Britten en Ieren richten raad op Politiek België geheel verziekt Solidariteit bereid tot compromissen Neutraliteit Zweden versterkt Sowjet Unie eist duidelijkheid VS Om gigantische problemen op te lossen Pgnqgro Morgen verkiezingen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 BUITENLAND WARSCHAU - In Polen tekent zich steeds meer de mogelijk heid af dat men door onderhan delingen een uitweg zoekt uit de crisis. Twee dagen na het ge sprek aan de top tussen partij- en regeringsleider Jaruzelski, aarts bisschop Glemp van Warschau en Solidariteitsleider Lech Wale sa, verklaarde deze laatste giste ren in Gdansk dat het bestuur van de vrije vakcentrale bereid is tot compromissen die in het be lang van het hele Poolse volk zijn. Solidariteit, aldus Walesa, heeft al tijd duidelijk laten uitkomen, dat zij niet het exclusieve recht op vertegenwoordiging van het hele volk opeist. Wanneer er beslui ten moeten worden genomen dan moeten daar de opvattingen van alle stromingen in terugge vonden worden. Wanneer men de op de laatste be stuursvergadering genomen be sluiten anders uitlegt, dan gaat dat in tegen de beslissingen van de afgelopen zomer. Besloten werd. dat de vakcentrale naar al le middelen in haar statuten zou grijpen, dat van de algemene sta king inbegrepen, als de onder handelingen met de regering binnen drie maanden niet tot re sultaat leiden. De onderhandelingen tussen over heid en Solidariteit zullen spoe dig beginnen. In werkgroepen zullen problemen worden aange sneden zoals de oprichting van een "Maatschappelijke raad voor de nationale economie", de rechtsorde en een nieuw kies stelsel voor het parlement. Binnenkort wil Solidariteit met be trokken ministers gaan praten over de concrete opdracht voor de werkgroepen. Ook gisteren nog waren ongeveer 150.000 Poolse werknemers in staking en voor honderdduizen den gold het stakingsparool. Zij waren nog wel aan het werk, maar dreigden met het neerleg gen. Onder .hen zijn 200.000 werknemers in de streek van Stalowa Wola in het zuidoosten van Polen. De plaatselijke afde ling van Solidariteit schortte een vorige staking op verzoek van Walesa en het nationaal comité van Solidariteit op. In de noordwestelijke stad Piia zijn drie voormalige gemeenteambte naren uit dc communistische partij gezet omdat zij van hun be voorrechte positie misbruik had den gemaakt door illegaal op wild te jagen, aldus de Poolse te levisie. LONDEN - De eerste-ministers van Groot-Brittannië en Ierland, Margareth Thatcher en Garrett Fitzgerald, hebben gisteren in Londen besloten een intergouvernementale Brits-Ierse raad op te richten. Kerncentrale Zuid-Afrika bijna klaar PARIJS - De eerste kerncentrale in Zuid-Afrika zal eind volgend jaar kunnen gaan draaien. In juni van het komend jaar zal worden be gonnen met het plaatsen van splijtstofstaven, zo is gisteren be kendgemaakt door de leider van het consortium dat de centrale bouwt, de Franse onderneming Framatome. De centrale staat in Koberg bij Kaapstad en zal 800 miljoen rand (ongeveer 2,2 miljard gulden) kosten. Er komen twee drukwa- terreactors in te staan met een vermogen van elk 922 mgewatt. De bouw van de eerse reactor is in 1976 begonnen en verloopt volgens plan. Bij de bouw van de tweede reactor, die eind 1983 klaar moet zijn, is er een voor sprong op het schema. Tegenstanders van het project heb ben erop gewezen dat de reactors per jaar voldoende plutonium zouden kunnen produceren voor het vervaardigen van omstreeks honderd kernbommen. De rege ring van Zuid-Afrika en de Zuid- afrikaanse commissie voor de elektriciteitsvoorziening hebben steeds beweerd dat de centrale alleen voor vreedzame doelein den zal worden gebruikt. Vluchtelingen GENEVE (GPD) In vier maan den tijd is het aantal Oosteurope- vluchtelingen dat via Wenen asiel zoekt in West-Europa of Amerika vrijwel verdubbeld. Eind juni zaten totaal 