De natuur in met Joop Wannerhoven Parttimers snei weer op straat EZERS SCHRIJVEN WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 STREEK PAGINA 2' VOORHOUT - "Voort draaien mijn pedalen, gelukkig, het hek naar het Lisser bos is open. Ik neem de oude zand weg. Boven de polders vliegen de bonte lenteherauten, de kieviten. Dol en geestdriftig blij, dat het een mooie dag belooft te worden". Zo luiden enkele willekeurige re gels uit het boekje 'Zwerven door de randstad' dat het Voor- houtse gemeenteraadslid en na tuurliefhebber Joop Warmenho- ven dezer dagen het licht deed Het is Joops tweede in boekvorm verschenen pennevrucht, want eerder viel van de toen op de plaatselijke historie gerichte ver- halenboom de bundel "Kent U ze nog...de Voorhouters"? Warmenhovens laatste foto- en ver halenboek is echter op een wij der gebied georiënteerd. Niet al leen komt zijn geboortegrond de bollenstreek aan bod maar ook brengt hij ondermeer de Reeu- wijkse plassen, het Haagse wa terwingebied en de duinen onder de aandacht van zijn lezers. Vooral op de fauna en dan met na me de vogels,maar ook de flora hebben de Voorhoutse schrijver/ bouwkundige deze keer geïnspi reerd. Al van jongs af aan heeft die belangstelling voor de natuur er bij net tegenwoordige raadslid ingezeten. "Niet dat mijn vader er zo'n uitgesproken belangstel ling voor had maar ik vergeet nooit dat hij het was die me als vierjarige op een nest waterhoen tjes attent maakte". Ongeveer hetzelfde heeft Warmen- hoven met zijn door eigen foto's verluchtigde boekje voor. "Ik wil ermee de belangstelling van ou ders voor dc natuur wekken. Dan kunnen die er hun kroost op hün beurt weer opmerkzaam op maken", vertelt de zichzelf graag als verhalenverteller typerende auteur. 100 hutten Ervaring in het bij kinderen be langstelling wekken voor de na tuur deed hij op als voorzitter van de plaatselijke jeugdnatuur- wacht, welke vrijetijdsbesteding hij 26 jaar heeft beoefend. En hierbij ontdekte hij naar zijn zeg gen de waarde van de interesse die óüders voor de natuur moe ten hebben, willen kinderen er ooit oog voor krijgen. Overigens is er volgens de 55 -jarige schrijver op dit terrein in de afge lopen jaren al veel ten goede ver anderd Hij meent zelfs dat de te levisie -hoe strijdig dit ook klinkt- het respect voor de na tuurlijke omgeving heeft aange wakkerd. "En nu laten de men sen die kijkkast steeds vaker uit en kijken eens wat meer om zich De auteur van 'Zwerven door de randstad' en zijn echtgenote die de met de hand geschreven concepten op de typemachine voor de drukker gereed maakte. heen". En dat is volgens hem de natuur, en dan in het bijzon- dacht best waard meer dan de moeite waard want der de randstedelijke, is die aan- Hii hoopt dan ook dat hel lezen en kijken in zijn werkje ertoe zal bij dragen dat het moois dat er nu nog is ook behouden zal blijven. Want: "Waar je van gaat houden dat wil je ook beschermen", zo luidt zijn even eenvoudige als ware filosofie. Warmenhoven is er voor zijn na tuurverkenningen natuurlijk zelf op uitgetrokken en heeft er. zoa1* hij zegt. in heel Zuid Holland wel zo'n 100 observatiehutten voor gebouwd. In deze maaksels kon hij dan ongestoord het beoogde vogelpaar of een gehele kolonie in de gaten houden. Voor de bouw van weidehutjes nep hij vaak de hulp in van de zoon of dochter van de boer op wiens weiland hij toevallig verbleef Dezen vroeg hij dan om de door hem op zo'n 15 meter van het te bespieden object gebouwde hut elke dag een stukje op te schui ven. Op die manier merkten de vogels niet dat er langzaam maar zeker iets in hun omgeving ver anderde