"Orgel voor veel mensen een geestelijke douche" Potje voor speciale uitgaven bijna leeg rrnm C. M. Barning: Maar ik wil mijn aanslag niet verpesten 9 Disco aan Breestraat moet dicht Klachten over brommers en fietsers op pleinen Eerste kinderpostzegels ST LEIDEN LEIDEN Laten we het een milde vorm van chantage noemen. Als we afgaan op de mon delinge overlevering zei de moeder van pia no— en orgelhandelaar C.M. Barning meer dan zestig jaar geleden het volgende tegen haar echtgenoot, die bij een pianofabriek in Den Haag werkte: "Ofjij be gint een eigen zaak of ik". C.M. Barning: "Had mijn vader het la ten afweten, dan was ik nu textielhandelaar ge weest. Want mijn moe der zat in de textiel". Zestig jaar bestaat de zaak. die sinds vijf jaar aan de Sta tionsweg is gevestigd. C.M. Barning begon veertig jaar geleden, zeventien jaar oud. zijn carrière in de pianohan- del. Hij beschouwt zichzelf dan ook maar als een oude rot. Het verhaal valt te voor spellen: hij komt bij mensen wier grootouders hij ook al bezocht. En nog steeds is het dezelfde piano die gestemd dient te worden. De winkel was aan Oude Singel gevestigd toen zijn vader hem voor de keus stelde: of verder studeren, of de handel in. Even twijfelde hij - dierenarts worden leek hem ook wel wat - maar uiteinde lijk werd het toch het onder nemerschap. Het leek hem het leukste, in de handel. Maar was het eigenlijk wel een verstandig besluit om in 1941 in het zakenleven te gaan? Barning: "Laat ik het zo zeg gen: het was behelpen. De import lag geheel stil. We re pareerden nog het een en an der. meer niet". Over de na oorlogse jaren zegt hij later in het gesprek: "Toen was het ook heel moeilijk om piano's te krijgen. Je bestelde ze voor de oorlog haast altijd in Duitsland en dat land was nu grotendeels ontwricht". Terug naar de oorlog. Sneller dan hem lief was kreeg hij de leiding in de zaak. We schrij ven '44. Barning: "Mijn vader werd het slachtoffer van een trambeschieting in Sasscn- heim". Op de vraag of hij - nog geen twintig jaar oud - toen niet heeft overwogen om er maar gewoon mee te stoppen, geeft Barning een kort antwoord: "Nee. als je a hebt gezegd moet je volgens mij ook gewoon het hele alfa bet door". Rust Door de loopbaan van Barning loopt één rode draad: de lief de voor het pianostemmen. Op z'n dertiende kreeg hij. die sinds z'n zevende op de piano speelde, van z'n vader les in het stemmen. Hij er werd er als het ware met de haren bijgesleept. Vier jaar later was hij volgens de nor men van zijn vader geschikt om klanten te bezoeken. Zes a zeven per dag. Hij zit overi gens nu nog bijna dagelijks langs de weg. om z'n eigen woorden te gebruiken. Sappige verhalen over het be staan van de pianostemmer vertelt Barning liever niet. Nadat hij wat heeft gemom peld over het feit dat menig pianostemmer weieens zal zijn gevraagd of hij soms van steen was. valt er een korte stilte. Dan zegt hij: "Maar zal ik eens iets leuks vertellen? Ik bezocht eens iemand die een vreselijk valse piano had. Had ik dat ding eindelijk ge stemd, belt die man 's avonds op. Waarom ik zijn piano zo vals had gemaakt". Nadat hij enige tijd grijnzend voor zich uit heeft zitten sta ren, pakt Barning de draad weer op. Ditmaal vertelt hij over de stilte die onontbeer- Barning: bij piano stemmen is stilte onontbeerlijk. is on kunnèn stemmen. Huisvrou wen die hinderlijk beginnen te kwekken tijdens zijn werk zaamheden zal hij dan ook op waardige doch dringende wijze verzoeken iets rustiger te zijn. Volgt c anecdote over de Ier se groep U2. die in dit ver band wel aardig is. Barning: "Vlak voor hun optreden in de Stadsgehoorzaal belde hun impressario op. Of ik even de piano wilde stem men. Met alle plezier natuur lijk. Maar het was me toch een herrie op het podium. Ik