PU«I Een prachtig Juliana-muntenalbum voor nieuwe Amro spaarders. Geen NAY0-opvoecling" Moeizame zege bekerwinnaar CDU doorstaat confrontatie met jeugd Gevaarlijke bom ontdekt in schuurtje van junkie "De Tijd" afgestoten? DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 (Van onze correspondent Hans Amesz) HAMBURG - De Duitse christen-democrati sche partij CDU heeft de confrontatie met de speciaal daartoe uitgenodigde jongeren op haar partijcongres in Hamburg goed door staan. Weliswaar uitte een deel van de 500 jeugdigden (onder wie ongeveer 60 procent niet-partijleden) harde kritiek op de politiek van de christen-democratische 'Union', maar voorzitter Helmut Kohl hoefde geen moment voor de „opstand der horden" te vrezen. Kohl zelf werd meerdere keren verweten dat hij in verband met de massale vredesdemon stratie in Bonn het woord „volksfront" had gebruikt. Het bleek namelijk dat ook betrek kelijk veel CDU-jongeren op 10 oktober naar Bonn waren gereisd om samen met sociaal democraten, liberalen en ook communisten uiting te geven aan hun grote angst voor de atoombewapening. De CDU-voorzitter en oppositieleider verklaarde daarop dat het „volksfrontverwijt" volstrekt ten onrechte was en dat hij toch tijdens zijn recente be zoek aan de Verenigde Staten keer op keer aan belangrijke politici had uitgelegd dat de Duitse vredesbeweging zeer serieus moet worden genomen. Helmut Kohl greep betrekkelijk vaak in de discussie over vrede en veiligheid in. Op een moraliserende toon wees hij jongeren te recht die volgens hem onjuiste kritiek op de CDU uitoefenden: „Ik neem het niet als u zegt dat de partij en de fractie met de bewa peningsindustrie een lobby bedrijven, van samenwerking met niet-democraten van links of rechts kan voor ons geen sprake zijn". Nogal wat jongeren gaven de CDU de raad meer open te staan voor de vredesbeweging, zich in te zetten voor het afschaffen van het gewetensonderzoek bij diens weigeraars en vooral ook zich meer te bekommeren om het lot van de Westduitse soldaten, „die toch maar bereid zijn ons te beschermen". Kohl beloofde dat over dit laatste een rapport zal worden opgesteld. Overigens kan er na de discussie met de uitge nodigde jongeren over vrede en veiligheid niet van worden uitgegaan dat de partij haar politieke koers op dit gebied ook maar enke le millimeters zal veranderen. De CDU blijft een hartstochtelijk voorstander van het tweeledige NAVO-kernrakettenbesluit en een hartstochtelijke aanhanger van het Noordatlantisch bondgenootschap. Van overwegingen over een meer losmaken van Europa van de Verenigde Staten willen de Duitse christen-democraten niets weten. Van der Stoel verwerpt suggestie VS: VV (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - Minister van buitenlandse za ken mr. Max van der Stoel keert buitengewoon tevre den terug van zijn korte bezoek aan de Verenigde Sta ten: hij heeft naar zijn zeggen een grotere toenadering ontdekt tussen de standpunten van de VS en Nederland op het gebied van wapenbeheersing dan hij voor zijn bezoek voor mogelijk had gehouden. Minister Van der Stoel heeft de Amerikanen duidelijk te kennen gegeven dat aan Nederlandse kant geen enkel enthousiasme bestaat over een mogelijke 'opvoedingsac tiviteit' van de regering in Den Haag om voor de beteke nis van de Noordatlantische Verdragsorganisatie meer begrip te vergaren. Volgens Van der Stoel ligt het niet op de weg van een regering een bepaald standpunt „erin te pompen" door geforceerde overheidsvoorlichting. De Amerikaanse regering is gisteren met de Duitsers over eengekomen een dergelijke onderneming op touw te zet ten. Van der Stoel zei dat een bondge noot uiteraard wel zijn eigen standpunt moet verklaren en deel moet nemen aan een actieve dialoog, zowel in het parlement als ten aanzien van de vredes groepen, maar dat daarbij vereist is dat men eikaars argumentatie in openheid beziet zonder