Massaal proces Poolse leiders Libië trekt leger uit Tsjaad terug Haig:"Adviseur Reagan "Het is tijd voor een ommekeer" voert guer Vier j aar gevangenis voor Bulent Ecevit l a/7 communistische partij Kapitein van onderzeeër mag niet van boord CDU-congres: Verzet tegen Chomeini PARIJS (DPA) - De Iraniër Chalil Rezai, lange tijd een van de nauwste medewerkers van Irans revolutionaire leider, ^jatollah Chomeini, heeft zich aangesloten bij het Iraanse verzet. Rezai ver klaarde gisteren in Parijs dat hij zich over enige tijd zou aanslui ten bij de "nationale raad van het Iraans verzet", die door de leider van de Moedjahidien-e-Chalq, Massoed Radjavi, werd gesticht. Rezai was na de revolutie werk zaam op het ministerie van justi tie. In mei vluchtte hij naar Syrië en hij verbleef sindsdien in Canada en de Verenigde Staten. Ex-premier Ecevit tijdens zijn ANKARA (UPI/Reuter) - Een militaire rechtbank in Ankara heeft oud- premier Bulent Ecevit gisteren tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens overtreding van de wet op de politieke activiteit. De 56-jarige Ecevit had kort geleden in een verklaring kritiek geleverd op het ontbinden van alle politieke partijen door het militaire bewind dat 14 maanden geleden na een coup aan de macht kwam. De uitspraak moet nog bekrachtigd worden door de commandant die belast in met de uitvoering van de bepalingen van de noodtoestand. Ecevit is een sociaal-democraat die drie maal premier is geweest. Hij was van 1972 voorzitter van de Republikeinse Volkspartij tot hij kort van september 1980 aftrad. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse openbare aanklager heeft demonstratief 250 topfunctionarissen van de Poolse Communistische Partij in staat van beschuldiging gesteld wegens corrupte praktijken. Onder hen ook de vroegere minister voor mijnbouw Jan Kulpinski en de ex-staatssecretaris van het ministerie voor voedselvoorziening Eugeniusz Pacia. Het gaat om valsheid in geschrifte, het aannemen van steekpennin gen, het overtreden van de wet op de deviezenhandel en het ten eigen bate aanwenden van bouwmateriaal en dergelijke. De Poolse autoriteiten proberen hiermee het dreigement van de onafhankelijke vakcentrale Soli dariteit te ontlopen om de nu of ficieel beschuldigden via een op te richten volkstribunaal te be rechten. STOCKHOLM (Reuter) - De kapi tein van de gestrande Russische onderzeeër mag niet meer van boord. Hij heeft van zijn supe rieuren nieuwe opdrachten van deze strekking gekregen, zo heeft een woordvoerder van de Zweedse defensiestaf meege deeld. Kapitein Pjotr Gushin heeft een hoge Zweedse marine-officier gisteren laten weten dat hij nieu we instructies uit Moskou heeft ontvangen dat een tweede ver hoor door de Zweden alleen op de onderzeeër mag plaats vin den. Zweden heeft er juist op aange drongen de kapitein aan boord van een Zweeds schip of op Zweeds grondgebied nader aan de tand voelen over de aanwezig heid van de onderzeeër in Zweedse territoriale wateren en militair gebied. Bevelhebber Sven Carlsson van de marinebasis in Karskrona zei dat Karl Andersson, die met de on dervraging belast is, gistermid dag aan boord vaf de onderzeeër is geweest. Carlsson weigerde te zeggen of Andersson met een van de 56 bemanningsleden heeft gesproken. De Zweedse autoriteiten zijn niet tevreden over de resultaten van het eerste verhoor van de Russi sche kapitein. Dat eerste verhoor had maandag plaats en duurde 7 Zweedse functionareissen lijken vastbesloten hun onderzoek naar het stranden van de onderzeeër voort te zetten. Bij een volgende ondervraging zal Andersson steun krijgen van deskundigen op het gebied van