PT] „Dag van het aandeel": vooroordelen bevestigend Opvolging in Beursweek de familie-b.v.: ÏL &A Beurs wacht op kwartaalcijfers Belastingen Economie Extra 4 november: Dag van het aandeel ZATERDAG 7 NOVEMBER 1081 EXTRA PAGINA 25 Dertig jaar geleden waagde vader de grote sprong hi| begon voor zich zelf Hij bracht zijn ijver, inzet en bekwaamheid mee en maakte de spaarpotten leeg om op die manier enig startkapitaal te verkrijgen De opbouwfase was begonnen. Zijn initiatief en improvisatie werden beloond na vele jaren noeste art>e«d kwam het bednjf tot volwassenheid. Sterker nog door zijn eerlijkheid, nauwgezetheid en plichtsbetrachting maakte hij naam. de opdrachten stroomden toe en over de winst, welke hij met zijn medewerkers maakte, had hij vroeger niet durven dromen. De fiscus zette snel een domper op de vreugde de belastingaanslagen vermeldden zulke astronomische be dragen, dat er geen geld overbleef voor financiering van uitbreiding. Daarom had hij van zijn zaak, na ingewonnen advies, maar een b.v. ge maakt Op die wijze zou de belastingdruk kunnen worden beperkt Ziehier het beeld van ondernemers, zoals ik die in mijn praktijk van accountant en belastingadviseur nogal eens voor de eerste maal ontmoet. Alle posi tieve èn negatieve elementen van de omzetting in een besloten vennoot schap zijn voor hen nooit in eenvoudige woorden belicht. Ze hebben het maar gedaan, omdat anderen dat hadden gezegd En ze ervaren de oprichting van een besloten vennootschap als een juridisch hoogstandje, waarmee de zaken voor jaren weer zijn geregeld' Vraagstukken Dat nu is een misverstand Want de opvolging in de b.v. - een veel moeilij ker zaak dan het overdragen van een eenmanszaak - is veelal in het geheel niet (of slecht) opgelost Daarbij wordt dan met zozeer gedoekJ op de vader zoon verhouding, waarbij de ervanngen in het gezin mede een rol gaan spelen de zoon vecht voor wat ruimte voor beleid en de vader - ach. hij vmdt het tot op heden allemaal zo geweldig nog met. Er kunnen zich in de opvolgingssfeer veel vraagstukken van juridische en fiscale aard voordoen, welke te voorkomen zijn als tijdig een goede struc tuur wordt gecreeerd. Er moet een flink aantal jaren ervóór al gewerkt worden aan een vormgeving, waardoor overdracht of overname van de aandelen door een aoede reaie zonder oroblemen vertooot. door J. Booij belastingadviseur In financieel opzicht is veelal het probleem, dat de aandelen zó "zwaar (dus te veel waard) zijn geworden, dat de opvolger deze redelijkerwijs niet meer kan kopen. Er zitten "opgepotte winsten" over een reeks van jaren (aanwezig in de vorm van bijvoorbeeld onroerende goederen of liquide middelen) in de b v Al die in de b.v. opgesloten waarden moet de opvolger nu betalen geld met geld betalen"), terwijl hij in wezen in het eigenlijke bednjf geïnteresseerd is. Hij moet nu hoge bedragen lenen en hij kan de rente en aflossing alleen opbrengen als vast zou staan, dat de uit te keren dividenden op het goede niveau blijven. De door de reparatie-wetgeving opgeroepen beperking van de rente-aftrek levert weer andere problemen op. Een - ook in fiscaal opzicht goede - oplossing kan in vele gevallen worden bereikt door tijdig de b.v op te splitsen in een beheer b.v en een werk- b v. De opvolger kan dan de werk-b v (welke slechts de bezittingen en schulden, strikt nodig voor de bedrijfsuitoefernng. omvat) kopen tegen en veelal voor hem op te brengen prijs. Haken en ogen Er zijn bij het zich terugtrekken uit zaken ook tal van andere situaties denkbaar. Vele fiscale aspecten kunnen dan een rol spelen de aanmer- kelijk-belang-heffmg btj verkoop van aandelen (20% van het verschil tussen verkooppnjs en de verknigingspnjs). de fusie-faaliteiten. de deel nemingsvrijstelling. de fiscale eenheid, de creatie van verschillende soor ten aandelen en cetificenng van aandelen Het is duidelijk, dat het in het kader van een courantenartikel niet mogelijk is om op details in te gaan Deze kolommen zouden