16 tm 20 begroting leiden 1982 nov.'81 rijnsburg DE GEMEENTE LEIDEN IN 1982 1 Kiezen voor het minste kwaad De plannen voor het nieuwe jaar Voor lekker brood tijsterman Radio van der Bijl ïïsp.V&P Haarlemmerstraat 247a Telefoon 071-121435 'N RUIT GEBROft* MAANDAG 16 NOVEMBER GESLOTEN Dinsdagmorgen 17 november GEOPEND Badstraat 3 - Katwijk aan Zee Tel. 01718-12844 AUTO EN TRUCK VERHUUR 071 -125709 1 53627 LEIDEN Wilhelmlnalaan 19 Alphen a/d Rijn Tel. (01720) 72795 organiseert: wekelijkse dansavond voor verloofden en echtpa ren op zaterdagavond vanaf vanavond van 20.30- 23.30 u. (zaal open 20.15 uur). Uitsluitend cursisten en oud-cursisten met hun introducee's van 23 jr. en ouder. De begroting wordt besproken Maandag 16 november a.s. om 19.00 uur begint de gemeenteraad met het bespreken van de begroting voor 1982. De behandeling wordt voortgezet op mid dagen en avonden van de daarop volgende dagen. De middagvergaderingen beginnen steeds om 14.00 uur, de avondvergaderingen om 19.00 uur. De behandeling van een gemeentebegroting is altijd een goede aanleiding voor de gemeenteraad om een oordeel uit te spreken over de toestand van de stad en de vooruitzichten voor het komende jaar. Dat oor deel baseren de raadsleden voornamelijk op de stuk ken die het college van Burgemeester Wethouders hun voorlegt. Dat zijn natuurlijk de financiële stuk ken: 3 dikke boekwerken met duizenden cijfers over de inkomsten en uitgaven van de gemeente. Ook is er de 'Nota van Aanbieding', waarin de finan ciële toestand van de stad in het kort wordt duidelijk gemaakt. Daarbij behoort de Bezuinigingsnota waar in is aangegeven welke bezuinigingen B W voor stellen om het grote tekort op de begroting te vermin deren. Tenslotte is er de "Informatieve Nota" die aangeeft welke plannen er niettemin op stapel staan op de verschillende gebieden, waarmee de gemeente zich bezighoudt. Luisteren staat vrij Al die gegevens, cijfers en plannen komen in de week van 16 november ter diskussie. De raadsfrakties van de verschillende partijen kunnen er hun mening over geven. Zij kunnen ook aandringen op wijzigingen van of aan vullingen op door hen gewenste uitgaven of plannen. Maar altijd zal er een keus gemaakt moeten worden. Die keus is belangrijk. Voor de raad voor het college maar vooral voor u, inwoners van Leiden. Daarom wil het gemeentebestuur u via deze adver tentie wat meer vertellen over de toestand van Lei den, de financiële vooruitzichten, en de plannen voor het komende begrotingsjaar. Wilt u zelf een kijkje ne men in de raadzaal tijdens de begrotingsbehandeling, dan kan dat. Via het bordes aan het Stadhuisplein kunt u dan naar de publieke tribune gaan, die altijd open is tijdens de uren waarop de begrotingsdebat ten worden gehouden. U bent van harte welkom. Waarover praten zij? Elke begrotingsbehandeling begint met algemene be schouwingen over het beleid van het college. Alle raadsfracties komen daarbij aan het woord. Dat ge beurt op maandag 16 november a.s. 's avonds vanaf 19.00 uur. In de volgende dagen komen dan de afzonderlijke hoofdstukken van de begroting aan de beurt, zoals bv. Financiën, Onderwijs, Ruimtelijke Ordening enz. Als de raadsleden hun vragen naar voren hebben ge bracht, krijgen ze antwoord van het college. Die eerste ronde van het vraag- en antwoordspel heet in vaktaal "de eerste instantie". Na het antwoord krij gen de raadsleden de mogelijkheid nog eens op be paalde punten terug te komen als zij daaraan behoef te hebben. Doen zij dat dan krijgen ze weer antwoord van het college. Dat heet dan de "tweede instantie". Als alle onderwerpen in twee rondes zijn uitgepraat volgt tenslotte de stemming over de begroting van de algemene dienst en de bedrijfsbegrotingen. Als alles volgens plan verloopt is de begrotingsbehandeling op de avond van vrijdag 20 november a.s. voltooid. Wilt u meer weten? De begrotingsboeken liggen de komende tijd voor iedereen ter inzage in het informatiecentrum van het Buro Voorlichting, links in de hal van het Stadhuis. De verschillende boeken zijn ook te koop: De Nota van Aanbieding en Informatieve Nota Een overzichtelijke samenvatting van de financiële voorstellen en beleidsvoornemens van het College van B W voor 1982. Prijs: f5.