K en G steelt show op Taptade actief in I vrije tijd I Amateuristische kunstbeoefening in Waaggebouw De Sleutels wil gebouw voor gehandicaptensport NSVH viert jubileum met open huis en feest Zonlicht veroorzaakt botsingen "Die meisjes zijn leuk9 maar we komen voor de muziek" Joop Pommer overleden Winkeliers tegen bouw woningen in De Camp Rotterdammer bezwijkt aan verwondingen Extra raad MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 LEIDEN LEIDEN - Opnieuw knalden enkele auto's zaterdag op el kaar op rijksweg 44 naar Am sterdam, verward door de knipperlichten bij de brug over de Oude Rijn. Het zon licht schijnt 's middags op de knipperlichten zodat auto mobilisten denken dat het licht elk ogenblik op rood kan springen. Eén autobe stuurder trapte daarom zater dag om iets over half drie op de rem. Een tweede auto remde nog op tijd, een derde niet. Terwijl de politie de blikschade aan het opnemen was, bleek het zonlicht automobilisten opnieuw in twijfel te bren gen. Het getrap op de rem bleef deze keren zonder ge volgen. Afgelopen donder dag liepen twee mensen ver wondingen op bij een ket tingbotsing voor de Rijn brug. Deze week collecte van rommelmarkt LEIDEN - De Leidse sportvereni ging voor gehandicapten, de Sleutels, heeft vergevorderde plannen om een gebouw te reali seren waarin gehandicapten uit de Leidse regio sport kunpen beoefenen. Dit gebouw zou in de nabijheid van de Vyf Meihal moeten worden gebouwd en plaats moeten bieden aan gehan dicaptensporten als tafeltennis, schermen en basketbal. De kosten van de bouw, zo'n mil joen gulden, moeten worden sa mengebracht door subsidies van het ministerie van CRM of het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten De Sleutels hoopt ook een flink eindje op weg te wor den geholpen door de collecte die deze week wordt gehouden ten bate van de sport voor gehan dicapten Wanneer het gebouw, gedacht wordt aan laagbouw, er kan staan, is nog niet te zeggen De Sleutels hopen zelf dat het voor eind volgend jaar voor een flink deel is gerealiseerd. Er is inmid dels al contact geweest met de Leidse Sportstichting en een ambtenaar van de sportraad van Zuid-Holland. Als het gebouw er eenmaal staat is het de bedoeling dat gehandicap tensporten die nu al in Leiden worden beoefend er worden sa mengebracht Gedacht wordt on der meer aan de schermers van de Fruinlaan, de tafeltennissers van het Morskwartier en de tafel tennissers van Vlietschans en Broekplein. Ook zijn er plannen om in de nieuwbouw een aange paste sauna onder te brengen. Collectanten Overigens zoekt de Stichting Na tionaal Fonds Sport Gehandi capten nog collectanten die deze week huis-aan-huis geld willen ophalen ten bate van de sport voor gehandicapten. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij de leidse SportstichUng, tel. 141945 Als afsluiting van de collecteweek wordt er zaterdag ook een rom melmarkt gehouden in het Leid se Waaggebouw. Schermen ts een van de sporten die door gehandicapten in Leiden m georganiseerd verband wordt beoejena. Dit zou in de toekomst in het gebouw nabij de Vijf Meihal kunnen gebeuren. LEIDEN Dat de Leid se Taptade een begrip voor deze stad is ge worden, bleek zaterdag weer eens overduide lijk tijdens de zesde editie van dit show spektakel in de Groenoordhallen. Zon der bloemen, zonder dure presentatrice Wil ly Dobbe, zonder bui tenlandse bands en iets minder publiek; het succes was er niet min der om. De bezuinigingen die de Tap- tade-organisatie noodge dwongen moest doorvoeren, hadden hun weerslag geens zins op het enthousiasme van het publiek. Vierdui zend paar handen klapten mee, vierduizend kelen neu rieden mee en vierduizend paar ogen volgden ook de gang van de bands die zater dagavond hun opwachting maakten. Goed, het zag er allemaal wat kaler uit, zonder de bloem stukken die bij eerdere Tap- tades wat meer fleur aan de Groenoordhallen gaven. Het