Politie pakt tankervloot Kamer wil mogelijkheid referendum onderzoeken Rechtsgevoel na proces Koos H. niet bevredigd Illegaal storten chemisch afval voorkomen Gevangenen staken als er geen tv komt Smaakvolle keukens naar keuze WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 BINNENLAND DEN HAAG (GPD/ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de regering de mogelijkheid van een volksreferendum gaat onderzoeken. Tijdens een kamerdebat over een aantal grondwetswijzigingen gis teren hebben de Tweede-Kamer leden Nijpels (WD) en Wilbers (D'66) de regering in een motie verzocht een staatscommissie in te stellen die de invoering van een dergelijke volksraadpleging moet bestuderen. Deze commis sie zou dan binnen een jaar ver slag moeten uitbrengen. De mo tie kan waarschijnlijk rekenen op de steun van de PvdA. Tijdens de eerste dag van de be handeling van de grondwether ziening is dinsdag duidelijk ge worden dat alle voorstellen onge schonden de eindstreep zullen halen. De meeste kamerfracties waren het erover eens dat de voorstellen aangenomen moeten worden, ook al hebben zij op op onderdelen bezwaren. Slechts de fracties van SGP, RPF. GPV en de PSP koesteren onoverkome lijke bezwaren tegen onderdelen van het pakket voorstellen. Als de voorstellen worden aangeno men, komt er een eind aan deze algehele grondwetherziening, in 1971 is gestart. Het belangrijkste punt, waarover nog twijfel bestond of het de ver eiste tweederde meerderheid zou halen, was het opnemen in de grondwet van een verbod om de doodstraf op te leggen. Het CDA was in eerste instantie tegenstan der van het voorstel omdat er naar zijn mening te weinig on derzoek was gedaan. Bg de aanvang van het debat ver schafte Van der Sande (CDA) echter plotseling duidelijkheid. Van der Sande sprak namens de bijzondere kamercommissie voor de grondwetherziening. Hij kondigde aan dat het CDA „met pijn in het hart" toch zal helpen om „de voorstellen over de streep te trekken". Burgemeester Patijn (PvdA) en Wilbers (D'66) be treurden het dat ïft de grond we- ther^iening geen plaats is inge ruimd voor het kiezen van burge meesters en Commissarissen van de Koningin. De kamerleden vroegen aan minister Van Thijn (binnenlandse zaken) of deze nog mogelijkheden ziet toch de geko zen burgemeester in te voeren. Dit hoeft volgens Patijn met via een grondwetwijziging, maar kan of door een herziening van de gemeentewet of door een wij ziging van de instructies aan de Commissaris van de Koningin. CDA-woordvoerder De Kwaadste- niet en Patijn drongen bij minis ter Van Thijn aan op een spoedi ge regeling van het kiesrecht voor ingezeten buitenlanders. Deze mogelijkheid wordt met de grondwetherziening mogelijk gemaakt De Kwaadstemet vroeg om deze nieuwe regeling te laten ingaan bij verkiezingen naar aanleiding van gemeentelijke herindelin gen. Als dat niet gebeurt, zal het stemrecht voor buitenlanders pas in 1986 in werking kunnen treden bij de dan te houden ge meenteraadsverkiezingen, aldus De Kwaadstemet. De vraag dient zich in deze kwestie aan welke buitenlanders voor stemrecht in aanmerking ko men. Voor de PvdA is alleen een beperking aanvaardbaar van een verblijf van drie jaar in ons land, meent Patijn. De Haagse portier Koos H. (31) 1 heeft gisteren levenslange ge vangenisstraf gekregen. Ver oordeeld wegens moord op drie jonge meisjes. Maar de Hagenaar heeft tot het laatst toe ontkend Daarentegen vond de rechtbank in Den Haag dat de officier van justi tie de wettige en overtuigen de bewijzen had geleverd. 