en kon dc vogelwachter, wanneer de uitkijkplaats tot op zo'n 3 meter van de bewuste broedplaats was genaderd, onge hinderd de vogelbewegingen be spieden. Hierbij maakte hij, menselijk slim, gebruik van het feit dat vogels niet zo goed kun nen tellen. "Het beste is om zo'n hut met twee mensen te naderen en één dan weer te laten vertrekken. Op die manier menen de dieren dat met de vertrekkende persoon tevens het gevaar is geweken en wanen ze zich onbedreigd". Zo heeft warmenhoven eens 38 uur een reigerfamilie in het oog ge houden terwijl hy tegelijkertijd een nest jonge kauwen onder zijn zitbankje voerde. "Dat voe ren moest wel om hun fdotyt. waar de reigers van schrokken, te laten ophouden". Niet wetenschappelijk Natuurliefhebber Warmenhoven schryft op een gemoedelijk ver tellende en onderhoudende toon en schroomt niet af en toe zich rechtstreeks tot de lezer te wen den. "Ik schrijf alsof de mensen tegenover me aan tafel zitten, dat werkt het beste. Ik heb ook geen wetenschappelijke pretentie want dat snappen de mensen toch niet." De 20 hoofdstukjes in het 161 blad zijden tellende boek zijn in dc ik vorm geschreven anecdotischc ervaringen van de schrijver in de natuur. IIij geeft weer wat hij ziet en vooral hoe hij het gebodene ervaart: overweldigend soms en met name spreekt het boekdelen over hoé de schrijver zich in die natuur thuisvoelt en ervan ge niét. Soms zelfs op een aansteke lijke wijze alsof de lezer met hem meefietst en -kijkt en -ervaart Overigens heeft hij al weer een der de boekwerk op stapel staan De titel ervan is al bekend 'Bollen- bazen waren geen bollebozen.' Er staat echter nog geen letter van op papier. "Maar die heb ik wel al in mijn hoofd zitten", al dus de ondernemende schrnver HANS SONDERS Bij Van Weizen in Bodegraven BODEGRAVEN - Een groot deel van de 46 tijde lijke werkkrachten van de banketwarenfabriek P.A. van Welzen's Bakkerijen n.v. uit Bodegraven is vo rige maand tijdens de proeftijd ontslagen. Vol gens H.J. Hoogendoorn, de directeur van het be drijf, was het ontslag noodzakelijk omdat door technische problemen en het uitblijven van ver wachte orders geen werk meer was voor de 29 part timers. Drie part-time werkneemsters zijn het echter niet eens met hun ont slag. De tijdelijke werkkrachten menen dat er helemaal geen sprake is geweest van een proef tijd en dat Hoogendoorn zodoen de geen gebruik mocht maken van die regeling. "Noch tijdens het sollicitatiegesprek, noch in het arbeidscontract is iets ver meld over een proeftijd van twee maanden", aldus Ingrid van Eek, één van de drie meisjes die tegen het ontslag hebben geprotes teerd. De meisjes hebben een advocaat in de arm genomen, wat tot gevolg heeft gehad dat zij vandaag weer bij Van Weizen werken. Volgens Hoogendoorn kunneji de drie part-timers weer aan de slag bij zijn bedrijf omdat de technische problemen zijn opgelost en het aantal orders weer aantrekt. Dat juist deze drie meisjes weer bij het bedrijf kunnen beginnen, wil volgens de directeur helemaal niet zeggen dat het ontslag on rechtmatig is geweest. "Zij heb ben voortdurend met mij contact gehad. Ik vind het dan voor de hand liggen dat zij ook als eerste weer beginnen". 