Onlusten in Roemenië Westduitse vakbonden in opstand Israël wil vrijblijvend plan-Fahd bespreken Vredesmacht Tsjaad onder commando van Nigeriaan Ik zeg, die leningen wil ik wel eens even vergelijken! Carter krijgt schuld van aardgastransactie Rabobank Q Stakingsoproep in Estland ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 1 1 Paleisje van Versailles aan Meer van Geneve GENÈVE (UPI) - Kroonprins Fahd van Saoedi-Arabië heeft aan de oever van het Meer van Genève een klein paleis laten optrekken naar het model van het barokke bouwwerk dat koning Lode- wijk XVI in de jaren 1661- 1690 in Versailles liet bou- Het gebouw van de prins dat 27 vertrekken omvat en een on dergrondse garage voor 50 auto's, heeft tot dusver onge veer dertig miljoen gulden gekost. De kosten zullen nog wel flink stijgen als het paleis is ingericht. Als bouwmate riaal is marmer uit Noord-Ita- lië gebruikt, terwijl zowel uit wendig als binnen ruim ge bruik is gemaakt van blad goud. Zelfs het zwembad glanst van het goud, doordat van de 800.000 mozaïektegels van het 220 vierkante meter metende bad er 40.000 van zuiver goud zijn. Met de bouw werd in 1976 begon nen. Het toezicht had prins Assaly Feisal, de particulier adjudant van prins Fahd. Het nieuwe paleis ligt in de voorstad Collogne-Bellerive van Genève, op enkele kilo meters van de "bescheiden villa" van koning Chaled van Saoedi-Arabië, een broer van prins Fahd. Dit tweetal dat kort nadien werd aangehouden, was in het bezit van vuurwapens en handgrana ten. De aangehouden mannen, de 28-ja- rige Giorgio Soldati en de 24-jari- ge Bernardo Delia Corte, ver klaarden te behoren tot de on dergrondse organisatie 'Prima Linea'. Soldati werd al een jaar gezocht op beschuldiging van het lidmaat schap van een gewapende orga nisatie. Hij zou deel uitmaken van een groep die actief is in de Susa-vallei, op 30 km ten westen van Turijn in Noord-Italië. Onder de andere leden van deze groep die al eerder werden opgepakt, bevinden zich Roberto Sandalo, Paolo Salvi en Roberto Vacca die allen zich bereid verklaarden met het verdere onderzoek mee te werken. WASHINGTON (AP/AFP) - De leider van de Israëlische diplomatieke delegatie naar Was hington, Mosje Arens, heeft gisteren ver klaard dat zijn land bereid is om vrijblijvend met Saoedi-Arabië te praten over het vredes plan van kroonprins Fahd. Van echte onder handelingen kan volgens Arens echter geen sprake zijn omdat Israël het plan vierkant van de hand wijst. "Israël is te allen tijde bereid om met een Ara bisch land om de tafel te gaan zitten", aldus Arens, maar hij voegde eraan toe dat Israël een sterk voorstander blijft van "directe on derhandeling zonder voorwaarden vooraf'. Hij noemde de stilzwijgende erkenning van Is raël waar in het Saoedische plan op gewezen wordt "een dun vernisje". Saoedi-Arabic kan "met elke kaart openen die het geschikt vindt", aldus Arens. die eraan toevoegde dat een bezoek van premier Be gin aan een Arabisch land in dezelfde stijl als het bezoek van Sadat aan Jeruzalem mis schien een begin kan zijn van betere contac ten. Hoewel hij "voor het eerst" een veranderde houding bij de Arabische buurlanden meent te bespeuren, zei Arens dat de loftuitingen voor het Saoedische plan het moeilijk ma ken voor de Egyptische president Hosni Moebarak om de verplichtingen yan Camp David na te komen. Syrië is van mening dat "er op dit moment geen levensvatbaar initiatief bestaat om een allesomvattende vrede" te bewerkstelligen in het Midden-Oosten. Dit heeft de Syrische minister van informatie. Achmed Iskandar, verklaard De minister noemde niet het vredesplan van de Saoedische kroonprins Fahd Maar vol gens waarnemers kan er geen twijfel over bestaan dat de minister met zijn opmerking doelde op dat plan. Hoewel de woorden van Iskandar niet een di recte afwijzing inhouden van de Saoedische voorstellen, kan er evenmin uit worden afge leid dat Syrië op de komende Arabische top in het Marokkaanse Fez zijn fiat zal geven aan het plan-Fahd, zo zijn de waarnemers verder van oordeel. Politie Napels ontdekt weer schuilplaats Rode Brigades NAPELS (UPI) De Italiaanse po litie heeft de volgens haar be- langlijkste schuilplaats van de Rode Brigades in Napels ont dekt. Zij vermoedt dat daar de Napolitaanse politicus Ciro Ciril- lo 88 dagen is vastgehouden. In de schuilplaats trof de politie documenten aan over Cirillo, die eind juli