Schaamte is voor huidpatiënten kern van probleem NVSH viert honderdjarig bestaan Tapijten gestolen Hoogleraar huid- en geslachtsziekten: Omstreden bezoek Zuidafrikaan krijgt nog staartje Onderzoek naar deeltijdbanen Wegwijs in Leiden Duo Peppi en Kokki vergezelt Sinterklaas in Leiden WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 LEIDEN - De NVSH (Nederlandse Vereniging voor Seksuele Her vorming) viert aanstaande zater dag haar honderdjarig bestaan. Ook de afdeling Leiden en om streken wil dit jubileum niet in alle stilte voorbij laten gaan. "Wat wij als afdeling vooral wi- len benadrukken is de functie en noodzaak van de NVSH in deze tijd", zo laat de Leidse afdeling van de NVSH weten. Daartoe wordt zaterdagmiddag in het pand Rapenburg 48 van twee tot vijf uur een 'open huis' gehou den. Er kan daarbij kennis wor den gemaakt met het werk van de NVSH en inlichtingen wor den verkregen over de verschil lende activiteiten in de afdeling Leiden. Onder de naam Nieuwe Malthu- siaanse Bond werd in 1881 naar Engels model de voorloper van de NVSH opgericht. 'Invloed op de zeden en gewoonten der men sen' stond als uitgangspunt in het vandel van de NMB. Na de Tweede Wereldoorlog werd de naam veranderd in NVSH die mede door de verkoop van voor behoedsmiddelen een voorspoe dig bestaan ging leider.. Inmid dels is het ledental wat gezakt tot 27 000. De NVSH telt 62 onderaf delingen, waar de Leidse er één LEIDEN V en D heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte ge daan van diefstal van twee Turk se tapijten, elk ter waarde van 3500 gulden. Volgens het groot winkelbedrijf zijn de tapijten in de maand oktober gestolen. Prof.dr. W.A. van Vloten: patiënten psychisch weerbaar maken. Fries toneel De toneelgroep van de krite Hoorn van Selskip Fryslan speelt vrijdagavond "Serena de foar Beits" in de aula van de bedrijfstechnische school aan de Vondellaan 35. Het to neelstuk begint om acht uur. Groenoord In het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat wordt donderdagavond vanaf acht uur informatie gegeven over de politieke vormingscursus. Deze cursus begint volgende week in het buurthuis en is een soort van vervolg op de VOS-cursus. Rapenburg De gemeente noudt morgen avond in de bejaardensoos aan het Rapenburg 48 een in formatie-avond over het ge meenteplan het Rapenburg tussen Doelenbrug en Non- nenbrug voortaan af te slui ten voor doorgaand autover keer. \De bijeenkomst begint om acht uur. Speelgoed In het buurtcentrum Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 2 wordt vrijdag een speelgoed beurs gehouden. Degenen die speelgoed willen inleveren kunnen vrijdagmiddag van half twee tot half drie terecht. De vraagprijs wordt in on derling overleg vastgesteld. Het speelgoed wordt vervol gens van half acht tot half ne gen verkocht kinderen zijn hierbij minder welkom). Het afrekenen gebeurt tussen half tien en tien uur. Speelgoed dat niet verkocht is, kan weer mee naar huis genomen wor den of kan worden geschon ken aan een instelling. De medewerksters van het buurtcentrum verstaan on der speelgoed ook meubeltjes, fietsjes, boeken, (rol-)schaat- sen, skelters en sportkleding. Het aangeleverde speelgoed moet in goede staat zijn. Punkavond het Leids Vrijetijdscentrum or ganiseert vrijdag een punk avond. Optreden doen drie groepen uit Utrecht: Cold war embryos, The Nixe en Rakkatax. De laatste band geldt als één van de beste punkgroepen uit de Domstad. Van geheel ander kaliber is het akoestische trio Hoop, Stoop en Daan, dat dezelfde avond op de thee zolder van het LVC acte de presence geeft. Beide avonden begin nen om negen uur. Hemd Onder het motto 'Het hemd van het lijf of de achterkant van het Leidse gelijk1 gaat Twee de-Kamervoorzitter Dolman vrijdagavond in het Parle ment in de slag met een aan tal Leidse PvdA-politici. De wethouders Waal, Tesselaar, Van Dam en Bordewijk, de raadsleden Koning, Peters en Van Dongen en het afdelings bestuurslid van Rij wordt het hemd van het lijf gevraagd. Om acht uur hebben ze bij aanvang nog alle kleren aan. Terr vethoging van de feest vreugde: vrouwencabaret Lipstick en "gezellige Bal- kan-muziek". Postduiven Postduivenvereniging De vriendenclub heeft de kam pioenen van het afgelopen ei- zoen op een rijtje gezet. In de A-klasse: 1., 2.. 