Hoog spel Britse bladen De zorgen van Hoogovens na mislukken fusie Beurs Amsterdam VS in actie tegen dumpenvan staal Bingo-oorlog op rand afgrond marktberichten 'Breed overleg'nachtwerk vrouw WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 ECONOMIE PAGINA 21 Kort zaKelijK Vliegtuigbouw De staatsbedrijven voor vliegtuig bouw in Frankrijk en Italië, Ae rospatiale en Aeritalia, hebben besloten samen een vliegtuig voor korte afstanden te gaan bouwen dat over een jaar of vier op de markt moet komen. De twee fabrieken hebben goede hoop op een belangrijke aandeel in de markt voor dat soort vlieg tuigen, die voor de komende twintig jaar op 3700 stuks wordt geraamd. Het nieuwe vliegtuig, de ATR 42, krijgt twee turbopropmotoren van Pratt and Whitney in Cana da. Er zal ook een vrachtuitvoe ring worden aangeboden. Het vliegbereik wordt 1300 kilomter. De twee fabrieken zeggen al zes tig bestellingen binnen te heb ben. In totaal hopen ze op 900 or ders. Opvolger Zijlstra De president van de Zwitserse Na tionale Bank, Fritz Leutwiler, wordt de opvolger van Jelle Zijl stra als president van de Bank voor Internationale Betalingen (BIS) in Bazel. Zijlstra treedt bij de "centrale bank van de centra le banken" af omdat hij op 1 ja nuari a.s. zijn functie als presi dent van de Nederlandsche Bank neerlegt. Leutwiller, die president van de Zwitserse cen trale bank blijft, werd gisteren gekozen in een bestuursvergade ring van de BIS. Het bestuur van de BIS komt maandelijks bijeen om het beleid van de centrale banken te coördineren. Meer werk Het aantal arbeidsplaatsen in de fijnmechanica en elektronica neemt de komende 5 jaar met 10 tot 12.000 toe. Dit betekent een stijging van de werkgelegenheid in deze branche met ruim tien procent. Deze verwachting heeft A. Kauling, directeur van het Mi cro-centrum, gisteren uitgespro ken bij de opening van Markt-in- fo '81, een manifestatie in de En- schedese vestiging van het Mi cro-centrum. Markt-info '81 is bedoeld ohi de samenwerking tussen hoogwaardige indus trieën te stimuleren met als be langrijkste doel de uitbreiding van de werkgelegenheid. ^Polaroid NEW YORK (Reuter) - US Steel, de grootste staalfabriek in de Verenigde Staten, is van mening dat 25 tot 30 staalfabrieken in het buitenland zich schuldig maken aan dumping van staal op de Amerikaanse markt, dat wil zeg gen aanbod tegen prijzen die de produktiekosten in het land van herkomst niet goedmaken. De maatschappij is van plan op 1 de cember een klacht bij de Ameri kaanse autoriteiten te deponeren vergezeld van de eis tot de instel ling van compenserende heffin gen. Naar in New York werd vernomen gaat het om staalfabrieken in ne gen landen. Daarbij zouden ze ven landen van de Europese Ge meenschap zijn. Volgens US Steel wordt het de buitenlandse staalfabrieken mogelijk gemaakt onder de prijzen van de Ameri kaanse fabrieken te werken doordat Europese regeringen subsidies verschaffen. De maat- schappij wilde nog geen namen van Europese producenten noe men. Volgens haar woordvoer der gaat het om zeventig procent van de Amerikaanse staalinvoer. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft verleden week mee gedeeld dat het zelf van plan is klachten tegen de buitenlandse staalfabrieken in te dienen. Vol gens US Steel zal het daarbij ech ter maar om zeventien procent van de Amerikaanse staalimport gaan. De maatschappij vindt de actie van het ministerie niet voldoende om een eind te maken aan de voort durende toeneming van de staal invoer, die in au^istus 25 pro cent van de Amerikaanse markt bereikte. De staalproduktie in de Verenigde Staten is tot dusver dit jaar bijna vijftien procent groter geweest dan in het overeenkomstige tijd vak van het vorige jaar, zo blijkt uit cijfers