Minister voor verhoging btw Democratie in rook op? "Afvalzout met pijp in Noordzee onbetaalbaar" Vervoersbonden FNV in grote moeilijkheden Dutman: pensioengeld moet naar ambtenaren Werk in ziekenhuis na brand vrijwel hervat Benzineprijs opnieuw tw ee cent laser Niet-rokers Zaanstad spannen kort geding aan MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 DELFT (GPD) - De Stichting Rein- water vindt het plan om het af valzout van de kahmijnen in de Franse Elzas via een pijpleiding in de bodem van de Rijn recht streeks naar de Noordzee af te voeren niet serieus.Volgens Ge rard Peet, secretaris van de stich ting die al jaren voor een schone Rijn strijdt, zijn de kosten van een dergelijk project veel te hoog. Eind vorige week werd bekend dat Nacap in Delft, een dochteron derneming van Boskalis, dit plan had ontwikkeld. De aanleg van de pijpleiding blijkt technisch uitvoerbaar. Omdat de kosten in derdaad te hoog zijn, zou de pijp leiding behalve voor vervoer van het afvalzout ook gebruikt moe ten worden voor transport van andere stoffen. De internationale Rijncommissie dient uit te zoe ken welke stoffen hiervoor in aanmerking komen. Gerard Peet gelooft niet dat er an dere stoffen zijn die wel in zee, maar niet in de Rijn mogen wor den geloosd. Wanneer het zou gaan om stoffen die in Rotter dam moeten worden afgetapt voor commercieel gebruik, zijn gescheiden leidingen noodzake lijk, hetgeen naar mening van de woordvoerder van de Stichting Reinwater financieel helemaal niet haalbaar is. Uitstel Ministers van de vijf Rynoeversta- ten komen op 17 november bij een om tot een definitieve oplos sing van het te hoge zoutgehalte van de Rijn te besluiten. Het is echter onzeker of de ontmoeting doorgang vindt. Frankrijk moet volgens afspraak een voorstel op tafel leggen, maar dat is nog steeds niet gebeurd. Opnieuw uitstel van het besluit over het al jaren slepende zoutprobleem is dus niet uitgesloten. Begin dit jaar spraken de ministers in Wassenaar af dat dne moge lijkheden tot vermindering van het zoutgehalte van de Rijn moesten worden onderzocht. Vo rige maand bleek ook de nieuwe Franse regering het meest te voe len voor injectie van het zout in de diepe ondergrond van de El zas. Deze oplossing kan eventu eel worden aangevuld met ver voer van het zout per pijpleiding naar Lotharingen, waar het kan dienen als grondstof voor de so- dafabrieken. De andere Rynoe- verstaten vinden dit ook de beste oplossing De derde mogelijk heid, vervoer van het zout per schip naar zee. is volgens het na dere onderzoek te duur. Vergist De Franse regenng heeft zich ech ter vergist m de bevolking van de Elzas. In tegenstelling tot de ver onderstelling dat de Elzassers het verzet tegen ipjectie van het zout hadden opgegeven, bleek onlangs na een bezoek van een minister dat de tegenstand nog immer leeft. Het protest van de plaatselijke bevolking tegen in jectie was er in 1978 de oorzaak van dat de toenmalige regenng weigerde het Ujdens de minis tersconferentie genomen besluit om het zout te injecteren, ter goedkeunng voor te leggen aan het parlement. De Fransen lijken nu toch weer te kiezen voor een reeds door de an dere landen verworpen oplos sing: het bouwen van een zoutfa briek. Het bezwaar is dat er in de andere landen zoutoverschotten zijn. Omdat afgesproken is dat alle landen meebetalen aan de oplossing van het zoutprobleem van de Rijn, zou dit bovendien de concurrentie erg vervalsen. Van de Stee niet blij met solidariteitsheffing DEN HAAG (GPD) - Het staat voor minister Van der Stee (financiën) nog lang niet vast dat de zogeheten solidariteitsheffing zal bestaan uit een verhoging van de loon- en inkomstenbelasting. Volgens hem moet het kabinet zich nog serieus buigen over het alternatief in de vorm van een btw-verhoging. Dit kan omdat de informateurs die tweede mogelijkheid als voetnoot aan hun eindverslag hebben toegevoegd. Van der Stee zei dit zaterdag voor de TROS-radio. Hij bekende overigens over het al gemeen „bepaald geen voorstan der