budget van 70.000 gulden bood daartoe dit jaar geen ruimte meer. Maar wie treurt er nog om Willy Dobbe, nu Dick van der Werf de presen tatie ook heel goed bleek te kunnen overnemen. Vanuit de nieuwe regiekamer op de galerij presenteerde hij het show- en muziekprogram ma aan. En we waren uitein delijk toch gekomen voor de hands, een keur van nationa le beroemdheden op het vlak van de show en fanfare. Het voorprogramma, waarin muziekkorpsen en majoret- tengroepen uit de Leidse re gio, warmde het publiek za terdagavond al aardig op. Ge noeg om de "Rijnmondband" uit Schiedam, dat het spits af beet van het hoofdprogram ma, alvast met een warm ap plaus te ontvangen. Het "Pas veerkorps" uit Leeuwarden bracht de bezoekers vervol gens definitief in de stem ming. Getooid met hoge hoofddeksels verzorgde dit korps een optreden dat zowel muzikaal als qua show hoge waardering afdwong. Maar juichen deed het publiek pas bij het aantreden van "ons eigen" Kunst en Genoe gen. "De anderen zijn ook goed, maar K en G blijft mu zikaal toch de beste", zoals een Leidenaar niet zonder enig chauvinisme opmerkte. En wie van zijn stadsgenoten zal hem dit tegenspreken? In elk geval konden de Leide- naars hun hart ophalen want na de pauze zou K en G nog eens terugkomen, voor het eerst in Leiden in de nieuwe pakken. Het optreden van K en G werd overigens voorafgegaan door het Rotterdams Maioretten- peloton, een groep aie onder zijn gelederen ook een twirl- team heeft. Een Groenoord- hal vol glinsterende meisjes, stokken en vlaggen gooiend en vangend alsof het niets is, hielden het publiek in de ban. Toch viel het applaus wat tegen ("die meisjes zijn wel leuk, maar we komen voor de muziek"), om daarna direct weer op te laaien voor Kunst en Genoegen. Na de pauze moest showband "Juliana" uit Amersfoort het publiek de broodjes kroket en blikjes pils doen vergeten. Bugle St Drum Selection "Constantia" uit Etten-Leur kwam daarna. Deze groep kwam twee jaar geleden als hoogst gewaardeerde uit de bus tijdens de Taptade, nu ook weer gaf het orkest met trombones, trompetten, bas sen en een percussiongroep een vrij uniek optreden. Wervelend Na nog een keer K en G kwam de uitsmijter van zaterdag avond: de "Beatrix Band" uit Hilversum. Maar liefst 150 le den die met hun wervelende show de Groenoordhallen le ken uit te barsten, brachten het programma From Eng land to America. Een terecht gekozen titel, daar je je, mede door de aankleding van de le den, bijna in het Amerika vlak na de vrijheidsoorlog waande. Het getimmer op grote en kleine trommels was wel zo oorverdovend dat sommige bezoekers voor de trommelvliezen begonnen te Na de afsluiting van Taptade 1981, het Wilhelmus, waren er toch nog bloemen voor de deelnemers. En een tevreden organisatie kondigde aan vol gend jaar weer een Taptade te organiseren. Geprobeerd wordt om de Taptade dan toch wat meer nationale be kendheid te geven om het be zoekerstal niet nog meer te rug te laten lopen. Misschien dat de TROS-televisie, die zaterdagavond net als de ca meraploeg van het AZL op namen maakte, hiertoe kan bijdragen. hm Ski-beurs De kring Leiden van de Neder landse Ski-vereniging organi seert aanstaande zaterdag in het restaurant van de Groenoordhallen een ski-beurs voor gebruikte wintersportarti- kelen. De goederen kunnen tus sen tien en twaalf uur worden ingeleverd de verkoop is van twee tot vijf uur. Inlichtingen: tel. 02S22-11782 of 071-150404 De Meerpaal De openbare lagere- en kleuter school De Meerpaal houdt van avond tussen acht en tien een informatiemarkt. De school aan het Broekplein in de Me- renwijk geeft informatie over kleuterscholen, lagere scholen, het voortgezet onderwijs, LOM- scholen enzovoorts. Verkoopdag De Algemeen Nederlandse Vrouwenvereniging "Tessel- schade-Arbeid Adelt" houdt morgen de jaarlijkse verkoop dag ten huize t>an mevrouw B.L S\emens-Vcm Muller, Boer- haavelaan 10 in Leiden, van