zeg in m'n beste Engels tegen die jongens: als jullie nou eens koffie gingen drinken. Ze gingen vervolgens met de lichten zitten spelen. Ook goed, als ik me maar kan con centreren". De beunhazerij in het pianowe zen is Barning een doorn in het oog. Een ware tirade volgt als hem gevraagd wordt het kwaad te beschrijven: "Je hebt mensen die kunnen spe len. een hamertje kopen, thuis wat oefenen en daarna je klanten wegpikken. Het vervelende is dat er mensen intrappen. Die hebben niet eens door dat er slecht wordt gestemd. Die denken alleen maar: wat is die man toch goedkoop". Geestdrift De opkomst van het elektroni sche orgel. Een gesprekson derwerp dat vanzelfsprekend aan de orde komt. Het was volgens hem zestien jaar ge leden toen die twee vertegen woordigers op bezoek kwa men met enkele exemplaren van "iets geheel nieuws". Maar eens een proefje ne men, moet hij gedacht heb ben. En hij voegde de daad bij het woord door twee or geltjes te bestellen. Een verstandig besluit, bleek alras. Want van meet af aan was het duidelijk: dit ging geld opleveren. Huuïde Bar ning het St. Anthoniusclub- huis af om een demonstratie te geven, dan zat de hele zaal vol. Hoe verklaart hij die geest drift? Barning antwoordt dat de populariteit aan het begin van de jaren zestig volgens hem o.a. te maken had met het verdwijnen van de accor deon. Om het in het jargon van deze tijd te zeggen: het orgel vulde een populair gat veel op. Hij vervolgt:. "Kijk, mensen is een orgel een geestelijke douche. Nee, zon der gekheid. De zenuwarts heeft al menig patiënt naar mij doorverwezen. Ik heb hier eens een man gehad die 's nachts van z'n werk thuis kwam en dan ging drinken. Dat probleem is opgelost toen hij een orgel kocht". Toen moest de buurt zeker aan de drank? "Nee. hij ging 's nachts gewoon zitten spelen met de koptelefoon op. zodat de buren niks hoorden. Prachtig toch". Is hij niet van mening dat het elektronische orgel het mis deelde broertje is van de pia no? "Nee hoor. Hoewel ik zelf niet op elektronische orgels speel, want ik wil m'n aan slag niet verpesten". Presentatie In deze tijd van economische teruggang zou je mogen ver wachten dat het met de pia- nohandel slecht gaat. Bar ning ontkent dit. Dat de za ken nog steeds goed gaan heeft volgens hem o.a. te ma ken met de aard van de ware muziekliefhebber. Iemand die echt van pianospelen houdt, denkt volgens hem als volgt: eerst de piano, dan de inrichting van het huis. Of wel: pianospelen is een le vensbehoefte en beslist geen overbodige luxe. Maar dat zijn zaken zo goed gaan dat hij zelfs aan uitbrei den denkt, heeft volgens hem ook met andere factoren te maken. Presentatie, is er één van, wil hij wel kwijt. Barning: "Laatst kreeg ik een klant die ergens anders ver ontwaardigd was weggelo pen. Die man, een boer, komt in een zaak en zegt: ik wil die Schimmel. Dat is een Duitse piano en hij sprak het op z'n Nederlands uit. De verkoper verbeterde hem dus. Waarop die boer antwoordt: je dacht toch niet dat ik hier voor ta- lenles was gekomen, wel? Kijk, ik zou dus nooit zo rea geren als die verkoper deed. Daarin zit 'm het verschil". WIM BRANDS LEIDEN In de Stadsgehoor zaal is vanavond een muzi kale show tet gelegenheid van het 60-jarige bestaan van Barning. Pim - Babbe- lonië Jacobs zal de avond presenteren. LEIDEN - De Sylwinbar aan de Breestraat moet dicht, vindt bur gemeester C. Goekoop. De bar is volgens een rapport van de brandweer brandonveilig. De Sylwinbar is overigens ook zon der aandrang van de gemeente gesloten. Volgens burgemeester Goekoop zoekt de eigenaar, de bierbrouwerij Skol, naar een ko per. De studentensoos LISC aan de Eerste Binnenvestgracht en het café Le Bateau aan de Steen straat zouden van burgemeester Goekoop moeten sluiten als bij een