.fUsqrtW Nieuw plan Van Diepeningenlaan Lichte stijging tarieven Goedkope huizen aan Wiegmanweg LeraSse agenda Wegzakken betonblok oorzaak railbreuk Raad Wassenaar akkoord Vier inbraken in Leiderdorp Nieuwe Prins carnaval voor Oegstgeest Leiderdorpse raadcommissie wil: Belastingdruk voor Warmonders al hoog WASSENAAR - Na een lange vertraging zal in februari worden begonnen met de bouw van 75 woningwetwo ningen en 16 premiekoopwoningen aan de Wiegmanweg. Het overgrote deel van de woningwetwoningen bestaat uit één- en twee kamerappartementen bestemd voor klei ne huishoudens. Deze zullen een huur moeten opbren gen van respectievelijk 238 en 377 gulden. i Veel belangstelling was er tijdens het repareren van de breuk. VOORSCHOTEN - Tussen Lei- den en Den Haag is gisteren maar beperkt treinverkeer moge lijk geweest door een scheur in één van de rails bij de spoorweg overgang aan de Papenlaan in Voorschoten. Gisteravond om streeks half zeven was het euvel pas weer verholpen en normaal verkeer weer mogelijk. Rond kwart over negen 's morgens scheurde één van de rails. Waar schijnlijk doordat één van de be tonnen blokken onder het spoor ten gevolge van regenval was in gezakt. Een woordvoerder van de politie: "Als zo'n blok inzakt komt een rail uiterst kwetsbaar te liggen. Vergelijk het maar met een lucifer tussen twee vingers". De NS beslisten dat er 's middags pas gerepareerd zou gaan wor den. Tot die tijd moest het trein- WARMOND - De honden belasting in Warmond zal volgens de plannen van burgemeester en wethou ders worden verhoogd met vier procent. Deze be lastingstijging betekent voor de hondenbezitters een nieuw tarief van 66 gulden. De totale meerop brengst die de gemeente daarmee verwacht is 920 gulden. De gemeente zal voor 1982 een con troleur aanwijzen die niet-beta- lende hondenbezitters moet op sporen. De twee-jaarlijkse con trole op de hondenbelasting is dit jaar niet uitgevoerd omdat er geen tijd en geen controleur be- LEIDERDORP - Op vier plaatsen is vannacht in Leiderdorp inge broken. Uit huizen aan de Sleu telbloem en Klimopzoom werd geld gestolen. Hoe groot de be dragen precies zgn kon de politie vanochtend nog niet meedelen. LEIDERDORP - Het waterschap De Oude Veenen nam gisteren officieel haar intrek in het oude raadhuis van Leiderdorp. De ge deputeerde Noorland verrichtte de officiële opening door een vlag te hijsen. verkeer de overgang voorzichtig passeren om verdere moeilijkhe den te voorkomen. Toen 's middags de herstelwerk zaamheden begonnen, konden de treinen alleen nog maar op het spoor Den Haag-Leiden rijden. Hierdoor vielen er verschillende schikbaar was voor dit volgens de gemeente omvangrijke werk. De legestarieven zullen eveneens met vier procent stijgen. Deze betalingen voor gemeentelijke diensten (bijvoorbeeld voor pas poort, rybewys) zal binnenkort in Warmond eens onder de loep genomen worden. Men wil niet alleen de bestaande verordening bekijken maar ook hoe de leges zich verhouden tot de werkzaam heden die de diverse dienstverle ningen met zich meebrengen. Bijzondere aandacht zal volgens B en W worden besteed aan de tariefsopbouw van de bouwleges en de leges voor hinderwetver gunningen. De nu voorgestelde verhoging met vier procent levert de gemeente 8600 gulden extra op. Enkele on derdelen zijn van de verhoging uitgesloten zoals de Pas 65 en de jachtakten. De verhoging van de leges voor een hinderwetvergun ning wordt daarentegen met 50 gulden verhoogd en komt dan voor 1982 op 150 gulden uit. B en W stellen dat deze verhoging no dig is om tot een kostendekkend tarief te komen. Andere belastingvormen die vol gens B en W ook met vier pro cent verhoogd moeten worden zijn de woonforensenbelasting en de haven- en kadegelden. De meeropbrengst van deze stijgin gen wordt geraamd op respectie velijk 8.400 gulden en 72 gulden. Nieuw Een nieuwe verordening zal ont worpen worden rond de preca riorechten (voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven gemeentegrond). De huidige ver ordening (nog uit 1950) is totaal achterhaald. Om uiteindelijk nieuwe tarieven te kunnen vast- ritten uit. Om gedupeerde trein reizigers zoveel mogelijk tege moet te komen werden er extra bussen ingezet. En de auto's wer den omgeleid via Leiden en Leidschendam. Dit verliep naar wens volgens de politie. Hoe groot de schade precies is, stellen moet de situatie van nu worden doorgelicht. B en W wil len in de eerste helft van 1982 met deze verordening komen. Zoals gemeld zal de onroerend goedbelasting in Warmond met minder dan de door het ministe rie toelaatbaar geachte stijging van vier procent van de belas tingtarieven omhoog gaan. De verhoging komt neer op bijna drie procent. Deze stijging moet 19.000 gulden extra opleveren. De reinigingsrechten gaan met 10,6 procent omhoog. Gerekend wordt hierbij dat 21.730 gulden meer binnenkomt. Met uitzondering van dit laatste ta rief hebben B en W voor het grootste deel de belastingverho gingen rond de vier procent ge concentreerd. Zij zijn van me ning dat een hoger percentage zoveel mogelijk moet worden vermeden, gezien het belasting- peil van Warmond. De stijging kan echter niet uitblijven omdat ook de financiële positie van Warmond niet zo rooskleurig is. B en W vinden dat de belastin gen aangepast moeten worden aan het gestegen loon- en prijspeil. Ook moet voorkomen worden dat achterstanden in de tarieven ontstaan, die nooit meer kunnen worden ingehaald. "Een tariefsachterstand nu betekent een beperking van de belasting opbrengst in latere jaren. Door de te verwachten verdere bezui nigingen door het rijk op de uit keringen zal de gemeente haar inkomsten juist steeds meer uit haar eigen belastingen moeten putten", aldus B en W. De nu voorgestelde belastingverhogin gen leveren Warmond in totaal bijna 60.000 gulden extra op. b en W zijn niet veel verdere ge gaan dan een vier-procentsver- hoging omdat de belastingdruk konden de spoorwegen vanoch tend niet meedelen. Een woord voerder: "Dat kunnen we niet één, twee, drie uitrekenen. An ders is het natuurlijk gesteld met de ongemakken voor de reizi gers. Dat kun je direct waarne- in Warmond in vergelijking met andere gemeenten al vrij groot is. Met een overzicht over negen ge meenten rond Leiden wordt dit bevestigd. Bij de onroerend goedbelasting is men uitgegaan van een vijf jaar oude woning wetwoning (in Warmond gewaar deerd op 160.000 gulden). De Warmonder betaalt in 1982 174 gulden onroerend goedbelasting, tegen een Oegstgeestenaar 154 gulden. Een stuk lager ligt ook de buurgemeente Voorhout (111 gulden). Aan totale belastingen (onroerend goedbelasting, reinigings- en rioolrechten, hondenbelasting en leges) betaalt de Warmonder volgend jaar 245 gulden, de Oegstgeestenaar 226 gulden, de Voorhouter 148 gulden en een Sassenheimer 142 gulden. Ook hier is Warmond dus koploper. Bij de algemene belastingen over 1982 per modaal gezin komt War mond uit op 606,50 gulden. Al leen Alkemade komt hierboven met 617,60 gulden. Oegstgeest zit op 536,90 gulden en Voorhout op 506 gulden. Een Sassenheims modaal gezin betaalt 325,80 per jaar. In september 1979 namen burge- meester en wethouders een mo tie van de gemeenteraad over, waarin stond dat er gestreefd moest worden naar veertig be jaardenwoningen in het complex om de zogenaamde doorstro ming te bevorderen. Zo komen grotere gezinswoningen leeg, al dus de raad in 1979. Van verschillende kanten drongen raadsleden er nogmaals op aan dat deze motie zou worden uitge voerd. Maar wethouder Van der Klaauw zei op dit punt geen en kele zekerheid te kunnen bieden. Hij twijfelde verder of de door stroming wel zo groot zal zijn, omdat volgens een nieuwe rege ling de meest urgente bejaarden voorrang krijgen. Toen een deel van de raad ontevreden bleek over de opstelling en de antwoor- Frans In Leiderdorp is vanavond een Franse avond met wijn, kaas, uien en jeu de boules. De organi satie is in handen