'Goede kans' op erkenning van Israël door PLO Administratie vernietiging zigeuners gevonden Tweede aanklacht Franse regering tegen Paribas Begrotingstekort VS groeit Reagan enigszins milder Haddad blijft toch leider Zuid-libaiion Lord Carrington: Moeten ik en de kinderen U nog uitleggen dat U de KINDERPOSTZEGELS het best met girobetaalkaart of bankcheque betaalt? MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 111 JERUZALEM - Majoor Had dad, commandant van de christelijke milities in Zuid- Libanon is op zijn eerdere be sluit om af te treden terugge komen. Na een dag van ver warring en tegenstrijdige be richten deelde Haddad gis termiddag voor zijn radiosta tion „De hoop van de vrede" officieel mee dat hij zou aan blijven als commandant van „Vrij Libanon", maar dat zijn aanblijven gepaard gaat met een reorganisatie op militair en civiel gebied in de encla ve. Haddad zei dat zijn eerdere be sluit om af te treden uitslui tend het resultaat was van in terne moeilijkheden. Hij ont kende dat er moeilijkheden of meningsverschillen zijn met Israël. De aard van de moeilijkheden en de reden van zijn eerder aangekondigd ontslag is vaag gebleven. Ondanks de verzekering van Haddad en Israëlische kant is er meer aan de hand dan in terne strubbelingen. Er zijn de laatste maanden hardnek kige berichten en geruchten dat Haddad niet tevreden is over de samenwerking met Israël. De oorzaak zit in het bestand met de Palestijnen dat sinds juli van kracht is. Haddad zou een eigen koers willen varen, en bepleit een activistische politiek tegen de Palestijnen. Maar Israël staat hem niet toe het be stand te schenden. Haddad is verder niet gerust op de toekomst, juist vanwege dat bestand. Hij is bang dat de Israëli's vroeger of later ten aanzien van Zuid-Liba- non een overeenkomst zullen sluiten, waarbij met zijn be langen geen rekening wordt gehouden, net zo min als de Israëli's nu met zijn plaatse lijke belangen rekening hou den. Een Israëlische krant zegt dat Haddad elke keer als hij zijn zin niet krijgt met opstappen dreigt, wetend dat hij voor Is raël een onmisbare schakel is. Voor het eerst heeft hij nu ook de daad bij het woord ge voegd, al was het maar tijde lijk. Maar daardoor heeft hij zijn eigen positie ook in de ogen van Israël aanzienlijk verzwakt. Omdat de belangen van Israël en Haddad niet identiek lo pen zijn er twee mogelijkhe den. Hij moet in de pas lopen, of vroeger of later zal hij wor den vervangen door iemand die de Israëlische belangen beter zal dienen. BONN (GPD) - In de archiefkel ders van de Universiteit van Tu bingen in de Westduitse deel staat Baden-Wurtenberg is de volledige „administratie" ont dekt over de vernietiging van meer dan een half miljoen zige- neurs in de Tweede Wereldoor log. De omvangrijke documenta tie werd gevonden door enkele overgebleven Westduitse zigeu ners. Het archief in Tubingen werd als studie-object gebruikt door twee Westduitse professoren, die zelf in de jaren 1941-1945 in Berlijn- Dahlem onder Himmler werkten aan de uitroeiing van de zigeu ners in Europa, het toen genoem de „Lumpen-Proletariat". Sinds de Duitse capitulatie heeft men aangenomen dat deze „admini stratie" verdwenen was. Verle den week, 36 jaar na de dood van Hitier, werden de papieren ge vonden. ,Bezet Na de vondst hebben enkele zige- neurs de archiefruimten in Tu bingen bezet gehouden. Zij kon den bewerkstelligen dat de pa pieren overgebracht werden naar het Bundes Archief in Ko blenz. Dezer dagen ontving pre sident Carstens van de BRD voor de eerste maal een aantal zigeu ners in zijn ambtswoning. Hij zei hun voor volledige rehabilitatie te zullen zorgen. Hiermee zijn wellicht miljarden marken ge moeid. De plannen van Himmler pm de zi geuners, als zijnde geen Ariërs, om het leven te