„Sanering enige redmiddel "Wij spelen hier ons eigen spel" Vallen en opstaan Dundee op schot Betaald voetbal voelt dreiging van faillissement Geen bier zonder 'papier' Remise WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 15 DEN HAAG (ANP) - Van de drie vooruitgespeelde wedstrijden in het UEFA-bekertoernooi eindig den er gisteravond twee met een verrassende uitslag. Dundee United speelde Borussia Mün- chengladbach faliekant van de grasmat (5-0) en Winterslag hield Arsenal in Londen zo aan de teugel, dat de Belgen door de doelpuntenregel zich plaatsten voor de achtste finales. Dundee United maakte de in de eerste wedstrijd opgelopen ach terstand van 0-2 al voor de rust goed. Doelpunten van Milne en Kirkwood brachten de Schotten nog voor de pauze op gelijke hoogte met de Duitsers. Na de hervatting luwde de offensieve drift van Dundee niet. Borussia werd met de rug tegen de muür gezet en overleefde het niet. Drie doelpunten voegden de Schotten nog toe aan het totaal, door Stur- rock (51), Hesarty (75) en Bannon (76). Winterslag In Londen nam Winterslag in de derde minuut de leiding door Billen. Die kostbare treffer bleek uiteindelijk doorslaggevend voor kwalificatie. Hollins egali seerde weliswaar in de 31ste mi nuut de stand en Rix bracht na de rust Arsenal aan de leiding, de thuisclub kwam toch één doel punt tekort om over te gaan naar de volgende ronde, omdat Win terslag de eerste wedstrijd met 1—0 had gewonnen. Neuchatel Xamax versloeg op ei gen veld Malmö FF met 1-0. Datzelfde resultaat behaalden de Zwitsers eerder in Zweden, zo dat zij zich eveneens plaatsten voor de achtste finales. Griekse grappen laten Leiden koud Hennie Blom: "wij moeten tegen AEK proberen het tempo uit de wedstrijd te halen". ATHENE - In tegenstelling tot twee jaar geleden, toen Panathi- naikos voorafgaande aan het duel met Parker Leiden een ware koude oorlog ontketende, lijkt er ditmaal met AEK Athene beter garen te spinnen. Natuurlijk probeerden officials van de Griekse bekerhouder, een dag voor het Europa Cup-duel met de Leidenaars, een paar typi sche mediterrane streken uit. Maar omdat het inmiddels door ervaring wijsgeworden Leidse gezelschap nauwelijks reageer de, veranderde plotseling de houding. Schrijvers Het bestuur van Ajax heeft doel man Piet Schrijvers gisteravond een waarschuwing en een boete gegeven wegens werkverzuim. De doelman kwam zondag uit protest tegen zijn degradatie naar het tweede niet opdagen bij de bekerwedstrijd tegen DHC. Trainer Linder had Schrijvers te ruggezet, omdat de doelman naar zijn oordeel niet in vorm was. Schrijvers vocht die mening aan en vroeg een gesprek met de leiding van Ajax aan. Die bespre king heeft gisteravond in "De Meer" plaatsgevonden. Met in gang van vandaag traint Schrij vers weer mee met de A-selectie. Levenslange straf atleten PARIJS (ANP)- Vier atleten zijn door de Europese atletiekfedera- tie wegens dopinggebruik voor het leven geschorst. De overtre ding kwam aan het licht tijdens een massale controle, waarbij 175 monsters werd onderzocht. Tijdens het EK-indoor in Greno ble werden de Oostenrijkse 400 meter-loopster Coraline Kafer en de Russische kogelstootster Noenoe Abasjidze betrapt. De Hongaarse kogelstoter Szabo en de Oostenrijkse Evelyn Jedl (400 meter horden) reageerden na de halve finales om de Europese be kers positief. Mierzoet glimlachend verontschul digden de Heienen zich daarop voor de busnt van ruim twee uur naar de training (een ongewilde sight-seeing, die de Leidse spe lers gelaten ondergingen) en voor het onverwacht vervroegen van de wedstrijd met ruim drie uur (een mededeling, die voor kennisgeving werd aangeno men). Inziende dat de tegenstander door deze grappen geenszins van zijn stuk was te brengen of daar geïr riteerd door raakte, besloten de representanten van Grieken- lands grootste sportvereniging -alleen de basketbalafdeling telt al 2500 leden- verder maar ge woon tc doen. Alleen dat verhaal over die Amerikaan klonk nogal merkwaardig. Volgens Hennie Blom, in Athene opnieuw de plaatsvervanger voor de aan zijn school vastge klonken coach Ton Boot, moest bij AEK namelijk ene Phil Hub bard rondlopen, een ex-prof van Detroit Pistons. Sterker