Energie besparen kun je leren LLe/cfee agenda Werkgroep geeft tips voor gebouwen en scholen College professor Markovic' Weer toekomst voor Jeugd Kamerorkest Nieuwbouw Sociale Werkplaats Vioolspel van Juda's doorleefd Dames en muziek van De Burcht wervelend STAD EN RAND Zo komt het nieuwe onderkomen van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening er aan de RietschansJTouwbaan uit te z LEIDEN Prof. M. Markovic uit Joegoslavië houdt maan dag aan de Leidse universi teit een openbaar gastcollege over de filosofische beginse len van het humanime. Mar- kovié behoort tot de zg. Pra- xis-groep, een filosofische beweging rond het gelijkna- me tijdschrift van kritisch en humaan marxisme. Door moeilijkheden met de autori teiten van het land hebben le den van de Praxis-groep eni ge jaren Joegoslavië niet meer mogen verlaten, maar nu Markovië zijn paspoort te- rugheeft, is hij in staat om maandagmiddag om één uur een gastcollege te houden in zaal 70 van het academiege bouw aan het Rapenburg 73. OEGSTGEEST - "Ik had nog een mooie kreet, tenminste, die vond ikzelf mooi: 'Onnodig lichtverbruik kost ener gie'. Zoiets moet dan op stickers komen, die je op licht schakelaars plakt. In Leiden gebruiken ze al stickers met het opschrift: 'Kamer uit, licht uit'. Op die manier waarschuw je de mensen en maak je ze energiebe- wust". Deze ogenschijnlijk kleine maatregel in een veelomvat tend onderwerp als energiebesparing, heeft volgens de Oegstgeester gemeente-ambtenaar J. Dirkse toch een be hoorlijk effect. "Je moet de mensen opmerkzaam maken. Ze besparen thuis meestal wel al, maar als ze ergens an ders zijn, op het werk of zo, dan zijn ze nog te gemakkke- lijk", aldus Dirkse, die zich sinds vorig jaar met collega's uit Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Warmond en Zoe- terwoude in de werkgroep voor energiecoördinatoren ge bogen heeft over de mogelijkheden om tot een zuiniger omgaan met energie te komen. In Oegstgeest zelf heeft hij nog zitting in de plaatselijke energiecommissie. Een probleem bij energ ie besparing zijn de kosten. Zo bestaat de Oegstgeester Floraschool voor 75% uit glas, waardoor veel warmte verloren gaat. Dubbele beglazing en isolatie van dit gebouw kosten echter ver over 100.000 gulden. termijn. Een voorbeeld is de openbare verlichting. Bij nieuwe straten heeft men de mogelijk heid om de afstand tussen de lan taarnpalen te vergroten, waar door er dus in totaal minder no dig zijn. Men moet dan wel uit gaan van hogere palen, die een gTotere lichtcirkel hebben. Ver der is het aanbrengen van aan zienlijk zuinigere buizen in de straatlantaarns een belangrijke besparing. Een andere grote stap op het ge bied van de besparing of beter gezegd de controle op het ener- gieverbuik is in Oegstgeest ge maakt door deel te nemen aan een energieregistratiesysteem, PAGINA 2 LEIDERDORP - In Leiderdorp zal in december een begin worden gemaakt met de bouw van een sociale werkplaats. Het nieuwe onderkomen van de Gemeente lijke Dienst Sociale Werkzoorzie- ning komt aan de Rietschans/ Touwbaan. De te bouwen werkplaats wordt 7500 vierkante meter groot, 2000 vierkante meter meer dan de hui dige op het Waardeiland. De kos ten van het totale project bedra gen 8 500.000 gulden. Verwacht wordt dat de nieuwbouw in april 1983 wordt voltooid. In een rapport dat de regionale werkgroep bijna klaar heeft, wordt uitgegaan van drie ver schillende mogelijkheden om de energiebesparing aan te pakken in gemeentelijke gebouwen en scholen. Allereerst zijn er de maatregelen die weinig kosten en snel uitge voerd kunnen worden en waarbij op het bewustzijn van de betrok kenen wordt gehamerd. Deze kleine maatregelen omvatten on der andere het dichthouden van deuren en ramen, het niet te hoog afstellen en onnodig