HSV op jacht naar FC Köln Clubs kijken naar Duitsland Dynamo Kiev pakt titel in Rusland nvm ei tortonolano Luik uit de beker Mansveld moet werken Luyendijk klapt tegen de vangrail PAGINA 12 MAANDAG 2 NOVEMBER 1981 SPORT MOSKOU (ANP) Dynamo Kiev heeft het voetbalkampioenschap van de Sowjet-Unie veroverd. Na een overwinning van 2-1 op Sjachtjor Donetsk, zaterdag in Kiev, is Dynamo met nog twee wedstrijden te spelen onbereikbaar voor de concurrenten. Het is de tiende keer in twintig jaar dat de ploeg uit de Oekraïne de titel veroverd. Zes keer eindigde Dynamo Kiev als tweede Rapid Wien, de tegenstander van PSV in de tweede ronde van het UEFA-bekertoernooi. heeft zaterdag een nederlaag geleden in de Oostenrijkse competitie. Linzer ASK was op eigen veld te sterk: 2-0. Austria Wien, dat thuis met 4-1 van Salzburg won, liep vijf punten op Rapid uit op de ranglijst. Austria leidt na twaalf wedstrijden met twintig punten, Rapid is tweede met vijftien. SPORT MW-SC Amersfoort 10-3 (5-2). 14. Van der Kuylen 1-0. 18. Duy- sings 2-0. 29 Visee 2—1. 32. en 38. Van Marwijk 3—1 en 4-1. 40. Duy- sings 5 1. 41 Gruters 5-2. 56 Van der Kuylen 6-2. 60. Van Marwijk 7-2. 70. en 80. Schapendonk 8-2 en 9-2. 87. Van Marwijk 10-2. 90. Leyenhorst 10-3. Scheidsrechter: SPORT Van Swieten Toeschouwers 1500. schouwers: 3500. 1-4. 86. Roossien 2-4. 89. Tol 2-5. Scheidsrechter: Manuel. Toeschou wers: 10.000. FC Twente-FC VW 5-1 (3-0). 6. Sanchez-Torres 1-0 18. en 35. Roh- de 2-0 en 3-0. 47 Rutten 3-1. 54. Zondervan 4-1. 85. Rohde 5-1. Scheidsrechter: Draaisma. Toe- NEC-Go Ahead Eagles 4-3. (1-0 ruststand en 2-2 na 90 min.). 11. en 54. Janssen 1-0 en 2-0. 83. Van Kooten (strafschop) 2—1. 87. Van Kooten 2-2. 92. Strik (strafschop) 3-2. 117 Heisper 4-2. 120. Oude Wesselink 4-3. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 2000. SC Veendam-AZ'67 2-5 (0-1). 44 Metgod 0-1. 59. Peters 0-2. 67 Korte 1-2. 72. Wevsters 1-3. 80 Tol Haarlem-Roda JC 1-0 (0-0). 50. Böckhng 1-0. Scheidsrechter: Bak ker. Toeschouwers: 3000. Cambuur-DS'79 0-2 (0-0). 74 en 90. Braham 0-1 en 0-2. Scheids rechter: Van Riel. Toeschouwers: 5800. PEC Zwolle-FC Groningen 3-2 (1-1). 12. Delamere 1—0. 13. Hout man 1-1. 57 Delamere 2-1. 81. Houtman 2-2. 86. Riemens 3-2. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 5000. PSV-Telstar 6-0 (4-0). 9. Geels (strafschop) 1-0. 11. en 15. Koeman 2-0 en 3-0 26. René van de Kerk hof 4-0. 51 Thoresen 5-0. 66. Koe man 6-0. Scheidsrechter: Blanken- stein. Toeschouwers: 6500. Heracles-Heerenveen 4-1. (3-0). 2. Unaola 1-0. 11. Bossink 2-0, 21. Unaola 3-0. 83. Bosman 3-1. 88. Mulder 4-1. Scheidsrechter: Broek huis. Toeschouwers: 2200. Excelsior-Willem II 2-1 (0-0). 70. Ridderhof 1—0, 89. McDonald 1-1. 90. Nijssen 2-1. Scheidsrech ter: De Schepper. Toeschouwers: Vitesse-Feyenoord 1-3 (na ver lenging, ruststand 1-0, stand na 90 min. 1-1). 35. R Das 1-0. 82. Sta- fleu 1-1 114. Jeliazkov 1-2. 117. Kaczor 1—3. Scheidsrechter: Wee rink. Toeschouwers: 7000. Sparta-Volendam 4-2 (2-1). 13. Wim Tol 0-1. 20. Tiktak 1-1. 24. Van der Gijp 2-1. 53. Tiktak 3-1. 71. Barre Molenaar 3-2. 77. Tiktak 4-2. Scheidsrechter: Severein. Toe schouwers: 4500. DHC-Ajax 2-3. (0-1). 33. Ling 0-1. 47. Olsen 0-2. 49. Kieft 0-3. 72. De Ruyter (strafschop) 1-3. 76. Mar cel van Buuren 2-3. Scheidsrech ter: Folmer. Scheidsrechter: 15.000. Fc Utrecht-FC Den Haag 2-0 (0-0). 78. en 88. Carbo 1-0 en 2-0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou wers: 3000. Amsterdam-FC Den Bosch 0-3 (0-2) 17. Breuer 0-1. 22. Schouwe- naar 0-2. 