tien tot twaalf, twee tot half vijf en zevei\ tot negen uur De arti kelen handwerkbaby- en kin derkleding e.dzijn gemaakt door vrouwen die door omstan digheden - bijvoorbeeld door dat ze gehandicapt zijn - thuis zijn gemaakt. Oorsprong Het Theosofisch Genootschap heeft morgenavond een openba re voordracht georganiseerd over het onderwerp 'De oor sprong van de mens'' Plaats van handeling is de Vikingzaal van hotel Nieuw Minerva aan de Vrou wens teeg, de aanvang is om acht uur. Kinderzegels Met ingang win mor pen zijn de kinderpostzegels 1981 verkrijg, baar, evenals een uitgebreid as sortiment wenskaarten. De op brengst komt ten goede aan ge handicapte kinderen Scholie ren die m september langs de deur zijn geweest om bestellin gen te noteren, komen de kaar ten en zegels afleveren Daar naast zijn ze tot en met 23 de cember te koop in de verkoop stands van het Nederlands Co mité voor Kinderpostzegels. taal Leiden betreft gevestigd m de volgende postkantoren Breestraat. Kopermolen en Be vrijdingsplein Kinderfilm. De avonturen van "Molletje", een Tsjechische tekenfilm zon der gesproken teksten en een se rie tekenfilms mei bekende Stripfiguren vormen de ingre- diénten van een kinderfilm- middag woesndag btj K O De filmvoorstelling begint om half drte. LEIDEN Een wat minder druk bezocht open huis 's middags en een daverend feest 's avonds hebben zaterdag een eeuw NVSH afgesloten. De Leidse af- LEIDEN - Na een langdurige ziek te is afgelopen vrijdag de 7I-jari ge Leidenaar Joop Pommer overleden. De heer Pommer was 28 jaar lang zeer actief in speel tuinvereniging Westerkwartier en was ook penningmeester van de stichting voor buurt- en club huiswerk Westerkwartier. De zelfde functie vervulde hij bij de stichting Humanitas en bij be jaardencomité Haagwijk. deling van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervor ming herdacht, zoals andere af delingen in andere steden, hoe honderd jaar geleden de eerste stappen werden gezet voor een georganiseerde sexuele voorlich ting aan de bevolking. Tijdens het open huis, in het NVSH-pand Rapenburg 48, kon den bezoekers kennisnemen van de activiteiten die de NVSH hier in Leiden organiseert, zoals sau na, soosavonden en (hulp)midde- lenverkoop. Ook kon het info centrum bezocht worden waar vrijwilligers van de NVSH dage lijks een aantal uren aanwezig zijn voor voorlichting of een per soonlijk gesprek. De NVSH begon in 1881 onder de naam van "Nieuw Malthusiaanse Bond", een organisatie die onder meer het gebruik van voorbe hoedsmiddelen propageerde. Liep het ledental tot 1940 al in de duizenden, pas na de Tweede Wereldoorlog, toen de organisa tie ook verder ging als NVSH, kwam de grootste bloeitijd in zicht. Mede door de verkoop van goede voorbehoedsmiddelen groeide de vereniging tot 205.000 leden in 1965. Dit ledental is de laatste jaren ech ter weer flink gedaald. De voor lopersfunctie die de NVSH ver vult in tal van sexuele ontwikke lingen heeft de vereniging ook altijd tal van conflicten bezorgd. Zo scheidden een aantal meer behoudende bestuursleden zich ruim tien jaar geleden af in de Rutgers-stichting. Ook omdat de NVSH lang niet meer de enige is die voorbehoedsmiddelen ver strekt, telt het aantal leden nu nog maar 27.000. Duizend daar van zijn aangesloten bij de Leid se afdeling. LEIDEN - Leidse amateurs mogen deze en volgende week hun kun sten vertonen in het Waagge bouw dat speciaal voor die gele genheid is aangepast. Verplaats bare podia en een lichtinstallatie voor theaters stellen volgende week niet-professionele kunste naars in staat een optreden te verzorgen. Donderdag bijt de groep The Wirrzles met 'jaren zestig muziek" het spits af, ge volgd door een bewegingsgroep. De volgende dag treedt het Leids Vrouwenkoor op met medewer king van de fluitist Hans Pieteree en de luitspeelster Eveline Ju ten. Werken van o.a. Mozart en Haydn staan op het programma. Zaterdag