1 Hoogendoorn ontkent dat er tij dens de sollicitatiegesprekken niets is gezegd over een proef tijd. "Ik weet zeker dat dat is ge beurd. Ook hebben zij een ver klaring getekend waarin staat dat zij akkoord gaan met de be palingen in de cao voor de sui kerverwerkende industrie. In die cao staat dat zij een proeftijd hebben van twee maanden. Ik zie niet in waarom er geen sprake zou zijn van een proeftijd. Het ontslag van de 29 tijdelijke werk krachten is rechtmatig". Misbruikt Hoogendoorn vindt dat hij de proeftijdregeling niet heeft mis bruikt. "Tijdens een proeftijd van twee maanden mag een werkgever een werknemer ont slaan zonder opgave van rede nen. Zover zijn wij niet gegaan. Wij hebben de part-timers duide lijk verteld waarom zij zijn ont slagen. Dat zij door het ontslag teleurgesteld zijn, kan ik goed begrijpen. Het is voor die men sen natuurlijk een tegenvaller, maar dat is het voor ons ook". 'Nogmaals, ik vind dat wij volko men correct zijn geweest. Als de part-timers zeggen dat hun niet is verteld dat zij een proeftijd hebben van twee maanden en ik zeg dat dat wel het geval is ge weest, dan is het hun woord te genover het mijne". Veel van de 29 tijdelijke werk krachten zouden oorspronkelijk werken van 24 september tot en met 4 december. Hun werk be stond voornamelijk uit ïnpak- werk en licht bakkerijwerk, zoals het vervoeren van bakplaten en dergelijke. Het werk van de 29 part-timers kwam op de tocht te staan loen in oktober een produktieband waarop koekjes, sprits en derge lijke werden gemaakt voordu rend uitviel. Hoogendoorn: "we konden de mensen niet op ande re produktiebanden inzetten want er waren niet genoeg be stellingen voor de produkten die daarop worden gemaakt. Uit kwaliteitsoverwegingen kunnen we produkten niet opslaan tot er wel belangstelling voor is", aldus Hoogendoorn. Nu de produktieband weer draait en het aantal orders weer aan trekt wil Hoogendoorn behalve de drie meisjes die vandaag weer in dienst zijn getreden, de ko mende weken meer ontslagen part-timers terughalen. "Ik wil echter bij niemand verwachtin gen wekken die ik misschien niet kan waarmaken". Proeftijd Volgens Piet Lodiers, districtsbe stuurder van de voedingsbond FNV maken de ontslagen werk nemers een goede kans door de rechter in het gelijk te worden gesteld wanneer zij hun zaak in handen geven van een advocaat. De werknemers kunnen name lijk, volgens Lodiers, bezwaar maken tegen het feit dat Hoogen doorn de proeftijdregeling in de cao heeft gebruikt om ze te ont slaan, tefwijl hij de werkkrach ten de cao niet heelt laten lezen en de proeftijd ook niet in het ar beidscontract heeft vermeld. Als H.J. Hoogendoorn. directeur van Van Weizen: "het is hun woord te genover het mijne". de werknemers volhouden voor de rechter dat ook in het sollici tatiegesprek niets over een proeftijd is gezegd, kan een rech ter hen in het gelijk stellen door het aannemelijk te achten dat de part-timers niet op de hoogte wa ren van het bestaan van een proeftijd. L, 4 V v Het plaatsen van brieven van lezers betekent niét dat de redactie dc daarin weergegeven mening ondet schrijft. Brieven kunnen van redactie'wege worden ingekort. Kernenergie (2) Nou r bent, u schrijft zo mannelijk), dat is nog eens duidelijke taal. In uw brief in deze krant zegt u dat het ieders goed recht is om voor of tegen iets te zijn. Maar dat recht laat u dan wel gepaard gaan met een "hooivork voor je donder. En terecht". Dat is nog eens aanpakken. Ik kan uw redenering wel volgen hoor. Door die straling ten gevolge van kernenergie neemt de woning nood wel af, of anders door de grote boem waar die "eenzijdige vredesbewegingen" zo bang voor zijn, en bovendien is er nog de hooivork. U schrijft dat u wel weet uit welke richting de wind waait. Zo zo. Moet u er eens een molentje in opsteken, kan gul dens schelen op uw elektrici teitsrekening. Of, in mijn geval, roebels. Het is natuurlijk lastig als je, zoals ik, een "meeloper" bent in anti kernenergie demonstraties. Want dan moet je wel elke keer naar het