van het American Iran Steel Institute. Desondanks houden de staalfabrieken in de Verenigde Staten vol dat ze ern stig te lijden hebben van de in voer, vooral doordat een inzin king van de wereldmarkt voor buitenlandse producenten aan leiding is om steeds meer staal in de Verenigde Staten aan te bie den. Daarbij wordt naar hun me ning met oneerlijke prijzen ge werkt. De Europese Commissie ontkent dat de staalexport van de ge meenschap naar de VS op eni gerlei wijze verantwoordelijk is voor de moeilijkheden van de Amerikaanse staalfabrikanten. Een woordvoerder van Estel (Hoogovens - Hoesch) heeft des gevraagd gezegd dat noch de Ne derlandse noch de Duitse tak van het concern staal op de Ame rikaanse markt dumpen en der halve niet ontvankelijk zullen zijn voor eventuele Amerikaanse klachten. LONDEN (Reuter) - In een felle concurrentieslag om de gunst van de lezer heeft een deel van de Britse kranten wereld zich op het bingo-spel gestort. Ingewijden spre ken van de "dans des doods" en vragen zich af welke krant het eerst het loodje zal leggen. Polaroid Corporation is bezig met een reorganisatie die voor 1000 personeelsleden, 6 pet van het to taal, de mogelijkheid schept ver vroegd uit te treden. In Neder land zullen 18 arbeidsplaatsen vervallen doordat een aantal funkties op het Europese kan toor in Amsterdam worden on dergebracht bij dochtermaat schappijen in andere Europese landen, aldus een mededeling van Polaroid. In Nederland heet Polaroid drie vestigingen: het Europese coör dinatiekantoor in Amserdam, het verkoopkantoor in Maarssen- broek en de filmfabriek in En schede. LEIDEN - Groenteveiling: Datum 11- 11-1981. Appels 1,58-1,84, Andijvie 0,46-1,01, Snijbonen 4,20-6,70, Boerenkool 0,35- 0,51, Rode Kool 0,31-0,42, Groene kool 0,53, Spitskool 0,73-0,76, Prei 0,47-0,84, Spruiten A 0,83-0,92, Spruiten B 0,89- 0,92, Spruiten C 0,77-0,83, Spruiten D 0,88-1,26, Uien 0,32-0,81, Winterpeen 0,30, Witlof 2,00-3,60, Knolselderij 0,33- 0,66, Sla 0,19-0,40, Bleekselderij 0,70- 0,78, Peterselie 0,63-0,70, Radijs 0,56, Selderij 0,58-0,69, Paprika kg. 0,55, st. 0.14-0.55 KATWIJK AAN DEN RIJN. Groente veiling: 10 november. Andijvie per kg. 1,~ - 1,07.' Boerekool per kg. 43-54, Rode kool 0,47, Groene kool 0,42-0,48, Spitskool 0,67, Bos- peen II 99-1,35, Waspeen AI per kist 6,-- - 8,50, Waspeen All per kist 3,20- 7,40, Waspeen BI per kist 9,50-12,80, Waspeen Bil per kist 95-6,50, Was peen CII per kist 4,30-5,60, Aanvoer 808.000. Prei A per kg. 0,62-0,69, Ra dijs (bos) 0,71, Schorseneren A 2,03- 2,12, Schorseneren B 1,09-1,50, Schor seneren C 0,21-0,24, Peterselie (krul) 0,43-0,46, Bloemkool 6 per bak I 2,29, 6 II per bak I 1,47-1,52, 8 I per bak I 1,45-1,76, 8 II per bak I 1,- - 1,20, Bloemkool 10 I per bak I 1,17. Aan voer 1114. Acht landelijke dagbladen beste den miljoenen ponden aan een poging nieuwe lezers te winnen door in te spelen op de populari teit van bingo, een kansspel met cijfers dat ook in ons land niet onbekend is. In het krantenbin- gospel worden prijzen uitgeloofd die tot 100.000 pond gaan, dat is ongeveer 458.00 gulden. Volgens de bladen die er mee werken is hun oplage spectaculair geste gen, maar insiders vrezen dat de enorme bedragen die aan het spel worden besteed tot zelf moord van de krant kunnen lei den. Krantenbingo werd gelanceerd door provinciale bladen. De op zet was bescheiden, maar werd een miljoenenzaak toen in juni de Londense Daily Star ermee begon. Andere landelijke bladen volgden al snel en men verwacht dat de "bingo-oorlog" de kranten tegen het einde van dit jaar meer dan twintig miljoen pond (ruim negentig miljoen gulden) zal hebben gekost. Krantenbingo werkt als volgt: de krant verstrekt kaarten aan zijn lezers. Daarop staan reeksen ge tallen. Elke