ling en Hovenkamp 'bestraft' AZC krap langs Ethnikos: 10-8 Remise Zandvoort nu reserve Rijvers:Alleen met voetballen kunnen we van Fransen winnen' LDWS- T0NEGID0 LUGDUNUM UVS Jan Peters vervangt Thijssen ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 11 Geen spanning in damstrijd Ton Buunk kwam tegen Ethnikos nauwelijks in het stuk voor. De Alphense aanvoerder werd al vroeg geplaagd door fouten. Alphenaren imponeren niet VEENENDAAL - Wat heet woedend. Als een volleerd karateka trachtte de boomlange Griekse midvoor Aronis keer op keer zijn waterpolocap in stukken te slaan. Witheet was hij over het onrecht dat Ethnikos door de arbitrage zou zijn aangedaan in het door AZC/Microlife gewonnen (10-8) openingsduel van de halve finales om de Europa Cup I in Veenendaal. MERANO (ANP) - De vijftien de partij uit de schaaktwee kamp om de wereldtitel is gisteren in remise geëindigd. De donderdag na veertig zet ten afgebroken partij tussen wereldkampioen Karpov en uitdager Kortsjnoi werd zon der verder te spelen remise gegeven. Het aanbod tot re mise kwam van de met wit spelende Kortsjnoi. De stand in de tweekamp na vijftien partijen is 5-2 in het voordeel van Karpov. Zaterdagmiddag wordt de zestiende partij ge speeld. Later werd bekend dat Kortsj noi als 41e zet onder couvert f3 had afgegeven. De zet hoefde echter niet te worden uitgevoerd, daar de uitdager via arbiter klein deling van het punt voorstelde. Gistermiddag arriveerde in Me- rano echtgenote Irina van Anatoli Karpov. Het is de be doeling dat zij op het strijdto neel blijft tot het - volgens velen nabije einde van de tweekamp. ZANDVOORT (ANP) - Een ge sprek tussen vertegenwoor digers van de exploitant van het circuit in Zandvoort, de CENAV, en Yvon Leon, de secretaris van de internatio nale autosport federatie (EI SA) is gisteren gebleken dat Nederland nog zeker een kans maakt in 1982 toch op de kalender van Grand Prix' te komen. Leon verklaarde dat Neder land nu eerste staat op de re servelijst. Hij voegde er aan toe dat er ook grote proble men zijn met de organisato ren van de grote prijzen in Detroit en Montreal. Wel wees de heer Leon er op dat de financiële moeilijkheden zo snel mogelijk opgelost moeten worden. Storm spelbreker zeilrace PORTSMOUTH (ANP) Het Franse jacht 33 Export, één van de deelnemers aan de wedstrijd rond de wereld, heeft de hulp inge roepen van de Zuidafrikaanse marine. Het zeiljacht, dat acht man aan boord heeft, verloor halverwege de reis van Zuid-Afri- ka naar Nieuw-Zeeland de mast. Volgens een zegsman van het organisatiecomité in Portsmouth probeert het Franse schip de 200 mijl verder gelegen Kerguelen eilanden te bereiken. Als dat niet lukt. zou de bemanning in grote moeilijkheden kunnen ge raken. Er heerst in het gebied al dagenlang een heftige storm en er zijn geen schepen in de buurt, die eventueel te hulp zouden kunnen komen. Volgens de organisatie in Portsmouth hebben enkele van de 26 deelnemende schepen de aanwezigheid van ijsbergen gerapporteerd. Het Italiaanse jacht Rollygo meldde 20 centimeter sneeuw aan dek. Het tweede gedeelte van de wed strijd over in totaal 26.000 zeemijlen, is het zwaarste van de vier en vergt vooral veel van de navigatiebekwaamheid van de be manning in de roerige gebieden rond de veertigste breedte- Het Nederlandse jacht Flyer van schipper Conny van Rietschoten leidt het veld in de tweede etappe, die voert van Kaapstad naar Auckland. De bemanning hoopt rond 28 november in Nieuw- Zeeland te arriveren. Op de tweede plaats ligt de Ceramco van de Nieuwzeelander Peter Blake. ZEIST (GPD) - Geen stoten met de elleboog op de neus van de tegenstander, geen gemekker tegen de arbiter, bij een overtreding de gevelde opponent, als het even kan, vriendelijk over de bol strijken, zó wil bondscoach Rijvers dat zijn Oranje-elf zich woensdagavond in Parijs gedraagt. Incasseren en niet provoceren is zijn dwingende eis. En spelers van wie hij de verwachting heeft dat zij niet voldoen aan die voorwaarde zijn voor de superbelangrijke kwalificatiewedstrijd tegen de Fransen aan de kant gescho ven. VEGHEL (ANP) - De achtste par- tij van de tweekamp om de we reldtitel dammen, die gisteren in Veghel werd gespeeld, heeft in tegenstelling tot het voorgaande duel een rustig verloop gehad. Na veertig zetten werd de pun- tendeling een feit, waarvoor Wiersma 1 uur 35 minuten be denktijd nam en Gantwarg nog geen uur. De uitdager opende met'een flank- spel-opening: 34-29, die door de titelverdediger symetrisch werd tegengespeeld met 17-22. Deze opening werd ook vaak gespeeld in de match om het wereldkam pioenschap tussen de Fransman Maurice Raichenbach en de Ne derlander Ben Springer. Er ontstond een modern openings- spel, waarin Gantwarg bij zijn tiende zet wat vereenvoudige door voort te zetten met 14-19 in- plaats van het scherpe 23-28. De positiès, die hierna ontstonden, zijn reeds in vele partijen voorge komen en beide spelers bevon den zich dan ook op bekend ter rein. Met zijn 23ste zet bleek de Nederlander de stelling toch niet geheel te vertrouwen. Hij bood zijn tegenstander de mogelijk heid tot een drie tegen drie af wikkeling. De Rus realiseerde deze ruil, waarna een licht over wicht voor hem ontstond. Bij de 31ste zet bood Wiersma remise aan, hetgeen door Gantwarg werd afgewezen. Maar een acht tal zetten later zag de wereld kampioen zelf ook niet meer dan een puntendeling. De negende partij wordt morgen te Haarlem gespeeld. De achtste partij verliep als volgt. Wit: Harm Wiersma 'Nederland). Zwart: Anatoli Gantwarg (Sowjet-Unie). 1. 34-29, 17-22, 2. 40-34, 11-17, 3. 45-40, 6-11, 4. 31-26, 1-6, 5. 50-45, 16-21, 6. 32-28, 19-23, 7. 28x19, 14x23, 8. 35-30, 10-14, 9. 30-24, 21-27,10.37-31,14-19,11. 41-37,19- x30, 12. 34x14, 9x20, 13. 47-41, 23x34. 14. 39x30, 18-23, 15. 37-32, 11-16, 16. 32x21, 16x27, 17. 42-37,7-11, 18. 37-32,11-16, 19. 32x21, 16-27, 20. 44-39, 6-11, 21. 30-24, 20- x29, 22. 33x24, 13-18, 23. 41-37, 27-32, 24. 37x19, 18-23, 25. 19x28, 22x35, 26. 45-40, 35x44,27.39x50,5-10,28.43-39,10-14,29. 46-41, 3-9, 30. 48-43, 14-20, 31. 39-33, 20- x29, 32. 33x24, 9-14, 33. 43-39, 4-9, 34. 41- 37,14-20,35:39-33,20x29,36.33x24,9-14, 37. 38-33, 14-19, 38. 24x19, 13x24, 39. 31- 27, 15-20, 40. 27-21, remise. Vanaf de reservebank of vanuit een luie stoel in Callantsoog en Rotterdam mogen ze toekijken: van Tscheu la Ling, Hugo Ho venkamp en Bennie Wijnstekers heeft Rijvers niet de zekerheid dat ze zich onder alle omstandig heden zullen beheersen. Het voetbalverleden van Tscheu la Ling geeft duidelijke grond voor dat vermoeden - denk aan zijn ro de kaart in de vergelijkbare in terland tegen de Oostduitsers, voorafgaande aan de Europese kampioenschappen, en ook te gen de Belgen liet hij, ondanks ernstige waarschuwingen van Rijvers, voor het oog van de ca mera zijn handjes weer eens wapperen. Hij reist mee naar de Franse hoofdstad, omdat er geen tweede reden is om hem defini tief aan de kant te zetten. Verbanning naar de bank is zijn straf en daar kan hij vrede mee hebben, want voor Hugo Hoven- kamp en Bennie Wijnstekers was Nederlands technisch voetballei der minder vriendelijk. De Feye- noorder