Gedwongen verkoop leidt tot nieuwe woningmisère Wat gebeurt er bij een openbare verkoping? Gedupeerden soms met voorrang in een huurhuis Groeihypotheek de grote boosdoener Gemeentegaranties stagneren ook al Gedwongen of openbare verkopingen van huizen komen de laatste tijd steeds veelvuldiger voor omdat in toenemende mate eigen woningbezitters de stijgende lasten niet meer kunnen opbrengen. Dat schept een nieuw huisvestingsprobleem omdat die categorie mensen toch aan onderdak moet worden geholpen. Elke gemeente probeert dat op haar eigen wijze op te lossen. De aanpak in Lisse en Hillegom is tamelijk opvallend omdat ex-woningbezitters hier met voorrang in een huurhuis worden geplaatst. Behalve huisvestingsproble men krijgen gemeenten bij gedwongen huizenverkoop ook steeds vaker met financiële tegenvallers te maken wanneer er althans een gemeentegarantie in het spel is. Leverde een gedwongen verkoop in het verleden vrijwel altijd voldoende geld op om de schuld af te lossen, door de gekelderde huizenprijzen is dat niet meer het geval. Zowel gemeente als voormalige woningbezitter zitten dan met de financiële gebakken peren. Reden waarom veel gemeenten inmiddels de normen voor een gemeentegarantie hebben verscherpt, wat weer op felle protesten is gestuit bij de Vereniging Eigen Huis. Kortom, er heerst weer een nieuwe misère op de huizenmarkt. Door Bert Paauw ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 Hoe is de gang van zaken bij een openbare verkoping van een huis zoals die met een zekere regelmaat in bijvoorbeeld het Vendu huis der Notarissen in Leiden (foto) plaatsgrijpt? Zo'n verko ping gaat in twee ronden. In de eerste ronde gaat dat bij opbod wat inhoudt dat de hoogste bieder voorlopig koper is. Hij wordt pas definitief koper als na de tweede ronde, meestal een week later, het pand by afslag met meer opbrengt. Het per afslag bieden gaat als volgt. Als bijvoorbeeld een huis bij opbod 80.000 gulden heeft opgeleverd dan wordt datzelfde huis bij afslag op circa anderhalve ton ingezet. De veilingmeester roept vervolgens steeds lagere bedragen af en als iemand 'mijn' roept voordat het bedrag van 80.000 gulden is bereikt is het pand van hem tegen het laatstgenoemde bedrag. Roept er niemand 'mijn' dan is de hoogste bieder per opbod de koper. Het systeem van opbod en afslag is gekozen om te voorkomen dat handelaren gaan samenspannen teneinde de prijs van een pand zo laag mogelijk te houden. Het publiek bij dergelijke verkopingen bestaat doorgaans uit inge wijden in de huizenbranche, grote en kleine makelaars, huisjes melkers, speculanten maar ook uit stromannen van hypotheek verstrekkers die de huizen zelf opkopen als de prys te laag dreigt te worden. Er heerst een bepaalde spanning die doet denken aan het gok- sfeertje op de paardenrenbaan en waarin men zich als buiten staander of onervaren huizenkoper makkelijk kan laten meesle pen. Een koop kan dan wel eens een vette miskoop blijken te zijn omdat er allerlei bijkomende kosten zijn waarover de nota ris informatie kan verschaffen. Tot die kosten behoren onder meer het zogenaamde trek- of plokgeld (heeft men een pand bij afslag gekocht dan is men één procent van de koopsom ver schuldigd aan de hoogste bieder bij opbod) en de executie- en royementskosten Verder doet men er ook verstandig aan terdege te informeren of het pand vrij dan wel bewoond is. want uitzetting van bewoners met hulp van de deurwaarder (in de openbare verkoop-adver tentie staat dan vermeld: koper kart ontruiming bewerkstelligen door middel van de grosse der veilingakte) is nooit een verhef fende aangelegenheid. Ze vallen al nauwelijks meer op, de berichten over open bare verkopingen van hui zen. Aankondigingen daar over staan bijna dagelijks in de kranten en het besef dat achter die mededelingen vaak heel wat leed