Moeten de winkels langer open? Consumentenbond en FNV lijnrecht tegenover elkaar "Kleine ondernemer mag niet dupe zijn" "Niet aan achturige werkdag sleutelen" ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 Winkels zouden 's avonds later voelen zouden hun zaken tot moeten sluiten, om zo bepaalde klanten, die grote moeite hebben om vóór zes uur boodschappen te doen. de kans te geven wat rustiger hun 'rondje' te maken. Middenstanders die hiervoor zeven of acht uur open moeten kunnen houden. Zo'n later sluitingsuur zou vooral wenselijk zijn voor gezinnen van wie de vrouw werkt én eenpersoonshuishoudens. Bovendien zouden er meer mogelijkheden moeten komen voor avond-en zondagswinkels. Amsterdam en badplaatsen kennen deze vorm van 'shoppen'. Diti i het kort de wens die de Consumentenbond nauwelijks een week geleden verkondigde tijdens een congres van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit. Niet iedereen heeft die suggestie in dank afgenomen. De Dienstenbond FNV heeft zich al tegen het idee gekant en het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) zet er eveneens vraagtekens bij. Wat wil de Consumentenbond nu precies met een langere openstelling van de winkels bereiken? Waarom heeft de FNV zich zo afgezet tegen deze gedachte? Hoe denkt een grootwinkelbedrijf als De Bijenkorf over het plan en wat vindt de kleinere middenstander ervan? De twee belangen staan lijnrecht tegenover elkaar: de Consumentenbond, die het de klanten zo goed mogelijk naar de zin wil maken, wenst dat de winkels in het begin van de avond óók open zijn. Tegenstrever is de Diensten bond van de FNV. Zij voelt er niets voor om het winkel personeel later dan zes uur naar huis te laten gaan. De FNV is er wel een beetje verle- gen mee. Nü verdedigt zij de Winkelsluitingswet, die er heel anders uitziet dan ze enkele ja ren geleden wilde. Hoog in het vaandel stonden toen: géén koopavond en zaterdagmiddag dicht. Op beide punten haalde de FNV bakzeil. Met lede ogen moest zij zowel het één als het ander accepteren. De Dienstenbond schermt nu met diezelfde wet: sluitingstijd van de winkels is op zes uur bepaald. Daar valt, wat de FNV betreft, niet aan te sleutelen. "Er is koop- ruimte voldoende", is de mening van bestuurder Ben van Zwe den. Met de Dienstenbond valt er echter te praten. "Maar", licht Van Zweden toe, "dan zullen in die discussie óók de koopavond én de sluiting op zaterdagmid dag weer aan de orde komen. Zo niet. dan heeft een gesprek geen zin. Service verlenen? Helemaal geen punt. Bedenk, dat er voor het winkelpersoneel eveneens grenzen zijn. 't Gekke is, dat de klanten wél willen profiteren. De lusten willen ze, maar kom je met de lasten (meer betalen voor een artikel), dan zijn ze niet thuis." Geen kip Juist in de zomermaanden zie je in de middaguren in de winkels geen kip meer. En toch blijven de deuren tot vijf uur geopend. "Het is", denkt Ben van Zweden, "een aflopende zaak. Waarom kijken we niet eens over de grens. Daar haken ze in op de be hoefte. De winkels zijn tot half zeven open. Koopavonden ken nen ze niet en zaterdagmiddag is iedereen vrij. Prima. Zo zou het hier ook moeten." De koopavond ligt, beweert Van Zweden, het winkelpersoneel zwaar op de maag. "Node heb ben ze die gepikt. Is er een ver jaardag in de familie, dan moeten zij voor hun baas opdraven. Dat sociale contact missen ze. Die winkelbedienden zijn over het algemeen rustig. Maar ik denk dat je ze nu de straat op krijgt als ze 's avonds langer moet werken. Ze voelen het als een verslechte