12.000 Oosteuropeanen in opvangcen tra in het neutrale Oostenrijk, vo rige maand steeg dit aantal tot 23.500. De meesten zijn Polen, meer dan 19.000. In een communiqué dat na een ver gadering van vijf uur werd gepu bliceerd stond dat de raad de "in stitutionele uitdrukking" zou zijn van het unieke karakter van de betrekkingen tussen beide landen. Mevrouw Thatcher heeft over het overleg gezegd dat het "warm en vriendelijk, praktisch en con structief en 'workmanlike'" was. Wat de Ieren hadden gewild - op richting van een Brits-Ierse raad samengesteld uit ministers, par lementariërs. politici en ambte naren - is niet tot stand gekomen. Mevrouw Thatcher verklaarde dat de raad uitsluitend zou bestaan uit hoge ambtenaren, zij het met een adviescommissie mét breder lidmaatschap, misschien ook vertegenwoordigers der beide parlementen. De Britse premier zei dat men was overeengekomen dat de Britse en Ierse parlementen de moge lijkheid zouden bespreken van de vorming van een soort ge meenschappelijke Brits-Ierse parlementaire assemblee op een later datum. Rusland pakt corruptie aan MOSKOU - De Sowjet-Unie is een nieuwe campagne begonnen te gen corruptie in het leven van al ledag met een verscherping van de wetten tegen omkoping en de leden van de communistische partij hebben een speciale bood schap ontvangen waarin om hun waakzaamheid in deze kwestie wordt verzocht. Tijdens vergaderingen van partijle den werd een ongewone brief voorgelezen waarin zij werden voorgelicht over de campagne die is gericht tegen het innen van steekpenningen door winkelbe dienden. transportarbeiders, art sen, verpleegsters en anderen die te maken hebben met de distri butie van goederen en diensten. ADVERTENTIE WONINGBOUW LEIDSCHENDAM Panagro zal in januari as. starten met de bouw van 66 PREMIE-B EENGEZINSWONINGEN vrij op naam f 163.100,- tot f 179.500,- 18 PREMIE-B 3 KAMER APPARTEMENTEN vrij op naam f 140.800,- tot f 149.400,- 9 VRIJE SEKTOR EENGEZINSWONINGEN vrij op naam f 271.000,- tot f 296.000,- van Leidschendam Ongeveer de helft van de woningen is reeds gereserveerd. Voor de resterende premie-woningen kunnen ook niet-Leidschendammers in aanmerking komen, die werkzaam en/of woonachtig zijn binnen het gewest 's-Gravenhage (gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Zoetermeer, Nootdorp). Voor de vrije sektor woningen komt in beginsel iedereen iri aanmerking. De toewijzing geschiedt door het gemeente-bestuur van Leidschendam. Dokumentatie en inlichtingen zijn verkrijgbaar tijdens de voorlichtingsbijeenkomst op dinsdag 10 november a.s van 18.00 tot 22.00 uur in de hal van het Gemeentehuis te Leidschendam. p» Telefonische voorinformatie 5* bij Panagro. tel. 01711-19200, tussen 9.00 en 12.30 uur warmond W In de gemeenschappelijke verkla ring stond verder dat men zijn economische samenwerking, vooral wat betreft de energie, zou vergroten. De mogelijkheid van een wijziging in de status van Noord-Ierland als integraal deel van Groot-Brit tannië wordt uitgesloten als de meerderheid van anderhalf mil joen Noordieren er niet mee in stemt, aldus do verklaring, die verder alle geweld resoluut af wijst en voortgaande s king terzake toezegt. Margareth Thatcher begroet Ierlands eerste-minister Fitzgerald voor haar ambtswoning aan Downingstreet 10. De socialistische oppositieleider Olaf Palme sprak gisteren een menigte van vierduizend mensen toe. die protesteerden tegen het feit. dat de Russische onderzeeër met kernkoppen was uitgerust. "Wij protesteren tegen de Russische brutaliteit", zei hij bij die gelegenheid. "We willen de neutraliteit en onafhankelijkheid van Zweden beschermen. De noordelijke landen moeten vrij blijven van atoomwapens". Na incident Russische onderzeeër STOCKHOLM (GPD) - ..Het feit dat de Sowjet-vredesduif nu atoomeieren op Zweeds grond gebied heeft gelegd, zal alleen maar ons principe van neutrali