van het Dins dagavondcafé Leiderdorp. De avond wordt gehouden aan de Heemraadlaan 67 en begint om half negen. Iedereen vanaf 20 jaar die een gezellig ontmoe tingspunt zoekt is welkom. Maandelijks organiseert de groep ook op de eerste en derde dinsdag bridgen. Film De stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest laat morgen middag een tekenfilm zien naar een sprookje van Grimm. De film wordt gedraaid in het gem- neentecentrum aan de Lijtweg. Aanvang half drie. Poppen Het Voorschotense poppentheater 'Wellus-Nietus' verzorgt mor genmiddag weer een kinder voorstelling. Op het program ma staat het stuk 'De Blauwe Bus'. Aavang half drie in de keet aan de Winston Churchill- weg. Expositie In 'de Muzenhof aan de Engelen- daal in Leiderdorp begint mor gen een tentoonstelling van en den van de wethouder sloot bur gemeester Staab de discussie af met de simpele zin: "Er staat 'streven naar' en niet meer". Wethouder Van der Klaauw bleek ook niet bereid te reageren op vragen van het D'66-raadslid Nieuwenhoven over de verbouw van een pand in de Molenstraat tot een zestal jongerenonderko- mens. Nieuwenhoven vroeg of deze woningen naar de stichting Jongerenhuisvesting zouden gaan, maar dat wilde Van der Klaauw niet zeggen. Hij verwees naar het schriftelijke antwoord van B en W op schriftelijke vra gen van de diverse raadsfracties. De gemeenteraad ging akkoord met de aanleg van 34 volkstuinen met een oppervlakte van 210 vierkante meter. Een tuin kost aan huur 250 gulden per jaar. Wethouder Van Dingstee beloof de er bij het bestuur van de volkstuinvereninging op aan te dringen dat absolute voorrang wordt gegeven aan de minst draagkrachtigen. Verder wil hij dat er alleen demontabele tuin huisjes op het complex worden geplaatst. Het mag niet meer voorkomen dat bij een overname van een goedkope volkstuin een bedrag van 10.000 gulden of meer moet worden betaald voor het tuinhuisje, zo betoogde de wethouder. Naar aanleiding van een ingeko men brief van Hellevoetsluis wil de PvdA'er Greep ook in Wasse naar een uitspraak over eventue le plaatsing van kernwapens op gemeentelijk grondgebied. Bur gemeester Staab zei er niets voor te voelen om dit onderwerp op de agenda te plaatsen. OEGSTGEEST/RIJNSBURG LEIDERDORP - Het carnavals- geweld is de afgelopen dagen weer overal losgebroken. Zo heeft de Rijnsburgse/Oegstgees- ter carnavalsvereniging 'De Flo rastampers' een nieuwe prins ge presenteerd, Harry de Hartog uit Leiden. Hij is werkzaam bij de gemeente Leiden. Tot prinses werd zijn verloofde Nely Simo- nis, eveneens uit Leiden geko- De Leiderdorpse carnavalsvereni ging 'De Rijnschuimers' kiest za terdag de vijfde prins carnaval in deze gemeente. Dat gebeurt in de residentie van de vereniging, ge bouw Het Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. Aanvang half negen. over het werk van de Leidse kunstenaar Henk Hollebeek. De tentoonstelling is opgezet door leerlingen van de Reinwardt- academie (opleiding voor mu seummedewerkers). De tentoon stelling is geopend van maan dag tot en met zaterdag van tien uur 's ochtends tot elf uur 's avonds en op zondag van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. LEIDEN/LEIDERDORP/BENTHUI- ZEN/ZOETERWOUDE. Geboorten: Wendy W.G dv P.C. Steen bergen en P.G. van Zeist Leiderdorp, Valérie-Anne M.J.J, dv J.M.M. Houp- permans en J.J.R.G.J. Smeets, Leider dorp, Albert M. zv. JA.O. van Aerde en E. van Leeuwen, Leiden, Alexander G. zv. G.C. Tuck en S. Klomp, Leiden, Ca rolina M.F. dv. M. Oudeman en V.S.P. van Leeuwen, Leiden, Rob D. zv. H.D. Wernecke, en G. Lagerweij, Leiderdorp, Matteus T. A.M. zv. G.F.M. van der Hulst en A.I.J.M. Vreeburg, Zoeterwoude, Sander zv. A.P. Smolders en A.N. van Voorst, Leiderdorp, Angela dv. S. Tette- roo en B. Kegel, Leiden, Lizette J. dv. A. Plug en G.E. Hoevenaar, Voorschoten, Bernice dv. J. Oudshoorn en S.H.E. Veefkind, Leiden, Jasper zv. J.A. Hoon- akker en M.C.W. den Hollander, Leider dorp, Jan zv. P.J Roggeveen en A.A. van Zwieten, Benthuizen, Tunja K. dv. J A M. Schenke en R.A. Kuisen, Leiden. DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 DINSDAG Leiden - Academiegebouw, Rapenburg 73, actualiteitencollege minister Van der Stoel over de rol van Nederland bij kernontwapening, woe 12.15 uur. Stadhuis - gemeenteraad. 