Bonden hebben koper voor Olga Gemeente zegt demonstrerende werknemers steun toe DE ONTDEKKING VAN EEN WIJN Leidse stadsrubriek WOENSDAG 28 OKTOBER 1981 LEIDEN LEIDEN - De vakbonden hebben "een serieuze ko per" op het oog om een deel van de werkgelegen heid bij Olga Matrassen in Leiden te behouden. Als de pogingen van de FNV mislukken, dan zet Vredestein (het moeder concern van Olga) haar sluitingsplan alsnog door, waardoor in Leiden tenminste 65 arbeids plaatsen verloren gaan. FNV-districtsbestuurder Gerrit Grooten zegt met de "koper" geen valse illusies te willen wek ken bij de Olga werknemers: "We staan nu op nul maar samen moeten we alles onderzoeken of we de tent in Leiden open kun nen houden", zei hij gisteren te gen de werknemers in de kantine van Olga aan de de Evertsen- straat. Vredestein heeft zelf al vijf jaar zonder succes het bordje 'te koop' geplaatst op haar matras- senfabrieken in Leiden ("Olga") en in Maastricht ("Vredestein Matrassen"). Vredestein ver bindt aan overname de voor waarde dat een koper beide ma- trassenfabrieken tegelijk over neemt. "Niemand is erbij gebaat dat twee kleine matrassenfabrie- ken ontstaan die elkaar kapot concurreren. Dan heb je twee zwakke bedrijven", verklaart Vredesteindirecteur H. Zwarts deze voorwaarde. Bovendien moet een eventuele koper ook de poly-ether schuim van de Vre destein Schuimfabriek in Maas tricht afnemen. Deze 'schuimfa briek levert op het moment veer tig procent van haar produktie aan de twee matrassen fabrieken van Vredestein. Ex Olga-direc- teur Joop Koornwinder heeft tot op het laatste moment gepro beerd Olga in afgeslankte vorm van Vredestein over te nemen maar "Vredestein stelde teveel voorwaarden" zei Koornwinder ons. Koornwinder heeft enkele wegen ontslag genomen bij Olga omdat hij niet akkoord wilde gaan met het sluitingsplan van de directie van Vredestein. Verlies Directeur "personeelszaken" Hans Zwarts 'verkocht' gisteren in Ho liday Inn in Leiden namens Vre destein de sluiting van Olga aan de Vakbonden FNV, CNV en Unie BHLP en aan de vakbonds kaderleden bij Olga, Dick Zand- stra en Bart Goddijn. Olga Lei den en Vredestein Matrassen in Maastricht verkopen dit jaar sa men 60.000 matrassen minder dan vorig jaar. Door deze daling in de omzet lijden de fabrieken dit jaar een verlies van meer dan twee miljoen gulden. Dit verlies is niet te dragen door het toch al zwakke Vredesteinconcern. Maatregelen zijn dus nodig. De Vredesteindirectie geeft hierbij de voorkeur aan concentratie van de matrassenproduktie in Maastricht, bij, gelijktijdige in krimping van het personeelsbe stand. Concentratie spaart volgens de di rectie minstens acht ton uit, on der andere aan transportkosten en dubbele kosten zoals grond- kosten. Vredestein heeft in Maastricht ruimte genoeg voor Door Kees Klerks, eigenaar van slijterij-wijnhandel Hoewel ook in de wijnwereld een werkelijk goede wijn praktisch altijd fiks aan de prijs is, moei ik voor mijn laatste ontdekking toch een uitzondering maken. Twee maanden geleden bracht ik een kort bezoek aan het Rhóne-dal, om precies te zijn aan het zuidelijk gedeelte. Dit gebied, welk zeer beroemd is door zijn krachtige rode wijnen, zoals Chateauneuf-du-Papc en Gicondas en ook culinair een waar eldorado is, is mijns inziens een van de mooiste streken van Frankrijk. Uiteraard, het bloed kruipt tenslotte waar het niet gaan kan. heb ik in die kleine vakantie ook tientallen wijnen geproefd en daar ik er altijd op uit ben om iets bijzonders te vinden, vraag ik in bijna elk eethuis aan de ober hun beste wijn, welke echter niet duurder mag zijn dan 20 francs 9 gulden). Ik moet eerlijk bekennen dat over het algemeen voor die prijs weinig bijzon ders wordt geserveerd. Een gunstige uitzondering vormde een klein restaurant in het stadje Orange waar de eigenaar, ene Paul Otard, mij een wijn aanbeval welke een zeer grote indruk op mij achterliet. Een cotcaux du Tricastin Domaine des Lönes 1978, purper rood met een volle, iets kruidige afdronk en een alc. percenta ge van tenminste l2l/2%. Kortom een wijn die het uitstekend doet bij rood vlees, wild. en ook bij b.v. pikante Hollandse of Franse kaas. De heer Otard, die