brengen, dateren van 1941. In Berüjn-Dahlem werd hiervoor een apart kantoor gebouw betrokken. Elke Duitse zigeuner moest hier verschijnen: er werden vingerafdrukken ge maakt, foto's genomen van neus gaten en handen, de stamboom van elke zigeuner werd nage gaan. Stond eenmaal vast dat hij zigeuner was, dan volgde depor tatie naar het concentratiekamp Auschwitz-Birkenau, waar de gaskamer wachtte. Zelfs de man of vrouw van wie vastgesteld werd dat hij of zij slechts voor een-achtste zigeuner was (zijn of haar overgrootvader of -moeder) werd afgevoerd. En kelen hebben de moordaanslag overleefd: dezen werden onder dwang gesteriliseerd. In totaal kwamen 15.000 Duitse zigeuners door het nazi-bewind om het le ven. In dezelfde tijd werden in heel Europa, vooral in Rusland en de Balkanlanden, 500.000 zi geuners vermoord. Strenger Tegen de zigeuners traden de na zi's nog strenger op dan tegen de joden. Voor joden gold, dat als men bewijzen kon dat men maar voor een kwart joods bloed (de grootvader of de grootmoeder) had, men als Ariër in aanmer king kwam en dus het leven be hield. De joden die nazi-Duits- land overleefd hebben, ontvin gen na de oorlog een schadeloos stelling van de Duitse regering. Indien men tenminste bewijzen kon dat men niet als misdadiger door de Duitsers was veroor deeld. Voor de zigeuners gold dit niet Zij werden allen als misdadigers be schouwd. Voor hen was er ook geen schadeloosstelling, geen re habilitatie. Daarin gaat nu veran dering komen. Overigens zijn nog lang niet alle vragen beant woord. Daarbij ook de vraag, hoe groot die „schadeloosstelling" moet zyn. Er is bij de zigeuners die het archief ontdekten een man die tijdens de Tweede We reldoorlog zijn vader en moeder en elf broers en zusters naar de gaskamer zag verdwijnen De professoren die in de archieven van de universiteit van Tubingen de vernietiging van het zigeuner- dom bestudeerden, zijn de vrou welijke hoogleraar Sophie Er- hard en haar mannelijke collega dr Arnold Zoals gemeld waren zij eertijds verbonden aan Himmlers kantoor in Berlijn. LONDEN (DPA/AFP) De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Carrington, heeft gisteren verklaard dat er "een goede kans" is dat Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, het bestaansrecht van Israël zal erkennen. De Britse minister zei in een inter view met een Britse televisie maatschappij wel dat het zou af hangen van de formulering van de erkenning van Israël. Arafat zou woorden moeten gebruiken die Israël ervan overtuigen dat de PLO de staat Israël werkelijk wil aanvaarden op basis van ge slaagde vredesonderhandelin gen. Lord Carrington, die deze week een bezoek bracht aan Sa- oedi-Arabië, vindt het plan-Fahd "een totaal nieuwe oriëntatie van de Arabische voorstellen" inzake het conflict in het Midden-Oos ten. Volgens hem uit het plan "de wil van Saoedi-Arabië en de gematigde Arabische landen om over een vredesregeling te on derhandelen". Voor Lord Car rington blijkt uit het Saoedische plan de wil om Israël te erkennen als het vredesproces eenmaal is voltooid". De Britse minister zei bereid te zijn Arafat te ontmoeten als dat het vredesproces zou helpen. Doel van zo'n ontmoeting zou zijn dat de PLO het bestaansrecht van Is raël zou erkennen, net zoals Is raël de rechten van de Palestij nen zou moeten erkennen. Lord Carrington gaf slechts indi- PARIJS (DPA/Reuter/ANP) - Het Franse ministerie van Financiën heeft een tweede aanklacht ingediend tegen de binnenkort te nationaliseren bank Paribas. Daarin worden leidinggevende functionarissen van de bank en 65 van haar cliënten beschuldigd van onwettige kapitaalover dracht naar Zwitserland. Deze kapitaalsmokkel zou verband kunnen houden met de onttrekking van de Zwitserse dochteronderneming van Paribas aan de komende