Lood voor schadelijk kinderen VS mild voor Nederland Hoofdredacteur De Tijd treedt af ANTIEK i Conflict tussen directie en redactie spitst zich toe Verwijdering uit benzine bepleit Kinderbijslag naar (gescheiden) moeder -Beur^— HILLEGOM, Paniek na ontdekking tbc in Vollenliove "Veluwe te militair ingericht" Nog geen oplossing gifgrond in Wierden Den Uyl: premie ww naar 2,1 en 1,4 procent Van der Stoel over uitstel raketbesluit: 7 1 8 Nationale Bloemenvali mi WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM-UTRECHT (GPD) - De hoofdredac teur van het in grote pro blemen verkerende opi nie-weekblad De Tijd, Arie Kuiper, heeft giste ren zijn functie neerge legd. Volgens Kuiper dreigde hij inzet te wor den van een scherp con flict tussen directie en de redactie van het blad. Uitgeverij VNU overweegt de uit gave van het opinie-weekblad, dat enkele tonnen per jaar verlies maakt, te stoppen. Voorwaarde voor het voortbestaan is een abonneewinst van ongeveer 10.000 in de loop van '82. Kuiper is bang dat de directie een te commerciële exploitatie van het blad zal gaan voeren, waardoor karakter en aard van De Tijd ver loren zullen gaan. Door zich als hoofdredacteur terug te trekken, hoopt Kuiper dat het conflict in alle zuiverheid kan worden uitgevochten. Volgens Kuiper ziet ook de redactie in dat er iets moet gebeuren om de ver koop van het blad hoger te ma ken dan die nu is. "Superhoofdredac teur" De concernleiding dacht een hoge re verkoop van De Tijd te berei ken door boven de nu terugge treden hoofdredacteur een soort „super-hoofdredacteur" te sta tioneren, Joop Swart. Swart is thans hoofdredacteur van het maandblad Zero. Hij heeft bij VNU meer publiekstijdschriften geleid en daarbij enige commer ciële successen geboekt. Omdat Swart geen ervaring heeft in het leiden van opinieweekbla den, is de redactie van De Tijd niet erg ingenomen met de plan nen van de concernleiding. De redacteuren vrezen dat Swart het karakter van het blad ingrijpend zal veranderen. Daarbij speelt op de achtergrond mee dat de con cernleiding vooral de losse ver koop van De Tijd wil vergroten. De Tijd bestaat nu zeven jaar als weekblad. In 1974 werd het als dagblad opgeheven, ondanks in tensieve pogingen van het perso neel om de uitgave voort te zet ten. Een deel van de redactie kon overgeplaatst worden naar het weekblad. CDA De directie van VNU hoopte dat De Tijd „een opinieblad voor het midden" zou worden, met nauwe bindingen met het CDA. De redactie heeft inmenging in de redactionele lijn altijd van de hand gewezen. Het abonneeaan tal van De Tijd is steeds constant iets onder de 40.000 gebleven. Wel is het karakter van het blad aangepast: het kerknieuws is enigszins naar de achtergrond geschoven, er is vooral de laatste tijd meer aandacht voor sociaal- economische achtergrondartike len. De redactie van De Tijd is onlangs, versterkt door de komst van eni ge redacteuren van het opgehe ven blad Nieuwsnet. Deze met veel tamtam opgezette VNU-uit- gave heeft het concern miljoenen gekost. Bij De Tijd heeft de redactie de operatie rond Nieuwsnet altijd met lede ogen aangezien: terwijl het blad uiter mate zuinig aan moest doen werd er zeer veel geld in Nieuws net gepompt. Directeur-uitgever Schrama wil niet spreken van een conflict. Volgens hem heeft Kuiper zijn ontslag als hoofdredacteur aan geboden en gevraagd hem aan te stellen als redacteur buitenland. Hij sprak tegen dat aard en ka rakter van het blad ingrijpend gewijzigd moeten worden om een hoger verkoopresultaat te bereiken. „Dan zou je beter met een ander blad kunnen begin nen". Hoofdredacteur Arte Kuiper met