van een solidariteitsheffing" te zijn. „Van Agt en ik waren fel le tegenstanders van een solida riteitsheffing. Hij is nu sterk be perkt en in het totaal van het compromis acceptabel gewor den. Ik sta echter niet te trappe len om hem in te voeren", aldus Van der Stee. Aanvankelijk wilden de ex-infor mateurs Halberstadt en De G^- lan een verhoging van de directe belastingen voor een bedrag van een miljard. Tijdens het heen en weer geschuif van de cijfers is dat op voorstel van D'66 beperkt tot 500 miljoen gulden. „Per sal do moeten we niet zo'n drama maken van een heffing van deze omvang", meent de minister. In het eindverslag van de informa teurs wordt als alternatief ven de verhoging van de directe belas tingen een verhoging van de BTW genoemd. De ex-informa- teurs raden deze mogelijkheid echter af. Volgens Van der Stee moet het kabinet deze mogelijk heid serieus onderzoeken. Per soonlijk liggen zijn voorkeuren tussen de twee alternatieven on geveer „fifty-fifty", gaf de be windsman aan. Hij zei daarbij wel dat de meerderheid in het kabinet voorstander is van een heffing via de loon- en inkom stenbelasting. Investeringsloon Eind 1982 moet de solidariteitshef fing afgelopen zijn en opgaan in het investeringsloon, dat tussen werkgevers en werknemers moet worden geregeld. Ook al mocht dit overleg mislukken, dan nog wil Van der Stee de hef fing stoppen. „Na een jaar is het afgelopen. Dat is afgesproken en daar moeten we op vertrouwen. Wij gaan geen stap verder", aldus de minister. De Tweede-kamerfracties van PvdA en D'66 hebben in een reactie laten weten dat de solida riteitsheffing via de directe be lastingen opgebracht moet wor den. De woordvoerder van de PvdA-fractie benadrukte dat een heffing via de btv denivellerend op de koopkracht zal werken. HILVERSUM (ANP) - Voorzitter Jan Dutman van de ambtenaren bond ABVA/KABO wil dat het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) 900 miljoen gulden beschikbaar stelt voor de be scherming van de salarispositie van de ambtenaren. Het geld moet gebruikt worden om de be zuinigingsmaatregelen van de re gering te compenseren, aldus Dutman zaterdag in de VARA- actualiteitenrubriek "Dingen van de dag". Bondsvoorzitter Dutman baseert het bedrag van 900 miljoen op de bezuinigingsmaatregelen op de begroting van het ministerie van binnenlandse zaken, opgesteld onder het vorige kabinet. Maar, WEERRAPPORTEN zo zegt hij, in bleken dat bij de uitvoering van dergelijke bezuinigingsmaatege- lenen een aanslag wordt ge pleegd op de salarispositie van de ambtenaar. Dat betekent een extra inlevering voor deze groep. Om dit voor volgend jaar te voor komen heef hij de minister van binnenlandse zaken voorgesteld het geld uit de kas van het ABP te halen. Een ander voorstel dat Dutman te berde bracht was het geld van de premieteruggave van het pen sioenfonds PGGM (gezondheids- en welzijnssector) aan te wenden voor een werkgelegenheidsfonds voor de betreffende sector. Volgens de voorzitter wordt bij het fonds elk jaar bekeken of en hoe veel premie er teruggegeven kan worden. Dutman wil dit geld - voor dit jaar berekend op 25 mil joen gulden - in een apart fonds stoppen dat mede door werkne mers wordt beheerd en 'dat tot doel heeft de werkgelegenheid in de betreffende sector te stimule- Astmafonds tegen dieren in de klas UTRECHT (ANP) - Het Ne- derlands Astma Fonds vindt dat het houden van dieren op school op korte termijn via een algemene overheids maatregel moet worden ver boden. Ook zouden er richt lijnen moeten komen voor onder meer de soort vloerbe dekking die in de scholen wordt toegepast. Ongeveer vijftien procent van de kinderen tussen vier en dertien jaar heeft luchtweg en andere klachten die wor den veroorzaakt door een al lergie voor bepaalde stoffen. Huisstof en huidschilfers en haren van dieren zijn beken de allergische prikkels. Des alniettemin worden nog op vele scholen dieren in de klas gehouden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde i Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen waar bew 10 4 regenbui 11 2 regenbui 10 1 waar bew. 10 2 waar bew. 11 1 regenbui 11 6 regenbui 11 5 mist 10 1 waar bew. 11 8 waar bew. 10 4 licht bew. 7 0 licht bew. 20 11 onbew. 