Atoomvraagstuk ook in leger Kamerlid Ploeg begrijpt 't niet „Spel" rond pensioenengeld Advocaat voor rechter Bioscopen vrezen chaos rond auteursrecht fihn Kabinet wist van scherpschutters" Van Houwelingen doorbreekt houding legertop Ontslagen bij Tuschinski immmm 12 november HYPOTHEEK- 12%% HENTE ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - Het hoofdbestuur van de Bioscoop bond wil met de kabelexploitan ten gaan overleggen over een handzame regeling voor het be talen van auteursrechten over films, die via de kabel worden doorgegeven. De Bioscoopbond leidt uit een uit spraak van de Hoge Raad van 30 oktober af, dat de kabelexploi tanten zoals "allen die films moe ten vertonen normaal filmrech ten moeten verwerven". De Ho ge Raad verwees toen een zaak, die was aangespannen door de Bioscoopbond en een aantal filmmaatschappijen terug naar het gerechtshof te Amsterdam. Het gerechtshof zou zich met na me moeten gaan buigen over de vraag of doorgifte van een film via de kabel beschouwd moet Secretaris Huber van de Vecai, de vereniging van kabelexploitan ten in ons land, zegt in een reac tie op het voornemen van de bio scoopbond, dat "het stadium van onderhandelen nog niet is aange broken". Volgens hem moet al lereerst gewacht worden op een nieuwe uitspraak van het ge rechtshof. Intussen wil hij wel met de bioscoopbond praten, omdat het zinvol kan zijn "om van eikaars standpunt kennis te nemen". Volgens de Bioscoopbond is het zaak om na de uitspraak van de hoge raad "chaotische toestan den te voorkomen". "Deze kun nen ontstaan", aldus de Bio scoopbond in een gisteren uitge geven verklaring, "indien voor elk programma, dus ook voor el ke film en elk kabelnet zou moe ten worden onderhandeld over de condities". In plaats van de rechtszekerheid die het filmbe drijf met zijn processen van de laatste jaren heeft beoogd zou een nieuwe situatie van rechts onzekerheid ontstaan voor alle betrokkenen, aldus de Bioscoop bond. De Amsterdamse filmproducent Wim Verstappen heeft enkele ka belexploitanten en de Vecai ge schreven dat de kabelexploitan ten de auteurswet overtreden, als ze op 18 december de speelfilm "Pastorale 1943" aan hun abon nees doorgeven. De Tros zendt deze speelfilm, die door Wim Verstappen en Frans Rasker ge maakt is, op die datum uit AMERSFOORT (GPD) - Waarom blijft het onuitgespro ken dat de kernwapenproblematiek binnen de krijgs macht de gemoederen van zeer velen bezighoudt? Staatssecretaris J. van Houwelin gen van defensie (personeelsza ken) vroeg zich dit gisteren in Amersfoort af tijdens een rede voering die hij hield ter gelegen heid van het 80-jarig bestaan van de Christelijke Vereniging van Militairen (CVM) en het 70-jarig bestaan van St. Martinus, de roomskatholieke tegenhanger. Van Mierlo verbiedt demonstreren in uniform DEN HAAG (GPD) - Defensie minister Van Mierlo heeft er "principieel bezwaar" tegen dat soldaten in uniform mee lopen in de grote anti-kern- wapendemonstratie volgen de week zaterdag in Amster dam. Wie toch in militair uni form demonstreert, zal knjgstuchtelijk worden ver volgd. Van Mierlo heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat hij niet verder wil gaan dan een krijgstuchtelijke ver volging. Dienstbevelen die geüniformeerd demonstre ren verbieden (op overtre ding waarvan veel zwaardere straffen staan dan op krijgs tuchtelijke vergrijpen), vindt hij onjuist. Een dergelijk dienstbevel tegen een soldaat in Steenwijk is terecht weer ingetrokken, aldus de minis ter. Van Mierlo benadrukt dat de krijgsmacht een a-politiek in strument van de overheid is. "Politisering van een krijgs macht is levensgevaarlijk voor een democratie. Het ge vaar van politisering is aan wezig als geüniformeerde mi litairen meedoen aan een be toging als die van 21 novem ber, die duidelijk niet de ei gen arbeidsvoorwaarden van militairen betreft". Het comité Soldaten tegen Kernwapens heeft eerder de ze week laten weten dat zeker een aantal militairen in uni form in de Amsterdamse vre desmars zal deelnemen. Beide zullen zich volgend jaar verenigen tot een Algemene Christelijke Organisatie voor Mi litairen. Van Houwelingen betreurt het „dat velen in de vredesbeweging de vrede willen monopoliseren". Hij haalde minister Van Mierlo aan die „niet zonder zorg gecon cludeerd heeft dat het erop gaat lijken dat het verzet tegen kern wapens exclusieve trekken