zeer vereerd was door mijn enthousiasme, stelde voor de volgende dag een bezoek te brengen aan Domaine des Lönes, welke gelegen is in het naburige Roussas. Roussas ligt in het noorden van Tricastin en de meeste wijnen uit deze streek komen van enkele grote wijncoöperaties, die hoewel vrij goedkoop kwalitatief weinig te bieden hebben Ook hier bevestigt gelukkig de uitzon dering de regel. Het door kiezelstenen bedekte domaine (kiezelstenen spa ren overdag de zonnewarmte op en stralen deze in de koele nacht weer uit, hetgeen de groei van de druiven zeer ten goede komt) is een van de weinige onafhankelijke ondernemingen en is derhalve ook niet aangesloten bij een coöperatie, het gehele vinificatie proces vindt dan ook plaats op het eigen chateau. De eigenaresse Madame Bour vertelde mij dat er op haar domaine slechts twee druivensoorten worden aangeplant, nl. de Syrah (60?é) en de Grena- che (4UTen dat zij als enige in de Tricastin geen conserveringsmiddelen bruikt. De eerste erkenning voor de wijnen van Madame Bour kwam in 1973 toen Domaine des Lönes een eigen appelation contróléc verwierf. Dat het hier een kwalitatief hoogstandje betreft blijkt natuurlijk ook uit het feit dat Domaine de Lönes in drie achtereenvolgende jaren de Medaille d'Or won (1978. 1979. 1980) uitgereikt door het Concours Des Grands Vins de France tc Macon Van deze laatste drie jaren wordt 1978 algemeen beschouwd als het beste jaar. Hel is mij gelukt om een gedeelte wm de 78'er aan te kopen en deze wordt u thans aangeboden voor een prijs van 6,75 terwijl bij een doos van 12 flessen de prijs 5.95 per fles is. de concentratie van de matras senproduktie omdat in de loop der jaren in andere afdelingen van Vredestein Maastricht flink 'gesneden' is, met een verlies van 150 arbeidsplaatsen. Verder zou Vredestein aanzienlijk willen besparen op loonkosten. Volgens het directieplan zouden in Leiden slechts de verkoop, de administratie en een deel van het transport gehandhaafd blijven, met 25 mensen personeel. De produktie-afdeling bij Olga ver valt waar op het moment zestig mensen (35 mannen en 25 vrou wen) werken. Vredestein matras sen in Maastricht (nü 25 werkne mers) zal vervolgens uit kunnen breiden met ten hoogste 20 men sen. De werknemers van Olga komen volgens het plan als eer ste in aanmerking voor het op vullen van vacatures bij de ma- trassenfabriek in Maastricht. De centrale ondernemingsraad van het Vredesteinconcern heeft vo rige week geen veto uitgespro ken over het directieplan; dus heeft in feite een positief advies uitgebracht. Olga heeft geen on dernemingsraad; de werknemers lazen daarom vorige week vrij dag pas voor het eerst over het sluitingsplan in het Leidsch Dag blad. Zowel Vredesteindirectie als vak bonden en werknemers vinden overigens dat de matrassenfa- brieken van Vredestein moeten 'inkrimpen'. Er is alleen een te genstelling over de vraag in wel ke mate en hoe het personeelsbe-* stand moet worden 'uitgedund'. Teneergeslagen Verdrietig en terneergeslagen luis terden de Olgawerknemers gis termiddag in hun fabriek aan de Evertsenstraat naar directeur Zwarts die de onderhandelingen over het sluitingsplan uit de doe ken deed. "Vorlopig is er een sta tus quo. De vakbonden zoeken serieus naar een alternatief waar bij meer werkgelegenheid be houden blijft in Leiden dan in het sluitingsplan is voorzien. Eind volgende week praten wij verder met de vakbonden", zei Zwarts. Grooten vertaalt de sta tus quo als volgt: "Mocht Vre destein deze week met machines gaan slepen dan kunnen de werknemers wat mij betreft op de matrassen gaan liggen". "Een sociaal plan is nog helemaal niet aan de orde" antwoordden FNV- bestuurder Gerrit Grooten en CNV-bestuurder Henk van den Berg gisteren op een verontruste vraag van een Olga-werknemer. Bij eerdere ontslagen in het Vre desteinconcern bleek geen so ciaal plan voor de werknemers in het vat te zitten. Bijzonder uitbundig en luidruchtig waren de produktie-arbeiders van Olga eerder op de dag door de stad getrokken om in werktijd te protesteren tegen het slui- tingsplan. Directeur Zwarts werd bij Holiday Inn onthaald op spandoeken. "Als dit allemaal maar mag, is er