4, 6. en 7. comb. Bodijn-Rijsbergen; 3. T. Houweling, 5. J.C. van Seg- gelen. In de B-klasse: 1. en 3. t/m 7.C.P. Gijsman, 2. F.C. van He us den. Motie in universiteitsraad LEIDEN - Het bestuur van de uni versiteit dreigt in de komende vergadering van de universiteits raad op zijn vingers te worden getikt over de contacten met de Zuidafrikaanse rector magnifi cus J.J.C. Greyling. Een paar maanden geleden kwam Grey ling zonder uitnodiging de moge lijkheid peilen dat studenten aan zyn universiteit (voor Indiërs) hun studie vervolgen in Leiden. By de Leidse universiteitsbestuur ders rees aanvankelijk de over tuiging dat de Zuidafrikaan epn tegenstander van de Apartheid was. Maar nader onderzoek van de Anti Apartheidsbeweging Ne derland - op verzoek van de Pro gressieve Partij in de universi teitsraad - leerde vooralsnog an ders: het blazoen van Greyling was verre van onbesmet. 'Zijn' Durban Westville universiteit was een rechstreeks gevolg van de apartheidsregeling en ook in woord en daad zou hij zich niet als een tegenstander hebben la ten kennen. In de motie die de Progressieve Partij voor het College van Be stuur in petto heeft, zal niet een uitgesproken afkeuring over de contacten worden uitgesproken. PP'er Koelega: "Een dergelijke motie bleek in de universiteits raad op nogal wat tegenstand te stuiten. Het gaat daarom meer over hoe in het vervolg gehan deld moet worden. Overigens wordt die afkeuring wel in wat bedektere termen uitgespro ken". In de motie wordt verlangd dat de universiteitsraad eerst wordt ge hoord over contacten tussen de Leidse universiteit en het advies gedaan om in dergelijke gevallen organisaties als de BOA te raad plegen. Verder wil Koelega ook de banden met clubs als ANC (African National Congress) aan halen. LEIDEN Is het al niet ple zierig om een huidziekte op te lopen, nog vervelen der wordt het als de omge ving het slachtoffer ver volgens behandelt als een paria. "Huidartsen", zo zegt prof. dr. W.A. van Vloten, "moeten er altijd voor proberen te zorgen dat de patiënt weer de moed krijgt om zich vrijelijk te bewegen". "Wat zie ik in de huid", heette de oratie waarmee prof. dr. W.A. van Vloten vorige week vrijdag openlijk het ambt van hoogleraar huid- en geslachtsziekten aan de Leidse universiteit aanvaard de. Sinds '74 is hij als huidarts verbon den aan het AZL, waar hij zich ook bezighoudt met onderzoek naar kwaadaardige lymfomen van de huid. (Huidkanker is daar Van Vloten: "Wat ik probeer is een methode te ontwikkelen om de aandoening zo snel mogelijk op te sporen. Vroegtijdig een diag nose kunnen stellen, daar zijn we natuurlijk allemaal bij gebaat". Dat hij nu hoogleraar is geworden, wil overigens nog niet zeggen dat Van Vloten geen mensen meer zal behandelen. "Natuurlijk niet. Een pianist die docent wordt blijft toch ook spelen. Stel je voor dat hij zou stoppen. Mis schien verleert hij dan wel het een en ander".* Mensen die een huidziekte hebben opgelopen weten doorgaans de weg naar de dokter, en via hem 'naar de huidarts, snel te vinden. In dat opzicht is het dus uit den boze om te spreken over een ta boe. Nee, problemen ondervindt de huidziekte—patiënt vooral van de omgeving. Vooroordelen en misverstanden maken het leven er voor hem of haar meestal niet makkelijker op. Breng de bad meester maar eens aan z'n ver stand dat jouw ziekte niet be smettelijk is. En dan: het slachtoffer kan geen blad openslaan of hij leest een re clame waarin de gave huid wordt verheerlijkt. Deze tekst bijvoor beeld: "Het wordt volgens gehei me en mondeling overgeleverde recepten samengesteld en geeft de