-. Begroting van Inkomsten en Uitgaven Me morie van Toelichting en Begrotingsbijlagen 2 delen. Prijs 125, De financiële situatie van de gemeente Leiden is bui tengewoon alarmerend. Een groot probleem is daarbij dat het onduidelijk is welke extra steun Leiden in de komende jaren uit het Gemeentefonds (de aanvullende uitkering) mag ver wachten. Voor 1982 wordt gerekend op een bedrag van 9 mil joen extra. Maar dan nog is de begroting bij lange na niet rond. Burgemeester en Wethouders zien zich gedwongen de Raad een zeer ingrijpend pakket bezuinigingsvoor stellen voor te leggen ter hoogte van totaal f 10,6 miljoen. Deze operatie is nodig omdat de lasten van de ge meenten toenemen terwijl de uitkeringen van het Rijk aan de gemeenten verminderen. In principe treft dit alle gemeenten maar het komt het hardste aan bij de gemeenten zoals Leiden die het financieel toch al moeilijk hadden. Uitgangspunten Taakveld in 1982 Na 1982 De bezuinigingsvoorstellen verkleinen de dienstver lening van de gemeente aan de burger, of laten de burger daarvoor meer betalen. Slechts in een enkel geval kon bezuinigd worden door vergroting van de doelmatigheid (de Leidse begroting is in de afgelopen jaren immers al vele malen op "dor hout" nagevlooid). In verreweg de meeste gevallen is het enige argument voor de voorstellen dat er geen geld meer is. Bij het ontwerpen van de bezuinigingsvoorstellen hebben B&W drie uitgangspunten gehanteerd: 1. de Volkshuisvesting en de Maatschappelijke Zorg dienen sterk ontzien te worden, omdat woning nood en werkloosheid juist de zwakste groepen in Leiden teisteren. 2. geen extra-verhoging van de ohroerend-goed-be- lasting omdat de woonlasten door andere oorza ken toch al sterk toenemen. 3. geen gedwongen ontslagen van gemeentelijk per soneel, maar vermindering met een aantal arbeids plaatsen via normaal verloop (vertrek, pensione ring), Algemeen Beheer Onderhoud gebouwen Economisch Beleid Openbare veiligheid Reiniging Personeelszaken Maatschappelijke Zorg Cultuur Samenlevingsopbouw Volksgezondheid Sport en Recreatie Onderwijs Ruimtelijke Ordening en Verkeer Volkshuisvesting 814.612.- 200.000.- 300.254,- 108.486,- 320.500,- 63.000,- 121.000,- 570.355, - 618.750,- 623.500,- 472.725, - 1.265.534,- 179.500,- 75.000, - 37.000, - 70.000,- 220.000, - 51.000,- 269.850, 520.738.- Overzicht Het College wil ondanks de financiële tegenwind een bijdrage leveren aan de verbetering van de positie van de Vrouw door 2 x 100.000,— uit te trekken voor peuterspeelzalen en Ouders op Herhaling. Van daar dat het totaal van bovengenoemde bedragen op f 10,8 miljoen uitkomt. In de Informatieve Nota staan de plannen van Burge meester en Wethouders voor 1982 opgesomd. Hier onder volgt een greep hieruit, verdeeld in de secto ren Beheer, Wonen en Welzijn: Beheer: binnenkort wordt de Raad de ontwerp-inspraakver- ordening aangeboden. Op grond van de reakties is het eerste ontwerp aanzienlijk aangepast. op korte termijn wordt een ontwerp-privacy veror dening in de inspraak gebracht. de politie bezuinigt f 300.000, zonder verminde ring van de dienstverlening. in de loop van 1982 wordt een regionale centrale alarmpost voor brandweer en ambulance gevormd. de werkgroep emancipatie zal een reeks deelnota's publiceren, te beginnen met de onderwerpen Vor ming, Gezondheidszorg en Kinderopvang. de inspraakreakties zijn verwerkt in het economisch beleidsplan, zodat dit nu rijp voor behandeling in commissies en raad is. in de "stuurgroep werkgelegenheid" zullen de ge meente, het Gewestelijk Arbeidsburo, vakbonden en werkgeversorganisaties en de meest betrokken Ministeries trachten een gemeenschappelijk beleid voor de Leidse werkgelegenheidsproblematiek te