Nader onderzoek mogelij kheden parkeergarage" De Horst ontfermt zich over "kind met moeilijk gedrag" Haanstra wil lagere school Zitvlak van meisje weer doelwit van bijtende herders hond Provinciale commissie: Na tien jaar plaats veroverd in Leids onderwijs Niet alle ouders enthousiast LEIDEN - Jaspers initiatief krijgt navolging. Niet ver van de plaats waar deze herdershond dinsdag een 18-jarig meisje in haar billen beet. hapte gistermiddag een ras genoot in het zitvlak van een 10- jarig meisje. De hond liep aangelijnd over de Stadspolderwerf. Na het voorval maakten de hond en zijn bege leidster zich uit de voeten. Het slachtoffer liep geen noemens waardige verwondingen op. De wijkagent heeft de zaak in onder zoek. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 DEN HAAG, LEIDEN - Er moet een nader onderzoek ko men naar de exploitatie van de te bouwen parkeergarage aan het Ir. Driessenplein in Leiden. Dit zegt de Provin ciaal Planologische Commissie, een adviesorgaan van het bestuur van Zuid-Holland. Uit het commentaar van de PPC op het bestemmingsplan Pan- cras-Oost lijkt ook dat het Vrou wenhuis (met vrouwencafé) in de wjk moet verdwijnen. De Stich ting Werken en Wonen in Pan- cras-Oost had onder andere op gemerkt dat het vrouwencafé LEIDEN - De Horst, school voor speciaal onderwijs heeft geen breedgeschouderde leerkrachten en ook geen leerlingen die stoelen door de klas smijten. De Horst, gele gen aan de Beyerinck- laan, heeft wel reke ning te houden met de 'eigen' aardigheden van de kinderen. Kinderen die op de gewone la gere school beneden hun kunnen bleven omdat ze te druk, te stil, of te agressief waren. Allemaal gemoedstoe standen die het leren van de tafel van twee kunnen belem- In de onderwijswetgeving heet De Horst, een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen (ZMOK). Een term die schoolleider A.L. Kimpel niet dagelijks bezigt. "Zeer moeilijk opvoedbaar. Je zult dat etiket maar opge plakt krijgen", zegt Kimpel. Ik hou er niet zo van. Zoiets is vlug genoeg gezegd, maar lang niet iedereen weet wat er precies mee wordt be doeld. Kinderen kunnen bij voorbeeld een stoornis heb ben waardoor ze zich moei lijk concentreren of zich erg druk en chaotisch gedragen. Dat kan allerlei oorzaken hebben: ziekte, werk ouders, woonsituatie, scheiding of fi nanciële problemen. Zowel thuis als op school blij ken ze dan moeilijk te bena deren te zijn en brengen ie dereen tot wanhoop. De kin deren raken in een isolement en hebben het vertrouwen in de volwassenen opgegeven. Ongezeglijk, ongeconcen treerd, ruw, ingekeerd, eigen zinnig en agressief gedrag kunnen daarvan een gevolg zijn". derwijs op de basis school en dat op de school De Horst Zo zijn bijvoorbeeld de lesroos ters van beide schooltypen nagenoeg gelijk. De leerlin gen hebben ook een normale intelligentie. Toch zijn er gro te verschillen, die vooral moeten worden gezocht in de manier waarop de leerlingen worden benaderd. Op De Horst gaat het in de eer ste plaats om 'het kind met zijn moeilijke gedrag', terwijl het in scholen voor leer- en opvoedingsmoeilijkheden meer om de leerproblemen gaat. Het onaangepaste ge drag is voor de leerkrachten niet iets, dat vooral lastig is en de les verstoort. Zelfvertrouwen Kimpel: "Wij accepteren dat het kind niet gemakkelijk is in de omgang. Allereerst pro beren wij ze het vertrouwen in de samenleving en volwas senen terug te geven. Er wordt alles aan gedaan om zo'n prettig mogelijk klimaat in de school te scheppen. De leerlingen moeten weer zelf vertrouwen krijgen. Natuurlijk zijn er ook achter standen in de kennis. Maar die kunnen we inhalen. We hebben