Rel rond jaar gehandicapten 'sBank WD maakt geen kans Reportage Razend over kritiek van rot jongens Kamer weigert uitspraak over kernraketten U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank 3 Den Uyl wil lagere maximum-uitkering WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 19 Door Weert Schenk De gehandicapten zijn niet tevreden over de resulaten van het In ternationale Jaar van Gehandicapten. Er is vrijwel niets ge beurd en al helemaal niets veranderd, is de klacht van zowel ver tegenwoordigers van lichamelijk als van geestelijk gehandicap ten. Om die reden organiseren enkele werkers in de zwakzinnigenzorg een manifestatie om het feest jaar voortijdig af te sluiten en vervolgens snel te vergeten. Voorzitter Stuyt van de Nationale Com missie Internationaal Jaar van Gehandicapten is razend over de verwijten. Hij vindt het jaar een succes en geeft zich zelf een schouderklopje. r pUr 1981 Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981 Voorzitter Stuyt is razend DEN HAAG - Prinses Juliana sprak op nieuwjaarsdag 1981 het volk hartverwarmend toe. Als erevoorzitter van de Nationale Com missie Internationaal Jaar van Gehandicap ten vroeg ze aandacht „voor hen die lichame lijk of geestelijk een ex tra moeilijk bestaan lei den". Ze zei: „Deze mensen verlangen een volwaardige plaats in de samenleving op grond van al wat ze on danks alles wel moeten kunnen ontplooien." Deftige taal, maar fijn bedoeld. Het Internationaal Jaar van Ge handicapten loopt langza- merhand ten einde. Heeft het zin gehad? Wie de ervaring van het twaalfjarige gehandi capte zwemstertje Annemie- ke van Duyn uit Haarlem aanhoort, schudt bedroefd het hoofd. Voor alle duidelijkheid: Anne- miek is niet de eerste de bes te. De Haarlemse is viervou dig Nederlands kampioen bij de invaliden en verheugt zich in het bezit van vier wereldre cords bij de senioren. On danks het gemis van een on derarm zwemt ze zich in wed strijden met valide leeftijdge nootjes ook vaak in de prij- Welnu, op 18 oktober ver scheen Annemiek in Zaan dam op het onderdeel school slag in zo'n gemengde wed strijd aan de start. Bij het keerpunt constateerde de wedstrijdleider echter dat het gehandicapte meisje niet met twee handen aantikte, het geen in strijd is met de regle menten. Regels zijn regels, sprak de kamprechter en dis kwalificeerde Annemiek. Kennelijk waren aan de func tionaris de woorden van prin ses Juliana voorbij gegaan en was hij evenmin bekend met het motto van het Internatio nale Jaar van Gehandicap ten: „volledig meedoen in ge lijkwaardigheid". Een inci dent wellicht, - het eventuele falen van het Gehandicaptenjaar niet mag ophangen. Maar het wordt al bedenkelijker als'de Konink lijke Nederlandse Zwem- bond de wedstrijdleider offi cieel in het gelijk stelt, wat gebeurde. Koninklijk Huis Het betreffen vooral andere, meer structurele zaken die de Algemene Nederlandse Inva liden Bond (ANIB) en werkers in de zwakzinnin- genzorg doen zeggen dat het Jaar niet had gehoeven. Ze hebben een reeks klachten over het werk van de Natio nale Commissie. De kern: de doelstellingen van het Jaar van Gehandicapten zijn niet verwezenlijkt. De grootste ergenis van de 27.500 leden tellende ANIB is dat juist dit jaar is beknib beld op de sociale uitkerin gen, waarop juist lichamelijk gehandicapten meestal zijn aangewezen. „Als je praat over gelijkwaardigheid, geldt dat ook in financieel opzicht. De Nationale Commissie heeft zich niet verweerd", al dus ANIB-directeur Frits van Deelen. Van Deelen zegt vanaf het be gin al weinig met het Gehan dicaptenjaar te hebben op ge had. Een commissie, waar van het Koninklijk Huis deel uitmaakt, kan zich naar zijn mening nooit strijdbaar op stellen. „Een dergelijk sa mengestelde commissie zal zich nooit tegen een regering kunnen keren. Je kan er geen kant mee op." Oud-ANIB-voorzitter Hans Ou- werkerk en de huidige ANIB- secretaris Bas Treffers heb ben echter zitting in de Natio nale Commissie, terwijl de ANIB-penningmeester de fi nanciën regelt. Van Deelen: „Zij vertegenwoordigen niet