Taiwan al 32 jaar in staat van beleg 'Volksrepubliek betekent honing in de mond en zwaard in de buik' ««bS ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 2-1 De parade begint met een kreet over alle luidsprekers alsof iemand rauwelings het hart uit het lijf wordt gerukt; lang, omhoog en plotseling eindigend. Dan rollen de jeeps met opperbevelhebbers aan. de standaarden trots geheven, gevolgd door veertien rijen breed marcherende blokken manschappen uit de verschillende krijgsmachtonderdelen. Vlak voor de tribune van de president gaan ze over in stramme ganzenpas, iets verder weer in gewone mars en wéér iets verder opeens, allemaal tegelijk, in een wat komische draf. Een veteraan van het Franse parakorps, die heel wat parades heeft gezien, zegt dat het de meest gedisciplineerde ter wereld is. En hij bereidt ons voor op de meisjes van het Instituut voor Politieke Oorlogvoering, die traditiegetrouw ook meelopen. „Allemaal pin-ups. zo mooi". Het is de tiende van de tiende, de dag dat zeventig jaar geleden Sen Jat-sen het sein gaf voor de revolutie tegen het regime van de Chinese keizer. Die dag wordt op Taiwan, dat zich de voortzetting acht van het werkelijke China, met praal en luister gevierd - een paar dagen later dan de viering van dezelfde opstand in de Volksrepubliek China, honderdzestig kilometer over het water, tientallen malen groter dan het kleine Taiwan, met een bevolking van een mifjard mensen. Taiwan, zo groot als Nederland, heeft er achttien miljoen. De drie beginselen van de vereerde stichter - nationalisme, democratie en welzijn voor het volk - worden dan ook ettelijke keren aangehaald. Wie de parade ziet - de meisjes van de politieke oorlogvoering zyn inderdaad erg mooi. de tanks en raketcarriers die daarna komen, onaangenaam indrukwekkend - heeft over dat nationalisme niet veel zorgen. Wie de cijfers bekijkt waarmee de Republic of China', zoals Taiwan zich officieel noemt, zyn economische successen aankondigt, zal ook aan de enorme stijging van de welvaart in de afgelopen tweeéndertig jaar niet kunnen twijfelen. En hoe is het met de democratie? Een echte democratie heeft zulke brede boulevards niet nodig. door Max Snijders Tsjiang Kai-sjek Zijn mis drijf; hij heeft zich uitgespro ken voor de onafhankelijk heid van Taiwan, dat wil zeg gen tegen het doel van de hereniging met het vaste land En de manier waarop hij dat deed is voor de rechter destijds genoeg geweest om hem wegens landverraad te veroordelen. Als ze me dit verhaal vertellen, moeten ze er ontzettend by lachen, alsof ze gegeneerd zijn. Misschien denken ze wel dit is zó gek. dat gelooft die buitenlander vast niet - zo verontschuldi gend kijken ze me aan. Wat zegt Chen Li-an. waarne mend secretaris-generaal van de heersende party, de Kwo rm n tang, van dit alles'' De vorming van nieuwe politie ke partyen. zegt hy, is verbo den omdat we bang zyn voor radicalisering in verband met de veiligheid en de bedrei ging vanaf het vasteland. Kijk maar naar Zuid-Korea. Om een party te vormen moet je trouwens, voegt hy eraan toe. pnncipes hebben. Hy vertelt ook dat in de wetge vende vergadering, de 'Legis latieve Yuan', een kwart van de leden op Taiwan gekozen is De rest is nog lid van toen ze er destijds op het vaste land in zaten. Dat was dus vóór 1949 Omdat er op het vasteland geen verkiezingen meer kunnen worden gehou den, blijven die leden 'dus' zitten. In de 'Controle Yuan', een soort ombudsman alge mene rekenkamer, is dat aan tal gekozen leden de helft tot een derde. De gemiddelde leeftijd in die organen ligt daardoor buitengewoon hoog. Maar nog niet zo hoog als die in het dagelijks be stuur van de Kwomintang zelf. Het jongste lid is daar 57, het oudste 82 en het gemid delde ligt