Leidse trombosedienst: 25 jaar schipperen tussen twee klippen De logica van de Leidse sociologen Forse boete voor directeur van Leids bedrijf Kwaal die geen al te grote problemen hoeft op te leveren PSP wil bezuinigen op wethouderssalaris Inbraak in gemeente archief ACHTERGROND PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 LEIDEN Nergens ter wereld zijn de trombosediensten zo goed georganiseerd als in Nederland. De Leidse trombosedienst, één van de zeventig in den lande, bestrijkt een gebied van 400.000 inwoners. Van Noordwijk tot Alphen aan den Rijn. Dagelijks worden er in deze regio zo'n driehonderdvijftig trombose-patiénten geprikt. Donderdag viert de Stichting Trombosedienst afdeling Leiden Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, gehuisvest in een barak op het AZL-terrein, haar 25-jarig bestaan. Belangrijke oorzaken van trombo se zijn: een vertraging van de bloedstroom, een beschadiging van de vaatwand (ontsteking, verwonding) en een wijziging in de samenstelling van het bloed. Deze drie factoren werken meestal samen bij het onstaan van een stolsel of trombus. Als in een ader een stolsel ontstaat kan de afvoer van bloed uit een lichaamsdeel worden belem merd, waardoor dat lichaams deel opzwelt (trombosebeen) en in zijn functie verstoord raakt. De meest gevreesde trombosen zijn die van de slagaders en kransslagader. Door afsluiting van een stolsel in deze slagaders kan rondom liggend weefsel door zuurstofgebrek niet goed werken. Zo'n stolsel kan ook losraken in de bloedbaan terechtkomen en er gens anders weer vastlopen. In vele gevallen kunnen hierdoor levensbedreigende situaties (lon- gembolie en hersenembolie) ont staan. Op zo'n moment komt ook de trombosedienst in het geweer. Daarnaast is er een categorie die geen trombose heeft of heeft ge had, maar toch naar de trombo-* sedienst wordt verwezen ter voorkoming ervan, omdat zij bij voorbeeld na een ongeval, of operatie, of in een gipsverband een verhoogd risico lopen. Huisartsen of specialisten kun nen voor hun patiënten een an- tistollingsbehandeling bij de trombosedienst aanvragen. Dr. A.W. Broekmans, hoofd van de trombosedienst, is belast met de dagelijkse leiding. "Gewoonlijk stolt het bloed niet als het door de bloedvaten stroomt. Gebeurt dit wel. dan spreken we dus van trombose. De behandeling van trombose bestaat in 't algemeen uit toediening van antistollings- middelen, middelen die de groei van het stolsel voorkomen. De kunst is nu om de patiënten zo veel antistollingstabletten toe te dienen dat er geen trombose kan optreden en echter ook geen bloedingen ontstaat. Broekmans omschrijft deze therapie met "Schipperen tussen twee klip pen". "Vaste regels zijn daar niet voor te geven. Ieder mens reageert an ders. Bijvoorbeeld bepaalde me dicijnen kunnen de antistollings- behandeling al beïnvloeden. De dosering moet daarom steeds worden vastgesteld op grond van de uitslag van een stollingstijd- bepaling in ons laboratorium". 'Bloedjes' Zeventien verpleegkundigen, waarvan vijf part-time, zorgen el ke ochtend dat ze aan hun 'bloedjes' komen. Zes stappen er in de auto en gaan in de regio vol- Pop De Engelse groep Modem English treedt vrijdag op het in het Leids Vrijetijdscen trum. Modem Englisch ope reert in het zogenaamde doem-genre, hetgeen zoveel wil zeggen als zwartgallige teksten met teksten vol sombe re toekomstverwachtingen. In het vaderland is de groep vrij succesvol. De zaal gaat vrij dag om negen uur open Op de theezolder van het LVC is dezelfde avond een akoestisch programma. Polen Op de christelijke scholenge meenschap De Vlietschans (Apollolaan 262wordt vrij dag een 'Polendag' gehouden Behalve