ontwikkelen. er komt een voorstel voor nieuwbouw ten behoe ve van de direktie Reiniging Havens en Waren markten. een energiebesparingsplan voor gemeentelijke ge bouwen zal worden opgesteld. Welzijn: aan het Ministerie voor Sociale Zaken is gevraagd per 1 augustus te mogen starten met een Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbeoefening. Dit centrum helpt degenen die door maatschappelijke achterstanden op de arbeidsmarkt nu niet aan bod komen B&W vinden de aktiviteiten van Ouders op Herha ling zo belangrijk, dat hiervoor tegen de bezuini- gingsstroom in, f 100.000,— extra op de gemeen tebegroting wordt uitgetrokken. omstreeks de herfstvakantie 1982 zal de Rem- brandt-scholengemeenschap naar de nieuwbouw in de Coebel verhuizen. gewerkt wordt aan het verplaatsen van een open bare kleuter- en lagere school naar Meerburg. de schooladviesdienst gaat haar intrek nemen in de gerestaureerde Latijnse School. nog in december zal de Raad het Sociaal Cultureel Plan 1982-1985 en het Programma 1982 kunnen vaststellen. Het plan kent hoge prioriteit toe aan volwassenenedukatie en emancipatie maar bevat ook bezuinigingen, zoals voor het buurt- en club huiswerk. een beleidsnota t.a.v. buitenlandse werknemers zal in de inspraak gebracht worden. er komt een totaalplan voor de kinderopvang (kinderdagverblijven, peuterspeelzalen, kinderkan tines en gastouderopvang); voor de peuterspeel zalen is f 100.000, extra uitgetrokken. binnenkort wordt een tussentijds rapport uitge bracht door de werkgroepen die de integratie van de lichamelijk gehandicapten in de samenleving tot doel hebben. het gebruik van het Waaggebouw voor (amateuris tische) culterele aktiviteiten wordt - zoals ook in het afgelopen jaar - sterk gestimuleerd; nagegaan wordt of ook de Burcht hiervoor geschikt is. de teken- en schilderakademie Ars Aemula Naturae zal haar schitterend gerestaureerd pand op de Pie terskerkgracht weer in gebruik kunnen nemen. de bouw van het stadskantoor Welzijn aan de Langebrug ten behoeve van de huisvesting van de Sociale Dienst zal van start gaan; ook zal begin 1982 met de nieuwbouw voor de direktie Sociale Werkvoorziening op Leiderdorps grondgebied aan gevangen worden. de Raad zal een beslissing moeten nemen over de opzet voor een wijkgezondheidscentrum Mors- kwartier op grond van het voorstel van de betref fende werkgroep. in een nieuw structuurplan Endegeest zal de ver nieuwing van het gebouwenbestand over een pe riode van 10 jaar worden vastgelegd; de nieuwbouw van 72 bedden voor de Jelgersmakliniek zal ge reedkomen, waarna aansluitend met de r van het hoofdgebouw begonnen kan worden. Wonen: ook het beschikbaar komen van stadsvernieu- wingsgelden stagneert. Dit jaar wordt nog goed keuring van de verbeteringsplannen De Camp (uit voering) en Academiewijk (aanwijzing) verwacht, maar een serie andere plannen blijft maar op het Ministerie liggen. 1 het vullen van open plekken in de binnenstad met woningbouw gaat onverminderd door: eind '82 zijn de woningen op het Van Wijk-Zaalbèrgcomplex, het Overdekte-terrein en de hoek Langegracht/ Klokpoort klaar. Met woningbouw op het terrein- Kempeneers (tussen Langestraat en Oranjegracht), bejaardenwoningen in de Camp, het Sjardincom- plex aan de Middelstegracht en het Morspoortka- naar verwachting worden begon- de restauratie van enkele grote monumenten in de Pieterswijk wordt voltooid: de Pieterskerk (feeste lijke opening in mei), de Latijnse school en Ars Aemula; steun bij de restauratie van woonhuismo numenten (aan particulieren) en hofjes blijft hoge prioriteit houden. 1 met de bebouwing van de Stevenshofjespolder zal een begin gemaakt worden. 