dag publiceert de krant een lijst met willekeurig gekozen cijfers, die de lezer op zijn kaart moet afstrepen. Als hij een rijtje vol heeft kan hij zijn prijs opeisen. Het bingo-effect zou verbazing wekkend zijn. Zo zou de oplage van de Star met 100.000 exempla ren per maand zijn gegroeid en zijn grote concurrent The Sun, behorend tot het concern van de Australische persmagnaat Ru pert Murdoch, zegt zijn oplage binnen enkele maanden van 3,6 miljoen op 4,1 miljoen exempla ren gebracht te hebben. Andere kranten, met name de Dai ly Mirror, waren wel gedwongen mee te gaan doen. Midden okto ber zaten acht dagbladen en een zondagskrant in de bingo-slag. Grote koppen op de voorpagina beloven de koper van de krant kansen op enorme geldprijzen. Jaren dertig Graham Murdock, die verbonden is aan het centrum voor massa communicatie van de universi teit van Leicester, zegt dat de "bingo-oorlog" herinneringen oproept aan de felle concurren tieslagen in de jaren dertig. Het verschil met toen is echter dat de kranten nu om een kleinere markt vechten. In de laatste twintig jaar, zegt Murdock, zijn de oplagen mede door de concur rentie van de televisie gedaald. Stijgende produktiekosten dre ven de prijzen op en de verkoop naar beneden. In een vertwijfel de strijd om hun bestaan grepen Men is zich er bij die kranten van bewust dat het niet alleen de le zers zijn die gokken. Mike Mol- loy, hoofdredacteur van de Daily Mirror zegt: "Het lijdt geen twij fel dat de kranten poker spelen met enorme inzetten" en hij ge waagt van "een toestand als in de eerste wereldoorlog". Intussen gaat bingo verder, een beetje vanuit de hoogte bekeken door de meer serieuze bladen als de Times, de Daily Telegraph, de Guardian en de Financial Times, die nog niet door de bingo-koorts zijn aangetast. Amsterdam wil deel werk bij Ford behouden AMSTERDAM (ANP) - Nu de plannen van Ford om de produk- tie-afdeling in Amsterdam te sluiten in een eindfase zijn geko men bepleiten B en W van de hoofdstad het zoeken naar moge lijkheden om niet alleen het ver koopapparaat van Ford in Am sterdam maar ook de assemblage van de zware vrachtwagen Transcontinental overeind te houden. Het college zal onder zoeken of in ieder geval dit on derdeel van het concern voor de Amsterdamse werkgelegenheid behouden kan blijven. Leerling-bakkers strijden morgen in Wageningen om de "Zilveren Bak kershoorn". Op de foto een tweetal deelnemers aan de wedstrijd, die wordt gehouden in het kader van de Nationale Kampioenendag Brood- en Ban ket-bakken, met hun zojuist gebakken produkten. Nog geen duidelijkheid voor Fri d'Or DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Hedy d'Ancona van emancipatiezaken kan de meeste vrouwen die in dienst zijn van het aardappelverwerkende Fri d'Or in Bergen op Zoom nog geen duidelijkheid ge ven over de vraag of zij straks nachtarbeid zullen mogen verrichten -en dus hun baan zullen kunnen houden. Het Bergse bedrijf is enkele maanden terug op een drieploegendienst overgegaan en wil alleen maar werken met mensen die 's nachts mogen arbei den: op dit moment is er een verbod op nachtarbeid voor vrouwen. De WD-Tweede Kamerleden Nij- pels en Dees hadden de staatssecretaris gevraagd om Fri d'Or toestemming te geven om in 't kader van een experiment nachtarbeid wél toe te staan, waardoor de vrouwen dus hun baan zouden kunnen houden. Een besluit daarover moet nog genomen worden. Er moet, zegt staatssecretaris d'Ancona, nog in brede kring overleg worden gevoerd over nachtarbeid voor vrouwen. Zij herinnert eraan dat de FNV voor alsnog tegen is, maar in eigen kring wil overleggen over de vraag of nachtarbeid voor vrouwen al dan niet acceptabel zal zijn. De FNV is door de staatsse cretaris uitgenodigd voor een gesprek