'Tk begrijp er nóg niets van... 'Hardste vragen niet tussen haakjes Nooit te gauw zeggen: zó is 'f T>T> Blauw Zwart-voorzitter aan kant gezet "Leden achter standpunt" Ad Pauüssen legt NTTB-functie neer Slechts 700 kaartjes beschikbaar voor interland in Parijs ««Htimriinamp Dr. Van de Beek: VRIJDAG 30 OKTOBER 1981 SPORT WASSENAAR - Het afscheid van Blauw Zwart doet Wim Lammers pijn. Na bijna zeven jaar in de positie van voorzitter "alles te hebben gegeven" aan de bloeiende Wassenaar- se voetbalclub, koos de buitengewone ledenvergadering vorige week vrijdag een nieuw bestuur, waarin voor Lammers geen plaats meer was. Secretaris Jan van der Kooy, die 1 geeft aan diens bittere relaas een vreemde wending. "Onbegrijpe- zijn praeses al tot tweemaal toe het 'jij d'eruit of ik d'eruit' had voorgehouden, kreeg op dat mo ment zijn gelijk. De tweede keer namelijk voegde hij aan zijn drei gement het onheilspellende zin netje toe: "Dit keer win je het niet". Na drie jaar allerlei pesterijen te hebben moeten slikken ("Van der Kooy pestte, pestte en pestte op elke bestuursvergadering.") luidde de steun van de vier overi ge bestuursleden aan Van der Kooy definitief de ondergang van het tijdperk Lammers in. Op een manier die in strijd was met de statuten en het huishoudelijk reglement van Blauw Zwart werd de voorzitter een week ge leden aan de kant gezet. De wel haast onbekende A.H. Zellenrath volgde hem op. In zijn ploeg, die tot negen leden is uitgebreid, ze telen ook de vier bestuursleden die deel uitmaakten van het vori ge bestuur. Het gegeven dat het nieuwe bestuur direct na de in stallatie Wim Lammers loftui tend en met een geschenk be dankte voor zijn inspanningen, lijk toch", mompelt hij zelf. Op 1 november 1974 nam drs. Wim Lammers de voorzittershamer bij Blauw Zwart ter hand. Finan ciële perikelen rond de bouw van kleedruimten noopten zijn voor ganger tot aftreden. In één van zijn eerste toespraken zinspeelde Lammers al op de bouw van een nieuw clubhuis. Waarna, aldus Lammers, secretaris Van der Kooy hem 'toevertrouwde' dat "die accommodatie er in zijn tijd wel nooit zou komen". Erg veel trok Lammers zich van die op merking niet aan en beleefde een prettige tijd bij Blauw Zwart. "In de eerste jaren ook met de be stuursleden", werpt hij op. Madat Lammers, in het dagelijks leven staffunctionaris bij NVD- beveiliging in Aerdenhout, vier jaar geleden tevens voorzitter werd van de Wassenaarse wo ningbouwvereniging wakkerde de kritiek aan. "Van der Kooy, die vond dat beide functies niet te combineren waren, maakte er gewoon een sport van", oordeelt Lammers. "De enige reden is Woordvoerder Hans Westgeest van de commissie van goede diensten toonde geen behoefte om het standpunt van die groep nader in de publiciteit te brengen. "Uit de stemming blijkt dat de leden in elk geval achter dat standpunt stonden. In de commissie zaten vertegenwoordi gers uit alle geledingen van de vereniging, die met het vorige bestuur hebben samengewerkt, die wisten waar zij mee bezig waren. Er zijn communicatiestoornissen geweest. We hebben zeer objectief gezocht naar een oplossing waarmee de vereniging het meest gediend zou zijn. Wij denken dat mijnheer Lammers, die veel goed werk heeft verricht, de indruk heeft dat wij voor de andere partij hebben gekozen. Dat is pertinent niet waar, net zo min als dat wij de jeugd gemobiliseerd zou den hebben om tegen hem te stemmen". En over de rechtsgeldigheid van de buitengewone vergadering: "De na jaarsvergadering werd bij het punt bestuursverkiezing geschorst. De buitengewone ledenvergadering, waarvoor mijnheer Lammers na de schorsing zelf een datum heeft geprikt, was daar in onze ogen een voortzetting van. Tevens was het bestuur demissionair. Zelf demon streerde Lammers dat door