76. Schouwenaar 0—3. Scheidsrechter: Verhoef. Toeschou wers: 1400. SPORTTOTO VUmm FcUmoord FC Utrecht-Den Haag Excelsior-Willcm 11 Heracles-Heerenveen Haarlem-Roda JC PEC-Groningen NEC-Ga Eagles Lotto 21 - 22 - 29 - 32 - 33 - 41. Res. 34. Cijferspel 3-3-9-9-2-8 Toto gelijk 4-7-10-15-28. Toeg. 27. Duitsland Lotto 10 -1: Spiel'77: 8 België 5- 11-14 18 -29 -37. Res. 12. Supertrio Vierde koers in Hilversum Volgorde van aankomst: 1. nr 5 Tarzan H (M Bouwhuis). 2 nr 4. tonny Pepper (J van Dooyeweerd). 3. nr. 13 Taxpayer D (M L v d. Togt). Supertrio-uitbetaling f541,70. Omzet f 407.236,00. IJ shockeyteam krijgt fiks pak slaag UNNA (ANP) Het pak slaag, dat het Nederlandse ijshockeyteam gisteren in Unna van West-Duits- land kreeg (16— 11. werd eigenlijk al voor vrijdag verwacht. De zeer gehandicapte Nederlandse ploeg, zonder coryfeeén als Lcnssen, Janssen, Peternousek, De Heer en De Graauw, bleef toen in Eindhoven echter verras send goed overeind. 3-3. In Un na hadden de sinds de wereldti telstrijd nog sterker geworden pupillen van coacxh Xaver Un- sinn weinig medelijden met het onsamenhangend spelende Ne derland Net als tijdens het wereldkam pioenschap in de A-groep in Zweden twee keer gebeurde, schaatsten de Westduitsers ge makkelijk van de Nederlanders weg en scoorden op even onacht zame wijze. De Westduitse goal- tjesdief Holger Meitinger bewees zijn ongrijpbaarheid met zes doelpunten. Nederland reageerde op de onge naakbaarheid van de in de A- groep spelende tegenstander. Te gen de zeven strafminuten in Eindhoven, konden de Neder landse ijshockeyers nu bijna een half uur (29 minuten) op de straf bank doorbrengen. De hardere aanpak had zoals uit de score overduidelijk werd geen enkele invloed op het wedstrijdverloop. Nederland werd er slechts ge makkelijker door afgeslacht. Slechts in de eerste periode kon den de pupillen van coach Bub- nik iets terugdoen. Toen scoorde Leo Koopmans op aangeven van Larry van Wieren. Verder kon geen aanval van Nederland doel treffend afgerond worden. De Westduitse coach Unsinn had weinig I'"' 'Ir woorden over voor Nederland: "Wat moet ik nu van zo'n ploeg zeggen. Nederland was niet meer dan een sparring- partner voor ons. Aan de over winning van mijn ploeg hecht ik dan ook geen enkele waarde. Daar was de tegenstand van Ne derland te onschuldig voor". HAMBURG/KEULEN (ANP) - Rainer Bonhof heeft voor 1FC Köln een punt verspeeld in de Bundesligawedstrijd tegen het laaggeklasseerde Darmstadt'98. Het was een wed strijd, die de koploper had moeten winnen. Het werd voor 15.000 toeschouwers slechts 1-1. Bonhof mocht twee strafschoppen nemen. De eerste ging er keihard in, de tweede eindigde op de vuisten van doelman Rudolf. Darmstadt kwam in de slotfase gelijk door Mattern, eveneens uit een strafschop. Het was een zeer teleurstellende wedstrijd, waar in de ploeg van Michels domineerde, maar niet imponeerde. Brugge-doelman Door het gelijke spel tegen Darm stadt zag Köln de voorsprong op de ranglijst op de twaalfde speel dag slinken tot één punt. Nieuwe Licentie nodig voor betaald voetbal ZEIST (GPD) - Hel steeds meer toenemend negatief vermogen van het betaald voetbal in Neder land en de daaraan verbonden sombere voorspellingen voor de toekomst heeft de betaald voet bal organisaties (bvo's) er zater dag toe gebracht een beginsel verklaring op te stellen, die de continuiteit van deze bedrijfstak zal moeten garanderen. Tijdens de jaarvergadering van de Fede ratie van Betaald voetbal Organi saties (FBO), zaterdag in Zeist, schaarde een ruime meerderheid van de 34 aanwezige bvo's zich achter het uitgangspunt dat de clubs in de toekomst verplicht zijn elkaar en dus de competitie betaald voetbal in stand te hou den. Het FBO-bestuur zal zich de ko mende maanden bezig gaan hou den met het uitwerken van de za terdag opgestelde verklaring, waarbij men tot enkele vaste richtlijnen voor de komende ja ren tracht te komen. Daarbij is het de bedoeling dat een speciaal in te stellen controlerend