volgens Chin Li-an boven de 70. Dreiging Van de Kwomintang zal dus de aandrang om een einde te maken aan de staat van beleg niet komen. In het officièle denken is die uitzonde ringstoestand, die in Taiwan al zo lang de normale is. ook geheel geïntegreerd. Omdat de Chinese dreiging nog al- tyd aanwezig is. zo luidt de leer. moet het land op zyn hoede zyn. Want zwakheid of zelfs vertoon van zwakheid kan tot ingrypen leiden van de grote buur Een staand le ger van 600.000 man en een reserve van 2,4 miljoen (Ne derland heeft, met een iets kleinere bevolking. een staand leger van - om pre cies te zyn 107.174 man en een zogenaamd mobilisabel bestand waarvan de omvang niet mag worden onthuld) Daarom ook mag er in Taiwan zo weinig mogelyk ruimte worden gegeven aan even tuele onderlinge tegenstellin gen. zoals die tussen de Tai- wanezen en de 'vastelanders', mogen er geen nieuwe poli tieke partyen worden ge vormd. geen 'opruiende taal' worden geschreven en ook niet worden gestaakt "Maar dat is ook niet nodig", zegt vrolyk lachend de ui terst charmante onderdirec teur van de Centrale Bank van China, professor Shirley W Y. Kuo. "De werknemers hebben immers steeds betere lonen gekregen Bovendien, het is ook schadelyk voor de produktie" Daar valt weinig tegen in te brengen Maar aan de andere kant moet Taiwan, om het verschil met het geha te communistische regime aan de overkant van de Straat van Formosa duidelyk te ma ken. wel zo democratisch mo gelyk zyn. En zo balanceert het land tussen de angsten voor de vyand die het groten deels zelf heeft opgeroepen en de vrees niet voor vol te worden aangezien in dat deel van de wereld waarbij het zich wil aansluiten Een we reld die wel met Taiwan wil handelen - en er. zoals wy, duikboten aan wil leveren - maar die, op zo'n twintig lan den na. het met diplomatiek wil erkennen En fluitend ut het donker gaat het verder De president zelf bevestigt het in zyn toe spraak by de grootste militai re parade die het land ooit heeft gezien "Het vasteland staat op in elkaar zakken. Wy zullen het herenigen". Taboe In geen jaren heeft Peking drei gende gebaren gemaakt of dreigende taal geuit in de richting van het in verhou De angst voor de vijanden de vrees niet voor vol te wor den aangezien mani festeren zich al gauw in Taiwanzoals des tijds na het aankno pen van diplomatie ke banden tussen de Verenigde Staten en de Volksrepubliek China Tweeëndertig jaar geleden kwamen de aanhangers van Tsjiang Kai-sjek, de genera lissimo met het kale hoofd die ver voor de Tweede We reldoorlog uitbrak al moe dig de Japanse invasielegers in zijn land bevocht, naar Taiwan. Verdreven door de communisten van Mao, met wie ze tot aan de capitulatie van Japan uitstekend had den samengewerkt. Al die tweeëndertig jaar heerst sindsdien op Taiwan de staat van beleg. En aan die staat van beleg worden de excuses ontleend voor be perkingen op dat tweede be ginsel van Soen Jat-sen, de democratie. „Omdat de communistische bedreiging nog altijd be staat". zegt de beminnelyke dr. James Soong, directeur van de regeringsvoorlich tingsdienst. En hij wijst er met nadruk op. dat er geen beperkingen zijn gesteld aan het parlement en dat er geen militaire regering is. Maar, werp ik tegen, er mogen geen nieuwe partijen worden op gericht. Zijn verklaring daarvoor is dat het woord 'partij' in het Chi nees geen gunstige betekenis heeft. Dat gaat terug tot Con fucius. En er zijn toch drie toegelaten partijen; de Kwo mintang, nu aangevoerd door Tsjiang Kai-sjeks zoon Tsiang Tsjing-kwo, de huidi ge president, de Sociaal-De mocratische Partij en de Jeugd Partij. Bovendien kan ieder als Onafhankelijke Kandidaat vrijelijk aan alle verkiezingen deelnemen. Zwaard Dat de Chinese bedreiging