„Ik heb geen fouten gemaakt Wat één jaar inleveren kan opleveren. 'Stemming in kamp Kortsjnoi somber' Rijvers mist nog één speler nieuw nmb vaste.termijn spaarrekening bilCT 1aaS)vast aUjTT2°7o J>++ Karpov op drempel van titel Brokx: „Bestuursleden moesten ook ontslagen kunnen worden" 99 Coupon De IN Mb denkt met u mee. I Afdeling VTS, Antwoordnummer 131,1000 PA Amsterdam. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 13 MERANO (Reuter) - Uitdager Viktor Kortsjnoi heeft gisteren in Merano de veertiende partij in de schaaktweekamp tegen Anatoli Karpov uit de Sowjet-Unie opgegeven zon der verder te spelen. De partij was maandag na 46 zetten in een vrijwel hopeloze stand voor Kortsjnoi afgebroken. De stand in de tweekamp is nu 5-2 in het voordeel van de wereldkampioen, die nog één punt nodig heeft om zijn titel te prolongeren. KNEGSEL (GPD) - Anderhalve week voor de laatste WK-kwalificatie- wedstrijd tegen de Fransen heeft Kees Rijvers de opstelling van het Nederlands elftal reeds bekend gegeven. Slechts één positie in het elf tal, waarin de PSV'er Jan Poortvliet zijn rentree maakt, staat nog ter discussie, namelijk de plaats van linkerverdediger. Deze positie zal meer dan waarschijnlijk worden ingenomen door Hugo Hovenkamp. De tien man die volgende week woensdagavond in het Parijse Pare des Princes aantreden zijn: doelman Van Breukelen - de verdedigers Van de Korput, Krol en Metgod - de middenvelders Neeskens, Thijssen, Muhren, Poortvliet - en de voorhoedespelers Van Kooten en Rep. Bij het invullen van de laatste naam zal bondscoach Kees Rijvers, die dins dagavond in Frankrijk aanwezig was bij de competitiewedstrijd Lille- Paris St. Germain om Dominique Rocheteau te bekijken, kiezen tussen Hovenkamp, Ling, Peters en Tahamata. De formatie - minus een - zoals die straks tegen de Fransen aantreedt, maakte Kees Rijvers vrijwel tegelijkertijd bekend nadat hij de 22 na men had vrijgegeven waaruit hij het team zou formeren. Rijvers: „Ik heb altijd gezegd dat ik het elftal liefst in een zo vroeg mogelijk stadium bekend wil maken. Het selecteren van de 22 is een min of meer admini stratieve bezigheid, omdat de UEFA de namen van de Oranje-kandida ten nu eenmaal op tijd in zijn bezit wil hebben. Al na de wedstrijd tegen de Belgen stond het elftal voor Parijs in grote trekken vast. Voor de bezetting van twee, drie plaatsen misschien hield ik nog wat vraagte kens over. Nu weten we allemaal waar we aan toe zijn; de vraagtekens zijn tot één gereduceerd". Morgen, wanneer de 13e competitieronde is afgewerkt, zal Kees Rijvers de selectie van 22 uitdunnen tot de zestien die volgende week maandag mee naar Parijs zullen vertrekken. Vrijdag zullen de in het buitenland spelende Oranje-voetballers, althans voor zover beschikbaar, naar Zeist komen voor een laatste test. Viktor Kortsjnoi lijkt niet in staat om nu nog te doen wat hem driejaar geleden in de tweekamp om de wereldtitel wèl lukte: een 5-2 achterstand goed maken. AMSTERDAM - Meer dan drie weken heeft hij het stilzwijgen over zijn plotselinge ontslag bij Ter Leede bewaard. Maar inmiddels heeft Jacques Brokx alles op een rijtje gezet, hij wil zichzelf nu tot voorbeeld stellen van andere trainers. De buiten wereld zal de waarheid, althans zijn waarheid en niets dan de waarheid vernemen over het waarom van zijn verbroken relatie met de Sassenheimse club. Als het slecht gaat met een vereniging, zegt hij, krijgt de trainer de bons en gaan de bestuursleden vrij-uit. "Het wordt nu hoog tijd, dat er een instantie in het leven wordt geroepen die bestuursleden kan ontslaan". versleten voor een goeie trainer. Zou ik er nu dan niks meer van De Amsterdamse gein lijkt hem die morgen al vroeg te hebben gepakt, maar schijn blijkt weer eens te bedriegen. Wel degelijk zouden sommige bestuurders eens hoognodig op hun vingers moeten worden getikt, vindt Brokx, zijn aanbeveling is dan ook serieus bedoeld. Met nadruk laat hij weten niet te willen na trappen in de richting van Ter Leede, "omdat ik daar teveel sportman voor ben". "Maar wel wil ik mijn collega's aanraden goed na te