LEIDSCH DAGBLAD Van Agt rekent op herstel Camp David-akkoord in gevaar gebracht Groep Ajax-fans mishandelt geestelijk gehandicapten A&°J □i VIP-team bij Haagse politie taVas t- B5S Jan (24) overleeft al van 32 meter 9Crisis kan dit weekeinde worden opgelost Ampullen gestolen AWACS Moessavi premier Iran NDERDAG 29 OKTOBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36614 OkJredadetx AAM Schuurmans [•hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bimj Wffle Snjtl 1 WfHWÉi Voor Wm nook/kr yOLLE (ANP) - Een 24-jarige inwoner van het Friese Opende heeft jisteren in Zwolle een val van 32 meter hoogte overleefd. De man, een verknemer van de Hollandse Constructiegroep was aan het werk bij de louw van de nieuwe produktie-eenheid van de IJsselcentrale, toen de jlank waarop hij stond brak. dens zijn val kon de man op ongeveer vijftien meter hoogte een staal- Iraad vastgrijpen. Hiermee slingerde hij tegen een plastic afvalkoker, waarlangs hij naar de begane grond gleed. Hij kwam er af met slechts ichte verwondingen. Ter observatie is hij in het ziekenhuis opgeno men. onderzoek is gebleken dat de plank waarop de man stond, brak op de >lek waar zich een knoest bevond. Vorig jaar kwam een man bij de jouw van de elektriciteitscentrale in Zwolle om het leven door zo'n val. EINDHOVEN (ANP) - Vier van de zeventien Ajax-supporters die af gelopen zaterdag in Eindhoven werden aangehouden na afloop van wedstrijd PSV-Ajax in ver band met enkele gevallen van openlijke geweldpleging, heb ben ook een groep geestelijk ge handicapten mishandeld. Dit is pas gisteren duidelijk gewor den toen één van de begeleiders van die groep aangifte kwam doen. De gehandicapten wonen in Huize Eckartdal, een leefgemeenschap van geestelijk gehandicapten. Als gevolg van de gebeurtenis sen afgelopen zaterdag zijn op Eckerdal grote spanningen ont staan. De verdachten, J.T. (20). P B. (22), D. van Z. (20) en R B. (19), allen uit Hoofddorp zijn gisteren voor geleid aan de Bossche officier van justitie, mr. P. Hendriks en daarna in bewaring gesteld. De officier heeft desgevraagd laten weten de zaak hoog op te nemen. Hij heeft bewust afgezien van snelrecht. "Ik vind dat deze zaak goed voorbereid moet worden behandeld. Er moet een voor lichtingsrapport van de reclasse ring komen want wat hier ge beurd is noem ik onbegrijpelijk", aldus mr. Hendriks. 32 PAGINA'S Slachtoffer steekpartij laat dader arresteren «IJDRECHT (GPD) - Frank Ottenhof (17) uit Uithoorn, gewond bij een steekpartij in Mijdrecht en na drie zwa re operaties nog maar net op de been, stond als versteend toen hij op straat de man zag die hem naar het leven had gestaan. rrank, die op 13 september in een abri op het Mijdrechtse industrieterrein op de bus naar zijn woonplaats stond te wachten, werd in de zij gestoken door een voorbij ganger. De man ontkwam en Frank werd naar het zieken huis gebracht, waar opera tief ingrijpen zijn leven red de. Van de dader ontbrak elk spoor, tot Frank de man te genkwam. Om er geheel ze ker van te zijn, haalde hij zijn vriend erbij, die ook ge tuige was van de steekpar tij. Ook deze was ervan over tuigd dat het de dader was. Ze alarmeerden de politie, die de man arresteerde. Het bleek de 19-jarige H. V. uit Wilnis, die tegenover de po litie heeft bekend. Een mo tief kon hij niet geven. Hij was langs de jongens gere den, had zijn auto weggezet, een groot mes bij zich gesto ken en was een praatje be gonnen. Na tien minuten stak hij plotseling toe. Er was geen ruzie. DEN HAAG(GPD/ANP) - Minister-president Van Agt acht de kans serieus aanwezig dat de informateurs be gin volgende week de crisis in het kabinet-Van Agt-II hebben opgelost. In