Parkeer plan voor centrum HM» is Werk in Pieterskerk nog dit jaar voltooid Ook expositie over opkomst van neonazi's Negenjarig jongetje afgetuigd Terreinen verhuren; tarieven automaten verhogen Leidse stadsrubriek WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 LEIDEN - Een 24-jarige Leide- naar is gisteravond rond kwart voor zeven aangehou den in de hal van het centraal station omdat hij daar een ne genjarige jongetje had afge tuigd. Het slachtoffertje reed op zijn fiets door de stationshal en raakte de 24-jarige man. Deze wond zich daar zo over op dat hij zijn jeugdige 'belager' te lijf ging. Verontwaardigde toeschou wers belden de politie die de man even later aanhield. Het fietsertje kon zonder ernstige verwondingen het 'strijdto neel' verlaten. Stichting kampt met geldzorgen De Pieterskerk die volgend jaar gebruikt kan worden. LEIDEN De restauratie van ae Pieterskerk komt nog dit jaar ge reed. Op het moment wordt nog de laatste hand gelegd aan het raamwerk, verlichting en vloer verwarming. maar naar verwach ting zullen de werkzaamheden in december zijn voltooid. In janua ri kan de kerk dan, weliswaar nu als multifunctioneel centrum, in gebruik worden genomen. De of ficiële opening vindt in mei plaats. Dit zei burgemeester Goekoop gis termiddag als voorzitter van de Stichting Pieterskerk. Tegelij kertijd sprak Goekoop echter zijn grote zorg uit over een be- LEIDEN - Parkeerterreinen in de binnenstad verhuren aan een particu lier of organisatie die verder de zorg hiervoor op zich neemt. Dat is één van de voorstellen die de "grote parkeerclub" aan de gemeenteraad heeft voorgelegd. Sinds februari dit jaar heeft de club, waarin vertegenwoordi gers van verschillende gemeen telijke afdelingen zitten, verga derd over de parkeerproblema- tiek in de Leidse binnenstad. Andere voorstellen: het verho gen van de tarieven voor par keerautomaten en het bij wijze van proef plaatsen van een cen trale parkeermeter. "Ik denk dat we met deze beleids nota wel aardig uit de voeten kunnen", zei wethouder Waal van ruimtelijke ordening gister middag tijdens de presentatie. Of de gemeenteraad er ook zo over denkt moet natuurlijk nog blij ken. De parkeerterreinen die volgens de nota in aanmerking komen voor verhuur: Beestenmarkt, Garen- markt en molen De Valk. Het ir. Driessenplein en de Kaasmarkt zouden tijdelijk kunnen worden verhuurd volgens de club. In to taal gaat het om zeshonderd plaatsen. Aan de verhuur wor den vanzelfsprekend wel voor waarden verbonden. Slagbomen Zo zullen voor de terreinen, die met slagbomen moeten worden afgezet, de gemeentelijke tarie ven gelden en ze moeten 24 uur per dag zijn geopend. De par keerterreinen Beestenmarkt en Kaasmarkt kunnen volgens de club voor een deel worden inge richt tot bewaakte fietsenstal ling. Achterliggende gedachte: de behoefte aan bewaakte stal lingen is de laatste tijd door de toename van diefstal enorm ge stegen. In het rapport van de parkeerclub wordt ook melding gemaakt van het feit dat het wenselijk is op bepaalde plaatsen in de stad cen trale parkeermeters te plaatsen. Want wat blijkt: de opbrengst van deze apparaten is per par keerplaats aanzienlijk groter dan die van de afzonderlijke parkeer meter. Bovendien worden de centrale meters lang niet zo snel vernield als een afzonderlijke meter. Een firma heeft zich inmiddels De- re id verklaard een automaat op proef te leveren. Het tussen de rijbanen gelegen parkeerterrein op het Stationsplein komt vol gens de club in aanmerking voor plaatsing. Hiervoor zou 20.000 gulden geïnvesteerd dienen te worden, terwijl de jaaropbrengst naar schatting 40.000 gulden be draagt. Als het aan de parkeerclub ligt zul len de tarieven voor parkeerme ters het volgende jaar niet wor den verhoogd, omdat het aanpas sen een te dure aangelegenheid wordt. De tarieven van automa ten daarentegen worden wel hoogd: van één gulden per nu