Nieuw woonblok Endegeest Bestuur afdeling Leiden JOVD aan de kant gezet Alle vacatures gemeente mogen worden 'gedeeld' Kasteel Endegeest wordt weer 'paleisje' Bouw begint waarschijnlijk al in december Tentoonstelling over verzet in Duitsland Leidse stadsrubriek DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 LEIDEN - Het kasteel Ende geest, waarvan het landgoed nu alweer tientallen jaren grondgebied is voor het ge lijknamig psychiatrisch zie kenhuis, gaat betere tijden te gemoet. Het fraaie uit de ze ventiende eeuw stammende gebouw verkeert op het mo ment in slechte staat, maar restauratieplannen beloven van het kasteel weer een pa leisje te gaan maken. Weliswaar zal het zeker 1986 worden eer de restauratie voltooid is, maar het begin is gemaakt. Gisteravond toon de architect Walraaf zijn eer ste tekeningen aan het be stuur van Endegeest: meest ingrijpende verandering bij de restauratie blijken twee zijvleugels die aan het monu mentale gebouw worden toe gevoegd. Hoewel deze vleu gels, zoals uit oude prenten blijkt, er ook in vroeger tij den al gestaan hebben, bena drukte Walraaf gisteravond dat het geenszins de bedoe ling is kasteel Endegeest in zijn oorspronkelijke staat te rug te brengen. Het gebouw wordt "consolide- t Kasteel Endeqeest paat beter tijden tepemoet: restauratieplannen beloven het fraai op te knappen. rend" gerestaureerd, dat wil zeggen met behoud van de huidige vormgeving. Dat be tekent in het geval van kas teel Endegeest het handha ven van een mengelmoes van stijlen. Het gebouw werd in de loop der eeuwen namelijk verscheidene malen ver bouwd, steeds weer volgens de bouwstijl die in die tijd po pulair was. Wel wil architect Walraaf misschien iets doen aan het raamwerk, dat vol gens hem wel iets minder chaotisch kan. Bij de restauratieplannen is de architect uitgegaan van histo rische aspecten, maar ook van de eisen die het psychia trisch ziekenhuis eraan stelt. Het kasteel zal namelijk on derdak moeten bieden aan onder meer directie, biblio theek, dienstcommissie en een maatschappelijk werker. Zover is het echter voorlopig nog niet. Pas wanneer de nieuwe paviljoens voor de patiënten klaar zijn, volgens plan in april 1983, komt het kasteel beschikbaar en kan er daadwerkelijk aan worden gewerkt. Dan kan ook zullen de min of meer definitieve restauratie plannen ter goedkeuring aan het ministerie van CRM. De kosten van de restauratie, nu geschat op ruim zeven mil joen, komen namelijk voor een groot deel voor de reke ning van het ministerie. Ver der dragen provincie en ge meente, en Endegeest zelf in geringere mate, hun steentje bij. Dat het vergaren van de benodigde subsidie een hoop tijd gaat vergen, staat vast. De restauratie zelf zal zo n twee jaar in bes Leden nemen motie van ontslag aan LEIDEN - Het voltallige bestuur van de liberale jongerenorgani satie JOVD in Leiden is door de leden aan de kant gezet. Het be stuur wordt slecht functioneren en eigenzinnig optreden verwe gen. Door de politieke lijn van de Leidse afdeling van de JOVD zou haar invloed tot nul zijn ge daald. In een besloten ledenvergadering werd tegen het bestuur een mo tie van ontslag ingediend en aan genomen. In de eerstkomende vergadering (19 november) wordt een nieuw bestuur geko zen. In de tussentijd neemt de Raad van Bestuur de zaken waar. Woordvoerder De Bloeme zegt desgevraagd dat het afgezette be stuur "flink gerotzooid heeft'. Voor de politieke lijn op het ge bied van de gemeentepolitiek zou in de afdeling veel steun zijn. Maar de manier waarop de kwes tie van het spreekrecht bij raads vergaderingen weer is opgera