dan voor bepaalde situaties bol staan van de hokjes. pi|len, lijnen en rondjes om de passende structuur uit te leggen Het gaat er maar om. dat de lezer iets van zijn eigen situatie herkent, zich van de (toekomstige) problemen bewust wordt en er vervolgens wat aan doet. dwijnen. Speeches over "kunst en effectenbeurs", "Het ondernemen in de ko mende jaren" en het ver- wachte hoogtepunt van de dag. tien vragen in de stoel bij Mies, kwamen onder druk van de omstandigheden te vervallen. Jammer natuur lijk. maar de manifestatie was op dat moment al aan zijn doel voorbij geschoten. "Deze derde dag van het aan deel heeft tot doel het wek ken van belangstelling voor het beleggen in effecten", zo vermeldde de uitnodiging. Baron van Ittersum pikte die draad als eerste spreker aan het slot van zijn betoog op: Het beursgebeuren moet worden ge-ont- ideologi- seerd", daarmee doelend op het imago van speculatie en kapitalisme en op de hoge drempel van het voor velen ingewikkelde en ondoorzich tige beur^jebeuren. Zo'n uit gangspunt zou logischerwijs tot een bijeenkomst met een sterk educatief karakter moe ten leiden, gericht op niet zoeer de mensen die een aan deel bezitten, maar vooral op spaarders die er nog geen hebben. Het tegendeel bleek het geval. De in opdracht van de beurs vervaardigde film over het belang van de effectenbeurs in ons type samenleving werkte in alle opzichten "drempelverlagendmaar dat onderdeel bleek de enige handreiking die de niet-insi- der werd gedaan. Het niet uit de lucht gegrepen vooroor deel dat het effectenbedrijf moeilijk en ondoorzichtig is. werd door alle optredende sprekers bevestigd. "De dag van het aandeel" werd daar door veel meer een sympo sium voor mensen uit het Door Ton van Brussel vak. dan een wegwijzer waar mee een nieuw publiek zou worden gediend Zwarte piet Als symposium voor het effec tenbedrijf was het gebeuren al evenmin een hoogtepunt. Tussen de verschillende sprekers was niet het minste verschil van mening op te merken. Men was het roe rend eens over de de onder geschikte positie van de aan deelhouder ten opzichte van bijvoorbeeld werknemers en over het falende overheidsbe leid. Geen woord werd gerept over de verhouding raden van commissarissen-aandeel- houders. een relatie die in menig opzicht te wensen overlaat. Zwarte pieten wer den veelvuldig uitgereikt, maar uit de kring van de ont vangers was niemand uitge nodigd. zodat van een toet sing van standpunten weinig tot niets kwam. De forumfor mule is een enigszins uitge kauwde, maar maakt een dag als deze aanmerkelijk leven diger en dwingt de deelne mers bovendien tot nuance ringen van hun standpunt. Drie jaar na de eerste bijeen komst is enige bezinning op de voortzetting van deze tra ditie op zijn plaats. Wellicht dat de wisseling van de wacht aan de top van beide verenigingen de hoop rechtvaardigt op een indruk wekkender "Dag van het aan deel". "Is het een wonder dat de markten al sinds jaar en dag slechts de verwarring der geesten weerspiegelen, nu we ons nog steeds niet heb ben gekeerd tot een nieuwe profeet en de beminnelijke eensgezindheid van de vijfti ger en zestiger jaren heeft plaats gemaakt voor een ver bitterde en onverzoenlijke strijd der meningen?" Het beursbedrijf staat onder sterke druk en sukkelt onder economische teruggang. De Amsterdamse beleggingsa- nalyst Wertheim Salomonson leverde afgelopen woensdag zijn bijdrage aan het blootleg gen van de oorzaken van de niet weg te branden mineur stemming op de internationa le effectenbeurzen. Zijn boodschap: voorlopig wordt het niet beter. Groei Keurig geklede dames en he- ren, feestelijk gedekte tafel tjes en serveersters in lange, stemmig zwarte rokken. "De dag van het aandeel" had al les van een gezellig uitje. Voor de derde keer werd de ze manifestatie afgelopen week georganiseerd. Niet zonder trots belichtte de scheidende voorzitter van de Vereniging Effectenbescher ming. de van allerhande na tionale acties bekende wel doener Van