een radio-interview zei hij gister avond dat "na het weekeinde" de hergeboorte van het kabinet mogelijk is. Premier van Agt wees er gisteren ook op, dat "als deze lijmpoging mislukt" een tweede lijmpoging moeilijk voorstelbaar is. "Dan is het gesprek tussen deze partijen wel ten einde", zei hij. Van Agt noemde de kans op suc ces van de informateurs Den Galan en Halberstadt "se rieus aanwezig". rapport uitgebracht over hun werkzaamheden. Bij het sluiten van deze editie was over de in houd van het rapport nog niets bekend. De vijf meest bij het sociaal-econo misch en financieel beleid be trokken ministers krijgen de voorstellen van de informateurs het eerst voorgelegd. Dat zijn de premier Van Agt en de minis ters Van der Stee (financiën). Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid), Terlouw (economi sche zaken) en Van Thijn (bin nenlandszaken). r LONDEN De 12-jarige Andrew Hopkins uit Middlesbrough springt blij haasje over bij de 11-jarige David Morris. Andrew werd uitgeroe pen tot de beste Britse koorknaap. De prijs van ruim vierduizend gul den gaat naar zijn kerk, terwijl Andrew zelf een kleurentelevisie in de wacht sleepte. Cabinet Israël bijeen over Awacs-levering IERUZALEM, BEIROET (GPD) - De Israëlische regering is van morgen in bijzondere zitting bijeengekomen om zich te bera den over de verkoop door de VS van Awacs-spionagevliegtuigen aan Saoedi-Arabië. t)e strijd in de Amerikaanse Se naat, die Israël uiteindelijk verlo ren heeft, hebben de Israëli's van het begin af aan met tegenzin ge voerd. Met tegenzin omdat het politiek uitermate slecht uit kwam president Reagan voor de voeten te lopen, terwijl het mili taire belang van de Awacs aan- Opklaringen Dpklaringen en in de nacht en ochtend ken enkele bui. In de middag toene mende bewolking maar waarschijnlijk lot de avond droog. Minimumtemperatuur van 7 graden Kan zee tot 3 graden in het binnenland. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra ven. Matige, aan de kust af en toe krachtige zuidwestenwind. |Opgemaakt om 11.15 uur) 30 oktober 1981 Zon op: 07.31 uur, zon onder: 17.16 uur. Maan op. 09.52 uur, maan onder: 18.56 Waterstanden Katwijk: hoogwater Jijden 16.44 uur, laagwater 0.15 en zienlijk minder is dan de discus sie in de Senaat zou doen ver moeden. In feite maken de Israëli's zich meer zorgen over de offensieve raketten die Amerika aan Saoe di-Arabië gaat leveren voor het F-15-gevechtsvliegtuig, dan over de Awacs zelf. Voor de Awacs had Saoedi-Arabië zonder moei te in Engeland een alternatief kunnen vinden. Militaire waar nemers zeggen verder, dat radar- stations in Jordanië praktisch ook alles wat in Israëlisch lucht ruim gebeurt kunnen waarne men. De Awacs zouden dat al leen van grotere afstand kunnen overzien. Bovendien beschikt Saoedi-Arabië in feite nu al over de diensten van Amerikaanse ra dar-vliegtuigen. Het was dus in de eerste plaats een prestigestrijd. En ook die strijd had Israel liever vermeden. Want de Israëlische beoordeling van de Saoedische politiek is niet eenduidig. Het acht-puntenplan van kroonprins Fahd is welis waar onaanvaardbaar voor Is raël. alleen al omdat de woorden vrede en Israël er niet in voorko men, maar in privé-gesprekken zeggen Israëlische functionaris sen de Saoedische politiek posi tiever te beoordelen dan voor heen. Israël staat nu voor een ander di lemma. Zal het Awacs-succes de Amerikaanse politiek afdrijven van Camp David in de richting van het Fahd-vredesplan? Een vraag die des te dringender is, omdat alles erop wijst dat Saoe di-Arabië en de nieuwe Egypti sche president Moebarak op een verzoening aansturen - niet on middellijk, maar wel binnen een jaar. Vandaar