voortduurt kan, zeggen de of ficiële woordvoerders, ook worden afgeleid uit de voor stellen die ze nu, ter gelegen heid van de herdenking van de revolutie, hebben gedaan om te praten met Taiwan. Om Taiwan de status van autono me provincie te geven binnen de Volksrepubliek China, met behoud van het kapita listische economische stelsel, met behoud van het eigen le ger - maar niet met behoud van de eigen vlag. „Maar hoe kunnen zij ons vrijheden aan bieden", zegt dr. Soong op recht verontwaardigd, „die ze hun eigen bevolking niet toe staan: vrijheid van reizen, vrijheid om je eigen beroep te kiezen. Het is „honig in de mond. zwaard in de buik" En president Tsjiang. in een keurig gedrukte uitgave van zijn opvattingen over de be langrijkste vraagstukken - en de meest terugkerende vra gen - zegt van de communis ten van het vasteland; „Zij zouden een oorlog kunnen beginnen op elk moment dat zij geschikt achten". En om alvast een weerwoord te heb ben op de eventuele tegen werping dat de Chinese com munisten in die tweeëndertig jaar toch weinig blijk van agressiviteit in hun buiten lands beleid hebben gegeven, voegt hij er meteen aan toe: „De Chinese communisten geloven in geweld en in de oplossing van problemen met kanonnen". Merkwaardigerwijze erkennen de Taiwanezen voledig de juistheid van die ene keer dat de communistische Chinezen echt expansief geweld heb ben gebruikt, namelijk toen zij in 1951 Tibet weer bij Chi na inlijfden. Er zitten in de Nationale Assemblee van Taiwan zelfs vertegenwoordi gers uil dat g rbiedsdeel. Des tijds nog meegekomen met de generalissimo. Commu nistisch China is nu door het overgrote deel van de wereld als de enige vertegenwoordi ger van China erkend en slechts een twintigtal landen heeft ambassades in Taipei. Die omstandigheid maakt dat de president van Costa Rica dan ook een gefêteerd eregast an worden op de 'dubbel-tien'-herdenking. ding zo kleine eiland voor zijn kust. In het Taiwanse da gelijks leven is van zo'n drei ging ook niets te merken - al vormt defensie een zeer be langrijk deel van de begro ting. Maar als het gaat om volledige toepassing van de democratie, wordt de Chine se dreiging tevorschijn ge haald. Diezelfde Chinese dreiging waarvoor de giganti sche militaire parade is be stemd. Wie wil tonen niet bang te zijn, gaat fluiten in het donker. Peking zou een wig willen drij ven tussen de 'vastelanders' van Taiwan - degenen die met Tsjaing Kai-sjek zijn meegekomen - en de Taiwa nezen - de bevolkingsgroep die er al vele eeuwen woont naast de echte inboorlingen die uit Melanesiè afkomstig zijn. Als dus vooral uit die groep wordt gepropageerd dat het ideaal om ooit nog eens het vasteland met Tai wan te herenigen, beter kan worden opgegeven, staan bij de regering alle stekels over eind. Net als twintig jaar gele den in de Bondsrepubliek, rust op twijfel aan de gebene dijde 'hereniging' een taboe. Erger nog: wie het verbindt met opmerkingen over het feit dat de 'vastelanders' een veel te grote zeggenschap hebben in verhouding tot hun aantal op het eiland (30 procent van de bevolking te gen 70 procent oorspronkelij ke Taiwanezen), loopt gauw gevaar te worden beschul digd van 'opruiing', vooral als daaraan een demonstratie is verbonden. Dat hebben uitgevers en schrij vers van het blad 'Formosa' ondervonden toen dat blad opriep tot een demonstratie op 10 december 1979 in Ka- ohsiung tegen de beperkin gen waaraan de burgerrech ten onderhevig zijn als ge volg van de staat van beleg. De demonstratie liep uit op een tamelijk hevig treffen met de politie. Volgens de op positionele groep was dat het werk van provocateurs, vol gens de autoriteiten het re sultaat van de opruiing. Veroordeeld Slangendans Die middag van de parade, ter wijl