keld noemt De Bloeme "zeker niet zinvol". De kwestie van het spreekrecht van burgers bij vergaderingen van de raad en de raadscommis sies is in het verleden namens de JOVD door het huidige WD- raadslid Gijs de Vries naar voren gebracht. Door onmiddellijk na de benoeming van De Vries als raadslid de kwestie weer aan de orde te stellen, werd dit alge meen uitgelegd als pesterij in de richting van De Vries. Het bestuur en De Vries (voorma lig landelijk JOVD-voorzitter) leefden al geruime tyd in onmin. De Vries had zelfs het JOVD-lid- maatschap van de afdeling Lei den ingeruild voor dat van de af deling Groningen. Apartheid De mening van ex-voorzitter Frans van Schaik zou volgens De Bloe me te veel als de mening van de Leidse afdeling naar voren zijn gebracht "De overige bestuurs leden zijn dermate in-actief dat ze onvoldoende tegenspel heb ben geboden", aldus De Bloeme "De stellingname van Van Schaik in de problematiek van Zuid- Afrika komt neer op een pure verdediging van de apartheid. Op het landelijk JOVD-congres stond Leiden daann volkomen alleen Op die manier is de Leid se afdeling niet meer geloofwaar dig en daalt de politieke invloed uiteindelijk naar nul" .aldus De Bloeme Een gevolg van het best uursoptre den zou ook zyn geweest dat nieuwe actieve leden onvoldoen de konden doorstromen Tijdens de komende ledenvergadering staat de verkiezing van een nieuw bestuur op de agenda Ma- rius de Bloeme is de kandidaat om Van Schaik (tijdelijk) als voorzitter op te volgen. De Bloe me was al van 1978 tot 1980 voor zitter van de JOVD in Leiden. LEIDEN Het psychia trisch ziekenhuis Ende geest hoopt half december de eerste paal te kunnen slaan voor een nieuw woonblok dat onderdak moet gaat bieden aan 96 bewoners. Ook wordt er dan begonnen met een ziekenboeg voor acht pa tiënten. Samen met de al gerealiseerde 72 nieuwe plaatsen, de Bloemhof en de Plataan, moet het nieu we blok de woonkern gaan vormen van het te vernieuwen ziekenhuis. Ir. Jan Brouwer presenteerde de bestuurscommissie van het psy chiatrisch ziekenhuis gister avond het structuurplan dat de vernieuwing van Endegeest in vijf fasen weergeeft. De realise ring van het hele plan zal zo'n tien jaar in beslag nemen. Het woongedeelte echter zal al in 1983 klaar zijn. Na voltooiing van de woonkern, begin 1982. wordt namelijk begonnen met de bouw van de opname- en vervolgafde- lingen. Met hun 61 plaatsen ma ken die afdelingen het toegesta ne patiëntenaantal van 310 vol. Bij het maken van planrjen voor de vernieuwing van Endegeest moest de architect, rekening hou den met verschillende nieuwe si tuaties binnen het ziekenhuis. Zo moet het aantal bedden dras tisch worden teruggebracht naar 310 en moeten de Voorgeesten geleidelijk verdwijnen. Ook is het ziekenhuis tegenwoordig op gedeeld in vier sectoren, waarbij de bestuurstaken worden ver spreid over de verschillende af delingen. Mét de reorganisatie van de de psychiatrische behan deling hadden de plannenma kers genoeg om rekening met houden bij het "neerzetten" de gebouwen. Compositie Het meest opvallend aan de woon kern is de compositie van de pa viljoens: kleine wooneenheden die in een halve cirkel rondom een soort van dorpspleintje zijn gegroepeerd. Commissielid Ey- sink zei het gisteren een vreemde zaak te vinden dat in het open ge deelte van de cirkel, naar de En- degeesterstraatweg toe, juist een gebouw is gepland. Volgens hem wordt de openheid van de inrich ting zo geen goed gedaan, wor den de patiënten weer afgesloten van de buitenwereld. Volgens ir. Brouwer moet de open heid echter ergens anders ge zocht