Voorstel: verhoog huren sportvelden en niet fundamenteel "Meer doen aan emancipatie CDA: nu alleen maar gelet op de potloden en de gummetjes Wildspecialiteitenj Vonk zweept orkest op WD: lege ruimtes voor kleine bedrijven PPR: koop of onteigen LBF-terrein ia (fïocl)c Tel 071~1:23053 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 LEIDEN Open huis in PTT-centrale LEIDEN - In het kader van 100 jaar Telefonie in Neder land houdt de Leidse tele fooncentrale aan de Willem de Zwijgerlaan de hele vol gende week open huis. Naar verwachting loopt het aantal bezoekers aan de centrale in de duizenden. Al 2200 perso nen hebben zich namelijk nu reeds aangemeld voor een be zoek aan het open huis, dat maandagmiddag om twee uur door burgemeester Goe- koop wordt geopend. Tijdens het open huis is er in de centrale een tentoonstelling ingericht die een beeld geeft van het verleden, het heden en de toekomst van PTT-Te- lecommunicatie. Door mid del van fotopanelen wordt de bezoeker ingelicht over een telefooncentrale. kabelleg ging, straalverbindingstorens en praatpalen. Daarnaast zijn er demonstraties van allerlei apparatuur en worden er ou de toestellen tentoongesteld. Maak andere accommodaties goedkoper' Waren sportvelden vroeger braakliggende terreinen, tegenwoordig worden ze met zorg aangelegd en onder houden. De tarieven hebben met die ontwikkeling geen gelijke tred gehouden, vindt de werkgroep. Op deze archieffoto een veld van Docos. LEIDEN - Sportverenigingen die gebruik maken van sportvelden moeten een hoger tarief, een stij ging van bijna 45 procent, gaan betalen voor het veld. Ook de ta rieven voor de gymnastiekzalen moeten iets omhoog. Huurprij zen voor tennisbanen, zwemba den en sporthallen kunnen ech ter wel wat lager worden. Dat is de mening van een werk groep tarieven sportaccommoda ties, die vier jaar geleden door burgemeester en wethouders werd ingesteld. Taak van de werkgroep was te onderzoeken LEIDEN - De behandeling van de gemeentebegro ting voor 1982 in de gemeenteraad werpt haar schaduw vooruit. Eerder deze week maakte D'66 bekend welke voorstellen deze fractie aan de raad wil voorleggen; vandaag volgen op deze pagina CDA, PvdA, PPR en VVD. De begrotingsvergade ringen beginnen op 16 november. hoe de onredelijke verschillen in de tarieven voor sportaccommo daties weggewerkt zouden kun nen worden. De huur van een sportaccommoda tie wordt afgeleid van de exploi tatiekosten. de kosten die de ge meente moet maken om de ac commodatie te onderhouden. Een bepaald percentage van dat bedrag vormt de huur die een sportvereniging moet betalen. De rest wordt door de gemeente bijgelegd. Niet voor elke vorm van sport is het zelf te betalen percentage echter even hoog. Bij sportvelden moeten de vereni gingen namelijk zelf nog voor verwarming, verlichting en dat soort zaken zorgen. Een zwem bad of sporthal biedt meer facili teiten waar de vereniging naar redelijkheid ook meer voor moet betalen. De onredelijkheid in de bepaling van de tarieven is historisch ont staan. In het begin van de sport beoefening werden er nog geen hoge eisen gesteld aan de accom modatie, die vaak niet veel meer was dan een braakliggend stuk grond. De huren waren heel laag, en zijn dat, voor in hoofdzaak de sportvelden, ook gebleven. La ter. toen er veel duurdere sport accommodaties werden ge bouwd. moesten de tarieven daarvoor ook hoger zijn. Zo ont stond er een zekere onredelyk- heid in de tarieven die de ver schillende sportverenigingen voor hun huisvesting moesten betalen. Deze onredelijkheid hoopt de werkgroep weg te nemen door de tariefpercentages opnieuw te bepalen Terwijl het totaal aan huur dat de gemeente jaarlijks binnenkrijgt voor alle sportac commodaties