Emden, in zijn openingswoord de groeiende belangstelling. Elfhonderd bezoekers in '79. dertienhon derd in '80 en meer dan veer tienhonderd dit jaar. Een trend die zich ook voordoet in de ledenadministratie van de Vereniging Effectenbe scherming en de Vereniging van Beleggingstudieclubs. "De spirit ten aanzien van het risico dragen is niet verdwe nen". aldus Van Emden "slechts de slechte condities er omheen doven mening ini tiatief'. "De dag van het aandeel" stond voornamelijk in het teken van die "slechte condities". De dubbele heffing op divi denden. de dreiging van beleggingsvoorschriften voor beleggers als pensioen fondsen en verzekerings maatschappijen. de tegenval lende resultaten in het be drijfsleven, de spilzieke over heid en het groeiende aantal wettelijke belemmeringen van het vrije ondernemers schap. De dreiging van een lange klaagzang zat in de for mule ingebakken en veel sprekers gaven zich er gaarne De nieuwe voorzitter van de beurs, baron Van Ittersum zag zichzelf "niets als doem denker" maar signaleerde dat de slinger van de klok de laatste jaren duidelijk te ver is doorgeslagen ten koste van rendementen en kapitaal- voorziening in het bedrijfsle ven". De Rotterdamse hoog leraar Slagter wijdde uit over het "uitdijend onderne mingsrecht", vooral ter zake fusies. De directeur van de Europese Optiebeurs, oud- minister Westerterp besloot een felle aanval op het be moeizuchtige overheidsbe leid met een "overheid, 'blijf van onze centen af' en kort daarop was het paniek alom. Imago Een bommelding deed het aan wezige veertienhonderdtal in allerlijl richting uitgang ver- Vandaag het laatste artikel in de serie rond de "Dag van het aandeel". De Vereniging voor de Effecten handel. de Nederlandse Centrale Vereniging van Beleggingstudieclubs en de Vereniging Effecten- bescherming organiseerden deze bijeenkomst af gelopen woensdag in de Rotterdamse Doelen. Ge zien de opkomst leek de derde nationale dag van het aandeel een groot succes. Inhoudelijk was het dat echter veel minder. Hooggeleerde heren staken indrukwekkende betogen af die echter opvielen door saaiheid en moeilijkheid en weinig bijdroegen tot de zo vurig verlangende "wedergeboorte van het aandeel". Aan de bijeenkomst kwam tegen tweeën een voortijdig einde onder druk van een (vals) bomalarm. Mies Bouwman en de scheidende voorzitters Korthals Altes (Vereniging voor de Effectenhandelen rechtsVan Emden (Vereniging Effectenbescherming Dc Newyorkse effectenbeurs zette dc week op hoog niveau in. Bij zeer grote omzetten schoot het koerspeil 14 pun ten omhoog, maar daarna eb de de hausse weg. De koers- vorming werd onzeker en sloeg weer de dalende rich ting in. De Amsterdamse beurs liet vrijwel een zelfde beeld zien vast in het begin van de week en later wat tra ger. maar toch opgaand. Ech ter met dit verschil dat de handel op onze beurs weinig om het lijf had. De gunstige stemming waar mee Wall Street de week be gon, hield verband met meer hoop op rentedaling. Deze werd gevoed doordat de ge zamenlijke centrale banken in de Verenigde Staten het officiële disconto terugbrach ten van 14 op 13 procent, wat voor vrijwel alle grote Ameri kaanse banken de aanleiding werd hun rente van 18 op 17.5 procent te brengen. Daar naast deden optimistische voorspellingen de ronde dat er nu spoedig sprake zal zijn van rentestanden rond 16 procent. Aan dc andere kant geraakten de beleggers nogal onder de indruk van de bijzonder slechte situatie in de Ameri kaanse auto-industrie waar de oktobermaand de slecht ste is geweest sedert 23 jaar. Daar tegenover zorgde een onverwacht bod van de grote oliemaatschappij Mobil op een kleinere Amerikaanse oliemaatschappij voor de no dige opschudding. Want men herinnerde zich nog dc op zienbarende ontwikkeling rond de Conoco eerder dit jaar. toen maar liefst vier gro te onderneming om het bezit van deze oliemaatschappij een felle strijd voerden Dit leidde toen tijdelijk tot forse koersstijgingen voor een aan tal