dat Israël bijzonde re haast heeft gekregen om de autonomie-onderhandelingen snel met succes te bekronen, eventueel via een topconferentie Reagan-Moebarak-Bcgin. tenein de alle partijen nog eens nadruk kelijk aan Camp David te bin den, en daarmee het Fahd-plan terug te dringen dat spreekt over een Palestijnse staat. (zie ook pagina 9) Van Agt zei voorts niet van plan te zijn ministers uit zijn ploeg te vervangen. "Deze kwesties zijn niet te herleiden tot persoonlijk animositeit. Het gaat om zakelij ke geschillen", aldus Van Agt. Uit Van Agts verdere opemerkin- gen in het programma 'Met het oog op morgen' viel op te maken, dat CDA en PvdA op belangrijke punten het nog volstrekt oneens zijn. Zo benadrukte de premier, net als eerder in de week CDA- fractieleider Lubbers, dat het overheidstekort in in 1982 in elk geval terug moet naar 6,5 procent (of 20 miljard gulden). Het PvdA-kamerlid Van der Hek heeft dit tegengesproken. Hij zei dat de PvdA-ministers niet ak koord zouden gaan met een ster kere verlaging van het financie ringstekort in 1982 dan met I, hooguit 1,5 procent. Ook Van der Hek, die vice-voorzitter is van de PvdA-fractie, sprak voor de ra dio. De informateurs De Galan en Hal berstadt hopen het demissionai re kabinet vandaag nog een plan voor te leggen om de breuk te lij men. Gisteravond hebben zij ko ningin Beatrix een tussentijds ALPHEN a.d. RIJN Uit een ge parkeerde auto aan de Aarkade in Alphen aan den Rijn is van nacht een ampullenkofTer gesto len. De ampullen bevatten me rendeels stoffen die gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Onder meer zit in enkele ampullen ent stof. De auto was eigendom van een Al- phense huisarts, die zijn wagen had geparkeerd nabij de Aar- hof. De wagen werd opengebro ken. Kamsteeg biedt U gewoon meer. Gratis veiligheids- en verlichtings controle op 31 okt. en 7 nov. van 10.00 tot 16.00 uur. Voor alle merken auto's. Regeringsfracties achter Van Mierlo Stakingsactie van Polen groot succes Toto-lotto contra zware concurrentie Rotterdam steunt 'n ander Ipg-plan kamsteeg DEN HAAG (GPD) - Binnen het korps van de Haagse politie wordt een nieuwe eenheid ge formeerd, die wordt belast met de bewaking van prominente bezoekers van de hofstad. Daar mee is Den Haag de eerste ge meente, die begin volgend jaar de beschikking heeft over een zogenaamd VIP-team. Het wordt de taak van het team om vooral buitenlandse bezoekers, die om politieke redenen gevaar kunnen lopen, extra te bescher- Voor de samenstelling van de nieu we eenheid z(jn tien korpsleden geselecteerd, die onder meer een speciale rijopleiding krijgen op het circuit van Zandvoort. De po litiemensen worden uitgerust Tweede vreemde boot bij Zweden STOCKHOLM (ANP) - Zweden heeft nog een nict-geïdentificeer- de onderzeeer van een vreemde mogendheid ontdekt in zijn tem torialc wateren ten zuiden van een gisteren bij Karlskrona in die wateren aan de grond gelopen Russische onderzeeer. met het vuurwapen Walther P-5, dat te zijner tijd bij alle gemeen telijke politiekorpsen in gebruik wordt genomen. Bovendien wor den enkele gepantserde perso nenauto's voor het team aange schaft. In samenwerking met TNO Waalwijk ontwikkelde kinderschoen. ->r,? Nog niet zo heel lang geleden werd er smalend gedaan over die tweede rangs filmacteur Ro nald Reagan die het in zijn hoofd had gehaald een gooi te doen naar het hoogste ambt in de Ver enigde Staten, dat van president. Gisteren heeft diezelfde Reagan het gepresteerd een huzarestuk- je te leveren, dat uitsluitend voor behouden lijkt aan zeer capabele en krachtige presidenten Hij overwon in het politieke gevecht om de levenng van 5 Awacs-ra- darvliegtuigen aan