vruwel hetzelfde blijft, komt er nu van de ene ac commodatie meer, van de ander minder binnen. Sportvelden gaan 44 procent meer kosten, gymnastiekzalen 4 procent meer, tennisbanen, zwembaden en sporthallen achtereenvolgens 18, 10 en 14 procent minder. De nota van de werkgroep ligt op het moment bij de besturen van de Leidse sportverenigingen. Zij kunnen nog hun kanttekeningen plaatsen voor er politieke beslis singen over de nota worden ge nomen. LEIDEN - Het CDA vindt dat de raadsleden in '82 de mogelijkheid moeten hebben om daadwerkelijk te kun nen meepraten over het bewaken van budgetten en het bijsturen van de begroting. Raadslid Bleijie: "Om het maar eens badinerend te zeggen: wij kunnen ons nu niet aan de indruk onttrekken dat er alleen maar is bezuinigd op de potloden en de gummetjes. Bezuinigen dient in de toekomst op een fundamentelere manier te geschieden". Raadsleden in de gelegenheid stel len het beleid bij te sturen en ambtenaren binnen het gemeen telijk apparaat vrijmaken om de budgetten te bewaken, dat zijn de belangrijkste voorstellen die het CDA voor de komende be grotingsbehandeling heeft inge diend. Onbetuigd hebben de christen-democraten zich niet gelaten; zij produceerden maar liefst 35 voorstellen, moties en amendementen. Omdat een goed beleid met betrek king tot werklozen volgens het CDA o.a. raakvlakken heeft met sociaal-economisch en sociaal- cultureel beleid, stelt deze par tij voor om de wethouder van maatschappelijke aangelegenhe den, volksgezondheid en cultuur aan te wijzen als coördinerende wethouder voor dit terrein. Doorstroming De volkshuisvesting—specialisten van het CDA stellen voor om een proef te nemen ter stimulering van doorstroming van te royaal wonende ouderen naar kleinere flatwoningen met lift. Mensen ouder dan 50 jaar die in een te grote huurwoning beneden de huursubsidiegrens wonen en die zouden willen verhuizen naar een kleinere flat, moeten volgens het CDA via een gemeentelijke advertentie worden opgeroepen. Via dezelfde annonce zouden ook de mensen die te klein zijn behuisd en graag zouden willen verhuizen naar een groter onder komen moeten worden opgeroe pen. In overleg met de stichting studen tenhuisvesting en de stichting huisvesting werkende jongeren moet het gemeentebestuur vol gens het CDA tot spoedige gronduitgifte in de Leeuwen hoek komen t.b.v. de zogenaam de Van Dam-eenheden. Omdat het prijspeil van te verkopen wo ningen nog steeds dalend is, vindt het CDA dat de eisen die nu worden gesteld moeten wor den verlaagd. Ook over verplicht verkopen van huizen is een voor stel ingediend met als strekking: kan het gemeentebestuur geen fonds vormen waaruit de verlie zen kunnen worden bijgepast. Lakenhal Wenselijk is het volgens de christe n—democraten dat het entree-- tarief voor het stedelijk museum De Lakenhal wordt verhoogd tot twee gulden is 1,50). Om bij cul tuur te blijven: volgens het CDA ADVERTENTIE Naast onze a la carte serveren wij in de maanden november en december diverse exclusieve witdmenu's. ftirtfro Noksteeg I V M Leiden móet er een plan worden ge maakt waarin aandacht wordt geschonken aan de publiciteit rond de schouwburg in Leiden en de regio. Dit "omdat de bevol king van Leiden en de regio he laas nog te weinig gebruik maakt van deze voorziening". Volgens deze motie zou bestudeerd moe ten worden of er geen betere fi nanciële opzet voor de schouw burg kan worden gemaakt. In een aantal gevallen zouden vol gens het CDA bijvoorbeeld de ta rieven best omhoog kunnen. Leiden Zuid-Oost geniet volgens het CDA de hoogste prioriteit voor de vestiging van een nieuw bibliotheekfiliaal. De specialist economische aangelegenheden Bleijie is van mening dat een consumenten-onderzoek