denken, voordat ze met die club in zee gaan. Het bes te zou ook zijn dat het bestuur van Ter Leede in 'De Oefenmees- ter' een advertentie plaatst, waar in om een winnende trainer wordt gevraagd". In Sassenheim heeft Jacques Brokx zich niet als zodanig kun nen presenteren. Al tijdens de seizoenvoorbereiding werd de trainingsopbouw van de pas aan gestelde Mokummer met de no dige argwaan bekeken. "Nog voor de competitie werd ik bij het bestuur geroepen", ziet Brokx, al dan niet in wrok, om. "Voorzitter Van Biezen vond dat de spelers te weinig conditie hadden. Ik heb toen gezegd dat de training mijn terrein was en dat ik het niet in mijn hoofd zou halen de voorzittershamer van hèm af te pakken. Ik ben niet zo'n conditietrainer, ik leg het ac- "Ter Leede heeft netjes gehandeld.." SASSENHEIM - De gang van zakèn rond het ontslag van Jacques Brokx bij Ter Leede lijkt zich te hebben voltrok ken in de geest van de ge beurtenissen, die zich in het tv-programma Babbelonië plegen voor te doen. Alom heerst verwarring, de partij en blijken kortom vanaf een andere golflengte uit te zen den. "Die man denkt nog al tijd dat we hem hebben ont slagen vanwege de slechte re sultaten", zegt Ter Leede voorzitter Wim van Biezen. "Maar we hebben hem meer dan eens verteld dat we onze bedenkingen hadden tegen zijn manier van benadering van de groep, zijn persoonlij ke omgang met de spelers, zijn wedstrijdbegeleiding ook. Nooit heb ik hem verwe ten dat de spelers te weinig conditie hadden. Aan zijn technische en tactische be voegdheden hebben wij niet getornd. Brokx kraamt onzin uit, als hij zegt dat het be stuur Van Biezen is. Wij heb ben geen ja-knikkers in ons bestuur, wij treden op als team. Soms moet ik knopen doorhakken, maar dat is des voorzitters". Van Biezen houdt vol dat Brokx "netjes is behandeld". "Met die afvloeiingsregeling hebben wij hem niet te kort gedaan", beweert de Ter Leede-voorzitter. "Ik vind het zwak van Brokx, dat hij dat nu roept. De zaak-Brokx is verder voor ons afgedaan. We zijn nu op zoek naar een andere trainer. Een winnen de hoeft dat echt niet te zijn". cent voornamelijk op spelvor men. In een ontspannen sfeer. Wat heeft het voor zin om' ie mand dertig keer het veld rond te laten rennen. Ook met baltrai ningen kan je conditie opdoen, bij Spakenburg en Hilversum heb ik dat wel bewezen". Maar de eerste competitieresulta ten spraken Brokx tegen. Onder zijn leiding had het eerste elftal van Ter Leede drie wedstrijden nodig om één punt bijeen te schrapen. "In de oefenwedstrijd tegen HCSC uit Den Helder ging het veel beter", gaat Brokx in de verdediging. "De spelhervattin gen kwamen er beter uit en er werd aanvallend voetbal ge speeld. Ze waren dat niet ge wend. Tegen mijn backs riep ik steeds dat ze mee naar voren moesten gaan. Van mijn voor ganger Spaan mocht dat niet, je zag ze aarzelen. Luister goed, zei ik dan, ik heet Brokx en geen Spaan, dus géón jullie mee naar voren. Tegen HCSC werden mijn bedoelingen begrepen en we wonnen met 5-1". Verbijstering Tot zijn verbijstering werd Brokx de maandag erop door het be stuur op het matje geroepen. Goed geluimd was hij aan de training begonnen, nu zijn man schappen twee dagen tevoren te gen HCSC 30 goed hadden uitge pakt, maar eenmaal in de be stuurskamer raakte hij in mi neur. "Ze wilden van me af, er werd al direct gepraat over een afvloeiingsregeling". Waarom moest Brokx bij Ter Leede weg? In deze krant gaf voorzitter Van Biezen op 23 okto ber als reden op "dat Brokx de zaak niet kon motiveren. Van het begin af aan hadden wij al moei te met zijn wijze van training ge ven en vier weken geleden heb ben wij met hem daarover al een gesprek gehad. Maar ook nu blijkt het nog altijd niet te klik ken tussen Brokx, de spelers groep en de elftalbegeleider. We hebben hem niet zomaar de laan uitgestuurd, met elkaar zijn we overeengekomen hoe we moes ten breken en dat is op een nette manier gebeurd". Brokx bestrijdt dat, hij voelt zich door het Ter Leede-bestuur ("Zeg maar Van Biezen, de ande ren zijn ja-knikkers") per sé "niet netjes" behandeld. Nóg zegt hij