zijn blad. AMSTERDAM (ANP) - Prinses Juliana woonde gisteravond de jubileumdienst bij ter gelegenheid van h< vijftigjarige bestaan van het Verbond van Liberaal Religieuze Joden in Nederland. Op de foto de prinses i gesprek met v.l.n.r. rabbijn Lilienthal, Aviva Lilienthal en rabbijn Soetendorp. DEN HAAG (GPD) - Gescheiden ouders die zelf hun kinderen ver zorgen, kunnen binnenkort, mo gelijk al vanaf 1 januari, zelf de kinderbijslag aanvragen. Een meerderheid van de Tweede Ka mer heeft gisteren ingestemd met het wetsvoorstel, waarbij de moeder de kinderbijslag krijgt uitgekeerd. Tot nu toe ontving de vader de bijslag, ook indien hij de kinderen niet verzorgde. Samen met deze wetswijziging stemde de Kamer in met een voorstel om ouders van school verlaters nog een half jaar kin derbijslag te verstrekken. Beide wetsvoorstellen zijn nog inge diend door het vorige kabinet. Het stond overigens vast dat de Kamer met de voorstellen zou in stemmen, omdat beide niet con troversieel zijn. Het voorstel om de bijslag te ver strekken aan de verzorgende ou der kreeg alleen kritiek van de kant van de progressieve frac ties. Zowel PvdA als D'66 is van mening dat de uitdrukkelijke WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Daelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frakfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Tel-Aviv Tunis regen 14 10 03 regen 13 10 02 geheel bew. 13 10 0 regen 14 11 02 geheel bew. 14 10 0 regen 14 12 1 regen 14 11 02 geheel bew. 13 11 0 geheel bew. 14 11 01 zwaar bew 14 9 0 licht bew. 13 7 3 onbewolkt 25 16 0 geheel bew. -- 15 mist 12 8 01 mist 13 11 0 licht bew. 14 10 0 geheel bew. 14 10 0 mist 13 0 -- mist 16 2 0 zwaar bew 17 4 0 motregen 10 6 02 onbewolkt 24 13 0 18 0 - regen 14 9 1 zwaar bew. 13 9 0 mist 24 - 0 onbewolkt 23 12 0 licht bew. 22 13 0 mist 15 4 0 geheel bew. 17 13 0 mist 10 7 geheel bew. 14 10 0 vermelding van de moeder als ontvanger „anti-emancipatoir" en „rolbevestigend" zal werken. Beide fracties vinden dat er snel een regeling moet komen voor scheidingsgevallen. Voor de rest moet de wettekst voor advies naar de Sociaal-Economische Raad, zodat dergelijke discrimi nerende bepalingen eruit gelicht worden. De Democrate me vrouw Groenman kondigde aan zo nodig hierover een wijzigings voorstel te zullen indienen. De Korte (WD) en Hermsen (CDA) vonden dat het kamerlid hiermee spijkers op laag water zocht. Mevrouw Epema (PvdA) daarentegen vindt het „niet zo prima" dat bij een samenloop van aanspraken de moeder voor gaat. Hermsen vroeg voorts nog aandacht voor groepen waarbij de vrouw op principiële gronden weigert de bijslagformulieren te ondertekenen. Het tweede wetsontwerp werd door het vorige kabinet opge steld onder druk van de Tweede Kamer. De verlenging van de ontvangstperiode van kinderbij slag werd door de Kamer nodig geacht omdat werkloze school verlaters sinds kort pas na een half jaar recht op bijstand krij gen. Tot nu toe was dat drie maanden. ADVERTENTIE Onderscheiden Nederlander hielp Abwehr DEN HAAG (ANP) - De met een hoge Nederlandse onder scheiding begiftigde, in Me xico woonachtige Nederlan der Lalieu blijkt in het begin van de Tweede Wereldoorlog "enkele diensten aan de Ab wehr" te hebben verleend. Na een herhaald onderzoek werd echter afgezien van ver volging en de zaak werd zon der berechting geseponeerd. Minister Van der Stoel (buiten landse zaken) heeft dit mee gedeeld aan het Tweede-Ka merlid Patijn (PvdA) in ant woord op dienst schriftelijke vragen. Eerder had Buiten landse Zaken Patijn laten we ten dat de historicus prof. dr. L. de Jong afstand had geno men van