laten branden van de verwarming, het aanbrengen van goedkopere lampen, tochtstrips, deurdran gers, maar ook de al genoemde stickers. Extra trui "Over al deze zaken kan binnen kort in Oegstgeest eens een over leg komen met leraren en ambte naren. De leraren kunnen de kin deren ook de noodzaak van ener giebesparing duidelijk maken. Als iedereen dan gaat opletten, dan kom je al met weinig kosten tot een belangrijke besparing", zo vertelt Dirkse. Andere aanbevelingen die de re gionale groep doet om tot bespa ringen op korte termyn te komen zyn het regelmatig onderhouden van verwarmingsinstallaties en het volledig uitschakelen van de verwarming in de openbare ge bouwen tussen 15 mei en 1 okto ber, met uitzondering van de da gen waarop de buitentempera tuur onder de 18 graden daalt. Dirkse over deze uitschakeling: "Dat ze dan maar eens een extra trui aantrekken, maar jaof dat in goede aarde valt....?" Verder wordt door de werkgroep aanbevolen in de winter de scha- kelklokkcn krapper in te stellen, waardoor 's ochtends de verwar ming niet te vroeg aanspringt. Een voorbeeld van kleinere maat regelen op korte termijn staan nu op het programma voor de Ter- weeschool in Oegstgeest. Kleine aanpassingen moeten daar tot energiebesparing leiden, want tot nu toe is de school op dit ge bied een groot probleem. De ou derdom van de verwarmingsin stallatie zorgt voor erg hoge gas- rekeningen. Men wil nu al het verbruik gaan terugdringen door het bij de school behorende gym lokaal aan de Juffermansstraat te voorzien van een aparte tempera tuurregeling. Het lokaal is nu nog gewoon aangesloten op de schoolvcrwarming. "Een gymlo kaal hoeft echter niet zo sterk verwarmd te worden als een klaslokaal. Met de regelaar kun nen we het dan apart afstellen", aldus Dirkse. Splitsing Een tweede mogelijkheid die de werkgroep aandraagt is de be sparing van energie door maatre gelen op langere termijn, omdat ze grote financiële investeringen vergen. De voorgestelde veran deringen richten zich met name op het verbeteren van verwar mingsinstallaties. Zo zou men met een eenvoudige en volledige uitschakelmogelijkheid 15 tot 20 procent kunnen besparen op het totale jaarlijkse energieverbuik per gebouw. Een ander voorstel voor de langere termijn is de splitsing van de installaties, waardoor men verdeeld een ge bouw zou kunnen verwarmen. Meer gebruikte of koudere loka len zouden dan hoger verwarmd kunnen worden, terwijl de ver warming in leegstaande, minder in gebruik zijnde, of warmere lo kalen op een lager pitje zou kun nen branden. Voor de grootste gemeentelijke energieverslinders, de buiten zwembaden heeft de werkgroep voorgesteld om het water (even tueel automatisch) af te dekken tijdens de opwarmperiode, 's nachts en bij geen bezoek. In Oegstgeest zelf bestaan op het ogenblik plannen om tot een (au tomatische afdekking te ko men met vouwbare lamellen of landbouwfolie. De werkgroep denkt voor de zwembaden ook aan terugwinning van warmte, verlaging van de watertempera- LEIDEN - In de Kapelzaal was gis teravond een niet zo vaak voor komende combinatie te horen namelijk twee violen. De uitvoe- renn waren Jo Juda en zijn doch ter Iris Juda. Dat Jo Juda een voortreffelijke violit is behoeft niet meer gezegd te worden. Zijn toon is warm, doorleefd en heel krachtig, zon der dat hij Iris Juda overscha duwd. Deze nog vrij jonge violiste (zij speelt in het E.E.G.