nationalisering via overneming door buiten landse, met Pari bas verbonden belangen. De overneming van Paribas-Suisse heeft in Frankrijk grote opschudding verwekt. De regering heeft de leiding van de bank beschuldigd van onvaderlandslievend gedrag door aan de transactie mee te werken in strijd met toezeggingen aan de minister van financiën. De president- commissaris van Pari bas, Pierre Moussa, zag zich onder druk van het schandaal gedwongen af te treden. Enkele dagen geleden had het ministerie van financiën al een aanklacht ingediend tegen Moussa en twee van zijn medewerkers. Zij zouden op ongeoorloofde wijze gouden munten ter waarde van 29 miljoen Franse frank naar Canada hebben overgebracht in opdracht van de in de vlieg tuigbouw werkzame industrieel Pierre Latecoere. Deze heeft laten we ten al met de autoriteiten te zijn overeengekomen dat hij een forse boete zal betalen. Financiële deskundigen hebben erop gewezen dat overtredingen van de valutabepalingen van het onderhavige soort in het algemeen buiten de rechtszaal worden geregeld piet de douane-autoriteiten. De Franse kranten zien het aanspannen van rechtszaken dan ook als repressaille- maatregel voor de overneming van Pari bas-Suisse. reet commentaar op de uitlatin gen van de Amerikaanse minis ter van buitenandse zaken, Ale xander Haig, die bezwaren heeft tegen de positieve houding van Lord Carrington ten opzichte van het Saoedische plan. Hij zei dat voor "sommigen" zijn op merkingen "ergenis" wekken, maar dat men niet om de realieit heen kan. Realistisch De Westduitse minister van bui tenlands zaken, Hans-Dietrich Genscher, heeft verklaard dat het Soedische vredesvoorstel voor het Midden-Oosten een rea listisch beginpunt is voor een vredesregeling in het gebied. In een interview met de EGYPTI SCHE TELEVISIE ZEI Gen scher het plan-Fahd een realis tisch beginpunt te vinden dat "op veel punten overeen komt met de positie te de Eurepese Gemeenschap, en daar zien wij onderdelen die het waard zijn om te steunen". Het plan de Pa lestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in Gaza en in het recht van alle landen in het gebied op veilige grenzen. Westerse functionarissen zeiden dat de Bondsrepubliek krach tens haar grondwet geen groe pen buiten de NAVO in het ge weer kan brengen, maar andere wegen zoekt om de Sinai-troe- penmacht steun te verlenen. Vredesmacht Een ambtenaar van het ministerie van buitenlande zaken in Koe weit heeft gisteren gezegd dat Koeweit bezwaar heeft tegen deelname van vier Europese lan den aan de internationale vredes macht voor de Sinai. Hij deelde mee dat dit een "nadelig" effect zou hebben op de Arabisch-Eu- ropese betrekkingen. Staatssecretaris van buitenlandse zaken Faisal Saleh el-Muttawa riep de ambassadeurs van Ne derland, Engeland, Frankrijk en Italië bij zich. Dit zijn de vier lan den die zich bereid hebben ver klaard aan de vredesmacht mee te werken. Hij verklaarde dat de reactie van Koeweit voortspruit uit het beleid van het land "dat er op is gericht de akkoorden auspi ciën staan en zal op het schierei land van de Sinai worden gesta tioneerd na de Israëlische terug trekking uit het gebied. Die zal in april volgend jaar plaatshebben. Muttawa liet de ambassadeurs we ten dat deelname van leden van de EG "nadelige consequenties zal hebben voor de Arabisch-Eu- ropese betrekkingen in het alge- Duikers van de Zweedse marine onderzoeken de plek waar de Russische onderzeeër aan de grond liep (Van onze correspondent Henk Ruysenaars) STOCKHOLM - Duikers van de Zweedse marine hebben het afgelopen weekeinde de waterwegen onderzocht bij de marinebasis Karlskrona waar de Sowjet-onderzeeër U-137 bijna twee weken gele den aan de grond liep. Na een waarschuwing van de NAVO in Brussel is men op zoek naar mijnen