nog. Blom had hem zelf aan het werk gezien in het duel met Boedapest via welke club Athene zich kwa lificeerde voor de tweede ronde. Een briljante speler volgens zeg gen. Alleen had de voorzitter van AEK, zo liet hij gisteren althans weten, nog nooit van hem ge hoord. "Het is bij ons verboden Amerikanen in de competitie in te zetten", zei hij letterlijk. "Je mag ze alleen hebben voor de ZEIST (GPD) Een groots opgezette saneringsoperatie moet een einde maken aan de gigantische schuldenlast van de clubs in het betaald voet bal. In een rapport van de werkgroep „schuldsanering betaald voetbal", dat dezer dagen is verschenen, worden aanbevelingen gedaan om de huidige schuldenlast van 60 miljoen gulden terug te brengen tot circa 25 miljoen gulden. Het rapport, dat voorts een reeks van voorstellen behelst om de inkomsten van de clubs te vermeerderen, wordt ter behandeling voorgelegd aan de algemene vergadering betaald voetbal, die op 14 no vember in Zeist wordt gehouden. Met de saneringsoperatie moet vol gens de werkgroep op korte ter mijn worden gestart om het drei gende faillissement van een groot aantal clubs te voorkomen. Want ondanks een subsidie van de overheid neemt de schulden last van de clubs in het betaald voetbal elk jaar toe. Die toename wordt voornamelijk veroorzaakt door de hoge rentestand, waar door de clubs niet meer in staat zijn de rente over hun schulden te betalen. Om toch aan die ver plichting tot rentebetaling te vol doen, moeten nieuwe leningen worden aangegaan waarover op nieuw hoge rentes moeten wor den betaald. Daarmee zijn de clubs in een vicieuze cirkel te recht gekomen. Aan aflossing van de schulden ko men de clubs dus nooit toe. Niet temin is een sanering van die schuld de enige manier om uit de cirkel te komen. De LEIDEN - De voetballers van ZLC konden gisteravond na de training geen biertje drinken in de kantine van de Leidse afdelingsclub. Omdat de Mors-vereniging niet de vereiste horeca-papieren kon overleggen tijdens een 'politie—inval' werd de de deur van het clubhuis verze geld. Geheel onverwacht kwam de Hermandad niet bij ZLC op bezoek. De club beschikte niet meer over een tapvergunning, nadat ZLC de eigendomsrechten van de kantine had overgenomen van Horeca Leiden bv. Volgens een woordvoerder van de politie was aan de 'inval' een waarschuwing vooraf gegaan. „December vorig jaar heeft er een ge sprek plaats gevonden tus sen ZLC en de politie. Er is toen een ultimatum gesteld, dat inmiddels is afgelopen. Voórlopig mag er nu geen sterke drank meer worden geserveerd. Tenzij ZLC ie mand vindt die over de ver eiste papieren beschikt". Een lid van ZLC, die zijn naam niet bekend wilde maken, verklaarde dat het „niet zo'n vaart zal lopen* met de (tij delijke) afsluiting van de tapinstallatie. „Binnenkort wordt dat probleem opge lost. Bovendien volgen er meer clubs". werkgroep, die onder leiding staat van financieel deskundige en Sparta-voorzitter Cor van Rijn, wil daarom de collectieve schuld met 35 miljoen gulden te rugbrengen tot 25 miloen. Om dat te bereiken moet de externe geldgevers (ministerie van CRM, Vereniging van Nederlandse Ge-, meenten en de Stichting Natio nale Sporttotalisator) worden ge vraagd om een eenmalige bijdra ge van tien miljoen gulden. Bo vendien dienen de schuldeisers bereid zijn afstand te doen van een deel van hun vordering. De eenmalige bijdrage van tien miljoen kan volgens de werk groep worden gerealiseerd door dat bedrag op te nemen in het tweede vierjarenplan, waarmee de externe geldgevers het be taald voetbal financieel onder steunen. Ook gelooft de werk groep dat de schuldeisers best bereid zijn afstand te doen van een deel van hun vordering. Doen ze dat namelijk niet, dan is het faillissement van een groot aantal clubs onontkoombaar en zien de schuldeisers vermoede lijk helemaal niets terug van hun vorderingen. Een andere vorm van schuldsane ring is het terugbrengen van het aantal clubs van 36 tot 32. De werkgroep meent, dat de vier clubs met de grootste schulden last uit de sectie betaald voetbal moeten verdwijnen. In een later stadium zou kunnen worden on derzocht of nog meer clubs het betaald voetbal moeten verlaten. Met 30 clubs, zo