Plan voor Kanaaltunnel doet Britten huiveren Al eeuwenlang geen daden maar woorden Het gruwelijke besef dat men eiland-af zou kunnen zijn Project voor NS van weinig belang ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 17 „Hij. die een vaste verbinding zoekt aan te leggen tussen ons eiland en het buitenland, wordt veroordeeld tot de doodstraf. Hij of zij zal worden gevierendeeld en het lijk zal tot viermaal toe worden vastgespijkerd aan de poorten van de hoofdsteden van het Britse land." Zo luidde de wet in de tijd van de Engelse koning Harold (1022 - 1066). Dat moet wel haast betekenen, dat er ook al in de elfde eeuw mensen hebben rondgelopen met het plan het Kanaal, de 42 kilometer brede zeewater-weg tussen Engeland en Frankrijk, te overbruggen. Maken wij een sprong in de geschiedenis. In 1959 zei de beroemde Engelse generaal Montgomery (Monty voor z'n vrienden, en zoals bekend de vader van de houtjes-touwtjes-jas) brommend over de Kanaaltunnel dat de Russische vijand daar nu juist op zat te wachten. Voordelen Nog steeds is er geen vaste verbinding tussen Engeland en het vasteland, hoewel iedereen er al tientallen, zelfs honderden jaren van overtuigd is dat die er moet komen. De voordelen liggen voor de hand: personen- en goederenvervoer van en naar Engeland worden dramatisch goedkoper. Ten faveure van zowel Engeland als z'n Europese handelspartners. Om met de voormalige Nederlandse staatssecretaris De Keijzer (verkeer en waterstaat) te spreken: „Het moment nadert met rasse schreden dat het ontbreken van een Kanaaltunnel beschouwd zal gaan worden als een soort Europese achterlijkheid." Dat zei hij in 1968 en nog steeds is er niets gebeurd. Niet dat er in de loop der eeuwen geen serieuze pogingen zijn geaaan. Maar ruzies, geldgebrek, oorlogen, competentiekwesties en verbroken beloftes hebben tastbare resultaten steeds in de weg gestaan. En niet te vergeten: die typisch Engelse gezindheid die eiland-mentaliteit heet. Werkgelegenheid „Splendid isolation", zo vat men dat aan gene zijde der Noordzee graag samen. Het is niettemin bijna ongelooflijk dat een verpauperend land als Groot-Bnttanniè de economische injectie die een tunnel naar de overige EG-staten betekent, niet met beide handen aangrijpt. Niet alleen kan men in dat verband denken aan de werkgelegenheid die de bouw van een oeververbinding met zich meebrengt. Engelse produkten zouden voor de EG-staten (die de helft van de totale Bntse export afnemen) stukken goedkoper zyn als ze over de weg kunnen worden vervoerd. Maar ook nu nog bedenken de Bntten tal van problemen die een tunnel - technisch m ruim vijfjaar te verwezenlijken - in de weg zouden kunnen staan. Zoals geeft de aanleg niet erg veel rommel en stof? Hoe moet het met het parklandschap van Kent als daar allemaal zware goederentreinen doorheen denderen? Vragen Andere vragen: is het niet doodzonde van de investeringen die we in een aantal havengebieden hebben gedaan? Komen de luchtlijnen en veerdiensten niet in het gedrang? Gaat de onvermijdelijke belangstelling van investeerders voor Zuid Oost-Engeland niet ten koste van het noorden en westen'* En tenslotte wie moet het allemaal betalen* Welnu, die laatste vraag is m ieder geval beantwoord De Engelse minister voor transport Fowler liet vorig jaar weten dat de regering een tunnelproject noch wü financieren, noch wil garanderen dat ondernemers een eventueel verlies zullen kunnen terugkrijgen. De weg ligt nu. overigens geheel in de geest van de regenng-Thatcher, open voor het particulier initiatief, en dat maakt