worden, bijvoorbeeld in een vriendelijker toegang tot het hele ziekenhuisterrein. Bij de huidige ingang wordt bijvoor beeld nog gebruik gemaakt van een slagboom. Verder dacht Brouwer dat er toch geen grote behoefte zou bestaan aan uit zicht op de drukke Endegeester- straatweg. Niet alle gebouwen op het terrein van Endegeest worden overigens vernieuwd. Het kasteel en het weidepaviljoen hebben architec tonische betekenis: een aantal gebouwen is al zodanig verbe terd dat nieuwbouw niet nodig is: en er zijn natuurlijk een paar gebouwen die nog maar pas zijn neergezet. Gebouwen die in de komende tien jaar wel een nieuw jasje krijgen zijn onder meer het centraal magazijn en het mortua rium. Ook komen er een nieuw sportgebouw, een medisch cen trum én wellicht een aantal ap partementen die als tussenvoor ziening kunnen dienen. Endegeest moet namelijk zoals al gezegd het aantal patiënten te rugbrengen naar 310. De nieuwe huisvesting is daarop berekend, zodat 120 patiënten straks dak loos dreigen te worden. Onder brengen van al deze patiënten in al bestaande tussenvoorzienin gen in de regio lijkt onmogelijk. Daarom is in de plannen de mo gelijkheid opengehouden zoge naamde Van Dam-eenheden op het terrein van Endegeest te bou wen. Daarin zou dan een aantal patiënten kunnen worden onder gebracht. Financier Wethouder Schoute benadrukte gisteravond echter dat realise ring van dergelijke Van Da- m-eenheden niet bepaald ge makkelijk zal zijp.. Woningbouw wordt door het ministerie van volksgezondheid niet gezien als onderdeel van het psychiatrisch ziekenhuis en dus ook niet door het ministerie betaald. Er zou dus een andere financier moeten worden gevonden die bereid is de woningen aan Endegeest te verhuren. Directeur Loose stelde gisteravond dat er in elk geval een tussenvoorziening moet ko men, "maar dat kan eventueel ook heel ergens anders in de stad". Beslissingen op politiek niveau over het structuurplan vernieu wing Endegeest zijn nog niet ge nomen. De commissie Ende geest is de eerste die moet zeg gen of zij instemt met de plan nen. Het laatste woord is aan het ministerie. eventueel ook elders in de stad. LEIDEN - Om de deeltijdarbeid te bevorderen willen B en W van Leiden alle vacatures binnen de gemeente in principe openstel len voor meer dan een (twee) krachten. By gelijke geschikt heid van sollicitanten zal daarbij de voorkeur worden gegeven aan een deeltijdwerker. Dat is een van de voorgenomen maatregelen die het college van burgemeester en wethouders uit in een brief aan de gemeente raad. In de brief geven B en W de stand van zaken weer wat betreft de emancipatie en deeltijdarbeid bij de gemeente Leiden Zij stel len dat er de laatste tijd meer deeltijdfuncties bij de gemeente zijn gemaakt, mede dankzij de grote belangstelling die er bin nen het personeelsbeleid is voor emancipatie en deeltijdarbeid Het college heeft zich verder voor genomen een informatiefolder over deeltijdarbeid te versprei den onder het gemeenteperso- neel. Ook zal er onder hen een enquête worden gehouden naar de behoefte van arbeidstijdver korting Al deze maatregelen zijn een voortvloeisel uit een motie in 1979 over een eerlijker verdeling van arbeid door middel van tweelingbanen. Bij het vervullen van vacatures werd al eerder, bij gelijke ge schiktheid, de voorkeur gegeven aan vrouwen. Is de keuze op een man gevallen, dan moeten de overwegingen om niet een vrouw aan te nemen gerappor teerd worden Ook werden er en kele maatregelen door de ge meenteraad goedgekeurd die on der meer de mogelijkheden voor verpleegverlof verruimden, bij voorbeeld in