schuil gaat dringt inmiddels nau welijks meer door. Bij hulpverleners en gemeente lijke instanties weet men er overigens alles van want een gedwongen of openbare ver koping van een huis schept in elk geval één heel duide lijk probleem: dat van de huisvesting. Eigen woning bezitters die niet meer aan hun financiële verplichtin gen kunnen voldoen (de voornaamste oorzaken zullen zo langzamerhand wel be kend zijn: hoge rentestand, stijgende hypotheeklasten, gelijkblijvend of dalend inko men) en als gevolg daarvan hun huis kwijtraken moeten toch een dak boven hun hoofd hebben. Intrekken bij familie of kennis sen is in verreweg de meeste gevallen niet mogelijk of wenselijk, maar wat dan? De gemeenten die steeds vaker met dergelijke problemen worden geconfronteerd zijn over het algemeen nog wat aarzelend bezig een geschik te oplossing voor deze nieu we golf van huisvestingsmi sère te vinden. Lisse De aanpak in Lisse en Hille gom is in dat opzicht minder aarzelend, eigenlijk vrij dui delijk, vindt hier en daar na volging maar staat daarnaast ook bloot aan de nodige kri- mand die hier werkt. Derge lijke mensen krijgen bij ons enige voorrang op andere wo ningzoekenden. Dat zou je een stukje rechtsongelijk heid kunnen noemen maar wij doen dat vanuit sociale óverwegingen. Het betreft hier een categorie mensen die meestal totaal aan de grond zit. En wat moet je dan? Ze laten verrekken? De eigen woningbezitters kon den enkele jaren geleden ook niet vermoeden wat hun bo ven het hoofd hing. Mensen met een eigen huis worden eigenlijk toch al aan hun lot overgelaten. Dat is niet rechtvaardig. Komt het toch tot een openbare verkoop en staan mensen dus op straat dan brengen wij ze onder in een hotel of een pen sion. Maar dat gebeurt alleen in het alleruiterste geval. Lie ver regelen wij het via.een ruil: zij verkopen hun huis aan een woningzoekende in Lisse, wij zorgen voor een huurwoning". tiek. Die kritiek richt zich op de voorkeursbehandeling die in de problemen geraakte woningbezitters zouden krij gen boven andere "woning zoekenden. De heer Van Leeuwen, ambte naar huisvestingszaken van de gemeente Lisse, legt de gang van zaken in zijn ge meente uit:"Als mensen kun nen aantonen dat zij dusda nig in de problemen zitten dat zij niet meer aan hun fi nanciële verplichtingen kun nen voldoen dan helpen wij hen aan andere woonruimte, zeg maar aan een huurwo ning. Als voorwaarde daarbij geldt wel dat zij hun vorige woning verkopen aan een in gezetene van Lisse of aan ie Hillegom n de gemeente Hillegom wordt het Lisser model ook min of meer gehanteerd. De heer Van Rooyen, directeur van de woningbouwvereni ging Pago, heeft al enkele malen de waarschuwende vinger geheven voor de ge vaarlijke kanten die er aan een dergelijk huisvestingsbe leid kleven. Van Rooyen: "Met huisvestingsproblemen van deze aard krijgen we meer en meer te maken. De woningmarkt komt in dat op zicht steeds meer onder span ning te staan. Openbare ver kopingen zullen toenemen. Bij een groot aanbod van huurwoningen zou de oplos sing makkelijk zijn maar nu er weinig huurwoningen worden opgeleverd zijn de problemen groot. Als een gezin op straat komt te staan is het de taak van de ge meente de helpende hand toe te steken en dan wordt er een beroep op de huursector ge daan. Dat kan uitmonden in een voorrangspositie voor ie mand. Dat is al enkele malen gebeurd. Nu is het tot nu toe beslist niet zo dat er mensen ten onrechte zijn geholpen maar als zich steeds meer van dergelijke probleem-gevallen aandienen ddh wordt de si tuatie wel erg moeilijk, ook naar de andere woningzoe kenden toe". Dat laatste onderkent men ook in de gemeente Haarlemmer meer waar men zich overi gens wel spiegelt aan de aanpak van Lisse en Hille gom. Een woordvoerder- "Mensen die grotendeels buiten hun schuld dakloos zijn geworden