werd vrijgelaten, en over drie anderen die door de Rode Brigades waren ontvoerd. Voorts werden munitie, pamflet ten en een groot aantal "zeer in teressante documenten" gevon den. Op grond van de informatie die in die documenten werd gevonden, heeft de politie meer dan twintig verdachten voor verhoor aange houden. Op het centraal station van Milaan is gisteren een politieman dood geschoten die de identiteit wilde onderzoeken van twee jonge- LONDEN (DPA) - Moei- lijkheden bij de voedsel voorziening hebben in Roemenië tot hevige on lusten geleid. Onder meer is met stenen gegooid naar de helikopter van president Nicolae Ceau- cescu. Dit heeft de Britse krant "Daily Telegraph" giste ren gemeld. Het blad beroept zich op berichten die verscheidene westerse hoofdsteden bereikten. De voor naamste ongeregeldheden dezep zich volgens deze berichten voor in het mijnbouwgebied van de Jiu-vallei, waar het in 1977 tot grote stakingen kwam tegen on toereikende sociale verzekerin gen. Ceaucescu toot begin deze maand naar het gebied om de bergbevolking toe te spreken, maar nadat zijn helikopter met stenen was bekogeld zag hij af van zijn toespraak en besloot hij naar Boekarest terug te vliegen, aldus deze berichten. In de stad Motra werd volgens ueze berichten een politiestation in brand gestoken. Bij stakingen in de havenstad Giorgui zou een communistische partijfunctiona ris zijn gedood. Estland In Tallinn, de hoofdstad van de Sowjet-republiek Estland, zijn vlugschriften rondgedeeld die oproepen tot een staking van een half uur op 1 december uit pro test tegen prijsverhogingen. Een woordvoerder van een Est- landse ballingenorganisatie ver klaarde gisteren in Stockholm dat ook in de Letlandse hoofd stad Riga en in het Litause Kau nas tot stakingen is opgeroepen. Het vlugschrift dat in Tallinn van hand tot hand ging was onderte kend door het "Nationale Front", dat nog niet eerder in de open baarheid trad. Volgens de woordvoerder blijkt uit het ver zet tegen de prijsverhogingen die op 1 september ingingen, dat het optreden van de Poolse onafhan kelijke vakbeweging Solidariteit nu ook in de Sowjet-Unie school maakt. Polen De Poolse autoriteiten hebben gis teren alle slachtoffers van de aanag met gifgas bij een kolen mijn in Sosnowiec een schade vergoeding toegezegd. Dit werd gisteravond bekendgemaakt als resultaat van onderhandelingen met de minister van mijnbouw, generaal Piotrowki. LAGOS (AFP/Reuter) - De Pa- nafrikaanse vredesmacht voor Tsjaad krijgt een Nigeriaanse commandant. De eerste groep van de troepenmacht, een vijf tiental officieren, zal maandag in de Tsjadische hoofdstad, N'Dja mena, aankomen. Dit is gisteren vernomen in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, waar een spoedbijeenkomst op ministe rieel niveau wordt gehouden van landen die deelnemen in de vre desmacht. Functionarissen van de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE) onder wiens auspiciën de vredesmacht werd georgani seerd, zeiden dat de regringen van de deelnemende landen, Be nin, Guinea, Nigeria, Senegal, Togo en Zaïre, de aanstelling van de commandant nog wel moeten ADVERTENTIE Meneer, zeiden wij bij ons op de bank, u hebt groot gelijk. Hoe hoog is de rente? Hoeveel gaat u per maand betalen en voor hoe lang? Mogen wij u dat eens even voorrekenen? x Dan weet precies waar u aan toe bent! Oók goed om geld te lenen. goedkeuren. Elk deelnemend land krijgt een deel van Tsjaad onder zijn beheer. De coördina tie wordt verzorgd door een groep officieren uit de verschil lende delen. De Panafrikaanse vredesmacht moet in Tsjaad de verschillende Moskou wil in Bonn verbod demonstraties BONN (AFP) - De Sowjet-Unie heeft de Westduitse autoriteiten gevraagd de betogingen te ver bieden die gehouden zullen wor den tijdens het bezoek van presi dent Brezjnjev aan Bonn, later deze maand. Dit is gisteren uit welingelichte bron in de West duitse hoofdstad vernomen. Vol gens de Russen zouden de beto gingen de sfeer tijdens de be sprekingen nadelig kunnen beïn vloeden. De Westduitse regering is niet op het verzoek ingegaan, zo is uit dezelfde bron vernomen. Zij wees op het in de grondwet ver ankerde demonstratie-recht. Op zondag 22 november, de eerste dag van het bezoek van de Russi sche leider, zullen er verscheide ne demonstraties worden gehou den. Onder andere het "actieco mité voor de vrijheid en de rech ten van de mens" heeft