8 0 hagelbui 10 5 onbew. 10 -1 sneeuw 1 -1 onbew. 10 -3 onbew. 12 —5 onbew. 7 1 onbew. 14 -3 onbew. 10 2 onbew. 23 2 onbew. 21 21 onbew. half bew. onbew waar bew. waar bew. De verhoging van de btw is vol gens de woordvoerder van D'66 technisch niet haalbaar en daar om is D'66 het met de ex-infor mateurs eens dat de solidariteits heffing door de loon- en inkom stenbelasting binnen wordt ge haald. De CDA-woord voerder wil het voorstel van het kabinet afwachten. Huurverhogingen Minister Van Dam (volkshuisves ting en ruimtelijke ordening) wil de jaarlijkse huurverhogingen en stijgende aardgasprijzen met el kaar in verband brengen. Hij zei dat zaterdag in het VARA-radio- programma In de Rooie Haan. „De stookkosten worden door de mensen ervaren als woonlasten, alhoewel het eigenlijk twee ver schillende zaken zijn. Men kan daarom denken aan een combi natie tussen de twee zaken", al dus minister Van Dam. Het idee van de bewindsman houdt in dat jaarlijks een stijging van de woonlasten wordt vastge steld. Daarna moet het kabinet bepalen hoeveel daarvan de stij ging van de huur en van de gas- prijs moet zijn. Het zal voor de burger niets uitmaken in koop kracht. Van Dam wil over deze gedachte overleg plegen met zijn collega minister Terlouw (econo mische zaken). GRONINGEN (ANP) - Het werk in de chirurgische kliniek van het Aca demisch Ziekenhis in Groningen, die zaterdag door brand werd geteis terd, zal vanaf vanochtend weer vrijwel normaal verlopen. Dit heeft een woordvoerder van het ziekenhuis meegedeeld. Alleen bij een piekaan- bod van patiënten kan een langere wachttijd dan anders optreden, al dus de woordvoerder. De polikliniek van de chirurgische afdeling is gistermiddag weer ge opend voor ambulante patiënten. Ambulances moesten tot vandaag worden doorgestuurd naar de twee andere ziekenhuizen in de stad Zaterdag en gisteren hebben personeel en vrijwilligers hard gewerkt om het gebouw, waar veel waterschade was, weer schoon te maken. De vrouwenvleugel van de kliniek wordt al weer door de patiënten ge bruikt. Alleen de twaalf bedden tellende klasse-afdeling blijfi voorlopig buiten gebruik. De elektriciteitsvoorziening van de rontgenafdeling, waarvan het archief verloren ging is weer in orde. Het ziekenhuis heeft nog geen volledige inventarisatie gemaakt van door de brand verloren gegane goederen. Bekend is al wel dat een aantal kostbare apparaten voor hartchirurgie is verwoest. Vervanging van be langrijke apparatuur zal binnen enkele dagen geschieden. Het medisch archief blijkt nog grotendeels bruikbaar. Een archief met dia's is ver brand. Al met al zal de schade in de tonnen lopen, zo wordt vermoed. De oorzaak van de brand in de kliniek is nog steeds met duidelijk. Verpleegkundigen waren zater dag druk doende het trappenhuis van de afdeling chirurgie in Gro ningen schoon te maken na de brand op de zolder. De brand woedde in de hal en in de lift schacht. waardoor patiënten moes ten worden geëvacueerd. Na een uur was het vuur bedwongen. Blokkade tegeii ;er veertarief hoge DEN HAAG (GPD) - De Vervoers bonden FNV zitten in grote be stuurlijke problemen, De fusie, die eind van deze maand z'n be slag moet krijgen, komt daar door ook in gevaar. Het afgelo pen weekeinde hebben de FNV- voorzitters Wim Kok en Herman Bode geprobeerd een bemidde lende rol te spelen, maar zijn daarin tot nu toe niet geslaagd. De problemen, die al ruim een jaar aan de gang zijn, spitsen zich nu toe op het vinden van een nieuw bestuur dat bij de leden voldoen de vertrouwen geniet. De be- leidskoers die de geTuseerde bond moet gaan varen, richtte zich het afgelopen jaar op de le- Op dit moment wordt het voorzit terschap waargenomen door de penningmeester van de Ver- voersbond NW, Koos Schoon- ens. Voor grote groepen binnen de bond is hij