óf PSV'er Jan Poort- ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.30 uur LDWS-terrein Sportpark "De Vliet". vliet, dat was de keus voor Rij vers. Dank zij de vorm van de PSV'er en omdat Rijvers via zijn beeldbuis signaleerde dat Wijn stekers tegen Dinamo Dresden niet voor de volle 90 minuten de zelfbeheersing kon opbrengen, viel de beslissing in het voordeel van de Zeeuw uit. Hugo Hovenkamp speelde zich woensdagavond uit de selectie. Om tactische reden had de bondscoach al zijn twijfels: „In de thuiswedstrijd tegen de Fran sen had Hovenkamp veel moeite met Rocheteau. Dat is geen echte rechterspits, hij trekt graag naar binnen, bij zijn club speelt hij zelfs voortdurend in de spits. Ho venkamp is als bewaker van een dergelijk type voetballer minder geschikt". Dinsdagavond bekeek Rijvers de Franse rechtsbuiten nogmaals in een competitiewedstrijd en kreeg daar nieuw voer voor zijn twijfels. Woensdag zag hij Ho venkamp tegen FC Twente en wist het zeker. De AZ-aanvoer- der maakte de grensrechter bela chelijk en gaf even de indruk voor het oog van de vlagger zijn broek te laten zakken. „Houd je je met dergelijke zaken bezig", betoogde Rijvers, „dan gaat dat ten koste van het voetbal en met ADVERTENTIE BLIJVEN WE IN BEELD? A.S. ZONDAG 14.00 UUR. Voor de vijfde maal mag Hugo Hovenkamp knokken voor een plaats in het Nederlands elftal. De vleugel verdediger van AZ'67 heeft het er moeilijk mee. "Zo sta je in de basis tegen de Bel gen, zo ben je volledig weg. Hoor je er niet meer bij. Geloof mij: dit is het laatste wat ik van bondscoach Kees Rijvers had verwacht". "Als Rijvers zich uitsluitend bij de reden van het toepassen in het tactisch concept had gehou den, had ik daar nog wel vrede mee gehad. Nu hij ook de gele kaart, die ik woensdagavond kreeg in het duel tegen Twente na een grap met de grensrechter aanvoert, denk ik dat de bonds coach van Oranje weinig humor heeft. Want meer dan een grap was het toch niet". voetballen moeten we van de Fransen winnen. Voetballen komt op de eerste plaats. Het mag best fel zijn, maar wel bin nen de normen". Met Hugo Hovenkamp en Bennie Wijnstekers (een groep van zes tien zonder één Feyenoorder) verdwenen derde doelman And- ré van Gerwen, aanvaller Ruud Geels en verdediger Piet Wild schut uit de selectie. De zesde af valler wordt zondagavond of ui terlijk maandag bekend, hetgeen afhangt van eventuele blessures van Krol en Tahamata, de enige twee die dit weekeinde nog bin nen de lijnen "komen. De Napoli- speler in een onbeduidende be kerwedstrijd, de kleine Stan- dard-voetballer in de topper te gen AA Gent. Waarschijnlijk Voor de temperamentvolle woede uitbarsting van Aronis kon be grip worden opgebracht - pas laat in de emotievolle wedstriid trok vooral scheidsrechter David uit Frankrijk de scheve fouten- verhouding in een redelijk even wicht - maar de Griekse teleur stelling was zeker niet alleen aan de wijze van arbitreren te wijten. Ethnikos maakte namelijk nogal wat overtredingen en moest voor die Spartaanse aanpak boeten. Door hun grote inzet en fysieke kracht maakten de Grieken, die in eigen land de laatste dertien jaar kampioen werden, het AZC moeilijker dan verwacht. De Al phenaren konden heel moeilijk jn hun ritme komen en sprongen aanvankelijk nogal slordig met de geboden kansen om. Onnodi ge fouten en het slecht benutten van numerieke meerderheden aan Alphense zijde boden Ethni kos de gelegenheid om voorals nog bij te blijven. Jeugdinterna- tional Ewoud van Winssen, die door coach Arie Domburg ver rassend in de basis werd gepos teerd ten