Glastuinbouw krijgt geen ruimte van raad Nieuwveen "Voor veel vrouwen is feminisme vies woord Keuken moet schoner Omleidingsweg Hoogmade blijft een lijdensweg Conclusie na drukke vergadering: Scheidende voorzitter Vrouwenraad EUy Slot: ACHTERGROND hé WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 NIEUWVEEN Het ziet er naar uit, dat de gemeenteraad van Nieuwveen geen medewerking zal verlenen aan het verzoek van gedeputeerde staten om zeventig hectare grond beschikbaar te stellen voor uitbreiding van het glastuinbouwgebied. Deze conclusie is te trekken uit de gisteren door zeer veel Nieuwveners bezochte vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Burgemeester G.J. van der Kroft liet gisteravond de voor- en te genstanders ruim aan het woord komen. Zowel onder het aanwe zige publiek als onder de raadsle den bleek verdeeldheid te heer sen over het plan de kwekers in Nieuwveen uitbreidingsmoge lijkheden te geven. Een ver deeldheid, die eerder ook al in het college van burgemeester en wethouders was geconstateerd. Zoals de kaarten nu liggen zijn er in de gemeenteraadsvergadering van 24 november maximaal drie stemmen vóór het plan te ver wachten en minimaal vier tegen. De commissievergadering werd voor deze gelegenheid in De Ringkant gehouden. De vraag is, zo zei burgemeester Van der j Kroft in zijn openingswoord, of Nieuwveen bereid is 70 hectare grond af te staan voor het regio nale belang van de glastuin- bouw. Milieu De actiegroep "Vrienden van Nieuwveen", die zegt vrijwel de gehele bevolking achter zich te hebben, verklaarde grote twijfel te hebben over de economische noodzaak van de lokatie. Glas- tuinbouw is milieu-onvriende- I lijk, tast het woongenot in Nieuwveen aan en maakt een einde aan het landschappelijk karakter van het dorp, aldus het actiecomité. Huisarts Van Dongen, die ook een actie voerde tegen uitbreiding van glastuinbouw in Nieuwveen, vond dat er geen besluit kan wor den genomen omdat er te weinig gegevens bekend zijn over de be hoefte. "Waarom Nieuwveen?" zo vroeg hij zich af, "het is al een klein dorp. "Het is al een klein dorp. Als er nog meer afgaat blijft er voor de inwoners weinig over". Velen waren het met hem eens. "Het is zalig wonen in Nieuwveen. Waarom moet deze lokatie nu juist op dit kleine peststukje, wat Nieuwveen heet, komen?" zo vroeg iemand zich af. Opgemerkt werd dat andere gebieden, zoals in eht Westland en in Klazienaveen, niet of nau welijks tot ontwikkeling zijn ge komen. Kwekers De aanwezig kwekers lieten duide lijk een andere kijk op de zaak horen. "Als mijn zoon dokter wil worden, zijn we bereid een half miljoen in die opleiding te ste ken maar een baan kan hij niet krijgen. Als hij kweker wil wor den, wat de burger niets kost maar werkgelegenheid en devie zen oplevert, zijn we niet bereid hem de mogelijkheden te ge ven", aldus een kweker. De Nieuwveners kwamen massaal glastuinbouw in hun dorp. Een andere kweker zei dat veel handtekeningen zijn gezet door Nieuwveners, die niet econo misch aan het dorp zijn geboden. "Die. burgers zeggen tegen ons: ga maar weg uit Nieuwveen. Wij kwekers zeggen tegen die bur gers toch ook niet: je werkt bij de KLM dus ga daar ook maar wo nen?" was een opmerking van een andere kweker. CDA'er Pulleman wilde wachten met de beslissing tot er i gegevens van Gedeputeerde Sta ten zijn, maar zijn partijgenoot Van der Hoorn vond dat er nu beslist moet worden: "We moe ten klaar staan, straks is het te laat". Ook het raadslid Van Ame- lunxen vond uitstel het "omzei len van kiezen". Burgemeester Van der Kroft merkt nog eens op, dat gedeputeerde staten allen het verzoek hebben gedaan of Nieuwveen bereid is over de glastuinbouwlokatie