voor het presidentiële paleis de militairen zijn ver vangen door volksdansers die onder andere spectaculai re slangendansen uitvoeren, zit ik in een uiterst proviso risch irfgericht bureau, ken nelijk een vroegere kapsalon, te praten met drie kandida ten voor de komende raads verkiezingen, die hun kans zullen wagen als onafhanke lijke. Zonder lijst, zonder par ty organisatie, maar wel vol strekt geoorloofd. Het zyn Lin Cheng-chieh. (29). schrijver over politieke on derwerpen en hoofdredac teur zowel als directeur van het maandblad voor politieke zaken 'Cultivate'. Ook schrij ver en uitgever van een tyd- schrift De Progressieve dat in april van dit jaar een keer is uitgekomen en toen voor een jaar werd verboden omdat het „oiyuiste informatie" zou hebben verschaft- Tegen de hoofdredacteur zelf is niets ondernomen, zodat hij ver volgens het huidige blad kon gaan uitgeven. Samen met zyn medekandidaten, de der tigjarige advocaat S. B. Chen en de 35-jange advocaat Frank C. I. Hsien, betreuren ze het dat ze, als onafhanke lijk kandidaat, geen partijbij eenkomsten kunnen houden. En dat de wet maar tien da gen campagnevoeren toe staat, hetgeen ook al nadelig werkt voor de Onafhankelij- ken. Geen wonder dat eerly- ke toepassing van de grond wettelijke burgerrechten als eerste punt op hun program ma staat. Daarna volgen so ciale gerechtigheid, verster king van de sociale zorg, be scherming van consumen tenbelangen en van het mi lieu, verbetering van het openbaar vervoer, vergroting van het aantal crèches en op voering van de progressivi teit in de belastingen. Lachen Hoe smal de marge van de de mocratie in Taiwan is. blijkt uit het relaas van Lin Shui Chuan. 45. een vroeger lid van Taipei's gemeenteraad, die in 1967 wegens landver raad tot vy ftien jaar werd ver oordeeld en daarvan tien jaar heeft uitgezeten, dank zy am nestie bij de dood van Parade op de Dag van de Revolutie: de meisjes van het Instituut voor politieke oorlog voering (foto GPD) tot gevangenisstraffen, de hoogste van 12 en 14 jaar. Dat gebeurde op grond van het Statuut voor de Bestraffing van Opruiing van 1949 en het Statuut Betreffende de Ver volging en de Eliminering van Communistische Spion nen Gedurende de Periode van Onderdrukking van de Rebellie uit 1950 (de rebellie is die van de communisten). Volgens de aanklacht hadden de betrokkenen niet alleen opgeroepen tot demonstre ren maar ook tot geweld en hadden ze bovendien, via een transactie met Japan in vis- zaad, geld gekregen uit com munistisch China; vijfdui zend Amerikaanse dollars. Volgens Amnesty Internatio nal, dat op verzoek van de re gering van Taiwan een com missie van onderzoek heeft gestuurd, zijn deze mensen uitsluitend veroordeeld op gfond van afgedwongen be kentenissen en geen enkele andere bewijsvoering, terwijl ze die bekentenissen ter zit ting nog hebben ingetrok ken. Amnesty heeft ook te gen de rechtsgang als zoda nig ernstige bezwaren aange tekend, klaagt dat het delict van 'opruiing' volstrekt on voldoende is gedefinieerd en zegt in het blad 'Formosa' geen enkele uitlating te heb ben aangetroffen waaruit blijkt dat de aangeklaagden geweldpleging voorstonden of zelf van plan waren. De regering beantwoordde die verwijten met het verweer dat de incidenten in de ha venstad Kaohsiung er wel de gelijk waren geweest en dat de aangeklaagden geweld hadden aangemoedigd en ge pleegd. Bij een tweede rechtszitting zijn nog eens andere beklaagden uit die zelfde kring veroordeeld tot straffen variërend van tien maanden tot zes jaar en acht maanden. Veel van de ge straften stonden kandidaat op een onafhankelijke lijst, of hielpen zulke kandidaten. Het merendeel van hen was Taiwanees.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23