worden met enige voorrang aan een huur woning geholpen. Dat lukt meestal niet meteen maar ze worden in elk geval wel inge schreven als woningzoeken den". In grote gemeenten, waar men met een veelvoud aan huis vestingsproblematiek kampt, lijkt de huidige oplossing in Lisse en Hillegom geen haal bare kaart. Na een gedwon gen of openbare verkoop van hun huis hebben mensen vaak al de grootste moeite om als woningzoekende gere gistreerd te worden. Leiden kan hierbij als voorbeeld die nen. Leiden Ambtenaar Memelink: "In de huidige regeling woonruim teverdeling is niet voorzien in gevallen van gedwongen ver koop. Wel staat er in beschre ven dat een dringende ver huizing in principe een grond voor registratie oplevert. Zo'n verhuizing is bijvoor beeld aan de orde na een ont ruiming op grond van een rechterlijk vonnis. De voor zitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State heeft onlangs een zaak van gedwongen verkoop gelijk gesteld aan een ontruimings- vonnis, wat dus een registra- tiegrond met spoedeisend heid opleverde. Maar die mo gelijkheid blijkt niet uitdruk kelijk uit onze uit 1978 date rende regeling. Een werkgroep 'regeling woon ruimteverdeling' houdt zich momenteel met die zaken be zig omdat de stroom gevallen van gedwongen verkoop en ontruiming op gang begint te komen. De druk op de wo ningvoorraad neemt toe". Is men eenmaal geregistreerd dan heeft dat nog niet auto matisch huisvesting op korte termijn tot gevolg. Meme link: "Hét onderbrengen in een huurhuis vergt minstens een half jaar omdat we bij huisvesting met veel termij n- urgenten zitten, vooral ur- genten op medische gronden. Als tussenoplossing voor mensen die dakloos zijn ge worden geldt inwoning by fa milie of kennissen, eventueel onderbrenging in een hotel of pension". Gemeentegarantie Is het gedwongen verlies van een eigen woning qua huis vesting meestal een drama, ook uit financieel oogpunt is de ellende vaak niet te over zien. De hypothecaire lening met gemeentegarantie is daarbij 'in opspraak' geko men. De Vereniging Eigen Huis betichtte de overheid er onlangs van slachtoffers van een gedwongen huizenver koop soms nog jarenlang in een financiële wurggreep te houden. De gemeentegarantie, ooit in het leven geroepen om het ei gen woningbezit te stimule ren, werkt namelijk wel be schermend in de richting van de geldschieters maar sluit geen risico's uit voor degene die geld leent. Geldschieters zullen sneller geneigd zyn een lening te verstrekken als daar een gemeentegarantie op wordt verkregen omdat zij dan verzekerd zijn van een complete terugbetaling. Im mers, blijft de 'klant' in ge breke dan zuivert de gemeen te de resterende schuld aan. Voor degene die een geldsom nodig heeft, biedt de gemeen tegarantie het voordeel tegen een lager rentepercentage te kunnen lenen. Komt het echter tot een ge dwongen huizenverkoop, dan gebeurt het tegenwoor dig niet zelden dat door de gekelderde prijzen het ver koopbedrag aanzienlijk be neden de hypothecaire schuld ligt. Zoals gezegd be taalt de gemeente het reste rende schuldbedrag uit aan de geldverschaffer maar pro beert dat bedrag wel weer te verhalen op de 'cliënt'. Overi gens kan de gemeente de helft van dat bedrag declare ren by de rijksoverheid in dien althans alle regels om trent de toekenning van de gemeentegarantie in acht zijn genomen. De Vereniging Eigen Huis wil dat er verandering in die si tuatie komt. In een brief, vo rige week aan minister Van Dam van volkshuisvesting, werd er op aangedrongen het schuldrestant kwijt te schel den. "Gebeurt dat niet, dan blijft de dreiging van invor dering als een zwaard van Damocles boven de hoofden van de slachtoffers hangen. Dat ondermijnt de ontplooi ingskansen en kan tot ernsti ge stress-situaties leiden", zo stond in de brief van de Ver eniging te lezen. Overigens