stelt de commis sie, kan een competitie worden gespeeld. Tegen dit voorstel, dat in het verleden ook al eens is ge opperd, bestaan veel bezwaren van zowel werkgevers als werk nemers in het betaald voetbal. De schuldsanering van 35 miljoen gulden geeft de clubs wat meer financiële ruimte, omdat de ren telast daardoor met 2,5 miljoen gulden vermindert. Dat is echter nog niet voldoende om het be taald voetbal op een financieel gezonde basis te kunnen laten voortbestaan. Om tot een ver dere lastenvermindering te ko men, doet de werkgroep een aan tal voorstellen tot bezuiniging. Loonkosten Omdat het aantal contractspelers in de afgelopen jaren sterk is te ruggelopen (van 899 in het sei zoen 1977-1978 tot 662 dit sei zoen), is het niet verantwoord dat aantal nog verder terug te bren gen. De kwaliteit van het betaald voetbal en daarmee de publieke belangstelling zou dan sterk da len. Wel denkt de werkgroep dat enige besparing op de loonkos ten nog mogelijk is. Dat kan een lastenvermindering van 1,5 mil joen gulden per jaar opleveren. De werkgroep doet ook een aantal voorstellen om de inkomsten van de clubs te vergroten. Het zijn de inmiddels bekende sug gesties, zoals de invoering van shirtreclame en een verhoging van de NOS-bijdrage voor het uitzenden van voetbalflitsen. Shirtreclame De werkgroep onderkent, dat shir treclame op dit moment nog on mogelijk is door een uitspraak van de Tweede Kamer. Niette min vindt de werkgroep dat in voering van shirtreclame strikt noodzakelijk is om het betaald voetbal te laten voortbestaan. Shirtreclame is een legale moge lijkheid om de inkomsten te ver groten en die bron mag volgens de werkgroep dan ook worden aangeboord. In West-Duitsland bijvoorbeeld levert shirtreclame jaarlijks een bedrag van ruim ze ven miljoen mark op. In Neder land kan shirtreclame de kas van het betaald voetbal jaarlijks met vijf miljoen gulden spekken. Het gevaar bij invoering van shir treclame is dat de rijke clubs nog rijker worden, terwijl de arme clubs slechts een zeer gering be drag ontvangen. Om dat te on dervangen is een verevenings constructie noodzakelijk, waar bij een gedeelte van de totale op brengst van de shirtreclame ten goede komt aan alle clubs. De werkgroep meent dat shirtrecla me zonder verevening politiek niet haalbaar zal zijn. NOS-bijdrage De bijdrage van de NOS voor het uitzenden van voetbalflitsen be draagt op dit moment 1,3 miljoen gulden per jaar. Omgerekend komt dat neer op 30 cent per tele visiekijker voor de samenvattin gen van wedstrijden gedurende een heel seizoen. Dat is naar de mening van de werkgroep veel te weinig. Wederom wordt West- Duitsland genoemd als voor beeld, waar de voetbalbond een bedrag van 6,8 miljoen mark voor televisieflitsen ontvangt. De Het leven wordt grotendeels bepaald door vallen en opstaan. De 26-jarige Italiaan Giambattista Marcello ervoer dat gisteren op het Monza-circuit, waar hij achter een snelle bolide het wereldrecord rolschaatsen scher per wilde stellen. De eerste poging leverde een pijnlijke val op; de tweede het begeerde wereldrecord. Marcello bereikte een topsnelheid van 177.339 kilometer per uur. werkgroep wil dat dat bedrag wordt verhoogd tot drie miljoen gulden, waarin tevens een bijdra ge voor radioflitsen is opgeno- Een fikse verhoging van de NOS- bijdrage vindt de werkgroep ge rechtvaardigd, omdat luister- en kijkcijfers aantonen dat het Ne derlands publiek grote belang stelling voor het betaald voetbal heeft. Het programma Studio Sport op zondagavond trekt ge middeld vier miljoen kijkers, ter wijl de zondagmiddageditie van dat programma wekelijks twee miljoen kijkers aan de buis kluis tert. Het programma „Langs de lijn" wordt op zondagmiddag door gemiddeld twee miljoen luisteraars beluisterd, terwijl het programma op woensdagavond 750.000 luisteraars en op zater dagavond 250.000 toehoorders trekt. Besparing Wanneer de plannen van de werk groep worden gerealiseerd (be zuiniging salarissen, verminde ring rentelast, vermindering clubs, invoering shirtreclame en hogere bijdrage NOS), levert dat een jaarlijkse besparing op van ruim tien miljoen gulden. Niette min blijft het betaald voetbal dan geconfronteerd worden met een