kleine groepen van ten hoogste twaalf kinderen. Er kan dus veel individueel worden gewerkt. Er is ook meer ruimte in het lokaal. Als er iemand door het lokaal loopt is dat niet meteen sto rend. En voor een kind dat niet mee kan of wil doen met de groep, is er altijd een r Schoolleider maar opgeplakt krijgen". plaatsje te vinden waar het iets anders kan doen". Op alle leeftijden en op elk mo ment in het jaar kunnen leer lingen van zes tot veertien jaar worden toegelaten. De meesten hebben eerst twee stempel tot drie jaar op een gewone school doorgebracht. Kimpel noemt dat geen bezwaar. "Je moet niet te snel dit soort be slissingen nemen. Het is niet waar dat de leerkrachten van de lagere school zich niet voor dit soort kinderen in spannen, maar door te grote groepen en te weinig extra fa ciliteiten kunnen ze niet vol doende aandacht geven. Voor de ouders, die worden ge confronteerd met de gedrags problemen is ook een gewen ningsperiode nodig. De ou ders moeten achter de plaat sing staan. Het idee dat een kind naar een school voor moeilijk opvoedbare kinde ren moet is toch iets waar de meesten van schrikken. On middellijk stellen ze zich vraag: waar heb ik gefaald, kan ik mijn kind niet opvoe den?". Terugkeer Regelmatig wordt met ouders gesproken over de vorderin gen van het kind. "Dat is heel belangrijk, want vaak is er in de loop van de jaren een ver wijdering tussen ouders en kind ontstaan. Door allerlei omstandigheden begrepen ze elkaar niet". Een team van deskundigen, waaronder een psycholoog, een maatschap pelijk werker en een logope diste, stellen in samenwer king met leerkrachten en ou ders een behandelingsplan op. Kimpel: "De rode draad die door alles loopt is eigenlijk 'de terugkeer naar het gewo ne leven'. Het is verheugend als je ziet dat de kinderen weer buiten spelen zonder gelijk ruzie te maken of in teamsporten zich op een goe de manier handhaven. In het begin zijn ze zo wantrouwend dat als bijvoorbeeld iemand per ongeluk tegen ze aan loopt, deze persoon onmid dellijk een hengst te pakken heeft". De meeste kinderen gaan na dit type onderwijs naar het lager beroeps onderwijs of mavo. Enkele resultaten die Kimpel onlangs op een vergadering hoorde deden hem goed. Slechts een paar haken af. De rest blijkt opgewassen te zijn tegen het normale schoolle ven. Een enkeling - twee of drie per jaar - kunnen voortij dig worden teruggeplaatst naar een gewone lagere school. De 65 kinderen die nu op de school zitten komen uit alle delen van Leiden en omge ving. Ze kunnen niet zomaar worden aangemeld. Voor kinderen, die op een of ande re manier 'opvallen', wordt eerst gekeken of ze niet op de eigen school kunnen worden geholpen. Lukt dit niet, dan gaat iemand van de School Advies Dienst uitzoeken waar het dan wel terecht kan. "Via het coördinaat krijgen wij ze vervolgens binnen. Dit voorkomt dat ze van de ene naar de andere school wor den gestuurd". Wachtlijst Het baart Kimpel zorgen dat de laatste tijd steeds meer kin deren naar De Horst worden verwezen. "Wij hebben zo langzamerhand de limiet in het leerlingenaantal bereikt om op een goede en verant woorde manier te begeleiden. Maar een wachtlijst vind ik ook iets verschrikkelijks. Ik weet niet hoe het komt dat er meer leerlingen worden aan gemeld. Misschien hebben we het vertrouwen van de ou ders gewonnen of levert het ingewikkelde van de maat schappij meer van deze kin deren of worden ze nu eerder gesignaleerd. Voor mij zijn dat ook nog vragen". Waar ik alleen heel blij mee ben is, dat we afgelopen vrijdag met de viering van het tienja rig bestaan van dé school zo veel goede reacties hebben gehad. We