navigatie, al dus een verklaring van het Zweedse miniserie van defensie. De zaak zit weer vast, zo kenschet ste een hoge Zweedse functiona ris de situatie. Kapitein Gushin weigerde verle den week de onderzeeër te verla ten, in afwachting van toestem ming daarvoor van Moskou. Pas afgelopen zondag, vijf dagen na dat de onderzeeër was vastgelo pen, stemden de Russen er mee in dat Gushin meegenomen kon worden voor ondervraging. Volgens defensiestaf-bronnen is gisteren de Russische ambassa deur in Zweden bij de Zweedse minister van buitenlandse zaken, Ola Ullsten, geweest. Vermoede lijk heeft hij de minister op de hoogte gesteld van de nieuwe in structies uit Moskou. Proces tegen extremisten in Italië BOLOGNA (Reuter) - In Italië is gisteren het proces begon nen tegen de neo-fascistische guerrilla-leider Mario Tuti en twee andere rechtse extre misten. Zij worden beschul digd van het plegen van een bomaanslag in 1974 op een sneltrein. Hierbij vielen 12 doden en 44 gewonden. Tuti, de voormalige leider van het verboden neo-fascisti sche Nationale Revolutionai re Front, wordt ervan ver dacht de aanslag te hebben uitgedacht. De aanslag zou onderdeel zijn geweest van een plan een militaire staats greep in Italië uit te lokken. De beide andere verdachten zijn de 35-jarige Lucioano Franci en de 31-jarige Pietro Malentacchi. N'DJAMENA (AFP) - Op het burgervliegveld van N'Djamena is gistermid dag een begin gemaakt met de terugtrekking van de Libische troepen uit Tsjaad. In de voorbije weken werd in Was hington gespeculeerd dat de mi nister van defensie, Caspar Wem- berger, buitenlandse zaken zou krijgen en presidentieel raads man Edwin Meese defensie. In deze speculaties werd de natio- nale-veiligheidsadviseur van Reagan, Richard Allen, genoemd als de grootste tegenstander van Haig. Maar deze speculaties wer den tegengesproken. Naar Fischer bevestigde beklaagde Haig zich er bij Anderson over dat de rubriek "het werk van een top-adviseur van het Witte Huis" was en dat deze man een guerril la tegen hem voerde. In twijfel zou worden getrokken of hij Rea- gans buitenlandse politiek wel kon uitvoeren en of er geen spra ke was van 'sabotage van de pre sident'. Haig stelde volgens Fischer Rea gan in kennis van zijn ergernis. Vanuit Solidariteit is allang aange drongen op berechting van cor rupte activiteiten van vooraan staande partijleden. De druk om er iets aan te doen schijnt derma te groot te zijn, dat in de officiële mededeling ook wordt gezegd dat degenen die zich aan corrup tie en andere strafbare feiten hebben schüldig gemaakt, op korte termijn voor de rechter worden gedaagd. Negentig van de 250 aangeklaagden zitten al in voorarrest. „Het misbruik maken van bouw materiaal" is een beleefde ma nier om te zeggen dat honderden tonnen cement, bakstenen en an der bouwmateriaal achterover zijn gedrukt door corrupte partij functionarissen voor het bouwen van zomerhuisjes op het platte land of eenvoudig voor het bou wen van een woonhuis. Corrupte praktijken op dit gebied worden door de eenvoudige burger in Polen des te zwaarder aangere kend, omdat er in Polen een dringend tekort aan woningen is en er te weinig cement is omdat de produktie daarvan te veel energie kost. Frauduleuze handelingen en over treding van de wet op de devie zen is een beleefde manier om te zeggen dat de mensen op belang rijke posten op grote schaal steekpenningen in harde buiten landse valuta hebben aangeno men - doorgaans van Westerse maatschappijen - en in het Wes ten hebben geinvesteerd in luxe jachten en in eigen land hebben gebruikt om niet in de rij te hoe ven staan voor het kopen van een In een gesprek met