overleg te voeren. Die beslissing is niet gebonden aan de -econo mische situatie. Kosten brengt het niet met zich mee want de ontwikkeling van het gebied komt in handen van Stiveen. Op 24 november zal de gemeente raad van Nieuwveen een officieel standpunt i Eensgezind tegen loon maatregel ALPHEN AAN DEN RIJN "Mijn ideaal is dat de Vrouwenraad zichzelf overbodig maakt. Dat zal nog wel even duren, want het is nu afwisselend een stapje vooruit en dan weer een stapje achter uit. Belangrijk is dat er geen splitsing in de Vrouwenraad plaats vindt. Dat zou onzin zijn". Aan het woord is mevrouw Elly Slot, officiéél nog voorzitster van de Alphense Vrouwenraad maar sinds zes maanden wegens ge zondheidsredenen op non-actief. Op 25 november gaan de leden van de raad "brainstormen" en dan zal ook een nieuwe eventu eel een tijdelijke voorzitster uit de bus moeten komen. "Ik zou graag een jonge vrouw met inzicht in het verleden als voor zitster willen hebben", vertelt mevrouw Slot, die zelf bijna drie jaar deze functie heeft bekleed. "Het voorstel van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen om een tussentijdse voorzitster te kiezen, die dat gedurende een jaar de zaak een beetje van de buitenkant kan bekijken, kan ik wel volgen". De 57-jarige Al phense vindt dat in deze tijd, waarin de overkoepelende vrou wenorganisatie een beetje in de overgang is, de meest aangewe zen weg. Geaccepteerd Zelf was Elly Slot een voorzitster die door alle partijen, zowel links als rechts, geaccepteerd werd. "Ik kan begrip opbrengen voor christelijke vrouwen die langs een een andere weg naar emanci patie streven, maar ook voor de genen die harder willen lopen", vertelt mevrouw Slot, die zelf fe ministe is, maar tevens op het CDA georiënteerd. Haar echtge noot is voor het CDA lid van de gemeenteraad. "Voor veel vrou wen is feminisme een vies woord. In zijn diepste wezen is feminisme een vies woord. In zijn diepste wezen is feminisme een manier voor vrouwen om een grotere plaats in de maat schappij te verwerven en dat kan ook op langere termijn", meent zy. Voor haar wegen de tegenstellin gen tussen feministen en andere vrouwen dan ook helemaal niet zo zwaar. Spijtig vindt i Slot het daarom dat de i dagen die de Vrouwenraad dit jaar heeft georganiseerd een on nodige verwijdering tussen de partijen tot gevolg heeft gehad. "Het is niet noodzakelijk dat de vrouwenorganisaties in de Vrou wenraad er met hetzelfde doel in zitten", vindt de voorzitster. "Maar ze moeten het wel alle maal eens zijn dat er een over koepelende vrouwenorganisatie is". Ze betreurt het dan ook dat de Alphense Vrouwenraad tot weinig activiteiten kan komen, omdat de feministische vrou wen, van wie veel initiatieven zouden kunnen komen, geheel in overeenstemming met hun femi nistische instelling, overdag werken. Speelruimte Voor 1982 zal de Vrouwenraad toch weinig op poten kunnen zetten. Afgezien van het feit dat de Vrouwenraad in een bezin- ningsfase verkeert, wil de ge meente de organisatie geen sub sidie verlenen. De sectie maat schappelijke dienstverlening die zich onder meer bezig houdt met maatschappelijk werk voor bui tenlandse vrouwen, bejaarden- werk, de kindertelefoon en de Vietnamese bootvluchtelingen, uitgezonderd krijgen de afdelin gen weinig speelruimte. "Het zal misschien een jaar sudde ren worden", verwacht voorzit ster Slot, "maar tegenover de secties kunnen we het niet ma ken om het werk te staken. Mis schien krijgen we in 1983 meer mogelijkheden". Het voortbestaan van de Vrouwen raad vindt Elly Slot ook van groot belang voor de vrouwen in Alphen. "Vrouwen zijn nog steeds een achtergebleven ge bied", oordeelt zij. "We moeten er voor blijven