onaanvaardbaar. Een grote groep van leden wil een nieuw bestuur bestaande uit mensen die niet rechtstreeks bij alle conflicten van de afgelopen jaren zijn betrokken. De bonds raad van de Vervoersbond NKV nam dit voorstel over, maar de bondsraad van de Vervoersbond NW vond dat dit een verrader- DEN HAAG (GPD) Voor de tweede keer in korte tijd kan de prys van benzine verder omlaag Zoals de cijfers er nu uitzien kan deze daling van twee cent per 16 november ingaan Dat heeft minister Terlouw (economische za ken) zaterdag voor de Vara- radio aangekondigd Er is een afspraak met de olie maatschappijen dat er bin nen twee weken geen grotere prijsaanpassingen komen dan twee cent. Terlouw wil daaraan vasthouden, ook nu een snellere daling mogelijk was geweest. Hij is bang dat hij daarmee een precedent zou scheppen en dat dit door de maatschappijen zou wor den aangegrepen om sneller de prijs te verhogen Terlouw kondigde verder een pnjsbeschikking aan voor de horeca Hierin zal staan dat een pilgje niet moor dan 10 cent duurder mag worden. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aangekondig de verhoging van de accijn zen op bier De vrees van de consumentenorganisaties, dat de horeca de prijs van het bier sterker zal verhogen dan de belastingverhoging nood zakelijk maakt, moet hiermee zyn weggenomen, verwacht Terlouw ROZENBURG (GPD) Enkele honderden woedende Rozenbur gers hebben zaterdagmorgen met tientallen auto's ongeveer een half uur de veersteigers van het veer Maassluis-Rozenburg in Rozenburg geblokkeerd Onder de actievoerders bevonden zich het bijna voltallige gemeentebe stuur. aangevoerd door de burge meester van Rozenburg, H. Sloots, en veel ambtenaren. De actie richtte zich tegen de plan nen van Provinciale Staten van Zuid-Holland om de veertarie- ven per 1 januari drastisch, soms zelfs met 30 procent te verhogen. lijk voorstel was en dat de indie ners maar geroyeerd moesten worden. 3innen de bond wordt al openlijk gesproken over het opsplitsen van de diverse beroepsgroepen van de bond, die dan aansluiting moeten gaan zoeken bij andere bonden Drie bestuurders heb ben een nota geschreven over een nieuwe structuur van de bond. Hoofdpunt is. dat er een nieuwe maatschappijvernieu- wende belangenbehartiging van de leden moet komen, waarbij het zwaartepunt van uitvoering binnen de ondernemingen wordt gelegd Volgens de nota zal het nieuwe bestuur aan deze zaken gestalte moeten geven. Twee jongens pleegden mogelijk twee moorden AMSTERDAM (ANP) - Twee jon gens van 16 en 17 jaar uit Amster dam hebben tegenover de politie bekend de 46-jange Amsterdam se aannemer L. Roele met mes steken om het leven te hebben gebracht. De man werd zaterdag ochtend dood in zijn woning in Amsterdam aangetroffen. De twee jongens konden zaterdag nacht. op aanwijzing van diverse getuigen, worden achterhaald Een team van de recherche stel de een onderzoek in rond diverse bars in de omgeving van het Rembrandtplein. waar Roele de avond vóór zijn dood was gesig naleerd. Toen bleek dat het slachtoffer in gezelschap van de twee jongens naar huis was ge gaan. Volgens de politie is roof het mo tief. Uit het huis werden kost baarheden en een bedrag van on geveer 450 gulden meegenomen. Op een van de jongens werd ver der het horloge van het slachtof fer gevonden Volgens inspecteur Jagerman. die het onderzoek heeft geleid, zyn er gegronde vermoedens dat de twee jongens ook betrokken zyn geweest by de moord op de boekhouder en oud-Lcidcnaar C van Rijn, die op 17 oktober dood in zyn Amsterdamse woning werd aangetroffen De twee mis drijven vertonen volgens de in specteur opvallende komsten. BREDA (ANP) - Een 19-jarige man uit Breda heeft tegenover de Bredase politie bekend dat hij zaterdagavond zijn 15-jarige zusje door messteken en wur ging om het leven heeft ge bracht. De jongeman zou zijn daad heb ben begaan, omdat het meisje weigerde te zeggen waar ze die avond was geweest. Volgens de gebruiken in dit Marokkaans gezin was het niet toegestaan dat het meisje alleen de straat op ging, aldus de politie. Bij af wezigheid van de ouders fun- k *rde de jongeman als gezins- hc 1. ROTTERDAM (ANP) - Een diesellocomotief is gisterochtend ontspoord ter hoogte van het station Alexanderpolder in Rotterdam De loc reed tegen op de rails liggende dwarsliggers op. die een werktrein eerder had verloren. Het duurde de hele dag voordag het baanvak weer vrij was. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Gouda stagneerde. ZAANDIJK AMSTERDAM (ANP) - Rookwolken in het zaaltje waar in de wijkraad van Koog-Zaan dijk pleegt te vergaderen, verja gen niet-rokers en zetten daar mee de democratie aan de kant. Dat althans is de kern van het be toog dat mr B. Bertels uit Am sterdam vrijdag zal houden voor de president van de rechtbank in Haarlem Het gaat om een kort geding met als inzet een rookver bod by alle openbare vergaderin gen in de gemeente Zaanstad. "Een sterke zaak', meent mr Bertels De kwestie smeult al lang. daar in Noord-Holland. De heer C. Bak ker, die een meer dan middelma tige belangstelling heeft voor het gebeuren in zyn wijk, is een trou we bezoeker van de wijkvergade ringen. Als niet-roker stoorde hy zich aan de rookwolken. "Ook passief roken schaadt de gezond heid', liet hij de wijkraad weten Die raad besprak de betreffende brief van Bakker in februari in een vergadering. Een rookver bod werd met elf tegen drie stemmen afgewezen Wel werd iedereen verzocht om niet te ro ken tot de pauze. Een resultaat waarbij Bakker zich niet zonder meer wilde neerleg gen. Hy vond daarby mevrouw J. Bakker ('Nee hoor, geen fami lie') aan zijn zyde. Mevrouw Bak ker stond op de lijst van ONS (Onafhankelijkheid en Nauwe Samenwerking) en zou op grond van de verkiezingsuitslag niet in de wijkraad komen. Toen hoger geplaatsten op de lijst het lieten afweten werd een be roep op haar gedaan. Ook me vrouw Baker kon het verzoek evenwel niet honoreren. 'Als ast- ma-patiénte ben ik niet opgewas sen tegen de rook in de zaal', zegt ze. Twee keer werd ze onwel toen ze een vergadering bezocht en een keer moest ze zelfs naar bui ten worden gebracht om op adem te komen. Mevrouw Bakker voelde zich in haar rechten belemmerd. Ze nam contact op met de heer Bak ker. Samen namen ze mr. Bertels in de arm De advocaat benadrukt dat het hier niet gaat om een kruistocht tegen het roken, maar om een principx le kwestie Hij heeft vrijdag drie pylen op zyn boog, die ambtenaar Smit van de juri dische afdeling van de gemeente Zaanstad moet zien te pareren Op de eerste van de drie pylen ■taal "recht op gezondheid A i iemands gezondheid mag een an der niet komen, meent de raads man. Zyns inziens heeft de recht bank in Amsterdam dat in 1976 duidelijk gemaakt in de zoge noemde 'Schiphol-zaak' Ieder een heeft recht op een gezond leefmilieu en dat moet volgens mr. Bertels ook gelden voor lucht binnenshuis. En daarmee komt de raadsman op zyn tweede pyl 'de openbaarheid van bestuur'. Dat beginsel houdt volgens de raadsman in dat openbare vergaderingen voor ic dcreen toegankclyk moeten zyn en dat verklaart ook waarom op veel plaatsen voorzieningen zyn aangebracht voor gehandicap ten. De raadsman meent dat ook voor met-rokers de drempel naar een vergadering weggenomen moet worden. Zyn derde pyl draagt het opschrift 'gelijke behande ling', volgens welk principe ook een niet-roker niet door irritaties gehinderd zou mogen worden by beraadslagingen Zyn tegenpleiter Smit wil nog met het achterste van zyn tong laten zien Hy zegt geen reden of mo gelijkheid te zien voor een totaal rookverbod by alle openbare vergaderingen in zyn gemeente Smit wyst erop dat de eisers be zoekers zyn van vergaderingen en daardoor in een wezenlyk an dere positie verkeren dan be stuurders. Hij laat dan ook door schemeren dat hy verwacht dat de vordering zal worden afgewe Niettemin ziet mevrouw Bakker als eiseres de rechtszaak vrydag met vertrouwen tegemoet Of in het gerechtsgebouw gerookt mag worden weet ze met

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7