krijgt en dat defensie zich daar mee niet mag bemoeien". Conservatisme Volgens het Facom (Federatie van Algemene Christelijke Organis- ties voor Militairen), bij monde van woordvoerder A. Visser, doorbreekt Van Houwelingen met deze toespraak „het conser vatisme in de defensietop". Woordvoerder A. Visser namens het Facom: „Het is moedig van Van Houwelingen om dit te zeg gen tegen de druk van de defen sietopambtenaren in. Wij zullen hem in deze zaak, het openbre ken van de discussie binnen de krijgsmacht, vierkant steunen", aldus de woordvoerder. „De militairen mogen hun zorgen over dit probleem (de kernbewa pening) best in de maatschappij laten horen. De Facom wil aan de erkenning van de gewetensbe zwaren verbinden dat een mili tair die de krijgsmacht verlaat vanwege zijn gewetensbezwaren een rechtspositie behoudt. Daar voor is nu een opening gegeven, vindt de Facom, die verder zegt bij de staatssecretaris te gaan vragen om een „fundamenteel onderzoek naar de werkelijke aard en omvang van dit pro bleem waarover hij spreekt. Daarover hebben we een toezeg ging gemist", aldus de Facom. ADVERTENTIE 5% BELDE '^WINTER e-ih: SCHIPHOL (GPD) - De stich ting Natuur en Milieu heeft gis teren bij staatssecretaris De Boer van CRM drie wensen op tafel gelegd, die de internatio nale handel in wilde dieren en planten aan banden leggen. De ze handel heeft een dermate om vang aangenomen dat veel soorten in hun voortbestaan worden bedreigd. Staatssecretaris De Boer, aan wie directeur P. Nijhoff van Natuur en Milieu op Schiphol het eerste exemplaar van hel boekje "internationale handel in wilde dieren en planten" aanbood (foto), zei het eens te zijn met de wensen van de stich ting. Hij benadrukte dat Neder land internationaal gezien reeds een vooraanstaande posi tie inneemt op het gebied van een wetgeving die de handel in levende en dode dieren uil tro pische en andere landen tegen gaat. AMSTERDAM (GPD) - Commissaris De Rhoodes, hoofd executieve diensten van de Amsterdamse politie, ontkent de beschuldiging als zou hij tégen de wil van het kabinet in, scherpschutters op de kro ningsdag, 30 april vorig jaar, op de daken rond de Nieuwe Kerk ge posteerd hebben. Eerder werd deze beschuldiging geuit in het reclas- seringsblad Kri. Vooronderzoek naar fraude afgerond AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse advocaat J.W.V., die in 1979 door de politie werd aangehouden op verdenking van fraude, zal voor de strafrechter moeten verschij nen. Dit heeft officier mr Goes gisteren meegedeeld. De beslissing is ge nomen na een gerechtelijk voor onderzoek dat bijna een jaar heeft geduurd. De advocaat zal bedrieglijke bankbreuk en vals heid in geschrifte ten laste wor den gelegd. De zaak zal op z'n vroegst in maart volgend jaar be handeld kunnen worden. AMSTERDAM (ANP) - De directie van Tuschinski Theaters b.v. heeft collectief ontslag moeten aanvragen voor 94 van de 460 werknemers. De theateronderneming leed over het op 31 oktober afgesloten boek jaar 1980/1981 een verlies van ongeveer 4 min., terwijl de toekomstver wachtingen wat betreft het bioscoopbezoek en het filmaanbod somber zijn. Mede in het licht van het toenemende programma-aanbod op de televisie als gevolg van o m. steeds groeiende aantal kabeltelevisie-aan sluitingen en de met kabeltelevisie samenhangende piraterij, evenals de naderende satellietontwikkelingen, verwacht de directie op middel lange en lange termijn geen verbetering van de situatie. ADVERTENTIE 2e internationale KUNST-ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag 170 Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en galeries met belangrijke afdeling Moderne hunst V. werd in november 1979 aange houden op verdenking van ern stige malversaties, hij zou er, als advocaat, aan hebben meege werkt om goederen te verdonke remanen uit de boedel van een bedrijf dat op het punt stond fail liet te gaan. Ook wordt hij ervan verdacht betrokken te zijn ge weest bij gesjoemel met diverse obscure bv-tjes. De advocaat heeft ongeveer twee maanden in voorarrest gezeten. De voorlopige hechtenis werd daarna, om "psychische rede nen". geschorst. Sindsdien oe fent hij zijn praktijk aan de Cein tuurbaan weer uit. Het gerechtelijk vooronderzoek te gen mr. V. heeft veel tijd gekost en heel wat voeten in de aarde gehad. Ambtsgeheim verbood namelijk inzage in de dossiers van mr. V. en