zoals dat ook in '77 werd gehouden wederom zou móeten plaatsvin den. Het gemeentebestuur zou hiervoor in overleg moeten tre den met de Kamer van Koophan del. Volgens de christen-democraten zou het in verband met de regio nale omroep goed zijn als het ge meentebestuur mee zou werken aan de totstandkoming van een Leidse instelling die cultureel en maatschappelijk gezien repre sentatief is. Het doel hiervan is tweeledig: meewerken aan het initiatief van de stichting regio nale omroep Groot Den Haag en de verwezenlijking van een re gionale Omroep Leiden mogelijk te maken. Godsdienstonderwij s Bezuinigingen. Op het godsdien stonderwijs wil het CDA voor '82 geen 73.901 gulden bezuinigen, maar 47.151. De Adviesraad voor de Binnenstad, eerder dit jaar fi nancieel drooggelegd door de ge meenteraad, wordt weer opge voerd door de christen—demo craten. 2500 gulden moet er vol gens hen worden uitgetrokken voor deze raad die volgens het CDA haar nut in het verleden wel degelijk heeft bewezen. De schoolsportcommissie moet in de visie van het CDA geen 14.350 gulden, maar 24.350 gulden krij gen, zodat de commissie haar werkzaamheden kan blijven voortzetten. Inleveren moeten volgens de christen-democraten niet alleen de raadsleden, maar ook de wethouders. Voor sep tember 1982 moet er wat dit punt betreft een nader voorstel ter ta fel liggen, aldus het CDA. LEIDEN - Hoezeer het 'klikt' tussen Hans Vonk en het Re sidentie Orkest was gister avond al duidelijk bij de eer ste maten van het Tweede Pianoconcert van Beethoven, waarmee het concert van dit orkest in de Stadsgehoorzaal geopend werd. De onberispelijk gespeelde in leiding voor orkest vormde de ideale aanloop voor de in zet van de solo-partij, die in handen van Chnstian Zacha- rias een vertolking kreeg die niets meer te wensen over liet. Met een vlekkeloze tech niek nep hy de jonge Beetho ven tot leven, wiens eigen styl al duidelijk en onmis kenbaar aanwezig is naast de nog merkbare invloed van Mozart. Deze vermenging van heldere eenvoud met on stuimigheid en dramatiek waren in een ideale verhou ding aanwezig. In het derde deel kwam het tot een haast jongensachtige uit gelatenheid binnen een strak tempo, dat nu eens niet opge jaagd werd. De begeleiding sloot zich hierbij in volmaak te eenheid aan. Ook in de Vijfde Symfonie van Tschaikowsky was de bijzon dere verstandhouding tussen dirigent en orkest merkbaar. Het werd een bijzonder gela den uitvoering die tot het eind toe zyn spankracht bleef behouden. Zonder de drama tische lijnen te zwaar aan te zetten wist Hans Vonk het or kest tot een grote climax op te zwepen, die zijn apotheose kreeg in de snel en fel ge speelde finale. MIES ALBARDA Het voormalige terrein van de Leidsche Brood Fabriek op de hoek van de Mare en de Maresingel. LEIDEN - De gemeente Leiden moet op korte termijn onderhan delingen openen met de eigenaar van het L.B.F.-terrein (Leidse Brood Fabriek) over de aankoop van de grond voor woningbouw. Mochten deze gesprekken geen resultaat opleveren, dan dient een onteigeningsprocedure te worden begonnen. Dit is de strekking van één van de vijf moties die de PPR heeft in gediend voor de komende begro tingsbehandeling. Een ander voorstel van deze parij heeft be trekking op energie-bezuinigin gen. Op korte termijn, zo stelt de PPR, moet er een actieplan wor den opgesteld dat er op is gericht tenminste tien procent energie te besparen in alle gemeentelijke gebouwen. Verder staat er in de ze motie dat de mogelijkheden voor het gebruik van alternatieve energiebronnen moet worden onderzocht. Ten behoeve van de aanpak en de uitvoering hiervan moeten er volgens de PPR enke le ter zake kundige mensen aan worden getrokken in het kader van de