Het gaat nog niet best Verdeelde meningen over toekomst autohandel Immuun voor water Mededeling voor bezitters van de Miele wasmachineeombinatie, type W475 Miele Nederland II.V., tel. 03473*78888. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1981 De voltooiing van het debacle bij Ford Ne derland heeft ons deze week weer duidelijk met de neus op de fei ten gedrukt: het gaat nog altijd verre van goed in de autohandel. Over de duur van deze depressie zijn de me ningen echter sterk verdeeld. Directeur A G. Karl van Hart Nibbrig en Greeve (importeur Mitsubishi) meent dat de markt spoedig weer zal aan trekken. "In enkele jaren zitten we weer op 600.000 au to's per jaar. Veel men sen die de vervanging hebben uitgesteld zul len daar in de komende jaren toe overgaan. Dan ontstaat er een inhaal effect. Bovendien zal het wagenpark nog licht gaan groeien". Dat zei de Sassenheimse direc teur dezer dagen op de auto show in Tokio. Maar directeur L.A.Ladage van Pon's Automobielhan del (importeur Volkswagen) moet dat allemaal nog zien. "Ik ben niet pessimistisch, de verkoop zal wel weer gaan stijgen maar slechts zeer ge leidelijk. Want werklozen kunnen veelal geen nieuwe auto kopen en anderen doen de tweede auto de deur uit. Die klanten zijn we kwijt. Daar is geen vervangings- markt voor". Hij zei dat bij de Nederlandse introductie van de ver nieuwde Polo. Daarbij was hij in een ander opzicht be slist wel pessimistisch: "De dealers zullen volgend jaar niet alleen met die minder verkochte auto's te maken hebben maar ook met nog minder service. Ik vrees dat dan de meeste faillissemen ten gaan vallen". Daling De meningen zijn derhalve dui delijk verdeeld hoe de auto handel de klappen van nu zal opvangen. Intussen gaat de daling van de verkoop onver minderd voort. Tot en met september werden vergele ken bij vorig jaar 13,9 procent minder auto's verkocht. Negen merken groeiden tegen de verdrukking in: BMW, Ford, Hyundai, Lada, Mazda, Saab, Subaru, Suzuki en Zas- tava. Drie hielden het hoofd net bo ven water: Citroen, Daihatsu en Mitsubishi. Die leverden niets of niet veel in. Maar er was een groot aantal verliezers: Alfa Romeo van 4.076 naar 3.418 British Leyland van 7.182 naar 5.773 Datsun van 19.424 naar 15.251 Fiat van 15.484 naar 13.970 GM(w.o. Opel) van 59.263 naar 45.262 Honda van 21.504 naar 15.131 Mercedes van 8.158 naar 7.132 Peugeot van 19.133 naar 14.031 Renault van 32.910 naar 27.295 Talbot van 12.826 naar 11.407 Toyota van 23.436 naar 15.603 Volvo van 16.342 naar 13.256 De slechte gang van zaken in de autobranche heeft al heel wat slachtoffers geëist. Deze week kwamen er niet minder dan 1.200 bij toen definitief tot sluiting van de Amster damse fabriek van Ford werd besloten. Met onderhandelingen over een sociaal plan kan alleen nog worden gepoogd de schade voor de werknemers zoveel mogelijk te beperken. Maar de dikke driehonderd mannen en vrouwen die in de verkoopafdeling van Ford werken (en hun werken be loond zagen met een tweede plaats achter de "eeuwige" eerste General Motors) zullen een zucht van verlichting hebben geslaakt. Maandenlang hebben zij ze nuwachtig op hun stoelen draaiend zitten toekijken naar de verbeten strijd van de vakbonden tegen de multina tional. Want een faillissement van het bedrijf zou hen on herroepelijk in de val meesle pen. Zover wilden de bonden het niet laten komen. Ze capitu leerden eerder voor de drang der omstandigheden. Dus lijkt het erop of de verkoopaf deling van Ford gewoon zal kunnen doordraaien. Maar helemaal zeker zijn ze er nog niet op. Er wordt uitstel van betaling aangevraagd. De vakbonden zetten hun princi pieel gevecht voort. En het overleg over het sociaal plan is nog lang niet afgerond. De directie zegt dat er nagenoeg geen middelen zijn. Er kan 'dus nog van alles gebeuren. Pas als het overleg met suc ces is afgesloten