ig jaar klavarskribo Veiling tv-recht in VS "U speelt in drie maanden Korte memoires van pater Piet Wesseling WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Door Henk Dam SLIKKERVEER - Een dorp dat ons land in rustiger tijden niet meer te bieden had dan vette klei, karige arbeidershuisjes langs een slinge rende dijk, en een bevolking die de dagen in zwoe gen en vreze des Heeren placht door te brengen. Wie zou kunnen vermoeden dat dit drassige oord, thans met drie andere dorpen samengevoegd tot de vooral van files bekende gemeente Ridderkerk, eens de woonplaats van een genie was? Van de man die ervan overtuigd was dat hij de totale we reld van de muziek op z'n kop zou zetten? Eens, zo meende Cornells Pot, zou men spreken van de tijd vóór, en de tijd na de uitvinding van Klavarskribo. Zo zeker was hij ervan dat zijn vinding - een eenvoudiger manier om muziek op te schrijven dan het bestaande systeem met z'n nare kruisen en mollen - mondiaal erkenning zou vinden. Een wonderbaarlijk man, deze Cornelis Pot. Niet alleen de uit vinder van een muzieknotatiesysteem, maar ook directeur van een dynamofabriek. Bovendien de man die in Slikkerveer een hal liet neerzetten om daar een vlieger te bouwen. Een vlieger, wel te verstaan, die bedoeld was om mensen door het zwerk te laten voortbewegen. Het werd hem niet gegeven. Toen Cornelis Pot in 1977 op 92- jarige leeftijd het tijdelijke voor het eeuwige inwisselde, was hij er niet in geslaagd het luchtruim te bedwingen. Ook had hij de gebruikelijke, klassieke muzieknotatie niet overbodig gemaakt. Wél had hij van z'n Klavarskribo een - bescheiden - industrie gemaakt. Die industrie bestaat thans 50 jaar. In 1931 huisvestte Cor nelis Pot in een voormalige postkantoor aan de Beneden Rijweg zijn „Instituut Kla varskribo". Datzelfde jaar verscheen het eerste album met „Introductiestukjes" in de forse oplaag van 10.000 stuks. Pot construeerde, in datzelfde jaar, zijn muziekschrijfma- chine. Een wonderlijk £fppa- raat, met de hulp waarvan het mogelijk was de aangeslagen toetsen op een piano direct op papier te krijgen. Het stukje dat je op een piano pingelde, werd op hetzelfde moment, bladmuziek. Er was al direct een forse be langstelling voor Klavarskri bo. Toen Pot op 25 september in de voormalige Rotterdam se Doelen een demonstratie gaf, waren er vier keer zoveel nieuwsgierigen als zetels. Bij een voorstelling in het Con certgebouw: soortgelijke ta ferelen. Met name in gereformeerd Ne derland viel Klavarskribo goed in de smaak. Uit die kring kwam al gauw hei ver zoek aan Pot, die begon met het in Klavarskribo vertalen van klassieke muziek (zijn moeder was pianolerares), om ook eens naar het gewijde lied om te zien. Immers, zoals in een goed roomskatholiek gezin des tijds minstens één kind werd uitgekozen om pater dan wel non te worden, zo bespeelde in een gereformeerd gezin ten minste één telg het har monium. Het is geen toeval dat het meestverkochte werk in Klavarskribo de Zangbun del van Johannes de Heer is, op de voet gevolgd door het Liedboek voor de kerken... rrn De door Cornelis Pot geconstrueerde muziekschrijfmachine. Het apparaat werkt nog steeds Prijsvragen vragen (hieruit is de nog steeds gespeelde „Klavar- marsch" nog eens gerold), stelde lessenpakketten sa men, verkocht muziekinstru menten, richtte in Engeland een afdeling op, en was in de jaren '50 uitgegroeid tot een van de grootste muziekuitge vers van ons land. In 1956 zat het bedrijf aan z'n top. In een inmiddels nieuwe behuizing werkten 50 mede werkers, verdeeld over admi nistratie, lessenafdeling (4000 cursisten dat jaar!), een ma gazijn, een offsetdrukkerij en een afdeling waar een be hoorlijk aantal mensen bezig was met het overzetten van muziek in het nieuwe schrift. Het waren jaren waarin de mu ziekbeoefening met behulp van Klavarskribo ongekende successen boekte. Wie al geen harmonium of piano speelde, had wel een guitaar, accordeon of ukulele. Ja, het was een mooie tijd voor Cor nelis Pot, de jaren dat de mensen al wel wat meer geld hadden, maar nog tv. Maar toen kwam dus de tv, en was het met de grootschalige amateuristische instrument bespeling gedaan. Weg met de ukulele, leve Dappere Do do, Okkie Trooi en Pipo de Clown. Dat was evenwel niet het enige waardoor de klad in Klavarskribo kwam. Cornelis Pot zelf stond de zaken ook danig in de weg. Ook toen deze de zeventig jaar al geruime tijd gepasseerd