zijn oorspronkelijke oordeel over de betrokken heid van Lalieu bij bepaalde zaken in de periode 1939-1940. Vólgens Van der Stoel heeft prof. dr. De Jong op één punt geen afstand genomen, na melijk ten aanzien van enkele diensten aan de Abwehr. UTRECHT (GPD) In het belang van de Nederlandse kinderen moet het loodgehalte in de benzine worden verlaagd, het liefst verwijderd. Uit recente onderzoeken blijkt dat kinderen, vooral in stedelijke gebieden, sterk verhoogde loodgehaltes in het bloed heb ben. Er zijn zo langzamerhand overweldigende aanwijzingen dat lood in het bloed kan leiden tot een vermindering van het intelligentie-quotiënt (IQ) en tot leermoeilijkheden. De stichting Natuur en Milieu schrijft dit in een gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde brief. Gevraagd wordt om tijdens de behandeling van de begroting voor 1982 aandacht aan dit pro bleem te besteden. De stichting wijst er in de brief op dat Neder land achterloopt bij landen als Engeland, Denemarken en West- Duitsland, die het loodgehalte in benzine reeds hebben verlaagd tot 0,15 gram per liter. In ons land bevat één liter benzine 0,40 gram lood. Amsterdam had 20 procent meer dan 200 microgram lood in een liter bloed, 6 procent meer dan 250 mg en 0,3 procent meer dan 400 mg. In Tilburg had 14 pro cent van de onderzochte kinde ren meer dan 200 microgram lood in het bloed, in Haarlem 15 procent en in landelijke plaatsen als Diessen en Hilvarenbeek nog altijd 2 procent Verreweg het meeste lood in het milieu is afkomstig van uitlaat gassen. Daarnaast komt lood in het milieu door het gebruik van loden pijpen, loodsoldeer, batte rijen, accu's, en loodhoudende verf. Via de lucht en het voedsel, waarop het lood is neergeslagen, komt het in het lichaam. Het is al zeer lang bekend dat mensen die beroepsmatig met lood werken, bepaalde ziekteverschijnselen vertonen. Er zijn nu in toene mende mate bewijzen dat de ver hoogde loodbelasting van het li chaam vooral ook voor kleine kinderen slecht is. Stoornissen Lood in bloed van kinderen leidt tot daling van het IQ en tot ge dragsstoornissen. Het is aange toond dat vrouwen met aanmer kelijk verhoogde hoeveelheden lood in het bloed een grotere kans lopen op het verkrijgen van kinderen die geestelijk achter blijven dan vergelijkbare vrou wen die minder lood binnen krij gen. Het is niet duidelijk waar de geva- rengrens ligt. Het lijkt waar schijnlijk dat lood in concentra ties boven 200 tot 250 microgram per liter schade kan doen aan het zenuwstelsel van kinderen. Van de ruim 300 onderzochte kinde ren in Den Haag, Rotterdam en Niet eenvoudig Het verminderen van de loodbelas ting is geen eenvoudige opgave, zegt Lucas Reijnders van Natuur en Milieu. Een harde kern van het probleem vormen de tiental len miljoenen kilo's van uit vroe gere activiteiten afkomstig lood. Zelfs al zou aan die rondzwer vende hoeveelheid niets worden toegevoegd, dan nog is het waar schijnlijk dat veel kinderen in de toekomst teveel lood binnenkrij gen. Het zal wel het aantal kinde ren met teveel lood m het bloed verminderen. ADVERTENTIE TRESLONGHAL toegangsprijs f5.