Tahitiaansen de gladde huid van haar tijdloze standbeelden". "Meestal beginnen de patiënten zelf over dit soort problemen te praten", zegt prof. Van Vloten. "En dat is natuurlijk niet zo vreemd, want heel vaak zijn er niet zoveel mensen bij wie ze hun hart kunnen luchten. Hun probleem valt denk ik wel te her leiden tot één zin: ze schamen zich, durven bijvoorbeeld niet naar het strand. In het meest ex treme geval zullen ze geisoleerd raken. Gaan ze bijvoorbeeld al leen maar de straat op om bood schappen te doen". De taak van de huidarts ziet Van Vloten tweeledig: de kwaal be handelen, maar tevens proberen de patiënt psychisch weerbaar der te maken, zodat hij zich weer wat vrijer durft te bewegen. Huidziekte, zo zal de huidarts tij dens zijn behandeling regelma tig herhalen, is niet vies. In de hoop dat degene die wordt be handeld zich dit goed zal inpren ten. Of het helpt? Van Vloten: "Het is natuurlijk niet gemakkelijk om daar een zinnige uitspraak over te doen. Sommige mensen accepteren iets eerder dan anderen. Nee, het is beslist niet waar dat wij meer mensen moeten doorverwijzen naar een psychiater dan bijvoorbeeld een internist". Geslachtsziekte Geslachtsziekten is een heel ander hoofdstuk. Hoe vaak medisch Nederland ondertussen al wel niet heeft gehamerd op het feit dat een geslachtsziekte makkelij ker valt te genezen dan pakweg een longontsteking, toch is het aantal lieden dat te laat de wacht kamer betreedt nog steeds erg groot. We hebben hier, zo mag duidelijk zijn, te maken met een taboe. Dat het aantal geslachtziekten de -laatste jaren is toegenomen en nog steeds toeneent, omdat men sen o.a. wat makkelijker dan vroeger hun genoegens buiten de echtelijke sponde zoeken, we ten we zo langzamerhand wel. Wat valt er tegen te doen, dat is de vraag. Van Vloten: "We kunnen alleen maar blijven doorgaan met het geven van goede informatie, zo als we nu doen. Op den duur zal de schroom om je te melden by een arts wel afnemen, denk ik. Of het aantal geslachtziekten ook afneemt, weet ik niet. Wat huid ziekten betreft denk ik dat het percentage in de toekomst wel ongeveer gelijk zal blijven verge leken bij nu. Alleen de ernstige infecties van de huid zullen naar verwachting afnemen". Hoeveel voorlichtingsmateriaal er inmiddels ook al geproduceerd mag zijn, geheel vlekkeloos ver loopt de campagne niet, vindt Van Vloten. Hij wijst op de affi ches waarmee praktisch ieder een waarschijnlijk regelmatig wordt geconfronteerd. "Op die affiches staan teksten als: Een druiper! Ga ermee naar de dokter. En: Een druiper kan een drama zijn. Daardoor worden volgens mij mensen nodeloos bang gemaakt. Nee, ik heb geen suggestie voor een beter affiche. Maar het zou de moeite waard zijn om daar eens over na te den ken". WIM BRANDS LEIDEN - Om de mogelijkheden van deeltijdarbeid aan de Leidse universiteit te vergroten is een adviescomissie voor emancipa tiezaken in het leven geroepen. De comissieleden gaan voorlopig voor vyf jaar aan de slag om het emancipatiebeleid te ondersteu nen en in het byzonder ruimte voor part-timers te creëren. Bij dat laatste wordt overigens niet alleen aan deeltijdbanen voor i gedacht. Vrouwen om bijstand Comitee Vrouwen in de Bijstand, Informatie, advies en contactgroep voor vrouwen met bijstandsuit kering. Geopend op dinsdagmor gen van 10-12, Sophiastraat 36, tel. 214256, 214162, 213182, 140227. Telefonische hulpdienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. Dag en nacht, vertrouwe lijk. Telefoon 071-125202. Kinder- en jongerentelefoon, op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00-18.00 uur, 071-125202 Burgerraadslieden 11.00-12.00. do 16 30-20.00 uur. Dierenbescherming dieren (buitendienst): 071-212026. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e o.. tel 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Rembrandtstraat 17-21. Aanvragen voor hulp aan langdurig zieken, be jaarden en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9- 10 en 13-14 uur. Reclassering Algemene Rcclasseringsvereniging. Rijnsburgerweg 167. tel. 071-171424 Bereikbaar op werkdagen van 9-17 uur voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf achttien jaar) Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau. Noordein- de 2a. tel 071-130775. Openingstij den: afdeling wonen en werken ma en do 18.30-18 45 uur, woe 10.15- 10.30 uur; afdeling belastingen ma 1000-12.30 uur, di en woe 18.30- 20.30 uur. Klachtenbureau di en do 18.30-20.30 uur. Bureau Rechtshulp Raad van Arbeid gemenekinderbijslagwet, aow. aww, afkoop rentekaarten en vov. Kantoor geopend maandag tot en met vrijdag 9-12 uur en 14-16 uur. Telefonische informatie kinderbij slag: 8-12 uur. Wao/wSw Hulp- en adviesbureau wao/wsw. Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en al dan niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zyn ge steld Elke donderdagavond spreek uur in 't Spoortje, Bemhardkade 40 van 19 00-20 30 uur. tel. 142505, post bus 3221 2301 DE Leiden. Onderwij s winkel Leiden-Noord. Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dienstencentrum Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma, di, do, vrij 13-16.30 uur, tel. 124252. Minder-validen Organisatie voor minder-validen AMVO, spreekuren donderdag 14- 15.30 uur, Gerecht 10, tel. 143503. In Voorschoten: Leidseweg 33, don derdag 19-20 uur, tel. 01717-3309. Sterbus Aangepast busvervoer voor minder- validenen bejaarden die geen ge bruik kunnen maken van het nor male openbaar vervoer. Ritaanvra- gen: Hooglandsekerkgracht 32, tel. 071-122443, 9-12 uur. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30-10 uur. Telefonische inlichtin gen van 10-12 uur 071-131541. Moeders voor Moeders VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Rutgershuis Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen, tel. 126802. Spreekuur ma en vrij 20-22 uur, di Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling. Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatselijke verdoving), kunstmatige insemina tie en sperma-opslag. Tel. 071- 126961 (9-16 uur) Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen in crisissituaties. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma en do 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a. Informatie over vrij willigerswerk. Dagelijks geopend van 9-17 uur, tel. 149064. Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de universiteit. Tel. 071-148333 tst. 5933; geopend ma-vrij 10-16 uur. JAC Jongeren Adviescentrum Leiden (JAC). Hulpverlening aan jongeren ma, di, do en vry van 16-22 uur; meisjesspreekuur woe van 16-22 uur. Tel. 071-126052. VIDO Hulpverlening overgang, tel. 071-126646 412808. LEIDEN - Na zijn aankomst in Nederland zal Sinterklaas zater dag over een week ook een be zoek brengen aan Leiden. Burge meester Goekoop zal hem rond half twee welkom heten aan de Haven, waar Sinterklaas per boot aankomt. Zo'n veertig Zwarte Pieten zullen de Sint bij zijn bezoek aan Leiden vergezel len. Na de ontvangst stapt Sinterklaas op zijn schimmel en rijdt in op tocht naar het Leidse stadhuis. De muziekband Jubal uit Dor drecht en het Leidse korps De Burcht zorgen daarbij voor de muzikale begeleiding. Via de Haarlemmerstraat, Princesseka- de, Breestraat, Hogewoerd, Wa- tersteeg, Nieuwe Rijn, 't Gan getje, en weer de Breestraat komt de optocht zo op het stad huisplein terecht, waar Jubal nog een show zal weggeven. De optocht van Sinterklaas is dit keer niet zo lang als andere jaren. Omdat de weersomstandigheden half november uitermate slecht kunnen zijn, vond de Sint het be ter de kinderen in de Leidse stadsgehoorzaal te ontvangen. Zo pakt Sinterklaas weer een tra ditie op die hij zo'n acht jaar gele den voor het laatst hanteerde. Naast Sinterklaas en de Pieten zijn ook Peppi en Kokki volgen de week zaterdag aanwezig in de stadsgehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4