in de zaal te gaan zitten en niet op de stoel van de voorzitter". "Op de lijst met kandidaten van mijnheer Lammers vonden wij er vier die in onze ogen capabel waren. Bij navraag hoorden wij echter dat geen van hen een bestuursfunctie ambieerde. Uit fatsoen hadden wij nog bij de overige kandidaten langs kunnen gaan. Daar voelden wij ons niet toe geroepen", aldus Westgeest. Voor de voetbalvereniging Blauw Zwart en het nieuwe bestuur is het hoofdstuk 'Lammers' afgeslo ten. Secretaris Van der Kooy zegt geen enkele behoefte te hebben op de beweringen van Wim Lammers te reageren. "Wat hij zegt moet hijzelf weten. Daar sta ik ver bo ven. Als ik het tegenovergestelde beweer, wie heeft dan gelijk? Van zulke welles-nietes spelletjes houd ik niet. Het gaat om de ver eniging. Die moet verder en die draait verder. Voor ons is het over". volgens mij jaloezie. Het werk bij de woningbouwvereniging lever de dikwijls publiciteit op. Het slaan van een eerste paal, bij voorbeeld. Het uitte zich ook op een andere wijze. Van der Koo herinnerde mij er bij herhaling aan, dat alles wat bij Blauw Zwart gebeurde (het nieuwe clubhuis dat er inderdaad kwam en de viering van het 60-jarig ju bileum, red) niet mtfn verdienste was. Terwijl ik die eer nooit voor mij heb opgeëist. Ik heb dat idee nooit uitgedragen. Van het feit dat ik goed bevriend ben met de wethouders van de gemeente Wassenaar, heeft slechts Blauw Zwart geprofiteerd. Nooit ik zelf'. Terwijl Blauw Zwart zich opmaak te voor de jaarvergadering van 1980 vroeg, zo verklaart Lam mers, Van der Kooy aan betrok kene of die zijn voorzitterschap op wilde geven. De secretaris had zijn voorzitter ook al in de periode daarvoor het advies ge geven uit eigen beweging op te stappen. In verband met de nieuwbouw en het jubileumvie ring achtte Lammers dat destijds niet het geschikte moment. "Ik vertelde dat ik ook na de festivi teiten niet terug zou treden wan neer de leden dat niet wensten, waarop Van der Kooy zei: dan treed ik af. Maar toen ik op de algemene ledenvergadering zijn aftreden meldde, deed hij of hij nergens van afwist. Ik werd voor drie jaar herkozen en hij bleef ook". Wim Lammers: "Onbegrijpelijk" Voor de mgaarsvergadering van vorige maand herhaalde Van der Kooy zijn vraag. Lammers ant woordde dat hij een jaar eerder voor drie jaar herkozen was. Op dat moment verzekerde Van der Kooy hem dat hij het dit keer niet zou winnen. Hij kreeg gelijk, toen de drie overige bestuursle den op hun beurt verklaarden niet langer met Lammers te kun nen samenwerken. Die medede ling viel Lammers niet helemaal rauw op zijn dak, naar aanleiding van een onschuldig incident tij dens de winter van vorig jaar. "Trainer Roel Timmer belde mij op met de vraag of Blauw Zwart een oefenwedstrijd tegen Excel sior kon spelen. In Wassenaar. Ik vertelde Timmer dat ik dat met bestuurslid Gordijn op moest ne men, die beslist of er op het veld gevoetbald kan worden. Die avond kon ik hem echter niet be reiken, terwijl Timmer moest weten of hij al dan niet kon spe len. Die heb ik meegedeeld dat hij daar van kon uitgaan, indien het veld bespeelbaar zou zijn. De wedstrijd was bezig toen Gordijn gepikeerd wilde weten wie dat alles geregeld had. Hij liep vloe kend, de deur dichtsmijtend weg". De najaarsvergadering vervolgens bracht geen oplossing. De vier bestuursleden konden geen mo tie van wantrouwen indienen omdat daarvoor geen motivatie was. En de leden wilden hun voorzitter niet zomaar naar huis sturen. Men besloot het hele be stuur voorlopig buiten spel te zetten en riep een commissie van goede diensten in het leven. Om uit de impasse te komen zegde Lammers zijn leden toe "in het belang van de vereniging een stap terug te doen, met geen an dere bedoeling, dan om het de bewuste commissie (van