Een prachtig Juliana-muntenalbum voor nieuwe Amro spaarders. [|y Leidse zaalploegen weer matig op dreef Schaatsofficial Roos overleden Brede discussie Middenschool Schaakteam Katwijk aan kop Alleen De Engel komt tot winst Mansveld niet bij FC Den Haag terug Baanrecord Van der Duim Grimbergen snel op ijs Grote heroïnevangst van Haagse politie Provincie wil "gifclausules" PAGINA 10 DO/ST SPORT DINSDAG 17 NOVEMBER 1981 ROZENBURG - In de Inter-regionale competitie lijkt het er op dat Ceverbo regelrecht op het kampioenschap afstevend. Zelf klopte zij Koosjardin vrij makkelijk: 8—1. De Rozet hielp een handje mee door, een ditmaal goed spelend De Tegelhandel, met 3—2 te verslaan. Glasbergen kwam er in Waddinxveen niet aan te pas. Er werd met maar liefst 11-1 verloren. De Engel is weer op de goede weg. Het wisselvallige Torna werd met 7-5 afgetroefd. VI won met 5-2 van de Rotterdamse Studenten. De Rozet - De Tegelhandel 3-2 De Leidse ploeg speelde eindelijk weer eens een goede partij zaal voetbal. Zonder de zieke Wim van As, en zonder Frans Sjardijn en Koos Bekooy (die gehavend uit de Leidse derby waren geko men) nam de ploeg toch het heft in handen. Maar ook nu scoorde zij niet. De Rozet kwam zelfs met 2-0 voor te staan. Eerst strafte Ruud de Haan een fout van Jan van der Reyden goed af. En twee minuten later passeerde John Jansen erg ongeiukkig zijn eigen doelman Eradus. Nadat Bennie de Roo en John Jansen het hout werk hadden geraakt, scoorden de "Oranje-hemden" tweemaal zeer knap. André Pracht en John Jansen maakten in dezelfde mi nuut, twee acties van Jan van der Reyden goed af. In de tweede helft was de concentratie bij de ploeg van coach Van Putten ver te zoeken. De Rozet kwam er niet meer aan te pas, maar de beker winnaars wisten geen raad met de kansen. Twee minuten voor tijd liet Eef van Sprundel zien hoe het wel moest: 3-2. Zodat de kampioenskansen voor de Lei- denaars zo goed als verkeken zijn. Ceverbo - Koosjardin 8-1 Het team van coach Piet Gubler zit nog steeds in de hoek waar de klappen vallen. Ook nu kon niet volledig aangetreden worden. Cees de Roode en John Ver schoor bleven in Leiden achter. Nauwelijks was er afgetrapt of Kemping moest al een gang naar het net maken. Twee minuten la ter was de strijd al beslist, toen de Dordtse ploeg nog tweemaal het net wist te vinden. Pas bij de stand 7-0 kon Ton Kamphues iets terug doen. Even later be paalde Ceverbo de eindstand op 8-1. FC Torna - De Engel 5-7 Weer winst voor de ploeg uit Lisse. Nadat de rust met een gelijke stand van 2-2 was ingegaan, ging De Engel beter draaien. Vlot liep men uit naar 2—5. Toen even later de stand op 3-7 werd gebracht, nam men wat gas te rug. In die periode wist Torna nog tweemaal te scoren. Jan van Slooten 2x, Frans van der Laan 2x, Theo Godyla 2x en Jos Faas waren de produktieve. Rucanor - Glasbergen 11-1 Een wat vreemde uitslag voor een wedstrijd tussen twee hekken sluiters. Voor rust had ploeg van Nico Glasbergen zelfs nog enige kansen. Maar het houtwerk hielp de Goudse ploeg een handje. Halverwege de eerste helft schoot Anne Ouwersloot in eigen doel, en het ritme was direct ver stoord. Simpel liepen de Gouwe naren uit naar 6-0. Nadat Anne Ouwersloot voor de Rijnsbur gers de eer had gered, voegde de thuisclub er nog vijf treffers aan toe. Van der Plas - Van Duuren 5-5 Een leuke wedstrijd met veel doel punten. Fred van Haarlem 2x, Ted van Berkel, Fred Smit en Mat Kantebeen zorgden voor de Leidse vijf. Voor de koplopers scoorden Adrie Pluymgraaf 2x, Gert Zwaan en Jan en Peter Ho- genwoning. SRV Boys - Bax 4-7 Loek van Kesteren 2x en John van Dijk 2x zorgden voor een 0-4 ruststand. Laurens van der Voort, Ron Mesman en een eigen doelpunt van Jos van der Lans brachten de spanning terug: 3-4. Even later maakte John van Dijk, Henk van der Berg en Cor van Steyn een einde aan die on zekerheid: 3—7. Rob Veenvliet mocht toen nog wel iets terug doen: 4-7. EKL Boys - Hollandia 3-2 De Katwijkse ploeg kwam knap te rug, na een 0-2 achterstand. Wim de Jong scoorde tweemaal voor de ploeg uit Alphen. Bennie Heemskerk, Jan Pijnakker en Gijs Collé brachten de uitslag in