ring van hun positie. Terecht. Dienstverlenen willen ze. Echter, niet tot elke prijs." Een duidelijk beeld of die klant nu inderdaad op langere openings tijden zit te wachten, is er niet. "We moeten eens écht nagaan of de consument dit wil. Ons pa troon is het toch niet om 's avonds te gaan winkelen? Om zes uur staat bij de meesten de pot al op tafel. Wat wil je dan?" Daarom ook staat het voor Ben van Zweden nog lang niet vast, dat de plannen van de Consumen tenbond zullen doorgaan. De be stuurder verwacht, dat wanneer alles eens op een rijtje is gezet, de Consumentenbond zich achter de oren zal krabben. Omdat de consequenties té groot zullen zijn. Alleenstaanden In Nederland gaan wél steeds meer getrouwde vrouwen werken en komen er steeds meer eenper soons huishoudens. Ben van Zwe den geeft het toe. Zegt: "Ach, die hebben toch wel wat diepvries in de koelkast staan? Zo moeilijk is het niet om een voorraadje in huis te nemen. Kom je werkelijk in nood, dan loop je even bij een Chinees binnen. Met Kerstmis zijn de winkels vier dagen dicht. Hoor je de mensen ook niet kla gen. Om nu een winkelapparaat van, zeg maar een half miljoen Koopavond in Leiden. De klant winkelt met plezier. Foto Jan Holvast werknemers, in beweging te brengen voor dat extra uurtje na zessen, nee, dat gaat me echt te Voor de Zuideuropese gedachte, 's middags een paar uur siësta hou den, voelt de FNV-bestuurder niets. De mentaliteit van die mensen is anders, eten en winke len op heel andere uren dan wij. Nederland moet zich spiegelen aan landen als Duitsland en De nemarken. Van Zweden noemt de suggestie van de Consumentenbond 'het paard achter de wagen spannen'. "Terug naar de jaren dertig. Toen waren de winkels tot acht uur open. Dat past toch niet meer in deze haastige tijd? Ik denk niet, dat de winkelier er iets voor voelt. In de grote centra zal het best aardig lopen. Grootwinkel bedrijven krijgen hun klanten wel binnen. Die kleintjes, die buiten de loop liggen, krijgen het zwaar voor hun kiezen. Kunnen het niet bolwerken en zullen de strijd moeten opgeven. Wij ver wachten, dat er volgend jaar tien duizend banen in de detailhan del verloren zullen gaan Het geen betekent, dat zo'n vijfdui zend middenstanders het bijltje erbij neer zullen leggen. Je ziet het beeld nu al: in Friese, Drent se en Zeeuwse dorpen zijn geen kruideniers meer. Bejaarden en invaliden zijn hier wel de dupe." Soepeler Wat wil de Consumentenbond nu precies? Ago Salverda: "De win kels open wanneer de mensen daar om vragen. Gewoon wat soepeler omspringen met de slui tingstijd. We willen af van dat haastig boodschappen doen. Ben je wat later dan zes uur open. dan kun je op andere tijden van de dag de deur op slot houden. Aan de werktijden komen we niet. Begrip voor de problemen heb ben we natuurlijk. Zeker als ie mand zegt, nou kan ik niet sa men met mijn gezin eten. Begrij pelijk. dat dit weerzin oproept. Ze werken wél in een dienstver lenend bedrijf, dat moeten ze zich even voor ogen houden. Juist zij moeten op tijden werken als anderen zich aanbie den. Dat kan op ongelukkige mo menten zijn." Zeker niet elke winkel zal. als de Consumentenbond haar zin krijgt, meewerken. In de eerste plaats wordt er gedacht aan mid denstanders die de allereerste le vensbehoeften verkopen. Ie mand die een nieuw bankstel wil kopen, zal dat niet tussen zes en zeven uur 's avonds doen Maar tijdens een koopavond, bijvoor beeld. "Kijk, het hoeft niet per sé in de avonduren te zijn, dat een zaak later open is. Het kan ook 's morgens. Waarom