goede diensten) mogelijk te maken haar werkzaamheden zonder beïnvloeding zo objectief moge lijk te kunnen laten verrichten". Daar voegde Lammers aan toe dat hij als voorzitter beschikbaar en verkiesbaar bleef, en niet zo als hij later in de verdraaide no tulen terug kon lezen, aftrad. Het enige waarvoor de commissie van goede diensten by Wim Lammers aanbelde, was of hij niet alsnog uit eigen beweging op wilde stappen. Men nam hem tegen zichzelf in bescherming, heette het. Voor Lammers het bewijs dat de notulen naar "de hand van Van der Kooy waren gezet. De commissie van goede diensten schreef voor vorige week vrijdag de buitengewone ledenvergade ring uit, waarop het nieuwe be stuur in stemming werd ge bracht. Lammers kreeg niet de kans de leden er via het clubblad op te wijzen dat die vergadering ongeldig was. De agenda werd buiten medeweten van de voor zitter opgesteld, tevens werd de vergadenng geopend door de commissie van goede diensten. Twee feiten die in strijd zijn met wat in de statuten en het huis houdelijk reglement staat ver meld. De vergadering werd in al le weerwil toch gehouden. Lam mers kreeg de kans zich te verde digen. Medestanders van hem werden niet aan het woord gela ten. Het verenigingsrecht staat toe dat ook jeugdleden bij Blauw Zwart mogen stemmen. Zo gebeurde het dat mede door toedoen van groepen jeugd ("Wij stemmen te gen Lammers", riepen zij) de voorzitter werd weggestemd. Zellenrath ("Ik heb hem een hand gegeven, meer niet. Ik ken de hem niet eens") nam zijn plaats in. Zelf lijkt Lammers het nog niet te kunnen begrijpen. GERARD HAVERKAMP LEIDEN - Ad Paulissen. voorzitter van de sportcommissie van de Neder landse Tafellennisbond en uit dien hoofde ook lid van het hoordbe stuur (waarin hij 13 jaar zitting heeft gehad), heeft zijn ftinctie neerge legd Ofïicieel heet het dat Paulissen. die ook een paar jaar bondsvoor zitter is geweest, zun hobby niet langer kan verenigingen met zun werk. Bij zijn beslissing af te treden kan echter ook hebben meegespeeld dat hg enorm veel aanvallen op zijn beleid te verduren heelt gekregen Pauüs sen steunde heel duidelijk het beleid van damescoach Gerard Bakker, wat geregeld tot protesten heelt geleid uit de tafeltcnniswereld. Zijn aftreden komt hoe dan ook ongelegen nu de heren het zonder bonds coach moeten doen en er nogal wat problemen üggen over het hele topsporlgebeuren binnen de NTTB Een opvolger vinden met evenveel gewicht, zal de Tafellennisbond de nodige problemen opleveren. UTRECHT (GPD) - Voor Neder landse voetbalsupporters die naar Frankrijk-Nederland willen op 18 november in Parijs, zijn maar 700 kaartjes beschikbaar Liefst 2300 kaarten zijn bestemd voor de spelers en hun familie, voor clubs, voor bestuursleden en andere relaties van de KNVB. Zege schaakteam HOLZOESTER (ANP) - Het Ne derlands schaakteam heeft de uitzichten om zich te plaatsen voor het Europees kampioen schap van begin 1983 aanzienlijk verbeterd. Het Nederlands acht tal won gisteren in de voorron den in Holzoester de eerste wed strijden tegen Polen met de voor lopige cijfers bl/2 - 2'A. Neder land en Polen ontmoeten elkaar vandaag. Oostenrijk, het organi serend land, is reeds uitgescha keld. Het verloor met gelijke cij fers van zowel Nederland als Po len. Bij een gelijkspel in de twee de ontmoeting tegen Polen plaatst Nederland zich voor de eindronden Daann komen in to taal de acht sterkste Europese landen uit met inbegrip van de titelhouder de Sowjet-Unie. In de ontmoeting van gisteren kwa men de overwinningen op naam van Hans Ree en Rob Hartoch aan het derde en achtste bord. Ree besloot tegen Pytel een uit stekende partij met een door slaande koningsaanval. Hartoch moest zich tegen Szymczak lan ge tijd nauwkeurig verdedigen. Elke speler krijgt