Wantrouwen blijft ook na regeringsverklaring Financiële garanties blijven uit AAN HOUDERS VAN EEN RIJBEWIJS. Geen compromis over kernwapens DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 VARIA PAGTOA IJ Door Wim Wirtz en Ton van Brussel Opvallend in de regeringsverklaring is dat er op het gebied van de kernraketten zelfs geen spoortje van een compro mis is terug te vinden. Premier Van Agt zei gisteren in de Kamer met zoveel woorden dat de Nederlandse regering "zoals de situatie zich nu heeft ontwikkeld" niet bij de NAVO-partners zal aandringen op herziening van het befaamde dubbelbesluit van december 1979 (moder nisering en tegelijkertijd onderhandelingen met de Sow- jet-Unie). Dit omdat dat de "kansen op een gunstig ver loop van deze onderhandelingen (tussen VS EN Sowjet- Unie red.) zou schaden" Het NAVO-besluit tot modernisering en plaatsing van 572 atoomraketten in West-Europa wordt zelfs min of meer als een voldongen feit gepresenteerd ("Het besluit is ge nomen. het ligt er..."). En dat strookt in geen enkel opzicht met de standpunten die PvdA en D*66 hierover hebben ingenomen. Beide partijen wijzen, althans volgens hun verkiezingspro gramma's, de modernisering en plaatsing af. Verwacht werd dan ook dat daarvan althans iets zou doorklinken in de regeringsverklaring. Maar het tegendeel is het geval. Het kabinet heeft, aan de vooravond van de grote anti-kernwapendemonstratie in Amsterdam, duidelijk gekozen voor de uitstelkoers van het CDA, waarbij een passieve houding ten opzichte van de atoomraketten blijkbaar als meest verstandig wordt Strikt genomen zijn de Tweede-Kamerfracties van PvdA en D'66 het dan ook aan hun achterban verplicht de rege ringsverklaring op dit punt zwaar onder vuur te nemen. Verwacht mag worden dat er met name opheldering zal worden gevraagd over de volstrekt onbewezen stelling dat een pleidooi voor een ander NAVO-besluit de kansen op een gunstig verloop van de onderhandelingen zou schaden. Gebeurt dat niet dan valt er in elk geval één duidelijke conclusie te trekken, namelijk dat PvdA en D'66 hun belangen op dit punt ondergeschikt hebben gemaakt aan de politieke eenheid binnen de huidige re geringsploeg. groot belang op welke ma- sociale verzekeringen en het nier Jan Terlouw als minister toenemen van het aantal uit- van economische zaken vorm keringstrekkers, leverden on- gaat geven aan het door hem der het vonge kabinet de voorgestane "innovatieve in- dreiging van bezuinigingen dustriebeleid". Op dit punt zonder aanzien des persoons. t D'e dreiging wordt door het regeringsverklaring zich in nieuwe kabinet niet weeee- vivl KolnvonHo flnrh urpnio ï^l°.V!.n±„d0?.h...^? nomen en neemt door het concrete termen Gevoelens van teleurstelling ut kringen van het VNO verdienen om steeds ermU«" vorm die reden begrip. Tlrpipinc In een penode uvmnn rich op S alle mogelijke terreinen een In de financieel-economische schaarste aan middelen txwr- paragraaf van de regrings- doet is een kabinet nodig dat verklaring valt ten slotte ook een breed vertrouwen geniet een opmerkelijk stilzwijgen tn parlement en samenleving waar te nemen op het gebied Zo ongeveer luidde de les na van de sociale zakerheid. Op vier jaar regeren met tivee ze- het terrein van de Ziektewet, tels meerderheid In theorie is zo was al lang bekend, staat zo'n regering nu voor han- het een en ander te verande- den, maar in de praktijk is ren, maar de beheersing van voor een vertrouwensrelatie de kosten wordt niet aan een met de sociale partners ook nadere beschouwing onder- met het uitspreken wan de re- worpen. Het uitblijven van genngsverklaring nog geen een aangepaste visie op de bora gelegd. Het was bijna ontroe rend om te zien hoe eensgezind werkgevers en werknemers de re geringsverklaring van het tweede kabinet- Van Agt gisteren in de prullenmand wierpen. Het was een vaag en onaf stuk. Of zoals de FNV het zei: een stuk dat een grote