voor Olga mor gen geen dag", vertelde een spandoek; een variatie op de offi ciële Olgareclame "Olga, omdat er morgen weer een dag is". Gemeente Vanaf Holiday Inn trokken de werknemers vervolgens in een karavaan auto's naar het stad huis. De toeters van de zes Olga vrachtauto's sloegen alarm. De auto's blokkeerden een uur lang een weghelft van de Breestraat. Intussen vertelde wethouder Jos Fase (economische zaken) de de monstranten in de raadszaal van het stadhuis dat de gemeente zo mogelijk steun verleent om zo veel mogelijk werkgelegenheid in Leiden te behouden. De wet houder voert vanmiddag overleg met vakbonden en de koper over steun bij de overname van de matrassenfabrieken in Leiden en Maastricht. Een werknemer sprak tot wethou der Fase: "Door een overname kun je Olga weer oppeppen. Wij hadden met Olga 35 procent van de Nederlandse markt. Wij zijn nog steeds de grootste matras- senproducent in Nederland". De gemeente Leiden heeft overi gens een optie op de grond van Olga aan de Evertsenstraat De reinigingsdienst die erg krap be huisd is aan de Noorderstraat, zou mettertijd op het Olgaterrein FNV-bestuurder Gerrit Grooten "Er is nu status quo. Als Vredestein iets onivelgevalligs doet. mogen de in Olga van mij op de gaan liggen". worden gehuisvest Fase heeft ook de reinigingsdienst in haar wethoudersportefeuille. De gemeente en de vakbonden wil len de komende week afreizen naar de ministers Joop den Uyl (werkgelegenheid) en Jan Ter louw (economische zaken) om steun te verkrijgen voor de over name. Vredestein is sinds twee jaar geheel in handen van de staat Werknemers rymden niet voor niets gistermorgen op een spandoek: "Meneer de Uil We worden behandeld als vuil". door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN 6^11 J S 1M i Haat en nijd De familie Van Rooijen en de familie Post uit de Heren straat werken elkaar op de ze nuwen. Wanneer Post junior met een klap de poortdeur dichtgooit komt mevrouw Van Rooijen naar buiten zet ten om te vragen of het mis schien wat harder kan. Post junior zorgt onmiddellijk voor een bevestigend ant woord door de deur twee keer zo hard dicht te gooien. De familie Van Rooijen woont al 41 jaar in de Herenstraat 41. Hun huis is de laatste vijf jaar eigendom van de familie Post. Daarvoor was Post se nior hoofdhuurder van het huis met optie tot koop. Mevrouw Van Rooijen (71) be weert dat de familie Post een jaar geleden zomaar een (schapen)vleesverwerkend fabriekje achterin haar tuin neerzette. "Terwijl ons was gezegd dat de poort naast ons huis zou worden opgeknapt, is dat fabriekje opeens ver schenen". Volgens mevrouw Van Rooijen wil de familie Post haar en haar man wegpesten omdat zij weigeren de huurverho ging te betalen. "Mijn man en ik willen die huurverhoging best betalen maar dan zal er eerst iets aan het achterstallig onderhoud moeten worden gedaan. We zitten bijvoor beeld met rottende kozijnen om maar wat te noemen. Als ik er over ga klagen dan krijg ik te horen: "Ach mens, zeur niet. Over een paar jaar gaan jullie er toch uit". Mevrouw Van Rooijen en haar man (eveneens 71), die her stellende is van een heupfrac tuur, zeggen horendol te wor den van de overlast die hun huisbaas en zijn shoarma-fa- briek, veroorzaken. Mevrouw Van Rooijen: "Terwijl hier in de straat een parkeerverbod geldt, zetten Post senior en junic hun auto's pal voor ons Als mijn man met de Sterous of met een taxi ge- haald wordt, kunnen die nooit bij onze voordeur ko men. Dikwijls staat urenlang een vrachtwagen voor ons raam te laden en lossen. Het gebeurt wel eens dat we daar door niet eens de voordeur uitkunnen. En dan dateeuwi- Het echtpaar Van Rooijen uit de Herenstraat: "Dat gesrnijt met deuren gaat door merg en been ge gesrnijt met deuren. Dat gaat werkelijk door merg en been. Ze proberen ons het le ven zuur te maken". Post junior ziet het in eerste in stantie helemaal niet zitten om commentaar te geven. Hij stelt: "Er zijn veel meer huur ders dan verhuurders. Dus zijn verreweg de meeste krantelezers geen verhuur ders maar huurders. Daarom koop ik er weinig voor om commentaar te geven want de lezers kiezen toch partij voor de huurders". Ondanks deze logica