Schuilkelder zinloos "Ik niet wil studiegeld teruggeven jaar voor maat Koos H. Raadslid Valkenburg acht huren te hoog "Katwijk spant paard achter de wagen" Vredeswerkgroep boos op gemeente Katwijk Kwekers uit streek tonen produkten op expositie in Aalsmeer Subsidies voortaan anders in Nieuwkoop DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGINA 19 Brand bij Ouwehand in Katwijk KATWIJK - Door een uitslaande brand in de opslagruimte van re derij Ouwehand aan de Indus trieweg in Katwijk is gisteravond een groot aantal kisten verloren gegaan. Ook een bloembollenbe- dnjf dat is gevestigd naast de re derij liep brandschade op Omtrent de oorzaak tast de politie nog in het duister. Ook over het uiteindelijke schadebedrag kon den nog geen mededelingen wor den gedaan. Directeur L. Ouwe hand schatte het bedrag op vele honderden guldens. De brand brak omstreeks tien uur gisteravond uit. Om tien voor elf werd het sein "brandmeester" gegeven. VALKENBURG - Het Valken- burgse raadslid Van den Broek (PvdA/PPR) wil dat er opnieuw in de gemeenteraad over de huurharmonisatie van gemeen tewoningen wordt gepraat. Want zij zegt te hebben ontdekt dat het in september genomen raadsbe sluit hierover voor de huurders veel te duur uitvalt. Dit schrijft Van den Broek in een brief aan het college van burge meester en wethouders. De gemeenteraad van Valkenburg ging er 1 september mee ak koord dat de huren van vrijko mende gemeentewoningen in één keer flink worden verhoogd. Hieraan was een hevige discus sie voorafgegaan omdat de raad het voorstel van B en W te ingrij pend vond. Uiteindelijk werd op voorstel van CDA-er Dijkhuizen besloten de huurverhoging 15 procent lager vast te stellen dan burgemeester en wethouders graag wilden. Maar volgens Van den Broek is die verhoging nog steeds te radicaal. Zij zegt dat er in de verkeerde kolommen van de ryksvoor- schriflen is gekeken. Het een en ander zou tot gevolg kunnen hebben dat de huren na harmo nisatie zo'n 100 tot 250 gulden la ger zouden moeten uitkomen dan nu wordt gehanteerd. Kankerverwekkend Volgens H. Zandbergen, één van de leden van de Vredes- werkgroep, ligt Katwijk ten opzichte van het vliegveld Valkenburg zondermeer in een oorlogsgebied. Hij is voor Katwijk nagegaan wat er zou gebeuren als de Russen een SS 20 kernkop zou laten neerkomen op de vliegbasis. Bestaande gegevens wijzen, aldus Zandbergen, uit dat binnen een straal van 1 kilo meter alles wordt wegge vaagd. Binnen een straal van 3 tot 5 kilometer wordt onge veer 80 procent vernield. Hij komt dan ook tot de conclu sie dat de vuurstormen die dan ontstaan niet alleen Kat wijk. en Valkenburg, maar ook een deel van Leiden ern stige schade zullen toebren gen. "Ziekenhuizen zijn dus of overbezet of onbruikbaar. De vraag is nog of er wel mensen bereid zijn zich in het gebied te vertonen om hulp te bieden, fiet staat vast dat de straling die blijft han gen kankerverwekkend is en niet na twee dagen is verdwe nen, zoals wel eens wordt ge zegd. Wat moet je dan met schuilkelders?", meent Zandbergen. Zou Katwijk toch besluiten tot de aanleg dan reist volgens de Vredeswerkgroep al snel de vraag wie er dan wel de schuilkelder in mogen. "Is dat toevallig degene die net langs die kelder loopt"?, vraagt Vredeswerkgroeplid R. Veijaal zich af. Een duide lijke aanwijzing voor haar dat informatie naar de bevolking toe eerst wel eens mag wor den geregeld voor het te laat is. Zij wijst er daarbij op dat door het veroorzaken van een elec- tro-magnetische impuls de 'vijand' automatisch alle ver- bindingsapparatuur buiten werking kan stellen, waar door de mogelijkheden om de bevolking te waarschu wen al onmiddellijk zijn uit geput. "Of ze moeten van ge luidswagens of misschien wel rooksignalen gebruik maken", merkt één van de wat oudere leden van de werkgroep Verhoog schert send op. Land Ook het feit dat volgens een aantal richtlijnen van de ho gere overheid in Nederland slechts wordt uitgegaan van "vijandelijke aanvallen op militaire bases" acht Zand bergen een onbegrijpelijke zaak. "Dan nog moet je naar mijn mening toch heel Ne derland beschermen. Overal tref je die bases aan. Mis schien is in Drente nog wel een plekje vrij, maar daar hebben we natuurlijk niet veel aan". Verhoog stelt met Zandbergen vast dat bij het verdedigen van ons land nog teveel wordt uitgegaan van een si tuatie die vergelijkbaar is met die van de Tweede We reldoorlog. Volgens de leden van de Vredeswerkgroep is de bouw van woningen pal naast de vliegbasis Valken burg daar een goed voor beeld van. Ook het feit dat de gemeente Katwijk woningen wil bouwen in het gebied de Zanderij, terwijl nu ook in of ficiële rapporten wordt aan geraden voortaan geen hui zen neer te zetten in de direc te omgeving van militaire ba ses is daarvan een bewijs. Zandbergen benadrukt dat het beleid zoals Katwijk dat nu voert ondoorzichtig is. Hij: "Eerst moet duidelijk wor den gemaakt wat er precies .moet gebeuren als het inder daad helemaal mis gaat. Er moet een plan op tafel ko men. Scenario's moeten wor den uitgewerkt. En de bevol king moet uitvoering worden geïnformeerd. Want schuil kelders bouwen terwijl daar slechts plaats is voor 2 tot 10 procent van de bevolking, daar schieten we natuurlijk niets mee op". Psychologisch Trekt de werkgroep het nut van de nu geventileerde plannen al ernstig in twijfel, het onge noegen dat B en W van Kat wijk überhaupt met plannen voor de bouw van schuilkel ders op de proppen komen, kwelt de leden van de groep al evenzeer. Verhoog: "Met de bouw van schuilkelders suggereer je dat geweld niet is uit te sluiten. Het psycholo gisch effect onder de bevol king mag niet worden onder schat. En onze geloofwaar digheid in vredesbesprekin gen met de Sowjet-Unie wordt met de bouw van schuilkelders steeds weer on dermijnd". De Vredeswergroep wil of via politieke partijen, of via brie ven aan de gemeente hun on genoegen kenbaar maken. Duidelijk is inmiddels dat tij dens de behandeling van de begroting voor 1982 enkele Katwijkse politieke groepe ringen vragen zullen stellen over de bouw van schuilkel ders. ADRLAAN BRANDENBURG KATWIJK De Vredeswerkgroep Katwijk heeft met grote verbazing kennis genomen van de be richten dat in het vissersdorp plannen bestaan voor de bouw van schuilkelders. De groep, nauw ver bonden met het Interkerlijke Vredesberaad, meent dat het gemeentebestuur met een dergelijke maat regel "het paard achter de wagen spant". Het nieuws dat Katwijk denkt aan de bouw van schuilkelders als vluchtoord bij een eventuele (kern)oorlog kwam voor het eerst naar buiten tijdens de presentatie van de begroting voor 1982. Onder de kop "civiele verdediging" werd gesteld dat de gewij zigde uitgangspunten van de NAVO-partners voor het Katwijk- se gemeentebestuur aanleiding zijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot aanleg van schuilkelders in de bad plaats. Burgemeester en wethouders denken daarbij aan ge bruikmaking van de geplande parkeergarage in het zogenaamde badcentrum. De Vredeswerkgroep plaatst hierbij nu een groot aantal vraagte kens. Zo vraagt de groep zich af of het niet zinvoller zou zijn geweest de nadruk te leggen op het geven aan goede voorlich ting aan de Katwijkse bevolking in het geval dat er daadwerke lijk een oorlog voor de deur staat. Schuilkelders acht de groep in dit verband praktisch nutteloos. Onder het badcentrum in Katwijk aan Zee is eveneens een parkeergarage gepland. Tot ongenoegen van de Vredeswerkgroep willen BenW van Katwijk diegarage ook gebruiken als schuilkelder, (foto Dick Hogewoning) Noordwijkse ex-ambtenaar Van Rijnberk: NOORDWIJK - .Voormalig gemeente-ambtenaar A. van Rijnberk is verbaasd over het rechtsgeding dat de gemeente Noordwijk tegen hem wil aanspan nen om alsnog door de ge meente voor hem betaalde studiekosten terug te vor deren. Het gemeentebestuur van Noord- wijk meent recht op het geld te hebben omdat Van Rijnberk te vroeg naar