19 uur, woe 14 Kapelzaal K&O-gebouw - woensdag kinderfilm 'Paniek in de dierentuin', 14.30 uur. Gebouw Driftstraat 49a - informatie avond over bezuinigingen in het onder wijs en de gevolgen hiervan voor vrou wen. 20.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest 45, film 'L'In- vitation' van de Zwitserse regisseur Claude Goretta. 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Whole Shooting Match' van Eagle Pennell. 20 en 22.15 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmmer- straat 73. Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos. muziek of film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur. voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond 21-1 uur. Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. 764006. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, werklozen belangen vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Voorschoten - gemeentehuis, commis sie sport en recreatie, 20 uur. Sir Winston Churchillweg - poppenkast Wellus-Nietus, woe 14.30 uur. Oegstgeest. - Taberna, tekenfilm, woe 14.30 uur. WOENSDAG Leiden - stadhuis, gemeenteraad, 19 uur, don 14 uur. Leids Vrouwenhuis - Hooigracht 79, dis cussie-avond over het thema 'Vredes- trijd vrouwenstrijd', 20 uur. Medische bilbiotheek Diaconessenhuis - Houtlaan, lezing over 'zwangerschap en diabetes', 20 uur. Synagoge - Levendaal, informatie avond over het wel en wee van deze uit 1723 stammende synagoge en over de joodse gemeenschap. Clubhuis Matilo - bazaar van de bejaar- denhandwerkclub, don van 14-17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Man van IJzer'-Andrzej Wajda, woe en don 20 en 22.15 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, don soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizershorst 17 - inJ. over Baha'i geloof, tel. 213490. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, gemeenteraad, 19 uur, vr 14 en 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Madame Wang's uit 1981 van Andy Warhol's, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Man van IJzer'-Andrzej Wajda, 20 en 22.15 Literair café Agora - Microtheater Oude Vest 33e, Tom van Deel praat met J. Bernlef, 20.15 uur. Welfare Lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp en adviesbureau WA0/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505 Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Warmond - gemeentehuis, commissie financien en economische aangelegen heden. 19 uur. Voorschoten - gemeentehuis, begro tingsbehandeling, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie cultuur c.a., 20 uur. Commissie verkeer en vervoer, 20 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel. 4641. APOTHEKEN Leiden de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lel den, wordt waargenomen van vr 13 tot 20 nov door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Ondertrouwd: Tilma, DP. Leiderdorp en C.M. Hulst, Leiderdorp. Getrouwd: W.B.C.M. Bull, Zoetermeer en S Stouten, Leiden, G.W.A. Bakema, Leiden, en A.C. Schutte, Leiden. Overleden: C.J. Turk, (1908), geh.gew. met: T.M. van Diest, (Zoeterwoude), A. van der Kaaij, (1927) ev: W. van der Steen (Leiden), J. Bentveld, (1903), ev: JLS. Kieniet. (Leiderdorp). LEIDSCH &i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 64, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorying na 19.30 uur); zaterdag var> 16.00-18.00 uur Abonnementsgelden du vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend'giro 3203571 tv.n. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 153.45 Per post f 75,00 Jaarabonnement 1202,30 per post I 291,70 Losse nummers f 0.75. Direcbe: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen oorrespondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo, Rome. Madrid, Stockholm en Djakarta. LEIDERDORP - Er moet opnieuw door de gemeente Lei derdorp worden bekeken wat de bestemming wordt van de hoek Laan van Ouderzorg en Van Diepeningen laan. Het blijkt dat de oorspronkelijke bestemming, als deel van het park de Houtkamp, niet kan worden gerea liseerd. De gemeente Leiderdorp heeft voor de uitvoe ring van die plannen daar geen geld. De raadscommissie ruimtelijke or dening en openbare werken stel de vast dat op het terrein al het gebouw Van Diepeningenlaan 4 en de school "In de Houtkamp" staat, zodat de oorspronkelijke plannen voor de aanleg van een zogenaamde wandel boulevard terug in de ijskast kunnen. B en W komen binnenkort zelfs met een voorstel om die plannen voor een wandelboulevard maar hele maal te vergeten. "Een ommezwaai in het beleid", constateerde het WD-raadslid Stuivenberg gisteravond. Van Diepeningenlaan 4 (het voorma lig politiebureau en daarvoor het gebouw van gemeentewerken) is eigendom van de gemeente. Hal verwege dit jaar heeft Leider dorp pogingen gedaan om het gebouw te verhuren aan het Rijnlands Instituut voor Onder nemersonderwijs (RIO), maar dat leverde te veel problemen op. Uiteindelijk eindigden de pogin gen tot verhuur met boze brieven van de gemeente naar het RIO en omgekeerd. Nu staat het gebouw leeg. De ge meente Leiderdorp vatte enkele weken geleden het plan op om het gebouwtje te verkopen. Een bank heeft laten blijken geinte- resseerd te zgn. Het staat echter vast dat eventuele gegadigden, zoals de bank, het gebouw alleen willen kopen als ze het ook mo gen slopen om er een nieuw ste nen gebouw neer te zetten. Namens het Santhorst-winkelcen trum pleitte winkelier Minnee voor bedrijven in de dienstverle nende sector op het terrein, zoals een bank of een wijkgebouw. Voorzieningen in de recreatieve sfeer, zoals een horeca-vestiging, kiosken of een pleintje, is een an dere mogelijkheid, zo zei Min nee. Santhorst zou met dergelij ke voorzieningen aantrekkelij ker worden gemaakt, vooral ten opzichte van Winkelhof. Overi- gens zijn de plannen van de win keliers nog in een pril stadium. Ze moeten nog verder uitge werkt worden en dat zal de ge meente Leiderdorp nu ook gaan doen. Buitenhof De commissieleden hebben grote moeite mee dat de grond onder de toekomstige woonwijken Bui tenhof-Midden en -West moet worden opgespoten met zand uit De gebouwen aan de Van Diepeningenlaan links op de foto. het gebied ten noorden van jachthaven De Does. Hoewel de ze oplossing volgens de directeur gemeentewerken (financieel) erg aantrekkelijk is, zijn de commis sieleden bang vcor wat werd ge noemd een "dwangmatige kop peling". Want op de lange termijn zal het bij de jachthaven ontstane "gat" moeten worden ingericht als re creatiegebied voor de water sport. Gelet op het totale aantal recreatiegebieden in en rond Lei derdorp is daaraan volgens de commissie weinig of geen be hoefte. Men kon gisteravond dan ook nog geen beslissing nemen om de grond in Buitenhof op te spuiten. Eerst wil de commissie weten of er nog andere mogelijk heden zijn, bijvoorbeeld het zand ergens anders weghalen. De ex tra kosten, die daarvoor moeten worden gemaakt, vallen dan mis schien weg tegen de kosten, die later voor de inrichting van het uitgegraven gebied moeten wor den gemaakt. Op 10 en 11 december hopen de •s, die gaan bouwen in Buitenhof-Oost, de uiteindelijke plannen te presenteren. Aanvan kelijk was dat halverwege deze maand gedacht. Duidelijk is in middels wel geworden dat er meer huizen in de wijk komen dan eerst gepland. Dat is bereikt door verdichting (meer huizen op dezelfde grond) en door lan gere woonblokken te bouwen. De huizen (premie- en vrije sec torwoningen) zullen ook minder breed worden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2