Overeenstemming over noodzaak van bezuinigingen iLe/cfee agenda 'Huurwoningen in eigen hand houden Onderwijs grootste strijdpunt Te hoge kosten leidt tot wijzigingen in bouwplan Lommerlust PSP: antwoord van Ben W beschamend en teleurstellend Economische gebondenheid invoeren LEIDERDORP - Alle politieke partijen in de Leiderdorpse gemeenteraad kunnen in grote lijnen akkoord gaan met de begroting voor 1982 en de voorgestelde bezuinigin gen. Het is spijtig dat het moet, maar de bezuinigingen zijn nu eenmaal nodig, zo was de algemene teneur gisteravond in de begrotingsvergadering, die morgenmiddag wordt voortgezet. STAD EN RAND DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 Vooral met de bezuiniging op het zwemonderwijs hadden de par tijen het moeilijk. De voorstellen van burgemeester en wethou ders houden in dat het zwemon derwijs op de lagere scholen te ruggebracht gaat worden naar één jaar in plaats van twee. De PvdA en de WD vroegen zich af of de beperking van het school zwemmen niet zou leiden tot een groter tekort van het zwembad de Does, zodat het de gemeente alsnog extra geld zou kosten. De PPR vond het beperken van het zwemmen "een verschraling van het onderwijs". De PvdA stelde voor om in plaats van het school zwemmen alle Leiderdorpse kin deren een zwemkaart te geven voor veertig lessen. Zo zouden ze toch een diploma kunnen halen. Een dergelijke kaart zou door de gemeente betaald moeten wor den. Wethouder Verdier egde toe die "verrassende suggestie" te onderzoeken. Moeilijk Ook de bezuiniging op het vakon derwijs (gymnastiek enz) was moeilijk te verteren voor de poli tieke partijen, maar het moet nu eenmaal. De bezuiniging houdt overigens niet in dat het aantal uren vakonderwijs vermindert, maar dat het gegeven gaat wor den door de eigen onderwijzer en niet meer door speciaal daarvoor opgeleide leerkrachten. Wethou der Verdier laat nu eerst een nota schrijven over de gevolgen van de bezuinigingen op het vak- en zwemonderwijs. Aan de hand Begroting '82 Leiderdorp daarvan zullen uiteindelijk de definitieve besluiten worden ge- Inmiddels hebben twee oudercom- missies (van "De Springschans" en de "Prins Willem Alexander- school") schriftelijk al laten we ten dat de voorgestelde bezuini ging op het vakonderwijs voor hen niet aanvaardbaar is. Ook de Koninklijke Nederlandse vereni ging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding wijzen de bezuiniging af evenals de stichting Katholiek onderwijs Leiderdorp/Zoeterwoude-Meer- burg. Het hoofdenconvent (alle schoolhoofden van het kleuter en lager onderwijs in Leider dorp) schrijft onder meer: "De onderwijsparagraaf in de be leidsvoornemens baart ons grote zorgen. Wij zijn oor gebrek aan informatie en tijd nauwelijks in staat geweest ons een mening te vormen over die beleidsvoorne mens en de consequenties daar van voor de kwaliteit van het kleuter en lager onderwijs in Lei derdorp". Het hoofdenconvent vraagt eerst om overleg voordat besluiten worden genomen. Onderwijscentrum Het Onderwijs Adviescentrum (OAC) in Leiderdorp lijkt geen lang leven meer beschoren. Als overleg met de huidige School Adviesdienst Leiden (SAD) goed verloopt en het financiële voor deel werkelijk zo groot is als be cijferd (67.000 gulden) zal niets meer de toetreding in de weg staan. Alle partijen hebben een jaar geleden het standpunt ver kondigd - op grond van vak-in houdelijke argumenten - niets te voelen voor regionalisering van het OAC. Leiderdorp moet een kleine zelfstandige dienst heb ben, zo werd toentertijd gesteld. Maar 't kan verkeren", zoals wethouder Bezemer opmerkte. Nu stellen burgemeester en wet houders voor - op grond van fi nanciële argumenten - akkoord te gaan met de