1 op korte termijn verschijnt het Volkshuisvestings plan waarin beleid wordt ontwikkeld voor de bouw- programmering, de woonruimteverdeling en de woningdifferentiatie. Met dit plan in de hand zullen budgetafspraken met het Rijk gemaakt kunnen worden over aantal len gesubsidieerde woningen die Leiden mag bou- gen. aan de hand van de uit te brengen milieunota zal de Raad prioriteiten voor het milieubeleid kunnen stellen; de actie "tankslag" wordt voortgezet tot alle niet meer gebruikte olietanks zijn leeggezogen. met de.verbreding van de Valkbrug (t.b.v. twee- richtingverkeer) is een begin gemaakt. Met de aan leg van de Rembrandtbrug over het Galgewater (voor fietsers), de vernieuwing van de Kerkplein- brug en de Jan van Goyenbrug zal worden begon nen. Hopelijk kan ook met de Churchillbrug aange vangen worden. de bouw van een parkeergarage aan de Lange gracht kan verwacht worden, aan een plan voor realisering van een parkeergarage op de hoek Le vendaal/Korevaarstraat (Sanders) wordt gewerkt. met de aanleg van tunnels voor fietsers/voetgan gers zal binnenkort begonnen worden bij .de Kooi- laan/Willem de Zwijgerlaan, en zodra de voorberei dingen zijn afgerond ook bij de Hoge Rijndijk (Lei- derdorpse brug) en Churchilllaan/Vijf Meilaan. 1 eenheden voor alleenstaanden/tweepersoonshuis houdens zullen gerealiseerd worden in Huize St. Maarten (Jacobsgracht, 78 eenh.) en bij de LOI in Leiderdorp (200 eenh. voor werkende jongeren en studenten). Arbeidsplaatsen Een zeer belangrijk aspect van de bezuinigingsopera tie is het aantal arbeidsplaatsen dat op het spel staat. Het spreekt vanzelf dat een zo ingrijpende bezuini gingsoperatie het aantal arbeidsplaatsen dat door de gemeente kan worden instandgehouden aantast. Dat Leiden wat dit betreft geen uitzondering is, is vol doende gebleken uit kranteberichten van de laatste maanden. Voor wat betreft het aantal arbeidsplaatsen is de vol gende opsplitsing van belang: 1. Verkleining personeelsbestand 2.604.858,— 2. Vergoedingen bestuurders en ambtenaren 369.441,— 3. Gesubsidieerde instellingen 1.493.041,— 4. Overige gemeentelijke uitgaven 4.294.148, 5. Toerekening andere instellingen 740.300,— 6. Tariefsverhoging gebruikers 1.315.940,— 10.817.728,- De besparing op de personele uitgaven komt met bijna 50 arbeidsplaatsen (seizoenarbeidsplaatsen zijn hierbij geteld naar rato van het aantal maanden). De vermindering van steun aan gesubsidieerde instel lingen betekent een vermindering van 7 arbeids plaatsen. De vermindering van de materiële uitgaven kan leiden tot verkleining van het aantal arbeidsplaatsen bij an deren, maar het effect hiervan is moeilijk te schatten. Stellen wij dit op nog eens 25, dan zijn bij de operatie in totaal ruim 80 arbeidsplaatsen in het geding. Het is duidelijk dat dit een nieuwe aderlating voor de werk gelegenheid in de Leidse regio betekent. B&W stellen echter, dat dit slechts bij aanzienlijk hogere uitkerin gen uit het gemeentefonds te voorkomen is. Waar moet dat heen? Voor de toekomst moet rekening worden gehouden met doorwerking van dezelfde factoren die tot nu toe geleid hebben tot de noodzaak van bezuinigings operaties bij tal van gemeenten: de stijging van de kapitaalrente, van de werkloosheidsuitkeringen, en van de energieprijzen. Daarnaast is van belang dat, ook wanneer de aanvul lende uitkering wordt vastgesteld op de verwachte 9 miljoen, de begroting nog niet in evenwicht is. Een en ander maakt duidelijk dat nieuwe bezuinigingen noodzakelijk zullen zijn. Meer duidelijkheid hierover zal bestaan wanneer een maal de aanvullende uitkering voor een aantal jaren is vastgesteld. Dan zal het ook mogelijk worden een meerjarenbeeld te presenteren. Op dit ogenblik ver wachten B&W niet, dat een nieuwe bezuinigings operatie dezelfde omvang zal dienen te hebben als de huidige. Wanneer dit onverhoopt wel het geval zou zijn, dan zal het thans aangehouden uitgangs punt - vermijden van gedwongen ontslagen - niet lan ger gehandhaafd kunnen worden. Een deel van de bezuinigingsvoorstellen zal pas op langere termijn, in 1983 of later, kunnen ingaan. Om een indruk te geven van de omvang van de operatie volgt hier een overzicht van de bezuinigingen naar taakveld en ingangsjaar:

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16