geval van zieke kin deren In voorbereiding is een in formatiefolder voor vrouwelijke ambtenaren om hen te wijzen op hun rechtspositie. Hoge voorrang wil de gemeente Leiden volgend jaar geven aan de vorming en opleiding van vrouwen, zodat zij betere kansen maken op hogere functies. Er is inmiddels een werkgroep ge vormd die zich met dergelijke emancipatiezaken bezig houdt Deze werkgroep zal ook aan dacht geven aan de mogelijkheid tot kinderopvang voor ge meenteambtenaren. Met genoemde maatregelen wil de gemeente het goede voorbeeld vormen wat betreft de emancipa tie van de vrouw. B en W tekenen wel aan dat het nemen van maat regelen alleen niet genoeg is. De maatregelen worden pas effec tief wanneer de hele organisatie ze ter harte neemt. Dan kan de emancipatie binnen het dage lijks werk een vanzelfsprekend heid worden. De raadscommissie voor perso neelszaken heeft de brief van burgemeester en wethouders voor maandagavond op de agen da staan. LEIDEN - De Westduitse ambassadeur G. Fischer opent volgende week donderdag om acht uur in de bovenzaal van het Burcht-complex de tentoonstelling 'Verzet in Duitsland 1933-1945'. De expositie geeft geeft een beeld van de strijd tegen het opkomend fascisme in Duitsland met foto's en documenten uit die periode. In 1979 werd de tentoonstelling opgezet door de ambassade en het consulaat-generaal naar aanleiding van de 35-jarige herdenking van de aanslag op Hitier Deze expositie is aangevuld met een overzicht van het verzet in Leiden en dat aan de universiteit in het bijzonder. Zo wordt herinnerd aan de toespraak van prof. Cleveringa. decaan van de juridische faculteit. Dat is 26 november 41 jaar geleden. In zijn rede protesteerde hij tegen het wegwerken van zijn joodse collega, prof. Meijers. Die rede is eén van de bekendste daden van verzet vanuit de Leidse universitaire gemeen schap tegen de Duitse overheersing. Niet zo bekend is het verzet in Duitsland zelf, dat vrijwel onmiddellijk na de nationaal-socialistische machtsgreep gestalte kreeg. Het had uiter aard een heel ander karakter in vergelijking met de bezette landen omdat het in Duitsland zelf was. Bij de opening volgende week donderdag zal ook burgemeester Goekodp het woord voeren. Dr. G. van Roon, wetenschappelijk medewerker aan de Vrije Universiteit, houdt een lezing over Duits-Nederlandse samen werking in het verzet en een familielid van één van de omgekomen Duitse verzetstrijders voert ook het woord. De tentoonstelling duurt van 13 tot en met 29 november, is maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 19.00 uur geopend, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur door René van der Velden Jaap Visser Bietsen Bij juwelier Driessen en Van Duyn aan de Breestraat den dert tegenwoordig een Duit se locomotief uit 1912 door de etalage. De locomotief is ei gendom van Jan Mulder uit Leersum. Deze geboren en getogen Leidenadr houdt zich al zo'n twintig jaar bezig met het verzamelen en res taureren van antiek speel goed. Hij heeft inmiddels een unieke verzameling opge bouwd variërend van auto modellen. kermisattributen en stoomwalsen tot complete spoorwegstations van een meter lengte. Mulder trekt door het hele land om zijn liefde voor oud speel goed uit te dragen. Overal waar hij terecht kan, stalt hij een deel van zijn verzameling uit. Op dit moment heeft hij 'tentoonstellingen' lopen in Leiden, Rhenen, Leeuwar den en Amersfoort De verzameling van Mulder groeit bijna met de dag. Zelf struint hij stad en land af op zoek naar oud speelgoed. Ook kapotte stukken neemt hij mee naar huis. Want meestal weet hij