niet. Als die werkende vrouw of alleenstaan de maar de kans krijgt rustig in kopen te doen. Ja. in het begin zal het zeker een chaos zyn. De winkeliers zullen even de kop pen bij elkaar moeten steken en sluitende afspraken maken. Dan moet het goed kunnen marche- Extra lasten voor de ondernemer1 De Consumentenbond denkt dat dit best allemaal zal meevallen. "Wij tornen niet aan die veertig uur. Je kunt op die uren ook met losse krachten werken. Dat ge beurt nu al in ruime mate. Wat inhoudt, dat niet alles op de schouders van de vaste werkne mers terecht zal komen Voor deel is, dat je meer deeltijdbanen kunt creëren." "Het licht én de kachel branden. Dat kost toch ook geld? Benut je de openingsuren goed, dan zul len die kosten minimaal zijn." Kansei. \go Salverda voorspelt dat juist de kleine buurtwinkel zal kunnen profiteren van de latere sluitings tijd. "Sjouwen doen de klanten met zo graag Blijven ze dus in de wijk. Ja. het zal iets duurder zijn, maar je hebt wél je gemak ervan. Service kost nu eenmaal geld." De werknemers op één lyn knjgén. met het idee van de Consumen tenbond zal niet zó gemakkelijk zijn. "Wij komen voor een deel belang op. de klant'zegt Salver da. "De FNV voor het personeel. Ik denk. dat de politiek het laat ste woord in deze zaak zal heb ben. By het ministerie van eco nomische zaken hebben we al een visje uitgegooid. We moeten nog met de bewindsman gaan praten. Dan hopen we cyfers te hebben van een enquèete onder onze leden. De eerste indruk is, dat zy onze gedachte steunen. *vat je niet moet vergeten is, dat heus niet al het winkelpersoneel ens plan zal afwijzen Er zyn zo genaamde lege uren. Moeten die mensen met een stofdoek rond. terwyl er geen stofje te bekennen is1 Ze zullen veel liever klanten te woord staan Tegenstanders? Reken maar. Ik heb al boze tele^ foontjes gehad." Krijgt de Consumentenbond niet haar zin, dan zal een poging wor den gedaan om alleen toestem ming te krygen voor de levens middelenbranche. De FNV heeft het al gezegd: met ons kan er worden gepraat als de winkels om half tien 's ochtends opengaan en om half zeven 's avonds sluiten. Koopavond af-) schaffen en zaterdagmiddag niet meer werken. Ago Salverda is duidelijk: "Wij vin den, dat er niet aan de koop avond en niet aan de zaterdag middag moet worden geknab beld. Over elke andere tussenop lossing kan worden gepraat. Daarover niet. De siesta-gedach- te7 Kunnen we ook zaken doen. Voordeel hier is. dat je vóór die tijd en erné losse krachten zou kunnen laten werken Zo heeft de vrouw ook nog wat tyd voor haar huishouden." Bakker Den Duik: "Op koopavond ben ik ook dicht" Zelfs op koopavond is de Katwijksc broodbakker T. den Duik gesloten. Geen klant dient zich aan. Dus voor hem is het duide lijk: later dichtgaan, vergeet het maar. 's Morgens moet Den Duik om acht uur de deur van slot doen. Dan komen de eerste klanten om een vers brood. Daar ligt de piek. niet in de avonduren. "Niet één collega is op de koopavond open. Misschien dat je een paar gebakjes meer verkoopt, maar dat zet toch geen zoden aan de dijk? Als ze me dwingen later te sluiten, gaat dit ten koste van m'n zaak." Den Duik heeft in de wijk Cleijn Duin een filiaal. Het tellen van klanten, via de kassarol, zoals de bakker zegt, gaf aan dat hij kon volstaan met alleen de winkel in de ochtenduren open te heb ben. Voor hem was het niet haalbaar om ook 's middags iemand in de zaak te zetten. Het 'moederbedrijf aan de Voorstraat gaat al om half zes dicht in plaats van zes uur. Zijn klanten hadden er geen moeite