd die het tegenwoordig niet zo nauw meer neemt. Ik denk dat dit verschijnsel een soort tegenpool van de vervlak king is". Sloos-herenkleding is vrijwel uniek in een stad waar de ene na de andere boetiek op ru moerige wijze een plaatsje in het centrum verovert en weer kwijtraakt. In de Haarlem merstraat helpen flitsende kledingzaken elkaar swin gend over de kop. Sloos-herenkleding daarente gen zit al sinds mensenheu genis op dezelfde stek, aan de Stille Rijn. Aan de achterzij de dus van het lawaaierige Haarlemmerstraat-gebeuren. Hans Sloos, die de zaak van zijn vader Jan J. Sloos heeft overgenomen, voelt zich daar in de betrekkelijke rust op zyn gemak. De even modieus als onberi spelijk gekled Leidenaar krijgt tegenwoordig alle la gen van de bevolking over de vloer. "Ook het eenvoudiger publiek gaat tegenwoordig steeds meer chique. Boven dien is er een duidelijke trend dat er bij het uitgaan mooiere kleren worden ge dragen". Hans Sloos hield enkele jaren geleden zijn hart vast toen hij bemerkte dat er jongeren wa ren die het in hun hoofd haal den om in spijkerbroek te hu wen. "Maar dat duurde maar kort. Tegenwoordig trouwt ook de jeugd weer in jac quet", zo ervaart hij. En het Leidse scheidingspercentage werkt ook mee. Menig Leide naar kan zich meer keren in constateert met welgevallen "een zekere hang naar nostalgie". verkoper van gelegenheidskleding Hans Sloos het jaquet hijsen zodat inves teren in chique gelegenheids kleding een stuk rendabeler wordt. Toch wordt de klantenkring van de firma wed. J.J. Sloos zonen voor een belangrijk deel bepaald door studenten en medewerkers van de uni versiteit. De afgestudeerde student die promoveert, huurt bij Sloos een rokkos tuum, krijgt een vaste aan stelling by de universiteit en kóópt een rokkostuum, uiter aard bij Sloos. Vandaar dat Sloos de verhuur van gele genheidskleding zijn visite kaartje voor de verkoop noemt. In geval van huur moet de gele genheidskleding (daar wordt overigens geen sinterklaas- uitrusting mee bedoeld) wel tijdig worden besproken. Voor een rokkostuum staat een gemiddelde 'levertijd' van zeker drie weken. Een ei gen kleermaker zorgt ervoor dat zelfs by een huurpanta- lon het kruis bij de huurder niet op de knieën hangt Daar wordt de tijd voor genomen. Hans Sloos: "Dat mag na tuurlijk geen punt zijn. De meeste mensen zien het im mers al een tijdje aankomen wanneer ze gaan trouwen of promoveren". De mast in (2) Meester Peperkoorn, de Am sterdamse advocaat van de Bioscoopbond, vertrouwt de gemeente Leiden niet zo erg. Namens de bond heeft Pe perkoorn de gemeente uitge daagd voor een duel in het Haagse paleis van justitie. De bond en Peperkoorn willen dat de gemeente maatregelen (Foto Holvast neemt zodat tv-piraten geen speelfilms meer kunnen uit zenden. In Amsterdam heeft de rechtbank-president al be paald dat de KTA, de hoofd stedelijke kabel-exploitant, een stokje moet steken voor het illegaal uitzenden van speelfilms via de kabel-tv. Toen er op het stadhuis een dagvaarding voor een kort geding arriveerde, werd er hard gelachen. Immers, niet de gemeente maar de Ge meenschappelijke regeling Antenne-energie-voorziening is de exploitant van de Leid se kabel. Wat de ene helft van het stadhuis betreft kunnen Peperkoorn en de Bioscoop bond met hun aan het ver keerde adres gerichte bnef de Oegstgeestse zendmast in. De andere helft vindt dat on behoorlijk bestuur. Tot die andere helft behoort John Olivier van het Bureau Juri dische Aangelegenheden. Behalve ambtenaar is Olivier ook secretaris van de ge meenschappelijke regeling. Keurig netjes heeft hij de uit dagers van hun vergissing op de hoogte gebracht Maar de tegenparty vreest ken nelijk dat de keung nette Oli vier een addertje onder het juridisch gras heeft verstopt Voor alle zekerheid zijn nu zowel de gemeente als de ge meenschappelijke regeling zijn gedagvaard. Vandaar dat donderdagoch tend om elf uur in het paleis van justitie achtereenvolgens opdraven: mr. Peperkoorn namens de Nederlandse Bio scoopbond. mr Bouma, na mens de gemeente Leiden én de gemeenschappelyke rege ling en mr. John Olivier, na mens de gemeente Leiden én de gemeenschappelijke rege ling. De laatste twee zullen in de rug worden gesteund door Jos Fase. wethouder van de gemeente Leiden en voorzit ster van de gemeenschappe lijke regeling. Het ligt voor de hand dat de rechtbank-president de he ren Olivier en Bouma en me vrouw Fase van de gemeente Leiden naar huis zal sturen en de heren Olivier en Bou ma en mevrouw Fase van de naar Amsterdams voorbeek veroordeelt tot het bewaken van de kabel. Dan zal er dus dag en nacht ie mand achter de knoppen van de Oegstgeestse zendmast moeten gaan zitten. Dat kost geld. En dat geld zullen de kykers byeen moeten bren gen Dat betekent dat de ta rieven worden verhoogd. In de zomer van het volgend jaar gaan die tarieven trou wens toch al twee kwartje in de maand omhoog Tégen die tyd zal het kabel aanbod na melijk worden uitgebreid met maar liefst zes zenders Twee Waalse, één Vlaamse en drie Engelse zenders (BBC 1 en 2 en de commerciële ITVj. lebben de piraten er gelyk weer zes 'in braak-mogelyk- heden' bij.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3