teit versterken". Dit vertelde de Zweedse minister van buiten landse zaken Ola Ullsten een uur voordat de Sowjet-onderzeeboot uit de territoriale wateren werd gesleept. Op de vraag of Zweden nu als meer thuishorend in de NAVO be schouwd diende te worden, zei de minister: „Nee, dit heeft op geen enkele manier iets te ma ken met onze politieke positie. Er zijn veel discussies gevoerd de afgelopen tijd over de Zweed se neutraliteit. Die betekent, con creet uitgedrukt, dat we buiten alle militaire allianties willen blijven. Nu, in vredestijd, omdat we buiten alle militaire conflic ten wensen te blijven. Maar dit betekent niet dat we er geen ei gen mening op na houden of waarderingen". De Verenigde Staten hebben ge zegd dat de Russische onder zeeër het bewijs is van de min achting van Moskou voor de ak koorden van Helsinki. De Amerikaanse afgevaardigde naar de Europese conferentie over samenwerking en veilig heid in Madrid, Max Kampei man. zei dat de Russen almaar doorgaan met de schending van deze verdragen uit 1975 over Eu ropese veiligheid en mensen rechten. "De jongste openlijke minachting betrof de territoriale onschend baarheid van een vriendschappe lijk ingesteld buurland door een gevaarlijke en waarschijnlijk met kernwapens beladen onder- zeeer die met vijandige spionage bezig was", aldus Kampeiman. Na de regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken heeft ook die van IJsland zijn ambassadeur opdracht gegeven, vandaag weg te blijven van de parade ter gelegenheid van de herdenking van de revolutie van 1917. Van de Noordse landen zal slechts Finland aanwezig zijn bij de parade op het Rode Plein. Overigens is de regering van de Bondsrepubliek er jarenlang van op de hoogte dat Russische on derzeeboten in de Baltische zee torpedo's met kernkoppen aan boord hebben. Regeringswoord voerder Kurt Becker zei dit naar aanleiding van het incident met de Sowjetduikboot in Zweedse wateren. Becker zei daarom dat de ontdek king van de Zweedse autoritei ten. dat de gestrande Rus waar schijnlijk torpedo's was uitge rust, voor West-Duitsland geen nieuwe situatie heeft geschapen. Woordvoerder van het ministerie van defensie Heiko Leopold voegde daaraan toe dat bij ten minste zes gelegenheden is vast-- gesteld dat Russische duikboten van de golfklasse bij operaties in de Oostzee waren uitgerust met kernraketten voor de middenlan ge afstand. Over aanval met kernwapens MOSKOU - De Sowjet-Unie heeft gisteren aan de Verenigde Staten gevraagd om helder en duidelijk te zeggen of zij het denkbeeld van een aanval met kernwapens al of niet accepteren en de ver warring op te helderen die is ver oorzaakt door tegenstrijdige ver klaringen van ministers van pre sident Reagan. "Het internationale publiek vraagt de Amerikaanse regering om een helder en ondubbelzinnig ant woord op de vraag of de Verenig de Staten al dan niet het misda dige denkbeeld van een aanval met kernwapens afwijzen", al dus het persbureau Tass "Is zij bereid het (Russische) voor stel te accepteren niet als eerste te grijpen naar kernwapens9 Het goochelen met woorden bij het beantwoorden van deze grond vragen over oorlog en vrede is ontoelaatbaar Het persbureau noemde de impli catie van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Haig dat de Sowjet-Unie een aanval zou ondernemen een leugen en provocatie. "De Sowjet-Unie valt niemand aan in de hoop óp een overwinning m een kernoorlog. Dit is gevaar lijke krankzinnigheid", aldus Tass. Maar een opeenvolging van verkla ringen uit Washington wijst erop dat de Verenigde Staten "de mo gelijkheid erkennen dat zij als eerste kernwapens in Europa zouden gebruiken". Zelfs journalisten in het Westen, verklaarde Tass, vragen zich af wat nu het echte standpunt van de Verenigde Staten is. Het commentaar werd meer direct ingegeven door de verklaring van minister Haig dat dc NAVO een