mee. En de omzet is dezelfde gebleven. "Ik ben er sterk op tegen om m'n winkel 's avonds later open te houden, 't Kost handenvol geld en je verdient geen stuiver." Heimans Spar-supermarkt "Nu al schipperen met personeel" "Het gebeurt heus wel eens. dat ze me 's avonds uit m'n luie stoel bellen. Een moeder die babyvoeding vergeten is. Nou, dan ben ik de rotste niet om even naar beneden te lopen Maar elke avond later de deur sluiten, daar voelt Hans Heimans van de Spar supermarkt aan de Lijsterlaan in Alphen niets voor. "Dan is het weer schipperen geblazen met het weinige personeel (3 meisjes), compenseren, nee. ik zie dat niet zitten. En 's mor gens later opengaan kan ik ook niet. Om de hoek wonen veel bejaarden. Zij staan al heel vroeg op de stoep." Dat de grootgrutters wel willen, kan Heimans begrijpen Die kun nen met ploegen werken. Voor de kleinere winkelier is dit on doenlijk. Voordelen? "Nee. hoor. die zie ik niet. Het gaat alleen maar geld kosten. Zeker, wij werken in de dienstverlenende sec tor. En er zijn klanten die met de tong op hun schoenen net voor zessen binnenrennen. Maar wat denk je van de mensen die bij ons werken? Moeten die geen inkopen doen? Als je ze langer laat werken krijgen ze daar toch geen kans voor?" De Consumentenbond denkt precies in het straatje van de Raad voor Filiaal- en Groot winkelbedrijven. Toen vijf jaar geleden, in 1976, de Win kelsluitingswet tot stand kwam. pleitte deze raad er al voor om de grens van zes uur te laten schieten. Een tweede wens van diezelfde raad was toen en ook nu nog, om toe te staan dat winkels 58 uur open zouden mogen zijn in plaats van 52 zo als nu het geval is. Het winke len op de zaterdag mag, wat de Raad voor Filiaal- en Grootwinkelbedrijven be treft. niet worden aangetast. Sluitingstijden moeten wat elastischer zijn. Winkeliers moeten echter niet worden verplicht om hun bedrijven, koste wat het kost, 's avonds open te houden Het Koninklijk Ondernemers- verbond (KNOV) vindt dat het geen verplichting moet worden om de deur na zes uur van slot te houden. "Dat is volgens ons niet haalbaar en zelfs niet bespreekbaar", licht mr. Lustenhouwer toe. "Je mag zeker niet uit het oog verliezen, dat werknemers in de detailhandel óók consu menten zijn. Wanneer zijn zij in de gelegenheid om in de avonduren te winkelen7" Lustenhouwer vraagt zich wel af wat de Consumentenbond in haar hoofd haalt. Het idee is oud Met moeite is destyds de Winkelsluitingswet tot stand gekomen. En nu dit. Toch valt er met het KNOV te praten. In dat gesprek zullen vele knelpunten worden be handeld. De kleine onderne mer mag vooral niet de dupe worden. De overheid zal veel meer mo gelijkheden moeten bieden aan het bedrijfsleven om zelf plaats en tijdstip van verkoop te bepalen. Ondernemers kunnen wel bereid zijn om de de i ment gehoor te geve winkels, zoals in omringende landen, langer open te hou den. Maar wanneer het wette lijk verboden wordt, is het niet uitvoerbaar. Alleen bij een soepele wetgeving zou dit kunnen. Aldus reageert drs. A D. Isaac, lid van de raad van bestuur Koninklijke Bijenkorf Beheer in Amster dam op de gedachte van de Consumentenbond. Vooral jonge mensen, een kleine honderdduizend, verdienen hun boterham in de grootwinkelbedrij ven en detailhandel. Zijn er moeilijkheden met de werkgever, dan kunnen zij een beroep doen op de Kritisch Werkende Jonge ren (kortweg KWJ ge naamd) in Utrecht. Het standpunt van de KWJ over de plannen van de Con sumentenbond is duidelijk: zij wil dat er niet wordt ge tornd aan de