niet te weten, waarom hij is ont slagen. "Ik ben een goeie trai ner", zegt hij bescheiden. "Bij Ter Leede heb ik geen fouten ge maakt. Zoals ik bij Hilversum en Spakenburg indertijd tot volle tevredenheid van iedereen te werk ben gegaan, zo vatte ik ook mijn taak bij Ter Leede op. Ver wijten over mijn optreden buiten het veld kunnen ze me ook niet maken. Ik sta er om bekend dat ik met de spelers na afloop van een training of een wedstrijd graag een biertje drink. Maar bij Ter Leede dronk ik alleen maar Spa. Misschien konden ze mijn manier van uitdrukken niet waarderen. Kijk, ik spreek voet baltaal. Misschien had ik me wel moeten bedienen van de taal van dominee Buskes". Dieper De realist wordt dan in hem wak ker. Hij vermoedt dat de ontsla gaanzegging het bestuur is inge geven door andere motieven. Po pulair gezegd zouden de be stuursleden naar zijn mening graag hebben gezien dat hij niet zozeer 'voor het gewin, maar voor het gezin' had gekozen. Maar Brokx oordeelde twee na zaten van bestuursleden te licht voor zijn selectie. "Peter Berg man heb ik naar het tweede ver wezen en Keuning liet ik in het derde spelen", weet hij. "Dat zet te al gauw kwaad bloed. Ik ben prestatietrainer. Slijmen kan ik niet en lijmen nog minder. Infor mateurs als De Galan en Halber- stadt kunnen dat veel beter. Bo vendien kregen de elftalbegelei ders Schoen en Verbeek bij mij geen vinger in de pap. Met mijn training en de opstelling van het elftal hoeft niemand zich te be moeien en dus bedankten ze voor de eer". Een brief van een speler wordt te voorschijn gehaald, nu. De naam van de schrijver heeft Brokx weggestreept, "die knul wil mis schien anoniem blijven". De voetballer zet zich in het epistel af tegen het bestuursbesluit "Hoe kan het bestuur in vredes naam zeggen dat het tussen mij en de spelersgroep niet klikte", grijpt Brokx de brief aan om zich te wapenen tegen één van de be- stuursverwijten. "Eén van mijn sterkste punten is juist de om gang met spelers. Ze hebben mij ook nog gebrek aan organisatie aangewreven. Wat is organisatie? Het bestuur heeft me drie weken Drie jaar geleden raakte Kortsjnoi in Baguio-stad op de Philippij- nen in de vorige tweekamp om de wereldtitel tegen Anatoli Kar pov eveneens met 2-5 achter. De uitdager haalde toen op tot 5-5 om toch nog de 32e partij te ver liezen. Kenners in Merano gelo ven niet dat Kortsjnoi. die slechts bij vlagen iets van zijn schaakkunde heeft laten zien, weer tot een dergelijk huzaren- zonder elftalbegeleider laten zit ten. Is dat dan organisatie?". Even, bekent Brokx, heeft hij over wogen contact op te nemen met de Vereniging van Oefenmees- ters. Maar de telefoon heeft hij niet opgepakt, "want ik wilde Ter Leede niet besmet laten ver klaren". "De jongens hadden dan een heel seizoen zonder trai ner gezeten. Ik train alleen maar voor de sport, heb geen sjoege van geld, al weet ik dat ze me met die afvloeiingsregeling te kort hebben gedaan. Daar zal ik ver der niet over zeuren. Dat ze me met dat ontslag een opdonder hebben verkocht, vind ik veel er ger. Ze hadden geduld met me moeten hebben. Ik moet de tijd hebben, dan krijg ik alles voor el kaar". Wijzend: "Die kat, die daar op tafel ligt, is van mijn buurvrouw. Dat beest liep altijd stukje in staat zal zijn. "De stem ming in het kamp van Kortsnoi is somber", zei de Amerikaan Yasser Seirawan. een van de se condanten van de uitdager giste- Wereldkampioen Anatoli Karpov is de laatste tijd nogal eens te ra de gegaan bij de Sowjetrussische psycholoog Kabanov, die sinds 29 oktober in Merano aanwezig is. "Als directeur van het insti- buiten, een maand heb ik nodig gehad om hem binnen te krijgen Nu is dat beest hier niet meer weg te slaan, die kat is nu aan me gewend. Dieren moeten net zo wennen aan mensen als voetbal lers aan trainers. Bij Hilversum en Spakenburg moesten ze me indertijd ook leren kennen. Maar toen ze me daar door hadden, kwamen de successen. Zou ik er nu dan ineens niks meer van kunnen? Kom nou, tien jaar lang hebben ze me voor een goede trainer versleten. In Sassenheim dachten ze daar na acht weken al