3ij wie dit opzienbarende pro ces als waarnemer heeft ge volgd, kan het rechtsgevoel niet zijn bevredigd. Te veel twijfels over de schuldvraag en over de manier waarop justitie de bewijslast heeft verzameld, zijn blijven be staan. Is eigenlijk wel vol daan aan de eisen die je aan een goede rechtsgang moet stellen7 Sinds Koos H. als vermoedelij ke dader was opgepakt, zocht een verbeten rechercheteam naar het bewijs. Want de ver dachte ontkende hardnekkig op alle punten. Bovendien hadden de gruwelijke moor den grote beroering gewekt onder het publiek. De speurders van justitie gin gen grondig aan de slag. Maar hoe7 Op zichzelf is het begrij pelijk dat rechercheurs hun emoties bij zo'n zaak niet al tijd onder controle hebben, maar de objectiviteit van het onderzoek kan er wel door worden vertroebeld. Zo bleek dat maar al te duidelijk op de zittingen. Uit de pro- cessen-verbaal. getuigen verklaringen en wat de ver dachte zelf naar voren bracht, rees het sterke vermoeden dat de politie de methode van de omgekeerde bewijslast had toegepast. Bij voorbaat schuld Mede ingegeven door de crimi nele staat van dienst van Koos H. wekte de politie de indruk dat zg al bij voorbaat was overtuigd van de schuld van de verdachte. „We heb ben de dader en nu nog het bewijs", zo hebben de team leden mogelijk geredeneerd. Een dergelijke opstelling, hoe voorstelbaar ook gezien de hoeveelheid stukjes van de bewgspuzzel die al waren vergaard, schaadt de ver dachte in zgn belangen en doet hem geen recht. Terecht zaaide verdediger mr. J. Duijnstee op die gronden twijfel over de betrouwbaar heid van het bijna één meter hoge dossier. tn haar ijver een kuil te graven waar Koos H. wel in moest vallen, bediende de politie zich van verhoormethoden die op zijn zachtst gezegd zeer bedenkelijk zijn. Welis waar zijn alle aantijgingen van de verdachte aan het adres van bepaalde recher cheurs niet te toetsen, maar wat Koos H. over zijn verblijf in een zwaar bewaakte mare chausseekazerne in Heerlen in dagboeknotities heeft vast gelegd, is huiveringwekkend. Zo zouden vier politieman nen hem door geestelgke in timidatie, scheldpartijen en treiterijen tegen zijn uitdruk kelijke wil tot een bekentenis hebben willen dwingen. Grollen Wat in dit proces verder de aan dacht trok, was het gedrag van de strafkamerpresident mr. S. F. Kootte. Je zou ver wachten dat in een dergelijk proces met zulke schokken de feiten geen plaats is voor grappen en grollen. Maar mr. Kootte kreeg open doekjes van de tientallen politieamb tenaren met wie de zittings zaal was gevuld wanneer hg weer eens een flauwe op ef fect berekende grap lanceer de. Zoals bg het verhoor van de ge tuige Freddy de B. die de ver dediger per abuis aansprak met „meneer Van Dugnste- de". „De naam van de raads man is Duijnstee", zei Koot te. Toen de president kort daarop aan de advocaat op valse toon vroeg: „Heeft u verder nog iets te vragen me neer Van Dugnstede", bleek maar al te duidelgk dat het Kootte helemaal niet om een gebaar van beleefdheid te doen was geweest Ronduit stuitend was de ma nier waarop de rechter de vroegere vriendin van de ver dachte als getuige hoorde. Geen moment hield Kootte rekening met de moeilgke positie van de vrouw in deze toch ook voor haar afschuwe lijke zaak Op inquisitietoon onderwierp de president haar aan zijn ondervraging. Geen detail bleef haar bespaard. Zender mededogen - de ge tuige had een doktersverkla ring bij zich dat zg wegens grote spanningen tegen de hele toestand niet was opge wassen - wilde Kootte alles weten over de vrgpartg tus sen haar en de verdachte in de nacht dat Emy den Boer op de zolder