tweede controle van de brandweer deze bars nog "niet brandveilig zouden zijn. Disco bar Samantha's aan de Lange- brug heeft haar nooduitgang op tijd aangepast aan de eisen van de brandweer. LEIDEN - Politieagenten in bur ger zullen de komende tijd toe zicht houden op het Diamant plein en het Vijf Meiplein, omdat het winkelend publiek de laatste tijd regelmatig klaagt over onbe suisd rijdende jongeren op brommers en fietsen. Vorige week nog moest er een meisje met een gebroken sleutelbeen worden vervoerd naar het zie kenhuis nadat zij was aangere den. LEIDEN - De uitvinding van Ale xander Graham Bell in 1876 heeft ervoor gezorgd dat ieder een waar ook ter wereld wat van zich kan laten horen. Het is deze maand honderd jaar geleden dat in Nederland de telefoon haar in trede deed. In 1881 begon de Nederlandse Bell Telefoon Maatschappij met het eerste lokale telefoonnet in Am sterdam. Negen jaar later kon Leiden ook van deze vinding ge bruik maken. In 1890 werd de eerste telefooncentrale ingericht in een kamer van het Raadhuis, de zogenaamde weeskamer. De PTT-Telecommunicatie wil de ze gebeurtenis onder de aan dacht brengen. Daarom is deze week elke avond van zeven tot tien uur de telefooncentrale aan de Willem de Zwijgerlaan open gesteld voor het Leidse publiek. Veel oude toestellen en oude appa ratuur zoals een lijnzoeker. Honderd jaar telefoon in open huis groepkiezer, regelaar en tijda- larm - allemaal in gebruik ge weest van 1930 tot 1976 - zijn er tentoongesteld. Via route- en tekstborden wordt men, door de centrale geleid en op de hoogte gebracht van de technische fa cetten van het telefoonbedrijf. Het spreekt vanzelf dat de Tele- communicatie-afdeling zich niet onbetuigd heeft gelaten op het gebied van de moderne te- lefoonapparatuur. In een mobie le 008-post worden de nieuwste snufjes op het gebied van het Vi- Een veertig jaar oude telefoon centrale. Handbediend en de ge sprekken moesten nog worden aan gevraagd. Vervolgens verbond de telefoniste de abonnees met elkaar. ditel-, facsimilé- en mobilofoon- appartuur gedemonstreerd. En voor de mensen die nog geen telefoon hebben, maar na het zien van al dit moois besluiten om in het vervolg ook iets van zich te laten horen, is er een jubi-' leumtoestel met verchroomde kap, waarop het logo van 100 jaar Telefonie in Nederland is afge beeld. In juni '81 bedroeg het aantal aan sluitingen op de centrales Lei- den-Cornelis Schuytlaan. Lei- den-Willem de Zwijgerlaan, Lei- den-Centrum en Leiderdorp 47006. De telefoondichtheid (aantal aansluitingen per hon derd huizen) staat op 102,23 voor de stad Leiden en Leiderdorp. Hengelsport (1) Hen gelsportvereniging VOP'74 hield een competitiewedstrijd in de Zijl. Uitslag: 1 S. Kokke- dee 7 stuks-430 gram, 2 F. Reijken 5-600, 3 H. van Hoou- ten 3-300, 4 J. Kokkedee 3-240, 5 A. v.d Meij 3-240. 6 P Aben 3-220, 7 R v.d Zeeuw 2-390. 8 H. van Tongeren 1-400, 9 J. Heijmans 1-50,10 G.J. Kokke dee 1-50. Hengelsport (2) De viswedstrijd van DVS kent de volgende uitslag: 1 H. Schlagwein 4080 gram-19 stuks, 2 P. Zandbergen 2610- 30,3 C. Hoppenbrouwer 2530- 22, 4 W van Loon 2300-17, 5 J. Helverstein 2230-18, 6 F. Hop penbrouwer 2125-25, 7 C. Sin- teur 1885-15, 8 H. van Loon 1675-16, 9 M. Bronmeijer 1525-10, 10 J. de Os 1010-8. Film In het gebouw van de Studen ten Ekklesia, Rapenburg 100, draait woensdagavond per video de tv-film The Touch" van Ingmar Bergman. De film handelt over een drie hoeksverhouding. Aanvang half tien. Pop De Leidse Vereniging van Pop muzikanten presenteert woensdagavond in sociëteit The Jam aan de 2e Binnen vestgracht de groep "Touch wood". Het concert begint om ongeveer half tien. Jezuskindereri Het studiecentrum voor anthro- posofie houdt woensdag avond een lezing. Drs. R. Dee spreekt over