naar 1,50. Concentratie concentratie komen van meters en automaten. Politiewoordvoer der La Rivière: "Dat is nodig, omdat meters zoals iedereen weet nogal eens onder handen worden genomen door vandalen. Dat is een groot probleem". De zes controleroutes en twee ge biedjes waar de club aan denkt zijn in een uur te controleren. Wil dit plan doorgang vinden, dan moeten er echter wel zo'n 250 meters worden verplaatst. In aanmerking voor verplaatsing komen volgens de club meters die staan in de Doezastraat, Ho ge woerd, Langegracht, Leven daal, Stationsplein en Wasse- naarsweg. Maar voordat een en ander gebeurt wordt er wel over legd met de buurt. Er zal overigens ook bekeken wor den of het winkelend publiek op koopavonden en zaterdagen par ticuliere parkeerterreinen kan gebruiken. De Stichting Leidse Binnenstad is over deze zaak aan het praten met het hoogheem raadschap Rijnland. Het gaat om het terrein aan de Boommarkt. Het gemeentebestuur zelf onder handelt met de universiteit over het gebruik van de parkeerkel ders die aan de Witte Singel ko- Het parkeerterrein op het Stationsplein. Op deze plaats zou een proef et een centrale parkeermeter kunnen worden genomen. (Archieffoto). grotingstekort van 2,7 miljoen voor de stichting De totale kos ten van de restauratie, zo'n tien miljoen, worden namelijk niet helemaal door subsidies gedekt Uit hoofde van de bezuinigingen komen er zelfs tonnen minder binnen dan waarop gerekend is. Dit is er de oorzaak van dat de zuidelijke bijgebouwen van de Pieterskerk nog niet in de stei gers staan De bezuinigingen van het rijk. het aandeel dat de stichting toch al voor zijn rekening zou nemen en de kosten van het meubilair, ma ken dat er een gat van 2,7 miljoen gulden is ontstaan. Hoe dit gat moet worden gedicht is nog niet bekend. De Stichting Vrienden van de Pieterskerk, in 1974 opge richt om herstel en behoud van het monumentale kerkgebouw te bevorderen, zal in elk geval proberen de Pieterskerk bij een breder publiek in de belangstel ling te brengen. Boekje Een van de middelen daartoe is het net uitgekomen boekje "Graven in de Pieterskerk". In dit boek werkje wordt de geschiedenis van het uit 1121 stammende goti sche bouwwerk uiteengezet. Ook passeren de restauratie en de daarbij gedane vondsten de re vue. Zo zijn er onder de zerken in de kerk verschillende skeletten gevonden van onder andere de Boerhaaves. Verder werden er vele voorwerpen aangetroffen, zoals pijpekoppen, tegels, lies- breukbanden, haarspelden en di verse munten. Al de vondsten worden teruggebracht in de kerk. De opbrengst van "Graven in de Pieterskerk" komt, naast een aantal schenkingen, in de restauratiepot van de Pieters kerk. Burgemeester Goekoop denkt ver der dat het ministerie van CRM een morele plicht heeft om de fi nanciële afwikkeling van de res tauratie tot een goed eind te brengen. In 1974, toen de kerk in een zeer slechte staat verkeerde en zelfs onder de slopershamer dreigde te komen, weigerde het rijk om de restauratie ter hand te nemen. Aangeraden werd een stichting in het leven te roepen die de restauratie kon beheren. Deze Stichting Pieterskerk meent hierin nu een morele toe zegging te hebben dat het rijk ook helpt om de restauratiekos ten goed af te wikkelen. Centrum Uit de exploitatie van het gebouw kan het benodigde geld in elk ge val met komen Vanaf januari moet de Pieterskerk weer een centrum van Leiden zijn waar ac tiviteiten als concerten, thcate- ropvoenngen, beurzen en ten toonstellingen worden gehou den. De universiteit zal de kerk bovendien als examenruimte ge bruiken. Langs de wanden van de kerk wordt een permanente tentoonstelling ingericht over de geschiedenis van de kerk als cen trum van Leiden. De bezoeker vindt de oude banken van de kerk, die uit het schip werden ge haald, terug in het kerkkoor Voor alle activiteiten ontvangt de stichting natuurlijk een huur- som. Bij