de Nederlandse wet kent geen bepaling die de autoriteiten voorschrijft hoe zij dan wel bewijsmateriaal mogen verzamelen tegen een advocaat die van strafbare feiten wordt verdacht. De deken van de Orde van Advoca ten is uiteindelijk ingeschakeld om dit probleem te omzeilen. Hij heeft de in beslag genomen dos siers doorgenomen en, voor zover ze voor de strafvervolging van belang konden zijn, voor ver der onderzoek vrijgegeven. „Een giller vind ik dat artikel. Ze doen net of het nieuws is, maar iedereen wist toch dat er scherpschutters op die daken waren?", zegt commissa ris De Rhoodes. „Het klopt, dat de ministerraad eerst mijn voorstel om scherpschutters te posteren heeft afgewezen. Daar is men later op te ruggekomen". De commissaris voegt eraan toe dat hij de twaalf scherp schutters niet zelf onder zijn manschappen heeft. „Ik heb ze in het land moeten aanvragen. Logisch dat dat via Binnenlandse Zaken gaat". Dat de burgemeester van Amsterdam, Wim Polak, op de persconferentie voor 30 april ontkend heeft dat er scherpschutters in de stad zouden zijn, vindt de commissaris logisch. „De burgemeester kón dat ook niet weten, het was geen zaak voor hem. Bescherming van buitenlandse gasten is een zaak voor Binnenlandse Zaken en Justitie, daar heeft de burgemeester niets mee te maken". Bij de ontruiming van de kraakpanden aan de Amsterdamse Prins Hen drikkade, augustus vorig jaar, waren ook scherpschutters op de daken geposteerd. Weer wist de burgemeester daar niets van af: „Ja, ach, dat zou je een „faux pas" kunnen noemen. Ik had de burgemeester vooraf moeten inlichten. Iedereen maakt wel eens fouten in zijn werk". De commissaris is niet van plan verdere stappen te ondernemen tegen het reclasseringsblad Kri: „Als je op een positie zit als de mijne, kom je zo vaak artikelen tegen waarin je verkeerd geciteerd wordt, dat je het maar laat zitten". Inmiddels heeft het Kamerlid Van Es (PSP) over deze kwestie schriftelijk vragen gesteld aan minister Van Thgn van binnenlandse zaken. Me vrouw Van Es wil weten of het plaatsen van scherpschutters volkomen op eigen initiatief van de politiecommissaris is geschied. Bovendien dringt zij aan op een verklaring over het advies, dat de ministerraad over de plaatsing van scherpschutters heeft uitgebracht. Het is een curieus ding om te zien hoe de weerstand tegen de anti-kernwapendemon stratie (volgende week in Amsterdam) toeneemt naar mate de datum van deze ma nifestatie dichterbij komt. Vooral de burgers die de geëigende parlementaire ka nalen als voornaamste en misschien wel mooiste ken merk van onze democratie beschouwen, maken zich zeer boos. Zij verwijten de or ganisatoren van de demon stratie dat dezen de kernwa pendiscussie monopoliseren. Bovendien vinden zij het van intolerantie getuigen om op de manifestatie geen spre kers van "de andere kant" te laten horen. Tot dit verontruste volksdeel behoort ook kolonel b.d. Ad Ploeg, die voor de WD als defensiewoordvoerder in de Tweede Kamer zit. Hij kreeg vorige week van de organisa toren te horen dat hij niet op de demonstratie mocht spre ken over het WD-standpunt met betrekking tot ontwape ning. omdat de WD de alge mene doelstelling van de ma nifestatie (geen nieuwe atoomwapens in Europa) niet onderschrijft. Ploeg vond het een schandaal en hij was zo boos dat hg te genover verslaggevers uit riep: "Zo begon het in 1933 in Duitsland ook" Ofschoon er aan zo n opmerking uiterst bedenkelijke kanten zitten, heeft de kolonel b.d. dat on getwijfeld niet beseft. In elk geval heeft hg wel duidelijk gemaakt dat hij niet begrijpt waar het bij demonstraties of betogingen om gaat. Op zich zelf is dat niet zo vreemd, want men vermag figuren als Ploeg slechts zelden in pro testmarsen aan te treffen. Drie-delig grijs zou trouwens ook misstaan in een gezel schap waar protestleuzen doorgaans luidruchtig wor den beleden. Pressiegroep Toch is het merkwaardig dat er nog zoveel onbegrip heerst over het fenomeen van de de monstratie of. wat deftiger: de pressiegroep. In de jaren zestig waren demonstraties, Kolonel b.d. Ploeg: schandaal. betogingen en acties aan de orde van de dag. En inmid dels zijn ze - ook bg het be houdender volksdeel - een al gemeen aanvaardbaar mid del geworden om invloed uit te oefenen op beslissingen van de overheid. Sociologen spreken in dit verband zelfs van "participatie van de bur gers in het