staat een modern pro gramma aangekondigd: de per formance-groep Michel Second de Blanchet, de dansgroepen Dansvariant en Briadansco en het acrobatencollectief Lazerus. Volgende week maandag brengt Matrogoth een ecxperimenteel theater-programma. Het kamermuziekensemble C-dur concerteert de dag erna met werk van o.a. Louis Andriessen. Het koort Lingua Musica (met werk van o.a. Satie en Bartok), de alt Paola Giardini (met Brecht) staan voor woensdag 18 november genoteerd. Deze avond wordt besloten met 'com- munity-singing', waarbij ook het publiek de stembanden kan aan spreken. Donderdag speelt muziekvereni ging De Burcht populair werk en jazz-club Hot House besluit vol gende week vrijdag het amateur- festijn. Amateur jazz-groepen uit Leiden zullen daarbij optreden. Alle avonden beginnen om half acht en Leidse verenigng van (amateur) beeldende kunste naars exposeren tijdens deze an derhalve week in De Waag. Het acrobatencollectief Laze rus is een van de Leidse vereni gingen die de komende dagen in het Waaggebouw te zien zijn. Lazerus is zaterdag aan de beurt. LEIDEN - Het plan om 29 wonin gen te bouwen aan de St. Ursu- lasteeg. de Caeciliastraat en de Korte Lijsbethsteeg in De Camp moet worden uitgesteld. Dat is de mening van het KNOV. het Koninklijk Nederlands Onderne- mingsverbond. Namens 97 win keliers van de Haarlemmerstraat en De Camp heelt het KNOV een brief geschreven aan het provin ciebestuur, waarin wordt aange drongen op uitstel van de bouw. Bezwaarschriften tegen de bouw van de 97 winkeliers en hun be langenvereniging werden eerder al door het gemeentebestuur van Leiden afgewezen. In tegenstel ling tot de winkeliers vinden burgemeester en wethouders dat er by de bouw genoeg parkeerge legenheid overblijft. De gemeen te heeft dan ook aan het provin ciebestuur gevraagd een verkla ring van geen bezwaar af te ge ven voor de woningbouw. Een verklaring die de KNOV nu juist wil voorkomen. De onder nemers van Haarlemmerstraat en De Camp hebben nu spijt dat ze nooit bezwaar hebben ge maakt tegen het bestemmings plan. waarin woningbouw in De Camp wel wordt toegestaan. Zij vinden dat er door de woning bouw te weinig parkeerplaatsen overblyven nabij hun bedrijven of winkels. LEIDEN - De 37-jange Hendrik Janssen uit Rotterdam is bezwe ken aan de verwondingen die hij twee weken geleden opliep, in de drukte vlak na het concert van Fats Domino in Holiday Inn. Janssen was op zoek naar zyn auto die hij in berm van de Haagse Schouwweg geparkeerd had. Een autobestuurder (46) uit Noordwijk schepte de Rotter dammer die bewusteloos naar het Diaconessenziekenhuis werd vervoerd. LEIDEN - Er is vanavond een ex tra vergadering van de gemeen teraad. De bestemmingsplannen voor Levendaal-West, Groenoord en Maredyk zullen o.a. behandeld worden. Borstbeeld Cleveringa LEIDEN - In het Academiege bouw aan het Rapenburg wordt aan het eind van deze maand een bronzen beeld geplaatst van pro fessor Clevennga. "Aldus wordt voor zyn bijzondere rol op een belangrijk moment in de ge schiedenis van de Lcidcse uni versiteit en ons land een bly vend monument gesticht", zo licht het bestuur van de universiteit de beslissing toe. Cleveringa (destijds decaan van de juridische faculteit) protesteerde in 1941 in het openbaar tegen het wegwerken zyn joodse collega, prof. Meyers Die rede geldt als één van de belangrijkste verzets daden tegen de Duitse overheer sing aan de Leidse universiteit Het is de bedoeling dat het beeld van Clevennga in de ontvangst ruimte van het Academiege bouw komt. Brand ketelhuis LEIDEN - Het ketelhuis van Huize St Maarten (opvangcentrum voor vrouwen) aan de Jacobs- gracht is zaterdagochtend om acht uur uitgebrand. De brand was het gevolg van lekkende olie. De brandweer had het vuur snel gedoofd. De NVSH.hield afgelopen zaterdag open huis; het aantal bezoekers viel wat tegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3