de columnist Jack Anderson beschuldigde Haig een niet nader genoemde adviseur uit Reagans onmiddel lijke omgeving ervan "sinds ne gen maanden een guerrilla tegen mij te voeren". De boze uitlatingen van de minis ter. die gisteren door de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken Dean Fi scher werden bevestigd, waren op dezelfde dag in Andersons ru briek in de Washington Post en andere kranten verschenen, hoe wel Reagan zelf en Haig bij de journalist hadden geprobeerd ze tegen te houden. Volgens Fischer was Haig zaterdag ter ore gekomen wat Anderson van plan was te schrijven. Dat zou zijn geweest dat hij naar aan leiding van ruzies over richting en uitvoering van de buitenland se politiek, door Reagan vervan gen zou worden. Mario Tuti brengt, geboeid, de fascistengroet. particuliere auto en andere luxe artikelerj waarvoor een lange wachtlijst is aangelegd. Als men het massale misbruik van openbare middelen door autori teiten, die voor vrienden feestjes hebben gegeven, inclusief call- girls en de vertoning van porno films, en die overhqidsauto's en -vliegtuigeh hebben gebruikt om hun echtgenotes en maitresses te vervoeren, in beschouwing neemt, lijkt het geld-wisselen dat overal wordt gedaan een nietige overtreding. Het is niettemin een duidelijke aanwijzing hoe diep de corruptie is ingeworteld in het Poolse systeem, op een manier die bijna het Verre Oosten naar de kroon steekt. President Weddeye van Tsjaad werd gisteren door de Frans pre sident Mitterrand gegroet. In Parijs wordt een F rans-Afrikaanse topconferentie gehouden. President Goukouni Weddeye van Tsjaad had eind verleden week om de terugtrekking van de Libi sche troepen'gevraagd. Hij wilde dat de Libiërs in de Tsjadische hoofdstad en omgeving onmid dellijk teruggetrokken werden. De Libische troepen in de rest van het land moeten, aldus het verzoek van Weddeye voor het einde van het jaar vertrekken De Libische leider, kolonel Gadda fi, heeft opdracht gegeven tot het terugtrekken van de troepen. De autoriteiten in Tsjaad zijn van zijn besluit niet officieel op de hoogte gesteld. Er was gisteren geen enkele Tsjadische vertegen woordiger aanwezig op het vlieg veld van N'Djamena. Kolonel Radouane, opperbevel hebber van de Libische troepen in N'Djamena, zei gisteren dat het twee tot drie dagen zou du ren voor alle Libische troepen uit Tsjaad kunnen vertrekken. Hij wilde niet aangeven of dit alleen geldt voor de Libische troepen in N'Djamena en omgeving of ook voor de overige Libische troe pen. President Weddeye van Tsjaad, die in Parijs de Frans-Afrikaanse top bijwoont, heeft zijn tevredenheid geuit over het begin van de te rugtrekking. Hij deelde mee niet officieel op de hoogte te zijn ge steld van het besluit van de Libi sche leider. Hij had het nieuws van de terugtrekking gehoord via berichten uit Tsjaad, die door de Franse radio geciteerd wer den. De terugtrekking van de Libiërs beantwoordt aan onze wens dat de Libiërs onmiddellijk uit N'Djamena vertrekken, aldus Weddeye. De Tsjadische minister van buiten landse zaken, Acyl, die eveneens in Parijs is, wilde geen commen taar geven. Hij was naar verluidt de enige minister binnen de Tsja dische overgangsregering van nationale eenheid die tegen het onmiddellijke vertrek van de Li biërs gekant was. De Libische troepen zijn sinds verleden jaar december in Tsjaad. Zij hebben Weddeye aan de overwinning geholpen in de burgeroorlog in Tsjaad tussen troepen van de huidige president en van de voormalige minister van defensie, Hissene Habre. President Mitterrand van Frank rijk wilde nog geen commentaar leveren op de terugtrekking. PROTEST In de Westduitse