lijkt het hier alle maal wel mee te vallen. Zelf erkent de Vereniging Eigen Huis (nog) geen gevallen te kennen waarin tot daadwer kelijke invordering van res tant-schulden is overgegaan. Ambtenaar Van Gerven van de gemeente Leiden merkt laconiek op: "Van een kale kikker is het moeilijk pluk ken. Maar toch vinden wy dat je niet moet zeggen: laat maar zitten Het gaat per slot van rekening om geld van de ge meenschap. Leiden zal er dit jaar in dit opzicht ongeveer toch al een ton by inschieten. In overleg met de betrokkene en de Sociale Dienst wordt meestal wel een bevredigen de regeling voor terugbeta ling getroffen". De krappe financiële situatie heeft tot een strakker beleic bij het toekennen van een ge meentegarantie geleid. Voo - al bij de grotere gemeenten zijn de normen versche»pt waardoor de idee achter de garantieregeling (stimuleren van eigen woningbezit) ge weld wordt aangedaan. Maar de gemeenten voelen zich daar min of meer toe ge dwongen omdat de stagne rende inkomensgroei de fi nanciële risico's vergroot. In een plaats als Beverwijk bij voorbeeld is het niet eens meer mogelijk om nog een 100 procent gemeentegaran tie te verkrygen. Wie in Be verwijk een nieuwe woning wil kopen moet tenminste acht procent van de stich- tingskosten met eigen geld betalen. In Leiden zyn de touwtjes ook strakker aangetrokken. Amb tenaar Van Gerven/'Aanvra gen voor gemeentegaranties worden tegenwoordig kriti scher bekeken. Richtlijnen en adviezen van bemiddelen de organen worden niet meer klakkeloos gevolgd. Integen deel, we hebben helaas be merkt dat die adviezen in sommige gevallen met cor rect zijn, dat de verschillen tussen inkomen en lasten te genng zyn om een positief advies te rechtvaardigen Dan bellen we op en vragen hoe ze nu toch tot dat advies hebben kunnen komen. "Wij gaan secundaire financiële verplichtingen na als alimen tatie en persoonlyke lenin gen. Wij kyken ook naar het beroep van de aanvrager. Niemand is nou eenmaal ge baat bij een uiteindelijke openbare verkoop. Wy vol gen op het ogenblik een ac tief beleid ten opzichte van mensen die een achterstand bij de betaling van rente en aflossing van hun hypothe caire leningen met gemeente garantie hebben. Van de ban ken krijgen we daarover in formatie. Wy proberen dan iets te doen, kijken niet lijd zaam toe hoe iemand steeds dieper in de problemen raakt. We proberen bijvoorbeeld een groeihypotheek, waarby de aflossingslast jaarlijks groeit, om te zetten in een an nuïteitenhypotheek waarby de aflossingslast gelyk blijft. We hebben wel geconsta teerd dat vooral de groeihy potheek een grote boosdoe ner is. In elk geval proberen we een oplossing te vinden die zowel voor betrokkene In de meeste grote plaatsen is men huiverig geworden. Rot terdam moest de afgelopen anderhalf jaar ruim één mil joen gulden op tafel leggen om schuldresten aan te zuive ren. Ook Utrecht en Zwolle kregen de laatste tyd fikse fi nanciële tegenvallers voor de kiezen. Formaliteit En dan te bedenken dat de ge meentegarantie in het vry na bije verleden eigenlyk maar een formaliteit was Kwam het immers al eens tot een openbare verkoping, dan lag de executieprys altyd wel bo ven het bedrag van de hypo thecaire schuld Maar dat is nu dus anders geworden. als voor de gemeente beter Lede ogen Bij de Vereniging Eigen Huis ziet men bovengenoemde ontwikkeling met lede ogen aan. Een woordvoerder daar over: "De regeling is in het le ven geroepen om het eigen woningbezit te bevorderen. Maar als men allerlei scher pere voorwaarden en aanvul lende eisen gaat stellen dan wordt het doel van de garan tieregeling volledig voorbij geschoten. De situatie op de woningmarkt die toch al niet best is wordt er alleen maar door verslechterd. Er zullen weer meer mogelyke huizen kopers afvallen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17