orgaan- licentiecommissie er op toe zal zien of deze richtlijnen ook daad werkelijk nageleefd zullen wor den door de clubs. Gevaar Eensgezindheid troef dus bij de bvo's. die zaterdag unaniem tot de slotsom kwamen dat het ge- zondmakingsproces duidelijk niet naar wens verloopt en daar mee het voortbestaan van het be taald voetbal in gevaar brengt. „Als we deze competitie derhal ve in stand willen houden", zo verklaart Eugène Lcmmens van de FBO, „dan zullen de clubs moeten beseffen dat ze rechten en plichten jegens elkaar heb ben. Uit de vergadering van afge lopen zaterdag is dacht ik wel ge bleken dat de bvo's dat zelf in middels ook wel begrijpen". De eventueel in te stellen licentie commissie zal, onder andere naar aanleiding van het door de FBO in november 1980 uitge brachte rapport over dit onder werp, op haar beurt richtlijnen moeten opstellen waaraan een bvo moet voldoen alvorens toe stemming te krijgen deel te ne men aan de competitie. Dit naar voorbeeld van West-Duitsland, waar clubs onder andere ver plicht worden voor aanvang van de competitie een bedrag van 200.000 DM in een algemene pot te deponeren. Een soort waar- borg-fonds derhalve, waar alle clubs, in geval van financiële nood, van kunnen profiteren. „Wanneer we inderdaad naar Duits voorbeeld een dergelijke regel op zouden nemen", aldus Lem- mens, „dan zullen de clubs ook verplicht zijn zich daar aan te houden. Met andere woorden, er zullen sanctiemaatregelen moe ten worden opgesteld wanneer clubs zich niet aan de richtlijnen houden. Dat zou dan weer in de vorm kunnen zijn van het niet verlenen van de licentie die recht geeft op deelname aan het be taald voetbal". Aantal Het is overigens niet de bedoeling van de FBO om door middel van het instellen van een dergelijke licentiecommissie het aantal clubs te doen verminderen. Inte gendeel, de FBO blijft zich op het standpunt stellen dat aan het huidige aantal clubs niet getornd kan en mag worden. Daarmee stelt de Federatie zich wel lijn recht tegenover het tijdens de komende (14 november) algeme ne vergadering betaald voetbal te behandelen rapport van de commissie „schuldsanering". Die commissie is namelijk van mening dat pas van werkelijke gezondmaking sprake kan zijn bij een bestand van 32 clubs. Lemmens: „Bij enkele uitgangs punten die wij zaterdag hebben opgesteld voor het nieuwe vier jarenplan met de overheid zijn we van het huidige aantal clubs uitgegaan. We weten van het rap port van de commissie schuldsa nering af - hebben nog nauwe lijks de tijd gehad om dat rapport te bestuderen en zullen waar schijnlijk tijdens de algemene vergadering om uitstel van be handeling van dit agendapunt vragen - maar zouden het on aanvaardbaar vinden indien voor de afvloeiing van vier leden van de FBO gekozen zou worden". „Er zal een andere oplossing voor de huidige problemen gevonden moeten worden. De FBO denkt daarbij bijvoorbeeld aan het in voeren van shirtreclame mét be houd van de overheidssubsidie. Ook na 1986, wanneer de subsi die na het beeindigen van het tweede vier-jarenplan eigenlijk in zijn geheel zou vervallen. Het ministerie van erm zal inmiddels toch ook wel tot de conclusie zijn gekomen dat het betaald voetbal nooit self-supporting (wat als uit gangspunt diende bij het opstel len van het rapport Gezonder Be taald Voetbal, red.) kan worden". Derde en vierde plaats voor crosser Overdevest LEIDEN - Dit weekend geen grote successen te melden van het veldrit- front Martin Overdevest kwam dit keer niet verder dan een derde plaats in Zaltbommel en een vierde stek in Tilburg. Eddy Kouis uit Katwijk eiste een zevende en achtste plaats voor zich op. De amateurs Reinier Hoogkamer en John Kuyvenhoven kwamen in het Belgische Mcrksplas aan de start. Een vijfde en dertiende plaats