toetreding. Wel moet aan de voorwaarden van de gemeente worden tegemoet ge komen. Leiderdorp moet een ze kere mate van zelfstandigheid behouden en goed worden verte genwoordigd in het bestuur van de SAD De gemeenteraad maakte zeker op dit punt nogal wat tegenwerpin gen. Stuivenberg (VVD): "Deze ommekeer verbaast ons een wei nig en de snelheid waarmee dat gaat nog meer". De WD'er Stui venberg, de PvdA'er De Water en de CDA'er Den Boeft wilden vooralsnog niet instemmen met het voorstel van B en W. Eerst willen zij de plannen van B en W nader bekijken en in overleg tre Er lijkt nu toch schot te zitten in de nieuwbouwplannen voor het bejaardentehuis de Dillenburg. Het oude tehuis (zie foto) komt dan beschikbaar voor een- en tweepersoonshuishoudens, zo hopen burgemeester en wethou ders van Leiderdorp. den met de verschillende instan ties, die met het OAC te maken hebben. Wethouder Verdier zeg de dit toe. Vacatures Alle fracties zijn blij dat er volgend jaar bij de gemeente geen ge dwongen ontslagen hoeven te vallen. Wel moet een redelijke ar beidssituatie worden gehand haafd, zo stelt onder meer de PvdA. Het CDA ziet weinig in het langer wachten met het ver vullen van vacatures. "Daarmee komen we er niet", zo zei fractie leider Den Boeft. Hij stelde voor om to een selectief te werk te gaan met het vervullen van vaca tures. Geen gedwongen ontsla gen dus, maar wel een verminde ring van het aantal ambtenaren door het zogenaamde natuurlijk verloop. De onlangs ingstelde personeelsraad en de commissie voor het georganiseerde overleg klagen beide dat zij de bezuini gingen via de krant hebben moe ten vernemen. Zij wijzen elke be zuiniging van de hand zolang er geen overleg is geweest tussen B en W en cfe personeelsraad en de commissie. De personeelsraad schrijft in zijn brief "dat deze wij ze van bezuinigen alleen maar tot onrust zal leiden onder het per soneel en de motivatie van de werknemers om medewerking te verlenen bij de uitvoering van de bezuinigingsplannen zeker niet zal bevorderen". Burgemeester Van der Have be treurde dat er geen overleg was geweest met de personeelsraad. Hij zei verder dat gezien de fi nanciële situatie eigenlijk een in krimping van het personeelsbe stand op z'n plaats zou zijn, maar dat kan niet omdat de hoeveel heid werk alleen maar toeneemt. Emancipatie Het WD-voorstel om een werk groep voor emancipatiewerk in het leven te roepen, kreeg de steun van wethouder Gehner (WD). Er is echter nu nog geen geld voor, maar de wethouder zou de suggestie nader uitwer ken. Wethouder Gehner brak opnieuw een lans voor de stichting Ruiter- school Liethorp. Zij vond het te kort vrij hoog maar stelde dat de "normaal geaccepteerde sporten zoals voetbal, hockey en korfbal" per persoon meer kost dan de manege. De PPR heeft de ge meenteraad in een motie ge vraagd de eerste vier jaar geen uitspraken te doen die de toe komst van de ruiterschool in ge vaar brengt. De problemen rond de nieuwbouw van het bejaardentehuis de Dil lenburg zijn nog steeds niet op gelost. In de volgende raadsver gadering hoopt wethouder Meer burg daarover verdere informa tie te geven. Het is waarschijnlijk nodig dat de gemeente Leider dorp zelf een bedrag stopt in de nieuwbouw om zo de kosten te verlagen. De provinciale directie maakt namelijk bezwaar tegen de volgens haar te hoge bouw kosten. De nieuwbouw van de Dillenburg heeft als bijkomend voordeel dat het oude tehuis verbouwd kan worden tot wooneenheden voor een- en tweepersoonshuishou dens. Ook op De verhoging van de gemeentelij ke belastingen en andere heffin gen werden in het algemeen door alle partijen aanvaard. Alleen de WD maakte bezwaar tegen de extra verhoging van de onroe- rend-goedbelasting voor de ge