met kernladin gen of door de onderzeeër achtergelaten signaalappara- tuur. Desgevraagd verklaarde Bertil Lagerwall van de defensies taf in Stockholm: „We willen er absoluut achter komen wat het doel was van de aan wezigheid van de Sowjet-on derzeeër. In dit onderzoek zijn we ook op zoek naar on der water geplaatste mijnen met een kernlading. We kun nen namelijk de mogelijk heid niet uitsluiten dat dit ge bied met deze kernwapens is ondermijnd". Lagerwall kan niet vertellen of men tijdens het weekeinde vondsten heeft gedaan: „Het is een groot gebied dat we moeten onderzoeken", zo verklaarde hij. Het leggen van dergelijke atoom mg nen is een zeer effectieve en goed kope manier om de Zweedse marinebases en zeestrijd- Zweedse marine op zoek naar atoommijnen van onderzeeër krachten in geval van oorlog in één klap uit te schakelen. Bovendien zijn er slechts en kele mijnen nodig om een groot resultaat te bereiken en de hele Zweedse kustbewa king te vernietigen. De waar schuwing dat de U-137 atoommijnen geplaatst zou kunnen hebben is afkomstig uit het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Een specialist, docent G. Arb- man van het Zweedse insti tuut voor defensieonderzoek FOA, heeft erop gewezen dat het plaatsen van deze atoom mijnen in het verboden mili taire gebied bij de marineba sis Karlskrona een enorm po litiek risico meebrengt voor de Sowjet-Unie. De heer Arb- man: „Deze mijnen worden speciaal gebruikt om hele vloten tot zinken te brengen. De Verenigde Staten hebben hiermee een proef genomen bij de Bikini-atollen in de Stille Zuidzee. Men wilde vaststellen welk effect een kernexplosie onder water kon hebben op schepen In een test bracht men enkele honderden daar gestationeer de schepen tot zinken met één enkele explosie". Arbman wees er tevens op dat het voordeel van deze mijn is dat ze tevoren kunnen wor den geplaatst en het uiterst moeilijk is ze te ontdekken. In oorlogstijd kunnen ze ra diografisch worden geacti veerd vanaf een grote af stand. Aan de „operatie stofzuigen" wordt deelgenomen door een schip van de Zweedse mari ne. de Belos, dat hiervoor speciale uitrusting aan boord heeft. Twee mijnenvegers zyn tevens ingeschakeld met hun respectievelijke duiker- beman rungen. Ondanks alles wil eigenlijk nie mand in Karlskrona geloven dat de U-137 werkelijk in vre destijd atoommijnen bij de Zweedse marinebasis is ko men plaatsen. Anderzijds wordt gezegd, kunnen we al les verwachten nu gebleken li dat de U-137 ook in vredes tijd torpedo's met kernwa pens aan boord had. "Russische raketten goedkoperdan Amerikaanse" WASHINGTON (AFP) - Jor- danië heeft kort geleden in de Sowjet-Unie luchtdoelraket ten gekocht omdat die goed koper zijn dan Amerikaanse, èn omdat Jordanië zelf kan bepalen waar het ze neerzet, wat met Amerikaanse projec tielen niet kan. Dit heeft ko ning Hoessein gisteren ver klaard in een vraaggesprek met de televisiemaatschappij "CBS". De vorst zei dat er "geen enkele speciale voorwaarde was op genomen in het contract met de Sowjets, en dat Amman geen speciale verplichtingen heeft aan Irak, dat de transac tie financierde. Volgens hem is de aankoop van de Sowjet- raketten ruim voor zijn be zoek aan de Verenigde Staten rondgekomen, en wist Was hington ervan. Hoessein herhaalde respect te hebben voor president Rea gan, die hij op 26 en 27 okto ber ontmoette. Adviseurs Reagan vrezen verdubbeling WASHINGTON (ANP/Reuter) - De begrotingsadviseurs van pre sident Reagan verwachten dat het tekort op de Amerikaanse be groting in het lopende jaar uit komt op 98 miljard dollar, meer dan tweemaal zoveel als Reagan nog maar twee maanden geleden voorspelde. Voor het begrotings jaar 1983 wordt een tekort ver wacht 125 miljard dollar en voor het daaropvolgende jaar een te kort van 