wissel trekt op de bereidheid om ofTers te aanvaarden, maar onvoldoende duidelijk maakt hoe die offers aange wend zullen worden voor economisch herstel en voor een doeltreffende aanpak van de werkgelegenheid. Anders gezegd: plannen ma ken is één. Ze uitvoeren is iets geheel anders. Wat dat betreft moet de echte rege ringsverklaring nog komen, want in het gisteren gepre senteerde verhaal staat vrij wel niets waarmee de lezer zijn voordeel kan doen. Een vergelijking met de Miljoe nennota en Troonrede van de vorige regeringsploeg is dan ook gauw gemaakt. Bei de stukken ademen een sfeer van somberheid en malaise en wekken niet de indruk te zijn ontsproten aan het brein van een zelfverzekerde auteur. Op tal van punten draagt de veertig pagina's dikke rege ringsverklaring de fletsheid in zich van een compromis waarin geen duidelijke keu zes zijn terug te vinden. De kiezer, die door het maanden lange getouwtrek en gehak ketak toch al zwaar op de proef is gesteld, zal er niet erg blij mee zijn. In zoverre heb ben de sociale partners het gevoelen van hun achterban in hun reacties dan ook ver moedelijk redelijk vertolkt. Onvermogen Niet geheel onverwacht, maar wel kenmerkend is het on vermogen van het kabinet om een afgerond financieel beeld te geven. In de rege ringsverklaring wordt met zoveel woorden toegegeven dat de overheidsfinanciën en de sociale zekerheid in feite onbeheersbaar zijn gewor den. Niemand op het ministe rie van financiën is in staat de juiste omvang van de staats schuld aan te geven en ook niemand weet in welke mate de tegenvallers zich volgend jaar zullen aandienen. Zo goed en zo kwaad als dat nu kan, is al een berekening ge maakt van de vermindering van de opbrengsten uit het aardgas (door een lage olie prijs en een lage dollarkoers). Over tegenvallende belas tingopbrengsten wordt met geen woord gerept, terwijl die de afgelopen jaren her haaldelijk tot forse strepen door de regeringsplannen noopten. De gelatenheid van het kabinet op dit punt leidt ertoe dat voor een daadwerkelijke ver laging van het financierings tekort tot 6,5% inmiddels geen enkele garantie meer gegeven kan worden. De har de eis van het CDA dat die garantie er wel moest komen, was een maand geleden nog mede-aanleiding tot de voor tijdige breuk. De informa teurs De Galan en Halber- stadt hebben die breuk we ten te lijmen door nieuwe fi nanciële ruimte te scheppen via de introductie van een zg. "solidariteitsheffing". Een eenmalige belastingverho ging, waarvan de opbrengst rechtstreeks ten goede zal ko men aan nieuwe werkgele genheid. Looneis Voor de politieke problemen van toen bleek de vondst van de informateurs van voldoen de gewicht om de regerings partijen weer in het Catshuis te brengen. De praktische waarde moet echter sterk worden betwijfeld. De Voe dingsbonden FNV hebben er al een looneis tegenover ge steld. De FNV als geheel en ook de collega's van het CNV wijzen de heffing in alle toon aarden af. Voor een speurtocht naar de verschillen in aanpak tussen Van Agt 1 en Van Agt 11 biedt de regeringsverklaring de kiezer op dit punt bijzon der weinig houvast. De laag ste inkomens mogen niet meer dan 1% in koopkracht achteruit gaan, de hoogste le veren 4% in. Het kabinet stelt echter ook behoud van koop kracht minder belangrijk te vinden dan behoud van werkgelegenheid en dat zijn de passages waarmee kabi netten zich plachten in te dekken tegen al dan niet be kend onheil in de toekomst. Duidelijke overeenkomst met de aanpak van de vorige mi nister van sociale zaken Albe- da, is het voornemen van Den Uyl om eerst met de sociale partners te gaan praten, alvo rens zelf tot de invulling van arbeidsvoorwaardenbeleid en werkgelegenheidsplan over te gaan. Hun vlag van het "open overleg" vermag echter niet te verhullen dat werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid met de rug tegen de muur moeten onderhandelen. Ook in Den Uyls