dat sprake is van een vooropgezette campagne. Begrip Het laatste gesprek dat de inmid dels weer missionaire bewinds man Van der Stoel in Washing ton voerde, was met de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Alexander Haig. Daar bij is de bekende reeks van inter nationaal belangwekkende pun ten ter sprake gekomen. Van der Stoel heeft het Nederlandse standpunt toegelicht en heeft met name in regeringskringen begrip gevonden voor de moeilij ke positie waarin de Nederland se regering zich soms kan bevin den. De bewindsman heeft een buiten gewoon positieve indruk overge houden van de manier waarop de Amerikanen met de Russen wil len gaan onderhandelen over wa penbeperking in Europa en ten aanzien van de beperking van in tercontinentale strategische wa pens. Van der Stoel, die tijdens zijn ver blijf in de VS nauwelijks contact heeft gehad met de Amerikaanse media, zei dat de term 'hollandi tis' geen aanvaardbare beschrij ving is van de situatie in Neder land door mensen van buitenaf. Dat heeft een lading gekregen, aldus Van der Stoel, die bepaald niet de Nederlandse lijn verte genwoordigt. Van der Stoel signaleerde dat de VS niet enthousiast zijn over het Nederlandse regeerakkoord, waarin een nieuw uitstel van het besluit over de plaatsing van kruisraketten is opgenomen, maar dat hij wel meer begrip ge wekt heeft voor de Nederlandse positie. Hij zei dat zeer sterk het accent is gelegd op de diverse as pecten van wapenbeheersing: de samenhang van besprekingen over Europese kernwapens, stra tegische kernwapens (SALT) en de mogelijkheden om de nale ving van de afspraken nader hand te verifiëren. Dit probleem, aldus Van der Stoel, heeft zeer centraal gestaan. SCHAARSBERGEN (ANP) - Ook ministers kunnen grappig zijn. Dat bleek gisteren bij de officiële opening van de Rijksbrandweeracademie in Schaarsbergen door prins Claus. Tijdens de rondgang door het gebouw bekeek het gezelschap ook een grote oefenmaquette, waar minister van Dam rechtsvan volkshuisvesting een opmerking maakte die zowel de prins als de chef van de hoofdafdeling brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken, ing. Ch.H.J. Brauers (midden), in schaterlachen deed uitbarsten. VLISSINGEN (GPD) - De explo sieven opruimingsdienst (EOD) heeft gistermiddag een uiterst gevaarlijke bom onschadelijk ge maakt die de Vlissingse politie 's morgens had aangetroffen met ander explosief materiaal in het schuurtje van een woning in Vlissingen. Ongeveer 50 buurt bewoners moesten de ramen openen en hun huis ontruimen tijdens deze werkzaamheden, die anderhalf uur in beslag namen. De politie was de explosieven op het spoor gekomen bij een on derzoek in de woning, naar aan leiding van het overlijden van de bewoner Willem J. Heijse (23). De Vlissinger was volgens de poli tie sinds het begin van deze week vermist. Hij was sinds een paar dagen niet meer gezien door de buurt en zijn vader. Daarom werd de politie te hulp geroepen. In de woning werd zijn stoffelijk overschot aangetroffen. De ge meentearts constateerde de dood als gevolg van een overdosis drugs. Volgens de politie iè niet onderzocht welke drugs. De politie besloot pas de volgende dag een verder onderzoek in te stellen. Gisterochtend werden in de woning verschillende chemi sche middelen gevonden voor het samenstellen van explosie ven. Behalve verschillende soor ten kruit vond de politie ook twee voorwerpen die sterk op bommen leken. Ook werden ont stekingen aangetroffen. In de woning werd bovendien een briefje gevonden met de waar schuwing dat betreden van het schuurtje weieens gevaarlijk zou kunnen zijn. De politie trof in het schuurtje een blikken trommel aan die een op scherp staande bom bleek te zijn. Als de (internationale) Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS) zich in 1984 - wanneer zij in Chicago bijeenkomt - niet ondubbelzinnig uitspreekt te gen het Zuidaifrikaanse