een zeer intensieve ver huring hoopt de stichting echter net uit de onderhoudskosten van drie ton per jaar te komen. Al leen aan energiekosten gaat na melijk al een ton per jaar op. De stichting heeft wel op andere punten wat geld kunnen sparen. Zo is de kerk niet bepleisterd, een winst van vier ton, en zyn de huisjes van de Pieterskerk niet bij de restauratie betrokken. Die zullen nu de komende twee jaar worden opgeknapt via een rege ling van de ministeries van Volkshuisvesting en CRM De huren van de woningen zullen daarbij met zo hoog stijgen dat de huidige bewoners ze met meer kunnen opbrengen. Van der Stoel spreekt over ontwapening LEIDEN - Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) is woens dag 18 november in Leiden. In het Academiegebouw (zaal 11) aan het Rapenburg 73 spreekt de bewindsman over de rol van Ne derland bij de kernontwapening. Dit zogenaamde actualiteitencol lege - georganiseerd door Stu dium Generale begint om kwart over twaalf 's middags en duurt tot een uur. Daarna is er nog tot twee uur gelegenheid tot het stel len van vragen. Het college is voor iedereen toegankelijk. LEIDEN - Bij een radarsnelheids- controle op de Lammenschans- weg gisterochtend tussen negen en elf uur is van ruim vijfhon derd auto's de snelheid gemeten. Er bleken 32 automobilisten te hard te rydcn De hoogst geme ten snelheid bij een van 50 km per uur was t In bibliotheek LEIDEN "Een tentoonstelling over het hedendaagse fascisme hoort thuis bij de Cleveringa-ex- positie (Over het verzet tegen het nationaal-socialisme in de Hitier- periode). De strijd tegen het fas cisme houdt niet op in 1945". Han Pronk en Jos Posthuma hebben het over de organisatie van een foto-tentoonstelling over de opkomst van het nieuwe nazi dom in de Bondsrepubliek Duitsland. Zij willen met de foto-tentoonstel ling een beeld geven van de he dendaagse situatie, terwijl de Cleveringa-expositie zich alleen met het verleden bezighoudt. Pronk en Posthuma kregen ech ter van de gemeente te horen, dat de ambassade van de Bondsre publiek bezwaren zou hebben, wanneer beide tentoonstellingen in dezelfde ruimte worden ge houden. Met de ambassade - die medewer king verleent aan de Cleveringa- tentoonstelling - zouden hierover mondelinge afspraken zijn ge maakt. De 'officiële' tentoonstel ling wordt van 12 tot 29 novem ber gehouden in de benedenzaal van de Burcht. Pronk en Posthuma hebben onder dak weten te vinden op enkele meters afstand: De openbare bi bliotheek stelde welwillend ruimte beschikbaar. "Het is niet zo dat we een tegen-tentoonstel ling hebben willert organiseren. Juist niet. Maar de opkomst van de neo-nazi's in Duitsland is schrikbarend. Daar kun je niet omheen. We willen de bezoekers van de Cleveringa-expositie dan ook uitnodigen om een kijkje te nemen aan de overkant". Berufsverbote De foto-tentoonstelling bestaat uit een selectie uit het werk van de Nederlandse fotograaf Oscar van Alphen, die jarenlang in de Bondsrepubliek heeft gewerkt. Het werk is uitgeleend door het gezaghebbende Internationale Instituut voor Sociale Geschie denis van de Universiteit van Amsterdam. De expositie wordt op dezelfde da ta gehouden als de Cleveringa- tentoonstelling en is te bezichti gen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. De organisatoren van de heden daagse expo willen ook aandacht besteden aan de kwestie van de Berufsverbote (het weren van met name communisten uit ba nen bij de overheid). "De laatste tijd is er een duidelijke verscher ping te bespeuren. Dat kan ook gevolgen hebben voor het perso neel van de Leidse zusterge- meente Krefeld". Pronk en Posthuma vinden het overigens merkwaardig dat de fractievoorzitters van de politie ke partijen in de Leidse gemeen teraad protesteren tegen de gang van zaken in Krefeld en dat het Leidse gemeentebestuur tegelij kertijd eerdergenoemde afspra ken maakt met de Duitse ambas