over de expe rimenten die al aan de gang zijn en de kansen voor Fri d'Or op dit gebied, net zoals er uitnodigingen zijn gestuurd aan het CNV, de Raad van Overleg voor Middelbaar en Hoger Personeel em de Raad van Centrale Ondernemingsorganisaties. Dat over leg moet op korte termijn resulteren in een definitief standpunt van D'Ancona's departement. Tot zolang zal Fri d'Or mannen inschakelen om het werk 's nachts te kunnen doen. Tot op het moment waarop er een ja of nee van sociale zaken zal zijn, blijven elf vrouwen via START werken bij het Berg se bedrijf. Als het ministerie met de proef akkoord gaat, kunnen zij hun banen houden. Neemt het mi nisterie echter een negatief besluit, dan verliezen zij hun werk, zoals uit de antwoorden van d' Ancona blijkt; slechts de drie vrouwen in vast dienstver band mogen dan blijven. Inmiddels zijn er van de oorspronkelijke 24 vrouwen die voor nachtarbeid in aanmerking kwamen, al zeven vertrokken. De vakbonden praten vandaag alvast met de directeur-gene raal voor de industrie van het ministerie van economische zaken over de veel grotere overheidssteun die Hoogo vens in IJmuiden nodig zal hebben na de ontbinding van de fusie met Hoesch in Dort mund. De raad van bestuur van het in 1972 gevormde Ne derlands-Duitse staalconcern houdt nu ernstig rekening met het uit elkaar gaan van beide ondernemingen. Nog geen maand geleden was de gedachte, althans de hoop an ders, tenminste naar buiten. Er wordt voor IJmuiden in middels gewerkt aan een „overlevingsscenario" Vrezen de medewerkers hier de gevolgen, hun Duitse colle ga's zullen opgewekter reage ren op de Entflechtung. De ondernemingsraad van Hoesch eiste in maart al dat er een eind komt aan de fusie. Dat was nadat voor Dort mund (eindelijk) een ingrij pend saneringsplan met ver mindering van het aantal ar beidsplaatsen bekend werd gemaakt. Dat de Nederlandse tak na de fusie jarenlang de verliezen van de Duitse tak compenseerde werd maar vergeten. De OR in Dort mund eiste naast de ontbin ding van de fusie financiële steun van Bonn en van de re gering van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen. Daarzonder zou HoeSch na melijk geen overlevingskan sen hebben. De bondsregering kwam deze zomer met een steunpro gramma voordè gehele, verre van florissante Duitse staal industrie. Daarbij gingen de gedachten uit naar een ver dere samenbundeling van krachten. Hoesch zou moe ten samengaan met Krupp Stahl. Begin oktober had ter zake een bespreking plaats door de raden van bestuur van beide bedrijven met een delegatie van de regering. Het voorstel was een geza menlijke onderneming te vormen onder de naam Ruhr- stahl, waarin de nauw aan de staalproduktie gebonden ac tiviteiten van Hoesch zouden worden ondergebracht. De overige delen van de divisie staalverwerking blijven vol gens dit voorstel onderdeel van het concern Estel. En, een voor de Nederlandse kant essentieel onderdeel van dit plan, de leveringen van IJmuiden aan Dortmund blijven doorgaan De regering reageerde positief, onder voorbehoud van de fi nanciële consequenties. Maar, de heren in Bonn wil len dat ook het staalbedrijf Salzgitter bij de bundeling wordt betrokken Daarna verklaarde de minister van economische zaken nog dat de Duitse regering niet kan accepteren dat de „goede be drijven" van Hoesch niet bij de bundeling met Krupp en Salzgitter worden betrokken. Hiermee is voor IJmuiden de lol eraf. De door de Duitse minister van economische za ken bedoelde goede bedrij ven zijn de staalverwerkende bedrijven van Hoesch, waar Hoogovens staal aan zou moeten kunnen blijven leve ren. De met Salzgitter uitge breide Ruhrstahl kan echter haar eigen, met Hoesch aan Estel onttrokken dochteron dernemingen wel bedienen. De fusie