Saoedi-Ara- bi 6. Aanvankelijk leek er een onoverko melijke meerderheid tegen leve ring te zijn van het omstreden wa penpakket, dat in stnkt economi sche zin een order betekent van ruim 21 miljard gulden. Reagan en zijn staf lieten geen middel on beproefd om de weifelende en soms tegenstnbbelende senato ren over te halen voor de levenng te stemmen. In feite is het al de derde keer dat Reagan in staat is gebleken te bewijzen het Congres in zijn macht te hebben als hij dat wen selijk acht. Eerder bewees hij dat met zijn plannen om te bezuini gen en zijn voorstellen de belas tingen te verlagen. Het succes van Reagan en zijn uit gekookte staf berust op het prin cipe de politici ervan te overtui gen dat het - zoals in het geval van de levering van de Awacs gaat om zaken van groot natio naal belang, in elk geval een be lang dat boven het partijpolitieke gaat Maar aan het einde van de rit is het wel een klinkende Repu blikeinse aangelegenheid De Amerikaanse president die zijn critici heeft laten zien toch wel een stevig buitenlands beleid te kunnen voeren moet nu de poli tieke steven enigszins wenden om de schade in de relatie met Israël zoveel mogelijk te beper ken En hij zal heel wat moeten doen. Het Israëlische kabinet is vanmorgen in buitengewone zit ting bijeen geweest om de situa tie - die overigens pas over vier jaar een feit is en in die tijd dient Saoedi-Arabié zich als een keun- ge bondgenoot te gedragen - te bespreken. Israël is terecht verontrust De nu bestelde radarsystemen maken het Israëlische grondgebied straks tot een open boek. in het bijzonder in militair opzicht. De actie tegen de kernreactor bij de Iraakse hoofdstad Bagdad zou onmogelijk zijn geweest als Sa oedi-Arabië Awacs ter beschik king had gehad en bijvoorbeeld de gegevens naar Bagdad zou hebben doorgegeven Daarnaast is het de eerste keer dat een Ara bische staat wapens van Amerika - en dan van deze kwaliteit - krijgt die Israël zelf niet heeft In zekere zin verstevigt dit de posi tie van Israël ten opzichte van Amenka als het gaat om de te verwachten genoegdoening van de zijde van Amerika Dat Ameri ka een phjs zal moeten betalen voor deze politieke manoeuvre staat vast. Bij het vaststellen van die pnjs is Israel voorlopig ruim in het voordeel LEIDSCH 3 DAGBLAD (Zie ook pagina 9) □I kamsteeg Oegslgeesl, Leiderdorp, Katwijk. Voorscholen. TEHERAN (AFP) - Het Iraansc parlement heeft vanochtend Hossein Moessavi benoemd tot nieuwe premier van Iran. Vóór de kandidatuur van Moessavi spraken 115 afgevaardigden zich uit, 39 parlementariërs stemden tegen zijn benoeming en 48 afgevaardig den van de M^jlis stemden blanco. Moessavi was tot op heden minister van buitenlandse zaken. Hij was de tweede kandidaat die door president Chamenei naar voren is gescho ven. Op 22 oktober verwierp het parlement de benoeming van Velayati tot premier. Benzine twee cent omlaag DEN HAAG (ANP) - Benzine wordt met ingang van 1 novem ber twee cent goedkoper. Dat heeft het ministerie van econo mische zaken vandaag meege deeld De prijs van een liter nor male benzine komt daarmee op 174,2 cent., een liter super gaat 180.8 cent kosten en een Üter tweetakt 192 cent. Dieselolie en petroleum worden 2,4 cent goedkoper. In Noord- Holland. Zuid Holland en Utrecht gaat een liter dieselolie 118,6 cent kosten en een liter pe troleum 117,4 cent In de rest van het land ligt dc prijs 0.8 cent ho g"r Een liter lpg wordt 0.7 cent goed koper en komt daarmee op 75,7 cent per liter. Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. Svp. bon ingevuld in een open enveloppe tonner postte*?! opsturen near Leidsch Oegbled. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1