Met tramlijn 4 naar Las Palmas Parfiims om je neus voor op te halen De perfecte imitaties van een pientere Fries Zandvoortse zakenman hakt ze hruin in zonnekanonsalon ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 19 Geïnspireerd door het instorten van de huizenmarkt ontdekte een zakenman uit Zandvoort enige tijd geleden een nieuw gat in de markt: het bruiningscentrum. Hij liet er geen gras over groeien, schafte zich prompt tien zonnekanonnen van Dr. Sellmaier aan en stichtte in de hoofdstad meteen maar de grootste zonnebank ter wereld. Zo doet men dat tegenwoordig. Verslaggever Sjak Jansen ging er een middagje heen, maakte kennis met het zonnekanon en vertelt bijgaand zijn bevindingen. Eén ding wist de eigenaar heel zeker. „Als je één keer in het zonnekanon hebt gelegen, word je nooit meer zo wit als dat je geweest bent." Waar kopzorgen al niet goed voor kunnen zijn. Henk Bootsma (34) had ze. Meer dan ooit zelfs. Maar daar was het dan ook 1981 voor. Handelaren in huizen, handdoeken en andere koopwaar, van wie Bootsma er één is, waait het ge luk ook niet bepaald toe in een tijd van economische teruggang en malaise op de huizenmarkt. Maar Henk Bootsma zou Henk Bootsma niet zijn geweest als hij onder druk van die omstandig heden én het feit dat de zonne bank in zijn woonplaats Zand voort voor de zoveelste keer vol zat, niet een lumineus idee had gekregen. Wacht maar, dacht Henk Bootsma, ik zal ze wel eens bruin bakken. En zowaar, hij dééd het. Enkele weken geleden opende hij de deuren van Safe Sun en bezorgde het Rem- brandtsplein in Amsterdam een nieuwe attractie. Door Sjak Jansen Daar, waar schandknaapjes ver nikkelend van de kou - het lon ken naar goed gesoigneerde he ren niet kunnen laten; op de hoek van dótzelfde Rembrandts- plein kan men zich tegenwoor dig koesteren in de warme stra len van een zonnekanon. Safe Sun heeft de beschikking over tien van die zogenaamde snel- bruiners. Maar dat moet ook wel, wanneer je, zoals Safe Sun, de pretentie hebt het grootste brui ningscentrum van Europa te zijn. Las Palmas Bootsma: „Overdreven? Wat heet? Ik zal je vertellen: we zijn het grootste bruiningscentrum van de wereld. Jazeker, op de hele wereld is geen bruiningscentrum te vinden, zo groot als wij. Dat heb ik onderzocht. Alleen: 'grootste bruiningscentrum van de wereld' klinkt zo hoogdra vend. Daarom noemen we ons het grootste bruiningscentrum van Europa. Dat klinkt effe be ter, begrijp je?" Een snuggere jongen, die Boots ma. Hem en niemand anders komt de eer toe de lange weg naar de zonnige Bahama's, Aca- pulco en Las Palmas thans tot een kippeëindje te hebben terug gebracht. Een vliegtuig is niet langer nodig, nee je pakt de trein naar Amsterdam CS, daar tram lijn 4 naar het Rembrandtsplein en bij Safe Sun kun je voor hon derd gulden per uur zonnen wét je wilt. En wóór je wilt. Dames hebben de keuze uit de cabines Palm Beach, Cóte d'Azur, Miami Beach, Acapulco en Long Beach, terwijl een verdieping hoger he ren zich in de Bahama's, Las Pal mas, St. Tropez, Santa Cruz en Barbados op zonovergoten, goudgele stranden mogen wa ll w verslaggever koos voor Las Palmas en kleedde zich uit in een met wit tapijt beklede ruimte, ge heel in stijl voorzien van tropi sche namaakplanten. In de cabi ne gekomen pakte hij de huiste lefoon en gaf de receptie het sein „dat Las Palmas aan kon." Ver volgens voorzag hij zich van mu ziek door de koptelefoon op te zetten, vlijde zich op de zonne bank en liet het grijs-blauwe licht weldadig op zich schijnen. De zweetklieren traden alras in werking. Zich letterlijk in het zweet werkend en bakkend in de kunstzon was er opeens een zee van tijd om te