besluitvormings proces van de overheid". Door alle geledingen heen wor den acties, lobby's, demon straties en betogingen geor ganiseerd om greep te krij gen op het overheidsbeleid. Dat gebeurt bij timmerlie den, bg hoogleraren en ook bg werkgevers, getuige bij voorbeeld hun recente actie voor kernenergie. Het behoeft daarbg ook geen verbazing te wekken dat in dit soort actiebewegingen de gelederen doorgaans angst vallig gesloten worden ge houden. Eensgezindheid is een absolute voorwaarde voor het welslagen van een actie. Verdeeldheid bg de achterban doet een actie te niet. Daarom tolereren tegen standers van abortus op hun demonstraties geen sprekers van de pro-beweging. En an dersom Discussie Het optreden van de organisa toren van de anti-kernwapen discussie is tegen die achter grond dan ook geenszins ver rassend. Zij hebben hun doelstellingen geformuleerd. Die moeten tot uitdrukking komen op de demonstratie. En daaraan mag geen af breuk worden gedaan via re feraten (bijv. van de WD) over andere doelstellingen. De actie zou dan verworden tot een discussie, waarin voor eensgezindheid per definitie geen plaats is Daarom zgn de sprekers op de demonstratie ook aan voor waarden gebonden: zij moe ten de doelstellingen van de manifestatie nadrukkelgk onderschrgven, anders spre ken ze niet. Dat is ook de re den waarom sprekers vooraf door de organisatoren wor den gehoord over wat ze gaan zeggen. Dat is bij politici van PvdA en D'66 gebeurd En ook bg de CDA-afgevaardig- de dr. D. Kuiper. Alleen de kolonel b.d. Ploeg kan dat maar niet begrijpen WIM WIRTZ (effektieve rente 13,34%) Het goede adres LEIDSE SPAARBANKS Dutman (ABVA) contra ABP HILVERSUM (ANP) - Volgens voorzitter J. Dutman van de ambtenarencentrale ABOP is de reserve van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds groter dan het ABP wil doen geloven. Dut man meent dat er tien elf mil jard gulden niet op de balans staat. "Dat is een soort extra re serve, die dit jaar voor het eerst niet op de balans staat Een boekhoudkundige zaak", aldus Dutman gisteren in het NOS- journaal. Als het fonds het beleid had voort gezet, zouden volgens Dutman van de voorgaande jaren met be trekking tot de balans de cijfers over het afgelopen jaar hebben aangetoond dat er tien elf mil jard extra reserve op die balans staat. Dat het fonds nu een minder zon nig beeld schetst moet volgens Dutman worden gezien tegen de achtergrond van de acties van de ambtenarenbonden om 900 mil joen gulden aan het fonds te ont trekken Met dat bedrag moeten de salarissen van het overheids personeel en de trendvolgers in- takt worden gehouden, tcrwgl de sa lans pot op de begroting van Binnenlandse Zaken dan met een zelfde bedrag kan worden te ruggebracht 'Onecht" kind verdwijnt DEN HAAG (ANP) - De minister raad heeft gisteren ingestemd met een voorontwerp van wet dat beoogt het onderscheid tus sen "echte" en "onechte" kinde ren uit de wetgeving te vcrwgde- Andere zaken in het afstammings recht zullen, als de regering daar voor gehoor vindt in de Kamer, eveneens worden gewgzigd. Zo bevat het voorontwerp van wet eveneens een regeling om niet- gehuwde ouders gezamcnlgk het "ouderlijk gezag" toe te kennen hun kinderen. Alimentaties gaan met ingang van 1 januari 1982 met dne procent omhoog Dat percentage heeft de minister van justitie vastgesteld, aldus het ministerie van justitie in een mededeling. Het percenta ge van dne geldt voor alle ali mentaties, of ze nu door de rech ter zgn vastgesteld of door partg en zelf zgn afgesproken Het per centage wordt berekend over het uitkeringsbedrag zoals dat vast stond op 31 december van dit jaar. Volgens het ABP laat de financiële positie van het pensioenfonds (ABP) niet toe dat de werkge verspremie opnieuw wordt ver laagd Daarmee reageert de ABP-directic op het plan van mi nister Van Thgn van Binnen landse Zaken, die via zo'n verla ging een forse bezuiniging denkt te kunnen doorvoeren In de mil joenennota voor 1982 staat dat op de pensioenen van de ambtena ren 900 miljoen moet worden be zuinigd. Ogenschgnlijk bestaan er nog gro te overschotten, aldus directie secretaris mr J A.J ter Huurne Het positieve balanssaido is ech ter onder meer door de verlaging van de premie wat al eind 1980 zijn invloed deed gelden, vong jaar met 7.5 miljard verminderd tot 4,2 miljard.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7