het er m elk geval al een stuk eenvoudiger op. Een tiental ondernemingen heeft inmiddels plannen gereed voor de ,aanleg en exploitatie van tunnels, bruggen of brunnels. de officiële benaming voor een combinatie brug-tunnel We komen er op terug Nu eerst een antwoord op de vraag: hoe en waarom ging het in de loop der eeuwen toch steeds Rond 1750 schreef de Franse Academie d'A- miens een prijsvraag uit met als opdracht: „Ontwerp een Kanaal tunnel". In die tijd kwam in Engeland de mijnbouw op gang en via schachten daalde men af, tot ver onder de Noordzee door. Dus waarom soortgelijke schachten niet ver lengd tot aan Frank rijk? Optimistisch werd al voorspeld dat „onze kleinkinderen of wellicht reeds onze kinderen van Calais naar Folkestone zullen trekken met behulp van rijtuigen over een weg die door een tunnel zal lopen, verlicht met kandelabers." Amiens speelt nog een rol in de geschiedenis van de tunnel, en wel toen daar in 1802 het Frans-Engelse vredesverdrag werd gesloten. Napoleon zag de aanleg van een tunnel met daarin een van die beroemde Napoleon-wegen als uitvloei sel van dat akkoord. naai bestaat uit zacht kalk steen, en met de huidige gea vanceerde apparatuur is 40 kilometer graven op een diepte van 40 meter onder de zeebodem eigenlijk een koud kunstje. Wat dat betreft heeft men wel voor heter vuren ge staan. Maar de vrede van Amiens duurde maar kort, en met de ze tunnelplannen was het dus ook al snel gedaan. In 1834 kwam opnieuw een Frans man met een ontwerp voor een verbinding op de prop pen. Ingenieur Thomé de Gramond kwam zelfs met drie plannen: een afsluitdijk, een buisvormige brug op 400 pijlers en een tunnel, Victoria Ook in Engeland een enthou siaste plannenmaker: John Wylson die het pas ontdekte gietijzer wilde gebruiken voor een tunnel. Buizen van gietijzer zouden dan op de bodem van het Kanaal moe ten worden neergelegd, zodat daarin een spoorbaan en een wandelweg zouden kunnen worden aangelegd. Er was een vrouw voor nodig om weer serieuze plannen van de grond te krijgen. Maar dat was me er dan ook een: koningin Victoria, die naar verluidt nogal last had van zeeziekte. Dat zou haar geest drift voor een tunnel kunnen verklaren. Het ene plan na het andere werd gemaakt, nadat Napo leon III bij een officieel staatsbezoek een „definitief' ontwerp van de tunnel aan Hare Mégesteit overhandigde. Er waren er zelfs die horizon tale liften bedachten om mens en materiaal de over tocht te vergemakkelijken. Maar in 1870 was het als gevolg van de Frans-Duitse oorlog al weer afgelopen met de vriendschap tussen Enge land en Frankrijk en dus ver dwenen alle mooie plannen weer in de ijskast. Niets is echter zo betrekkelijk als ru zie, en dus werd in 1872 de Channel-Tunnel company opgericht. Echt gegraven werd er in 1874 aan de Franse kant, en enkele jaren later aan de Engelse zij de. Daartoe werd een boor machine gebruikt met een doorsnede van ruim twee me ter. Nog is bij Dover in het tunnelsegment te lezen: ..This tunnel was begun in 1880, William Sharp". Het stukje tunnel zou echter nog geen twee kilometer lang worden. Het gedeelte in Frankrijk werd niet veel lan ger. UTRECHT - De directieraad van de NS is van oordeel dat een Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk voor het spoorwegverkeer met en via Nederland nauwelijks van belang zal zijn. Britse treinen kunnen doorrijden naar bestemmingen op het vasteland, zodat de omvang van het vervoer via Hoek van Holland wellicht afneemt. Daar staat echter een „erg hoog" tolgeld tegenover, terwijl de capaciteit van de tunnel