vechten. De ge meente moet eens een emanciap- tiebeleid voeren. Als je nagaat dat in Egypte procentueel meer vrouwen een universitaire studie kunpen volgen dan in Neder land, dan zijn wij toch wel een ontwikkelingsland. Ik ben er ook wel voor dat minderheden, zoals jongeren die tussen wal en schip terecht dreigen te komen, geld krijgen, maar we moeten oppas sen dat de vrouwen zich niet te welwillend tegenover andere za ken opstellen, meent Elly Slot. Ze vindt de Vrouwenraad een erg teer iets en voelt er niets voor het kind in de wieg reeds te smo- De Vrouwenraad is echter toch een couveuse-kindje. Binnen de ge lederen van het negentien aange sloten organisaties tellende ver band rommelt het al enige tijd. Het is bekend dat progressieve vrouwenclubs zoals het vrou wencafé, nog weinig heil zien in de raad. De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen wil, als groot ste organisatie in de raad de stemverhouding van één per or ganisatie wijzigen naar één per aantal leden. "Ik ben daar fel te gen gekant", reageert mevrouw Slot. "Je moet in de zaken tot overeenstemming komen door er over te praten, en niet door stemdwang". De stem van min derheden vind ik vaak erg nut- i nog steeds een achtergebleven ge- tig", vertelt de voorzitster, wie het erg spijt dat ze terug heeft moeten treden. "Ik vond het erg spannend en boeiend. Soms heb ik succes geboekt en soms ge wanhoopt, maar ik heb me nooit verveeld en er erg veel van ge leerd", besluit Elly Slot. RAYMOND PEIL DEN HAAG - Organisaties van werknemers en werkgevers wij zen eensgezind iedere suggestie van de regering-Van Agt in de richting van een nieuwe loon maatregel af. Voor een dergelijk ingrijpen door de overheid in de loononderhan delingen voor 1982 is volgens het Nederlands Christelijk Werkge versverbond 'geen maatschappe lijk draagvlak' meer. 'Wat dat be treft staan werknemers en werk gevers op één lijn', zo laat het NCW weten in het verbondsblad 'De Werkgever'. Behalve tegen een loonmaatregel keert het NCW zich ook tegen de Solidari- teitsheffing, waarmee het kabi net de werkgelegenheidsplan nen wil financieren. Het werkge versverbond vreest dat dit alleen maar tot een extra loonmeis van de werknemers zal leiden. In Gorredijk wees gisteren ook FN V-voorzitter Kok de gedachte aan een loonmaatregel af. 'Pra ten over een loonstop? We den ken er niet aan', aldus Kok. Dat minister-president Van Agt vo rige week in een 'informeel ge sprek' de werkgeversorganisa ties heeft geraadpleegd over een loonmaatregel in '82, noemde hij 'onbetamelijk' De bonden heb ben inmiddels laten weten dat zij er van uitgaan dat ook de werk gevers vast zullen houden aan het standpunt dat er geen loon maatregel mag komen. FNV en CNV vinden het 'onbegrijpelijk' dat Van Agt dit soort gesprekken aangaat, terwijl de regerings verklaring nog moet worden op gesteld. Overigens was de reactie vanuit het CNV nogal laconiek- :'Het heeft volstrekt geen zin om je over dat soort dingen nog boos te maken'. Bij Avifauna in Alphen DEN HAAG, ALPHEN AAN DEN RIJN - Dc BV Vogelpark en Ho tel-Café-Restaurant Avifauna in Alphen aan den Rijn moet de keuken beter onderhouden dan' tot nu toe het geval is. Dat vindt de Haagse officier van justitie mevrouw mr. Klopper. Om het restaurant van het vogelpark daarbij een handje te helpen eis te ze gisteren voor de Haagse po litierechter mr. Van Overbeek De politierechter vond dat een boe te van zeshonderd gulden op zijn plaats was. Het was de negen tiende keer sinds 1975 dat Avi fauna het aan de stok kreeg met de inspectie van de Warenwet. De laatse keer, half augustus vo rig jaar. bleken ijsjes bedorven te zijn. „Dat is natuurlijk iets wat kan worden