was, hield hij de touwtjes van zijn Klavar-imperium strak in handen. Autocraat als hij was, was er voor modern ma nagement geen plaats. De ene na de andere staffunctio naris liep dan ook bij hem weg. De oude heer Pot hield vast wat-ie had. Geen nieuwlich terij, alles bij het oude hou den, want het is zo toch altijd goed gegaan, luidde onge veer de filosofie waarmee zijn bedrijf snel bergafwaarts ging. De sporen zijn er in het bedrijfspand aan de Beneden Rijweg nog steeds zichtbaar van. Het bedrijf ademt een uitgesproken ouderwetse geest. Bedrijfsleider C. Kooyman leidt ons rond. Een drukkerij- tje, een magazijn, een kan toor waarin Pots nog steeds werkende muziekschrijfma- chine, kluizen met daarin de in 50 jaar uitgegeven muziek bladen, de verkoopafdeling, en dat alles bij een perso neelsbestand van 21 man, van wie 4 part-timers. Overschrijven Een meisje zet muziek om van de klassieke notatie in die van Klavarskribo. „Je kunt het zien als vertaalwerk, niks. Hoeft ook niet, als je maar nauwkeurig over schrijft", licht Kooyman toe. Hij loopt door naar een steen koude. geheel verlaten hal. „Hier heeft meneer Pot ge werkt aan z'n vliegmachine, nou ja, die vlieger dus waar mee mensen zouden moeten vliegen. Nooit gelukt natuur lijk", zegt Kooyman. Hij werkt al 49 jaar bij Klavars kribo, viert dus net niet gelijk met het bedrijf zijn 50-jarige jubileum. „Ik ben in 1932 be gonnen, als 14-jarige. Ja, als je een knaak kon verdienen, dan deed je het. he? En ik ben hier altijd gebleven." Het gaat „redelijk" met het be drijf, aldus Kooyman. „Alles is veel te duur. Het is echt een kunst om quitte te spelen Op het moment lukt dat. en dat zal wel moeten ook. Meneer Pot hield niet zo van reclame, maar sinds we daarmee weer zijn begonnen, trekt het wel weer wat aan." Hij drukt ons een folder in han den met daarin enige van de jongste uitgaven van de stichting Klavarskribo. Een stichting inderdaad, want de oude heer Pot had testamen tair bepaald dat het bedrijf, het instituut zoals het toen nog heette, in een stichting moest worden omgezet. Met als voorzitter ïr. J.J. Pot. van wie het ons niet gewaagd lijkt te veronderstellen dat hij wel familie van de oprichter zal zijn. Maar terzake. De fol der. Kooyman wijst aan: „Hier, deze, and're Aridré, die loopt als een trein. Allemaal meezingers zyn dat, u weet wel, van die elpee van André van Duin. Dat vliegt de pan uit." Hoe komt een mens op de ge dachte een elpee van André van Duin om te zetten in Kla varskribo? Kooyman: „Daar werd naar gevraagd, en dan gaan wij het maken. We be kijken eerst hoA bet met de auteursrechten ib gesteld, en als het mag en het is te beta len, dan maken we het." Woelige baren Zo is op dezelfde wijze de bun del „Op de woelige baren" tot stand gekomen, ook al een felbegeerde uitgave van de stichting. Wie ooit zijn buur man op het elektronisch or gel (Kooyman: „naar muziek voor elektronisch orgel is momenteel de meeste vraag") deunen hoort oefe nen als „Zeeman, je verlan gen is de zee" en „Op de slui zen van IJmuiden", weet nu in welke nchting hij verwij tend moet kijken. In die van Slikkerveer. Kooyman, met gevoel voor het betrekkelijke der dingen: „Kijk, Bach, Beethoven en Mozart, dat blijft wel gaan. Maar die woelige baren en die andere André, dat is vol gend jaar afgelopen. Dan ver koop je dat niet meer. Maar ja, dan is er wel weer een an dere grappenmaker en dan vertalen we die gewoon „Zo blijf je bezig, he?", voegt hij aan z'n woorden toe. Waarvan acte, want de stich ting Klavarskribo, voorheen instituut Klavarsknbo heeft inmiddels iets in de orde van 20.000 uitgaven op haar naam staan. Naar schatting zyn in de afgelopen 50 jaar boven dien tussen de 150.000 en 200.000 cursussen verkocht Het huidige adressenbestand in Slikkerveer telt 35.000 na men en adressen. Dat zullen wel niet allemaal mensen zijn voor wie de vroeger jaren achtereen gehanteerde en daarom gevleugelde reclame zin „U speelt in drie maan den" bewaarheid werd... ADVERTENTIE het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgea Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr. RolfTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoele rwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-851308 Kwart miljard voor satellietbeelden NEW YORK - Zeven kabeltelevi siemaatschappijen in de Ver enigde Staten hebben er negen tig miljoen dollar (225 miljoen gulden) voor over om