anders over. Maar daar trek ik me weinig van aan, voor mijn ge voel heb ik bij Ter Leede niet ge werkt. Daarom zal ik in sollicita tiegesprekken met andere clubs ook nooit zeggen dat ik bij die club in dienst ben geweest". GERARD VAN PUTTEN tuut in Leningrad, dat weten schappelijk onderzoek verricht op het gebied van de psycho- neurologie, ben ik naar Merano gekomen om de geestelijke druk, die een schaker krijgt te door staan, te bestuderen", aldus Ka banov. In ieder geval heeft Kar pov dankbaar gebruik gemaakt van de aanwezigheid van zyn ge leerde landgenoot. Volgens zegs lieden uit het kamp van de we reldkampioen was Karpov daar om in staat zijn kalmte te bewa ren na het verlies van de dertien de partij. De vijftiende party staat voor morgen op het pro gramma. Evenwicht Ook in de zesde partij van de strijd om de wereldtitel dammen heb ben Gantwarg en Wiersma elkaar in evenwicht gehouden. De stand in de tweekamp werd hier door 6-6. Het begon allemaal in teressant met een theoretisch be kend staande opening, waarin de titelverdediger met zyn negende zet een voorpost plaatste. Wiers ma's strategie was er toen op ge richt om te trachten dit vooruit- geschven stuk te proberen te winnen. Het gekozen openings- spel vertoonde veel overeen komst met de vierde matchpartij Wiersma-Gantwarg in 1979 en Wiersma-Andreiko in het Suiker- toernooi van 1972 Na zeventien zetten werd zelfs een positie bereikt die was voorgeko men in de party tussen de Rus Letsjinski en de Matinees Sou- maoro in het wereldkampioen schap 1980. Maar met zijn acht tiende zet koos Gantwarg hier een andere voortzetting. Hieraan zal huisvlijt niet vreemd geweest zyn want Soumaoro had zyn par ty verloren. Het werd een zeer interessante po sitie waarin beide spelers veel re kenwerk moesten verrichten. Bij zijn 23e zet dreigde Wiersma met een heel listige damcombinatie, die door zijn tegenstander met het plaatsen van een tweede voorpost werd weerlegd. Een ge laden stelling was toen ontstaan, waarby het met geen mogelijk heid was te zeggen wie de beste kansen had. Inmiddels maande de wedstrydklok tot grote spoed want beide spelers hadden erg veel tijd gebruikt. De Nederland se uitdager greep met zyn 24e zet eigenlijk wel mis. Hy had 43-38 moeten spelen. Nu kreeg Gant warg de gelegenheid de posities te vereenvoudigen waarna een stand overbleef waarin voor bei den geen kansen meer aanwezig waren. Tien zetten later werd dan ook op voorstel van Wiersma tot remise besloten. Een geheel onverwacht slot van deze veelbe lovend opgezette party. Het verloop van de zesde party was als volgt: Wit Wiersma. zwart: Gantwarg. 1.33-29 19-23. 2.35-30 14-19. 3 40-35 10-14,4 30-25 17-22. 5 45-40 11-17. 6-38-33 6-11. 7.43-38 1-6,8 50-45 22-28.9 33x22 17x28.10.31-27 20-24. 11 29x20 15x24. 12 48-43 11-17. 13 36-31 4 10. 14 41-36 17-21. 15 31 26 7- 11. 16 26x17 11x51. 17.36x27 6-11. 18 48- 41 10-15. 19 34-30 12 17. 20 3*33 2-7. 21 33x22 17x28. 22 40-34 7-12. 23 44-40 24-29. 24 41 36 29-33. 25 34 29 33x44. 26 43 38 23x34. 27 30x50 11-17. 28 32x23 19x28. 29 49-43 17-22. 30 38-32 22x31. 31 32x23 18x29. 32 36x27 12 17. 33 50-44 14-19. 34 44^9 19-23.35 43-38 5-10. 36 40- AD VERTENTIE Vroeger moest u uw spaargeld wel vijf of zes jaar vastzetten om de hoogste rente te krijgen. Bij de NMB is dat nu anders. Wie een gedeelte van zijn spaargeld een jaartje kan missen krijgt de hoogste rente op een NMB Vaste Termijn Spaarrekening. Langer dan 1 jaar mag, maar het hoeft niet. Stortingen moeten minimaal f 1.000,- bedragen en u kunt tussentijds niet over uw tegoed beschikken. Praat er eens over bij uw NMB-kantoor, of stuur de bon op voor meer informatie. Doe het vandaag want de rente is aantrekke- WlES lijker dan ooit tevoren! neoerlandsche KIlUWV'-icipTpmiiinSi LD-11-11 Die hoge rente lijkt mij wel wat Stuur mij meer informant'over de NMB Vaste Termijn Spaarrekening met looptijden vanaf l jaar De heer/mevrouw middensta ndsb ANK Woonplan tx A.TÜ fTl 1 1 a a In een gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan de NMB,

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13