-jeugdorkest) toonde zich als een gelijkwaardi ge partner. Ook haar toon is, vooral in de wat lagere registers, heel warm, doch iets minder in tens en fel dan die van haar va der. Op het programma stonden werken uit verschillende stijlpe rioden: barok, romantiek en 20s- te eeuws. Een prettig begin was de Sonate nr. 2 van J. Leclair, ge volgd door het Duet, opus 24 van I. Pleyel. De Sonate voor twee violen van H Badings vond ik het hoogtepunt van dit concert. Dit werk, rijk aan gevarieerde vormen en kleu ren, werd zeer overtuigend ver tolkt. Vooral het allegro was im ponerend. Het lento werd gevoelig ingezet door Iris, Jo Juda heeft hier ze ker geen gemakkelijke partij, omdat hij hele hele hoge tonen pianissimo moet spelen. Het sa menspel van deze violisten is zeer geroutineerd. Als afwisseling stond het Madri gaal voor viool en altviool van B. Martinuop het programma, waarbij Jo Juda ook de altviool uitstekend bespeelde. Als laatste werk klonk het Duet nr. 1 in a kleine terts van L. Spohr, waarna een enthousiast applaus was te horen hetgeen resulteerde in een toegift. CAECILE HOUTMAN tuur, verkorten van het seizoen en eventueel aanbrengen van zonnecollectoren. Een bekende maatregel op de lan gere termijn is toch al de isolatie. Een goede isolatie levert enorme besparingen op, maar is ook een kostbare aangelegenheid. "In dit geval is het van belang dat de mensen aan de weet komen wel ke subsidiemogelijkheden er zijn en dat zijn er nogal wat. Maar het blijft duur. Het isoleren van de Floraschool hier in Oegstgeest, die voor 75 procent uit glas be staat kost ver over de 100.000 gul den", aldus Dirkse. Bingo De supportersvereniging van de voetbalclub RCL organiseert vanavond een bingo. Van acht tot twaalf uur in het clubge bouw in de Bloemerd. Pop In de Lindehoeve treden van avond de popgroepen 'Zog' en 'Oorlogspad' op. De zaal is open vanaf negen uur. Discomiddag Kommunikatie Warmond organi seert morgenmiddag een disco- en spelmiddag voor de jeugd van tien tot veertien jaar. Er LEIDEN De Leidse muziekver eniging De Burcht had gister avond een zeer talrijk publiek niet tevergeefs naar de Stadsge hoorzaal laten komen. In een vlot tempo bracht men daar met alle geledingen van de vereniging een zeer gevarieerde muzikale show. Onder leiding van Jos van Duyn zette het orkest direct aan het be gin al in met een wervelend "Be fore the Parade", waarbij de in het oranje gestoken majorettes van achter uit de zaal naar voren paradeerden. Vooral in het prima uitgevoerde "Triomf door ritmiek" was daar na alle aandacht gericht op de tamboersgroep. Even voor de pauze was er een onderbreking in het programma om de heer Reijken voor 25 jaar lidmaat schap en de heer Van Hooven voor 25 jaar bestuurslidmaat schap met toespraken en ge schenken te huldigen. De rest van de avond was echter in een verzorgd decor met muziek in vlotte arrangementen gevuld. Niet onvermeld mogen blijven nummers als "007" met James Remmend Het kostenaspect, zeker in deze fi nancieel moeilijke tijden, wordt waarschijnlijk steeds meer de remmende factor op de uitvoe ring van deze grotere maatrege len. "In hoeverre die uitgevoerd kunnen worden weet ik niet, maar daarom zeg ik, laat ze alvast met de kleine maatregelen be ginnen. Ze zijn nu gebaat met di recte oplossingen die zo weinig mogelijk kosten." Een derde groep maatregelen die wordt voorgesteld past eigenlijk tussen de eerste en de tweede in. Het gaat hierbij om min of meer dure ingrepen op korte of lange worden platen gedraaid uit de Top 40 en er kunnen verschil lende spelletjes worden gedaan. De middag wordt gehouden in het Meerpunt aan de Herenweg. Koffieconcert In het Drieluik (Geversstraat 37 in Oegstgeest) wordt morgen ochtend een koffieconcert ge houden. Het Amsterdams Loeki Stardust Kwartet (blokfluit) speelt werken van ondermeer Bach en De Boismortier. Kaar ten 2,50) verkrijgbaar aan de zaal. De organisatie is in han den van K en O. Bond-melodieen, "Mac Ma- bel" met musicalrepertoire en zeer zeker "De Burcht in Disney land" met Disney-filmmuziek, waarin zowel voor het orkest als voor de dames in een keur van fraaie en soms ook geestige kos