sade. De mast in Kan de Nederlandse Bioscoop bond nu de mast in ja of nee? De bioscoopbond wil dat de zendmast in Oegstgeest op slot gaat voor piraten die ille gaal speelfilms uitzenden. Pi raten zoals Nederland 3, die zelfgemaakte programma's uitzenden, kunnen wat de bond betreft rustig hun gang gaan. Maar zodra er een pi raat als Rainbow Network op de kabel-buis verschijnt moet het signaal waarop zo'n piraat binnendringt, worden uitgeschakeld. Rainbow Network zendt im mers aan de lopende band op de vrijdagavond speelfilms uit ('Piranha's', 'Grijpstra en De Gier', 'Diamonds are fore ver', 'Startrek', 'Starwars' en 'Mash'). Rainbow is dus een concurrent van de Leidse bioscopen terwijl er geen cent auteursrechten wordt betaald. De bioscoopbond denkt daar een einde aan te kunnen ma ken door middel van een kort geding. In Amsterdam heeft de bond enkele weken gele den een soortgelijk geding winnend afgesloten. De bond en raadsman Peper- koorn zijn door het Amster damse succes op hol gesla gen. In eendrachtige samen werking hebben zij een vloedgolf van dreigbrieven over het land uitgestort. Overal waar piraten actief zijn, willen zij mensen achter de knoppen hebben die in grijpen zodra er illegaal een speelfilm wordt uitgezonden. Op het stadhuis in Leiden werd in eerste instantie om de dreigbrief gelachen. Nog har der werd gelachen toen bleek dat Leiden als kabel-beheer der voor de rechter was ge daagd. Immers, de Leidse ka bel wordt niet beheerd door de gemeente maar door de 'Gemeenschappelijke Rege ling Antenne-energie-voor ziening'. Een club waar de Leidse wethouder Jos Fase "toevallig" voorzitter van is. De bioscoopbond en Peper- koorn waren dus aan het ver keerde adres. Gemeentevoor- lichter Jan Lelieveldt zei wei nig zin te hebben om "die lui aan hun neus te hangen dat ze hun dreigementen beter aan een ander adres hadden kunnen richten". Maar John Olivier, secretaris van de Ge meenschappelijke Regeling, vindt dit "onbehoorlijk be stuur". Olivier heeft de dwa lende uitdagers op het juiste spoor gezet en hun laten we ten dat ze met hun dreige menten bij hem moeten zijn. Maar kennelijk zijn de bond en Peperkoorn nog steeds de kluts kwijt. Mr. Peperkoorn wil in elk geval geen com mentaar geven en verwijst ons met een nogal overspan nen stem naar de bioscoop bond. Bij de bond weet nie mand wat er nu precies gaat gebeuren. Of wij ons licht maar eens bij mr. Peper koorn willen opsteken... Op het stadhuis en bij de Ge meenschappelijke Regeling wachten ze geduldig af. Dat doen de piraten van Rainbow Network ook. Een woord voerder van Rainbow zegt niet te verwachten dat de mast in Oegstgeest straks zo maar op slot gaat. "Ook al zou dat gebeuren dan blijven er nog andere mogelijkheden om op de buis te verschijnen. We denken bijvoorbeeld aan overdag uitzenden. En, wie weet, is het in de nabije toe komst mogelijk om via een satelliet binnen te dringen". Ondertussen zijn de Rainbow- medewerkers aan het uitzoe ken hoe hun doel, "irritatie- vrij amusement brengen, dus geen porno", op een legale manier kan worden verwe zenlijkt. "We zouden bijvoor beeld dolgraag een uur of drie per week een kanaal wil len huren. In dat geval zijn we bijvoorbeeld best bereid om auteursrechten te beta len. We willen alles het liefst zo legaal en netjes mogelijk doen". Dat ook een 'legale' piraat niet op al te veel medewerking van de bioscoopbond hoeft te rekenen, blijkt uit de woor den van het Leidse bondslid L. van Praag Deze directeur van de bioscopen Studio en door René van der Velden Jaap Visser Reugebnnk: Buikhuisen fru streert besluit. Lido één tot en met vier, noemt piraterij diefstal. "Pi raten werden vroeger van zee geschoten"... Paronoia De bezem gaat door de vak groep 'strafrecht' van de Leidse universiteit. De on derlinge verhoudingen zijn verziekt. Een commissie van goede diensten verricht on derzoek om orde op zaken