voorkomen", zei of ficier van justitie mevrouw Klop per. „Het komt bij Avifauna wel erg vaak voor". Ze noemde het dan ook een „ern stig feit" en eiste zoals ze zei, een hogere boete dan normaal is. "U moet de machines beter schoon maken", zei ze tegen bedrijfslei der Van der Valk van het vogel park. „We zullen in de toekomst zien wat daar van terechtkomt", aldus de officier weinig optim- stisch. HOOGMADE - De veelbespro ken omleidingsweg ten zuiden van Hoogmade zal op z'n vroegst over vier jaar klaar zijn. Waarschijnlijk zal het langer duren. Dit weinig aanlokkelijke vooruitzicht brengt de inwoners van Hoogmade, vooral de men sen uit de Kerkstraat, zo lang zamerhand tot wanhoop. De steeds toenemende verkeers stroom tussen Alphen en Lei den perst zich dagelijks door de smalle Kerkstraat, daarbij weinig heel latend van funde ringen gevels en de leefbaar heid in het dorp. Dat het allemaal zo lang moet duren, komt natuurlijk in de allereerste plaats door het geldgebrek bij de provincie. Het financiële debacle van de Kiltunnel heeft ervoor ge zorgd, dat tal van onhoudba re situaties op verkeersge bied gedurende een reeks van jaren langer onopgelost blijven. Héél de provincie heeft te lijden van de blun ders, die bij de bouw van de Kiltunnel zijn gemaakt. Er zijn in ons land heel wat be stuurders opgestapt als ge volg van wanprestatie, die van beduidend geringere om vang was dan het falend be leid rond de Kiltunnel. Maar het gaat bij de omlei dingsweg ten zuiden van Hoogmade, officieel de tertia- re weg 20 genoemd, om een veel complexere materie dan alleen de centjes. Bestem mingsplannen, wel of geen vaste bruggen, onteigening, kroonberoep, fietspaden, ontsluitingswegen, ruilverka veling, landschappelijk ka rakter, particuliere belangen, recreatievaart, geluidshinder, veiligheid, rijksweg 11, al de ze facetten spelen een eigen rol in het verhaal. Alles bij el-' kaar maakt het de aanleg van de omleidingsweg tot een probleem van griezelig groot formaat. De ambtenaren van provinciale waterstaat van Zuid-Holland hebben tal van tracé's beke ken. De verschillende moge lijkheden variëren van een heel korte tot een heel lange re omleidingsroute. Het lijkt voor de hand te liggen om uit oogpunt van kosten voor de kortste weg te kiezen. De weg gaat dan om de Kerkstraat heen en komt op de Van Kla verweide uit. Toch is deze korte route maar tien procent goedkoper, dan de variant die drie keer zo lang is en waar de uiteindelijke keus op is gevallen. De korte route heeft als bezwaar, dat de weg te dicht langs de huizen loopt (geluidhinder) en de noodza kelijke brug over de Does ook te dicht op de woonbe bouwing komt, hetgeen het landschappelijk karakter van het dorp teveel aantast. Het plan Na veel wikken en wegen werd het tracé gekozen: 2.800 me ter lengte met een fietspad. De wegbreedte werd om het project goedkoper te maken een halve meter minder en is nu zes meter. Volgens pro vincie-ambtenaar A. Ein- wachter van de afdeling plan ning en planvoorbereiding provinciale wegen past het huidige tracé het beste in de eigendomsverhouding. Het bestemmingsplan is door de gemeenteraad goedgekeurd en gedeputeerde staten zul len, naar het zich laat aan zien, zeer binnenkort het plan eveneens goedkeuren. Het eind is ook dan echter nog lang niet in zicht Veehouder M.H. Mooren (47), die de T 20 over zijn land krijgt, heeft aangekondigd geen vierkan te meter aan de provincie te zullen verkopen. Hij zal zijp bezwaarschrift doorzetten tot de Kroon. Dat kan dan nog leuk worden, want eer zo'n procedure is afgewerkt, zyn zo'n drie jaar verstreken. Al les wat het korter duurt is meegenomen, maar langer kan ook nog. Het stoort Mooren vooral, dat de