twintig kaar tjes tot zijn beschikking Dat verklaarde donderdag mr. H. P. Utermark, de raadsman van de KNVB. in het kort geding dat het reisbureau De Jong Intra- tours had aangespannen in een poging van de bond 2500 kaartjes los te krijgen. Het reisbureau daarentegen pro beerde tegenover de president van de Utrechtse rechtbank, mr. V. J. A. van Dijk, aan te tonen dat het wel degelijk recht kon doen gelden op de aangevraagde kaar tjes. Het reisbureau baseert zich daarbij op het feit dat een bnef met een verzoek om 2500 kaar tjes. die op 29 juli werd verzon den. nooit is beantwoord Daar mee zou de KNVB de indruk hebben gewekt dat deze aan vraag werd gehonoreerd. Dodgers winnen world series NEW YORK (ANP) - De Los An geles Dodgers hebben de World Series, het honkbalkampioen- schap van de Amerikaanse prof- ploegen gewonnen. De Dodgers versloegen in de zesde wedstrijd uit de serie van ten hoogste ze ven wedstrijden, de New York Yankees in New York voor 56.513 toeschouwers, met 9-2. De stand in de reeks wedstrijden werd daardoor 4-2 m het voor deel van de Dodgers. Hervormd-gereformeerd geschrift over Rooms-Katholieke Kerk (II) (Van onze redactie geestelijk le ven) In de verhouding tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de Reformatie is 'het ambt' een struikelblok. "De grootste kritiek geldt nog steeds het pauselijke ambt en de onfeilbaar heid. In de rooms-katho- lieke ambtsopvatting be speurt de Reformatie een scheiding tussen geeste lijkheid en leek, tussen ambt en gemeente, en die is naar haar overtuiging vreemd aan de geest van het evangelie" Het hervormd-gereformeerde ge schrift over de verhouding in ons land van de twee grote reforma torische kerken tot de Rooms- Katholieke Kerk windt er wat dat betreft geen doekjes om. Er heeft binnen de Hervorming al tijd verzet geleefd tegen de hiër archische ordening van de amb ten, zoals in de Rooms-Katholie ke Kerk, ook al hield een aantal lutherse en calvinistische kerken het bisschopsambt - weliswaar steeds binnen synodaal verband - overeind. De Reformatie vroeg daartegenover grote aandacht voor het priesterschap van ólle gelovigen en voor de gemeente als geheel/geroepen en be kwaam om bijzondere ambtsdra gers, onder bijstand van de Geest, aan te wijzen'. Perspectief Toch geloven de samenstellers van het geschrift ('Onze gezamenlij ke opdracht in de jaren 80'), dat er wel perspectief in zit, en wel op grond van het interkerkelijk gesprek in binnen- en buitenland en van recent wetenschappelijk onderzoek. Naast het hiërarchische is de 'colle- gialiteitsgedachte' in de Rooms- Katholieke Kerk niet zonder uit- werking gebleven, ook al functio neert die niet optimaal. Er zijn nu bisschoppensynodes, pastora le raden, parochieraden enzo voort. "Het herstel van het syno dale element in de opbouw van deze kerk is van grote oecumeni sche betekenis", meent het ge schrift. "In de reformatorische kerken functioneren de ambten binnen een synodale opbouw. In de Rooms-Katholieke Kerk zijn de synodale colleges dienstbaar aan de eenheid van de kerk, die voor al in het pauselijke ambt tot uit drukking komt". Dat geeft, vol gens de samenstellers, een ope ning tot verder gesprek. "Maar de hardste vragen mogen daarin niet tussen haakjes wor den gezet". Bijvoorbeeld: mag aan het ambtelijk-kerkelijk spre ken onfeilbaarheid worden toe gekend, onverschillig of dit door de paus van Rome dan wel door een synode in Driebergen of Leusden wordt vertolkt? "Nie mand kan over de waarheid be schikken. Meestal blijkt pas achteraf, of de kerk een juiste be slissing heeft genomen. Het toet singsvermogen van de gemeente en vooral de Schrift (bijbel) als laatste gezagsinstantie voor de kerk zijn hier in het geding". Als men voor die zaken meer oog krijgt, komen, zo verwachten