- r 65+ paspoort J onder geleide gratis j Loodvrije benzine kan de loodbe lasting van kinderen sterk beper ken. Lood in benzine is niet be slist noodzakelijk, het dient om het „pingelen" van de motor te voorkomen. Door een andere sa menstelling van de overige stof fen in benzine kan de speciale toevoeging van lood achterwege blijven. Technisch is dat geen probleem. Financieel evenmin, zegt Reijnders. De extra kosten voor loodvrije benzine worden naar zijn mening ruimschoots goedgemaakt door lagere onder houdskosten. De oliemaatschap pijen hebben zich tot nog toe fel gekeerd tegen verlaging van het loodgehalte in benzine. VOLLENHOVE (GPD) - In het Overijsselse stadje Vollenhove is deze week paniek uitgebroken nadat een plaatselijke arts een geval van besmettelijke tbc had geconstateerd. Onderzoek in de familiekring van de betrokken man leverde nog eens 13 geval len van tbc op. Volgens het hoofd van het Overijsselse con sultatiebureau voor de bestrij ding van tbc, dr. O J Offnnga, is er „geen enkele reden tot paniek, omdat de ziekte niet overdraag baar laf. Toch is er veel onrust in Vollenho ve ontstaan, omdat de drager van de tbc een man met zeer veel so ciale contacten is. Binnen een paar uur meldden zich in een in derhaast ingericht opvangcen trum, waar een bevolkingsonder zoek op touw was gezet, 1100 Vollenhovenaren. De autoriteiten hebben zich nogal opgewonden over de ophef die van het ontdekken van de veer tien tbc-lijders is gemaakt. De burgemeester van Vollenhove zou inmiddels al een boze brief hebben gestuurd aan de plaatse lijke arts. die eerder olie op het vuur dan op de golven had ge gooid. Dit voorjaar werd vlakbij Vollen hoven, in het Noordoosterpol derdorp Kraggenburg. ook een aantal tbc-gevallen opgespoord. De ernst van de tbc-golf in Vol lenhove nu is volgens dr. Offrin- ga geringer dan destijds in Krag genburg. ARNHEM (ANP) Ruim een der de van alle militaire oefenterrei nen in ons land ligt op de Velu we De provincie Gelderland vindt dat te veel en ze is van me ning dat het ministerie van de fensie in het structuurschema militaire oefenterreinen dit kwetsbare natuurgebied te wei nig ontlast. Dit blijkt uit het gisteren gepubli ceerde officiële Gelderse com mentaar op het structuursche ma. De Veluwe is door de staat aange wezen als nationaal landschaps park. Eerst onderzoek TNO november I14-22 uur november 11-18 uur DEN HAAG (ANP) - De verontrei nigde grond in Wierden zal voor lopig niet in West-Duitsland wor den opgeslagen. Staatssecretaris Lambers (milieuhygiëne) vindt dat TNO eerst moet onderzoeken of de grond niet in Nederland kan worden verwerkt Het rijk is bereid negentig procent van de kosten die dit met zich mee brengt voor zijn rekening te ne- Dit bleek gistermiddag tijdens een gesprek tussen mevrouw Lam bers en de commissaris van de koningin in de provincie Overijs sel en de burgemeesters van Wierden en Almelo. De burge meester van deze laatste ge meente is bij de zaak betrokken omdat de verontreinigde grond in het waterwingebied van Alme lo ligt. Na afloop van het gesprek stelde burgemeester Lieuwen van Wierden teleurgesteld vast dat de provincie nog steeds niet be reid is bij te dragen in de kosten van het opruimen van de grond. In het wetsontwerp bodemsane ring, dat nog door minister Gin jaar is ingediend, wordt ervan uitgegaan dat het rijk negentig procent van deze kosten voor zijn rekening neemt, en de lagere overheden tien procent. Lambers is niet van plan hiervan af te wijken, en voelt er evenmin voor een verschil van mening tussen de gemeenten Wierden en Almelo aan de ene kant en de provincie Overijssel aan de ande re kant te beslechten Wierden en Almelo zijn bereid ie der een derde van de tien pro cent te betalen als de provincie de rest bijdraagt. De provincie weigert dit echter omdat zy bang is voor de precedentwerking die hiervan uitgaat. half bew. 27 0 - half bew. 20 10 0 regen -- 16 mist 23 10 0 in het gebouw van de VB A Legmeerdijk 313. Aalsmeer Anjers, Chrysanten, Cyclamen, Freesia's, Gerbera's, Rozen, An- thurium en vele andere soorten snijbloemen en potplanten in meesterlijke