denken. Aan de kalkoen van vorig jaar Kerstmis en aan de kalkoen van komend kerstfeest, maar bovenal aan het mogelijke risico van kanker, als gevolg van de straling. Geleer den zijn het daar nog steeds niet Dr. Sellmaier Bootsma: „Als je het mij vraagt, zullen de geleerden het wel nooit eens worden. Neem nou koffie. Zou ook slecht zijn, maar de we tenschap is er nog steeds niet uit Als je al die praatjes moet gelo ven, kun je geen appeltje meer eten. Ik geef toe. solaria en bruinbanken staan in een slecht daglicht en dat is jammer. Ik kan alleen zeggen dat onze zonne banken tot het uiterste zijn ge test." De slechte economische tijden vallen niet voor iederéén ongunstig uit. Als er een gat in de markt wordt ontdekt, juist onstaan door die economische recessie, is dat met succes op te vullen. Het bewijs daarvoor wordt onomstotelijk bewezen door de Fries H. Broekman. Wat hij doet is simpel, maar uiterst doeltreffend. Hij ifniteert de bekende, maar schrikbarend dure parfums van Dior, Nina Ricci, Yves St. Laurent en Estée Lauder. Zijn luchtjes worden voor een schijntje (vergeleken tenminste met de prijzen van de originele geurtjes) op de markt gebracht. Succes verzekerd, want de luchtjesindustrie wacht nog steeds een grote toekomst. En uit het feit dat bijna de helft van alle in Nederland verkochte parfum op de belastingvrije tax-free schop van Schiphol over de toonbank gaat blijkt dat vrouwen gevoelig zijn voor de prijzen van hun geliefde merk. Wulpse blik Op de tweede en derde etage be vinden zich de zonnebanken, tien in totaal: acht negen meer dan in het gemiddelde brui ningscentrum. Bootsma ver wacht met Safe Sun te voorzien in een behoefte, die met name bestaat by lieden met een repre sentatief beroep: verkopers, ar tiesten, horecamensen, fotomo dellen. Mensen ook, die zich herkennen in het meisje dat in het pers-com muniqué zegt: „Gebruind zijn suggereert gezondheid, kracht, vitaliteit en soms zelfs viriliteit Dat laatste proberen vooral he ren met wyd openvallende bloes te bewijzen door hun bronstig bruine borst te etaleren en by da mes is een goudkleurig korstje op de decolleté toch echt appety- telijker dan vaalbleke blikvan gers.'' Verderop in dat communiqué ver klaart het meisje de zandkorrels van het strand diep en innig te haten en thans opgewekt naar de snelbruiners van Safe Sun te wandelen, alwaar „gen mi, plaatste rotspunt, zandkorrel of wulpse blik mijn zonnebad ver stoort.'' En verklapt ze nog „De complimenten over myn natuur- lyke, gezonde uiterlijk laat ik te vreden en met een steelse glim lach over me heen gaan. By de vragen over verre reizen en vol doende tijd lach ik losjes en vooral nietszeggend." Geheim Losjes en vooral nietszeggend lachte ook uw verslaggever, toen hem de volgende dag tot drie maal toe werd gevraagd wat het geheim was van zyn bruine teint. Honderd procent zeker wist hy het niet, omdat, op het moment dat het bruiningscentrum werd bezocht, de sporen van een vakantie in Tunesiè nog bij lange na niet waren uitgewist Illustratief moge misschien wel de mate zijn, waarin verslaggever de smaak van de Caribische at mosfeer in 'Las Palmas' te pak ken kreeg. Eenmaal weer buiten wendde hij zich tot de dichtsby- zijnde sigareboer, aarzelde niet en kocht voor minder dan een gulden een tropische verrassing (in melkchocolade). Bootsma is ervan overtuigd dat de zonnebanken in Safe Sun min der gevaarlijk zijn dan echt zon licht. „De ultraviolet-B-stralen, waarvan je zonnebrand kunt krijgen, zijn eruit weggefilterd. Over blijven uitsluitend ultravio- let-A-stralen en let wel: daar zit zelfs vitamine D in." Volgens Bootsma is er met zijn zonnebanken geen