de ANIB. Bovendien hebben ze, zo is gebleken, weinig in vloed in de twintig leden tel lende commissie." Toch zegt de ANIB-directeur niet dat het jaar is mislukt. Hij drukt zich voorzichtiger uit: het is niet goed gelukt. „Er is wel wat gedaan. Zo zijn er een paar mooie brochures over de toegankelijkheid van gebouwen gemaakt. Prima, maar er gebeurt verder geen barst mee." GEKKENDAG Veel negatiever nog dan Van Deelen zijn Peter van Duren en Hans van der Wielen. Zij werken in de zwakzinnigen zorg. De twee vinden het Ge handicaptenjaar een fiasco, omdat dit jaar zelfs een achteruitgang in de levens omstandigheden van de geestelijk gehandicapten laat Van Duren en Van der Wielen stellen dat tot 1984 er geen fi nanciële ruimte is voor de bouw van gezinsvervangen de tehuizen, ondanks een aanzienlijke wachtlijst. Er is verder grote onduidelijkheid over rijkssteun voor pedago gische thuishulp, kleinschali ge voorzieningen en boerde rijprojecten komen vanwege financiële problemen niet van de grond en van activitei ten op het gebied van de in 1971 door de Verenigde Na ties vastgestelde Rechten van de Geestelijk Gehandicapten is niets gebleken. Om die reden organiseert het tweetal volgende week woensdag (11 november) in congrescentrum Orpheus te Apeldoorn de manifestatie „de Elfde van de Elfde". On der het motto „Gehandicap tenjaar, vergeet 't maar" wil len ze op gekkendag samen met zwakzinnigen, ouders en verzorgers op zowel feestelij ke als serieuze wijze vroegtij dig een punt achter het Jaar van Gehandicapten zetten. Net als ANIB-directeur Van Deelen hadden ook Van Du ren en Van der Wielen had den geen hooggespannen verwachtingen van het jaar. De Jaren voor de Vrouw en voor het Kind hadden reeds aangetoond: feestjaren leve ren niets op. De twee zwak zinnigenwerkers vinden het een te duur middel om de problemen van een bepaalde groep mensen onder de aan dacht te brengen, omdat het niet tot veranderingen leidt. In ieder geval zijn er dit jaar wel diverse symposiums over gehandicapten georgani seerd. Maar die waren vol gens hen toch wel gehouden. Nu is het etiket „Internatio naal Jaar van Gehandicap ten" er opgeplakt, waardoor de Nationale Commissie een subsidie gaf. Bovendien ko men alleen maar deskundi- f Rel rondom hun jaar gen en wordt het grote pu bliek niet bereikt, klagen ze. Ze erkennen weliswaar dat de afgelopen maanden op de te levisie diverse films over zwakzinnigen zijn vertoond. Maar ook daarover zijn ze niet tevreden. „Men liet al leen model-zwakzinnigen zien, die trimmen en knutse len. Maar lelijke, spastische en misschien wel afstotelijke zwakzinnigen worden niet getoond. Dergelijke films brengen medelijden teweeg, maar verhogen niet de ver draagzaamheid." Van der Wielen geeft het Ge handicaptenjaar ten slotte de doodssteek: „Ik weet van een jongen die geheel onvoorbe reid een spreekbeurt hield over zijn zwakzinnige broer tje. De klas zat met een brok in de keel. Hij kreeg een ne gen. Dat is het enige wat het Gehandicaptenjaar heeft op geleverd: een negen voor een spreekbeurt." Rotjongens De voorzitter van de Nationale Commissie, dr. L. B. J. Stuyt, staatsraad in buitengewone dienst en oud-minister van volksgezondheid en milieu hygiëne, wordt woedend als hij met de opmerkingen van de ANIB en de werkers in de zwakzinnigenzorg heeft aan gehoord. Stuyt roept dat hem een infame rotstreek is gele verd. Gewaagt van gemene leugens en achterbaksheid en betitelt het drietal als rot jongens, vlegels en relschop pers. „De Commissie is niet inge steld om van Nederland een strijdbare tent te maken. On ze taak is het volk bewustma ken van de problemen van gehandicapten en om uitbrei ding van hulpverlening aan gehandicapten te stimuleren. Dit jaar is er niet voor de indi viduele gehandicapte. Er zijn nota bene vijfhonderd orga nisaties en die doen er geen moer aan. Moeten wij doen wat zij in het vaandel dragen? We moeten de zaken wel in de juiste verhoudingen blij ven zien." j.Ik pas voor die negatieve kri tiek. Het is volledige leugen- praat. De ANIB zit zelf in de Commissie, dus