hoofdstad Bonn hebben gisteren ongeveer 50 uit Canada afkom stige Indianen, een mars gehou den om te protesteren tegen de plannen van de regering in Otta wa voor een nieuwe grondwet. De demonstranten die een rond reis door West-Europa maken om steun te krijgen, zien in de plannen een bedreiging voor het voortbestaan van de Indiaanse minderheden in Canada. WASHINGTON (DPA/AFP) - De wrijving tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig en hoge advi seurs van president Reagan in het Witte Huis heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. Op de eerste dag van het 30e partijcongres van de Duitse christen-democratische par tij CDU in Hamburg heeft geen van de sprekers er ook maar enige twijfel aan laten bestaan'dat het einde van de sociaal-liberale regeringscoa litie in zicht is. Zoals secreta ris-generaal Heiner Geissler het uitdrukte: „Voor ons is de vraag niet meer belangrijk of wij aan de macht komen. Wij v vormen de volgende rege ring". Geissler voegde daar echter in een hartstochtelijke toespraak aan toe dat de kie zers in de Bondsrepubliek nu van de CDU willen weten wat de partijplannen voor de toe komst zijn en welke antwoor den op centrale vragen de christen-democraten geven. Daarvoor is 'geestelijke lei ding' noodzakelijk, aldus de secretaris-generaal. In zijn ruim anderhalf uur du rende openingstoespraak tot de 781 gedelegeerden en de 500 uitgenodigde jongeren, die vandaag het recht hebben in de verschillende gespreks groepen mee te discussiëren, heeft CDU-voorzitter en op positieleider Helmut Kohl een poging gedaan aan te ge ven hoe die 'geestelijke lei ding' eruit moet zien. Hij zei dat het hoog tijd wordt, dat de partij „het schijnheilige moralisme van politiek links" offensief aanpakt. De CDU moet protesteren tegen eenzijdigheid bij ontwape- ningseisen, tegen de eenzij digheid waarmee in de Bondsrepubliek Duitsland kernenergie wordt veroor deeld terwijl die in het Oos ten wordt bejubeld, en tegen de eenzijdigheid waarmee links het prestatieprincipe veroordeelt dat echter in de communistische landen bij na tot een cultus is verheven. De CDU-voorzitter pleitte voor een maatschappij die niet door ideologische navelstaar derij wordt verziekt, maar waarin gezin, nabuurschap, gemeenschapszin en vader landsliefde weer zorgen voor een klimaat van warmte ,.Zo slaat het hart van de vrijheid, daar liggen de bronnen van de gemeenschappelijkheid van de democraten". Volgens Helmut Kohl is de tyd voor de ommekeer in West- Duitsland aangebroken. Hij schilderde een somber beeld van de Bondsrepubliek, met een economische en sociale instabiliteit, een groot per centage jongeren dat zich te leurgesteld heeft afgekeerd van de officiële regeringspo- litek van SPD en FDP die al twaalf jaar aan de macht zijn. Erger dan het verlies aan ma teriele waarden is voor Kohl echter het verlies aan ver trouwen en geloof van de burgers in hun staat. „De Bondsrepubliek heeft geen financiële schoenlapperij no dig, maar een versterking van de sociale-markteconomie, die onverenigbaar is met „méér belastingen, meer so cialistische herverdeling en meer bureaucratie", riep de partijvoorzitter bezwerend. H(j waarschuwde ervoor de door hem als 'zogenaamd' aangeduide vredesbeweging naar de mond te praten. Daardoor ontstaat voor Duitsland het gevaar dat er een verbinding komt tussen nieuw neutralisme en oud na tionalisme. De Sowjet-Unie zou dit op kunnen vatten als signaal van zwakte en ver lamming en juist met als te ken Van een diep verlangen naar vrede. Kohl vindt dat de socialistische regering van Franflois Mitterrand in Parijs als geen ander dit duidelijk heeft geformuleerd, en „dat moeten wij serieus nemen". De oppositieleider verklaarde onder bijval dat de huidige Westduitse sociaal-liberale coalitie in 1972. 