het bedrijfsleven is overgestapt. Volgens de voorma lige ambtenaar is vlak voor zijn vertrek, nu bijna 2 jaar geleden, door wethouder Bedijn echter toegezegd dat hij de kosten niet hoefde te betalen. De "zaak Van Rijnberk" werd vori ge week in de openbaarheid ge bracht door het gemeentebe stuur tijdens de gemeenteraads- DEN HAAG (ANP) - De president van de Haagse rechtbank heeft een 24-jarige Hagenaar veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Hij achtte bewezen dat de man tussen november 1979 en sep tember 1980 vijf overvallen heeft gepleegd. De officier van justitie had twee weken geleden zes jaar met aftrek geëist. De verdachte zelf had tijdens de zitting aange drongen op tbr. Bij vier van de vijf overvallen was de man in gezelschap geweest van een Haagse portier. Tegen deze laatste werd enige weken geleden levenslange gevangenis straf geëist wegens zijn vermeen de aandeel in de dood van drie jonge meisjes. vergadering. Burgemeester en wethouders vroegen de raadsle den akkoord te gaan met een voorstel om een rechtsgeding te gen Van Rijnberk aan te span nen. De gemeenteraad wilde het geval echter liever nog een keer bekijken. Van Rijnberk haalde tijdens zijn 9- jarige loopbaan bij de gemeente Noordwijk in zijn vrije tijd veel diploma's. Naar aanleiding daar van en door de veranderde orga nisatie op het gemeentehuis wil de hij een betere positie dan die hij bekleedde op de tekenkamer. Binnen het gemeentehuis waren echter geen promotiemogelijk heden voor de ambtenaar. Van Rijnberk stapte daarom begin 1980 over naar het bedrijfsleven. De gemeente Noordwijk zegt nu recht te hebben op terugbetaling door Van Rijnberk van studie kosten ten bedrage van ongeveer 1.500 gulden. "Daar heeft Van Rijnberk destijds voor gete kend", aldus burgemeester Bon- nike. De burgemeester doelt daarbij op het feit dat de studie kostenregeling van de gemeente zo is opgesteld dat bij vroegtijdig vertrek bij de gemeente een deel van de kosten moet worden te rugbetaald. Van Rijnberk meent echter dat in zijn geval een bepaling van de re geling in werking treedt waarbij de kosten niet betaald hoeven te worden. Van Rijnberk nu: "Ik heb alles destijds eerlijk ge speeld. Op een gegeven moment ben ik naar mijn chef en de direc teur gemeentewerken toegestapt om duidelijkheid over mijn posi tie te krijgen. Ik werkte officieel op de tekenkamer, "maar in werkelijkheid deed ik beleids- voorbereidend werk". (Van Rijn berk werkte onder meer mee aan het verkeerscirculatieplan, red.) "Ook met wethouder Bedijn en burgemeester Bonnike heb ik gesproken over een ander positie binnen het gemeentehuis. Er was op dat moment geen andere baan voor mij. Daarom ben ik weggegaan. Mondeling is mij toen door Bedijn toegezegd dat ik de studiekosten niet hoefde te rug te betalen". Sinds zijn vertrek bleef de gemeen te aandringen op terugbetaling. Een gedeelte van de kosten hield de gemeente zelf al in. Van Rijn berk: "Dat is op een vreemde manier gegaan. Zo werd bijvoor beeld geld dat ik nog terugkreeg van een collectieve autoverzeke ring achtergehouden. Maar ook werd er door de gemeente geld waarop ik recht had als gevolg van een ziektekostenregeling niet op mijn rekening gestort. Hetzelfde geldt voor een bedrag dat ik terug zou krijgen als ge volg van het feit dat mijn huis werd aangesloten op kabeltelevi sie. Van alles kreeg ik een keurig bericht dat het geld niet op mijn rekening werd overgemaakt om dat de gemeente nog een vorde ring op mij had". Vorige week werd Van Rijnberk door de gemeente opgebeld dat men een rechtsgeding tegen hem Van Rijnberk is bepaald niet onder de indruk van het feit dat de ge meente Noordwijk een rechtsgeding tegen hem wil aanspannen. zou beginnen. Dat is nu voorlo pig weer uitgesteld. Van Rijn berk: "ik wacht maar gewoon af. VALKENBURG - Het feestcomité dat de festiviteiten op 16 novem ber rond het 12Vfe-jarig ambtsju bileum van Valkenburgs burge meester Van 't Wout voorbereidt, heeft