aaneengesloten achturige werkdag. Helemaal star voor het idee van de bond zijn de jongeren zeker niet. Te praten valt er altyd. Maar dan moet de positie van de jeugdige werknemer wél goed geregeld zyn In de gro te bedrijven zal dit niet zo'n probleem zyn, maar over de kleine zaken maakt de KWJ zich zorgen "We zullen die situatie met ar gusogen tn de gaten hou den". vertelt een woordvoer der. "Het komt er toch wel weer op neer. dat de jongeren extra zullen worden belast. Wat wij ons afvragen is waar om de Consumentenbond niet eerst eens met het perso neel is gaan praten. Vragen wat dit ervan vindt. Dan had de bond zich een beeld kun nen vormen. Nee. wij hebben geen contact, zyn ook geen overlegpartner Wel weet ik, dat de suggestie bij de Dien stenbond van de FNV nogal is aangekomen." Over enkele dagen komt de KWJ met een definitief standpunt over deze kwestie naar buiten Zoals gezegd houdt zy vast aan de aaneen gesloten achturige werkdag. Maar zy zal óók enkele sug gesties naar voren brengen. Bijvoorbeeld dat het geen uitgemaakte zaak mag zyn, dat uitsluitend het vaste per soneel die avonduren voor zyn rekening moet nemen. Losse krachten moeten voor dit werk ook kunnen worden ingezet. Groenteboer Vahrmeijer "Laten zoals het is, is het beste" Zelf maakt de Leidse groenteboer K J Vahrmeyer uit de Cobet- straat negentig uur in de week. Het voorbereiden vóór de win keldeur van slot gaat en de klant kan uitkiezen, vergt veel tijd Langer open zijn betekent nóg meer uren maken Dat ziet hij helemaal niet zitten En. denkt hij. van het personeel mag je niet verlangen dat het tot een uur of tien blyft als daar geen flinke beloning tegenover staat. Laten zoals het nu is. is de beste 'oplossing', vindt Vahrmeyer "Ik denk dat we aan de koopavond voldoende he bben Die is leuk en er wordt behoorlijk gebruik van gemaakt Zou het wet worden, dat de winkels later moeten sluiten, dan voorziet de groenteboer grote problemen by het aanstellen van geschoold personeel "Want", maakt hij duidelijk. "Je kunt zo maar gten ongechoold iemand m hu i de toonbank n tti n De grote vraag is dan waar haal je geschikte mensen vandaan Een winkelier is al bly als 'ie iemand heeft gevonden aan wie hy wat heeft." "Daarnaast hoeft het later sluiten niet te betekenen, dat je meer verkoopt. Er wordt wél op volle toeren gedraaid en de kosten gaan gewoon door." Slager Vonk: "Rond zes uur zit iedereen aan tafel" Een dom plan De Lciderdorpsc slager G Vonk voelt niets voor de suggestie van de Consumentenbond Omdat die bond niet half weet wat voor kosten dit allemaal met zich zal meebrengen ,,'t Is niet te betalen meent de slager Bovendien i^ het een goede gewoonte om rond zes uur t« eten Dan ga je je winkel vanaf die tijd toch niet openhouden0 Natuurlijk, ik heb klanten die me vragen wat klaar te leggen Komen ze na zesen, dan hang ik het aan de deur Voor zoiets kan ik toch geen extra personeel aantrekken7" 's Avonds winkelen, de Leiderdorpers hebben er volgens hem nauwelijks behoefte aan De middenstand hecfl het publiek ge vraagd of er behoefte is aan een koopavond Nee. heeft praktisch iedereen die werd benaderd laten weten Vonk "En nu wenst de Consumentenbond dat wij langer openblijven Myn personeel mag niet langer dan 45 uur werken Wie verwngt mij in dt avonduren0 Moet ik soms nog langer dan die zestig uurw rken' Over het schoonmaken van de zaak, nadat de deur op slot is. praat ik maar niet. Ach, laat maar zitten, eigcnlyk heb ik er geen woorden voor."

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19