gering zal zijn omdat hij enkelsporig is gepland. De conclusies van de NS-directieraad zijn gebaseerd op een rapport over aanleg en exploitatie van de tunnel dat de Britse en Franse spoorwegen, met medewerking van de Belgische, in juli hebben uitgebracht. Gedacht wordt aan doorgaande passagierstreinen tussen Londen, Parijs, Brussel en Gent. In dat geval, meent NS, moeten in Gent goed aansluitende treinen naar Amsterdam komen. .Nederlandse treinen, maar ook die uit andere landen van het continent, zouden niet kunnen doorrijden naar Londen of andere Britse bestemmingen. Niet wegens de spoorbreedte (het z.g. normaalspoor is over de hele wereld gelijk, 1435 mm) maar wegens het profiel van vrije ruimte - de maximaal beschikbare breedte en hoogte - dat in Engeland aanzienlijk kleiner is. Dat betekent overstappen (en voor veel vrachtvervoer overladen) in Saltwood, zolang de Britten geen noodzaak zien in aanleg van een ruimere baan tussen de tunnel en Londen. Op speciale wagens is wel doorgaand vervoer van containers naar Londen mogelijk. Het lijkt de NS-directie wel van belang mee te werken aan verdere studies omtrent een Kanaaltunnel. Hiervoor is reeds een groep gevormd van tien spoorwegbedrijven die direct of indirect belang bij een Kanaaltunnel hebben - zo die ooit komt. Een tunnel door het Kanaal (illustratie uit een brochure van de European Channel Tunnel Group): wat heet levensvatbaar? Want naarmate er verder gegra ven werd - men dacht 25 me ter per dag te kunnen vorde ren - begon in Engeland het gruwelijke besef door te drin gen dat men weldra eiland-af zou zijn, en dat al die on-Brit- se, aan verwerpelijke zeden en gewoonten lijdende bui tenlanders zo maar het land konden binnenkomen. Smeerpijp In de Londense straten ver schenen pamfletten met toe komstige krantenkoppen als: „Londen ingenomen" en Wapens stromen door de tunnel". In Engelse kerken had men het over de smeer pijp die Franse lichtzinnig heid naar het degelijke Al bion zou kunnen brengen. Daartoe gedwongen door de publieke opinie, de kerken, het militaire apparaat en het parlement moest de regering de aanleg in '82 laten stopzet ten. Wat vooral indruk maak te waren de berekeningen van officieren van de Genera le Staf volgens welke in één etmaal twaalf vijandelijke di visies vijandelijke troepen door de tunnel konden. Datzelfde leger was in de vijfti ger jaren van onze eeuw wél voor een Kanaaltunnel te vin den. Immers, de atoombom had zijn visitekaartje in Hi- rosjima en Nagasaki afgege ven, de koude oorlog woed de, en zo'n tunnel was na tuurlijk een prachtige schuil kelder. Er werd een tunnelmaatschap pij opgericht met Frans. En gels en Amerikaans geld. De, aandelen van die maatschap pij zakten ernstig toen de Franse president De Gaulle in de zestiger jaren Enge- land's toetreding tot de EG tegenhield. Bovendien zat het de Engelse regering niet lekker dat de maatschappij met particulier kapitaal wilde werken: de toenmalige Engelse regerin gen hielden het liever in ei gen hand. Ondanks dit alles werd er in november 1974 echt gegraven, maar twpe maanden later - zoals de Fransen zeggen: l'histoire se répète - moesten de stekkers al weer uit het stopkontakt. -Einde .Wat was er gebeurd? British Rail was tot de konklusie ge^ komen dat, als de tunnel er Reusachtige boormachi nes zijn nodig, wil men zich een weg door het Kanaal graven fotoGPD zou komen, er ook een nieu we spoorweg tussen Folkes tone en Londen moest wor den aangelegd omdat de spoorbreedte in Engeland an ders is dan die op het vaste land. Dat ging zoveel extra