gemeenteraad van Wou- brugge - op één enkel raads lid na - niet de moeite heeft genomen om eens op zijn land te komen kijken. De raadsleden denken, dat ze het met kaartmateriaal afkun nen, maar een dun lijntje op een kaart is in werkelijkheid op mijn land een sloot van tien meter breed, zo rede neert Mooren. Mensen die over mijn eigendommen be slissen moeten eerst maar eens komen kijken, aldus de veehouder. Het tracé veroor zaakt veel snijschade voor Mooren: op verschillende plaatsen blijven onrendabele stukken land over. Veehouder Van Leeuwen in de Doespolder moet ook inleve ren, maar bij hem is de pijn toch niet zo groot, omdat zyn bedrijf door de nieuwe omlei dingsweg wordt ontsloten. Van Leeuwen en drie andere veehouders kunnen door het ontbreken van een ontslui- tingsweg de melk niet meer kwijt sinds de melkbussen zijn afgeschaft en de melk al leen in tanks nog door de fa briek wordt opgehaald. Con sequentie is, dat deze boeren hun melk zelf moeten verka zen om brood op de plank te houden. Wat nu? Uiteraard kan de provincie het niet iedereen naar de zin ma ken. Het belang van sommige boeren zal moeten wijken voor het belang van de ge tergde bewoners van de Kerkstraat. Hoe is nu de stand van zaken? De provincie is eindelijk ak koord gegaan met een zo spoedig mogelijke aanleg van de T 20 onder Hoogmade. Er moet echter flink worden be zuinigd om de kosten van 16 miljoen terug te brengen naar 12 miljoen gulden. Alle hoop is daarby gevestigd op een bijdrage van de rijksover heid. Einwachter ziet het zo: als de provinciale bestuur ders twaalf miljoen over heb ben voor de omleidingsweg, dan kun je ook proberen die resterende vier miljoen er gens anders vandaan te ha len. Op die manier is het oor spronkelijke plan van 16 mil joen toch uitvoerbaar. Ein wachter is van mening, dat er al genoeg is beknibbeld op het plan. Aan het tracé kan niets meer worden gewijzigd, anders moet de bestem mingsplan-procedure weer van voorafaan worden be gonnen. Een suggestie om het fietspad langs de omlei dingsweg te laten vallen, ziet Einwachter niet zitten. De uitstekende fietsverbinding Woubrugge-Hoogmade moet worden voortgezet naar Lei den. Alle hoop is gevestigd op ge sprekken met rijkswaterstaat over het overnemen van het beheer van de aansluiting s- weg op de rijksweg 4. Het ryk wil graag af van het beheer van dit weggedeelte, dat pa rallel aan de rijksweg loopt. De provincie is wel bereid het beheer over te nemen, als het rijk een flinke "afkoop som" wil betalen. Als deze transactie lukt zijn er twee te vreden: rijkswaterstaat en provinciale waterstaat. Als gedeputeerde staten beslui ten, dat de brug in de omlei dingsweg over de Does een vaste brug mag worden, scheelt dat een miljoen gul den. Dat geld is niet over maar nodig om een jachtha ven te maken tussen Does en Van Klaverweydeweg. want anders liggen de grotere jachten in de haven van Lei derdorp ingesloten. Het nieu we jachthaventje geeft Hoog made een economische im puls en verder kan het pro bleem van de illegale lig plaatsen in de Kromme Does worden opgelost. Voordeel is dat een nieuw te bouwen brug in Leiderdorp dan ook een vaste brug kan worden, hetgeen wél geld oplevert De legpuzzel is te maken, hoopt Einwachter, die met veel en gelengeduld al lange tyd aan dit project werkt. Hier en daar bestaat de vrees, dat de voorgenomen aanleg van de ryksweg 11 roet in het eten zal gooien. Het autover keer zal Hoogmade ongetwy- feld links laten liggen als de ze verbinding tussen Bode graven-Alphen-Leiden klaar is Einwachter is van mening, dat dc T 20 als regionale weg én ontsluitingsweg er toch moet komen HENK HOUTMAN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19