documentatie en voorlichting is er ook de fi nanciële actie 'Regio Leiden helpt Polen'. Er worden films vertoond, er is volksmuziek, er is een forum, het begint om tien uur en eindigt om vijf uur. Hutspotten De elfde van de elfde en dat be tekent dat de Leidse carna valsvereniging De Hutspot ten weer aan de slag gaat Volgens traditie gebeurt dat met een plechtigheid bij het Joppensbeeldje aan het Ka- merlingh Onnesplein, volgens traditie om elf minuten over elf. Zaterdag is er in de resi dentie van De Hutspotten aan de Lange Mare een Prin senbal. Alweer volgens tradi tie wordt om elf minuten over elf de nieuwe prins binnenge haald. Medewerking wordt verleend door het trio Los Al- legros. de groep Stars '81, De Bierkouwers en het dansor- kest First Love. Het bal begint om negen uur. Hengelsport (1) De stand bij Viscollege De Zin ker na tien wedstrijden is als volgt: 1 G Wagemaker 109 stuks- 17.525 gram; 2. K. Kok 61- 16185; 3. .7 Wijling 109-14860: 4 B Kok 81.13705; 5 J. van Gent 70-11875; 6 J. Kok 24- 5725; 7. H van Gent 18-3975: 8 W de Wit 2-150 Hengelsport (2) Zuid-West viste haar zevende wedstrijd in de Ringvaart. De uitslag 1. W. Moenen 7800 gram-49 stuks, 2. J. Boef 7770-41; 3. G v.d. Laan 6500-29; 4 A. Ruis 5820-34; 5. H v.d. Laan 5440- 38. 6 1 Mazurel 4650-21; 7. C Schouten 4500-23; 8 J. Moe nen 4300-26; 9 H Moenen 4040-27; 10 J van Rijn 3360- 18 Hengelsport (3) DVV viste ook in de Ringvaart De uilslag 1 P. Blok 22-4925; 2 C. Cornet 15-4400; 3. A Later veer 20-3575 4. W Smit 3200; 5. H. v.d. Kaaij 9-2375 6. H. Laterveer 12-2250; 7. L. Waltman 8-1450; 8. J. Hakker 5-1375; 9. S. Stolk 9-1225; 10. K. Laterveer 5-1225. Hengelsport (4) Vereniging TOP viste in de Ringvaart. De uitslaq 1. C. Hoppenbrou wer 1226 cm.-67 stuks; 2. H Schouten 1193-55; 3. R. de Brouwer 1111-54; 4. W. van Berkel 869-415 J. Moenen 864-38; 6. G Kokkecke 858-38; 7. T. Hoppenbrouwer 815-39; 8 J. van Rijn 693-35; 9. H. Schlagwein 482-24 Hengelsport (5) Vereniging Hengelsport uiste De Zijl. De uitslag 1. D. Boon 10 stuks 1280 gram; 2. T. Blansjaar 7 1270; 3. P Verhoef 5-1260: 4 R. van Egmond 10-1190; 5. W den Edel 7-1180; 6. Ph. Ver straten sr. 9-1000; 7. E. van Houten 7-680; 8. I. Jansen 4- 630. 8. A. Levahrt 4-460; 10. P. Ouwerkerk 2-310. De Burcht Muziekvereniging De Burcht geeft vrijdagavond een con cert in de Stadsgehoorzaal, het thema van de avond is 'De Burcht in Disneyland' en er wordt populaire muziek ge speeld. Het concert begint om acht uur gens een vaste route mensen prikken, die door ziekte niet zelf kunnen komen prikken. Ook houden ze in diverse plaatsen op gezette tijden spreekuur. Vier staan klaar om de mensen die naar de trombosedienst in Lei den komen bloed af te nemen. De andere verpleegkundigen hebben de (trombose)patiënten die in het AZL liggen onder hun hoede. "In de ochtenduren is het hier razend druk", vertelt Cora ■an Leeuwen, hoofdverpleeg kundige. Naast het prikken stellen we ons ook op de hoogte van de toe stand van de patiënt. Het kan zijn dat ze andere medicijnen hebben gekregen of veel last hebben van blauwe plekken. Dat moeten we allemaal weten om de nieuwe dosering te bepalen. Mensen, die hier pas komen wor den meestal tweemaal in de week gecontroleerd. Wijzen de laboratoriumuitslagen nu enige weken uit dat ze stabiel zijn, dat wil zeggen een stollingstijd tus sen de 100 en 150 seconden heb ben normaal zit een mens aan de veertig) dan kan de controle eens per twee zes weken plaats vinden". "Gewoonlijk bepalen we na elf uur 's ochtends de stollingstijd van alle binnengekomen bloedjes. Patiënten houden zich goed aan de afspraken Vroeger moest dat allemaal met de hand gebeuren, tegenwoordig