kunnen zij weer rustig ademhalen. Topfiguren Bij de Nederlandse vestigingen van British Leyland eri Alfa Romeo zijn topfiguren over boord gezet. Arie van der Linden kreeg na een dienstverband van meer dan een kwart eeuw bij Bri tish Leyland te horen dat hij ha enkele weken op non-ac tief was ontslagen als direc teur wegens "diepgaand ver schil van mening over het te voeren beleid". Enkele jaren geleden werd Jan de Kleermaeker om letterlijk dezelfde reden de laan uitge stuurd. Technisch-directeur Van der Linden werd toen gevraagd zijn zetel over te ne men. Zijn ja toen heeft hem nu zyn baan gekost. Die wordt waargenomen door de Britse directie van B.L. Bene lux, overigens ook in Gouda gevestigd. Lex Bosnjak stapte een aantal jaren geleden over van Toyo ta naar Alfa Romeo waar hij op directeursniveau in de verkoop ging werken. Dezer dagen preeg hij plompverlo ren te horen dat voor hem en veertien andere personeelsle den ontslag was aange vraagd. Hij was nogal duur. Een dag la ter kreeg hij een telegram toe. Of hij zijn auto maar snel wil de inleveren. Hij kon hem ook kopen. Tegen catalogus prijs. Was hij ihaar bij Toyota geble ven, zou je denken. Maar daar gaat het ook al niet zo best, getuige de verkoopcijfers. En de vette kortingen die in ad vertenties worden aangebo den wijzen ook al niet op een gunstige gang van zaken bij importeur Louwman en Par qui, die toch al voor hoge kosten zit na de ingebruikne ming van het fraaie en mach tige complex in Raams- donksveer. Daar stapelen de voorraden zich nu huizenhoog op. De concurrentie liet per vlieg tuig controleren hoe hoog. Het bleek veel hoger te zijn dan het bedrijf had opgege ven. En zo'n vloot onver kochte auto's kost een ver mogen aan rente. Fiat Nederland De moeilijkheden rondom de import van Fiats hebben een tijdje geleden ook uitgebreid de kranten gehaald. De im port werd van Leonard Lang overgenomen door een nieuw te stichten Nederlands filiaal van het Turijns bedrijf. Langs rol wordt beperkt tot enkele dealerbedrijven. Fiats Europa-manager Cesare mocht dan tijdens de officiële kennismaking met de Neder landse pers nog de arm om de schouders van Lang jr. slaan en de nieuwe "Nederlandse" directeur Gardoni mocht de 65-jarige verdiensten van de firma Lang nog met een en kel zinnetje noemen, de scheuring is compleet. Fiat Nederland zal het zelf gaan dnpn pn 7.ei er meteen maar bij dat dat beter zou gebeu ren. "We zullen proberen het verlo ren gegane terrein terug te winnen met agressievere po litiek en met een programma dat niet teveel verschillende modellen omvat tegen con currerende prijzen", aldus Gardoni, die een verbeterde Argenta kon tonen en ver nieuwde uitgaven van de 127 en de Ritmo in het vooruit zicht stelde. Dit jaar wordt nog een markt aandeel van ongeveer vier procent verwacht, maar voor volgend jaar wordt al op vijf procent gegokt en in de daar op volgende jaren moet zes procent worden gehaald. "Met de dalende Japanse ver kopen moet dat kunnen", meende Gardoni. Hij kondigde ook nog aan dat de import van Lancia in an dere handen zal overgaan. Een nieuwe dochteronderne ming van de ARM-groep zal vanuit Vianen de Nederland se markt met Lancia's gaan bestoken en dat zal waar schijnlijk via de Saab-dealers gaan gebeuren. "Fiat-dealers die Lancia goed verkopen zullen het merk behouden, maar helaas zijn dat er maar weinig",aldus Gardoni. Fiat derhalve in eigen beheer. Als de hardnekkige berich ten juist zijn dat Nefkens in Utrecht binnen afzienbare tijd ook zal worden overgeno men door Peugeot, dan zal Pon nog de enige zelfstandi ge importeur van een Euro pees merk in ons land zijn. Nieuw onderlioudsspray Het klinkt nogal overdreven een auto de Theems inrijden om te laten zien dat de motor blij/t draaien, dat de lichten biljoen branden, enfin dat alles wat met elektriciteit te maken heeft blijft