Werkgelegenheidsverrui- mende maatregel. Ook voorstel drie heeft te maken met een bezuiniging van tenmin ste tien procent. Ditmaal betreft het het totale papiergebruik van de gemeente. De oplage van jaarverslagen, begrotingsboe- ken, conceptrapporten e.d. dient verminderd te worden, aldus het voorstel. Het gemeentebestuur moet de gro te jeugdwerkloosheid volgens de PPR op gestructureerde wijze aanpakken. De strekking van dit voorstel is dat het gemeentebe leid er op moet zijn gericht om alternatieve werkprojecten te verwezenlijken en te coördine ren. Gulden Vlies Het Gulden Vlies aan de Breestraat moet volgens de PPR te koop worden aangeboden, omdat het financieel gezien toch onhaal baar is voor de gemeente om dit gebouw te exploiteren. Restaura- tieplicht en passend gebruik van dit monument moeten volgens dit voorstel wel worden bedon gen. De opbrengst zou gebruikt moeten worden voor stadsver- fraaiing. De PPR stelt de volgende begro tingswijzigingen voor. Ver hoogd/opgevoerd dienen te wor den de posten: Leidse rechtswin kel (25.000), hulp- en adviescen trum Merenwijk (20.000), vrgwil- ligerscentrale (26.250), jeugd-- buurt en clubhuiswerk (100.000) en het vakonderwijs g.l.o. (34.000) Verlaagd moeten worden de pos ten: verwarming/verlichting (55.000), wethouderssalarissen (23.000). wegsleepregeling (50.000), parkeerfonds (100 000) en druk- en bindwerk (35.000). LEIDEN - Als er een bedrijfsge bouw vrijkomt moet de gemeen te kijken of er in het pand niet een aantal kleine ondernemin gen kunnen worden gevestigd. Dit in verband met het belang van de kleinschalige werkgele genheid. Dit is een van de vier voorstellen die de WD heeft in gediend voor de komende begro tingsbehandeling. Ter voorbereiding van de begro ting voor '83 wil de WD dat het gemeentebestuur bekijkt in hoe verre uitbesteding van gemeen- teljke activiteiten aan particulie re bedrijven en instellingen kos tenbesparend kan werken. Voorstel nummer drie heeft be trekking op de geplande scholen in Meerburg en de Stevenshof. De WD verzoekt het college van B en W te onderzoeken of het niet mogelijk is om één of meer experimentele, bij voorkeur openbare, basisscholen te stich ten in deze gebieden. Parkeerplan Een ander voorstel gaat over deel 3 van het Verkeerscirculatieplan, thans het actieplan genaamd. By het indienen van dit actieplan, zo stelt de WD. moet het gemeen tebestuur tevens een parkeer plan aan de raad overleggen. Een plan dat mede gebaseerd dient te zijn op de ontwikkelingen met betrekking tot het wonen in de binnenstad. De WD stelt de volgende begro tingswijzigingen voor Extra be zuinigingen: K&O (51.500), ini tiatieven uit de burgerij tb.v. de aanleg van woonerven (26.750), postverzending raadsleden (12.000). bestraten (25.000). Extra uitgaven: vrijwilligerscen- trale (26.500). LAK (2000), Laken hal, tentoonstellingenfonds (7300) en publiciteit (1250), bewo nersadviseur (25.000), emancipa tie (35.000), hulp en adviescen trum Merenwijk (8000). interna tionale solidariteit (3000) en drukken handelingen (7200). PvdA komt met drie voorstellen LEIDEN - Drie van de zeven voor stellen die de PvdA heeft inge diend voor de komende begro tingsbehandeling hebben be trekking op emancipatie. Zo wil deze partij bijvoorbeeld dat er binnen het gemeentelijk appa raat mensen worden vrij ge maakt voor dit onderdeel uit de portefeuille van wethouder Fase. Omdat het emancipatie-beleid de komende jaren verder moet wor den ontwikkeld en gestimuleerd wil de PvdA binnen de sectoren beheer, wonen en welzijn elk twintig uur vrij maken ten be hoeve van één emancipatiewerk ster per sector. Bij personeelszaken moet er vol gens een ander voorstel veertig uur worden vrijgemaakt voor één vaste