een beto ging georganiseerd. Vertegenwoordigers van de vre desbeweging in de Bondsrepu bliek willen proberen een onder houd met Brezjnjev te krijgen om hem op de hoogte te stellen van hun wens dat zowel het Wes ten als het Oosten gaat ontwape- Bemiddeling' WASHINGTON (UPI) - Richard Allen, de adviseur voor nationale veiligheid van president Ronald Reagan, heeft 1.000 dollar van een Japanse journalist aangeno men voor bemiddeling voor een vraaggesprek met de vrouw van de president, Nancy Reagan. Allen was van mening dat een der gelijke gang van zaken in Japan gebruikelijk was en had het geld door zijn secretaresse in een safe laten doen tot duidelijk zou zijn hoe het in de staatskas moest ko- Toen Richard Allen nieuwe kan toorruimte in het Witte Huis kreeg, werd het geld vergeten. t partijen uit elkaar houden nu de Libiërs druk doende zijn hun troepen uit het land weg te halen. Het spoedkarakter van de bijeen komst in Lagos werd nog ver sterkt door de berichten over he vige strijd in het oosten van Tsjaad. Het Russische persbureau Tass be schuldigde gisteren de Verenig de Staten ervan in Tsjaad Hisse- ne Habre en de FAN aan de macht te willen brengen. Tass zei dat de Verenigde Staten militaire steun verlenen aan Soedan, ter wijl Soedanese eenheden deze week met eenheden van de FAN de grens overschreden en mee strijden tegen pro-Libische troe pen. Als Habre aan de macht komt in N'Djamena, dan beschikt Was hington over een nieuw, zuidelijk, front tegen Libië. Tsjaad krijgt de komende drie jaar hulp ter waarde van 200 300 miljoen dollar. De hulp is be stemd voor de wederopbouw van het land in de Sahel, dat door de negen maanden durende bur geroorlog volledig is ontwricht. De bijdragen komen van de Eu ropese Gemeenschappen, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, de Verenigde Staten, Canada, de Wereldbank en enkele VN-orga- nisaties. De Westduitse vakbonden ko men meer en meer in opstand tegen de economische poli tiek van de sociaal-liberale regering in Bonn. Er gaat geen dag voorbij of een be- langnjke werknemersverte genwoordiger beweert dat „het zo niet langer kan" De bonden eisen dat de regering werkgelegenheidsprogram ma's maakt om een einde te maken aan de snelle stijging van de werkloosheid Elke maand wordt Duitsland namelijk geconfronteerd met werkloosheidscijfers die nog hoger zijn dan de maand te voren was geraamd. Sommi ge deskundigen voorspellen dat de tijd niet meer ver weg is dat er twee miljoen werklo zen zullen zijn: het „grootste werklozengevaar" sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog. zoals de voorzitter van de sociaal-democratische werkgroep voor werkne mersvraagstukken, Helmut Rohde. zegt. De werkgroep van Rohde wil daarom een door de staat ge financierd programma, waar bij de nadruk ligt op investe ringen in de toekomst, van rationele energiebesparing via milieu, woningbouw tot ontwikkelings- en moderni seringsinvesteringen voor het midden- en kleinbedrijf. Verder eist de werkgroep dat opnieuw moet worden nage dacht over het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting. Helmut Rohde vindt de hui dige economische ontwikke ling in de westelijke indus trielanden een „signaal" voor de gevaren van een economi sche depressie en geenszins uitdruk van een zogenaamde „conjuncturele flauwte". De voorzitter van de eenheids- vakcentrale DGB (8 mihoen leden). Vetter, stelt onder an dere voor dat de Bundesbank (de centrale bank) de rente percentages vermindert, dat ondernemingen op zo kort mogelijke termijn een mil joen werklozen aanstellen en dat de Bondsregering in ie der geval het net van de so ciale voorzieningen veilig stelt De vakbonden gaan ervan uit dat het veel beter is om een werkgelegenheidsprogram ma te financieren dan de voortdurend toenemende werkloosheid. De regering meent echter vooralsnog dat conjuncturele impulsen, die betaald moeten worden uit belastingverhogingen of le ningen op de kapitaalmarkt op de lange termijn alleen maar negatief effect voor de werkgelegenheid zullen heb ben. De Bondsrepubliek heeft immers al grote schul den en daarom moet eerst het staatstekort worden gesa neerd, is de redenatie. Na de grote bezuinigingsopera tie van september, die bijna leidde tot een definitieve breuk tussen de sociaal-de mocratische en liberale rege ringspartners, leek de lucht even opgeklaard. SPD en FDP waren zelfs nog in staat