1 "Laatste acht is haalbaar" Satelliet-TY opent deuren voor sportsponsors Leids team afgebluft Protesten tegen diskwalificatie van gehandicapte zwemster Maatregelen tegen wangedrag op de tennisbanen U.V.S.-WESTLANDIA Van Hanegem over loting: ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD) Sport sponsoring is in de jaren '70 in Nederland een vrij alge meen aanvaard onderdeel van de financiering van het sportgebeuren geworden Gedurende het laatste decen nium is het steeds duidelijker geworden dat sport - en zeker topsport - nauwelijks nog zonder de steun van het be drijfsleven kan bestaan. Om welk bedrag het precies gaat. is niet duidelijk. Tegen standers van sportsponso ring beweren dat het zou gaan om een totaal van onge veer 30 miljoen gulden per jaar. De Vereniging Sport sponsoring Nederland ver moedt echter dat het een veelvoud van dat bedrag be treft en heeft de interfaculteit bedrijfskunde van de TH in Delft opdracht gegeven om het bedrag zo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. Daar bij moet dan niet alleen wor den gekeken naar meerjaren- steun aan verenigingen, maar ook naar evenementenspon- soring. De VSN denkt dat het dan zal gaan om een totaal van 100 miljoen per jaar. Lu cas Goossens en Frank Pauli van de interfaculteit bedrijfs kunde hopen hun rapport in april van het volgend jaar te kunnen presenteren. Beleid Dat rapport zal meer duidelijk heid kunnen verschaffen over het belang van sport sponsoring. Dan ook zal een beleid kunnen worden uitge stippeld voor de toekomst. Een toekomst, die deze week centraal stond tijdens het tweede Symposium Sport Sponsoring in Amsterdam. Twee zaken spelen, met het oog op die toekomst, een be langrijke rol. In de eerste plaats de richtlijnen van CRM. die per 1 augustus van kracht zijn geworden en in de tweede plaats de ontwikke lingen op technologisch ge bied. De maatregelen, die een paar maanden geleden werden af gekondigd door Til Garde niers, de voormalige minister van CRM, zijn bij het be drijfsleven duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten, maar men is geenszins van plan de overheid haar zin te geven. Deze week nog kwam er geen samenvatting op de televisie van de Europa-Cup- basketbalwedstrijd Nationa le Nederlanden-Badalona, omdat de Groningse ploeg weigerde het beeldmerk op het shirt terug te brengen tot de toegestane afmetingen. Het bedrijfsleven lijkt sterk te staan, omdat de komst van satelliettelevisie voor de deur staat en dat - samen met ka- bel-tv - ongekende mogelijk heden zal gaan bieden. Dweilen Tijdens het symposium in Am sterdam dweilden diverse sprekers de vloer aan met de richtlijnen, die in de eerste maand van hun bestaan de NOS, om in sporttermen te spreken, al 22 gele kaarten opleverden. Vooral drs. Cees Baay. directeur van de TROS-televisie, had geen goed woord over voor het standpunt van de overheid. In woord en beeld toonde hij aan dat zeer regelmatig de hand wordt gelicht met de richtlijnen. Beelden van in terviews na etappes in de Ronde van Frankrijk werden opgeluisterd met woorden van minister Gardeniers, die beweerde dat het wel was meegevallen met de reclame tijdens de gesprekken tussen wielrenners en NOS-verslag- gevers. Ook de brief van de regerings commissaris voor de omroep, waarin deze uitleg gaf over het dragen van een reclame jack door een NOS-verslag- gever tijdens de eerste dagen van de Ronde van Frankrijk, was goed voor een lachsalvo. Begrijpelijk, want de rege ringscommissaris schreef