noodplan heeft om in het ge val van een Sowjetrussische aan val een atoombom te exploderen bij wijze van afschrikwekkende waarschuwing, een verklaring die werd tegengesproken door HaigB collega van defensie, Weinberger. BRUSSEL - Dit weekeinde zullen onze zuiderburen weer eens de gang maken naar dc stembus. De laatste keer was nog geen drie jaar geleden, en sedertdien hebben vijf kabinetten gepoogd Bel- gie te besturen. Een opdracht waar zij niet bijster succesvol in zun geweest De economie glijdt naar de afgrond, en de onmin tussen de belangrijkste bevolkingsgroepen neemt met de dag toe. niet in het laatst gevoed door het gekift binnen het rooms- rodc kabinct-Evskcns De regering viel vorige maand over het „staaldossier" De noodlij dende Waalse staalindustrie in Luik cn Charleroi heeft miljar den nodig om te kunnen voortbestaan. De Vlaamse partijen wa ren hiermee onder voorwaarden (een ingrijpende sanering) ak koord gegaan. Maar het geld kwam voor de Waalse socialisten niet snel genoeg, dus gaven zij er de brui aan. Staal is echter maar een van de vele onderwerpen waarop Wallo nië cn Vlaanderen met elkaar in de clinch liggen Er worden veel handen ge schud en er wordt veel ge zoend, de aanstekelijke sfeer van een grote familie. Een en thousiast. bijna vrolijk gezon gen 'Internationale' opent de avond van de Parti Socialiste in het Waalse Tournai (Doornik). Duizend mensen, zo te zien voornamelijk arbei ders met gezin, zijn naar het met rode vlaggen getooide Maison de la Culture getogen voor een ouderwetse verkie zingsmeeting. Een partijpro gramma blijkt er niet te koop. men is immers onder vrien den. Het begint pas echt bij het aantreden van Guy Spitaels. Een echte volkstribuun, die enkele maanden geleden lei der werd van de Waalse so cialisten. Hij windt er geen doekjes om: het eerste doel van de PS is meer autonomie voor Wallonië. De economi sche crisis, de enorme werk loosheid wordt hoofdzakelijk toegeschreven aan de sabota ge van Vlaanderen. „Het moet afgelopen zijn met de voogdij over Wallonië". Met een verwijzing naar de cen trale verkiezingsleus besluit Spitaels met „Wij Walen, wij kappen ermee". En voor de derde maal klinkt de Interna tionale. Volksbelang Honderd kilometer naar het Noorden ligt Mechelcn. in het hart van Vlaanderen. Daar heerst de CVP. de Vlaamse christen-democrati sche partij. Het gaat er wat gemoedelijker aan toe. op de CVP-meeting in Mechelen. In de goed gevulde zaal van gebouw 'Volksbelang' staan tal van pintjes bier op de ta feltjes tussen het publiek. De plaatselijke 'lijstduwers' kun nen het niet opnemen tegen de nationale grootheden Mark Eyskens, demissionair premier, en CVP-voorzitter Leo Tindemans. Ook deze beiden blijken over een rede naarstalent te beschikken, dat in Nederland uitgestor ven lijkt. Leo Tindemans, het meest ge tipt om (weer) premier te worden, schildert de belab berde toestand van de 's lands huishoudboekje. De schulden van de overheid lo pen in de honderden miljar den franken. ..Bij de jaarver gadering van het IMF moest onze vertegenwoordiger met de schaal rond". Een op de tien mensen is werkloos, en het tekort op de handelsba lans loopt volledig uit de hand. Dat kan zo niet langer, klinkt het verontwaardigd Even lijkt het alsof de CVP oppositiepartij is, terwijl zij sinds dc oorlog onafgebro ken in de regering heeft geze ten. Hoe ook, de Belgische economie staat er inderdaad beroerd voor, en als de NV Belgie een faillissement wil ontlopen, zal er iets moeten gebeuren Taalgrens Tindemans en Spitaels zijn de kemphanen van deze verkie zingsstrijd, maar dan wel ie der veilig in de eigen arena. De CVP, veruit de grootste partij in Vlaandcn n. 80 de PS. de belangrijkste partij in Wallonië, kunnen elkaar on gehinderd met modder be- gooien Het kiessysteem maakt dat zij zich richten op een ander publiek, ieder in het eigen gewest. De politici