van de woning van Koos H. zou zgn ver moord. Sex Voor onderzoek op de zitting was ondervraging op dat punt wel noodzakelgk, maar dat de president op barse en snauwerige toon bleef mie ren over het erotische leven en de sexsuele voorkeuren van de vrouw deed volstrekt niet ter zake. Blgkbaar wilde Kootte antwoorden krijgen die in overeenstemming wa ren met de beweringen uit het dossier over het sexsuele leven van de verdachte. Op bepaalde vragen echter moest de getuige het ant woord schuldig büjven. Dat irriteerde de rechter ,.U weet met zo veel meer he", rea geerde de president cynisch. „U had alleen maar belang stelling voor de slaapkamer", vervolgde hij met stemver heffing. Het laakbare gedrag van de president veroorzaakte ver bijstering bij een Belgische collega aan de perstafel. „Die man is nog erger dan onze Jean Tgtgat". Hij vergeleek Kootte met de om zgn voor oordelen en middeleeuwse opvattingen door journalis ten fel bekritiseerde voorzit ter van het Assisenhof in Gent Een wat overdreven vergelgking, maar wel aanlei ding om de verslaggever van Het Volk te verzekeren dat Kootte in deze zaak met re presentatief is voor de Neder landse rechtspleging. Krampachtig Al met al is het proces tegen Koos H. met verlopen zoals je had mogen verwachten. Jus titie had met een waterdicht onderzoekresultaat voor de dag moeten komen. Onder dwang van het vooroordeel dat Koos H. schuldig was. zocht de politie te krampach tig naar het bewgs, zodat tg- dens het zes dagen durende proces duidelgk werd dat het dossier aan alle kanten ram melde. Bg zo'n ernstige zaak hadden er niet zo veel twgfels mogen rijzen over de deugdelijkheid van het politieonderzoek. Bo vendien had mr. Kootte, aan wie de leiding van het onder zoek ter zitting was toever trouwd, de schgn moeten vermgden dat het de recht bank geen ernst was. Justitie en rechtbank hadden de kans om aan te tonen dat juist bg zulke ernstige verdenkingen de belangen van de verdach te naar het Nederlands straf recht wel dcgelgk serieus worden genomen Het is be treurenswaardig dat dit is veron achtzaamd TACO SLAGTER Meer rechten weggelopen minderjarigen bood aan mensen die met kwade bedoelingen kinderen voor hun ouders verbergen. De initiatiefnemers Roethof en Haas-Berger hebben daarop hun ontwerp enigszins aangepast. Daarmee werd het aanvaardbaar voor de WD Volgens het nieu we wetsartikel is het met straf baar minderjarigen in een crisis situatie voor hun ouders te ver bergen. mits dat past in ..zorgvul dige hulpverlening". De rechter zal moeten uitmaken of er inderdaad sprake is van zorg vuldige hulpverlening. De conlessionele fracties en de PPR keerden zich om verschil lende redenen tegen het wetsont werp ICOATHIBU KOTTERDAM/DORDRECHT (ANP) - De rijkspolitie te water in het district Dordrecht heeft de afgelopen dagen actie ondernomen tegen veertien tankschepen die in dat gebied afgemeerd liggen met afvalolie en chemicaliën zonder over de daarvoor vereiste vergunningen te be schikken. Het oud-C HU-kamerlid freule Wttewaal van Stoetwegen feliciteert Marcus Bakker met zijn zilveren jubileum als Tweede-Kamerlid. Tegen twee schippers is proces verbaal opgemaakt wegens over treding van de Wet Chemische Afvalstoffen en de Hinderwet. De tanks van de schepen zijn verzegeld, de precieze inhoud wordt aan de hand van monsters door het gerechtelijk laborato rium vastgesteld. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van de rijks politie. De politie heeft grote moeite om de herkomst en de ei genaren van de lading te achter halen. Er wordt in samenwer king met de rivierpolitie in Rot terdam en Rijkswaterstaat nog steeds intensief gesurveilleerd. doen dan - soms te goeder trouw - zaken met handelaren die dat afval vervolgens in sche pen opslaan. Bij het politieonderzoek in de Uni- ser-affaire is bovendien ontdekt dat dit soort afvalolie veelal met chemisch afval vermengd werd (bijvoorbeeld chloorverbindin gen) om dan vervolgens weer als brandstof verkocht te worden. Deze vorm van kopersbedrog is een van de aanklachten op grond waarvan de Uniser-topmensen binnenkort terecht zullen moe ten staan. De njkspolitie heeft daarnaast het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne verzocht op korte termijn een oplossing aan te geven voor het overbrengen van het afval uit de tanks naar elders. De schepen vormen geen direct gevaar voor de omgeving. Producer na aanslag zwaar gewond Verouderd Volgens de politiewoordvoerder probeert de politie al jaren lang een greep op deze handel in vloeibaar afval te krijgen. De schepen waar het om gaat zijn meestal sterk verouderd. De la ding wisselt geregeld van eige- naar en ook van schip. Volgens de woordvoerder zijn er geen directe banden met het che misch afvalverwerkingsbedrijf Uniser, dat al een half jaar stil ligt. Wel zijn er steeds meer be drijven die daardoor hun afvalo lie of chemisch afval niet meer kwgt kunnen. Deze bedrijven Ook interland was doelwit 'bommenwerpers' ROTTERDAM - De drie Schiedam mers die zijn aangehouden in verband met het gooien van de bom in het Feijenoord-stadion, hebben bekend dat zij nog meer van dergelijke plannen hadden. Zij wilden een bom afsteken in het Pare des Princes in Parijs waar volgende week woensdag de interland Frankrijk-Neder land wordt gespeeld. Volgens de Rotterdamse politie be stond de bom die in het Feij enoord-stadion is afgestoken, uit een klein flesje gevuld met kruit van ongeveer honderd rotjes. WEERRAPPORTEN HILVERSUM (GPD) - In zijn wo ning in Hilversum is gisteren de producer Bart van der Laar (36) neergeschoten. Hij werd van zeer nabij door een revolverschot in de hersenen geraakt. Een tweede schot schampte langs zijn hoofd. De toestand van de producer is zeer kritiek. Hij is opgenomen in het academisch ziekenhuis in Utrecht. Van de dader ontbreekt elk spoor. De politie vermoedt dat deze gezocht moet worden in de platen wereld. De secretaresse van Bart van der Laar trof hem gistermiddag even over enen gewond aan in zijn wo ning. De politie dacht aanvanke lijk aan een ongeluk. Van der Laar is mede-directeur van de platenmaatschappij TTR Top Free Productions, een doch ter van platenfirma CNR. Deze onderneming verkeert in ernsti ge financiële problemen. In Hil versum stond Van der Laar be kend om zijn riante levenswan del. In Nederland is Van der Laar on der andere in opspraak gekomen door de inzending van Linda Wil liams voor het Eurovisie Song festival van vorig jaar in Dublin. Hij werd ervan beschuldigd het liedje („Het is een wonder") niet zelf te hebben geschreven. Van der Laar is mede-verantwoorde lijk voor de successen van Lenny Kuhr, Wim Nijman en Francis Goya. DEN HAAG - Minister De Rui ter van justitie vindt dat de hui dige regeling voor het vernieti gen van foto's die de politie van verdachten maakt onvoldoende is. Hij is van plan om hierin ver betering te brengen met de in voorbereiding zijnde wet op de politieregisters. Twee jubilea gevierd in parlement DEN HAAG (GPD) - Op het Binnenhof zijn gisteren enke le gedenkwaardige jubilea gevierd. CPN-fractieleider in de Tweede Kamer Marcus Bakker en Eerste-Kamer- voorzitter dr. Th. Thurlings vierden hun zilveren