ruimte te huren op een communicatiesa telliet die RCA Americom bin nenkort de ruimte in wil schie ten. Dinsdag werd bij het be roemde veilinghuis Sotheby Par ke Bernet in New York de eerste veiling van ruimtevaarttechnolo gie gehouden. Binnen negentig seconden ging de prijs van de eerste concessie van 50.000 naar 14,2 miljoen dollar, oftewel van 125.000 naar 36 mil joen gulden. De totale opbrengst was de grootste op welke veiling ook. Het tot nu toe hoogste be drag was 77 miljoen gulden op de veiling van kunstwerken uit het bezit van Robert von Hirsch van juni 1978 in Londen. RGA Americon, een werkmaat schappij van RCA Communica tions, hoopt de Satcom IV op 12 januari te lanceren. Volgende week donderdag moet de Sat com III-R de lucht in en volgens de plannen moeten er in 1982-83 nog drie kunstmatige hemelli chamen bijkomen. De III-R ver vangt de Satcom III, die eind 1979 in de ruimte verloren ging. RCA heeft nu dus twee satellie ten voor communicatie in wer king. RCA heeft voor het veilingstelsel gekozen om voldoende gelden binnen te krijgen voor nieuwe satellieten, die volgens haar om streeks 165 miljoen gulden per stuk kosten aan ontwikkeling verzekering en lancering. Voor heen werd een plaats op de satel liet toegewezen door een loterij. "Pierrot-In Andermans Tijd" "Pierrot-In Andermans Tijd". Piet Wesseling. Uitg. Sigma (Barcntsz- straat 37, Den Haag). Piet Wesseling was voor ons ka tholieke jongeren begin jaren vijftig een begrip. Dat je in die toch eigenlijk nog "rijke roomsche leven"-tijd pater sprak met het i van de voornaam zegt meer dan genoeg. Piet WESSELING WAS - OVE RIGENS SAMEN MET Simon Jelsma een progressief ka tholiek geestelijke, die de jon geren aansprak. Hij deed dat in het openbaar en voor de KRO in zijn veelbeluisterde programma "Dit is leven". Hij was een rebel, iemand, die zich met hand en tand verzette tegen de gevestigde structuren in de R.K. Kerk. Hij uitte op niet mis te versta ne wijze zijn bedenkingen te gen bepaalde z.i. bedenkelij ke tendensen in de Kerk. In de laatste jaren van zijn le ven werden die uitingen wat minder en ook wat milder. Hoewel. Aan zijn wekelijkse column in deze krant, waar voor hij 5 jaar schreef, werd menig keer aanstoot geno men. In 1978 overleed hij in de Rudolf Steinerkliniek aan kanker. Vlak vóór zijn dood was ik met de toenmalige hoofdredac teur Han Mulder bij hem. Het werd een gesprek waarover wij beiden nogal ontdaan waren. De vrijmoedigheid, waarmee hij over leven en dood, heden en verleden, Kerk en maatschappij sprak loog er niet om. Buiten gekomen zei ik tegen Han: "Dat moeten wij op schrijven". Het is er nooit van gekomen, maar het hoeft ook met meer. Hij had/heeft het zelf al gedaan. Dezer dagen kwam er bij Sigma een klein boekje uit onder de titel: "Pierrot-In Andermans Tijd" Met Pierrot is Christus bedoeld, "die zich vrolijk maakt over al die voorschriften en gebo den, waarin Zijn boodschap niet of nauwelijks te herken nen viel". Gerard Croiset zei aan zijn ster/bed onomwon den dat hij spoedig zou ster- Wanneer dit niet het ge val ik hel schrijven gaan In Ander mans Tijd". Vandaar de on dertitel. Terwijl hij zijn ideeen aan het papier toevertrouwde over leed hij Tiny Boekhout, die de laatste jaren van zijn leven zijn huis genote was, heeft er toch een boekje van willen maken. En om hef niet fe mager te doen lijken nam ze ook wat preken op, die hij als pastoor in Spij- kenisse hield, en het eerste en laatste artikel dat hij in deze krant schreef. Piet Wesseling In de eerste hoofdstukjes - net eigenlijke boek dus be schrijft Wesseling zijn levens grote afkeer van alles wat met de congregatie van de paters Redemptoristen te ma ken had "De afkeer was groot en niet meer te redden" zo schrijft hij. Niet zo verwonderlijk voor een r.k. geestelijke die het heeft over het "fascistische insti tuut R.K Kerk", dat hij verfoeide "in bijna al zijn ui tingen" Piet Wesseling heeft het niet ge makkelijk gehad m zijn le ven, of zoals hijzelf schrijft: veel ijdelheid of minstens eerzucht" Hij kende slechts weinig vriendschappen, on dervond veel z.i onnodige conflicten en had weinig mo menten van tevredenheid. Toch zal ik niet de enige ztjn, die er trots op is een man te hebben ontmoet, die hem na al die jaren nog aanspreekt Dat moet dan iemand zijn. Zijn korte memoires zijn daarvan een bewijs. THEO KROON

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17