was hun deel. Gisteren won Hoogkamer de regionale wedstrijd te Lisse. Kuyvenho ven werd achtste in Lochristie (B). Veteraan Piet Overdevest kwam ook tweemaal aan de start. In Tilburg een achtste en in Zaltbommel een dertiende prijs. Tenslotte behaalde de Zoeterwoudenaar Cees Kerk vliet een verdienstelijke derde plaats in Oostvoorne. UTRECHT (ANP) - FC Utrecht speelde in het bekerduel te gen FC Den Haag zonder li bero Aad Mansveld. "Hij is geblesseerd", verklaarde Utrechts trainer Han Berger na afloop. Het is te verwachten dat Mansveld snel zal herstel len, maar zijn rentree in de eredivisie zal nog wel een poos op zich laten wachten of nooit meer plaats hebben. Mansveld en Berger hebben namelijk een verschil van mening over het spel van de libero in het Utrechtse team verband. Berger is teleurge steld over zijn prestaties en heeft nu geeist, dat hij elke training bijwoont om meer conditie op te doen. Mans veld was dat de laatste jaren niet meer gewend en werd bij zijn laatste clubs vaak gespaard. Mansveld rekende daar bij Utrecht ook op, om dat zijn voorgangers van de zelfde leeftijd (36 jaar) Joop Wildbret en Wim van Hane- gem slechts twee keer per week hoefden te trainen. Berger: "Wildbret en Van Ha- Aad Mansveld. negem maakten zich elke wedstrijd volledig waar te genover mij en van Mans veld kan ik dat niet zeggen. Het ligt nu helemaal aan hem om zijn plaats te hero veren. Zo lang speelt Van Veen, onze spits, als vrije verdediger. Of hij daar zin in heeft of niet. Van Veen speelt tenminste voor de verdediging. Dat verwacht ik van Mansveld ook en daar moet hij conditie voor op bouwen". up werd Hamburger SV, dat in de topper van de dag Bayern München met 4-1 ver sloeg. Het Hamburgse stadion was met 61.500 toeschouwers uit verkocht. Veel kwaliteit werd er niet geboden, al bleef de span ning tot het laatste kwartier, toen HSV van 2-1 naar 4-1 uitliep, op timaal. Bayern nam de leiding door Kraus na een uitval, waar de thuisclub de gehele wedstrijd problemen mee had. HSV zon der Beckenbauer, kwam moei lijk tot scoren. In de tweede helft gebeurde het toch toen de druk op het doel van de uitstekende Junghans werd opgevoerd. Na een voorzet van Kaltz werkten Milewski en Hrubesch de bal in het doel. Het werd 2-1 door Jakobs. De gele genheidslibero prikte in een op eenhoping van spelers de bal in het enige vrije hoekje. Bayern bleef kansrijk, maar sprong slor dig met de kansen om, terwijl Rummenigge geen geluk had. In de slotfase benutten Hrubesch en Bastrup de ruimte, die ont stond toen Bayern naar voren stormde, om er 4-1 van te maken. Werder Bremen moest de tweede plaats aan HSV overdoen door een kansloze nederlaag bij 1FC Nürnberg, dat met veel hogere cijfers dan 2-1 had kunnen win nen. Borussia Mönchengladbach verspeelde een voorsprong van 2-0 bij VFB Stuttgart maar klom door de 2-2 toch naar de derde positie met evenveel punten als Hamburger SV: zestien. Kees Bregman was de beste speler van Arminia Bielefeld in de uitwed strijd tegen MSV Duisburg. De enige Nederlandse speler in de Bundesliga leidde zijn ploeg naar de eerste winst in een uit wedstrijd: 1-3. Binnen een half uur was de wedstrijd beslist door doelpunten van Dronia, Schock en Pohal. Pas in de laatste secon den kon Duisburg, een straf schop van Wohlfahrt, iets terug doen. voor Notts County maakte. En kele minuten later echter kwam de gelijkmaker van Birtles en halverwege de tweede helft be sliste Remi Moses het duel in het voordeel van de Mancunians. Tottenham Hotspur klom naar de derde plaats achter Ipswich en Manchester United, door een ge lukkige overwinning in Sou thampton. Vijf minuten voor het einde, bij de stand 1-1 zag Kevin Keegan een starfschop gestopt door Spurs-doelman Clemence. Met de laatste trap van de wed