grenswisselkantoor. Tsja, V D en de huisbaas ac cepteren geen roebels. Maar goed, je moet wat over hebben in je strijd voor een leefbare wereld. Ik moet mijn brief hier helaas bëeindigen, meneer Braggaar. Ik hoor de postbode aankomen. Even kijken of mijn nieuwe che que van de kameraad uit Moskou i erbij zit. Want mijn wodka is op en in mijn anti-Dodewaard but ton zit een groot gat. Dag meneer Braggaar, als u nog terug wilt schrijven, moet u snel zijn. Ik ga binnenkort op wintersport vakantie. Mag u raden waarvan en waar naar toe. Met kameraad schappelijke groeten. Hans de la Mar Haarlemmerstraat 24 Leiden Kernenergie (3) P.s. Op 21 november is er een grote landelijke demonstratie tegen e kernwapens. Zie ik u met hooivork op de 21ste om half elf op het Schuttersveld? Daar ver trekken dan de bussen met de Leidse terroristen. Zo'n 25 bus sen vol. "Afgezien van het feit dat de groot ste schreeuwlelijken meestal geen bal verstand hebben van kernenergie...". "De anti-kerne- nergiebeweging is maar een van de anti-democratische bewegin gen in Nederland", "...de eenzij dige vredesbeweging, de terro ristische kraakbeweging...". Dit zijn nog maar enkele van de leugens en vieze woorden die D.C.J. Braggaar in zijn stukje hanteerde. Heeft Braggaar eigen lijk ooit serieus naar de argu menten van de betreffende groe peringen geluisterd? Dat lijkt mij niet het geval. Ik heb in e)k geval niet bij Dodev/aard in het traangas gestaan omdat ik de de mocratie om zeep wou helpen. Wie is er dan de grootste schreeuwlelijk? Ik wil niet breedvoerig gaan c over het domme van deze r van meningsuiting of in dezelfde schreeuw- en scheldstijl een stukje schrijven. Ik geef Brag gaar en al die andere onnaden kende mensen allen de raad om eens na te denken over de argu menten van vredes- en anti-kern energie- en kraakbeweging in plaats van zomaar een generali serend briefje neer te pennen. Dat mensen zich terecht bedreigd kunnen voelen door de gevaren van kernenergie en een atoomoorlog (wat zei Reagan laatst ook alweer over een "mo gelijk beperkte atoomoorlog" in Europa?) komt niet bij hen op. Geertje van der Sterre Erikalaan 10 Leiderdorp Kernenergie (4) "In Dodewaard hoef je geen anti kernenergie button meer buiten te dragen, anders krijg je een hooivork door je donder. En te recht, want ze hebben het ernaar gemaakt". Alleen al dit citaat (de ze krant van 29-10) bewijst dat D. Braggaar een aanhanger is van de "theorie" van het "gesundes Volksempfinden", en geeft te vens aan dat genoemde heer daarmee moreel het recht heeft verspeeld zich zo huichelachtig bezorgd te tonen over de ver meende schendingen van de de mocratie in het tegenwoordige Nederland. Wat is het verschil tussen wat hij voorstaat en hetgeen hij wenst te bestrijden? Zijn middel is in elk geval erger dan de kwaal. F. Merkelijn Champignon 16 Alphen aan den Rijn Homofiel (3) "Ik kan mij met de beste wil van de wereld niet verplaatsen in de be levingswereld van de heer Bril. Probeer ik dit, dan bekruipen mij gevoelens die ik niet aan het papier wil toevertrouwen", schrijft de heer C.J. Wisse in zijn reactie d.d. 29 oktober in deze krant. Het staat er niet met zo veel woorden maar het is wel een veroordeling van homofilie. Hij vervolgt: "In onze samenleving wordt een deel van het "volk" dat afwijkt van het "normale" in de watten gelegd en een ander deel wordt verguisd". Wat die zin bedoelt te betekenen weet ik niet. Er had ook kunnen staan: "In onze samenleving wordt een deel van de aardappelen geap precieerd en een ander deel voor veevoeder gebruikt", want dat slaat ook nergens op. Het meest opmerkelijke is de slotzin