medewerksters (of twee medewerksters in deeltijd arbeid). Zij zijn volgens de PvdA nodig in verband met de verdere voorbereiding van het emancipa tie-beleid. In het laatste voorstel dat betrek king heeft op emancipatie wordt het gemeentebestuur verzocht voor 1 maart 1982 een voorstel tc maken waaruit blijkt op welke afdelingen/directies en in welke functies vrouwen onderverte genwoordigd zijn. In het voorstel moet volgens de PvdA ook wor den aangegeven op welke ter mijn het gemeentebestuur denkt deze achterstand te zullen inha len. In de deelcommissie perso neelszaken zou driemaandelijks moeten worden gerapporteerd hoe deze motie wordt uitge voerd. Stadsvernieuwing Een plan van actie voor de stads vernieuwing, waarin de stand van zaken van de stadsvernieu- wingsprojectcn wordt aangege ven, daarom vraagt een andere motie. De achtergrond van dit voorstel: nu de verbeteringsplan nen en bestemmingsplannen voor de binnenstad en de andere stadsvernieuwingsgebieden na genoeg alle zijn vastgesteld, moet voor de bewoners en de ge meenteraad de mogelijkheid blij ven bestaan de stand van zaken te kunnen volgen. In dit voorstel wordt de gemeenteraad ook ver zocht om de raad jaarlijks te in formeren over de voortgang van het stadsvernieuwingsproces. Met klem. zo meldt motie nummer zes, moet de provincie worden gevraagd toestemming te verle nen aan de bouw van een bejaar dentehuis—verzorgingstehuis aan de Zijloever. Activiteiten van de stuurgroep werkgelegenheid moeten vol gens de PvdA in de eerste plaats gericht zijn op bestrijding van de jeugdwerkloosheid en de werk loosheid onder vrouwen. De PvdA stelt de volgende finan ciële wijzigingen voor. K&O moet 51.665 gulden meer inleve ren, internationale uitwisselin gen 10.000 gulden, op de dienst auto moet 14.085 meer worden bezuinigd, op verzending post raadsleden 12.000 en op de VW 17.500 gulden. Minder moet er worden bezuinigd volgens de PvdA op het drukken van de handeling 21.000 gulden, op het Lak-theater (2000). op de vnjwilligerscentrale (26.250). het hulp— en adviescentrum Meren wijk (8000), internationale solida riteit dient 3000 meer te krijgen en voor emancipatiewerkzaam heden wil de PvdA 45.000 gulden meer uitgeven. Volkstuinen Verdere huurverhogingen van de volkstuincomplexen moeten in de toekomst volgens de PvdA opnieuw worden bezien. En bij het berekenen van de tarieven moet wil de party zeker rekening houden met het inkomen van de tuinders en de staat waarin het complex door de gemeente aan de volkstuinvereniging ter be schikking is gesteld. Bij de stafafdeling welzijn van de gemeente moet één formatie plaats verdwijnen volgens de PvdA. Van het geld dat vrijkomt zou 25.000 gulden moeten wor den gebruikt voor het aanstellen van een bewonersadviseur Wat overblijft kan volgens de PvdA worden gebruikt om de voorzie ne bezuiniging bij de stichting Welzyn te verlagen Rob Baars In café De Uyl van Hoogland treedt morgen de Leidse ar tiest Rob Baars op, vertolker van nederlandstahge muziek met betere teksten Het optre den begint om half vier 's middags. Toegang oralis. Jazz ln café Aniba aan de Heren straat treedt zondagmiddag het jazzkwartet Ruud Bo gaards op. Het optreden be gint om half vier. Weens concert In Holiday Inn wordt zondag middag een Weens concert ge houden waarvan het pro gramma onder meer werken van Strauss. Stnlz n AfiII/».-- ker vermeldt. Mederwerking verlenen de sopraan Eb Zom, de tenor Lieleke Hamstra en de banton Bert Koopman. Het concert begint om een Splitquiz In Odessa aan de hogewoerd 18 wordt zondag uan drie tot zes uur en dinsdag van zeven tot tien uur de "Splitquiz'' ge draaid. een produkt van de filmacademie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3