geld kos ten dat de Engelse regering niet, zoals afgesproken, per 1 januari 1975 het verdrag dat de tunnelbouw regelde, wil de ratificeren. De tunnel maatschappijen trokken zich daarop terug uit het project. Einde van een droom, de zo veelste. De aanloopkosten (75 mihoen gulden) moesten door de En gelse belastingbetaler wor den opgebracht, net zoals hun Franse lotgenoten daar voor de kosten opdraaiden Bij Dover is nog steeds het restant van deze poging te zien. Op een deur die het ter rein afsluit schreef een inge nieur ooit: „Calais here we come". Wie weet, wie weet. Als er ooit wordt begonnen met een tun nel. dan is het met onwaar schijnlijk dat het stukje tun nel dat in *74 werd gegraven, wordt drooggepompt en als startplaats voor verder graaf werk wordt benut Het aardige is. dat er technisch niet eens zoveel aan de hand is. De bodem onder het Ka- Want de Seikan-tunnel in Ja pan is niet alleen vijf kilome ter langer, hij wordt boven-, dien gegraven op een diepte van 120 meter onder de zee bedding in een gebied waar nogal eens aardbevingen plaatsvinden, en het mate riaal waar men doorheen moet een keiharde, slechts met behulp van dynamiet stuk te krijgen kwartsvarie- teit is. Er zijn dan ook alweer heel wat plannen om alsnog aan een tunnel te beginnen De meest kansrijke (maar wat heet bij de bouw van de Kanaaltun nel nu eigenlijk nog kans rijk?) lijken vooralsnog de ideeén van de European Channel Tunnel Group i Engels, Duits en een Nederlands bedrijf (Boskalis uit Sliedrecht) samenwerken, is met maar liefst vijf ver schillende plannen gekomen. Eén daarvan, de aanleg van een spoortunnel met daaraan verbonden een „scrvM M tun nel", heeft inmiddels de steun van British Rail gekre gen. De tunnel is naar verhouding klem van opzet. Het gaat om een verbinding met één spoor. ECTG denkt dat het in de toekomst, als de tunnel fi nancieel een succes blijkt, mogelijk moet zyn de verbin ding Engeland-Franknjk ver der uit te breiden met een tweede spoortunnel en even tueel meer tunnels voor weg- De groep, financieel geadvi seerd door de bankiers Roth schild, moet het weinig pro blemen kosten aan de beno digde pecunia, naar schatting 3,8 miljard gulden (pryspcil januari 1980). byeen te bren gen Bovendien is het politie ke ty gunstig. Alweer? Enkele maanden geleden spra ken de Bntse premier That cher en haar Franse collega Mitterand af dat. in h. t van pogingen om de relaties tussen beide landen te verbe teren, een regenngsonder- zoek zal worden gestart naar de mogelijkheid van een vas te oeververbinding. Tja. alweer, zou men geneigd zyn te zeggen Het neemt niet weg dat het enthousiasme by groepen als ECTN groot is. Men heeft een kleurryke bro chure het licht doen zien waarin de plannen in bloem rijke bewoordingen en ver luchtigd met n tie worden uiteengezet Als het ooit zover zou komen dan wordt het wel druk in de tunnel. Bntish Rail denkt dat er in de jaren '90 zes miljoen passagiers per jaar door moe ten. een aantal dat gestaag zal sty gen tot acht miljoen in het jar 2000 Het toekomstbeeld verder uit gewerkt luxueuze air-condi- tioned passagierstreinen zul len in 4,5 uur van Londen naar Parys en in 4 uur en een kwartier van Londen naar Brussel zoeven Dat gaat kos ten iets in de orde van 50 gul den enkele reis (allergoed koopste tarief) tot ongeveer 200 gulden voor de duurste stoel. We geven de informatie maar door zoals die ons via Boska lis en Bntish Rail heeft be reikt Een ticket reserveren lykt voorlopig echter nog wat voorbarig...

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17