bruikers en de hondenbelasting. Dat zou met niet meer dan met vier procent mogen stijgen (B en W stellen acht procent voor). Wethouder Bezemer wees dat echter van de hand. De oplossing van de WD om de lagere inkom sten (ruim 40.000 gulden) te ver halen op de post onvoorziene uit gaven, is volgens de wethouder niet uitvoerbaar. Die post on voorziene uitgaven is precies be rekend. En jarenlange ervaring heeft geleerd dat dat berekende bedrag ook nodig is voor onvoor ziene uitgaven. "Nog twee van zulke voorstellen", zo zei Beze mer tegen de WD, "en dat geld is ook op". DONDERDAG Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vry advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats Jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Kung Fu'-Janusz Kyowski, 20 en 22.15 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'The Magnificent Ambersons' van Orson Welles, 20 en 22.15 uur. Wassenaar - Huize Willibrord, avond voor alle Wassenaarders in kader van 50-jarig bestaan, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie openbare werken, r Zocterwoude - gemeentehuis, c sie openbare werken en ruimtelijke c dening, 20 u APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 30 tot 6 nov door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkhiis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp. fel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. OEGSTGEEST - In de Oudenhof- school in Oegstgeest is vannacht opnieuw ingebroken. Er werd verder niets ontvreemd. De on bekende daders zijn binnengko- men door een raam te forceren. De Oudenhofschool was twee weken geleden ook het doelwit van een inbraak. WARMOND - De Warmonder ge meenteraad buigt zich vanavond over twee inderhaast aange brachte wijzigingen in het bouw plan Lommerlust. De eerste ver andering betreft de koppeling van de twee fasen waarin het plan aanvankelijk zou worden uitgevoerd. Verder is een ver schuiving opgetreden in de aan tallen van de soorten woningen die worden gebouwd. Dit vloeit voort uit een verkleining van de hoeveelheid grond die de ge meente ten behoeve van "Lom merlust" moet verkopen. De koppeling van de twee bouwfa sen is een noodzakelijk gevolg van het negatieve oordeel dat de directie Volkshuisvesting heeft gegeven over de te hoge stich- tingskosten van het bouwplan. Woningstichting Warmunda is na deze onheilsberichten uit Den Haag om de tafel gaan zitten met de uitvoerende aannemer. Geza menlijk hebben ze een aantal be zuinigingen op papier gezet De aannemer heeft de aanneemsom verlaagd met 138.000 gulden on der de voorwaarde dat hij de tweede fase van het bouwplan aansluitend mag bouwen. Kop peling van de twee bouwfasen vormt n .melijk een besparing op de bouwkosten. Als gevolg van een ingediend be zwaarschrift is het aantal wonin gen voor een- en tweepersoons huishoudens met 14 terugge bracht op totaal 28. Een en ander heeft ertoe geleid dat voor de uit voering van "Lommerlust" mnder bouwgrond nodig is. De gemeente Warmond lijdt hier door een strop van bijna een ton. Wethouder Van Schagen, die gis teravond met de commissie van financien en economische aange legenheden vergaderde over ge noemde wijzigingen, voorspelde dat ondanks deze tegenvaller voor de gemeente er voor de toe komstige huurders een voordeel tje uit de bus zal rollen. De huur prijs komt door het drukken van de stichtingskosten niet te liggen op 550 gulden zoals eerst was be paald, maar op ongeveer 470 gul den. Om het gat /an een ton te dichten willen B en W het aantal eenge zinswoningen uitbreiden met 2 en het aantal een en tweeper soonswoningen in de tweede fa s' vrrhogcm met 3. Het gaatje dat dan nog overblijft moet ge vuld worden met de bouw van twee