paperassen lig gen ongetwijfeld de aanzet ten klaar voor weer een loon maatregel. Impasse De werkgevers willen rende mentsherstel via forse bezui nigingen op de collectieve uitgaven (onder meer via het doorbreken van de koppeling van de uitkeringen aan de lo nen) en een forse loonmati ging gedurende een reeks van jaren. De vakbeweging wil waar voor al dat mati- gingsgeld en wil ook directe zeggenschap over de beste ding ervan. Een uitweg in die impasse biedt het "investeringsloon". Bedrijven hebben dringend behoefte aan goedkoop in vesteringskapitaal. Via het investeringsloon (extra loon matiging waarvan de op brengst door de werknemers aan hun bedrijf tegen divi dendvergoeding ter beschik king wordt gesteld) wordt de werkgevers dat goedkope ka pitaal in de schoot geworpen. Onderhandelingspunt blijft dan de mate waarin werkne mers zeggenschap over hun geld krijgen. Den Uyl heeft gezegd het inves teringsloon een goede bijdra ge te vinden. Over een uit werking van het idee heeft hij zich niet uitgelaten. De vrees is echter gerechtvaardigd dat de "alles-regelaar" Den Uyl niet de werknemers de zeg genschap over het geld wil geven, maar zelf over de be steding wil kunnen beschik ken. In dat geval zal hij FNV en CNV zeker op zijn weg vinden. Voor de werkgevers is het van Premier Van Agt tijdens het voorlezen van de regeringsverklaring met naast hem de vice-premier Den Uyl (l) en Terlouw. fSSsiffi Bankrelatie verbroken De Oecumenische Jeugdraad van Europa, waarbij ook de Lan delijke Hervormde Jeugdraad is aangesloten, heeft de relaties met de Schweizerischer Bankve- rein verbroken, omdat deze bank leningen verstrekt aan Zuid-Afri ka. De bank heeft tussen 1972 en 1981 zeven en twintig keer geld aan Zuid-Afrika geleend en bijna de helft daarvan ging direct of in direct naar militaire projekten. De oecumenische jeugdraad stelt zich met dit besluit achter de We reldraad van Kerken, die even eens besloot, het contact met be paalde banken te verbreken. In ongeveer 4000 van de 10.635 gemeenten van de Evangelische Kerk Duitsland wordt deze maand een 'vredesweek' gehou den. Tegelijk heeft de Evangeli sche Kerk in de DDR (Oost- Duitsland) vredeskerkdiensten en -bijeenkomsten uitgeschre ven. Een gemeenschappelijke commissie ontwierp hiervoor een liturgie. Vooral in West-Berlijn bestaat veel belangstelling voor de vredes week. Bisschop Martin Kruse schrijft dat toe aan het feit, dat daar de verontrusting over het wantrouwen tussen Oost en West sterker is dan op andere plaat- De organisaties 'Sühnezeichen- Friedensdienste' en 'Dienst für den Frieden' hebben opgeroepen tot plaatselijke demonstraties op zaterdag 21 november onder het motto 'Frieden schaffen ohne Waffen' ('Vrede stichten zonder wapens'). De deelnemers aan de vredesweken wordt gevraagd, zich persoonlijk in te zetten voor een weg naar ontwapening, on der meer door 'overal in mijn omgeving het vraagstuk van de kernwapens ter discussie te stel len'. Kerk-politiek Het Trefpunt van Socialisme en Levensovertuiging binnen de Partij van de Arbeid houdt op 12 december in Doom een studie dag over de relatie tussen kerke lijk spreken en politieke verant woordelijkheid. Sprekers zijn de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Max van den Berg, de theologen H. Berkhof (her vormd) en E. Schillebeeckx (rooms-katholiek) en de staatsse cretaris voor sociale zaken, me vrouw C. I. Dales. "Rond het vredesvraagstuk is in linkse kring de discussie weer opgelaaid over de relatie tussen kerk en politiek", staat in de uit nodiging voor deze studiedag. "Sommigen noemen het een on gewenste vermenging van gods dienst en politiek, als kerken uit spraken doen over kernwapens of de kraakbeweging. Juist in so cialistische kringen heeft steeds het standpunt gegolden, dat godsdienstige overtuiging niet vereenzelvigd mag worden met politieke keuzes". Het trefpunt gaat een boekje over dit onderwerp