kunnen vrij gemakkelijk oog sten op Vlaamse en Waalse „belangen", maar het is een gevaarlijk spel. Het versterkt ook de seperatistische senti menten, juist datgene wat België zo onbestuurbaar maakt. Daarover klagen is dan ook een tikkeltje hypo criet Er wordt wel gezegd dat de grens tussen de twee Westeu- ropese culturen het land van onze zuiderburen dwars doormidden snijdt. Ten noor den van die grens overheerst de nuchterheid en de ingeto gen zakelijkheid, en aan de zuidkant de expressieve geest en fellere maatschappe lijke tegenstellingen. Zo'n theorie draagt het gevaar in zich van een kariktatuur. maar toch lijken die verschil len in mentaliteit aanwijs baar Al is het alleen maar in het feit dat het politieke le ven m Wallonië wordt be heerst door dc socialisten en de militante vakcentrale, de FGTB. en in het noorden door de CVP. Ommekeer Bij dit al komt de psycholo gisch belangrijke factor, dat de rollen in Belgie langza merhand geheel zijp omge draaid. Lange tijd ihaakten de Franstaligen de dienst uit: de industrie was by na volle dig in Wallonië gevestigd, en politiek hadden zu alle touw tjes in handen. De Walen hiel den die Vlaamse boeren met hun rare taaltje op grote af stand. De emancipatiestrijd van de Vlamingen, maar meer nog de geleidelijke verschuiving van de economische macht naar het noorden, maakte aan die situatie een einde. Ter il lustratie steeds meer Frans talige ouders laten hun kin deren in Brussel Nederlands leren, iets dat zelfs kort gele den totaal ondenkbaar was Numeriek in de minderheid, economisch een achtergeble ven gebied, de Walen hebben het erg moeilijk mee. Het ver klaart een frustratie die zich uit in een afzetten tegen Vlaanderen, en de roep om zelfbestuur. Verziekt Guy Spitaels in Tournai: „Waarom zou er in Belgie geen federaal systeem kun nen komen, in andere landen werkt het ook?" Leo Tinde mans in Mechelen: „Ak koord, ge kunt uw eigen boontjes doppen, maar dan wel op uw eigen kosten". Het liefst wil de CVP geen tijd verliezen aan „oeverloze de batten" over autonomie, ter wijl de economie naar de af grond glydt. Onder de Vlamingen bestaat de heilige overtuiging dat zij moeten opdraaien voor de failliete Waalse industrie. De ze verkiezingen zijn dan ook een ware cijferoorlog: terwijl van Waalse kant wordt „be wezen" dat Vlaanderen het zuiden ..koloniseert", krijgen de Vlaamse kiezers becijfe ringen voorgeschoteld, waar uit blijkt hoezeer Wallonië leeft op de zak van Vlaande ren. Stemmen Verkiezingen in België hebben in het algemeen maar geringe verschuivingen opgeleverd, uitgezonderd in het jaar 1965 De kiezers zijn vrij trouw aan de eigen partij, die vaak ook die is van de ouders en vrien den. Gevreesd wordt dan ook voor 'Hollandse toestanden' na morgen. Het wederzijds uitsluiten en verketteren maakt de formatie in elk ge val niet gemakkelijker Het meest voor de hand liggen de is een regering van chris ten-democraten en liberalen Die laatste ..strekking" zou volgens peilingen zowel m Vlaanderen als in Wallonië een kleine winst boeken, te danken aan een paar jaar schone oppositie-handen. Velen beweren dat met name Leo Tindemans er al langer op uit is premier te worden van zo'n kabinet Maar als die coalitie uit de bus komt, bluft de grootste politieke stro ming in Wallonië erbuiten, wat het uit elkaar groeien van de landsdelen alleen nog maar kan versterken Anderzijds lijkt een regering van christen-democraten en socialisten voorlopig niet haalbaar door de ervaringen van de afgelopen drie jaar ge deelde regeringsverantwoor delijkheid. Dc keus die dc po litiek aan de kiezers heeft doorgeschoven, is een weinig aanlokkelijke een vechtkabi net, dat niet toekomt aan een economisch herstelplan, of een kabinet dat een stnjdba re en seperatistische Parti Socialiste in dc oppositie brengt RUUD KREUTZEK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9