vuiltje aan de lucht, al was het maar omdat Dr. Sellmaier uit de Bondsrepubliek er het brein achter is. Sellmaier ontwikkelde het Sellas Sunlight Systeem en dat staat garant voor pijlsnel bruin bakken. Vandaar de bijnaam zonnekanon. Van daar ook hetgeen op de gevel van Sun Safe staat te lezen: „Vakan tiebruin in 60 minuten." Ander mens Resultaat is er niet meteen. Een mensehuid heeft gemiddeld acht uur nodig om de grijs-blauwe stralen van Sellmaiers zonneka non om te zetten in een bruine teint. Normaliter voelt de bezoe ker zich dan een ander mens, wat ook het uitgangspunt is van Henk Bootsma. In de aankleding van Safe Sun heeft hij dan ook weinig nagelaten om de bezoe ker in de watten te leggen. De entree verraadt al de sfeer van rust, tintelende ijsblokjes, kokos en Waikiki. Je zakt weg in hoog polig tapijt en alom zie je tropi sche planten, die geen water be hoeven omdat ze namaak zijn. Eerst kom je bij de receptie, waar men via een intern tv-circuit er op toeziet dat elders in het brui ningscentrum geen malle fratsen worden uitgehaald. Dan is er de Foto Luuk Gosewehr bar, waar je in alle rust bij een drankje mensen kunt ontmoe ten. Ook kun je plaatsnemen in een fau teuil en kijken naar een monitor, waarop regelmatig speelfilms worden geprojecteerd. Voorts is er een kapsalon en wie zich wil laten plamuren kan terecht in de schoonheidssalon. Straks, verze kert Bootsma, zal er nog een dis cotafel verrijzen, opdat bezoe kers vanuit de Bahama's of van uit de Cóte d'Azur hun favoriete plaat kunnen aanvragen. Sinds het bedrijf van Broek man de imitatie-parfums op de jaarbeurs in Utrecht intro duceerde, loopt het storm bij Emonta. Het aantal verkoop punten van de 'Pl'-parfums ('Perfecte Imitatie') klimt snel op naar de 160. Het be drijf zelf wordt overspoeld door telefoontjes van vrou wen die willen weten waar ze de imitatie-flesjes gevuld en wel voor 8,95 kunnen krij gen. Voor de goede orde: een flesje échte parfum schom melt ruwweg tussen de zestig en honderd gulden. Hoe dat nou allemaal kan? Volgens Door Miep Hoenson Emonia, bij monde van ver koopleider Houthoff, lijkt dit alles op het eerste gezicht in gewikkelder dan het in werkelijkheid is. Weliswaar doen de beroemde parfum huizen er doorgaans jaren over om juist die bijzondere samenstelling van geuren te vinden die het parfum we reldberoemd maken, "maar als die geur eenmaal is ge componeerd is 'ie niet moei lijk meer na te maken" meldt Houthoff. Desondanks zijn ook de parfumeurs van Emonta een dik jaar bezig ge weest voordat ze tevreden waren over de resultaten, maar de research was niet zo kostenverslindend dat een flesje Pl-parfum er tientjes duurder door wordt. Daar naast steekt het nepflesje wat schraal af naast de echte broer. Geen opsmuk, geen la bels of glanzende verpakkin gen maar slechts een recht- toe-recht-aan flesje met sim pel etiketje. Want juist die so bere verpakking drukt de prijs naar beneden, meent Houthoff. De winkelier krijgt de Pl-parfums aangevoerd in 'kolommen' van een liter. Hij vult zelf de flesjes van 20 of 45 cc. Namen Dat er verwantschap bestaat tussen echt en nep blijkt uit de afgeleide namen die Emonta de geurtjes meegaf. Met wat fantasie zijn die merknamen er uit te halen. 