hun voordeel: 3-2. WIM VAN DUIVENBODE Official Henny Roos destijds na een 500 meter loting. LEIDEN - Voorschoten 2 en Kat wijk 1 zijn de schaakteams die voorlopig de beste papieren heb ben om een stapje hogerop te doen in de competitie van de Leidse schaakbond. Weliswaar zijn er nog maar twee rondes ver speeld, maar alleen deze beide kanshebbers zijn in hun respec tievelijke eerste klasse nog zon der puntverlies. Voorschoten 2 boekte in de eerste klasse A twee royale zeges, ter wijl potentiële concurrenten Katwijk 2 en Lisse 2 de punten onderiing al deelden. Lisse 2 kwam daarbij goed weg. Alphen 2 bleef tegen Boskoop 1 op een 5-5 steken. De uitslagen in de eerste klasse A: Roelofarends- veen 1-Katwijk 2 3-7; Voorscho ten 2-Philidor 6 8V2-lVfe; Lisse 2- Leiderdorp 2 5VïAW, Alphen 2- Boskoop 1 5-5; Philidor 6-Roelo- farendsveen 1 5-3 voorl; Leider dorp 2-Alphen 2 21A-lVz', Bos koop 1-Voorschoten 2 2Vi-7V&; Katwijk 2-Lisse 2 5-5. In de eerste klasse B betoonde Kat wijk 1 zich allereerst sterker dan DEN HAAG (ANP) - Aad Mansveld zal zijn voetballoopbaan niet bij FC Den Haag afsluiten. Het bestuur van de vereniging heeft gisteravond besloten af te zien van stappen om de 37-jarige speler van FC Utrecht te contracteren. "Er zijn te veel onzekerheden in onze begroting om een positieve beslis sing te nemen", aldus het bestuurslid Van Hal. In een onderhoud dat het bestuur van FC Den Haag 's middags met vertegenwoordigers van de gemeente had was gebleken dat van die zijde geen financiële steun voor de terugkeer van de oud-Hagenaar verwacht mag worden. Verder dan "morele steun" (Van Hal) wilde de gemeente Den Haag niet gaan. Leithen 1, om vervolgens tegen Nieuwkoop een 3-5 voorsprong te bewerkstelligen. De eindzege lijkt Katwijk daarbij nauwelijks meer te kunnen ontgaan. Rivaal Bodegraven kon weliswaar een 2»/2-4V2 voorsprong op LSG 4 ne men, maar de drie arbitragepar tijen lijken allemaal winst voor LSG op te gaan leveren. Onder tussen dreigt LSG 4 echter weer het schip in te gaan tegen Lei then, zodat Katwijk in het vuistje kan lachen. Bij het treffen Phili dor 5-Nieuwkoop was een duik in de reglementen noodzakelijk. V.d. Berg van Philidor bleek na melijk tegen Bos een onduidelij ke zet afgegeven te hebben. De Philidor-speler liep daardoor een onreglementaire 0 op, waarna de uitslag alsnog 5-5 werd. De resul taten: Philidor 5-Nieuwkoop 1 5- 5; LSG 4-Bodegraven 1 2,/2-41/2 (5Vi-4Vfe progn); Voorhout-Al phen 3 5-5; Katwijk 1-Leithen 1 7-3; Nieuwkoop-Katwijk 1 3-5 (4- 6); Bodegraven-Voorhout 8V2- lVi; Leithen-LSG 4 3Vfc-4M (5*/i- 4V2); Alphen 3-Philidor 5 6V&-2V4. In de 2de klasse A is het Rijnsburg dat met 2 zeges hoge ogen gooit. In 2B maken VTL en Sassen- heim de meeste aanspraken op de titel. Alphen 4 kwam in 2C tweemaal royaal winnend voor de dag. Voorschoten 3 (ook twee maal ruime winst) heeft uitste kende papieren in 2D. AMSTERDAM (ANP) - Op 79-jarige leeftijd is gisteren in een ziekenhuis in Amsterdam schaatsofficial Henny Roos overleden. Roos was van 1967 tot 1977 bestuurslid van de Internationale Schaatsenrijders Unie (ISU) en maakte van 1959 tot 1967 deel uit van de technishe com missie van de ISU. De Amsterdammer Roos stond be kend als een groot kenner van de schaatsreglementen. Als interna tionaal scheidsrechter kwam Roos in de publiciteit toen hij in Heerenveen de Nederlander Jan Bols na het geruchtmakende "wisselincident" diskwalificeer de. Roos heeft een belangrijke rol ge speeld bij de aanleg van kunstijs banen in Nederland. In 1935 had hij zich als bouwondernemer ge vestigd. Als voorzitter van de landelijke technische commissie van de KNSB bracht Roos met inschakeling van het CIOS een nieuw trainingssysteem tot stand. Roos was afkomstig uit de Nede- randse Vereniging tot Bevorde ring van het Hardrijden op de Schaats (NVBHS), de vroegere tegenhanger van de KNSB die later in de grote organisatie is op gegaan. Van 1930 tot de ophef fing was hij lid van de NVBHS. In 1949 werd Roos lid van het hoofdbestuur van de KNSB, een functie die hij meer dan twintig jaar zou blijven vervullen. Roos is ook in andere takken van sport op bestuurlijk