apart heidsregime, zal de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland het lidmaatschap van de GOS ter discussie stel len. Os. S. Buti van de zwarte Neder duits Gereformeerde Kerk vroeg de synode - die deze week in Lunteren bijeen is -, de banden met de Gereformeerde Oecume nische Synode te verbreken. "De blanke Nederduits Gereformeer de Kerk, die ook lid is van de GOS, maakt deel uit van de stra tegie die dit regime in stand houdt", zei hij. "Ze krijgt geld van de inlichtingendiensten om het Zuidafrikaanse beleid te ver kopen, de onderdrukking te hel pen verlengen en het vertekende beeld van de werkelijke situatie te versterken". Van een verande rende Zuidafrikaanse politiek is alleen op het gebied van de sport iets waa Ook de blanke predikant G. Lubbe van de kleine en arme Reformed Church in Africa - eertijds 'In- diërkerk' - vroeg de synode, het lidmaatschap van de GOS op te zeggen. Volgens hem heeft de GOS en met name haar secre taris, dr. P. Schrotenboer - zich in 1978 bemoeid met de verkie zingen in Namibië. Dominee Lubbe, die als portier in zijn levensonderhoud voorziet sinds zijn kerk weigert geld aan te nemen van de blanke gerefor meerden, zei de synode, geen prijs te stellen op een relatie die door geld wordt bepaald. De ge reformeerde synode had hem na melijk aangeboden, de helft van zijn reiskosten te betalen. Lubbe vroeg alleen solidariteit. Zijn ei gen kerk, die eerst bij de GOS was, is nu lid van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken. "Het sociale onrecht en de krenking van de menswaardigheid in Zuid-Afrika zijn het grootste pro bleem dat de kerken nu moet be zighouden". Ds. Lubbe het er geen twijfel over bestaan, dat de Reformed Church in Africa ook 'nee' tegen de Nederlandse gereformeerden zal zeggen als zij daar aanleiding toe geven. De politie houdt rekening met een mogelijk verband tussen deze vondst van explosieven en de aanwezigheid van een bom in de trein Zwolle-Vlissingen een jaar geleden. Het laboratoriumonder zoek moet uitwijzen of bij de sa menstelling dezelfde middelen zijn gebruikt. De bom was des tijds gewikkeld in een krant aan getroffen in de trein. De politie van Zwolle zal vandaag naar Vlissingen komen om bij het on derzoek te assisteren. Zuidafrikaans appèl op gereformeerde synode node, de GOS-zitting van 1984 af te wachten. Prof mr. W de Gaay Fortman, lid van deze commissie, zei, dat het tegen elkaar opbieden in radicaliteit zelden leidt tot een goede behartiging van de belan gen waar men voor strijdt. Demonstratie - In verband met de op 21 r ber te houden anti-kernwapen demonstratie in Amsterdam krijgen de plaatselijke gerefor meerde kerken van de synode een brief waarin wordt herin nerd aan de verklaring die de gereformeerde synode in 1978 over dit probleem heeft uitgege- Toen werd uitgesproken, dat kern wapens en de wapenwedloop in strijd zijn met 'Gods heil voor de ze wereld, en dus uit den boze'. "Van alle christenen mag wor den verwacht, dat zjj stappen doen die van die heilloze weg af voeren en dat ze iedere poging in internationaal verband om vrede en recht te waarborgen steunen". De synode zal zich pas volgend jaar maart uitspreken over het ver zoek van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) om zich te scha ren achter de campagne 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland'. Daar om wilde ze nu niet uitdrukke lijk oproepen tot deelneming aan de demonstratie in Amsterdam. Volgens secretaris M. van Al phen van de commissie voor de bestudering van vraagstukken van oorlog en vrede zou de syno de daarmee vooruitlopen op de discussie in maart. (In een reactie op deze houding van de gereformeerde synode toonde Mient Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, zich teleurgesteld. "De kerk", zei hij, "zou eens de moed moeten hebben om zich uit te spreken over de actuele situatie. Dan krijgt kerkelijk spreken