Israël blaast huizen op Gasprijs voor tuinders onder EG-druk Paisley uit Lagerhuis gezet Slavenburg's Bank herschi Polen wacht gespannen op uitkomst bespreking Turks regime onder vuur Solidariteit en regering praten vandaag Vergeldingsactie tegen Palestijnen: China blijft tegen Waldheim In Raad van Europa Noordierse dominee veroorzaakt rel maak jedmt Maai nol...; U spaart h eelp ersoonlijk jij de Zakenbank '12 TWA DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 WENEN (GPD/Reuter) - Een zes man sterke delegatie van de on afhankelijke vakcentrale Soli dariteit is gisteren in de Poolse hoofdstad Warschau aageko- men om de voor vandaag met de regering overeengekomen top conferentie over economische en bestuurlijke problemen voor te bereiden. De topconferentie is van zeer groot belang voor de toekomst van het land en de Po len wachten dan ook gespannen op de resultaten ervan. De regering wil enige onderdelen van de overeenkomst die vorig jaar met de vakcentrale is be reikt veranderd zien. De vak centrale zou onder meer vrij willig afstand moeten doen van het verworven recht op een vrije zaterdag. Verder wil de re gering in overleg met de vak centrale een formule vinden om de prijzen van levensmiddelen te laten stijgen zonder dat de lo nen tegelijkertijd meegaan en de subsidies op levensmiddelen Verwacht wordt dat Solidariteit het houden van vrije verkiezin gen ook vandaag aan de orde zal stellen. De autoriteiten willen Solidari teit betrekken bij dit front, maar de vraag blijft hoeveel werkelijke macht zij willen de len. Volgens officiële bronnen is een van de kernproblemen de eis tot het houden van vrije ver kiezingen in overeenstemming te brengen met het in de grond wet verankerde beginsel van de leidende rol van de communis tische partij. Begin volgend jaar moeten er in Polen lokale verkiezingen ge houden worden. De afdeling van Solidariteit in Sileziê is al begonnen met het opstellen van lijsten met kandidaten voor die verkiezingen. De bestaande pro cedure schrijft voor dat het door de communisten gecontro leerde nationale eenheidsfront alle kandidaten voordraagt. Op een bijeenkomst in Warschau zei de vice-voorzitter van de Warschause afdeling van Soli dariteit, Seweryn Jaworski, zondag dat de belangrijkste ta ken waar de Polen mee te ma ken hebben, zijn: vrije verkie zingen voor arbeiders-zelfbe stuur, representatieve organen op het platteland en gemeente raden. Ook komen vandaag onder andere aan de orde toegang tot de me dia en de problemen in de land bouw. De stakingsgolf in Polen is aan het wegebben, maar was maan dag nog niet helemaal afgelo pen. In Torun en Siedlce houden protesterende boeren een aan tal gebouwen bezet. Met deze acties willen zij staatsrechtelij ke garanties afdwingen voor het particuliere grondbezit. Een staking onder studenten breidt zich nog steeds uit. De studenten, die onder andere de technische hogeschool en de universiteit van Warschau be zet houden, willen dat er spoe dig een nieuwe wet op de hoge scholen komt en nieuwe verkie zingen voor de rector van de technische school in Radom. De onafhankelijke studcntcnbond kon gisteren niet zeggen hoe veel onderw ijsinstellingen door de staking gesloten waren. Zij voorspelde dat binnen een week alle 290.000 Poolse studenten in staking zouden zijn. JERUZALEM (UPI) - De Israëlische autoriteiten hebben gisteren vijf huizen op de westelijke oever van de Jor- daan gesloopt. Een aatselijke leider kreeg toestem ming, na een jarenlange ballingschap in Jordanië naar zijn woonplaats terug te keren. Een woordvoerder van defensie heeft meegedeeld, dat Anton Atalla, die enkele malen minis ter van justitie is geweest in het Jordaans kabinet, na 13 jaar te rug mag. Deze toestemming vormt een onderdeel van het be te begunstigen en rellenschop- pers te straffen. Ruim een week geleden kreeg Nadim Zarou, een oud-burgemeester van Ramal- lah, toestemming om na een bal lingschap van 12 jaar, naar zijn woonplaats terug te keren. leid om vredelievende personen De autoriteiten hebben vijf hui zen met de grond gelijk ge maakt nadat de bewoners ervan hadden bekend, aanslagen met