van de heer Wisse; "Maar naastenliefde is voor mij wat anders dan per soonlijke voorkeur". Uit de bo ven geciteerde eerste zin is het niet af te leiden. Interessant is het bericht vlak naast de brief van de heerWisse: de perschef van de EO heeft ver klaard dat de EO niet van plan is om onder druk van acties haar houding ten opzichte van homo filie te wijzigen. Wanneer het niet onder druk van buitenaf kan, kan het dan door druk van bin nenuit? De EO pretendeert altijd Gods Woord zo goed te begrijpen. Ik heb een aantal jaren geleden een dominee horen vertellen voor de kwelbuis van het Eeuwijg Onmo gelijke dat homofilie in strijd was met Gods Woord. De notoir homofiele dominee beriep zich daarbij op het verhaal van So dom en Gomorra. Meer dan tien jaar geleden heb ik prof.dr. H. Renckens sj., hoogle raar bijbelwetenschap toenter tijd aan de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam, horen zeggen: "Een theoloog die nog niet heeft begrepen dat het verhaal van Sodom en Gomorra niets met homosexualiteit te ma ken heeft maar met schending van het gastrecht, moet hoogno dig bijbelwetenschap gaan stu deren" En toch is dat met homo sexualiteit niets te maken heb bende verhaal een eigen leven gaan leiden in onze zogeheten culturele wereld, waardoor de heer Wisse, die zich niet kan inle ven in de belevingswereld van homofielen, uitroept dat wan neer hij probeert zich in te leven in die belevingswereld hem ge voelens bekruipen die hij niet aan het papier wil toevertrou wen. Wanneer hij had geschreven dat het gevoelens zijn die hij niet aan het papier "kan" toevertrouwen, zou ik er vrede mee hebben ge had. want het is absoluut onmo gelijk dat een heterofiel zich kan inleven in de belevingswereld van een homofiel; en omgekeerd. Maar niet dit is hef belangrijkste. Belangrijk zou zijn dat zowel de EO als welke heterofiel dan ook de moeite zou willen nemen om Prediker 4, vs. 7-12, te lezen en te overdenken. Dan zijn we in één keer van alle ellende af. J.A.F. Doove Papengrachl 34 Leiden Meneer Heijn Mogelijk doordat ik mijn loopbaan mocht beginnen als kruideniers bediende (tegenwoordig heeft men zoals bij zovele banen hier voor een veel mooier klinkende naam) las ik met spanning het knappe journalistieke brouwsel van het duo V&D in de Leidse standsrubriek "Steeds" over "meneer Heijn". Steeds weer treft ons de ondersteuning van deze kruisridders voor de under dog. Nu weer voor een knaap die enige weken blijkbaar de schap pen mag vullen bij een kruidc- niersbedrijf Schrijvend met het "jonge grut" ontvangt deze groep slechts het "zakcentje" van 770,- per maand. Schande riep de groep KWJ. Dit zijn de "werkende" jongeren. Actie jon gens! Boycotten die boel En daar ging de groep naar de Haar lemmerstraat. Of ze nou heel toe vallig zelf een dagje vrij hadden, die werkende jongeren is niet be kend. Normaal gesproken zou je zeggen; die jongeren werken na tuurlijk overdag Nee ze namen van hun zakgeld allemaal wat en lieten daarvoor stencils drukken, om de goegemeente eens te zeg gen, welk een schandalige troep het daar bg die kruidenier was. En of die personeelsleden nou zei den; wij hebben het hier goed en verdienen behoorlijk. Niks mee te maken. Wij voeren actie punt uit. Gelukkig berichten het duo V&D ons nog dat de FNV bond ook woedend is. Goed die jongen krijgt het toegestane loon, maar dat is minder dan ze mogen ge ven. Wat wil zo'n bedrijf. Zelf even 'beslissen wat ze aan loon aanbieden? Goed in het verleden zijn alle werkgevers wel ver plicht geweest als men van hoger hand de lonen optrokken om mee te gaan, of ze wilden of niet, maar dat