om een nieuw gat in de be groting, dat was ontstaan om dat de werkloosheid sneller steeg dan geraamd en de be lastinginkomsten lager ble ken te zijn dan voorspeld, te dekken. Maar nu blijkt dat het aantal werklozen dramatisch om hoog gaat. vinden met name de vakbonden dat er gerichte maatregelen moeten komen om die staging te stoppen, en wel in de vorm van werkgele genheidsprogramma's. Het massale protest van de werk nemersorganisaties heeft in tussen weerklank gevonden bij de top van de sociaal-de mocratische partij. Net als SPD-voorzitter Willy Brandt heeft ook Bondskanselier en SPD-vice-voorzitter Helmut Schmidt op zijn minst begrip getoond voor de zorgen van de vakbeweging. De kanselier waarschuwde er voor dat bezuinigingen van de landsregeringen, de deel staten en de gemeenten niet overdreven moeten worden omdat „deflatoire concepten alleen nog nergens arbeids plaatsen hebben geschapen". Tegelijkertijd waarschuwde de Westduitse regeringschef voor het in gevaar brengen van de sociale vrede, want dat is het „kostbaarste goed dat wij hebben". Hoewel Schmidt nog niet zover wil gaan arbeidsprogram- ma's te financieren met bij voorbeeld tijdelijke belas tingverhogingen. spreken veel van zyn partijgenoten in de parlementsfractie dat al open uit. Er dreigt dus we derom een economisch con flict tussen de regeringspart ners, want de liberalen blij ven op hun standpunt staan dat genoemde werkgelegen heidsprogramma's financieel niet mogelijk en onwenselijk zijn. FDP-minister van economi sche zaken, Otto Graf Lambs- dorff, die geldt als de „kam pioen van de marktecono mie", zei nog onlangs tijdens een gesprek met buitenland se correspondenten in Bonn, dat het belangrijkste is dat de ondernemingen weer meer gaan investeren. Daarvoor is nodig dat de concurrentie verhoudingen met het bui tenland worden verbeterd en dat er weer meer vertrouwen in de economie ontstaat. „Aan het scheppen van niet rendabele arbeidsplaatsen hebben we niets", aldus LambsdorfT. De vakbonden verkeren overi gens in een moeilijke situatie. De door hen uitgeoefende druk kan er immers uiteinde lijk toe leiden dat de regering Schmidt valt, omdat sociaal democraten en liberalen het niet eens kunnen worden over werkgelegenheidspro gramma's. Dat zou dan waar schijnlijk tot gevolg hebben dat de christen-democraten samen met de liberalen gaan regeren. „En daarmee", aldus de vakbeweging, „zijn we nog slechter af'. HANS AMESZ Tussen West-Europa en Sowjet-Unie WASHINGTON (UPI) - De huidi ge Amerikaanse regering geeft ex-president Jimmy Carter en de door hem achtergelaten "bureau cratie" de schuld van het feit dat de Verenigde Staten te laat zijn gekomen met hun pogingen West-Europa af te houden van een aardgastransactie met de Sowjet-Unie Het gaat hierbij om het vermoedelijk binnenkort te bezegelen project voor het trans port van Siberisch aardgas naar een aantal Westeuropese landen, waaronder Nederland, via een nog aan tc leggen pijpleiding. De Amerikaanse onderminister voor economische zaken, Robert Hormats, verklaarde tegenover de commissie voor bankzaken van de Senaat dat Carter niet te gen het project was. Toen presi dent Reagan aan de macht kwam was de transactie al in een ver gevorderd stadium, zo zei hij. Hormats verklaarde dat het samen stellen van een aantrekkelijk al ternatief encrgiepakket voor de Europeanen meer tijd in beslag had genomen dan was verwacht. De Amerikaanse onderminister van defensie voor het internatio nale veiligheidsbeleid, Richard Perle, verklaarde tegenover de Senaatscommissie dat de huidi ge regering niet alleen de proble men van de regering-Carter heeft geërfd, maar ook de bureaucra tie. "Het heeft te lang geduurd en we hebben te weinig gedaan", zei hy. De voorzitter van de Senaatscom missie. Jake Garn, zei bang te zijn dat het aardgasproject «n grote bedreiging voor de veilig heid van het Westen zal worden Garn is een van de 45 leden van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden die in juni in een bnef aan president Reagan hun bezorgdheid hebben geuit Volgens Garn verschaft het project de Sowjet-Unie niet alleen reus achtige hoeveelheden harde va luta's. maar ook technologie die het land militair vooruit kan hel pen Bovendien krygt de Sowjet Unie een economisch en daar door ook politiek machtmiddel tegenover West-Europa. zo meende Garn

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9