uitgeven. Daarin wordt wat op de studiedag ter sprake komt verwerkt. De algemene synode van de Ang- likaanse Kerk in Engeland is met grote meerderheid akkoord ge gaan met het voorstel van de bis schoppen om de vrouw toe te la ten tot het ambt van diaken. Sinds 1862 was het vrouwen in deze kerk toegestaan, diakonaal werk te doen, maar van een ker kelijke wijding, zoals hun man nelijke collega's ten deel valt, was geen sprake. De synode liet bij dit besluit wel weten, dat deze stap geen invloed heeft op de vraag of vrouwen ook priester kunnen worden. Even min zijn schadelijke gevolgen te verwachten voor de oecumeni sche contacten. Voor de Rooms- Katholieke Kerk is de gewijde vrouwelijke diaken nog heel wat anders dan de wijding van een vrouw tot priester, zo werd ge zegd. Beroepen Hervormde Kerk beroepen te Koudekerk aan den Rijn S. T. Baarda Zevenbergen, te Halle (Geld.) kandidaat D. Warns Wou denberg; aangenomen de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te Wedde (Gr.) A. H. van Drooge Beilen (voorheen doopsgezind predikant te Groningen-Haren). Gereformeerde Kerken: beroepen te Aalten W. D. Omta Boskoop, te Kampen (voor deelwerk bij het pastoraat hoger beroepson derwijs) kandidaat mevr. D. W. Havinga; benoemd tot pastoraat medewerker te Middelstum (Gr.) A. J. Fraapje Paesens (Fr.); aan genomen naar Rotterdam-Om moord, in samenwerking met hervormde gemeente. W. van der Zwan Capelle aan de IJssel, naar Den Haag-Oost kandidaat mevr. A. van Andel Amsterdam. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te Hattum L Blokhuis Schiedam. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Lutten kandi daat H. Fahner Nunspeet Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Puttershoek (met do- venzorg) en voor Eindhoven T van Stuijvenberg Meliskerke, voor Oostkapellc A. Bregman Rljssen. Evangelisch Lutherse Kerk: aan genomen naar Dordrecht W. Baan aldaar. Het Nederlands Bijbelgenoot schap heeft dr. E. W. Tuinstra, hervormd predikant te Eist (Bet benoemd tot wetenschap pelijk secretaris. Hu gaat leiding geven aan de afdeling 'vertalen en wordt verantwoordelijk voor de 'inhoudelijke kant' van het bijbelwerk van het genootschap. Dr. Tuinstra (43) was al voorzitter van de commissie 'Bubelwerk' Temperamentvol samenspel van Russisch duo LEIDEN Het duo Dimitri Ferschtman (cello) en Mila Bas- lawskaja (piano) gaven gister avond een concert in de Kapel zaal. Het duo dat bestaat sinds 1962. in 1978 uit l(u laad BHf Nederland geemigreerd. Het sa menspel van Ferschtman en Bas- lawskaja verloopt logisch en per fect Zij weten elkaar goed aan te vullen zonder dat een van beiden wordt overschaduwd. Ferscht man heeft een intense en door dringende toon. Zo was dat An dante grave uit de Sonate opus 19 van S Prokovjew zeer drama tisch en pompeus Het Moderato met een speels beginthema was deeldcnd. maar had misschien nog iets lichter gespoeld kunnen worden. Als tweede werk op dit, geheel Russische programma stonden de geliefde Kococo-va- naties, opus 40 van P I Tsjai- kowski Ook hier een zeer tempe ramentvolle uitvoering In het wat langzamer gedeelte miste ik soms het ingetogen en subtiele spel, hetgeen toch een belangrij ke aspect is. Het thema werd vooral aan het eind meeslepend vertolkt. Na de pauze werd de Sonate, opus 40 van D Sjostako- witsj gespeeld. Het allegro hier uit was bruisend en vol dyna miek. Het largo wrd hier wél in getogen gespeeld en in het laat ste deel speelde de pianiste Bas lawskaja snelle passages, heel flitsend. CAECILE HOUTMAN ADVERTENTIE irrrrr ADVERTENTIE Moet u voor de vernieuwing een arts raadplegen? Bent u 60 jaar of ouder,of moet u om andere redenen een arts raadplegen? Houdt u dan rekening met een aanvraagtermijn van minimaal 5 maanden voor het vernieuwen van uw rijbewijs. Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen S301 2200 HM ZM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13