functioneren. Toch is het gebeurd. Een wagen werd door Holt's enige tijd geleden kopje onder gedompeld in de befaamde Britse rivier. Er gaan in de accessoirehandel ettelijke miljoenen om. Dus is er best ruimte om door een stunt als deze onderdompeling de aan dacht op een nieuic produkt te vestigen, zoals in dit geval LPS 1 Het middel heeft volgens de fabrikant vier werkingen. "Het smeert uitstekend, het is penetrerend, het i roestwerend en het u water afstotend. Dat kwartet eigenschappen maakt het middeltje uitstekend bruik baar voor talrijke karweitjes in huis, werkplaats, boot en tuin maar ook voor de auto. Juist op dat vochtwerende aspect heeft Holt's de nadruk aelead. Waarschijnlijk omdat dat in de autotoereld het meest zal aan-. spreken. Nog onlangs zag ik in mijn omgeving op een mistige morgen diver se auto's die in staking waren gegaan. Het i>ocht had ze te pak ken. En ik kan mij goed voorstellen dat de eigenaren van die wagens graag naar een spuitbus willen grijpen die iets aan zo'n ongemak kan veranderen Rubber, kunststof, verf, textiel, lak en dergelijke worden niet door LPS 1 aangetast. Het geeft zelfs geen vlekken als iemand iets morst op haar of zijn kleding. En tenslotte, het gas ts ook nog onschadelijk voor het milieu. Alleen al voor het voorkomen van startproblemen is die spuitbus zijn prijs ff. 7.95) wel waard. Volkswagen heeft het vergele ken bij de rest niet eens zo slechts gedaan. Een terug gang van 32.700 naar 31.700 (in Nederland natuurlijk) is nog te overzien. Voor een deel is dat ook te dan ken aan de modellenpolitiek van het Wolfsburgse concern. Het is druk doende met een grondige restauratie (en dus modernisering) van het pro gramma. Begonnen werd met een drasti sche vernieuwing van de Pas sat. Daarna ging de Scirocco door de molen. Inmiddels zijn ook de Polo en de daar van afgeleide Derby in hun nieuwe vorm al aan de publi citeit prijsgegeven, maar daar kom ik later op terug. Ditmaal gaan mijn impressies over de herbouwde Scirocco. Ik kreeg van importeur Pon in Leusden een GT met 85 pk motor (1,6 liter) en 4 E ver snellingsbak mee. Een wagen van bijna 30V-> mille. Dat is zesduizend gulden meer dan de goedkoopste Scirocco (1,3 liter - 60 pk) maar bijna vijf mille minder dan de duurste versie: de GTI met een 1,6 liter motor van 110 pk, die goed is voor een topsnel heid van 190 kilometer per De wat hoekige carrosserie van de oude editie heeft plaats ge maakt voor een duidelijke wigvorm met een "bolle" achterzijde. Heel opvallend is de spoiler aan de achterzijde. Die loopt dwars over de ach terruit. De naam "Scirocco" Ik hoef het nauwelijks meer te constateren, maar die spoiler is natuurlijk het gevolg van het dictaat van de windtun nel. Daarin wordt bepaald welke styling de minste luchtweerstand en daardoor het gunstigste brandstofver bruik garandeert. En daarbij werd vastgesteld dat een spoiler op die plaats gun stig zou zijn. Dan zou de luchtweerstand maar 0.38 cW bedragen en dat is heerlijk laag. Dat zo'n spoiler over de ruit niet mooi is moet dan maar voor lief worden geno men. Evenals het beperkte uitzicht naar achteren. Alles offeren op het altaar van de zuinigheid. Overigens heeft dit door de windtunnel voorgeschreven offer wel resultaat. Want als de bestuurder de voet op het gaspedaal een beetje in be dwang kan houden is een benzineverbruik van 1 op 12 of zelfs 1 op 13 best te halen... Alleen...daarvoor koopt men toch eigenlijk zo'n karretje niet, zo'n voertuig dat naar al le kanten snelheid uitademt. Maar wel kostbare snelheid, want boven laten ik zeggen - 130 kilometer per uur gaat het hard met de benzineme ter. Heel hard zelfs. Als men wil kan men dik 170 kilometer per uur halen met de Scirocco GT Merkwaar dig genoeg niet in zijn vijfde versnelling. In deze super- overdrive krijgt men de naald van de snelheidsmeter nau welijks voorbij