koste van Rudy de Heij, zorgde snel voor 1-0, maar daar na stokte de AZC-productie. Ty- dens een man-minder-situatie scoorde Stathakis zelfs de gelijk maker: 1-1. Pas in de tweede periode kreeg de Alphense ploeg meer zelfver trouwen. Stroboer en Mirea zorg den van afstand voor 3-1. De komst van Van de Akker gaf nieuwe problemen - na een slechte pass van hem scoorde Jo- sefilis 3-2 - en toen aanvoerder Ton Buunk vervolgens al z'n tweede P moest incasseren be paalde dezelfde Josefilis de stand op 3-3 AZC-coach Dom burg haalde Buunk, geheel tegen het wedstrijdplan in. uit het wa ter om hem tegen een vroegtijdi ge uitschakeling te beschermen. De routinier zou pas aan het slot van het derde kwart weer terug keren. waarna hij toch snel tegen z'n derde fout aanliep. In wedstrijden van internationaal kaliber kan het missen van Buunk van grote invloed zijn op het spel van de Alphenaren. die nu niet mochten klagen dat wis selspelers als Arco Verboom en Ewoud van Winssen boven ver wachting goed presteerden en het ontstane gat konden vullen. Mirea, de altijd waardevolle schutter, sloot het tweede part met een van zijn bekende af standschoten af: 4-3. Maar los was AZC niet, want ook nu gingen twee meerderheden verloren. In totaal kreeg de ploeg tien keer een man meer in het water. Slechts vyf mogelijkhe den werden benut Ethnikos liep vijf op zeven, beduidend beter dus. Maar die ploeg van coach Peter Rusoran bezat wel minder klasse. Schitterend uitgespeelde aanvallen waren er niet bij. Zoals die oogstrelende combinatie tus sen Ed van Es. Radu Mirea en Ruud de Heij bijvoorbeeld, vlak na het begin van de derde perio de. De Heij zorgde daarbij voor 5-3 en toen pas gingen de han den van het vyfhonderdkoppige publiek op elkaar. De verwende Alphense fans steunen hun ploeg niet zomaar. Die zeven Griekse supporters maakten by tyd en wijle meer kabaal in het broeierige Vallei-bad, waar AZC noodgedwongen haar thuiswed- stryden speelt. De 6-3 van Arco Verboom leek toen een logische voortzetting op het pad naar de overwinning. Een normaal verloop kende AZ- C-Ethnikos gisteravond echter niet. Nadat doelman Alex Boeg- schoten by die stand van 6-3 op prima wijze een strafworp had gestopt, veroorzaakte hij in de re bound opnieuw een vier-meter- worp. Na gewaarschuwd te zyn verliet de Alphense goalie even wel tot tweemaal toe zyn lyn en werd daarop gediskwalificeerd Stathakis klopte daarna Stro- boer van vier meter, waarop in valler-doelman Jos van den Heu vel de taak van Boegschoten overnam Boogschoten cn Buunk op de bank, geen alle daags gezicht. Verboom trok AZC over dat moeilijke moment heen (7-4) en in de vierde periode maakte Mirea er tydens een man minder 8-4 van Nog was de Alphense zege geen feit. Arbiter David oordeelde het nodig om de om hun recht schreeuwende Grieken een hand toe te steken en deelde kort achtereen twee strafworpen uit, waarby Ron de Vogel als zonde bok werd aangewezen. Stathakis is op zulke momenten koelbloe dig: 8-6 Twee treffers van Qty» Stroboer bepaalden tenslotte de finitief het lot van de Grieken, die via Sitareonios en opnieuw Stathakis nog tegenstribbelden 10-8 "Je moet koel blyven. Vooral op het laatst gingen die Gncken lo pen slaan en schoppen Maar je ziet het. ze gaan er toch uit Je kunt beter je koppie gebruiken dan werkpolo te spelen Dat heeft toch geen zin," wist ook de weinig opvallende Eric Noorde- graaf AZC maakte gisteren video-opna men van het duel tussen Vasas Boedapest en Jug Dubrovnik, dat verrassend met 12-6 door de Hongaren gewonnen werd Va- sas is vanavond de volgende