hebben een defini tieve plaats veroverd in het Leidse onderwijsbestel". SASKIA STOELINGA. aan de Hooigracht niet in het be stemmingsplan is opgenomen. Dat klopt, zegt de PPC. want het aantal horecavestigingen moet drastisch worden teruggebrach- t. Dat geldt ook voor het zalenver- huurbedrijf van C.V. Elvé Labor Vincit aan de Vestestraat. De ei genaar daarvan vindt dat zijn ca fébedrijf een eigen bestemming moet krijgen, los van het zalen- verhuurbedrijf. De gemeente zegt dat er geen nieuwe cafés in de wijk moeten komen; „de ho recafunctie is slechts een onder deel van het zalenbedrijf De directeur van de Rijksgebou wendienst in de provincie zegt bezwaar te hebben tegen het wegbestemmen van onder ande re het pand aan de Groenesteeg, waar musea spullen kunnen op slaan. De PPC valt in dit geval de gemeente Leiden af en vindt dat het bewuste pand als be drijfsruimte gehandhaafd moet blijven. De directeur van de Rijksgebou wendienst wil zijn bezwaar in trekken, maar dan moet wethou der Waal wel een verklaring afge ven voor het bouwplan Papen- gracht in de Pieterswijk. Over het centrale-verwarmingsbe- drijf van De Nie zegt het advies college van de provincie dat het er kan blijven. „Het bedrijf heeft een ambachtelijk karakter, zodat tegen handhaving ter plaatse geen bezwaar bestaat. De ge meente wilde echter het bedrijf lozen om er openbaar groen aan te leggen. „Het is ongunstig gesi tueerd. Verplaatsing is dus nood zakelijk", meent de gemeente Leiden. Het stadsbestuur krijgt van de PPC wel gelijk als het zegt dat de overige bedrijven die bezwaar hebben aangetekend moeten verdwijnen. Dat zijn het Electro- technisch bureau De Jong Zoon, het hechnisch handelsbu reau Sjardin, het bouwbedrijf P. Mazurel en De Boer's timmerfa briek. Met de eerste drie is in middels overeenstemming be reikt. De timmerfabriek kan vol gens de PPC in afwachting van verplaatsing op bestaande voet worden voortgezet. De gemeente is van mening dat het bedrijf in een te zware hinderwetscatego rie valt. Over het opengraven van de Uiter stegracht zegt de PPC dat daar tegen geen bezwaren bestaan. In tegendeel zelfs. „Er treedt een verbetering van de kwaliteit van het stadsbeeld op en de woon functie in Pancras-Oost wordt hierdoor versterkt". Overigens komt het opengraven pas weer in aan de orde, zegt de gemeente. „Wellicht zit er nog een subsidie in". Dat is dan in het kader van de werkgelegenheidsprojecten, aldus het gemeentebestuur. LEIDEN - De Haanstra kleuter school aan het Rapenburg in Lei den is handtekeningen en leer lingen aan het werven voor de oprichting van een Haanstra la gere school. Het Haanstra be stuur hoopt daarmee de gemeen te te overtuigen van de noodzaak van een eigen basisschool. Ech ter niet alle Haanstra-ouders zijn het met deze plannen eens. Het bestuur heeft onlangs aan wet houder Van Dam (onderwijs) meegedeeld niet onder openbare vlag een samenwerkingsverband met de openbare lagere school Lucas van Leyden te willen aan gaan. Het is bang dat dan de identiteit, een bijzondere school op algemene grondslag, verloren gaat. Eén kleuterklas van de Haanstra. ondergebracht in een gebouw aan de Langebrug, werkt al enige jaren samen met de dependance van de Lucas van Leydenan de Langebrug. De ouders van deze 24 kleuters voelen niets voor een Haanstra-lagere school. Zij wil len het liefst samen met de kleu terschool De Boterbloem opgaan in de openbare basisschool Lu cas van Leyden. De plannen voor de bouw van een nieuwe onderkomen voor de Lu cas van Leyden aan de Kaas markt zijn nagenoeg rond. In april '82 hoopt men de eerste paal de grond in te slaan. De (af gescheiden) Haanstra-ouders