de twee Jezus- kinderen in de kunst en ver toont daar dia's bij. Kunste naars uit vroeger eeuwen hebben kunstwerken ge maakt waarop zij tweeJezus- kinderen afbeelden, ervan uitgaande dat het gangbare kerstverhaal in feite een sa menvoeging is van twee ver schillende verhalen. Volgens het studiecentrum staat het ene verhaal in het Lucase- vangelie. Daarin wordt mel ding gemaakt van de engel die aan herders verschijntin het andere verhaal, volgens het Mattheusevangelieko men de drie wijzen voor. Tus sen beide verhalen bestaan nog meer verschillen. De le zing wordt gehouden in de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat en begint om kwart over acht. Bazaar De bewoners van bejaarden centrum Rosenburch, Vijf Meilaan 71, houden donder dag een bazaar en verkoop van het hand- en borduur werk dat zij zelf hebben ge maakt. Ook worden een aan tal huishoudelijke artikelen en meubels aangeboden. De openingstijden zijn van tien tot twaalf en van twee tot vier Ruilbeurs De vereniging De Verzamelaar houdt donderdagavond een ruilbeurs in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn. Inlichtingen: 070-982486 Bovenwijkse voorzieningen LEIDEN - Het 'Fonds Bovenwijk se Voorzieningen' van de ge meente Leiden raakt langzamer hand uitgeput. Van de ruim 27 miljoen gulden in het fonds, dat in januari-1977 werd ingesteld, is nog 6.7 miljoen gulden over. Het Fonds Bovenwijks is één van de belangrijkste financierings bronnen voor de uitvoering van openbare werken. Met name voor zover deze plannen niet of niet geheel door het rijk worden betaald. Dit jaar werd uit het fonds de nieu we stadhuistrap betaald. Dat kostte 125.000 gulden. Ook de ne gentig mille voor de voetgan gersbrug over de Oude Rijn - de Dullebrug - kwam uit dit fonds. De houten ophaalbrug over de Ma- resingel en de reconstructie van de wegen rond molen De Valk zijn voor een deel uit het Fonds Bovenwijks gefinanciérd. Dat geldt ook voor de aanleg van volkstuinen in Cronest^in. Het rijk betaalt de loonkosten (werk- verruimende maatregel), de ge meente betaalt de rest: anderhalf miljoen. Een kwart miljoen voor een brug voor langzaam verkeer over het Galgewater en ruim drie ton voor de vernieuwing van de Jan van Goyenbrug over de Vliet werden eveneens uit dit fonds beschik baar gesteld. Verdér werd dit jaar ten behoeve van het kinderverblijf in de Me- renwijk, de aankoop en het on derhoud van de begraafplaats aan de Groenesteeg en het be schikbaar stellen van grond voor gehandicapte ruiters een beroep op het fonds gedaan. Economie De gemeenteraad geeft aan hoe het Fonds Bovenwijks verdeeld moet worden. Zo is het onder deel bestemd voor de ondersteu ning van bedrijfs-economische activiteiten nog onaangeroerd. Hiervoor is nog steeds een be drag van 1.660.000 gulden gere serveerd. Voor sportvoorzieningen, stads parken en volkstuinen is nog 1.621.000 gulden in kas. Voor de ontsluiting van het Vlietpark res teert acht ton en voor het terrein van de voormalige Grofsmederij is nog altijd 934 mille gereserr veerd. Voor de onderdelen welzijnsvoor zieningen, de parkaanleg langs de singels en de voetgangers voorzieningen in de binnenstad is - voor elk onderdeel - ruim een half miljoen beschikbaar. Voor fietsers en openbaar vervoer be schikt het fonds nog over 330 mille. LEIDEN - Burgemeester Goekoop heeft vanochtend m het postkantoor aan de Breestraat de eerste kinderpost zegels gekocht zie foto). Tot en met 23 december zijn de zegels en wenskaarten, waarvan de opbrengst ten goede komt aan gehandicapte kinderen, in de postkantoren aan Breestraat, Kopermolen en Bevrijdingsplein te koop. Ook zullen met ingang van vandaag de zegels en kaarten die aan de deur zijn besteld, worden afgeleverd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4