pas bete kenis. Momenteel is in heel Euro pa de modernisering van de kernraketten ter sprake. Nu wordt de stem van de kerken ver wacht"). Beroeplngswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Heino kandi daat D Warns Woudenberg, te Zwartebroek P. Molenaar Groot Ammers, te Oosterhout G Nagel Valkenswaard. te Zuidland C. Koopmans Hijken (Dr.); aange nomen naar 's Heer Hendriks kinderen (deelwerk) kandidaat mevr W A. Kohl Diemen, naar Reeuwijk (deelgemeente 'De Brug') kandidaat J. A. Tielke- meijer aldaar, bedankt voor Put ten A. de Reuver Capelle aan de IJssel. Gereformeerde Kerken Vnjge maakt: beroepen te Middelburg J. de Gelder Damwoude (Fr.). Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Nijkerk W. C. Lamain Grand Rapids (Ver.Staten), voor Leerdam A. Bregman Ryssen. Schandaal of nut "Bereidheid tot verdediging ver liest haar zin als een nucleaire oorlog vernietigt wat verdedigd moet worden". Zegt de synode van de Evangelische Kerk in West-Duitsland in een verkla ring over oorlog en vrede onder de titel 'De vrede bewaren, be vorderen en vernieuwen'. Het document legt er de nadruk op, dat de politiek naar nieuwe we gen tot vrede moet zoeken, wil ze het vertrouwen van de mensen niet verliezen. De verklaring durft geen antwoord te geven op de vraag of een een zijdige stap ten koste van het mi litaire evenwicht verantwoord is, "omdat daar binnen de kerk nog verschillend over wordt ge dacht". Wel erkent de Evangeli sche Kerk, dat de gedachte van het machtsevenwicht een 'ondra gelijke belasting' is. Dit heeft al leen maar tot meer bewapening geleid. "Er komt een tijd dat het schandaal en het risico daarvan groter worden dan het nut van het afschrikkingssysteem". De centrale kerkeraad van de Amsterdamse hervormde ge meente is overtuigd van de 'vol strekte zindelijkheid van bewee gredenen en handelwijze' van het Interkerkelijk Vredesberaad "Alleen al om die reden verdient de oproep van het IKV voor de anti-kernwapendemonstratie op 21 november massaal gehoor te vinden", zegt de kerkeraad in een verklaring, die mede is uitge geven naar aanleiding van de re cente lastercampagne tegen het IKV. "De wapenwedloop Daar zullen het gezonde ver stand en het christelijke geloof het over eens zijn". ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Als de huidige problemen bij het opinie-week blad „De Tijd" niet worden opgelost in de zin zoals de VNU-tijdschrif- tengroep dat wil, dan zal VNU „De Tijd" afstoten. Dat blijkt uit de woorden van H. Stoel, voorzitter van deze groep gistermiddag. Stoel zei desgevraagd: „Als we dit niet oplosen, dan hebben we een pro bleem met De Tijd. Dan zal De Tijd buiten de VNU gebracht moeten worden." Het probleem waar bij "De Tijd" alles om draait is de betaalde oplage. Die is met 35.000 exemplaren te laag. Vóór 1 januari 1982 wil de directie van de tijdschriftengroep weten of groei van die oplage mogelijk is. Om die groei te bewerkstelligen zou Joop Swart naast Arie Kuiper tot tijdelijk hoofdredacteur worden benoemd. Maar de redactie wil dat niet. Swart heeft laten weten dat hij „zoals het op het ogenblik gaat ook geen zin heeft in een tijdelijk hoofdredacteurschap bij „De Tijd". In slecht zaalvoetbalduel LEIDEN - Het team van De Tegel- As en enkele goede schoten van han Elfering werd de rust met Topscorers: handel is er met veel moeite in- Wim Oppelaar werd de rust be- een 3-0 score bereikt. Ook in de geslaagd om het Voorburgse FV reikt. De tweede helft was voor tweede helft draaide de vice- van der Laan ffle Engel)7 Snoekie de baas te blijven. In de de Voorburgers. In de tiende mi- kampioen op volle toeren. Frans «Suw°e;S (êfasbergen)7 Groenoordhal werd met 2-1 ge- nuut was het Robin Isselman die van der Laan, Theo Godyla (erg Morgenavond speelt het team wonnen. De Engel is weer op de de achterstand verkleinde: 2-1. fraai) en René Griffioen brachten van De Tegelhandel tegen