inmiddels het programma rond. De jubilerende burgemeester en zijn echtgenote zullen om half 4 's middags bij goed weer met een open calè'ch voor een rijtoer door het dorp van huis worden gehaald. Tijdens de rondrit zul- Feest rond Van 't Wout len de beide plaatselijke ruiter- verenigingen De Castellum- en De Valkenruiters het rijtuig ver gezellen. Om 4 uur wordt het burgemeester sechtpaar door de gemeente raadsleden op het raadhuis ont vangen waar een bijzondere Aansluitendr huis vanaf half voor genodigden. ophet gemeente- receptie AALSMEER - Carlo Naef. be stuurslid van tal van internatio nale organisaties op het gebied van planten en bloemen, heeft gistermiddag in de Aalsmeerse veiling de jaarlijkse nationale bloemen- en plantententoonstel- ling geopend. De tentoonstelling beslaat een oppervlakte van zo'n 13.000 vierkante meter, waar on der meer inzendingen staan van agrariërs uit de Rijn-, Veen- en Aarstreek en de Duin- en Bollen streek. "We hebben nu produkten in over vloed die naar verhouding goed koop zijn. Daarom moeten we nieuwe afzetmarkten zoeken. We moeten meer bloemen en pot planten verkopen. De houdbaar heid van het produkt is van groot belang voor het bevorderen van de omzet", zo zei Carlo Naef in zijn openingsrede. De tentoonstelling in Aalsmeer staat internationaal hoog aange schreven. Bij de opening waren talloze internationele organisa ties vertegenwoordigd. De vei linghallen in Aalsmeer tonen het neusje van de zalm van de Ne derlandse bloemisterij. Vorig jaar brachten ongeveer 45.000 mensen een bezoek aan de planten- en bloemententoonstel ling, die tot en met zondag is te bezichtigen. Vandaag en zater dag is de tentoonstelling toegan kelijk van 9 00 tot 22 00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Ik heb de zaak nooit aan de grote klok gehangen. Dat heeft de ge meente nu zelf gedaan". avond voor de burgerij waarop met name het verenigingsleven van Valkenburg gelegenheid krijgt om burgervader Van 't raadsvergadering Wout te feliciteren Volgens feestcomitévoor/.itlcr Vin Stijn is het de bedoeling dat deze avond een echte feestavond wordt waarop tevens het ge schenk wordt aangeboden waar voor onder de inwoners van Val kenburg inmiddels geld werd in gezameld. NIEUWKOOP - "Een eerste fun damentele stap naar een goede welzijnsplanning". Zo noemde J.A. Bijker (PvdA) de nieuwe al gemene subdidieverordening voor Nieuwkoop. In deze veror dening wordt geregeld wanneer, welke en hoeveel subsidie orga nisaties en verenigingen tege moet kunnen zien. De verorde ning is "gloednieuw". Alle poli tieke partijen spraken hun waar dering uit over dit belangrijke en ook omvangrijke werkstuk De verordening is uiteengevallen in drie delen. De algemene subsi dieverordening, de deelverorde- ningen en de procedureverorde ning. Een vereniging zal uiterlijk op 1 april de plannen moeten in dienen die betrekking hebben op het volgend kalenderjaar. Deze plannen zullen worden beoor deeld wakma wordt vastgesteld of en hoe hoog de subsidie zal zijn. Dit is in zeer vereenvoudige vorm die nieuwe opzet. De raad wilde unaniem instemmen met de aangeboden voorstellen. Zij stelde echter dat op voorhand niet veel te zeggen viel over de werkbaarheid van de verorde ning: "Het zal zich in de praktijk moeten bewijzen", zei P.J. Swart van D'66 Van de zijde van het CDA kwam het voorstel om na een periode van twee jaar de gehele verorde ning nog eens onder de loep te nemen en eventueel te ontdoen van kinderziekten. Ook werd er door alle partyen erop aangedrongen dat de verorde ning met n akan toepelhekl moet worden gehanteerd Wet houder A.A. van der Most-de Ridder zegde dit toe. Bij de opstelling van de verorde ning is er veel overleg geweest tussen de gemeente en de in Nieuwkoop actieve verenigin gen. het is een werkstuk van de praktijk Ook de in de voorstel len genoemde bedragen en per centages berusten op de huidige stand van zaken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19