tuums een glasrol was wegge legd. Enthousiast applaus viel regelma tig te beluisteren: De Burcht kan met recht op een geslaagd optre den terugzien. WIJNAND ZEILSTRA. LEIDEN Ups en downs zijn voor ieder amateur-orkest onvermij delijke zaken, afhankelijk als men is van spelkwaliteit en voor al van de orkestervaring van de leden. Het Jeugd Kamerorkest Leiden, dat zich gisteravond on der Jeiding van zijn dirigent Henk Briër in de volle Zuiderkerk liet horen, heeft zich verjongd. Op zich kan dit natuurlijk alleen maar verheuged genoemd wor den, maar het betekent echter ook dat er steeds opnieuw aan het samenspel geschaafd moet worden. Een taak die Henk Briër nu al jaren met veel succes ver vuld. Op het ogenblik lijkt het orkest zich in zo'n fase van hernieuwde vorming te bevinden, waarbij de nogal uitgedunde strijkersgroep het vooral moeilijk heeft. Met de Symfonie in D van Muzio de menti als openingsnummer had men het zich niet gemakkelijk gemaakt. De eenvoud van deze elegante Mo- zart-achtige muziek vraagt een ragfijne afwerking en precisie, en om die te realiseren is een technische beheersing nodig die het J.K.L. nu nog niet waar kan maken. De Symfonie in G K.V. 129 van Mo- ontwikkeld door de gemeente Leiden. Maandelijks worden alle gas- en lichtstanden van de plaat selijke scholen en openbare ge bouwen vermeld. Een computer verwerkt de gegevens waaruit men kan afleiden welke gebou wen de grootste energieverbrui kers zijn en waar iets aan gedaan moet worden. Deze gegevens kunnen dan ook vergeleken wor den met het materiaal wat Oegst geest momenteel zelf verzamelt over het energieverbruik, om uit eindelijk tot een kostenopstel- ling en verbetering te komen. Eigenlijk zou bij dit alles nog een vierde mogelijkheid gevoegd kunnen worden: de alternatieve energiebronnen. Daar is de werkgroep echter verder nauwe lijks op ingegaan. Dirkse: "Wij hebben ons in eerste instantie gericht op specifieke zaken. Ik denk dat de voorgestelde maat regelen waar zij mee komen als een voorbeeld kunnen dienen van de gemeente voor de bur gers. Je maakt de mensen steeds energiebewuster. Daar moeten we naar toe, dat je als overheid iedereen bereikt met die maatre gelen. De mensen in hun eigen huizen, maar ook de architecten bijvoorbeeld. Die denken bij nieuwbouw toch nog vooral in het esthetische vlak. Een mooie bouw is natuurlijk goed voor hun naam. Wij denken meer in het praktische vlak, aan bijvoor beeld nieuwbouw met kleinere ramen en meer isolatiemogelijk heden, wat dan misschien wel minder mooi uitziet. Toch gaan ook de bouwers gelukkig steeds meer ertoe over om al gelijk op energiebesparing in te spelen." CHARLES LENNARTZ zart, die in februari ook al werd uitgevoerd, "zat" duidelijk beter, zodat hier meer aandacht aan de details gegeven kon worden. Soliste in het Vioolconcert in Es gr. t. van Joh. Georg Pisendel was de concertmeesteres van het J.K.L., Cato Went. Met een zelf verzekerde techniek en goed ont wikkelde streek leverde zij voor al in de hoekdelen een uitsteken de prestatie. Met het middendeel wist ze duidelijk minder goed raad. Door de medewerking in te roepen van het Blazersensemble van de Leidse Muziekschool, onder lei ding van Hans Stoop, werd een aardige variatie in het program ma gebracht. Bij dit ensemble staat het streven naar precisie voorop met vaak verrassende re sultaten, zoals ook nu bleek uit hun drie bijdragen. Iets minder ernst en iets meer speelvreugde zou het geheel nog wat kruidiger maken. De aardige Serenade voor kamerorkest van Geza Frid, die het J.K.L. met gro te inzet en veel enthousiasme tot slot van het wel wat lange pro gramma speelde, wettigt de ver wachting dat de prestaties van vorige jaren in de toekomst weer geëvenaard zullen kunnen wor den. MIES ALBARDA. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 ZATERDAG Leiden - Café Tetteroo, Haarlemmer straat, optreden groep Number Four, 22.30 uur. Aula scholengemeenschap St. Agnes - Eijmerspoelstraat 3, clubtentoonstel ling Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging LPKV, 20 tot 22 uur en zo van 10 tot 17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Schwarz und Weiss wie Tage und Nachte'-Wolfgang Pedersen, 23 uur. LAK - film 'East of Eden'-Elia Kazan, 20 uur; film 'Orfeo Negro'-Marcel Camus, 22.30 uur. Eomanuszaal - achter de Hartebrug- kerk, showband con Fuoco organiseert een bingo-avond, 20 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66, optreden het saxofoonkwartert De Vier Winden, 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - optreden de groep Vandattum, 21 uur. Vrouwenhuis Leiden - Hooigracht 79, zatermiddagcafé, 16 tot 20 uur; café avond, 21-1 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, vanaf 22 uur. Wassenaar - Adelbertcollege, toneelstuk 'Dialoog', 19.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Zog en Oorlogspad, 21 uur. Leiderdorp - clubgebouw Bloemerd, bingo-avond RCL, 20 uur. Toneelavond Zijlkwartier, 20 uur. Zoeterwoude - Hangkontenrace Don Bosco, Zuidbuurtseweg, 16.15 uur. Leiden. Scarabee, Pieterskerkchoor- steeg 24: optreden John Silvo, 21.00 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma fm vr van 10-12 uur, tel. 122000. Hans Menken - Boshuizerlaan, optreden kwintet Hans van Leeuwen, 15 uur. Bataven organiseert een strandloop in Noordwijk, start 10.30 uur, inschrijven vanaf 10 uür op de boulevard, inl. 121265. Café de Uyl van Hoogland - Nieuw- straat, optreden dichter en schrijver Ju les Deelder, 15.30 uur. Leiderdorp - Muzenhof, tentoonstelling 'met pen en penseel', 10 uur. Oegstgeest - Het Drieluik, koffiecon cert, 12 uur. Warmond - Meerpunt, disco-spelmid- dag, 14.30 uur. Zoeterwoude - Eendenkooi, antiek beurs, 11 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wyk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; zo, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zo, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Mey van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Verha- ge: J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Lei derdorp, tel. 133834; spreekuur van 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Leiderdorp - J. van de Beek, J. van der Leden, Hoofdstraat 8. tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Voorschoten - za, F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352; zo, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 5, tel. 5417. Wassenaar - noord: J. Paulides, van Zuijlen van Nijeveltstraat 42, tel. 14561; zuid: K. de Wit, Kefkstraat 42, tel. 12460. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 tot 20 nov door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. DIERENARTSEN Voor de praktyk van MuurUng, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement f53,45 Per post t 75.80 Jaarabonnement 1202,30 per post I 291.70 Losse nummers f 0,75. Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Leiden. Salon 0, Hogewoerd 18: films Elvis Presley, 14.30-18.00 uur. MAANDAG Leiden- Stadhuis, gemeenteraad, 19. Rapenburg 100 - werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia ver toond een tv-programma met Erich Fromm, 20 uur. Clubhuis van Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk - bingo-avond, 20 Kantine Juridisch studiecentrum - Hu- go de Grootstraat 27, wijkvergadering van het Vreewijk-comité, 20 uur. Zaal Middelweg 28 - Spiritische Genoot schap, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film Permanent Vacation van Jim Jar- musch uit 1980, 20 en 22.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2