de 160. En trekkracht is er dan helemaal niet meer bij. Natuurlijk is deze sierlijke cou pé een typische 2 2 wagen. Dat betekent dat achterin wel twee personen een plaatsje kunnen vinden maar de ruimte voor hoofden en be nen dusdanig is dat men er maar beter niet al te lang ver blijven. Het dashboard is - zoals trou wens bij alle Volkswagens - sober. Maar wel functioneel en aantrekkelijk. De knop pen en toetsen zitten op de goede plek. De afwerking is uitstekend. De vaste bestu ring en de soepele schakeling maken een eenvoudige be diening mogelijk Maar ik kan met de beste wil van de wereld niet enthou siast zijn over die harde kuip- stoelen. Stug en vrij onge makkelijk Dit ondanks de vele verstelmogelijkheden. De meeste VW-modellen hebben wel prettige stoelen, die van de Scirocco vormden voor mij de spreekwoordelij ke uitzondering die de regel bevestigt. De vernieuwde Scirocco is 16'^ cm langer dan zijn voorgan ger. hetgeen voor een flink deel aan de bagageruimte ten goede is gekomen. Die is nu prettig royaal. De 1600 cc motor van de GT doet moeiteloos maar niet he lemaal geruisloos zijn werk De acceleratie is (natuurlijk) pnma. In amper tien secon den van stilstand naar 100 ki lometer per uur. Daar de vier de versnelling in feite al een overdrive karakter heeft is de trekkracht daarbij wat be perkt, maar met wat meer schakelen is ook in die hoge re regionen pittig rijden heel goed mogelijk. De Scirocco is niet een van de sedans afgeleide coupé maar een model met een eigen styl. Evenals zijn voorganger wordt ook deze nieuwe Sci rocco gebouwd bij de firma Karmann in Osnabruck. Maar alle technische elemen ten zijn weer uit het VW-pro gram ma genomen Van het oude model werden er bijna een half miljoen ver kocht. Hoewel het geen goed kope auto is (vanaf 25 mille) zal er toch wel vraag blijven naar zulke redelijk exclusie ve karretjes. Feestje rond Antoniuskerk in Leiden De Antoniuskerk rooms-katho- liek) in Leiden-Zuidwest bestaat twintig jaar. Voor de parochie van pastor Willem Happel was dat voldoende om een feestje op touw te zetten. Dat gebeurt het komende weekeinde. Vrijdagavond om 8 uur wordt in de zaal bij de kerk een veiling (met rommelmarkt en rad van axxintuur) gehouden, zaterdag avond om half 9 treedt het Natio naal Hekelcabaret op en zondag morgen om 10 uur is er een eu charistieviering met medewer king van een jongerenkoor. Na deze viering verzorgt het 'Orche- stres Zigane zez Vian' nog een programma van Balkan-muziek. Met de opbrengst van de veiling wil men het kerkgebouw op beschei den manier aanpassen voor diensten met kleine groepen. Een paar keer per jaar worden in het kerkelijk centrum 'De Re genboog' in de Merenwyk (Lei den) naast de kerkdiensten ge spreksbijeenkomsten gehouden. Het blijkt namelijk, dat mensen er behoefte aan hebben, dieper op geloofsvragen en ethische vragen in te gaan. Er is nu een serie voorbereid aan de hand van enkele gedeelten van het Johannes-evangelie. De bijeenkomsten, die een uur du ren. zijn op 15, 22 en 29 novem ber en 13 december, steeds om kwart over 11. Prof. dr. M. de Jonge is ditmaal de inleider. ADVERTENTIE In de aankondiging van deze ge sprekken staat, dat het de bedoe ling is, na te gaan wat er gebeurt als mensen in contact komen met Jezus Christus en hiin ant woord moeten vinden op wat Je zus namens God zegt en doet. Het gesprek gaat eerst over de mensen van toén. Daarna wordt gesproken over wat de mensen van nü met die van vroeger ver bindt. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Zuilichem-Nieuwaal kandidaat L. Schaafsma Leek, te Joure G. H. Roozendal Burgwerd-Lollum (Fr.), te Wanneperveen kandi daat J. E. Meijer Doorn, te Wier- den J. H. Gijsbertsen Gouda, te Terkaple (Fr.) mevrouw kandi daat H. M. Jansen; aangenomen naar Echteld (Geld.) kandidaat A. D. Poortman Woudenberg, naar Musselkanaal A. Jonkman Berkel-Rodenrijs, die daarmee bedankte voor Rijnsburg, naar Den Haag (met bijzondere op dracht als pastoraal verzorger voor de Gereformeerde Bond) L. Wüllscheger Tholen; toegelaten tot de evangeliebediening J. W. C. van Driel Groningen, toegela ten tot de evangeliebediening en beroepbaar gesteld Chr. Bakker Groningen, F. Don Groningen en G. Heuver Groningen. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Hellevoetsluis J. M. Wilschut Willemstad, naar Vlis- singen H. Makkinga Maasland. - Ds. D. H. Gijsbers te Veghel viert deze maand zijn zilveren ambts jubileum. Hij begon zijn loop baan op 18 november 1956 in Lei- muiden. Daar heeft hij tot 1964 gewerkt. De paus heeft gisteren kardinaal Willebrands in audiëntie ont vangen. Mgr. Willebrands is deze week in Rome om de jaarverga dering voor te zitten van het 'Se cretariaat voor de eenheid'. Gis termiddag hield de kardinaal aan de universiteit van Lateranen in Rome een toespraak ter gelegen heid van het feit dat honderd jaar geleden paus Johannes de 23ste werd geboren. De toespraak ging over paus Johannes en de oecu menische beweging. Le stichting 'Opbouw Islam' wil de rooms-katholieke Emmaus- kerk in de Utrechtse stadswijk 'Overvecht' kopen. In dit nieuwe stadsdeel zyn na 1960 drie rooms-katholieke kerken ge bouwd. Dat is één te veel. zo bleek later. De kosten van onder houd van de Emmauskerk zijn zo opgelopen, dat de parochie het niet meer kan opbrengen. Ook de verwarmingskosten drukken zwaar op het beperkte budget van de kerk. 'Opbouw Islam' wil van de kerk een moskee maken voor streng- orthodoxe moslims die zich heb ben losgemaakt van hun vrijer denkende geloofsgenoten. Het kerkbestuur vindt het bod van de moslims 'interessant'. De pa rochianen zijn het in elk geval eens met het kerkbestuur, dat de kerk niet kan worden gehand haafd. Wel blijft de parochie be staan. Die zoekt nu naar een klei ner onderkomen. Een groep van veertig rooms-ka tholieke priesters m Panama (Midden-Amenka) heeft de paus gevraagd te bemiddelen in El Salvadsor, dat door een burger oorlog wordt geteisterd. Die be middeling zou zich moeten rich ten op de Amerikaanse regering, "met het oog op acties die tot een oorlog om El Salvador kunnen leiden". Zo'n oorlog zal, volgens de priesters, zeker een catastrofe in Midden-Amenka tot gevolg hebben en tot een internationale politieke crisis kunnen uit groeien. Miele Nederland BV heeft besloten op grond van regelmatig uitgevoerde kwaliteitskontrole de dekselschakelaars van alle wasmachinecombinaties W 475 (combinette) met spoed te voorzien van een extra elektrische beveiliging. Alhoewel de kans op een elektrisch onveilige situatie gering is en alle genoemde wasmachinecombinaties alsmede de gewraakte schakelaar, voorzien zijn van alle belangrijke internationale veiligheidskeurmerken, waaronder het KEMA keurteken, wil Miele elk risico voor de consument uitsluiten. Een ieder die in het bezit is van dit type wasmachinecombinatie W 475, wordt verzocht en aangeraden zich direkt in verbinding te stellen met zijn leverancier of rechtstreeks met Miele Nederland B V. te Vianen. Een speciaal hiervoor geopend telefoonnummer is 03473-78888, dat met 3 lijnen vanaf heden, ook gedurende het weekend tussen 8.00 uur 's morgens en 22.00 uur 's avonds hiervoor is opengesteld, totdat alle machines zijn geregistreerd. Hierna zal de Miele-servicedienst, mede omdat de service-auto's zijn uitgerust met mobilofoon-oproepinstallaties, de noodzakelijke veiligheidsinspectie snel en uiteraard gratis ter plaatse bij u thuis kunnen uitvoeren. De werkzaamheden zullen minder dan een half uur tijd vergen per geval. Bel nu met Miele of uw leverancier zodat uw wasmachinecombinatie (uitsluitend typenr. W 475) gecontroleerd kan worden. Hartelijk dank voor uw medewerking.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11