on der meer dat ..het een nood greep van de betrokken ver slaggever was geweest, om dat hij zonder jas was afge reisd en verrast werd door stortbuien in het anders zo zonnige Zuid-Frankrijk" Dergelijke brieven maken de geloofwaardigheid van CRM natuurlijk tot een farce en ge ven sponsors en omroepen extra wapens in handen. Richtlijnen Maar de richtlijnen liggen er nu eenmaal en hoewel de huidi ge (demissionaire) minister van CRM, André van der Louw, zich iets soepeler lijkt op te stellen dan zijn voor gangster, zoekt het bedrijfsle ven naar andere wegen. De VSN wil graag als volwaardi ge partner worden be schouwd in de gesprekken tussen sport en geldschieters. Hans Muller, vice-voorzitter van de VSN. zei daarover on der meer: „Omdat de sport van grote sociale en maat schappelijke betekenis is, is er. ais zij als medium wordt gebruikt, geen plaats voor beunhazerij en wildgroei. Het bedrijfsleven zal m zijn al gemeenheid vrijwillige con trole moeten aanvaarden op haar gedrag als sponsor. Ik stel mij voor een constructie, waarbij bedrijven, die een vereniging of een individuele sporter onder hun hoede ne men. dat slechts kunnen, wanneer zij lid zijn van de VSN. zoals een sporter lid moet zijn van een bond om aan wedstrijden te kunnen deelnemen'' Toekomstmuziek wellicht, maar een logische gedachten- gang omdat sportsponsoring in de komende jaren nu een maal de rode draad was tij dens het gehele symposium. Dat kwam het best naar vo ren in de speeches van David Way, vertegenwoordiger van het Engelse bedrijf John Player en van Frank Bean, coordinator van het sportpro gramma van Coca Cola. Het waren juist deze referaten. die aansloegen bij de deelne mers aan het symposium. Bockweg VSN-voorzitter Robert Bock weg: „Deze twee inleiders hebben duidelijk een aantal nieuwe aspecten van de sportsponsoring belicht. Ik heb er erg veel van geleerd. Bijvoorbeeld dat sponsoring een duidelijke onderbouw is voor je gehele marketing- mix. het totaalpakket van de reclame. Bij beide bedrijven zie je dat er een filosofie van wetenschappers achter zit. Er wordt niet gepraat over spon soring voor een paar jaar of van een evenement, maar over een hele lange periode. In Nederland zijn we daar ook een beetje mee bezig. Daarom durf ik te zeggen, dat we hier iets aan het neerzet ten zijn". Coca Cola is natuurlijk een voorbeeld dat niet te vergelij ken is met welk bedrijf ui Ne derland ook Het Amerikaan se concern richt zich op gi gantische evenementen als Olympische Spelen en we reldkampioenschappen voet bal en werkt daarbij nauw samen met IOC en FI FA Door do enorme belan- stelling voor dergelijke sport gebeurtenissen zijn de kos ten relatief laag Frank Bean rekende voor. dat bij een be langstelling van een miljard kijkers de kosten voor een bedrijf slechts 3 dollarcent per duizend kijkers bodra gen. Vandaar ook de interes se van tal van bedrijven voor het aanstaande WK in Span je. waarvan naar schatting ruim 5 miljard kijkers de tv- beelden en dus de reclame zullen gaan consumeren. .Deze vorm van sponsoring", aldus Frank Bean, „is de sponsoring van de jaren tach tig De conventionele manier is niet meer voldoende. Niet voor de sport en niet voor de sponsor. De toekomst is een langdurige samenwerking tussen sport en het bedrijfsle- Een filosofie, die zeer aansloeg bij de ongeveer honderd deelnemers aan het sympo sium. Aan het Nederlandse bedrijfsleven de taak om er - op bescheiden schaal - iets mee te doen. HAARLEM (GPD) - Het bondsbestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond zal maandag tijdens haar vergadering de dis kwalificatie bespreken van Annemieke van Duyn. De 12-jarige zwemster uit Haarlem, die haar linkeronderarm mist, werd op 18 oktober gediskwalificeerd, omdat zij niet aan de reglementen (aantikken met twee handen) kon voldoen. Bij de zwembond in Utrecht zijn enkele brieven binnengekomen, die aandringen op reglementswijziging. Tot de briefschrijfsters behoort oud-zwemster en het Tweede-Kamerlid Enka Verkerk- Terpstra van de VVD, die protest tegen de diskwalificatie heeft aangetekend. De heer Schoone. die Annemieke van Duyn diskwalificeerde, heeft overigens de vereniging NVA-HHC. waarvan de zwemster lid is. laten weten niet op te willen treden als voorzitter-kam prechter bij de D-competitiewedstrijden, die binnenkort plaats vinden en waar de Haarlemse zwemclub aan deelneemt. LONDEN (RIP) - Philippe Cha- trier, de voorzitter van de inter nationale tennisfederatie, heeft een actie aangekondigd tegen de diverse vormen van wan-gedrag in de tennissport. In de maande lijkse nieuwsbrief van de federa tie schrijft Chatrier: "ongedisci plineerd gedrag op de baan blijft het aanzien van de sport scha den. Elke dag doet zich opnieuw onenigheid voor en verschijnt er een grote kop in de krant". Chatrier voegt er aan toe: "Hoge prijzen en een partijdig publiek scheppen een in aanleg explosie ve situatie. Maar professionalis me betekent nog niet dat alles al leen om geld draait. Het betekent dat spelen en winnen op de meest effectieve en efficiënte wijze als beroep dient te worden uitgeoefend. In de traditie van de grote Australische spelers, met een minimum aan gezeur'. De Fransman kondigde aan dat het naleven van strengere regels zal worden afgedwongen. Daartoe behoren hogere geldboetes, een strakker schema van disciplinai re maatregelen en het beter om schrijven van de bevoegdheden van de officials. In directe con currentie met de WCT van La- mar Hunt, die een eigen circuit met een prijzengeld van 7.9 mil joen dollar heeft opgezet, is het prijzengeld van de Grand Prix toernooien van de ITF met veer tig procent verhoogd tot een to taal bedrag van 13.875.000 dollar. Het beschikbare prijzengeld in de Daviscup-competitie is ver hoogd van 1 miljoen naar 2.5 mil joen dollar. In de strijd tussen de dames ten- nisteams van Europa en de Ver enigde Staten hebben de Ameri kaanse dames gisteren op de der de dag in Turijn de leiding be houden: 6-7. De uitslagen zijn: Sue Barker (Eur. Gbr) - Billie Jean King (VSt) 7-6, 6-0. Martina Na- vratilova (VSt) - Virginia Wade (Eur, GBr) 6-2, 6-2, Bettina Bun- ge (Eur, WD1) - Betty Nagelsen (Vst) walk over Navratilova/Les- lie Allen (VSt) - Barker/Bunge (Eur) 6-4, 6-4. Marc Albert heeft als enige Nederlandse tennisser de halve finales van het Masters- toernooi, het slotevenement van het satelliet-circuit, gehaald. Al- bert won in drie sets (3-6, 6-4, 6-4) van de Zweed Hagan Ekwall. Frits Don, de andere Nederlan der, die de laatste acht van het Masters-toernooi haalde, werd uitgeschakeld door de Ameri kaan Andy Kohlberg: 6-2, 6-4. Kohlberg is vandaag de tegen stander van Albert in de halve fi nale. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden ROTTERDAM - Het is of de duivel ermee speelt. Ook voor de derde ronde in het UEFA- Cuptoernooi trof Feyenoord gisteren een tegenstander uit Oost-Europa. Met Radnicki Nis uit Joegoslavië werd bovendien alweer geen aansprekende opponent geloot. Niet best dus voor de toch al zo kritieke financiële huishouding, maar sportief gezien moet de kans aanwezig zijn dat Feyenoord doorloopt naar de laatste acht. Wim van Hanegem: "We moeten gewoon zorgen dat we bij de laatste acht komen. Dan krijgen we vanzelf een financieel aantrekkelijke tegenstan der". Wim van Hanegem is daar duide lijk over De geblesseerde mid denvelder, die zich woensdag in Nederland „de zenuwen" schrok toen hij in het radioverslag van het duel Dinamo-Feyenoord viel op het moment dat het net 1-0 was geworden, zegt: „We moeten gewoon zorgen dat we bij de laat ste acht komen. Dan krijgen we vanzelf een financieel interessan te tegenstander". Die kwartfinale moet te bereiken zijn, meent De Kromme („Een voordeel is dat we eerst uit spe len"). al bouwt hij onmiddellijk een veiligheidsmarge in. „AZ'67 heeft er vorig seizoen dan wel met 5-0 van gewonnen, maar het Feyenoord-van-nu is natuurlijk nog het AZ-van-toen niet. Bo vendien heeft Radnicki dit keer toch een knappe prestatie neer gezet met de uitschakeling van Napoli De Italiaanse club van Ruud Krol werd in de eerste ronde gepas seerd door de Joegoslaven via 2- 2 in de uitwedstrijd en 0-0 in de thuisbeurt. Vervolgens werd het Zwitserse Grasshoppers geelimi- neerd. Op weg naar de tussen- Nationale zaalvoetbalploeg leeft zich uit MOORDRECHT - Het team van De Tegelhandel is gisteravond in Moordrecht een gewillig slacht offer geworden van een goed spelend Nederlands Zaalvoetbal team. De wedstrijd verdeeld in drie parten van 20 minuten kreeg een eindstand van 10-2 in het voordeel van het Oranjeformatie. Zo spelend tegen de Belgen, vol gende weck in Etterbeek, moet zeker gewonnen kunnen wor den. Ondanks de grote nederlaag was het toch een leuke ervaring voor het Leidse team om zo'n wed strijd te mogen spelen. Helaas moesten de Leidenaars aantre den zonder de geblesseerde Jan van der Reyden en Koos Bekooy. Aanvallend was dit zeker te mer ken. Al in de eerste minuut was het raak. Een vrije trap van ver genomen, werd zuiver door Gil bert Heygele achter doelman Wim van As geplaatst: 1-0. Nog geen twee minuten later was het weer Gilbert Heygele, die na een knappe solo 2-0 maakte. Voor dat de Leidse ploeg nog maar iets kon terugdoen, was het Vic Hermans die stand op 3-0 bracht. In de twaalfde minuut verschalkte Frans Sjardijn vliegende keep Van Binsbergen: 3—1. Maar net toen De Tegelhan del wat beter ging draaien maak te Robert de Roo een foutje Ad Stam profiteerde daar maar al te graag van: 4-1. Nog voor de eer (ANP) - De stichting arbeidszaken betaald voetbal is het niet eens met de wijze, waarop de con tractverlenging van Carlo de Leeuw bij Feyenoord tot stand is gekomen. De stichting waar schuwde de Feyenoordcr al in een eerder stadium, dat deze door het in de arm nemen van de vroegere directeur van Inter- football Cor Coster, artikel 36 van het reglement betaald voet bal overtrad. De stichting zal de zaak voorleg gen aan de tuchtcommissie, die het sectie-bestuur zal advise- ronde werd het 2-0 uit en 2-0 thuis. Strafschoppen beslisten het duel ten gunste van Radnic- ki. dat het in eigen huis aardig kan laten spoken En niet altijd even positief, zoals vorig jaar na het duel tegen AZ nog werd bewezen De Zwitserse arbiter Renggli had het na afloop zwaar te verduren, iets waarvoor de club nooit werd bestraft, en Hugo Hovenkamp werd destijds uitgeroepen tot het zwarte schaap van Joegoslavië, omdat hij een paar grappen had uitge haald met doelman Pantelic. Die is nu