146 miljard dollar. Rea gan heeft zyn kiezers voorgehou den dat de begroting in het fisca le jaar 1984 in evenwicht zou zijn. In het lopende begrotingsjaar zou het tekort volgens de Ameri kaanse president moeten uitko men op 43 miljard dollar. De meningsverschillen tussen het Amerikaanse begrotingsbureau en het ministerie van financiën over de begrotingstekorten en over de economische ontwikke lingen in de VS worden steeds groter. Het ministerie is nogal optimistisch over de economi sche ontwikkelingen, terwijl het bureau zich bijvoorbeeld sterk maakt voor belastingsverhogin gen om het begrotingstekort te verkleinen. Het begrotingsbu reau gaat nu uit van een econo mische groei van twee procent of minder in het huidige begro tingsjaar, terwijl de regering het houdt op een groei van 3,4 pro cent. Het begrotingsbureau heeft de ra ming van de groei verlaagd. Dit is opmerkelijk, want met elk pro cent dat de raming van de econo mische groei wordt verlaagd neemt het tekort op de Ameri kaanse begroting toe met onge veer vijftien miljard dollar. Een zwakke economie houdt in dat er meer en meer moet worden uit gegeven aan sociale uitkeringen. Rente Ook bestaat de mogelijkheid dat de rentetarieven in de Verenigde Staten het komende jaar weer zullens stijgen, na eerder nog verder dan nu te zijn gedaald Dat heeft vice-voorzitter Frede- nch Schultz van de Federal Re serve Board, het bestuur van het stelsel van centrale banken in de VS. verklaard. De lusteloze economische gang van zaken van het ogenblik, die president Reagan en anderen als recessie hebben aangeduid, zal naar zijn oordeel ook in het eer ste kwartaal van het volgend jaar optreden en de rentetarieven drukken Naar Schultz zei zullen zu vervolgens weer stijgen als de economie aantrekt, tenzij er maatregelen worden genomen om de kredietbehoefte van de overheid te verminderen. ADVERTENTIE Hein G. Briefbesteller te A Vandaag of morgen komen de kinderen uw bestelling afleveren. Mensenrechtenbeleid WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft zijn goedkeuring gehecht aan een document van het ministene van buitenlandse zaken waarin wordt aangedrongen op openlijk verzet te gen landen waar de mensenrechten worden geschonden Een woord voerder van zijn regering liet gisteren weten dat deze opstelling echter geen afwijking van betekenis inhoudt van het tot op heden gevoerde beleid op dit terrein. Reagan heeft tijdens zijn verkiezingscampagne felle kritiek geleverd op het mensenrechten-beleid van de regering Carter. Op de vraag of het beleid van Reagan op dezelfde principes is gebaseerd als dat van zijn voorganger zei de stafchef van het Witte Huis, James Baker "Het be leid is erop gericht ons openlijk uit te spreken m de gevallen waarvan kan worden verwacht dat dat tot resultaten leidt. In andere gevallen zullen we onze toevlucht nemen tot rustige diplomatie" Toen de regering Reagan in het Witte Huis kwam werd vooral gepleit voor het voeren van dergelijke "rustige diplomatie" bij het aan de kaak stellen van schendingen van mensenrechten in bevriende landen. Ba ker gaf toe dat de retoriek van de eerste tijd "tot op zekere hoogte gewijzigd is". "Beide wegen moeten evenwel worden bewandeld, het is geen kwestie van of het een. of het ander", zo zei Baker in het NBC tv programma "Meet the Press'. De beginselverklaring van het ministerie van buitenlandse zaken die vo rige week werd bekendgemaakt spreekt er zich voor uit dat "wanneer een land. bevriend of niet, vnjdheidsbeperkende maatregelen neemt, wij dat dienen vast te stellen, waarbg we duidelijk moeten maken dat WC dat betreuren en ons ertegen zullen verzetten" Volgens Baker heeft de president nu ook met die verklaring ingestemd. Ronald Reagan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9