bepaalt de machi ne het. Maar op vrijdag, net voor het weekeinde moeten we er veel tussendoor doen. Deze meneer moet over drie dagen naar de tandarts om een kies te trekken, dat betekent dat zijn stollingstijd tijdelijk moet worden terugge bracht anders bloedt hij te veel. Wij maken een briefje klaar voor zijn tandarts en geven hem een andere dosering". Computer gegevens en uitslagen de patiënten worden per dag ingevoerd en door de computer onmiddellijk verwerkt. "We moeten snel werken, anders heeft het geen nut", meent Cora van Leeuwen. Broekmans en an dere artsen bekijken deze uit draaien om daarna per patient de dosis voor de volgende periode vast te stellen. Deze dosering wordt de patiënt schriftelijk meegedeeld op een doseringska lender, waarop ook de volgende controledatum staat vermeld. Broekmans: "Niet elke behande ling verloopt zonder problemen. Maar we proberen door allerlei controles de kans op moeilijkhe den zo klein mogelijk te houden. Soms is het een hele klus om te achterhalen waarom iemand niet goed op de voorgeschreven dose ring reageert. Dat betekent voor de patiënt even wat narigheid, maar in het algemeen kan ik wel stellen dat het 'leven met de trombosedienst' geen al te grote problemen oplevert". De staat van patiënt X komt bin nen. Na een vakantie in Indone sië, waar hij een buikloop heeft opgelopen, is zijn stollingstijd boven de driehonderd seconden gekomen. "Veel te hoog", roepen verontruste verpleegkundigen. "Broekmans moet maar bekij ken hoe deze patiënt verder op nieuw moet worden geregeld". Deze gelegenheid wordt door hem aangegrepen om vluchtig de vijf entwintig achterliggende jaren te bekijken. "We hebben hier in Ne derland gekozen voor de opzet van aparte instituten. Dat is vol gens mij een goede keuze ge weest. Deze therapie is moeilijk. Ze eist ervaring en zorgvuldig heid. Een arts kan dat er niet even bij doen. De trombose dienst bestrijkt nu op een paar witte plekken na, heel Neder land. Hoe over vijfentwintig jaar de trombosedienst zal werken kan ik nu niet voorspellen. Zeker is wel dat er nog patiënten met trombose zullen rondlopen." 3ASKIA STOELINGA LEIDEN - De PSP vindt - als er dan bezuinigd moet worden - de rechtswinkel en het sociaal-cul tureel werk veel belangrijker dan recepties, een dienstauto of de Stichting Leidse Binnenstad. Dat schrijft de partij in een toe lichting op de moties die bij het debat over de begroting '82 zul len worden ingediend. "Als de raadsleden 7.5 procent moeten inleveren van een ver goeding die ruim onder het mini mumloon ligt - voor een baan die voor serieuze raadsleden toch ze ker een volledige dagtaak in houdt - dan vraagt de PSP zich af waarom er dan niets van de wet houderssalarissen af kan. die toch zo'n ton bruto per jaar be dragen". De partij doet ook het voorstel om van de functie van hoofd van een basisschool een duo-baan te ma ken Het hoofd (dus eigenlijk de hoofden) zou(den) zo veel moge lijk een onderwijstaak moeten behouden en mag (mogen) geen los van de overige leerkrachten staande managerfs) worden. De PSP vindt verder dat er regels moeten komen voor het werken met beeldschermen. Het perso neel zou beschermd moeten wor den tegen eventuele risico's van de automatisering. Gedacht wordt onder meer aan periodie ke medische controle en ver plichte rustpauze's. Het verbod om zich langer dan vijf minuten op te houden bij open bare toiletten wordt volgens Van der Putten door veel homofielen als discriminerend ervaren. Hij wil het desbetreffende artikel in de algemene plaatselijk verorde ning daarom schrappen. Van der Putten vraagt het college om haast te maken met het op zetten van experimentele