met eenvou dige middelen gehavend speelgoed weer op te kalefa teren. Zo zijn de vlaggen op het dak van een stationsge bouw dat nu in de etalage van Driessen en Van Duyn staat, gemaakt van een leeg blikje shandy. Nu hij de kans heeft wil Jan Mulder graag van de gelegen heid gebruik maken om van zijn oud stadgenoten oud speelgoed te bietsen. Wie iets kunt wU kan hem bellen (03434-3328). Zwervers (2) Voorlopig hebben de zwervers nog niet het onderdak waar zij wethouder Van Dam op 25 juni in een petitie om hadden gevraagd. De gemeente nam destijds het verzoek van de zwervers serieus. Na drie maanden kreeg de zwerf- groep alias McDonalds-ben- eigen clubhuis toege zegd bij het volkstuincom plex van Ons Buiten aan de Willem de Zwijgerlaan. Het noodgebouw van de voorma lige openbare bibliotheek aan de Breestraat zou worden verkast naar Leiden Noord. De bendeleden zouden zelf helpen met het opzetten en inrichten van hun 'zwervers- hol'. Iedereen was tevreden behalve de volkstuinders van Ons Buiten. Die waren als de dood dat de zwervers met hun zelf gekweekte bloemko len en aardappelen aan de haal zouden gaar. Voorzitter P C. van Egniond zei z'n hart vast te houden en geen goed woord over te hebben voor wat de gemeente met zyn vereniging flikte. Volgens Van Egmond zou het club huis veel beter in de buurt van Groenoordhallen kun nen worden gezet. "Daar niemand lastig kunnen ze vallen" Enkele leden van Ons Buiten kondigden zelfs vol strijdlust aan: "Elke plank van het clubhuis die hier verschijnt steken we onmiddellijk in de fik". De aanvoerder van de jeugdbende. Rene de Roo. liet weten dat de tuinders he lemaal niet ongerust hoefden te zyn. "Wanneer zy ons met rust laten dan laten wij hen met rust. Maar wanneer zy moeilijk gaan doen dan gaat er natuurlyk wel even een wervelwind door die tuin tjes". Nu. een dikke maand later, is nog steeds niet met de bouw van het clubhuis begonnen En de vraag is of dat wel ooit zal gebeuren. Bij het smeden van de plannen ging men er van uit dat de bendeleden en hun begeleiders zo'n houten gebouwtje wel even zouden neerzetten Een paar dingen werden over hoofd gezien. Wil het clubhuis namelijk niet bij het eerste de beste wervelwindje tegen de vlakte gaan dan zal het stevig in de klei van Noord moeten wor den verankerd. Een heiparty was echter niet in de begr<> ting opgenomen Deskundi gen schatten dat er toch gauw voor een mille of vijfen twintig aan palen m de grond moet worden geramd. En 25 000 gulden alleen al voor het heien vindt men bij de ge meente te veel. Bovendien komt by de bouw meer tech nische deskundigheid kijken dan aanvankelijk werd ge dacht. De 'know how' onder de bendeleden ts in elk geval niet voldoende Daar komt nog by dat er op dit moment geen beroep kan worden ge daan op de harde kern van de zwerfgroep. Die zit namelijk Jan Mulder verzameling t>an t>ariéteiten groeit bijna met de dag. voor enige tyd achter slot en grendel Roel Roos. ambtenaar Sociaal Cultureel Werk. noemt het een frustrerende zaak dat zo veel werk tot op heden niets concreets heeft opgeleverd Roos. die zich namens de ge meente over de bendeleden heeft ontfermd, is al sinds de zomermaanden bezig voor «•en clubhuis voor de zwerf groep, Op dit moment is hy weer op zoek naar nieuwe plaatsen waar een clubhuis zou kunnen komen Maar mede door ziekU- van wet houder Van Dam zit er op dit moment weinig schot in de zaak. Voor de aanvoerders van de jeugdbende is er een troost Tegen de tyd dat het club huis zal worden geopend, lo pen zy allang weer op vrye voeten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3