het goede weg. Het Goudse Rucanor Een inzet van Leen de Graaf de stand naar 6-0. Toen kon Nederlands Zaalvoetbalteam moest met een 7-2 nederlaag ge- werd nog net van de lijn wegge- Dick Lagerwey pas tegenscoren. Voor de mannen van coach Bert noegen nemen. In de bekercom- haald. En een spelersmeerder- Nadat wederom Theo Godyla het van Lingen ,s d,t de laatste petitie had Koosjardin veel moei- heid, Oppelaar was wegge- net had gevonden, was het Hans krachtmeeting voor de Interland te met ROAC (3-2).UVS klopte stuurd, werd niet uitgebuit. Bij de Jong die de eindstand op 7-2 tegen de Belgen. De wedstrijd Hoogkamer met 10-3. En Van het laatste fluitsignaal van bracht word gespeeld in Sporthal De Duuren bekert eveneens door, scheidsrechter Apol. haalde de Stand Inter regionale competitie Zuidpias te Moordrecht, aan- Jong Boys was met 5-2 dc min- spelers van De Tegelhandel dan Ccj£r.b_°.9-ie vang 20 15 uur Het Nederlands dere Landwer klopte Oegstgeest ook oplucht adem Een slechte <40-31 team bestaat uit de volgende spe- r."mt8iK j c wedslrgd was in winst omgezet. DeTegelhandei7.il - <20-131 Iers Bram Geel (Brandweer), Ad Dc Tegelhandel - FV Snoekie2-l De Engel - Rucanor 7-2 Rotterdamse Stud 9-10 (36-27) Stam. Ane Riedijk en Johan van Geen beste wedstrijd van de Ne- In de2e ontmoeting kwam tot uit- Ncptunus9-8 (39—37) der Hoek (allen Ceverbo), Aric derlandse bekerwinnaar, die ting dat de Goudse ploeg terecht FCToma9-7 (22—25) van Binsbergen (Fransen) Leo achteraf erg blij mochten zijn bij de onderste regionen be- FV Snoekie 9-7 Kiers (Haantjes). Vic Hermans met de overwinning. Een gelijk hoord Dc Engel was weer eens DeEnge'S-e.^ o?!™ (Haantjes). Gilbert Heygele spel had de ploeg van Leen de voltallig en scoorde er lustig op R°canor 8-3 22-41 (Kimbna) en AndrO van der Ley Graaf zeker verdiend. Er was in los. Door Theo Godyla (2x) en Jo- Glasbergen 7- (21-35) (Longa'30). de vijftiende minuut een fout van een Snoekie-verdediger voor nodig om de Leidse ploeg ri f T e m '11 J op voorsprong te zetten. Frans t elix Levitan en organisator Giro akkoord Sjardijn benutte dit buitenkans- je maar al te graag: 1-0. Drie mi- ROME (ANP) - Vicenzo Torriani en Felix Lévitan, de nuten later soleerde Koos Be- directeuren van respectievelijk de wielerronden van Italiaanse ploeg in de Tour en een Franse aan de kooy door de "gele" verdediging Italië en Frankrijk hebben gisteren in Rome, in aan- Giro zal starten. De Italianen worden wellicht gese heen en bracht Wim Oppelaar in wezigheid van Omini de voorzitter van de Italiaanse lecteerd uit de verschillende merkenformaties. De scoringspositie. Deze faalde dan wielerbond, een akkoord bereikt over het deelne- ploeg van Bernard Hinault zal vrijwel zeker naar Ita- ook niet: 2-0. Na enige knappe men van Italiaanse en Franse renners aan beide eve- 6aan en indien Hinault er toch vanaf ziet wordt er reddingen van doelman Wim van nementen. Het is nu reeds zeker dat er in 1982 een eveneens een nationale ploeg samengesteld. Spanen nu extra aantrekkelijk. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst ll'/2% op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en ringband in donkerblauw met zilveren opdruk Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regeringsperiode (1948-1980) fraai en overzichtelijk in op te bergen Voor nieuwe Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50.-. Ontvangt u liever een spaarpremie i p.v dit •album te kopen dan doen wij f 7,50 extra bij uw inleg. Zowel inleg als premie zijn ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. Voor Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,- of als u automatisch gaat sparen Voor niet Amro spaarders f 30,-. De akne loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad streki Zorg dus dat u er snel bij bent. Amro Bank De bank waar je wat aan hebt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15