projec ten voor de werkgelegenheid. Verder heeft de partij samen met PPR en CPN moties ingediend over de onwenselijkheid van atoombewapening en atoom schuilkelders. LEIDEN - Bij een inbraak in het gemeente-archief aan de Boisot- kade in de nacht van maandag op dinsdag is voor duizenden guldens schade aangericht. Na dat de toegangsdeur was gefor ceerd werden uit de hal een an tieke eikenhouten boekenkist en enkele tinnen borden ont vreemd. "De revolutionairen van toen zijn de conservatieven van nu". Velen hebben het al ge zegd en de Leidse jurist-so cioloog C.J.M. Schuyt zei het ze eind oktober in het univer siteitsblad Mare na. Ter intro ductie: Schuyt is één van de hoofdrolspelers in het con flict aan het Sociologisch In stituut bij de Leidse universi teit. Samen met collega- hoogleraar M. van de Vall is hij ten strijde getrokken te gen het contigent weten schappelijke (hoofd)mede- werkers dat ten tijde van de democrateringsgolf op het in stituut werd aangesteld en nimmer blijk heeft gegeven van een grote werklust. De goeden niet te na gesproken, zoals beiden daar direct aan toevoegen. "Als je iets in het onderwijs wil de veranderen dan kreeg je te horen: het is hier traditie", zo lichtte Schuyt zijn opmer king toe. Inmiddels hebben de revolutionairen/conserva tieven teruggeslagen met een zogenaamde Negenpunten verklaring, die gisteren op het Sociologisch Instituut werd verspreid. Het woord 'terugslaan' zullen de zes on dertekenaars van het epistel zelf overigens niet gebruiken. "De Negenpuntenverklaring wil randvoorwaarden stellen voor een constructieve dis cussie", zoals één van de op stellers opmerkte. Een, watje noemt zakelijke instelling kun je ze in elk geval niet ver wijten. Openheid De Negenpuntenverklaring (het woord alleen al) leert overigens wel dat die opmer king over tot conservatief verworden revolutionairen op meer dan één manier te hanteren is. Openheid stond altijd hoog in het vaandel ge schreven van progressieven die zich eind zestig/begin ze ventig tegen de alom heer sende regentenmentaliteit keerden. De zes onderteke naars (zonder twijfel vooruit strevend van geest) hebben er nu kennelijk enige moeite Het rebellerende duo Schuyt en Van de Vall had beter de vuile was binnen kunnen houden, zo valt tussen de re gels te lezen. Het diploma van het Sociologisch Insti tuut daalt in marktwaarde, "de eenzijdige negatieve pre sentatie heeft gevolgen voor de instroom van studenten" en de medewerkers waar het om gaat, hebben minder kan sen op de arbeidsmarkt. De argumenten zijn misschien veranderd, de conclusie ech ter in het geheel niet: bezorg ons geen slechte naam en houd de rotzooi buiten de pu bliciteit. "Iedereen met het opleidings niveau en de ervaring van een hoogleraar moet weten dat interviews een zeer ramp zalige uitwerking hebben voor een instituut", staat let terlijk in de verklaring te le zen. Waar is het revolutionair elan toen gezamenlijk werd gestreden tegen het wegmof felen van conflicten? Nee, er valt Schuyt en Van de Vall wat dat betreft niet zoveel te verwijten. De discussie wordt al enige tijd binnens kamers gevoerd en de buiten wereld mag daar best van we ten. Merkwaardig in dat verband is verder dat de zes medewer kers in hun verklaring stellen "dat een constructieve dis cussie alleen vruchtbaar is als die door alle betrokkenen gezamenlijk en openbaar wordt gevoerd. Daarom zijn wij ook niet ingegaan op ver zoeken voor interviews". Dat klinkt heel mooi en ethisch, maar is om twee redenen on zin. Ten eerste: het één sluit het ander niet uit (de geplan de discussie-dag is bijvoor beeld een goed initiatief), ten tweede: interviews maken zo'n discussie pas