oliewaarden. Ook deze week reageerden sommige oliefondsen in Wall Street op de nieuwe overval van Mobil, die destijds zijn neus bij Conoco stootte, met flinke koersverbetenngen. In Amerika zijn de meeste winstcijfers over het derde kwartaal nu gepubliceerd en de algemene indruk is dat de recessie hier en daar al een flinke tol heeft geëist. Toch bleef de winstdaling in zijn geheel vrij beperkt, maar over het beloop in het laatste nu lopende kwartaal van 1981 is men niet erg gerust. Ge vreesd wordt dat de recessie zeker tot in het voorjaar 1982 zal voortduren en steeds meer zichtbare gevolgen zal hebben voor de winstontwik- keling in de Verenigde Sta ten. Daarbij komt dat president Reagen nu de hoop op een sluitende begroting in 1984 heeft opgegeven, hoewel dat nog altijd als een verkiezings belofte hoog genoteerd staat. Op wat langere termijn kan hierdoor dc rente ongunstig beïnvloed worden, maar de huidige recessie moet. zo ho pen nog altijd velen, de rente voorlopig op lager niveau brengen. In tegenstelling tot de Verenig de Staten moeten in ons land de winstcijfers over het derde kwartaal nog grotendeels verschijnen. Volgende week zullen de grote internationale concerns daarmee beginnen en om die reden gaven Ne derlandse beleggers er de voorkeur aan de ontwikke ling nog eens aan te zien en op de inhoud van de kwar taalberichten te wachten Aan de terughoudendheid ten aanzien van de binnenlandse politiek kwam in zoverre een einde dat nu duidelijk is wie voorlopig in het zadel zullen blijven. Maar ook hier bluft nog de onzekere factor van de regeringsverklaring over eind. Dat de koersontwikke ling desalniettemin meeval lend was. en zelfs tot flinke stijgingen leidde, was voor namelijk het gevolg van het ontbreken van verkoopdruk De door de aanvankelijke hausse van Wall Street mee getrokken kopers moesten door C. Wagenaar voor menig aandeel dan ook meer betalen wilden zij ver kopers tot aétie dwingen, maar de handel had over het algemeen toch weinig te be tekenen Meer rumoer ontstond er op de obligatiemarkt. maar ook daar bleef het tumult beperkt tot slechts ëén geval, de in schrijving op een 12,75 pro cent staatslening waarvoor zelfs op een koers van 101 procent een bedrag van 2.5 miljard gulden kon worden aangetrokken Dit resultaat was op zich bijzonder mee vallend maar het werd dan ook gesteund door grote bui tenlandse belangstelling die goed was voor rond 25 pro cent van de totale inschrij ving Eerder had de verhoging van de hypotheekrente met een half procent tot het nog nim mer geregistreerde percenta ge van 13.6 procent door de hypotheekbanken een nogal pijnlijke indruk gemaakt Om die reden reageerde de obligatiemarkt tamelijk lauw op het grote succes van de nieuwe staatslening Want er bleef vrees bestaan dat ook andere instellingen als de handelsbanken nog tot ver hoging van hun hypotheek rente zouden overgaan, het geen later in de week ook ge schiedde. zg het met mate Toch overheerste de mening dat met deze nieuwe staatsie ning de rente voorlopig wel weer een top heeft bereikt. De gestadige koersstijging van de nieuwe lening wees daarop Zoals opgemerkt liet ook de aandelenmarkt zich ondanks een beperkte handel van de goede kant zien. Aandelen Koninklijke Petroleum on dervonden steun van de nieu we rel in dc oliehoek van Wall Street en trokken cr een paar gulden door omhoog. Dit gaf op zijn beurt weer steun aan de rest van dc beurs. Unile ver won f 5. evenals de Ncdl loyd. ABN. NMB. F'akhocd en Gist-Brocades. alle aande len van de actieve markt Océ van der Gnntcn boekte eveneens een herstel van zo'n f5 en zelfs de hypotheekban ken trokken enkele guldens aan Alleen de fietsenfabnek Unikap. waar nog altijd on verkwikkelijke taferelen met vroegere bestuurders optrr- den die de zaak naar dc af grond voeren, moest verder terug van f 55 op f 35 Ook de BNU moest enkele guldens afstaan door problemen met een aantal weekbladen van het

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25