is de fami lie Post uiteindelijk bereid om te reageren. Post bestrijdt dat het vleesverwerkende fa briekje er zomaar opeens is gekomen: "De hinderwetpro cedure is in volle openbaar heid verlopen". Verhuurder Post schuift de zwarte Piet in de richting van de huurders. "De familie Van Rooijen weigert elk jaar de wettelijk toegestane huurver hoging te betalen terwyl wy alle gevraagde reparaties hebben uitgevoerd. Zo is er een nieuw dak op het huis ge komen. Verder hebben we 'voor nieuwe goten, een nieu we schoorsteen en een nieu we gasleiding gezorgd Dat heeft ons zestienduizend gul den gekost. Ondertussen be taalt de familie Van Rooijen nog steeds 85 gulden huur per maand. En daar trekken ze dan ook nog eens de kos ten van het water af. De kos ten van het waterverbruik worden steeds hoger zodat wij steeds minder huur van gen". Jver de parkeeroverlast zegt Post "Da s een vervelende zaak. Maar misschien is er een mogelijkheid om met de gemeentelijke verkeerscom- missie naar een definitieve oplossing tc zoeken. Wij zijn best bereid om de zaak uit te praten want als het zo door gaat blyven we op eikaars ze nuwen werken en verslech tert de situatie alleen maar". Bruikbaar Ruim drie maanden geleden kregen wij van ambtenaar Pim Hoek een grandioze sta pel rapporten van zijn hand; zelf geschreven. "Ik heb niets te verbergen", zei hij erbij. Tussen de stapel zat ook zyn meest recente rapport met de fraaie titel "wijk- en buurtin- deling te behoeve van wel zijnsplanning". Het rapport deelt Leiden in in acht wij ken en typeert die wijken on der andere naar aantallen handarbeiders, gastarbei ders, en alleenstaanden, en naar kenmerken zoals leef tijdsopbouw, ouderdom van de woningen en politieke voorkeur. Nog geen twee weken geleden kregen ook de Leidse raads leden het rapport onder ogen. Dat is de raadsleden Jan Hoe- kema (D'66) en Fred Kuyers (WD) slecht bekomen Niet zozeer omdat het rapport al uit april dateert en zij het nu pas mogen lezen, maar vooral omdat zij vraagtekens zetten bü de bruikbaarheid van het rapport. Sociograaf Hoek die onlangs door B en W in de VUT M r vroegde uittreding") werd ge dreven, hanteert in zijn rap port een nogal ouderwetse in deling naar politieke voor keur in de wijken. Gebruik makend van verkiezingsuit slagen van vier jaar geleden, dnedeelt hy de politieke voorkeur in "links" (dat zijn volgens Hoek "partijen op so cialistische basis") "midden" ("partyen met min of meer li berale basis") en "rechts ("partijen op confessionele en conservatieve basis") Even vrolijk gooit Hoek aldus het CDA en de racistische NVU op de hoop van "rechts". (CDA-raadsleden hebben nog geen lllBW— aangetekend) D'66 m ja WD zitten samen met DS'70 en het Verbond tegen Ambte lijke Willekeur in het "mid den". Haha, Hoekema en Kuyers zijn op de politieke teentjes getrapt Samen tot het midden gebombardeerd met DS'70 en zo'n raar Ver bond! Bovendien is Kuyers gewoon rechts. Van kleine partijtjes is Hoek (zelf PvdA-stemmer) niet goed op de hoogte Die zyn ook niet zo belangrijk, tellen immers niet aan, vertelde hij ons. Daarom is het hem ver geven dat het Verbond tegen Ambtelyke Willekeur in het "midden" zit in plaats van in "links". Ook zy hem verge ven dat de Kommunistische Eenheidsbeweging Neder land (KEN) in het rapport steevast KEM heet. De raadsleden Hoekema en Kuyers vragen B W of de in het rapport gehanteerde in deling naar politieke voor keur bruikbaar is Ja. die is bruikbaar. B W bestaan be kak i wil viae Hak 1 ml houders (PvdA), uit twee wethouders en een burge meester uit "het midden" (WD). Dankzy het rapport van Hoek begrijpen wy waar om het CDA al jarenlang in de oppositie zit in Leiden. Vredesteindirecteur H. Zwarts bekijkt de demonstratie van Olga-werkneemsters, gistermorgen vlak voor het gesprek tussen Zwarts en de vakbonden in Holiday Inn. De gemeente wil samen met de vakbonden naar de ministers Den Uyl en Terlouw om werkgelegenheid bij Olga te redden. De wethouders Fase en Tesselaar (links op de foto) zegden gistermorgen hun steun toe aan werknemers van Olga. tijdens de demon stratie van de werknemers voor het stadhuis.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3