echt open baar en als de zes weigeren via een vraaggesprek een reactie te geven op de uitla tingen van Schuyt en Van de Vall hebben ze daar alleen zichzelf mee. De kritiek blijft zo onweersproken. De Negenpuntenverklaring blijft wat dat betreft dus ook in gebreke. Schuyt en Van de Vall krijgen wel een aantal vegen uit de pan, maar hun concrete kri tiek (medewerkers die zelden of nooit iets publiceren. "Ze doen van alles; er komt alleen niets uit", schamperde Schuyt in deze krant) wordt niet even concreet weerlegd. Terecht voeren ze aan dat het aantal wetenschappelijke pu blicaties geen zalig criterium is voor het meten van werk lust, maar een alternatief wordt niet geboden. Toege geven wordt dat het weten schappelijk niveau een pro bleem is dat aangepakt moet worden, maar over de manier waarop zijn de auteurs min der duidelijk dan het door hen gewraakte duo. Gespro ken wordt over iets vaags als "de in wezen structurele pro blemen in het Nederlands ho ger onderwijs". De discussie dag op het Sociologische In stituut moet dus wel de nodi ge klaarheid brengen. Bezuinigingen Een ander hoofdstuk is het feit dat de discussie over de kwa liteit van onderzoek en on derwijs wordt gevoerd met het dreigende bezuinigings mes boven de sociologische hoofden. Het vertroebelt die zelfde discussie en zet aan tot het ongenuanceerd opkomen voor de 'eigen winkel'. (Van de Vall deed - hoe edel zijn motieven ook zijn - in feite weinig anders toen zijn vak groep Methoden en Technie ken voor inleverperikelen kwam te staan). Als het komt tot het stellen van prioriteiten worden facetten als kwaliteit en nut van on derzoek echter onvermijde lijk. De wens om die twee za ken gescheiden te houden, is dus ijdel. Het één heeft juist op dit moment alles met het ander te maken. De discussie mag om die reden dus ook niet uit de weg gegaan wor den. In elk geval heb je aan holle kreten als "Met alle pro gressieve krachten strijden voor een .offensief beleid te gen de bezuinigingen" (zie Negenpuntenverklaring) op dit moment niets. Of is dat een conservatieve gedachte? BART JUNGMAN DEN HAAG, LEIDEN - De Haagse politierechter mr. Van Overboek heeft de 34-jarige directeur H. L. van de autoplaatwerkerij en con- tructiewerken Fripex aan de Wil lem Barentszstraat in Leiden gis teren veroordeeld tot een boete van dertigduizend gulden en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar De man fungeerde als koppelbaas voor een scheepswerf in Kinder dijk. Er waren bij die transactie ongeveer 25 man betrokken. Vol gens de officier van justitie me vrouw mr. Klopper heeft de di recteur van het Leidse bedrijf daarmee ..enkele miljoenen gul dens verdiend". Zonder dat hij daarvoor toestem ming had van het ministerie van sociale zaken, zette de directeur de mannen als lassers in bij het Kinderdijkse bedrijf. Die had de lassers nodig voor een groot pro ject van de oliemaatschappij Shell, die onder de naam S.A.L.M. daar een boortoren laat bouwen. Tijdens de zitting in het Haagse Pa leis van Justitie, waarbij de di recteur met klem ontkende iets onwettigs te hebben gedaan, bleek zijn bedrijf in tegenstelling tot wat werd gesuggereerd geen besloten vennootschap te zijn. De advocaat van de directeur probeerde daar gebruik van te maken door te stellen dat de BV terecht moest staan en niet zijn cliënt. Dat ontlokte politierechter mr. Van Over beek de woorden: „Dat is zand in de ogen strooien, zo noemen wij dat". De nieuwe gegevens van de patiënten worden per dag ingevoerd en door de computer verwerkt. Cora van Leeuwen: "We moeten snel werken anders heeft het geen nut". (Foto's Holvast).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4