premiekoopwoningen. Vol gens Slingerland (Progressief Warmond) en ook volgens an Schagen zal de uitbreiding van twee premiekoopwoningen neer komen op 8 omdat er zoveel no dig zijn voor één huizenblok. Ondanks het dichten van het gat blijft Warmond dan nog voor 15.000 gulden in de rode cijfers steken. Een ontwikkeling die Co- rijn (WD) nogal verontrust om dat de uiteindelijke uitkomst moeilijk met zekerheid kan wor den vastgesteld. "Het is een trein die we niet meer achteruit kun nen laten rijden", verzuchtte hij. Over Voorschotens kraakpand Er zijn al enkele (duurdere) woningen gebouwd in het plan Lommerlust. Nu is er een andere opzet gemaakt jan het plan omdat de kosten eerst te hoog waren volgens de directie volkshuisvesting. VOORSCHOTEN - Economische gebondenheid moet tot voor waarde worden voor huisvesting in Voorschoten. Dat is de enige mogelijkheid voor de gemeente om de huurwoningen in eigen hand te houden. Zo luidde het pleidooi van het PvdA-raadslid De Vries gisteravond in de raads commissie voor welzijn in Voor schoten. Ongekend fel trok hij van leer te gen het huisvestingsbeleid van de gemeente en hij concludeerde dan ook aan de hand van een overzicht over de woningtoewij zing in 1980, dat Voorschoten zich moet aanmelden voor de toepassing van zogenaamde bij lage II van de woonruimtebe schikking. Hierin is opgenomen dat economisch gebonden zijn voorwaarde is om een woning te krijgen. Valkenburg (CDA) en Willemse (WD) bestreden de mening van De Vries, die ook bijvjl had ge kregen van Aikens (D'6b). Vul- gens CDA en WD is 87 procent van de woningen gegaan naar economisch gebondenen aan Voorschoten. De chef huisves ting Doel verklaarde dat de huurprijsontwikkeling de oor zaak is van de terughoudendheid van de woningzoekenden om woningen te accepteren met een hoge huurprijs. Zowel De Vries als Aikens hekel den het slechte beleid dat door de gemeente gevoerd is bij de bouw van huurwoningen door institutionele beleggers. Er zijn privaatrechtelijke overeenkom sten gesloten, die gewoon niet deugen, onder andere door een gebrek aan afspraken (het zoge naamde kettingbeding). Thans worden goede huurfiats ver kocht, alleen omdat een dergelij ke afspraak ontbreekt. Alleen bij de gronduitgifte worden afspra ken gemaakt, terwijl er na de bouw verzuimd werd om vast te leggen dat de woningen bij de verkoop toch ter beschikking zouden moeten blijven van de uitgifte door de woningadvies commissie. Met de mededeling van De Vries dat de PvdA tijdens de begrotingsvergadering zeker op dit punt terug zal komen werd een fel debat besloten. De stichting 'Lindehoeve' heeft nog steeds geen gevolg gegeven aan het verzoek van de gemeente om een beleidsplan samen te stellen. Financieel houdt dit jon gerencentrum de vinger aan de pols, mede door het inschakelen van een administratiekantoor, dat maandelijks een overzicht kan verstrekken. Wethouder Marselis was verheugd dat ook bij het bestuur van "de Linde hoeve" begrip bestond voor het gegegevn dat de financiële bo men niet tot aan de hemel groeien. Het wensenpakket van de jeugd verandert sterk de laat ste jaren en daarop moet 'de Lin dehoeve' inspelen. Dat vereist veel vrijwilligers en men moet daarnaast teleurstellingen incal culeren. WARMOND - In Warmond is gis teravond een bromfiets ter waarde van 1000 gulden gesto len. De brommer stond niet af gesloten in een fietsenhok bij het verzorgingstehuis 'Liduina'. Hij is tussen half zes en half ze ven ontvreemd. Jubileum Het bejaardentehuis 'Huize Willi- broid' in Wassenaar bestaat vijftig jaar. De hele week wordt al gefeest en vanavond zijn de Wassenaarse inwoners welkom bij een muzikaal programma. De muziek zal worden verzorgd door Kamermuziekspelers. Het