op ponent van AZC W1M VAN WANROOY Play-off s: best of five DEN HAAG - De Topsportliga van de baskctbalbond heeft besloten om de finale van de play-on it latta mspttan volgens het systeem "best of five" Dat wil zeggen dat de ploeg die het eerste drie wed strijden httfl fMKMH nieuwe kampioen van Neder land IS In het verleden was het zo dat de beslissing viel na een uit en thuiswedstrijd en eventu eel, als dat noodzakelijk was geworden, een derde wed strijd. Die derde ontmoeting komt er nu in elk geval. De data voor dit Amerikaans aandoende opzetje zaterdag 3 apnl, zondag 4 april, woens dag 7 april, zaterdag 10 april O maai 11 april ZEIST (ANP) - Frans Thijssen kan niet meespelen in de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Frankrijk, woens dag in Parijs. Tijdens de mid dagtraining op het KNVB- sportcentrum in Zeist raakte de speler van Ipswich Town zodanig aan een kuit gebles seerd dat bondscoach Kees Rijvers hem uit zijn eerder op de dag bekend gemaakte ba sis van tien spelers moest la ten vallen. Rijvers heeft in dit tiental, dat zeker is van spe len in het Pare des Princes, nu Jan Peters (AZ'67) inge lijfd in de plaats van Thijs- Zeist. Van Breukelen (r) Van de Korput en Rijkaard wordt de kleine Molukker de elf de man in de Oranje-basis. Rijvers schrapte van zijn kandida tenlijst drie verdedigers en heeft voor die linie in de reservepositie alleen Huub Stevens over. In de aanval liet hij spits Ruud Geels vallen, waardoor schuiven met Rep het enige alternatief is als Kees van Kooten tegenvalt of ge blesseerd raakt. Rijvers heeft be wust gekozen voor een veelheid aan middenvelders omdat hij ge looft dat daar de strijd met de Fransen beslist gaat worden. „Komen we met 1-0 voor, dan ben ik niet van plan een extra verde diger in te zetten of met z'n allen voor het hok te gaan hangen. We moeten de Fransen ver van ons strafschopgebied houden. Hoe dat kan? Door zelf initiatief te ne- Dat zullen we woensdag doen, we zullen aanvallen, ge vaarlijk zijn voor het doel van de Fransen. Zij hebben een ploeg die het best speelt als ze zich kunnen uitleven, met een zwaar - bezet middenveld proberen wij dat te voorkomen". Jan Peters, Arnold Mühren en Jo- han Neeskens voetballen woens dag zeker op het middenveld, de vermoedelijk elfde man, Simon Tahamata, speelt bij zijn club veel achter de voorhoede, de ver dedigers Metgod, Van de Korput en Poortvliet voelen zich op het middenveld niet als een vis op het droge en voor die linie heeft hij op de bank dan ook nog Jan Peters en Ajacied Frank Rij kaard. Ja, het wordt dringen op het middenveld, want ook de Franse bondscoach Hidalgo heeft een overvloed aan midden velders in zijn selectie. Den Haag wil Mansveld terug UTRECHT (GPD) - Als FC Den Haag financieel kan voldoen aan de salariseisen die Aad Mansveld stelt en de club bereid is FC Utrecht tegemoet te komen, dan staat niets de terugkeer van de 37-jarige libero van FC Utrecht naar Den Haag in de weg. De besturen van beide clubs heb ben niet zolang om de tafel be hoeven te zitten. FC Utrecht wil een tegemoetkoming, omdat het aan enkele verpachtingen ten opzichte van de aan het begin van dit seizoen aangetrokken Hagenaar moet voldoen. Aan de andere zijde gaat FC Den Haag bestuderen of er ruimte in de be groting kan worden gevonden om „Mister FC Den Haag" weer in de gelederen op te nemen. Wou Me TCtP MlET VERTELLEN D=T UJE Hia? K/UJMETERé MET KOFFERS SLEPEN OM P=)T BALLERI NAATJE £QJ VAN UU EEFAAM OE 7£CHN/SW£ MS 72RS /WJTE ri CAT NIET, ÖEDEM

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11