strijd bezorgde Pat Corbett de Londense ploeg de drie winst punten. Arsenal, dat in elf wedstrijden slechts zeven doelpunten had ge maakt, was weer niet productief, één doelpunt van Graham Rix was echter voldoende voor de overwinning op Coventry City. België Engeland Liverpool is zaterdag een paar trapjes geklommen op de rang lijst van de eerste divisie in de Engelse League. De tegenstan der van AZ'67 won met 2-0 bij Sunderland, de nummer laatst die in acht leaguewedstrijden al geen doelpunt meer heeft ge maakt. De treffers van Liverpool vielen in de tweede helft door Souness en Modermott. Ipswich bleef aan de top van de ranglijst door in, Birmingham met 1-0 van kampioen Aston Vil la te winnen. Manchester United, 2-1 thuis tegen Notss County, heeft evenveel punten (26) als Ipswich, maar speelde twee wed strijden meer. Ipswich scoorde al in de achtste minuut, door Osman, na een hoekschop van Arnold Mühren. De eerste treffer van Osman in dit seizoen was voldoende voor Ipswich, dat vorig jaar ook twee keer van Villa won. Manchester United keek op Old Trafford tien minuten voor rust tegen een achterstand aan, door een doelpunt dat McCullough De grootste verrassing in de twee de ronde van de strijd om de Bel gische voetbalbeker was de uit schakeling van bekerhouder Standard Luik. Ondanks een treffer van Simon Tahamata in de 55ste minuut uit een straf schop, stapte de ploeg met een nederlaag van 1-2 bij Harelbeke van het veld. In de slotfase sloeg de tweedeklasse-club plotseling hard toe. Meersman maakte ge lijk en zeven minuten voor tijd was Johnny Dubaba de indirecte schuldige aan de tweede Harel- beekse treffer. Hij gebruikte zijn handen in het strafschopgebied. De daaruit volgende strafschop werd door Bokila benut. Niet alleen de uitschakeling van de bekerhouder viel op. Oqk de hui dige koploper in de hoogste afde ling van de Belgische competitie, AA Gent, ligt er uit. De verant woordelijke ploeg daarvoor was FC Antwerp. Al had Antwerp er wel een verlenging en een serie strafschoppen voor nodig om Gent er oner te krijgen. Gent kwam door treffers van Labarbe en de talentvolle jonge interna tional Czerniatinsky 0-2 achter. Via Mucher en Courdier kwam Antwerp langszij. Dit gebeurde in de verlengingen. Stafschoppen moesten bij die gelij ke stand (2-2) de beslissing bren gen. En dat gebeurde in het voor deel van Antwerp. De held van de ploeg werd doelman Svilar, die de eerste twee Gentse pogin gen teniet deed door uitstekende reacties. Tv^^ok nog de derde Gentse str^ - .*->p naast werd ge schoten Antwerp winnaar. De drie strafschoppennemers van die ploeg hadden niet ge faald. Landskampioen Anderlecht kwam zonder ai te veel moeite in de achtste finales. De Brusselse spe lers schoten met scherp en Club Brugge was het weerloze doel. Vercauteren (2), Geurts, Lozano (strafschop) en ex-Fevenoorder Petur Petursson bedierven de middag voor Brugge. Tongeren, de cupfighter bij uitstek in Bel gië, kwam ook door deze ronde dankzij een zege van 1-0 bij en tegen Kortrijk. PHOENIX (ANP) - Arie Luyendijk, de Nederlandse autocoureur, die in de Verenigde Staten dit seizoen aan het Super Vee-kampioenschap heeft meegedaan, heeft in de laatste race uit die titelstrijd zijn wagen total-loss gereden. Luyendijk klapte tijdens een uitwijkmanoeuvre voor twee voor hem slippende auto's met zijn March op de vangrail. Dat gebeurde met een snelheid van 160 kilometer per uur. De Ossenaar liep slechts een dikke knie op. In het eindklassement van de strijd om het Amerikaanse Super Vee-kampioenschap werd Luyendijk ondanks zijn uitvallen in de laatste wedstrijd toch vierde. Al Unser werd totaalwin naar, terwijl de dagwinnaar van Phoenix, Pete Halsmer, als tweede eindigde.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12