willen daar met hun kinderen en leidster naar toe verhuizen. De leerkrachten van de Lucas van Leyden hebben daar geen enkele bezwaar tegen. Integendeel zij hebben de intensieve s king juist op prijs gesteld. Beide partijen hebben de indruk dat door hun gezamenlijke ken nis het onderwijs op een hoger peil is komen te staan met veel meer aandacht voor het indivi duele kind. Om alleen te spreken van een Haanstra-identiteit noe men ze onderwijskundig achter haald. De ouders zijn al met de gemeente in onderhandeling over de het mogelijke samen gaan met de Lucas van Leyden. Het bestuur van de Haanstra heeft nog ander motieven om een lage re school te stichten. Bestuurslid Erades, tevens directeur van de Haanstra kweekschool vindt het voor de opleiding wenselijk dat er een basisschool is op alge meen bijzondere grondslag. In 1984 wordt de Haanstra een Pe dagogische Academie voor het Basis Onderwys(PABO). "Je kunt dan nieuwe onderwijsvor men en onze benaderingswijze op elkaar afstemmen". Erades heeft het idee dat de gemeente het Haanstra-bestuur de zwarte piet heeft toegespeeld. "Zij wil len twee slaatjes uit één situatie slaan: onderwijskundige samen werking en fusie". Dat de ouders van de Langebrug niets voor een Haanstra-basis- school voelen wijt hij aan com municatiestoornissen. "Lukt het niet meef ze te overtuigen dan gaan ze hun gang maar. Wij den ken in elk geval dat er in de bin nenstad een reeële behoefte be staat aan een goede en bereikba re school in de buurt". De Haanstra-kleuterschool aan het Rapenburg, volgens de ouders lagere school. Lesbisch Lessbiese Vrouwen Leiden houdt vrijdagavond een avond over lesbische moeders en "mee-moeders". De thema avond begint om kwart over acht in de eigen soosruimle aan de Caeciliastraat 18. Sinterklaas Sinterklaas zal op ivoensdag 25 november vanaf tweuur de Leidse kinderen ontvangen in de Stadsgehoorzaal voor een gezellige middag Deze feestmiddag is dus niet vol gende week zaterdag al. zoals gisteren in deze krant werd vermeld. Dan zal wel de in tocht van Sinterklaas plaats vinden met een optocht van de Haven naar het Stadhuis plein. Ruilbeurs Verzamelaars van postzegels, munten, lucifermerken, siga- renbanden en dergelijke kun nen morgenavond weer te recht op de ruilbeursvan Ruilclub Koningskerk. De beurs wordt gehouden in de Willem de Zwijger school, Wil lem de Zwijgerlaan 44 en be gint om half acht. Bazaar Het verpleegtehuis en ravalida- tiecentrum Zuijdtwijck, Aal tje Noorderwierlaan 50, houdt morgen een bazaar en rommelmarkt. De openings tijden zijn 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds van zeven tot negen. Pop Het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, organiseert za terdag in samenwerking met de Leidse vereniging van Popmuzikanten weer een pop-aan-de-bak avond. Drie Leidse popgroepen zullen hierbij optreden: The Satur day Night Bluesband, Naol- ling en The Happening. Rommelmarkt In het buurthuis Comelis Jop- pensz aan de Du Rieustraat wordt zaterdag de jaarlijkse rommelmarkt gehouden. De opbrengst wordt gebruikt voor diverse activiteiten in het buurthuis. De rommel markt gaat om half tien open en duurt tot twee uur.Vrij dagavond tussen zeven en ne gen uur kunnen er nog spul len naar het buurthuis wor den gebracht. Videorecorder uit winkel gestolen LEIDEN - Rond vier uur vannacht zeilde er een steen door de ruit van een speelgoedwinkel aan de Haarlemmerstraat. Uit de winkel werd een video-recorder ont vreemd. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. De brandweer heeft de kapotte etalageruit ge dicht.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4