weg. vertrokken naar Gi- rondins Bordeaux, de rest van het elftal is intact gebleven On der leiding van trainer Dusan Nenkovic die de opdrachten van de grote baas. voorzitter Slobo- ban Kobliska, trouw opvolgt, voetballen nu nog de internatio nals Obradovic en Bojovic Het zegt Van Hanegem (hij ver wacht morgen tegen NEC weer te kunnen spelen) niet veel. „We hadden het slechter kunnen tref fen". Het resultaat van de loting voor de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker is Lokeren (Bel) FC Kaiserslautern (Wdl), Kcal Madrid (Spa) - Rapid Wicn (Oos). Aberdeen (Sch) HSV (Wdl). IFK Gothenburg (Zwe) Dinamo Boekarest (Roe), Sporting Lissa bon (Por) - Ncuchatel Xamax (Zwi). Winterslag (Bel) - Dundee United (Sch). Radninki Nis Jsl- Feyenoord (Ned) en Valencia (Spt) - Hajduk Split (Jsl) De eerste wedstrijden zgn 25 no vember, de returns op 9 decem ber. ste rustperiode scoorde Leen Kiers: 5—1. Toen in de volgende rondgang de Bekerwinnaars wat meer vat op de wedstrijd kregen, gooide arbi ter Vermeulen roet in het eten. Steeds weer bestrafte hij, onder gejoel van het publiek, alleen de Leidse overtredingen. Inmiddels scoorde de Oranje-hemden rus tig verder. Arie Riedijk (2x erg fraai), Ad Stam 2x en Johan van der Hoek waren de makers. Aan de andere kant plaatste Frans Sjardijn een vrije trap ineens achter doelman Bab Geel, zodat de eindstand op 10-2 werd be paald. WIM VAN DUIVENBODE elk f 100.000. naars, elk f5 580,60. 4e prys 6.164 win naars. elk f 84,10, 5c prijs 112 351 win naars, elk de vaste prijs van f5,-. Uitlslag toto no 44 le prijs 11 winnaars, elk f6 118.20. 2e pms 520 winnaars, eik f 86.20, 3e prijs 5 989 winnaars elk f 18.70 Uitslag toto-gelijk no 44 le prus 1 winnaar, f 11.390,60: 2e prijs 4 m hint- rik I Ml -. M prp 48 win naars elk f 153.70. 4e prijs 1.351 win naars. elk f8.70 C'jfcrspcl In de eerste trekking van het cyferspe hadden 2 deelnemers de cijfers op het formuliernummer goed Zij ontvangen beiden de hoofdprys van f 100 00 brut<> 6 cijfers goed 2 winnaars, elk t 1 <»o 11.- r, r- mi 4 winnaar» elk f 10 000.-. 4 cijfers goed 31 win- elk f 100.-. 2 cijfers goed 3.933 elk f 10.- ontvangen. Voetballers levenslang geschorst in Zimbabwe SALISBURY (SIA) - Dc voet balbond van Zimbabwe heeft dertig spelers voor het leven geschorst Bij deze groep zijn veertien internationals. De spelers werden gestraft om dat zij woensdag tijdens een compctiticwcdstryd tussen Caps United en Dynamo's twintig minuten voor het ein de het veld verlieten om zo hun looneisen kracht bg te zetten Uit teleurstelling over de handelswgze van de spe lers staken supporters de doelen in brand. Ook een international, die geen deel uitmaakt van Caps Uni ted of Dynamo's, is levens lang geschorst omdat hij zich solidair had verklaard met de anderen. De voetballer van het jaar van Zimbabwe. Stan ley Ndunduma, behoort eveneens tot de geschorsten. Éën woordvoerder van de na tionale bond verklaarde gis teren dat dc namen van de betrokken spelers aan de in ternationale voel bal federatie (FIFA) waren doorgegeven. "Zij zullen nooit meer ergens kunnen spelen", zei Nelson Chirwa, voorzitter van de Zimbabwe se voetbal bond. ADVERTENTIE pnrcnTi g 8 b g btb'a 8 a i a 81 s frnnnrwrni Bezoek a.s zondag de competitiewedstrijd V.T.L. M.M.O. Deze advertentie werd aangeboden door FER VAN DUUREN De langzaamste tapljtlegger Hooigracht te H a a a b.b.b aj.u.üjn.i.8.ijui.u.».u a.a a a p b.b a.a.a.a.a.i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11