arrangementen. Zaterdag 7 november 1981 van 9.00 - 22.00 uur Zondag 8 november 1981 van 11.00 -18.00 uur Toegangsprijs: f.7,50 p.persoon kinderen en 65+ f. 5,-- parkeren gratis DEN HAAG (ANP) - Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgele genheid) is van plan werknemers volgend jaar 2,1 procent ww-pre- mie te laten betalen en werkge vers 1,4 procent. Het ministerie heeft dat gisteren bevestigd. Op de ww-premie komt nog een wachtgeldpremie, die volgend jaar volgens een woordvoerder van de Sociale Verzekeringsraad 0,9 procent zal bedragen. De wachtgeldpremie wordt vastge steld door de bedrijfsverenigin gen en gelijk verdeeld over werk gevers en werknemers. De ww-premie wordt vastgesteld door de minister op advies van het Algemeen Werkloosheids fonds. De meerderheid van dit fonds heeft onlangs een premie geadviseerd van 3,5 procent. Op het ogenblik komt van de ww- en wachtgeldpremie samen 1.775 procent voor rekening van de werknemer en 0,775 procent voor die van de werkgevers. De minister heeft zijn voornemen bekendgemaakt in verband met een vergadering van de Sociale Verzekeringsraad, morgen, die zich dan buigt over de verschil lende sociale premies zoals de di verse fondsen die hebben vastge steld. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikanen zullen nieuw uitstel van de Nederlandse beslissing om kruisraketten op zijn grondge bied toe te laten (binnen het raam van een modernisering van NAVO's kern-arsenaal) zeker niet met vreugde begroeten. „Maar dank zij de uitleg die eerst minister van defensie Van Mierlo en nu ik als minister van buiten landse zaken van het Nederland se standpunt hebben gegeven, is er wel meer begrip ontstaan voor onze beweegredenen", aldus de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Max van der Stoel op de eerste dag van zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad, na gesprekken met minister van defensie Caspar Weinberger en de directeur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwape ning Walter Rostow. Volgens Van der Stoel zijn er open hartige gesprekken gevoerd over de situatie in West-Europa, waar aan hij de conclusie heelt overge houden dat de VS wel degelijk ernst maken met onderhandelin gen over wapenbeperking zowel wat betreft de kernraketten voor de middellange afstand die de NAVO besloot op te zetten als antwoord op de dreiging van de Russische SS-20, als ten aanzien van het SALT-proces, waarvan Van der Stoel hoopt dat het be gin volgend jaar weer op gang wordt gebracht. De Nederlandse bewindsman heeft van Walter Rostow te horen gekregen dat de VS niet van plan zijn hun nucleaire wapens te ont wikkelen in de richting van de capaciteit om met een 'eerste aanval' de Sowjet-Unie te over meesteren. Nul-optie tie voor de Europese kernwa pens Maar zei hij, er bestaan ver schillende manieren om daar voor de gegevens in te vullen en Weinberger heeft hem gezegd zich evenveel zorgen te maken over de SS-20-raketten die op China staan gericht als omtrent de voor Europa bedoelde. En het is niet duidelijk of deze optie eli minatie betekent van alle kern wapens bijvoorbeeld of maar van enkele der meest gevaarlijke sys temen. De MBFR, de besprekingen tot we derzijdse evenwichtige vermin dering van strijdkrachten in Cen- traal-Europa, waarby het vooral gaat om zogenaamde conventio neel bewapende troepen, heeft Van der Stoel ook te berde ge bracht Maar deelde hij in Mt Pentagon mee, de Amerikanen hebben (na tien maanden rege ren) hun beleid tegenover die on derhandelingen nog niet gefor muleerd. M. i>an der Stoei

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7