benzinebommen te hebben ge pleegd op Israëlische militairen en burgers drie huizen gingen tegen de vlakte in Beit Sahur, ten zuiden van Bethlehem, een in Ramallah en een in Bethle hem. De burgemeester v deze stad, Elias Freij, beschuldigde de Israëlische autoriteiten van het uitvoeren van de "wet van het oerwoud". Hij achtte de straf in geen verhouding met de vergrijpen die in het geding wa ren. PEKING (AFP) - China heeft giste ren duidelijk gemaakt, dat het zich tot het eind toe zal verzetten tegen de herverkiezing van de Oostenrijker Kurt Waldheim tot secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Het persbureau Nieuw China on derstreepte, dat Peking blijft bij Salim Ahmed Salim, de minister van buitenlandse zaken van Tan zania die in september door hon derd niet-gebonden landen als kandidaat naar voren is gescho- Het persbureau vindt, dat Wald heim lang genoeg secretaris-ge neraal is geweest. Hij heeft er tien jaar opzitten in een organisa tie die 36 jaar bestaat. Nieuw China zei verder, dat de tijd voorbij is dat een door de twee supermachten gewenste kandi daat automatisch wordt gekozen. "Dergelijke praktijken gelden niet meer op dit moment, temeer omdat de landen van de Derde Wereld niet langer toestaan dat de verkiezing wordt gemanipu leerd", aldus de commentaar schrijver. De verkiezing voor een nieuwe se cretaris-generaal van de volke renorganisatie Waldheim is kandidaat voor een derde ambts termijn, hetgeen nog niet eerder is voorgekomen - is door dit ve to in een volstrekte impasse ge- „raakJt. Samen met zijn collega van Beit Sahur leidde Freij een protest demonstratie van honderden burgers tegen de sloop. Deze vorm van straf werd voor het eerst toegepast tijdens het Britse mandaat over Palestina in 1945. Sinds Israël in 1967 de westelijke oever van de Jor- daan bezette, pasten de autori teiten deze maatregel honder den keren toe, maar niet eerder voor het plegen van aanslagen met benzinebommen volgens de Israëlische statistiek zijn tus sen 1967 en nu op de westelijke oever van de Jordaan ruim 680 huizen gesloopt, en 548 in het Arabische deel van Jeruzalem. LONDEN - De 49-jarige Labour- afgevaardigde John Grant in het Britse Lagerhuis is gisteren overgelopen naar de Sociaal- Democratische partij (SDP), die dit voorjaar werd opgericht. Het aantal zetels van de SDP in het 635 zetels tellende Lager huis is hierdoor op 23 gekomen. Één lid van de SDP-fractie in het Lagerhuis is van de conser vatieven gekomen, alle andere van de Labour-partij. BEIT SAHUR - Palestijnen op de bezette Jordaanoever aan het werk i sche legereenheden het hadden opgeblazen. i de ruine van hun huis, nadat Israëli- ATHENE - Morgen komen de mi nisters van buitenlandse zaken van de 21 staten van de Raad van Europa in Straatsburg bijeen. Ook de Turkse minister Ilker Turkmen zal erbij zijn, en onge twijfeld weer heel wat vragen te beantwoorden krijgen over de perspectieven op herstel van de parlementaire democratie in zijn land. Turkije maakt, bij gebrek aan parlementariërs nu het Turk se parlement ontbonden is, geen deel meer uit véin de Parlemen taire Assemhlée van de Raad van Europa. Het land is echter nog niet geschorst uit de Raad van Europa als zodanig, en dat zal ook morgen niet kunnen gebeu ren - de Assemblée zal daarover pas in januari eventueel nieuwe aanbevelingen doen. Maar de stemming in West-Europa is de laatste maanden veel grim miger geworden jegens Turkije. Dat is vooral een gevolg van de recente opheffing van alle oude partijen en de veroordeling tot vier maanden van oud-premier Ecevit, wegens zijn kritiek daar- op. Sadi Irmak, de grijze voorzit ter van de onlangs aangestelde Consultatieve Vergadering die een nieuwe grondwet moet voor bereiden, kwam bovendien plot seling met de aankondiging dat dit werk wel eens twee jaar zou kunnen duren in plaats van één. Ten slotte leidt het voortdurend uitstel van het proces tegen hon derden linkse vakbondsleiders tot irritatie in de landen van West-Europa. Die ontstemming uit zich ook fi nancieel: de Europese Gemeen schap dreigt met bevriezing van de 470 miljoen dollar die in het kader