'Opale' staat voor Opium (Yves St. Laurent), 'Cinqal' voor Chanel 5, en 'l'Air des Fleurs' voor L'Air du Temps (Nina Ricci). Daarnaast brengt Emonta Muquet et Ro se als échte eigen compositie (rozen, lelietjes van dalen). Of dat nou allemaal zomaar mag? Ja. De Franse parfum huizen zullen niet staan te juichen bij het idee dat hun composities worden geko pieerd, maar er iets tegen on dernemen kunnen ze niet. Emonta gebruikt geen merk namen. Maar deed het bedrijf dat wel, dan zou er volgens Houthoff nog niets loos zijn. Houthoff hanteert twee stel lingen om zijn beweringen kracht bij te zetten. Allereerst wil hij van het woord 'pla- Impuls Overigens heeft Houthoff aDe begnp voor die kleine groep vrouwen die het echte werk willen. "Nee, ik zou het ook niet doen. Ik ryd nu Merce des en ik stap echt niet meer in een Eend. Al maken ze die Eend net zo comfortabel en net zo mooi". De leek zal dat niet weten, maar de verkoopleider van de nep- parfums kent exact het on derscheid in het soort vrou wen dat namaak, respectieve lijk echt koopt. De eerste groep koopt in een impuls, neemt een flesje mee bij de gewone boodschappen. Acht-vyr-en-negentig is net nog een bedrag dat tussen de kosten voor de dagelykse boodschappen kan worden weggemoffeld. Heel anders verloopt de procedure bij vrouwen die voor negentig gulden een flesje kopen. Voor die vrouwen is dat geen impulsaankoop: zy gaan er speciaal voor op stap naar die ene drogisterij of parfumerie. Een wereld van verschil is er tussen die twee groepen. Daartussen schommelt dan nog een beperkte groep, de 'snobs'. Vrouwen die met een leeg flesje van het echte merk naar de winkel gaan om het te laten navullen met Pl-par- fum Hoe en waarom vrouwen ook kopen, voor Houthoff is het een uitgemaakte zaak dat de PI-parfum een grootse toe komst te wachten staat Te meer daar volgens de ver koopleider de talloze reacties op de imitatie^parfiims jui chend zyn Houthoff geeft toe wel eens gehard te heb ben dat het origineel door gaans iets sterker is, maar daar maalt hy niet om. Als de géur maar goed is. Voor die f8,95 kun je wel een extra keertje spuiten, zo wuift hy dat bezwaar opzij. Test Een bescheiden test onder de aanwezige vrouwen op de redactie en advertentie-afde ling van deze krant én onder redacteuren die het lyfmerk van hun vrouw kennen levert echter minder lovende reac ties op. Het meest positief komt de imitatie van L'Air du Temps van Nina Ricci, L'Air des Fleurs uit deze mi- ni-tesL 'Komt in de richting', 'lykt er wel wat op' is het commentaar van een tiental kenners. Maar ze maken er de aantekening by dat de echte 'subtieler' en 'frisser' is. De klassieker Chanel 5 die verte genwoordigd wordt als 'Cin- qual' brengt ook wat herken ning teweeg, maar de menin gen over deze lucht lopen wel héél sterk uiteen. Ze variëren van 'dat is 'm helemaal' tot 'shampoolucht'. Bouquet Cé Dé als kenmerkende geur voor de Diorparfums kan de goedkeuring van de meeste deelnemers wel wegdragen. Opale echter als zynde een perfecte imitatie van Yves St. Laurents Opium doet de wenkbrauwen weer fronsen. Wl zullen het r maar op hou den dat elk geurtje op elk li chaam weer anders reageert giaat' niet horen. "Wat wij hebben gedaan is hetzelfde als het imiteren van de Nachtwacht. Dat mag best, zo lang je er maar niet de naam Rembrandt onder zet." Tweede stelling is Houthoffs overtuiging dat de kleine groep vrouwen die zich dat dure flesje kan veroorloven het echte merk ook blijft ko pen. "Want die categorie vrouwen, ik spreek nu over zo'n zeven procent van het to tale aantal vrouwen in Neder land, haalt de neus op voor imitatie. Dat is een gevoels matig iets. Een vrouw die al jaren Chanel 5 gebruikt, blijft naar dat dure flesje grypen. Dus een echte concurrent zijn we niet voor de parfum huizen." Niet alleen het verschil in prijs tussen "echte" en "nep" parfums is groot. De uitvoering is dat ook. De Pi's worden in kolommen van een liter bij de drogist of parfumerie afgeleverd. Overigens zijn er sinds kort ook geschenkverpakkingen te koop.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19