de Rome-Reformatie-deskundigen, ook deze problemen dichter bij een oplossing. De bezinning hierover is al gaande. Wat betreft het pausambt merkt het geschrift op, dat Petrus nooit boven het niveau van 'leerling' is uitgekomen. "Slechts als volgeling die ge faald heeft en die nochtans door de goedheid van zijn Heer bruikbaar werd als herder van de kudde, is er plaats voor een Petrus-dienst". Wrang Uiteraard gaat het geschrift ook in op de bezinning van de laatste ja ren op doop en avondmaal. Het noemt het een 'wrange ervaring' dat de 'evangelische herkenning' van elkaar op dit punt weer stag natie ondervindt. Plaatselijke ontwikkelingen moeten veelal de steun missen van de beleids- "Het is de vraag, of de groei naar een werkelijke oecumenische een heid ooit nog ongedaan is te ma ken. De band met de bisschoppen moet blijven bestaan, maar even zeer geldt, dat de eenheid waar toe doop en avondmaal oproepen in onze tijd niet meer halt kan houden bij historisch gegroeide kerkgrenzen". Het geschrift ziet de 'islam' (200.000 moslims in ons land) als 'onze gemeenschappelijke uitda ging'. Wederzijdse kennisne ming van islamitisch en christe lijk geloof is noodzakelijk. "Er zullen discussies op gang moe ten komen tussen kerk en mos kee, vanuit de bereidheid om de ander te aanvaarden in zijn diep ste levensmotieven". Dat bete kent ook, dat de kerken zelf zich opnieuw rekenschap moeten ge ven van de Schrift, de persoon en het werk van Christus, het on derwijs over God en het karakter van de kerk. N oodvoorzieningen Het laatste hoofdstuk van dit refor matorische document over 'Ro- Dr. A. van de Heek, die als opvolger van professor dr. H. Berkhof het vak 'dogmatiek' geloofsleer) aan de Leidse universiteit gaat doce ren, heeft zich voorgenomen, voortdurend open te staan voor nieuwe informatie en andere ideeën, zich niet te binden aan enige kerkelijke richting, samen met andere vormen van weten schap te zoeken naar waarheid en de nodige tijd en aandacht te besteden aan het contact met zijn studenten. Dat laatste ook in de pastorale begeleiding. 'Staande op de drempel van de uni versiteit' schrijft hij dat in het blad 'Woord en Dienst'. In tegenstelling tot heel wat men sen voor wie het begrip 'dogma tiek' een negatieve klank heeft en gedachten aan verstarring op- me' gaat over 'onze gezamenlijke verantwoordelij kheid Als eerste wordt het pastoraat aan gemengd gehuwden genoemd. roept, vindt Van de Beek - tot voor kort predikant in Raams- donk dit vak 'uitermate boeiend en levendig', Het heeft namelijk 'enorme betekenis voor het leven van de christelijke ge meente'. "Maar dan moet je je als dogmaticus wel steeds afvragen, wat het getuigenis van het Oude en Nieuwe Testament voor onze eigen tijd betekent". Koerig 'Je moet aandachtig luisteren naar de klanken die uil kerk en we reld naar je toekomen. Naar de bijbel, om in de situatie van nu te zeggen wat je zeggen moet. En naar al die mensen die met de zelfde vragen bezig zijn geweest Hun aantal neemt voortdurend toe. De kerken hebben nog steeds geen passend antwoord op de vragen daaromtrent. "Zij troffen slechts noodvoorzienin gen. Een echt beleid is er niet ge voerd". Op dit punt zal de samenwerking tussen de kerken moeten wor den uitgebouwd en verdiept, "opdat de gemengd gehuwden meer ruimte krijgen om te delen in het leven van de kerken waar mee ze verbonden zijn". Kerke raden en parochieraden moeten hierover met elkaar praten. Tot de 'gezamenlijke verantwoor delijkheid' rekenen de samen stellers ook de toerusting van ambtsdragers en gemeenteleden en de maatschappelijke betrok kenheid. Zij pleiten voor een 'breed beraad' over vragen die de fundamenten van ons maat schappelijk leven raken, zo mo gelijk met niet-kerkelyken erby. eigentijds en een