Hoogovens-Hoesch heeft dan geen zin meer en zou bij handhaving tot rare constructies leiden. Estel heeft een belang in Ruhr stal en bestaat voor de rest uit Hoogovens plus Nederlandse dochterondernemingen. Hoesch, partner in Ruhr stahl, is dan ook nog groot- aandeelhoudster in de con current Estel, lees Hoogo- Als het jongste Duitse plan doorgaat, en daar kan men rustig op rekenen, dan blijft er vanuit Nederlands stand punt gezien niets anders over dan de fusie te ontbinden. Rijst de vraag: en wat nu ver der met Hoogovens? Voor IJ muiden was tien jaar geleden de fusie met Hoesch aantrek kelijk vanwege de staal ver welkende poot van dit con cern. Üit aftetgebied gaat verloren Er zal dus compen satie elders voor moeten wor den gevoriden. Dat zal in de huidige eponoimsche situatie niet meevallen, beter gezegd, dat zal bijzonder moeilijk zijn. Hoogovens IJmuiden heeft wel twee voordelen. De ligging aan de kust en de modernise ring die het al heeft doorge voerd. Dat maakt de concur rentiepositie relatief gunstig. Die fraaie ligging was trou wens indertijd voor Hoesch het aantrekkelijke bij de fu- Ook zonder de problemen die de ontbinding van Estel met zich brengt, was overheids steun uit Den Haag al nodig en door toen nog minister Van Aardenne in pnncipe ook toegezegd. De moderni sering moest immers worden voortgezet. Van Aardenne had wel enkele voorwaarden. Een daarvan was dat de steun niet zou worden doorgesluisd naar Dortmund Dat pro bleem is dan uit de wereld De verdere modernisering zal nu moeten worden aange vuld met nieuwe activiteiten wat betreft de staalverwer king. Wie weet zit er wat aan vullende werkgelegenheid aan vast Bepalend voor de toekomst van Hoogovens - en voor het bedrag dat onze overheid er in moet steken - is uiteraard ook hoe de ontbinding finan cieel wordt geregeld. Bij het aangaan van de fusie is dat niet vastgelegd Daarvoor was het vertrouwen in het succes van de samenwerking te groot. Er zal nu dus wa keihard over moeten worden onderhandeld. Estel is de tweede en laatste Nederlands-Duitse füsie die stuk loopt op het verschil in industriebeleid tussen de bei de landen, anders gezegd op het Duitse nationale belang Europese integratie, het mocht wat! BOTE DE BOER WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN 0,00 128.0C 120.50 120,00 .Hyp. 45.70 44.10 cades 58.40 55,70 it Holding 3900 39^80 ton Groep C9.70 70.10 ns 14.30 14.30 95.30 92.80 e 82,80 81,30 BINNENLANDSE AANDELEN 115.00 116.01 215,00b 215,0i 377,00 372.5i 102,00 101.00 332,0 5.20 I. Crediet H I. Scheepsh langst Iricla GB 34.2C 7.50 92.50 62.90 193,00 41.70 1430,00 326.0 Id. 1-10 4150,00 4150,0 id 1-4 920,00 900.00 Mulder 620.00 630.00 Mijnb. W. 365,00 368,00 N aarden 24.60 24.30 Nagron 19.60 jg.eo 5.40 8.00 (Jbbinl VMF V BELEGGINGS INSTITUTEN 43.50 208 00 GOUD EN ZILVER 32760 - 33460 BUITENLANDS GELD Beursoverzlcht AMSTERDAM - De Amsterdam se effectenbeurs noteerde woensdag door de bank geno men lager Daarbij was er weinig te doen. Het beleggend publiek neemt voorlopig nog een afwach tende houding aan. aldus beurs handelaren. Een lager Wall Street en een nagenoeg overan- derde dollar droegen ertoe by, dat de internationals afbrokkel den terwijl de omzetten gering waren. In Koninklijke Olie is het aantal affaires ovengens al een paar dagen uiterst bescheiden. Zo ging dinsdag maar voor 4,6 min. in olies om Het fonds stond hiermee derde op de lyst van meest verhandelde fondsen. Normaal gesproken voert Ko ninklijke Olie deze ranglijst aan. 36.20 19.20 215,00 116,70 135.50 138 50 32AO 35.50 Koninklijke Olie daalde woensdag in Amsterdam een gulden op 1.40 Dit wa: een aan pa ing aan de prijzen die op de Amen kaan se beurs betaald worden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21