is wat anders. Met al die soms stumperig aandoende ac ties, denk ik, dat we de economie niet zullen verbeteren. Integen deel. We zullen met z'n allen mo gelijk een beetie harder moeten gaan werken. Laat die jongeman waai over het gaat maar goed z'n best doen en blij zijn dat hij voor lopig een baan heeft. Hij komt er echt wel. Ook ik ben ais jongste bediende begonnen tegen het vooroorlogse salaris van zegge en schrijven ƒ4,- per week. Daar moest je alleen wat langere dagen voor maken dan heden het geval is. P. Nijhof, Heerenweg 4, Rijnsaterwoude. Santenkraam saterdag werd in de Hooglandse kerk een manifestatie, met als motto "Santenkraam", gehou den. Deze dag stond in het teken van solidariteit. In het koor van de kerk waren vele portretten van bekende mensen geplaatst Bij de afbeelding van Albert Schweitzer werd genoteerd "Eerbied voor het leven" en Dom Helder Camara is "De stem van de zwijgende wereld". Een portret van moeder Teresa uit Calcutta werd opgenomen van wege haar opkomen voor de "waardigheid van het leven". Toen wij van deze dag hoorden, hebben wij als vereniging ter be scherming van het ongeboren kind (VBOK) gevraagd ook ons geluid in de kerk te mogen laten horen. De VBOK wil voor het le ven van de nog niet geboren mens bescherming vanaf het mo ment van de bevruchting. Zij doet dit o.a. door voorlichting en hulpverlening. Solidariteit in de Hooglandse kerk gastvrijheid voor vluchtelingen, vrede zonder karnwapeps n/. w|j ili vbok hebben graag dc stem van moe der Teresa willen doorgeven, die o.a. het volgende heeft gezegd bij het in ontvangst nemen van de Nobelprijs vorig jaar "De grootste bedreiging van de vrede vandaag is het doden van ongeboren leven Zelfs in de Bij bel wordt gewezen op de bijna onmogelijkheid dat een moeder haar kind verge»-! En wanne» r dat gebeurt, dan zal God het nooit vergeten. Hij zegt zelf: de namen van alle kinderen staan in Mijn handpalmen gegraveerd Maar vandaag is het niet één moeder die haar kind vergeet, nee, miljoenen ongeboren kinde ren worden gedood. En de we reld zwijgt: in de kranten lezen wij van deze of die moord, maar niemand noemt de miljoenen kleine levens die vernield zun. Ze worden doodgezwegen, die ongeboren kinderen, die hun le ven. net als wij, van God kregen. In de meeste landen, waar abor tus gelegaliseerd is, heerst grote armoede. Laten wij elk ongebo ren leven, dat bedreigd wordt, redden. Laten wq de abortus te lijf gaan met grootscheepse adoptie. Wij hebben gezien dat God ons werk op dit gebied heeft willen zegenen wij hebben de Ie-, vens van duizend kinderen kun nen redden en VOOT hen gill n - an "thuis" gevonden. Een thuis, waar ze bemind worden, waar zorg voor hen wordt gedragen. En wat een vreugde hebben deze kinderen gebracht in huizen waar geen kind was. Ik wil u al len. van hoog tot laag, op het hart binden om te bidden voor de on geboren kinderen. Dat zij een kans krijgen om geboren te wor den en om lief te hebben. Op de ze wijze dient u in de eerste plaats God en brengt u een stuk je vrede op aarde"' Toen wij vroegen dit geluid ook in de kerk van Leiden te mogen la ten horen, kregen wij als ant woord, dat dit niet paste in het raam van dc "Santenkraam Op de "markt der mogelijkheden" in de kerk was voor dc VBOK geen plaats. Over solidariteit gespro ken1 Wij vrezen solidariteit in één richting. Wij hebben voor ruimte in de kerk gevraagd uit liefde voor onze nog niet geboren naasten. Het heeft ons bedroefd: dit antwoord in naam van de "so lidariteit". J Boelem i. voorzitter VBOK, regio Leiden Smaragdlaan 35, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25