terrein actief geweest. Zo was hij acht jaar voorzitter van de Amsterdamse Atletiekvereniging AV '23 en een jaar voorzitter van de tennisclub Dash. Op grond van zijn kennis over sportaccommodaties be kleedde hij functies in de advies raden van de Nederlandse Sport Federatie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Hilbert van der Duim is het schaatsseizoen uitstekend be gonnen» Tijdens selectiewedstrij den voor de IJssel-cup reed Van der Duim gisteravond de 1500 meter in 2 minuten 00,6 secon den. Dat betekende een verbete ring van het baanrecord van de kunstijsbaan Thialf in Heeren veen. De vroegere wereldkam pioen dook onder de toptijd van de Noor Sjoebrend, die op 13 fe bruari 1977 2.01,16 verwezenlijk te. Van der Duim had eerder de 500 meter in 39,0 seconden afgelegd. Twee-tiende van een seconde langzamer dan Lieuwe de Boer, die het van 12 februari 1977 date rende baanrecord het Ameri kaanse feomeen Heiden evenaar de. Bij de dames zorgde de Hee- renveense Maija Adema met 44,0 seconden voor de snelste sprint. De 1500 meter werd gewonnen door Joke van Rijssel die 2.18,4 noteerde. De wedstrijden golden bij de heren als de schifting voor het gewest Friesland. Zaterdag wordt met de wedstrijden om de IJssel cup in Deventer het sei zoen echt geopend. LEIDEN - Het district Sassenheim van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond organi seerde op de Ton Menkenbaan in Leiden jeugdwedstrijden. Aan deze wedstrijden namen 120 jon gens en meisjes deel van schaats verenigingen uit de Rijn- en Veenstreek, de Duin- en Bollen streek en de Leidse omgeving. Zowel bij de meisjes als de jongens werd er over 400 meter gereden. De uitslagen: Meisjes 11 jaar: 1. Marie-José Borst (Hoogmade) 47.9, 2. Karin van Delft (Rijnsburg) 48.7,3. Carolien Vink (Zoeterwoude) 49.2. Jongens 11 jaar: 1. Jos Hoogeveen (Woubrugge) 43.2, 2. Frits v.d. Laan (Woubrugge) 49.2, 3. Rem- co Vermeulen (Leiderdorp) 55.22. Meisjes 12 jaar: 1. Anja Borst (Hoogmade) 43.8, 2. Heieen Bank (Hoogmade) 45.8, 3. Stephanie Oost (Sassenheim) 48.7. Jongens 12 jaar: 1. Aad Grimber gen (Rijnsburg) 39.6, 2. Lard Kocke (Zoeterwoude) 41.2, 3. Ar- jaan Overdevest (Stompwijk) 42.1. Van Kemenade komt met compromis DEN HAAG (GPD) - Er zal in 1982 een brede onder wijskundige discussie worden begonnen over vorm en inhoud van het onderwijs na de basis school. Het zal daarna nog 15 tot 20 jaar duren voor er een nieuwe onderwijs soort, een middenschool of iets dergelijks, inge voerd zal worden. Het compromis dat minister Van Kemenade (onderwijs en weten schappen) en zijn staatssecreta ris Deetman hebben bereikt over de middenschool, behelst een voor alle leerlingen na de basis school te volgen driejarige school. Dat is een compromis tussen de tweejarige brugperio- de van oud-minister Pais en de oorspronkelijke vierjarige mid denschool van Van Kemenade. Het is de bedoeling dat alle leerlin gen gedurende die drie jaar les sen volgen in zeven vakken; Ne derlands, wiskunde, informatica, Engels, expressie, techniek en ambacht, en huishoudelijke vaardigheden. In die vakken zal les gegeven worden op verschil lende niveaus en in verschillend tempo, zodat elke leerling het on derwijs op de voor hem of haar ideale manier kan volgen. Naast deze zeven verplichte vak ken moeten de leerlingen zich ook alvast gaan oriënteren op twee moderne vreemde talen (Frans en Duits). Ook bestaat er de mogelijkheid voor bepaalde leerlingen om te kiezen uit een drietal andere kennisgebieden; natuur (een combinatie van bio logie, scheikunde en natuurkun de), geestelijk leven en samenle ving (een combinatie van ge schiedenis en aardrijkskunde). Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL), de vakorganisa tie waar de meeste docenten bij het voortgezet onderwijs bij zijn aangesloten, is voorlopig bereid op basis van deze voorstellen het overleg met de minister over het invoeren van een middenschool in te gaan. Maar in een voorlopig commentaar laat het NGL weten toch wel de nodige vragen te hebben over bepaalde onderde len van het plan. Zo vraagt het NGL zich af hoe de minister voor de nieuwe vakken docenten zal kunnen vinden. De hele werkgelegenheid in het voortgezet onderwijs zal op nieuw ingedeeld moeten wor den, zo zegt het NGL, en er zul len op grote schaal her- en na scholingscursussen georgani seerd moeten worden. Waar het geld voor een dergelijke groot scheepse operatie vandaan moet komen, vraagt het NGL zich af. Verder ziet het NGL grote proble men ontstaan bij nieuwe vakken als techniek en ambacht, en huis houdelijke vaardigheden. Er is op de huidige scholen al een ge brek aan praktijklokalen en met deze nieuwe vakken zal dat ge brek alleen nog maar schrijnen der worden. Volgens het NGL zullen er allerlei scholen moeten gaan fuseren, zelfs bijzondere en openbare, wat volgens het NGL de verzuiling ernstig in gevaar kan brengen. ADVERTENTIE Sparen nu extra aantrekkelijk. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst 12% op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en ringband in donkerblauw met zilveren opdruk. Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergea Voor nieuwe Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,- Ontvangt u liever een spaarpremie i p.v. dit album te kopen, dan doen wij f 7,50 extra bij uw inleg Zowel inleg als premie zijn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. Voor Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,- of als u automatisch gaat sparen Voor niet Amro spaarders f 30,-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt. Zorg dus dat u er snel bij bent 6*Sfir^i Amro Bank De bank waar je wat aan hebt, DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gisteren by een inval in een pand aan de Dagucrrestraat 21 kilo heroine in beslag genomen. Twaalf personen die in het pand aanwezig waren zijn aangehouden. In de loop van de avond werden nog vijf Pakistani in diverse hotels in Den Haag aangehouden. De heroine zat verpakt in pondspakken en werd vervoerd in een zending van zeventig piepschuimen dozen met diepgevroren garnalen. Na een onderzoek van ruim twee maanden in samenwerking met de Amster damse narcotica brigade was de Haagse politie er achter gekomen dat een dergelijke zending op til was. De heroine was met een lynvliegtuig vanuit Pakistan naar Schiphol ver voerd. Daar werd de lading door een bodedienst opgehaald en afgele verd in Den Haag. Op het moment dat de dozen waren afgeleverd deed een team van twintig rechercheurs de inval. De aangehouden personen, onder wie drie vrouwen, variëren in leeftijd van 17 tot 52 jaar. De onderschepte heroine heeft volgens de Haagse politie een handelswaarde van ruim twee miljoen en een "straatwaar de" van ruim 21 miljoen. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben alle ge meentebesturen in die provincie gevraagd nog eens nauwkeurig na te gaan of ze alle daarvoor in aanmerking komende stortplaat sen en andere bodemverontreini gingen bij de provincie hebben aangemeld. Het gaat om stort plaatsen die bij een eerste inven tarisatie- begin dit jaar - mogelijk over het hoofd zijn gezien. Bij die eerste inventarisatie wer den 1065 lokaties aangemeld. Landelijk lag dit cijfer op vier duizend. In Zuid-Holland zijn 250 lokaties die nog nader onder zocht moeten worden, een zestal verontreinigingen is al opgelost. Gedeputeerde Staten zijn met hun herhaalde verzoek gekomen naar aanleiding van de gifaffaire in de Mcrwedepolder in Dordrecht. Deze bodemverontreiniging is door het gemeentebestuur van Dordrecht dit voorjaar niet aan gemeld. De - inmiddels gerelati veerde - ernst van de situatie kon daardoor pas enige tijd later worden ingezien. Het college raadt de gemeenten ook aan bij aankoop van met.na- me voor woningbouw bestemde terreinen in de contracten garan ties op te nemen dat de betref fende grond niet verontreinigd is. Een dergelyke gifclausule wordt door een aantal Zuid-Hol landse gemeenten waaronder Rotterdam al gehanteerd. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse beeldhouwer Milletic levert zaterdag een bijdrage aan de vredesmars in zijn woonplaats in de vorm uan een anti-kernbom. Het kunstwerk krijgt een plaatsje op het' Museumplein.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10