1976 cn 1980 via valse voorwendsels en leugens aan de macht was ge komen. Voor de Bondsdag verkiezingen hadden Helmut Schmidt en de zijnen toch immers om het hardst geroe pen dat de staatsfinanciën in orde waren, en nu worden er vrijwel wekelijks nieuwe fi nanciële onheilstijdingen uit gegeven. „Onze burgers zijn wantrouwig geworden tegenover belof ten. Zij bespeuren dat onge dekte cheques zijn uitgege ven en zij willen nu de waar heid weten Het is aan ons, hqn de waarheid te vertellen, ook als dat niet aangenaam is, maar ik meen dat het te genwoordig zeer populau* is dat wel te doen. Zo wordt de moed voor de toekomst be reikt", aldus Helmut Kohl. Ten aanzien van de kleinere re geringspartij, de liberale FDP, zei de partijvoorzitter, dat speculeren over het feit of de FDP nu al of niet met de CDU wil gaan regeren in Bonn, geen zin heeft. Dat ge praat is alleen maar nuttig voor de FDP omdat de libera len van minister van buiten landse zaken Genscher hier door aan de ene kant ver wachten dat de CDU ze goed behandelt, zodat ze naar de Union omvallen, en aan xle andere kant de SPD ze goed behandelt zodat ze in de coa litie blijven. Maar volgens de analyse van de oppositielei der gaat die rekening niet meer op, omdat er nu een nieuwe vierde politieke kracht, namelijk van de 'al ternatieven' en de 'groenen', is ontstaan. Dat zal beteke nen dat de FDP de band met de SPD noodzakelijkerwijs moet opgeven zo gauw de li beralen merken dat de terug gang van de SPD ook hen be gint te treffen. Het motto van het partijcon gres van de CDU luidt: „Met de jeugd - ons land heeft een nieuw begin nodig". Voorzit ter Kohl zei te geloven dat de jonge generatie is opgegroeid met verkeerde maatstaven: „Het conflict is de vader van alle dingen geworden, disci pline is overbodig, prestatie drang een kenmerk van de el- lebogenmaatschappu" Vele jongeren hebben zich naar deze verkeerde denkbeelden geonënteerd en zijn teleurge steld, zei Kohl „want zelfdis cipline en vlijt worden in het leven tóch verlangd, omdat ze onontbeerlijk zijn. Wy ou deren moeten de zorgen en de problemen van de jeugd serieus nemen. Wij willen geen gelijk krijgen alleen om dat we ouder zijn. Maar wy moeten ons standpunt duide lijk verdedigen omdat wy door ervaring, kennis en ver antwoording autoriteit heb ben gekregen". In hoeverre de uitgenodigde jongeren die autoriteit accep teren, moet vandaag in een discussie blijken. Na de rede van de partijvoorzitter was juist by velen van hen teleur stelling te bemerken. HANS AMESZ De woordvoerder van buiten landse zaken het de vraag on beantwoord of Haig - zoals hy voorheen al meer dan eens ge daan zou hebben - zijn ontslag had aangeboden. President Reagan belde zaterdag avond Anderson zelf op om Haig in bescherming te nemen en te zeggen dat hy volledig tevreden was over diens werk. "Naar wat ik hoor heeft hy het vertrouwen van leiders in de hele wereld. Wy hebben allang zo'n goed minister met meer gehad", aldus Reagan. Hij herhaalde dit standpunt giste ren. ter gelegenheid van het be zoek van metropoliet Iakovos, pnmaat van de Gneks-orthodo xe kerk van Noord- en Zuid- Amcnk.i "Wy hebben een goed minister van buitenlandse zaken. De beste vind ik die wy sinds lange tijd gehad hebben. Hy wordt in het buitenland gewaardeerd. Ik ge loof niet zo in anonieme bronnen (refererende aan de tipgever van Anderson). Ik vraag me dikwyls af of ze er wel zynaldus de pre sident tegenover journalisten ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9