programma wordt vanaf acht uur afgewerkt in de Dorpskerk aan het Plein. Ouderen Het Dorpsberaad voor Ouderen in Oegstgeest komt morgenoch tend vanaf tien uur weer samen in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Onder andere zal een gesprek gevoerd worden rond het thema "Stilstaan bij het ou der worden". VOORSCHOTEN - De PSP-afde- ling Voorschoten is teleurgesteld in het antwoord van burgemees ter en wethouders op vragen uit deze partij over de kraakactie aan 'Het Wedde'. De partij zegt het beschamend te vinden op tien uitgebreide vragen een kort briefje te hebben ontvangen waarop bovendien "op een groot aantal door ons gestelde vragen geen antwoord is gegeven". De PSP vindt het jammer dat het college "schijnbaar geen uitleg wil geven aan een aantal Voor- schotense burgers die gewoon duidelijkheid willen omtrent een actie die in de gemeente heeft plaatsgevonden". B en W hebben in hun antwoord aan de PSP gesteld dat de activi teiten van de politie tot de ver antwoordelijkheid van de offi cier van justitie behoorden. Op de vragen over afsluiting van gas, water en licht, zegt het colle ge dat volgens de geldende voor schriften is gehandeld. De PSP heeft zich met deze beantwoor ding niet tevreden gesteld en heeft nu opnieuw een aantal vra gen bij B en W ingeleverd. Zo vraagt de partij zich nu af of de burgemeester betrokken is ge weest bij voorbereiding van de ontruiming van 'Het Wedde 7' en de arrestatie van de aanwezige personen. Gebruikelijk is vol gens de PSP dat hiervoor een driehoeksoverleg bestaat tussen officier van justitie, de groeps commandant van de rijkspolitie en de burgemeester. Onduidelijk vinden de vragenstellers waarom een antwoord van het college uit gebleven is op de vraag of zij op de hoogte waren van het feit dat het kraakpand sinds maandag nacht 7 september twaalf uur be woond was. Ook wil de PSP nog eeh antwoord op de eveneens eerder gestelde vraag waarom spullen die in de woning aanwezig waren, meege nomen zijn door de politie. De verwijzing naar de geldende voorschriften omtrent afsluiting van gas, licht en water vindt de PSP nauwelijks een antwoord van B en W op hun gestelde vraag daaromtrent. "Het is spij tig dat schijnbaar geen duidelijk antwoord mogelijk is", aldus de partij. Op de vraag of de gemeen te zich niet humaner had kunnen opstellen bij het afsluiten van gas, water en licht had de PSP ook graag een normaal antwoord gehad, omdat "zowel de voor schriften als de officier van justi tie hier niets mee te maken heb ben." De partij verwijst in dit ge val naar een uitspraak van de Ho ge Raad, die een gemeente ge vraagd heeft onder meer in ver band met de monopoliepositie die zij als leverancier van energie heeft, rekening te houden met de belangen van de krakers. De ge meente hoeft dan ook niet vol gens de Hoge Raad de energie voorziening af te sluiten als de ei genaar dat eist. Verder handhaaft de PSP een drie tal vragen over het volgen van burgers, het in de gaten houden van de woning Schoolstraat 17 door de politie en de houding van de politie tegenover de kra kers van 'Het Wedde' 7. Volgens de partij kunnen ze gezien wor den als vragen over de openbare orde en moet de burgemeester als hoofd een duidelijk antwoord kunnen geven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16 00-18.00 uur Abonnementsgelden oij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen abonnementsgelden uitsluitendgiro 3203571 t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 153.45 Per post I 75,80 Jaarabonnement 1202.30 per post 291.70 Losse nummers I 0,75. Plv. Alg. redactiechef: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Directie: G. Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2