weg heoDen gebaand waarop wij mogen gaan". Een belangrijk punt is het be spreekbaar maken van vragen over 'de meest intieme samenle vingsvormen' "Een revolutionai re wending in ons maatschappe lijk denken lijkt voorgoed een eind te maken aan veel zaken die altijd min of meer in de taboe s/eer hebben gelegen". De 'inzet voor de vrede' ziet het ge schrift als een van de eerste ta ken van de kerken De makers van dit belangwekken de boekje hopen, dat met hun be zinning de ruimte voor het ge sprek tussen 'Rome' en de Refor matie is vergroot En ook de be reidheid tot handelen. (Het eerste artikel hierover stond in de krant van gisteren. Vol gende week donderdag, 5 no vember, praten de hervormde en gereformeerde synodes er sa men in Lunteren over). Schrift, traditie (zo men wil 'be lijdenis') en de stemmen uit kerk en maatschappij zyn voor de nieuwe hoogleraar de gegevens om mee te werken. "Dogmatiek is een roerig vak. Al- U)d in beweging. Altyd zoekend naar de juiste weg Ook een kri tisch vak. Je moet nooit te gauw zeggen: zó is het, want altyd zyn er wel weer nieuwe ervaringen en andere aspecten aan de men sen, en altijd blykt het spreken van God veel rijker geschakeerd dan wij dachten". Dr. Van ae Beek die zijn jeugd op de Veluwe doorbracht en twee maal promoveerde, waarvan één keer op een proefschrift over 'bra men' - pleit t>oor een kritische houding ten opzichte tian de ei- gen geloofsbeleving. 'We moeten vooral niet te snel denken het laatste te hebben gezegd". Het moderamen (bestuur) van de synode der Nederlandse Her vormde Kerk heeft zich achter de vredesdemonstratie tegen de kernwapens, op 21 november in Amsterdam, geschaard "Zo'n demonstratie scherpt de discus sie en stimuleert het bewustzijn hierover". De Evangelische Kerk in Duitsland zal volgende week donderdag op een synode in Stuttgart een 'herderlijk schrijven' over vredesvraagstuk ken in de openbaarheid brengen. Erhard Eppler. de nieuwe voorzitter van de Duitse Kir- chentag, heeft op een vredesbij eenkomst in Osnabruck gepleit voor uitbanning van hardnekki ge vijandsbeelden. "Vyandsbeel- den waren ook de basis voor het anti-semitisme", zei de sociaal democratische politicus De bisschoppen van de Episcopale (anglicaanse) Kerk in de Ver enigde Staten zullen heel het ko mende jaar één dag pa W9t k vasten en bidden voor d< n de in de wereld. Voor de eerste keer zijn in Oost- Duitsland priester-seminaristen opgeroepen voor het volksleger De twee studenten van het semi narie in Erfurt zyn echter niet van plan. daaraan gehoor te ge ven. Ook willen zy geen 'bouw- soldaat' (zonder wapens) wor den. Hun wacht een gevangenis straf van anderhalf jaar De ba sisbeweging binnen de Rooms- Katholieke Kerk van Hongarije blijkt zoveel invloed te hebben op jongeren, dat zowel de pries ter-vredesbeweging (regerings getrouw) als de kerkleiding erte gen wil optreden. Vooral het an ti-militarisme van de basisbewe ging is hun een doorn in het oog. Hervormde Kerk: t Hekelingen -Simonshavcn kandi daat J Zwart Utrecht, aangeno men naar Scheveningen E. Bou- man Hcerde Gereformeerde Kerken: bedankt voor de benoe ming tot vlootpredikant A. Plaat- zer Heercnvccn. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Leiden J. de Gelder Damwou- de (Fr) Christelijke Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Gouda kandidaat A W Vc- lema Apeldoorn, die daarmee be dankte voor o.a. Sassenheim. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Zwolle A Moerker ken Nieuw-Beyerland Zon dagavond half 7 wordt in de Dorpskerk te Leiderdorp een cantatedienst gehouden, waarin het Leiderdorps Kamerkoor een cantate van Mendelssohn zingt Els van Onselcn verzorgt de so praansolo Voorganger is ds. G. van Locnen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15