nadelig saldo van ruim vijf mil joen per jaar. Dat tekort kan ech ter worden gedekt met de ge meentelijke subsidies, die op dit moment 6,8 mihoen gulden per jaar bedragen. ZWOLLE - De Zwolse eredivi sieclub PEC kijkt tegen een schuld van 6,4 miljoen gul den aan. Het bestuur van PEC heeft de gemeente Zwolle inmiddels om een jaarlijkse subsidie van drie ton gevraagd."Komt die subsidie er niet, dan is het afgelopen met het betaalde PEC/Zwolle 'in het rood' ma, die Rinus Israel al heeft meegedeeld dat zijn con tract aan het eind van dit seizoen niet zal worden ver lengd. Het grote tekort bij PEC is vooral veroorzaakt door wat in Zwolle alge meen „het wanbeleid van het vroegere bestuur" wordt genoemd. Europa Cup en dat is natuurlijk veel te duur voor ons". Waarna de man de tien namen van zyn spelers doorgaf en die waren zo Gneks als ze maar zijn kon den. Drie van hen hadden welis waar een Engels getinte doop naam. maar het fenomeen Griek se/Amerikanen is daar net zo be kend als het Nederlandse equi valent bij ons. Geen raad Hennie Blom wist daar eigenlijk geen raad mee. "Of het is een truc of die vent is pas wegge stuurd. In feite zal het me een zorg zijn. Onze tactiek voor van avond is heus niet op die ene man afgestemd. Wy gaan hier ge woon trachten ons eigen spel te spelen. Ik heb, naar wat ik hier twee weken geleden heb gezien, de zaak goed met Ton Boot door gesproken. We moeten proberen het tempo uit de wedstrijd te ha len. Die lui niet de kans geven om te gaan hollen. Als ze daar na melijk de kans voor knjgen, zijn ze levensgevaarlijk. Onze moge lijkheden liggen onder de bor den Want echt lange mensen hebben ze niet". Waar Blom redelijk optimistisch is gestemd aangaande het resultaat van deze eerste belangrijke wed strijd, heeft de kersverse coach van het nationale team, Vladimir Heger, daar bepaald andere ge dachten over. Blom: "Ik vond gisteren, bij het weggaan, een briefje van hem op myn bureau. Daarin schreef hij dat we een corrupte Bulgaarse arbiter zou den treffen, die ons minstens tien punten zou kosten Verder dacht ie dat het publiek ons nog eens tien punten in de min zou brengen Waarmee hij maar wil de zeggen dat we met twintig punten verschil zouden verlie zen. Ik vind dat. zeker de positie van Heger in acht genomen, een merkwaardige manier om een ploeg aan te moedigen. Vanzelf sprekend leg ik het zonder meer naast me neer. Wy komen hier om te winnen of in elk geval om ons een redelijk uitgangspunt te verschaffen voor de return. En ik geloof erin dat het kan. Twee jaar geleden probeerde Panathinai- kos ons zowel vóór als tijdens de wedstryd gek tc maken. Dat heeft ze nauwelijks geholpen, want we verloren slechts met één punt verschil. Je hebt gezien hoe professioneel de jongens ditmaal reageerden Hubbard of geen Hubbard, het maakt geen ver schil". AD VAN KAAM MERANO (ANP) - De twaalfde partij in de tweekamp tussen Karpov en Kortsjnoi om het we reldkampioenschap schaken is gisteren in Merano in remise geëindigd Door dit resultaat blijft de stand 4-1 in het voor deel van titelhouder Karpov. De twaalfde partij was maandag na 41 zetten afgebroken Kortsjnoi, die met zwart speelde, had naar gisteren bleek onder couvert 41. Tb8 afgegeven. Een zet. waarna remise niet meer ontweken kan worden Voor de vorm speelden de grootmeesters nog zes zetten door. Op de 47e zet bood Kortsj noi remise aan, hetgeen door Karpov geaccepteerd werd. Viktor Kortsjnoi, de uitdager in de schaaktweekamp om de we reldtitel, heeft gisteren van de ju ry overigens een officiële waar schuwing gekregen De jury aan vaardde een schriftelijk protest van wereldkampioen Anatoli Karpov, waarin stond dat Kortsj noi hem gedurende de twaalfde partij had beledigd. Bovendien had Karpov in zijn protest aan de jury geeist. dat Kortsjnoi zijn verontschuldigingen aanbiedt wegens zyn gedrag in de twaalf de party De jury stelde onder meer "dat. indien zich dezelfde feiten nog eens voordoen in het verdere verloop van de twee kamp. de overtreder een boete krygt opgelegd van 15 000 Zwit serse franken (ongeveer 20 000 gulden)". Het communique was ondertekend door drie leden van de wedstrijdjury.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15