van het vierde protocol over de volgende vijf jaar zouden worden uitgekeerd, en een com missie van het Westduitse parle ment stemde eenstemmig voor opschorting van de economische hulp aan Turkije van 600 miljoen dollar voor 1982. De Europese Gemeen schap oefent zware druk op Nederland uit om de goedkopere aardgasprijzen voor de Nederlandse glastuin ders versneld op te trekken naar het hoge re industneniveau. De Gemeenschap wil dat er snel een einde komt aan de, naar haar mening, oneerlijke concurrentie die de Neder landse glastuinders met het goedkope aardgas kunnen bedrijven tegenover tuinders in andere landen die met duurder gas of olie moeten stoken. De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de Ge meenschap. heeft gisteren op de vergadering van ministers van landbouw in Brussel la ten doorschemeren reeds per 1 oktober 1982 het prijsver schil weggewerkt te willen zien. Sommige landen had den zelfs op een direct ver bod van de lagere gasprijzen in Nederland aangedrongen. De Commissie zal vandaag een definitief besluit nemen. Aanpassing Volgens een vertegenwoordi ger van het Landbouwschap in Brussel zou zo'n snelle aanpassing van de gasprijzen „desastreuze gevolgen kun nen hebben voor honderden tuinders, die hun winst door de stijgende gasprijzen ge heel opgeslokt zien". Met een prijs van ruim 30 cent per ku bieke meter (per december van dit jaar) ligt het aardgas voor de grootverbruikers on der de tuinders nog zo'n 14 cent onder de industneprijs. Het Landbouwschap zelf heeft met de Gasunie een ge leidelijke aanpassing van de gasprijzen afgesproken, waardoor pas in mei 1984 een gelijk niveau met de indus- trieprijzen wordt bereikt. De Nederlandse regering heeft de Europese Commissie het afgelopen weekeinde laten weten deze afspraak te steu- Indien de Commissie tot eerde re aanpassing besluit, zal mi nister De Koning Oandbouw) daarover met het Landbouw schap gaan overleggen, zo zei hij gisteren. „Ik kan me wel voorstellen wat de reactie van het Landbouwschap zal zijn", aldus minister De Ko ning. Hg wees erop dat het moeilijk is de contracten tus sen het Landbouwschap en de Gasunie zomaar te door breken, maar de Nederlandse regering heeft daar uiteinde lijk wel de bevoegdheid voor. Welk standpunt Nederland precies zal innemen tegen over de Europese Commissie in deze kwestie, wilde minis ter De Koning maandag nog niet zeggen. overheid is de glastuinbouw in Nederland in het leven te houden. „De tuinder moet zelf bekijken of het gezien de energieprijs zinvol voor hem is door te gaan. Als zg het niet meer kunnen redden, moeten zij het loslaten", aldus de mi nister. Ovengens wees hg er ook op. dat de Nederlandse glastuinbouw zeer actief is met het bezuinigen op het energieverbruik, waardoor dus enig soelaas zou kunnen ontstaan. Weinig resultaat Noch de ministers van land bouw, noch die van buiten landse zaken hebben gisteren in Brussel vooruitgang ge boekt bij het oplossen van de grote financiële problemen waar de Gemeenschap al ja ren mee tobt. Het landbouw beleid moet worden gesa neerd, er moet meer financië le ruimte komen voor andere beleidsterreinen, en de bg- dragen van de lidstaten aan het Europese budget moeten beter worden verdeeld, met name omdat Engeland te zware lasten heeft. De minis ters hebben gisteren in Brus sel zo weinig resultaat ge boekt in hun bespreking hierover, dat nu ernstig wordt betwijfeld of er op de komende Europese topconfe rentie eind november in Lon den wel werkelgk wat beslo ten zal kunnen worden. Minister Van der Stoel bena drukte dat Nederland wel be reid is „zich te bewegen". Zo wil Nederland akkoord gaan met eventueel een speciale regeling om de Britse Mm voor hoogstens drie jaar te verlichten en ook minder ontvangsten te accepteren uit de zuivelpot Nederland zal de door de Commissie voor gestelde extra heffingen bg overproduktie van melk wel willen aanvaarden, maar, zo zei minister Van der Stoel, „dit kan geen eenzijdig Ne derlands offerfeest worden". De andere lidstaten zullen volgens hem ook tot conces sies bereid moeten zgn en daarvan had de minister gis teren in Brussel nog te wei nig