die is alleen maar op een rel uit. Die ande re twee rotjongens hebben ook hun vertegenwoordigers, namelijk het Nederlands Or gaan Zwakzinnigenzorg. Maar die twee hebben nooit de NOZ of ons benaderd. Be grijpelijk, want de organisa ties hangen van wantrouwen aan elkaar. Moeten ze ons niet verwytcn. Het is zo on eerlek." Hij gooit een stapel informatie bulletins op tafel. Daarin uit gebreide agenda's van alles wat met gehandicapten heeft te maken, variërend van in formatiemarkten tot sympo siums en van sporttoernooi en tot opening van tehuizen. Bovendien lijsten van activi teiten die de Commissie fi nancieel heeft gesteund Ook laat hij een grote stapel knip sels van artikelen over gehan dicapten zien, die de afgelo pen maanden in de kranten zijn verschenen. Stuyt: „We hebben op voortref felijke wijze inhoud gegeven aan de doelstellingen We hebben ons de pokken ge werkt. Men is zich geweldig bëwust geworden dat nog veel voor gehandicapten moet worden gedaan Met een paar man hier op het se cretariaat hebben we ons de pokken gewerkt. Dit jaar is succesvoller dan voorgaande VN-jaren. Ook in het buiten land is men zeer over ons te spreken." Volgens Stuyt bereiken de cri tici alleen maar dat de be wustwording die door de Commissie op gang is ge bracht. weer wordt afgebro ken. „Wij hebben het voor de gehandicapten gedaan. Niet voor ons zelf. Na zulke aan vallen zullen de mensen op straat zeggen: zie je wel, die gehandicapten kunnen al leen maar negatief konkel foezen. Laat ze barsten. Dat veroorzaken ze met hun aan vallen De commissievoorzitter be grijpt niet hoe men kan ver wachten dat binnen een jaar structurele veranderingen zijn aangebracht „Wij heb ben de overheid wel flink door elkaar gerammeld. Maar alles ligt vast in wetten en normen. Dat is niet een-twee- drie veranderd. En zeker met een grote bek doorbreek je dat systeem niet." Hij vervolgt „Toch hebben we veel bereikt. Dank zij pnnses Juliana en ook dankzij het feit dat wij ons niet politiek opstelden en geen stempel van links of rechts droegen. Als die lieden die nu kritiek hebben ook hadden meege daan. was er nog veel meer tot stand gekomen. Daarom hebben de doven- en blin- denbonden wel veel in gang gent Het Internationaal Gehandi capten Jaar is een begin, ver telt Stuyt. Met de overheid is afgesproken dat allerlei acti viteiten doorgaan. Er zal ook een informatiecentrum wor den opgericht, waar gehandi capten of hun vertegenwoor digers alles aan de weet kun nen komen. „Ik zeg: het jaar is een groot succes Velen zijn zich er nu van bewust dat de gehandicapte onze belang stelling moet hebben. Niet uit medelijden, maar omdat hy er recht op heeft. Het is zo dom om dat besef af te bre ken, zo verschrikkelijk dom." ADVERTENTIE Renterekening (ij) Geldmarktrekening Toprenterekening Opzegtermijn Voor bedragen onder f 5.000,- géén opzeg termijn. Bij opname boven f 5.000,-en binnen de termijn van 1 maand, wordt 1/4% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1 van het op genomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de op zegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het op genomen bedrag aan u Bi) opname binnen de op zegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opge- genomen bedrag aan u berekend Meer rente dan op de spaarrekening. Vooral geschikt wanneer u niet al te snel over uw spaargeld wenst te beschikken Tegoed direkt beschikbaar, zij het dat een geringe retour rente wordt berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekkelijk als u wel de geldmarkt- schommelingen wilt volgen, maar met wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's: vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan het tegoed altijd mogelijk. Prima rekening als u niet op korte termijn over uw tegoed wenst te beschikken Direkte opname blijft echter mogelijk, retourrente in dit geval 3%. Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 DEN HAAG (GPD) - Een motie van de VVD over het Nederlandse kernwa- penbeleid maakt in de Tweede Kamer geen schijn van kans om aange nomen te worden. De frac ties van CDA, PvdA en D'66 zullen geen enkele motie over het defensiebe leid steunen, zolang het kabinet demissionair is en er nog geen regerings verklaring is afgelegd. De WD'er Ploeg diende gisteren een motie in, tijdens een kamer debat over het optreden van de fensieminister Van Mierlo bij de nucleaire plangroep van de NA VO. De VVD wil dat de Kamer uitspreekt, dat Nederland ook in de toekomst met de bondgeno ten in de pas zal lopen bij de uit voering van het NAVO-besluit om zowel 572 nieuwe raketten neer te zetten als met de Russen over wapenbeheersing te praten. Vorige week al heeft de vaste ka mercommissie voor defensie over Van Mierlo's optreden ge praat. Het kamerdebat van giste ren was door de WD aange vraagd, speciaal om een motie op tafel te kunnen leggen, wat in een commissie niet mogelijk is. Steun Woordvoerders van de regerings fracties steunden het optreden van Van Mierlo gisteren op nieuw. De minister heeft de NA VO drie belangrijke boodschap pen gebracht: Nederland erkent het NAVO-dubbelbesluit als een vaststaand feit, zonder ermee in te stemmen; geen enkele Neder landse regering zal in december aanstaande instemmen met plaatsing van 48 kruisraketten; en Hollanditis is geen enge ziek te, maar echte bezorgdheid over de kernbewapening. WD'er Ploeg hekelde de nadruk die Van Mierlo had gelegd op de motieven van de vredesbewe ging. „Alsof de anderen geen vre de willen. Alsof de NAVO een soort oorlogsvereniging is", zei hij. Wolff (CPN) vond daarente gen dat de minister zich in de NAVO min of meer had veront schuldigd voor de vredesbewe ging in plaats van haar recht te doen. De minister moet maar eens met de vredesgroepen gaan praten, zei hy. "Minder brallend" Van der Spek (PSP) en Waltmans (PPR) meenden dat Van Mierlo zich in feite schuldig heeft ge maakt aan herbevestiging van het omstreden NAVO-dubbelbe sluit. Het feit dat dat woord in het communiqué van de NAVO- ministers niet voorkomt, is vol gens Waltmans „geslaagde cos- métique: de taal is wat minder brallend dan by de NAVO ge bruikelijk". Man (48) bekent moord ex-wouw PURMEREND (ANP) - De politie van Purmerend heeft een 48-jari- ge inwoner van die plaats aange houden die ervan wordt ver dacht zijn één jaar jongere ex- vrouw - met wie hy na een scheiding weer was gaan samen wonen - te hebben vermoord. De man heeft een bekentenis afge legd Op zyn aanwijzingen is het stoffelijk overschot van de vrouw gisteren opgegraven in een bos in de omgeving van het Brabantse plaatsje Zeeland Waar en wanneer de vrouw om het leven is gebracht is nog met bekend. Een motief voor de moord ontbreekt ook nog. DEN HAAG (GPD) - PvdA- minister Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid) vindt dat het maximum-be drag van sociale uitkeringen moet worden beperkt. Het huidige maximum van 53.000 gulden vindt hij te hoog. Ook vindt Den Uyl dat - met name bij de overheid - een maxi mum resteld moet worden aan de pensioenen. De demissionaire PvdA-be- windsman schrijft dat in een voorwoord in het vandaag verschenen boek „Waar de klappen vallen", van de VA- RA-journalisten Jan Tromp en Paul Witteman. Het boek handelt over de economische neergang in ons land van de laatste tien jaar. Den Uyl noemt het absurd, dat er mensen zijn die een pen sioen ontvangen van meer dan 100.000 gulden per jaar. Den Uyl vindt een maxi mum-pensioen van driemaal het minimum-inkomen (dus tussen 60.000 en 70.000 gul den) „welletjes". Minister Den Uyl schrijft voorts dat maatregelen geno men moeten worden tegen de „sociale fraude". Volgens hem is dat binnen links „te lang en ten onrechte een ta boe geweest" Maar by de aanpak van byvoorbepld het zwarte en grijze geld mag vol gens de PvdA'cr best wat wa ter by de wyn worden ge daan „We moeten er op uit zyn dat hele circuit van hele en halve ontduikingen en af- wykingen van de regels terug te dringen, maar dat kan al leen als we bereid zyn hier en daar ook wat te witten, om het zwarte circuit des te scherper te kunnen attaque-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19