jubi leum als lid van de Staten- Generaal. geiden hebben sinds 1956 onafgebroken deel uitgemaakt van Tweede, res pectievelijk Eerste Kamer. Hun jubileum valt samen met een ander, meer historisch ju bileum. Eind vorige week na melijk bestonden zowel Eer ste als Tweede Kamer 25 jaar in hun huidige samenstel ling. Op 6 november 1956 werd de grondwetswijziging van kracht bij welke het le dental van de Eerste Kamer werd gebracht van 50 op 75, en dat van de Tweede Kamer van 100 op 150. In Eerste en Tweede Kamer werden gisteren recepties ge houden waarop de beide ju bilarissen in het zonnetje werden gezet. Eind vorig jaar leed een eerdere versie van het wetsontwerp schipbreuk in de Eerste Kamer. De WD-fractie had er juridische bezwaren tegen, omdat de voor gestelde tekst mogclgkheden Toestellen in cellen geëist Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 Vries gistermiddag meegedeeld. Het geding wordt gevoerd tegen de directeur van de Alkmaarse strafgevangenis en tegen de Staat der Nederlanden. De directeur van de gevangenis had na maandenlang touwtrek ken binnen het gevangeniswe reldje toegestemd in het verzoek van de gevangenen. De Staat der Nederlanden, in dit geval de di rectie gevangeniswezen van het minsiterie van justitie, ging ech ter om "praktische en technische redenen" dwarsliggen. Volgens de woordvoerder van het minis terie is er een richtlgn in voorbe reiding die het hebben van tele visietoestellen in cellen verbiedt. Ruim anderhalf jaar geleden vroeg één van de in Schutterswei zit tende cliënten van mr. De Vries toestemming voor het hebben van een televisietoestel in zgn cel. De betrokkene wees er bg zijn verzoek onder meer op dat het hebben van complete stereo installaties in de cel van langge straften (meer dan een half jaar) is toegestaan. De directie van- de gevangenis wees het verzoek echter af. De beklagcommissie, waarbij de be treffende gevangene vervolgens in beroep ging, gaf de directeur gelijk. De centrale raad van advies voor het gevangeniswezen, waarbij de betreffende gevangene in beroep ging, verwierp echter het ver weer van de directeur van de ge vangenis en de daarop gebaseer de uitspraak van de beklagcom missie. De beklagcommissie ging later overstag toen 34 gede tineerden tegen haar uitspraak in het geweer kwamen. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Ka mer heeft gisteren in meerder heid ingestemd met een initia- tief-ontwerp van de PvdA. dat de rechtspositie van hulpverleners van weggelopen minderjarigen moet verbeteren. Het wetsont werp kreeg steun van PvdA, WD en D 66. VEENHUIZEN (ANP) - Volgens twee gedetineerden in de gevan genis Norgerhaven in Veenhui- zen gaan de gedetineerden mor gen massaal in staking om op die manier alsnog de komst van tv- toestellen in de cellen af te dwin gen. Dat hebben de twee gisteravond aan het ANP laten weten. Van daag zou de directie op verzoek van de gedetineerden nog eens uiteenzetten hoe het besluit om geen toestellen in de cel toe te la ten, tot stand is gekomen. De sta king kan dat echter niet voorko men, aldus een van de gedeti neerden. De staking zou bestaan uit het niet werken en niet ko ken. Het wel of niet mogen hebben van een televisietoestel in een gevan geniscel is de inzet van een kort geding dat vrijdag dient voor de president van de rechtbank in Alkmaar. Vierendertig gevange nen van de Alkmaarse strafge vangenis Schutterswei hebben dit geding aangespannen. Dat heeft hun advocaat mr. T. de In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-bp-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7