gemerkt Donderdag ver gaderen de ministers weer over deze problemen. FERRY MINGELEN ADVERTENTIE Mevrouw Thatcher draaide zich naar hem toe en hij riep: "ja, kijk maar om. U bent schuldig aan de moord op mijn volk". LONDEN (UPI) - De fanatieke Ul- sterse protestanse dominee Ian Paisley en twee ander Noordier se leden van het Britse parle ment zijn gisteren uit het Lager huis verwijderd en voor de duur Wgzende naar Lord Gowrie, van vijf dagen geschorst vanwe- ge het oproer dat zij hadden ver oorzaakt tijdens een debat over de regeringsverklaring over het bloedvergieten van vorige week in Noord-Ierland. Toen de minister voor Noord-Ier land, James Prior, de verklaring aflegde en opriep tot kalmte en strijd van de regering tegen ter rorisme beloofde, maakten Pais- De voorzitter schorste daarop de ter Priors medewerker op de tri bune voor de lords, schreeuwde McQuade: "Daar is een van de schuldigen. Hij wil aansluiting bij de republiek (Ierland)". Toen de kamer na tien minuten te rugkeerde, gaf voorzitter Tho mas "het drietal opdracht het huis te verlaten. Het weigerde en Paisley riep: "wg gaan niet weg". De Noordierse protestantse dominee Ian Paisley. ADVERTENTIE Herschi/Drinks^Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 ley en zijn Ulsterse mede-protes tanten John McQuade en peter Robinson hem het spreken on mogelijk. Voorzitter George Thomas gelastte het drietal te gaan zitten en zijn mond te houden, maar het pro test duurde voort en Thomas schorste de vergadering voor tien minuten. Toen de Lagerhuisledcn de zaal verlieten, bleven de drie verte genwoordigers van Ulster zitten schreeuwen. "Het zit ons tot hier. Ik woon op de Shakill Road (een orthodox-pro testantse wijk van Belfast) en u hebt ons niets anders geboden dan het IRA (Ierse Republikein se Leger)", riep McQuade. Zich richtende tot premier Margaret Thatcher toen zij de vergaderzaal verliet, voegde hij eraan toe: "daar gaat de vrouw die van alles de schuld is". vergadering andmaalvoor tien minuten. Na de tweede schor sing waarschuwde Thomas dat als de kamerbewaarder het drie tal eenmaal op de arm had getikt, dit zou betekenen dat het voor de rest van de huidige zitting, tot oktober 1982, geschorst was. "Amen", schreeuwde Paisley. "Het heeft toch geen zin om hier te zit ten". Andere kamerleden riepen "ga weg" en dat deed het drietal ten slotte, minister Prior toestaande zijn verklaring af te maken. Vorige week had Thomas Paisley ter verantwoording geroepen omdat hij premier Thatcher "een leugenaar en moordenaar" had genoemd. Thomas deelde mee geen verdere stappen tegen de drie leden uit Ulster te nemen, gezien de moord zaterdag op het parle mentslid voor Noord-Ierland do minee Robert Bradford. Rente Minimum saldo Opzegtermijn Kenmerken Spaarrekening f100.- Voor bedragen onder f 5 000.- géén opzeg termijn Bij opname boven f5 000.-en binnen de termijn van 1 maand, wordt Vd% van het opgenomen bedrag aan u berekend Een geschikte rekening als u vrijwel direkt wenst te beschikken over uw tegoed. Renterekening (ij> f 1.000.- Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend Meer rente dan op de .j >aarrekening V-vxal geschikt wanneer u met ai te snel over uw - rente wordt berekend G eld ma rkt rekeni ng pc 17-11-1981 15000,- Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden wordt 2% van het op genomen bedrag aan u berekend Rente afhankelijk van de ontwékeiing op de schommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de part kukere deposito vaste bedragen en termijnen, hoger rmmmum- berekend Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk Toprenterekening 110 000. Bij opname bmnen de op zegtermijn van 6 maanden wordt 3 van het opge- genomen bedrag aan u berekend Prima rekemng i u met op korte tenrwin over opname Wijft echter mogekjk. retourrente m dit geval 3% 8>) aiie kantoren ven Slavenburg i Bank /*n fotder* beecb-kbaar ove» aa# epaarvorman en de eigemane ipeervoonaeerden Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 Hoo«dkan«oorCoo»»nqa<63 Poeromoas 3000BA ftonewJa*\ unmowOiO—1*00

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11