stellen en ruzies bij te leggen tussen professor Melai en medestanders enerzijds en professor Buikhuisen en me destanders anderzijds. Waar onderzoek vAn Buikhuisen al jaren door gekissebis niet van de grond komt. lukt on derzoek néér hem binnen een handomdraai Het criminologisch instituut van Buikhuisen is een onder deel van de vakgroep 'straf recht' (voorzitter Melai) die weer een onderdeel vormt van de rechtenfaculteit (voor zitter Reugebnnk). Sinds professor Buikhuisen aan het hoofd staat van logisch instituut, is het insti tuut zo niet één van de be kendste dan toch wel één van de beruchtste instituten in Nederland en omgeving. Het instituut van Buikhuisen wil biosociaal onderzoek doen naar oorzaken van agressief of crimineel gedrag. Wat betekent dat? Geruchten willen dat Buikhuisen her senoperaties by gedetineer den wil verrichten of boeven en schurken voor hun eigen bestwil wil volproppen met medicijnen. "Absurde geruchten" zegt Buikhuisen verontwaardigd, "absurd". Maar hoe vaker hy het woord 'absurd' in de mond neemt, hoe meer zijn instituut de schijn tegen krijgt. De rest van de vak groep 'strafrecht' zit in haar maag met Buikhuisen en zyn omstreden 'biosociaal' onder zoek. De 'goede naam' van de vakgroep wordt er niet beter op Buikhuisen van zijn kant is - al dan niet terecht - een beetje paranoïde geworden. Als een klein kind in de hoek klaagt hij voortdurend dat de boze buitenwereld het steeds weer op zijn instituut gemunt heeft: "Zowel de vakgroep als de faculteitsraad spreekt nog steeds van de omstreden onderzoekplannen van ons instituut Alsof het hier gaat om projecten die een gevaar vormen voor de proefperso nen, om nog maar met te spreken van onze samenle ving". Buikhuisen ervaart het evenzo als "discriminerend" dat de faculteitsraad zijn onderzoek wil stoppen in een speciale werkgroep van wetenschap pers: "Dat is de zoveelste constructie waarin ons insti tuut landelijk bezien een uit zonderingspositie inneemt". Met andere woorden Buik huisen voelt zich al meer dan genoeg op de vingers geke ken door de vakgroep 'straf recht' en een ethische com missie. Nu ook die werk groep nog... Maar intussen was het instellen van zo'n werkgroep wel een besluit van de faculteitsraad. Dus grommen de faculteits raad en de professoren Melai en Reugebnnk want Buik huisen heeft het besluit "op ontoelaatbare wyze" gefru streerd Professor Buikhui sen heeft namelyk slechts her en der enkele telefoontjes laten plegen om (een maand later dan Melai het wilde) tot de 'conclusie' te komen dat de instelling van een werk groep met mogelyk is "Een loyale uitvoering van een besluit van de faculteitsraad is wat anders dan enkele tele foontjes plegen", moppert van zo'n werkgroep wekken de indruk dat er met de plan nen van ons instituut toch wel iets aan de hand moet zijn", meent Buikhuisen daarentegen "Dit soort beeldvorming bemoeilijkt in hoge mate ons werk". Om de beeldvorming te veran deren flikte Buikhuisen het onlangs om zyn criminolo gisch instituut op eigen houtje om te dopen in insti tuut voor forensische ge- dragskundc Weer ruzie Pro fessor Reugebnnk witheet. Professor Melai sprong op tilt "Met deze man kan ik niet leven. Buikhuisen treedt eigengereid op en knikkert met mensen". Buikhuisen wil het liefst een ei- gen(gereide) zelfstandige vakgroep. "Het is aan de Ne derlandse universiteit nor maal dat afdelingen crimino logie een zelfstandige vak groep vormen" De commis sie van goede diensten zal on derzoeken of het instituut van Buikhuisen een eigen le ven mag gaan leiden en waar naar toe Bovendien zal deze driemanscommissie (te we ten de faculteitsmedewer- kers Feldbrugge. Kooymans en Van der Heyden) onder zoeken waarom de verhou dingen binnen de vakgroep zo verziekt zyn en hoe het be ter kan. Voer voor sociologen, lykt 't Voeren die tenminste ook wat uit

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3